fbpx
Connect with us

קהילה

חטאנו לפניך – רחם עלינו!

Published

on

שוב נבטיח לקיים את מצוות 'ואהבת לרעך כמוך' אבל כשאנו מתבוננים בהתנהגות שלנו בשנים האחרונות, האם אנו נמצאים בכיוון הנכון? הרי אנו נכשלים במילוי הבטחותינו מדי שנה בשנה…

אנחנו נמצאים בימי התשובה לפני ראש השנה. אבל מה זאת תשובה? למילה יש מספר מובנים עליהם אכתוב במאמרי זה. 

במסכת קידושין (עמוד מט') נכתב שאם אדם רוצה להתחתן ואמר לאישה: "אני מתחתן איתך בתנאי שאני צדיק", אלא שלאחר מכן נמצא שהוא רשע, האם החתונה מבוטלת? (מקור ישמח ישראל בקשר לקידושין).

התשובה היא לא. החתונה לא תתבטל למרות שהאיש העיד עדות שקר. המפרשים מסבירים כי כשהאיש העיד על עצמו שהוא צדיק, הוא הרהר בתשובה שנתן לאישה. במה דברים אמורים? כאשר אדם מהרהר בתשובה וחושב לעצמו: אולי יכולתי להיות אדם טוב יותר, פחות אנוכי, לחשוב על זולתי, זה אומר שיש בו חרטה על העבר ורצון להשתנות. על פי הרמב"ם עשיית תשובה נעוצה בשלושה דברים: 

1. נטישת החטא

2. חרטה

3. קבלה לעתיד

החרטה עצמה היא התחלת תהליך התשובה. המחשבה – איך אני יכול להשתנות? לאחר החרטה מגיע הצעד הבא – תהליך השינוי. האדם מתאמץ להתגבר על היצר הרע שלו בתקווה ואמונה להיות אדם טוב יותר. אפשר להסתכל על זה כמו במשחק וידאו, אתה עובר שלבים על מנת להגיע למטרה הסופית. 

כשבני ישראל היו שקועים ב-49 רמות טומאה במצרים הם הרגישו שהם אינם יכולים לצאת מהמצב בו הם נתונים לבדם. כשמשה רבינו הגיע לגאול אותם, הם היו ספקנים. "איך תגאל אותנו? אנחנו בזבל של הזבל, אין יותר גרוע מאיתנו".

ההכרה וההבנה שהם נמצאים במקום כל כך נמוך, העניקה להם את הזכות להיגאל. מכאן אנו לומדים שכשאדם מתמלא בחרטה על הדברים הרעים שעשה אך אינו יודע כיצד לצאת מאותו מקום, אותה מחשבה היא זו שמובילה אותו לתשובה מלאה. 

בימים אלו שלפני ראש השנה, אנו עושים עם עצמנו חשבון נפש: בשנה שעברה הבטחנו שנקיים את מצוות ואהבת לרעך כמוך עם הנשים או הבעלים שלנו, או עם הילדים שלנו, אבל לא עשינו זאת, לא אהבנו את המשפחה כפי שיכולנו לאהוב: כעסנו, צעקנו, פגענו ובקיצור לא מילאנו אחר המצווה שהבטחנו למלא. והשנה שוב נבטיח לקיים את המצווה אבל האם נעמוד בה? כשאנו מתבוננים בהתנהגות שלנו בשנים האחרונות, האם אנו נמצאים בכיוון הנכון? הרי אנו נכשלים במילוי הבטחותינו מדי שנה בשנה. 

כשאדם מכיר בכך שנכשל, הוא מתחיל להיות מיואש ולא רואה דרך לצאת מהמצב בו הוא נתון.  מה כותבים לנו הרבנים בתלמוד / במשנה / ברמב"ם / בזוהר? ההכרה בכך שאתה לא מסוגל להשתנות היא כבר השלב הראשון לעשות שינוי, אתה מבין שמשהו לא בסדר ושאתה רוצה להשתנות. 

אף פעם לא מאוחר מדי

איך יודעים את ההבדל בין מישהו שאינו מפותח רוחנית למישהו שכן? יודעים זאת לפי הכרת הרע. אתה פונה אל אדם ואומר לו: 'תשמע, פגעת בי, היית קצת לא נחמד אלי', והוא במקום להתנצל ממשיך להיות לא נחמד אליך ותוקף אותך, הוא לא מכיר ומבין שהוא צריך להתנצל. המטרה הרי היא  להשתפר ולהיות יותר טוב ואם מישהו עונה לך בצורה זאת, אתה יודע שהוא אינו מפותח רוחנית עדיין.

אנחנו מתקרבים לימי תשובה, לזמן שהבורא רוצה למחול לנו על כל החטאים שלנו. נכתב: "קחו עימכם דברים ושובו אל ה׳". 

יש אנשים האומרים: "אלו דברים? לא הולך לי! אני במצרים, אני מנסה להשתנות ולא יכול. אין לי אפילו רצון להשתנות  כל כך הידרדרתי, כל כך התרגלתי ליצר הרע עד כדי כך שיש לי ספקות אם אני בכלל רוצה להשתנות כי נעים לי ונוח לי איך שאני". 

צריך לזכור שאף פעם לא מאוחר מדי ואנו צריכים להיזהר מלבטל את הזמן שיש בידינו לעשות תשובה. 

בזבוז זמן הוא העוון הכי גדול של הדור שלנו. אנשים חושבים שהעוונות שהם עושם הם הבעיה, אך לא. בזבוז הזמן הוא הבעיה האמיתית. אנשים מבזבזים את זמנם על סרטי טלוויזיה, מחשבים, טלפונים ומבטלים כך בקלות ארבע-חמש שעות.  כתוצאה מכך הם לא יוצרים שום דבר טוב ומועיל. זה עניין של ביטול תורה.  ברגע שהאדם מתחיל ללמוד תורה, יש בתורה תבלין והתבלין הזה גורם לנו לרצות יותר בשביל עצמנו, איך להיות יותר רוחניים. 

כל אחד מאיתנו יעשה את חשבון הנפש שלו: איך הוא יכול לאהוב את זולתו יותר, את משפחתו, את מוריו וחבריו ואיך הוא יכול להתקדם לשלב הבא   ולהשתפר כמו שהשופר משפר את מעשינו.

להגיע לגדולה ולגדלות אמיתית

ראש השנה נקראת שנה מלשון נקבה כי ע״פ חכמת הקבלה בראש השנה אנחנו בונים את הנקבה שלנו. מה זאת נקבה? זה הכלי. הכלי שבתוכנו. אם בשנה שעברה רציתי דברים מאוד קטנים, השנה אני רוצה לרצות דברים יותר גדולים, אבל זה תלוי על מה אני מוכן לוותר. אם אני אוותר על הקטן אז יש לי אפשרות לקבל דברים גדולים, אבל אם אני רודף אחר יצר הרע אז אני נתקע ברצונות הקטנים. מי יכבד אותי, כמה יהיה לי נוח, איך אני אשב על הכורסא ולא אעשה כלום? רצונות עלובים וקטנים. 

אבל אם אדם רוצה להגיע לגדולה ולגדלות אמיתית, הוא חייב לשחרר את הדברים הקטנים. לדוגמא בתאילנד אומרים שכדי לתפוס קופים מניחים בננה  בתוך אגרטל וכשהקוף בא לקחת את הבננה מתוך האגרטל, לוכדים אותו כי הוא לא יכול להימלט מאחר וידו בתוך האגרטל. 

לפני ראש השנה כל אחד מאיתנו צריך לשחרר את הבננה הזו, את הרצון העצמי ואז נוכל להגיע למקומות גבוהים יותר, לטפס על עץ החיים למקומות הכי גבוהים שאנחנו רוצים, ואז נתברך בחיים טובים. כמו שעבירות בין אדם לחברו יום כיפור לא מכפר עד שנבקש סליחה, לומדים מכך שאם האדם מגיע למצוות ואהבת לרעך כמוך אז כבר הקדוש ברוך הוא מזכה אותו לא לעשות עוונות. 

אם נצליח למלא את מצוות ואהבת לרעך כמוך ונאהב עוד אנשים בשנה זו, משמעותו של דבר הוא שהתקדמנו במעלה רבה אל בורא עולם ואל התורה. 

אליהו‭ ‬ג‭'‬יאן‭ ‬הוא‭ ‬מנהיג‭ ‬חשיבה‭ ‬עולמי‭, ‬מאמן‭ ‬עסקי‭, ‬מאמן‭ ‬רוחני‭ ‬ומאמן‭ ‬מערכות‭ ‬יחסים‭, ‬סופר‭ ‬ודובר‭ ‬מוטיבציה‭, ‬בעל‭ ‬יכולת‭ ‬לקרוא‭ ‬אנשים‭ ‬ולהדריך‭ ‬אותם‭ ‬להצלחה‭ ‬בעסקים‭ ‬ובחיים‭. ‬בזכות‭ ‬מתנתו‭ ‬הטבעית‭ ‬לפענח‭ ‬ולקרוא‭ ‬אנשים‭, ‬להבין‭ ‬מה‭ ‬מעכב‭ ‬אותם‭ ‬בחיים‭ ‬ומה‭ ‬דרוש‭ ‬כדי‭ ‬להגשים‭ ‬את‭ ‬חלומותיהם‭, ‬הוא‭ ‬עזר‭ ‬לאלפי‭ ‬אנשים‭ ‬לעשות‭ ‬את‭ ‬השינוי‭ ‬כדי‭ ‬להפוך‭ ‬למאושרים‭ ‬ומצליחים‭ ‬יותר‭.‬

אליהו‭ ‬ג‭'‬יאן‭ ‬ישמח‭ ‬לענות‭ ‬על‭ ‬שאלותיכם‭. ‬כיתבו‭ ‬אל‭:‬

eliyahu@vitalkabbalah.org

Debbie@vitalkabblah.org‭‬

לשיעורים‭ ‬במנהטן‭, ‬ימי‭ ‬שני‭ ‬ב‭-‬8‭ ‬בערב‭ ‬צרו‭ ‬קשר‭.‬

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

קהילה

סוכות תשפ״ד: ב״חג שמחתנו״ – איך מתחברים למתנות שיש בעולם

Published

on

סגולתה של הסוכה היא להכניס רצונות חדשים שלא חשבנו עליהם קודם לכן. בעצם המצאותנו בסוכה, אנו מעוררים את אותו רצון רדום

חג הסוכות הינו החג היחידי בלוח השנה העברי שנאמר עליו: "בחג שמחתנו". מה בדיוק השמחה שמדברים עליה? הרי בבניית הסוכה דרוש גם לא מעט מאמץ. יש גם לקנות לולב אתרוג, ערבה והדס. יש כאלו שאף ישנים בסוכה שזה גם לא הדבר הכי נוח במיוחד כשמדובר בשבעה ימים. המילה 'שמחה' כאן משמעותה אחרת. אבל קודם כל, בואו ננתח מה זאת שמחה באמת. 

שמחה בעולמנו המודרני מתפרשת כמילוי משאלותנו ורצונותינו מדברים קטנים כמו מציאת המפתחות שהלכו לאיבוד ועד מציאת בן/בת זוג. אז כדי לשמוח, צריך להיות חוסר מסויים וכשאנו ממלאים אותו, אנו שמחים. 

כשאנו יוצאים מהבית לסוכה, אנו חשופים להשפעות מבחוץ. המילה סוכה מורכבת משני שמות של הקב"ה: אדני שמייצג את החוסרים ויהוה שזו מילה שבגימטריה היא: 26 שזה פעמיים 13. 

המספר 13 מצביע על מידות של רחמים וגם מעיד על המילה אהבה = 13. כששני אנשים אוהבים אחד את השני יש לנו את השם המפורש. כשאנו לוקחים את השם המפורש: יהוה (26) ואת המילה: אדני (65) אנו מקבלים: 91 שבגימטריה זה: סוכה.

מפגש של אנרגיות

כאשר אדם נכנס לסוכה מתקיימים מייד שני הדברים: הרצונות ומילוי הרצונות. המקובלים מלמדים אותנו שהעולם עובד בצורה של שיווי צורה. כשאתה פוגש את האנשים שמתאימים לך באותו רגע, אתה מושך אותם בגלל סיבה מסוימת. והדבר נכון גם כשאתה פוגש בן אדם שמרגיז אותך. הסיבה היא שהאנרגיות שלך ושלו התאימו באותה נקודת זמן אחת לשניה. אותו הדבר הוא גם בעולם החיובי, כשאנו חיוביים, אנו נפגשים באנשים דומים. 

בסוכה יש כמה מצוות שיש למלא. לשבת בסוכה, לסעוד בה ואף לישון בה. מי שמקפיד אף יותר יכול לנענע את ארבעת המינים בסוכה. הסוכה עצמה היא למעשה חיפוש של הדברים שיעניקו לנו אף יותר ממה שאנו מבקשים. כשאדם מקיים את הרצון הקיים שלו מזמן הילדות שלו, הוא אינו מתקדם ונשאר באותו מקום שהיה בו. אבל אם האדם מגדיל את רצונו (כאשר אדם נכנס לסוכה הוא מגדיל את רצונו)  וממלא אחר המצוות שיש לעשות בסוכה, הוא ממלא את אותם רצונות. 

לכן רצוי לחשוב על הדברים שאתם עדיין לא ביקשתם עבורכם. לדוגמא אם טרם מצאתם בן זוג ואתם רוצים להתחתן, לסוכה יש את הסגולה למלאות את משאלתכם. בנוסף, גם אם לא חשבתם על דבר שהייתם מבקשים לעצמכם, כמו למשל, ילדים. סגולתה של הסוכה היא להכניס רצונות חדשים שלא חשבנו עליהם קודם לכן. בעצם המצאותנו בסוכה, אנו מעוררים את אותו רצון רדום.

כשאנו מנענעים את ארבעת המינים, הלולב, האתרוג, ההדס והערבה, זה אומר שאני מנענע לשישה כיוונים (ארבע כיוונים הרגילים וגם למעלה ולמטה) ואלו ממלאים את רצונותינו. לכן ראוי עבור כל יהודי לנענע את הלולב והאתרוג בסוכה מדי יום (למעט שבת).

חשיבות ניסוך המים

ארבעת המינים מייצגים 4 סוגים של אנשים. הערבה: אדם בלי טעם ובלי ריח. הדסים: להדס יש ריח טוב והכוונה היא לאדם שמתנהג עם מידות אבל אין לא מספיק פנימיות, הלולב הוא עץ תמר, הוא טעים אך אין בו ריח. מה שאומר כי הוא צריך לעבוד על המידות שלו. והאחרון זה האתרוג שמעיד גם על פנימיות וגם על חיצוניות. 

הסיבה לנענוע ארבעת המינים היא על פי הקבלה שבעצם הנענוע אנו מתחברים למתנות שיש בעולם. כאשר אנחנו אומרים את הפסוק ״אז ירננו עצי היער״ אנחנו בעצם מזיזים דברים על מנת שיתגלו דברים חדשים, רבדים חדשים. ללילה האחרון של סוכות קוראים: ניסוך המים. הזוהר מדבר על חשיבות ניסוך המים, כדאי לבקר בבית כנסת או רב כדי לסייע בניסוך המים.

הלילה האחרון של הושענה רבא הוא גם הלילה של מסירת הפתקים. בראש השנה נקבע מה יקרה עם כל אחד מאתנו בשנה הקרובה. ביום כיפור ניתנת הזדמנות נוספת לשנות את הגזרה הרעה ובהושענה רבא (תושיע אותנו), יש לנו את האפשרות לקרוע את פתקת הגזרה הרעה. לשם כך נשארים ערים כל הלילה ולומדים. יש סוד נוסף להושענא רבא: כאשר אדם מתבונן בצילו לאור הלבנה אחרי חצות הלילה, זה צריך להעשות רק ע״י רב מקובל. התבוננות בצל תחשוף מה יקרה עם אותו איש במהלך השנה. 

לאחר סוכות אנו חוגגים את שמחת תורה: הזיווג או החיבור עם הקדוש ברוך הוא אחרי שעברנו את כל הימים האלה מראש השנה ועד שמחת תורה. 

לסיכום: מקור השמחה נמצא בסוכות וכמה שתקפידו על סוכות יותר, כך תוכלו להיות שמחים כל השנה!

אליהו‭ ‬ג‭'‬יאן‭ ‬ישמח‭ ‬לענות‭ ‬על‭ ‬שאלותיכם‭. ‬כיתבו‭ ‬אל‭:‬

eliyahu@vitalkabbalah.org

Debbie@vitalkabblah.org‭. ‬

לשיעורים‭ ‬במנהטן‭, ‬ימי‭ ‬שני‭ ‬ב‭-‬7:30‭ ‬בערב‭ ‬צרו‭ ‬קשר‭.‬

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

Featured2 שבועות ago

חשד: רוצח סדרתי בדאון טאון לוס אנג'לס לאחר ששתי דוגמניות נמצאו תוך שבוע ללא רוח חיים בדירות יוקרה

Featured4 שבועות ago

הרצח שמעזע את לוס אנג'לס: בני זוג הוצאו להורג במכוניתם במגרש חניה – כשהתינוק בן השנה שלהם במושב האחורי

Featured4 שבועות ago

ישראלים בין עשרות האלפים שנלכדו בפסטיבל ׳ברנינג מן׳ בנבאדה אחרי שכמות גשם של חודשיים ירדה ביממה אחת

Featured3 שבועות ago

הטרנד החדש בלוס אנג'לס: מנצלים את משבר הדיור ומשכירים קרוואנים למשפחות של הומלסים

Featured4 שבועות ago

דודי אזולאי הפיק והזמר ישי ריבו עשה היסטוריה בהופעה בפני 15 אלף מעריצים במדיסון סקוור גארדן

Featured4 שבועות ago

קלאבסס: גנב בקבוק בשווי 1,000 דולר לאחר מאבק  עם עובד חנות המשקאות האלכוהוליים. צפו בסרטון

Featured4 שבועות ago

קניה ווסט בקאמבק שערורייתי: מציג שיר אנטישמי חדש בשם "ישראל" על "ניגר-מוזס" ומפגש עם השטן 

Featured4 שבועות ago

היקום אוהב פעולות! כך ספיר שוקרון מלמדת אנשי מכירות מקצוע לחיים, הגשמה עצמית והגדלת תודעת השפע

כתבות שבועיות