Connect with us

ארה"ב-ישראל

We Loveat: ישראל על המפה של כוכבי אינסטגרם

Published

on

משלחת של משפיענים בתחום הקולינריה העולמית, עם מיליון עוקבים ברשתות החברתיות, בילתה בארץ ביוזמת תכניתFellowship שלStandWithUs המטרה: להציג בעולם את ישראל הטעימה והאחרת דרך העיניים האינסטגרמיות שלהם

ידוע שהדרך לליבו של אדם עוברת בקיבה שלו; אבל קבוצה של 25 סטודנטים ציוניים מהמרכז הבינתחומי הרצליה החליטה לקחת את המוסכמה הזו צעד אחד קדימה והפעם כדי לתת לעולם עוד סיבה לאהוב את ישראל.

במסגרת פרויקט הסברה בשם We Loveat שהם הקימו, נחתה בישראל משלחת של חמישה כוכבי אינסטגרם לוהטים מתחום הקולינריה מארה"ב, צרפת והונג קונג, והסטודנטים חורשים איתם את הארץ לאורך ולרוחב, מגלים להם את הצד היפה, ובעיקר הטעים, של המידל איסט וחושפים אותם לתרבות המקומית, במטרה להשפיע על התדמית הגלובלית של מדינת ישראל.

הפרויקט קם ביוזמת ארגון ההסברה הבינלאומי StandWithUs, שמטרתו לייצג את ישראל בצורה חיובית ולהוביל לסיקור אוהד, או לפחות אובייקטיבי יותר, בתקשורת העולמית וברשתות החברתיות. אחת מתכניות הדגל של הארגון היא תכנית Fellowship, שבה סטודנטים בקמפוסים השונים יוזמים ומוציאים לפועל רעיונות להסברה ישראלית.

We Loveat התחיל מסיעור מוחות של קבוצת הסטודנטים, או יותר נכון מסיפור אישי של אחד מהם, ליאור שילה, שהכיר במקרה במהלך טיול בבוליביה מטייל נוסף באחד ההוסטלים. השניים ניהלו שיחה זורמת ונעימה, אבל ברגע אחד היא הפכה להיות מתוחה, כשהתברר שאותו מטייל הגיע מאיראן. מה שחילץ אותם מהתחושה הטעונה היה דווקא האוכל גם סביו של שילה עלו לארץ מאיראן, והמאכלים המסורתיים ששניהם הכירו הפכו למכנה משותף, שהצליח לגשר על הדעות הקדומות והסטיגמות שלהם. עקבות הסיפור שלו, החליטה הקבוצה לקדם הסברה ישראלית דרך קולינריה.

הגענו למסקנה שזה תחום חם בעולם, והסצנה הקולינרית בישראל עובדת בצורה מעולה", מסביר גד זוארץ (28), סטודנט ליזמות ועסקים שמתדב בפרויקט, "רצינו להשיג כמה שיותר חשיפה חיובית דרך בלוגרים, משפיענים ופודיז מתחום הקולינריה העולמי, ובעזרתם ובעזרת העוקבים שלהם להתחבר לעוד אנשים".

מאחורי כל ביס ושלוק יש אדם"

חברי הקבוצה חרשו מאות פרופילים של פודיז מכל רחבי העולם וחיפשו את האנשים שיהיו הכי רלוונטיים ואפקטיביים ליצירת ההשפעה שהם רוצים. "יצרנו קשר עם 160 בלוגרים, מתוכם ארבעים ענו לנו, והתחלנו לראיין אותם בסקייפ כדי למצוא את חמשת השותפים הכי מתאימים, שיסכימו להגיע לארץ למסע בן חמישה ימים", מספר זוארץ. לאחר שהנבחרת הורכבה, החלו הסטודטים לעבוד על התוכן והמימון של הפרויקט.

החלטנו שהם לא ישלמו על שום דבר בטיול. רצינו לייצר להם תשתית אידיאלית כדי לחשוף את ישראל האחרת, כדי שהם לא יתעסקו בשום דבר חוץ מלתעד ולצלם כמה שיותר פנים של ישראל", מסביר זוארץ. חברי הקבוצה יצרו קשר עם בתי עסק שונים, ערכו מסיבת התרמה עם 500 אורחים שתרמו מכספם לפרויקט ובנוסף יצאו בקמפיין מימון המונים.

במקביל הם החלו לגבש את התוכן של המסע, שזוארץ מגדיר כלא פחות ממתנה. כשבנינו את התוכנית רצינו להראות להם משהו אחר, להביא אותם לאזורים לא הכי מוכרים. מעבר לאוכל שמצטלם טוב ולטעמים שמדברים בעד עצמם, מאחורי כל ביס ושלוק יש אדם, וכל אדם כזה התגלה כסיפור מרתק בפני עצמו שתרם להתרשמות הכללית שלהם ממה שקורה בישראל.

בין אם זה מסעדות וברים שונים ומגוונים, יקב בלוטם, מחלבה בצפון, ביקור בעיר העתיקה של עכו ושל ירושלים, שוק לוינסקי ושוק הכרמל. כל אדם כזה שמספר את הסיפור שלו בלי מתווכים מכניס ערך מוסף לסיור. יצא לבלוגרים לשמוע למשל מישהי שמכינה גבינה עטורת שבחים שמספרת על החוויות וההתמודדות שלה בארץ, לדבר עם אדם שמשמיע מוזיקה לחביות היין כדי שייצא איכותי ולהכיר חווה אורגנית בחוקוק שמתופעלת על ידי נוער בסיכון".

מאז שנחתה הנבחרת בישראל, הם מעלים לעמודי האינסטגרם שלהם תמונות של פיתות פלאפל נוטף טחינה, כוסות יין על רקע נופי צפון הארץ ושקשוקות מבעבעות, שזוכות לעשרות אלפי לייקים ושיתופים. אם אתם תוהים כמה השפעה כבר יכולה להיות לחמישה בלוגרים, תתפלאו לשמוע שסך כל העוקבים של חברי המשלחת הבינלאומית הוא באזור המיליון, כך שבהחלט מדובר על מהלך הסברתי משמעותי, והתגובות של חברי המשלחת ושל העוקבים שלהם נלהבות.

כמו כל דבר שקשור בהסברה הישראלית, גם כאן היו קשיים בדרך. "היינו צריכים להתמודד עם תגובות עוינות שקיבלו חברי המשלחת מארגון BDS, אבל הדרכנו אותם לפני כן והם היו ערוכים לזה, כך שזאת לא הייתה בעיה כל כך גדולה", אומר זוארץ, "העובדה שהם לא התרגשו מזה והמשיכו בשלהם מוכיחה שכנראה בחרנו את האנשים הנכונים, ושהם לגמרי איתנו". חלק מחברי המשלחת גם נהנו כל כך שכבר החליטו להישאר בישראל ולחוות אותה
עוד כמה ימים אחרי סיום הטיול.

״מבחינתנו זה רק מכפיל את הכוח של החשיפה שגם ככה קיבלנו", הוא אומר, זה מראה שהם לא רק משתפים ברשתות החברתיות, אלא שהם ממש נרתמו
רגשית למשימה".

מה לגבי שאלות על הקונפליקט הישראלי-ערבי והמצב הרגיש?

״גם זה עולה, ואנחנו לא מטייחים שום דבר. אנחנו נותנים להם במה לשאול כל מה שהם רוצים, ומסבירים להם את הקונפליקט בעיניים אובייקטיביות עד כמה שאפשר. בסופו של דבר אנחנו מציגים להם את ישראל עם היתרונות והחסרונות שלה, והם מבינים את זה. הדבר הכי משמעותי הוא שכולם הגיעו עם דעה מאוד ממוסגרת וברורה על ישראל.

הרבה מהם חשבו שישראל זה רק ישו ומדבר, ואמנם הם קצת חקרו לפני שהם באו, אבל זה מתגמד לעומת הצדדים המגוונים שהם פגשו פנים אל פנים. הם הכירו משהו מאוד שחור ולבן, והמסע הראה להם מקרוב את הגוונים, את הטעמים ואת הטמפרמנט השונה. ישראל היא פנינה מזרח תיכונית עם נגיעות מצפון אפריקה, אירופה ואסיה. יש פה משהו אחר ומיוחד. איפה עוד תמצא גוון מסורתי לצד חיי לילה מדהימים? דתיות וחילוניות? זו קוטביות שמסקרנת אותם".

עכשיו הסטודנטים מקווים להגיע דרך נבחרת המשפיענים שלהם לכמה שיותר אנשים ברחבי העולם. "ברגע שהרווחנו את תשומת הלב והסקרנות שלהם, אנחנו שואפים לקבל כמה שיותר חשיפה דרכם, לא רק במהלך ימי הטיול אלא גם בטפטופים, חוויות ורשמים שיגיעו בהמשך", מסכם זוארץ, "אנחנו רוצים להמשיך להיות בקשר איתם ולהיעזר בהם. בסופו של דבר זה מטען שיישאר איתם, יצרנו שגרירים טובים למדינת ישראל שימשיכו להפיץ את מה שהם קיבלו פה".

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ארה"ב-ישראל

BDS בקמפוס: סטודנטים בטורונטו החרימו אוכל כשר

Published

on

אגודת סטודנטים בטורונטו סירבה להצטרף לקריאה בנוגע לאוכל כשר, כי זהו קמפיין "פרו ישראלי" • בעקבות המחאה היא התנצלה

אגודת סטודנטים באוניברסיטת טורנטו סירבה לתמוך בקמפיין של הארגון היהודי "הלל" לקידום נגישות אוכל כשר בקמפוס, בתואנה שהוא "פרו ישראלי" רק לאחר לחץ כבד מצד סטודנטים ומרצים התקפו באגודה והתנצלו על ההחלטה להחרים את ישראל. הסיפור התחיל כשסטודנט יהודי שמייצג את "הלל" ביקש את תמיכת התאחדות הסטודנטים בקמפיין בשם "Kosher Forward", שמנהל הארגון לטובת הנגשת אוכל כשר בקמפוס של האוניברסיטה. נכון להיום הקפיטריות באוניברסיטה מגישות אוכל המותאם לצרכיהם של צמחונים, טבעונים, בעלי רגישות לגלוטן, בעלי רגישות לחלב ומוסלמים שאוכלים כשרות חלאל, אך לא כזה המתאים לצרכי יהודים שומרי כשרות. בתשובה נאמר לסטודנט שהתאחדות הסטודנטים לא תתמוך בקמפיין, שכן "הלל" הוא ארגון "פרו ישראלי" ותמיכה בקמפיין תהיה "נגד רצון חברי ההתאחדות".

להתאחדות הסטודנטים לתארים מתקדמים של האוניברסיטה בטורונטו יש עבר בעייתי בתחום החרם על ישראל: ב-2012 הצביעו חבריה בעד תמיכה בתנועת ה-BDS. התאחדות סטודנטים זו היא גם היחידה בקנדה שמנהלת ועדה המקדמת את תנועת ה-BDS, ותלונה נגדה בנושא הוגשה למועצת האוניברסיטה לפני חצי שנה.

תשובת התאחדות הסטודנטים עוררה כעס רב בקהילה היהודית בקנדה וגם בישראל, והיה גם מי שקרא לחרם כנגד האוניברסיטה "כל עוד היא מאפשרת אנטישמיות ממוסדת בקמפוס שלה"; מיכאל לויט, יהודי-קנדי חבר בפרלמנט בטורונטו, קבע כי תגובת איגוד הסטודנטים היא "פשוט אנטישמית".

בעקבות הביקורת החריפה, התנצלו ראשי אגודת הסטודנטים על הניסוח הפוגעני של תשובתם והבהירו שההחלטה האם לתמוך בקמפיין או לא טרם התקבלה.

המשך לקרוא

ארה"ב-ישראל

מה הסיבה שעומר אדם ויתר על האזרחות האמריקאית?

Published

on

והאם זה קשור למופע הענק שלו בארה"ב שבוטל?

בעיתון ידיעות אחרונות פורסם השבוע כי עומר אדם מתכוון לוותר על האזרחות האמריקאית שלו, שקיבל כמי שנולד בצפון קרוליינה. הזמר התגורר שם עם משפחתו בשליחות ביטחונית של אביו, שהפך לימים למנהלו האישי. הערכת הכנסותיו בשנה שעברה עמדו על 24 מיליוני שקלים, כל זה עוד לפני מופע הענק בפארק הירקון, מותג משקפי השמש ועסקאות הנדל"ן שהשאירו בכיסו של הזמר מיליונים רבים.

הסיבה העיקרית שעומדת על הפרק היא ענייני מיסוי. כאזרח אמריקאי, אדם מחויב להצהיר כל שנה על הכנסותיו גם לארצות הברית, וחושש שיידרש לשלם עליהן מס, וכאן הסיפור מתחיל להעלות שאלות. הכסף שהזמר מרוויח נוצר בארץ, נכון לעכשיו, והוא בדרגת המס הגבוהה ביותר בישראל שעומדת על כמעט 50%. בארה"ב על אותו הסכום הוא היה משלם פחות מ-40% מס, אבל בינה לבין ישראל קיימת אמנת מס שאומרת שעל סכום הנכנס מכאן, קודם שלמים לישראל.

עו"ד אודי ברזלי, מומחה מס שלקח חלק בצוות ההגנה של בר רפאלי, הסביר כי לישראל יש זכות מיסוי ראשונה. כשמדובר בהופעות בארצות הברית, התמונה משתנה. כלומר, רשויות המס בארץ ייקחו את הנתח שלהם מההכנסות, אם על אותה ההכנסה נדרשים בארה"ב לשלם יותר, האמריקאים יקבלו את ההפרש. "לא כל כך סביר שמישהו ירצה לוותר על האזרחות האמריקאית שלו רק משיקולי מס אמריקאים", הסביר עו"ד ברזלי. יש תמיד מחשבה שאם מישהו עושה מעשה לא חוקי, הוא לא רוצה להסתבך עם רשויות המס בארה"ב, שהן הרבה יותר מחמירות מרשויות המס בישראל, אבל אני
מניח שזה לא המצב".

נשאלת השאלה: אם עומר אדם באמת מתכוון לוותר על הדרכון האמריקאי, האם הוא רוצה להתחיל להרוויח כסף ממקום אחר, מארצות הברית? אחרי שהטור הגדול שתוכנן לו כאן בוטל בגלל בעיות ויזה של חלק מהנגנים, המחשבה הייתה על חידוש המגעים למופע, אך טרם התקבלה תשובה מהמפיקים האמריקאים כדי לאשר זאת.

לאדם יש גם את מותג משקפי השמש שלו, ורסו, שאולי רוצה להתרחב אל מעבר לים. ישנה גם אפשרות נוספת כי הוצע לאדם הזדמנות עסקית חדשה בארצות הברית בתחומי היזמות או הנדל"ן, וכרגע מכינים את הקרקע כדי לחסוך בתשלומי המס, על כל ההשערות אלו עומר אדם ואנשיו מסרבים להגיב.

המשך לקרוא

ארה"ב-ישראל

כרזה דרמטית: "ההתנחלויות לא מנוגדות לחוק הבינלאומי!"

Published

on

מזכיר המדינה האמריקני פומפאו הודיע על ריכוך בעמדת ארה"ב לגבי יהודה ושומרון – אך הבהיר כי אין מבחינתם שינוי במעמד השטח • באייפא"ק לא מתלהבים, הדמוקרטים זועמים, באיחוד האירופי מוחים

מזכיר המדינה האמריקאי, מייק פומפאו, הודיע השבוע שארצות הברית תרכך את עמדותיה לגבי ההתנחלויות ביהודה ושומרון. פומפאו דחה בהודעתו חוות דעת משפטית של מחלקת המדינה מ-1978, שקבעה כי מדובר בהתנחלויות אזרחיות בשטחים כבושים – דבר שמנוגד לחוק הבינלאומי. זמן קצר אחרי ההכרזה, שגרירות ארה"ב בישראל פרסמה אזהרת מסע לירושלים, ליהודה ושומרון ולרצועת עזה.

בדבריו, אמר פומפאו כי הוחלט לשנות את עמדת ממשל אובמה לגבי ההתנחלויות. על פי ההכרזה, ממשל טראמפ סבור ששאלות משפטיות בעניין ההתנחלויות הן עניין של בתי המשפט בישראל. עם זאת, פומפאו הבהיר כי אין שינוי מבחינת ארה"ב במעמד של הגדה המערבית: "נשאיר את המעמד של הגדה המערבית לדיון בין הישראלים לפלסטינים".

פומפאו הוסיף כי ההחלטה ולפיה ההתנחלויות מנוגדות לחוק הבינלאומי לא סייעה: "חוק בינלאומי לא יביא שלום, זו סוגייה פוליטית מורכבת שיכולה להיפתר רק בעזרת משא ומתן בין הישראלים והפלסטינים. ארה"ב נשארת מחויבת לסייע בקידום השלום ואני אעשה כל שביכולתי לעזור". ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך על המהלך ואמר כי "ארצות הברית אימצה מדיניות חשובה שמתקנת עוול היסטורי; המדיניות הזו מכירה בכך שהעם היהודי אינו זר ביהודה ושומרון. זכותנו על יהודה ושומרון נובעת בראש ובראשונה מהקשר ההיסטורי רב השנים של עמנו לארץ ישראל. אנו מודים לנשיא טראמפ, למזכיר המדינה פומפאו, ולממשל האמריקאי על עמידתם האיתנה לצד יסודות האמת והצדק".

כמה מועמדים דמוקרטים לנשיאות ארה"ב מתחו ביקורת על ההצהרה האמריקאית, שלפיה ההתנחלויות אינן מפרות את החוק הבינלאומי. המועמד המוביל בסקרים, סגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן, אמר כי "זהו מכשול לשלום – דבר שכל הממשלים בארה"ב לפני טראמפ הסכימו עליו". לדברי ביידן, "הדרך הטובה ביותר להבטיח את עתיד ביטחון ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית היא באמצעות עבודה על פתרון שתי המדינות. זוהי הדרך היחידה להשיג זכויות לגיטימיות וחופש שמגיעות לעם הפלסטיני. התרחבות ההתנחלויות עושה את זה קשה יותר". לדברי ביידן, "ההחלטה הזו תביא יותר מתח לאזור. זה לא קשור לשלום או לביטחון. זה קשור לערעור עתידה של ישראל בשירות הפוליטיקה האישית של טראמפ".

מועמדת דמוקרטית נוספת לנשיאות, הסנאטורית אליזבת וורן, אמרה כי מדובר ב"עוד ניסיון בוטה של ממשל טראמפ להסיח את הדעת מהכישלונות שלו באזור". המועמד הדמוקרטי ברני סנדרס כתב ש"פעם נוספת, טראמפ מבודד את ארה"ב ומחליש את המדיניות על ידי פנייה למחנה הקיצוני". וורן וסנדרס נחשבים לביקורתיים יותר כלפי ישראל מבין המועמדים הדמוקרטים.

במקביל, השדולה הפרו-ישראלית בארה"ב איפא"ק פרסמה הודעה שלפיה היא לא נוקטת עמדה בנושא ההתנחלויות. לפי הודעת איפא"ק, "ההתנחלויות צריכות להיות נושא במשא ומתן ישיר בין הצדדים, ולא דבר שייקבע על ידי גופים בינלאומיים". השדולה גם קראה לפלסטינים "להפסיק את החרם על גורמים רשמיים בארה"ב ובישראל ולשוב לשיחות". האיחוד האירופי מסר כי עמדתו לגבי מדיניות ההתנחלויות "ברורה ולא השתנתה: כל פעילות להקמת התנחלויות היא בלתי חוקית בעיני החוק הבינלאומי, שוחקת את ההיתכנות לפתרון שתי-המדינות ואת הסיכויים לשלום בר-קיימא".

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות