Connect with us

Featured

החלטה מקוממת ומחפירה: איגוד המורים בלוס אנג’לס הביע תמיכה ב-BDS וקרא להפסיק את הסיוע האמריקאי לישראל

Published

on

איגוד המורים בלוס אנג'לס (UTLA) יצביע ב"בית הנבחרים“ בספטמבר, במטרה לקרוא לממשלת ארה"ב להפסיק כל סיוע למדינת ישראל, או כמו שהם קוראים לנו ״מדינת אפרטייד״, ולאשר את קמפיין החרם, סילוק והסנקציות כנגד ישראל, או כמו שאנחנו מכירים קמפיין ה-BDS.

"UTLA מביע את הזדהותו עם העם הפלסטיני וקוראת לישראל להפסיק את הפצצת עזה ולעצור את עקירת שייח‘ ג'ראח", נכתב בהחלטה.

UTLA הוא איגוד המורים השני בגודלו בארה"ב, המורכב משמונה אזורים, שלושה מהם הצביעו להגיש את ההחלטה לגוף קבלת ההחלטות של בית הנבחרים המונה 250 חברים.

"אנו מתאבלים על אובדנו של כל ילד חף מפשע שנתפס בעיצומו של הסכסוך הזה. אנו מצטערים על הרס בתי הספר משני הצדדים ועל הצורך להמיר את מקומות הלימוד למקלטי חירום ולבתים עבור אנשים שנעקרו מביתם", נכתב בהצהרת המזרח תיכון של האיגוד, זאת תוך שהם מצדיקים את דאגתם בשל ההתלקחות האלימה שחלה בישראל במהלך מבצע שומר חומות. 

"מאז שנת 2005 למעלה מ-170 ארגונים פלסטיניים של החברה האזרחית, כולל איגודי החינוך, עיצבו את התנועה לסיום האפרטהייד בדרום אפריקה – ביקשו מהקהילה הבינלאומית להצטרף למערכה לחרם, להתפטר ולקרוא לסנקציות נגד ישראל", הוסיף ארגון UTLA.

UTLA אמרו כי יש להם "אחריות מיוחדת לעמוד בסולידריות עם העם הפלסטיני", מכיוון ש-3.8 מיליארד דולר מכספי המיסים מגיעים לישראל מדי שנה, ובכך משתמשים ישירות בכספי המס שלנו למימון אפרטהייד ופשעי מלחמה.“

הליגה נגד השמצה (ADL) הגיבה להצהרה המקוממת כל כך של UTLA במכתב שהביע את דאגתה לגבי ההחלטה ו"ההשקפה החד-צדדית ביותר שלה על הסכסוך בין ישראל לחמאס“. לדברי הארגון, הצהרה זו יכולה לבודד את תומכי היהודים וישראל בקרב תלמידיה והצוותים, כמו גם יש להשפיע על הלך הרוח בקמפוסים השונים. 

עוד הוסיפו בתגובתם, ADL ציינו כי עקב העלייה העולמית, כמו גם בארה“ב, בהתקפות האנטישמיות בחודש האחרון בעקבות הסכסוך הישראלי-פלסטיני, הם מלאי "תקווה שמנהיגים וארגונים חינוכיים האחראיים על חינוך כל הילדים בקהילת בתי הספר הציבוריים שלנו לא ינקטו עמדה כזו שעלולה לפלג.“.

הפדרציה היהודית בלוס אנג'לס גם כן גינתה את פעולות UTLA, ופרסמה בטוויטר כי "זה לא ראוי ובלתי מקובל ש-UTLA יקדם עמדה חד צדדית בנושא גיאו-פוליטי מורכב שכך כך רחוק מהחינוך הציבורי שניתן בבתי הספר שלנו בקרב מורינו, תלמידינו ומשפחותיהם.“

הפדרציה הזהירה כי החלטה כזו תרחיק חברים ותלמידים יהודים מבתי הספר בלוס אנג'לס ותגרום להם להרגיש לא בטוחים.

"יותר מתמיד, זה לא בסדר שאף חלק מ-UTLA ינקוט עמדה בנושא שיגרום נזק אישי, יציף שנאה וירחיק כל כך הרבה אנשים", צייצה הפדרציה. בנוסף, הפדרציה דאגה להודות למורים שסירבו לקחת חלק בהצעה המחפירה הזו.

UTLA הגיב לטענה שהם מעודדים אנטישמיות בקרב בדור הצעיר והוסיף כי הם ”נגד גזענות, סקסיזם, אנטישמיות, שנאת זרים, הומופוביה, איסלאמופוביה ודיכוי בכל צורה שהיא. אנו עומדים נגד שנאה אנטי-יהודית ואלימות כאחד. ושנאה ואלימות נגד ערבים בכל מקום בו הם מתרחשים, ואנחנו מגנים את ההתקפות האחרונות על העם היהודי בלוס אנג'לס." 

Featured

ביידן לאחר הפגישה עם נשיא רוסיה: "הסכמנו לעבוד ביחד ולוודא שלאיראן לא יהיה נשק גרעיני"

Published

on

לאחר ארבע שעות פגישה, ביידן ופוטין סיכמו על השבת השגרירים למדינות • במסיבת העיתונאים שלאחר הפגישה, דחה פוטין טענות שרוסיה מעורבת בתקיפות סייבר נגד ארה"ב • מנגד, הנשיא ביידן חשף במסיבת העיתונאים כי ארה"ב הבהירה שלא תסבול הפרות ריבונות הפרעה לבחירות"

פסגת ז'נבה: לאחר כארבע שעות, תמה הפגישה בין נשיאי רוסיה וארה"ב וביידן נראה עוזב את הווילה שבה נערכך המפגש. למעשה הפגישה התחלקה לשני מקטעים, אחד בין הנשיאים בלוויית שרי החוץ שנמשכה כשעה וחצי, והשנייה מורחבת עם יועצים משני הצדדים שנשמכה כשעה – סה"כ פחות מגפי שמתוכנן. לאחר הפגישה השניים הסכימו על השבת שגרירי המדינות למוסקבה ולשווינגטון לאחר שהוחזרו למדינותיהם בשנה שעברה.

הפגישות נמשכו כשעתיים וחצי עד שלוש שעות, אבל בין לבין התקיימו התייעצויות פנימיות של הצדדים כך שבאופן רשמי המפגש כולו ארך כארבע שעות.

הנשיא פוטין היה המנהיג הראשון שפנה לכתבים לאחר הפגישה ואמר כי הפגישה הייתה בונה, ללא עוינות והראתה את השאיפה להבנת אחד את השני.  בה בעת, פוטין אמר שרוסיה וארה"ב חולקות באחריות בעבור היציבות הגרעינית וכי הן יערכו שיחות על האפשרות לשינויים מסויימים באמנה למניעת התחמשות שחודשה לאחרונה.

זמן מה אחרי פוטין, נשיא ארה"ב ביידן העניק הצהרה לתקשורת ובה אמר: "אני לא נגד רוסיה, זה למען העם האמריקני. יצירת קשרים עם העולם והגנה על העם שלי – זה האחריות שלי". 

ביידן במסיבת עיתונאים לאחר הפגישה. מקור: אי.פי

בהמשך דבריו, אמר הנשיא ביידן כי "הנשיא חייב לעמוד למען ערכים דמוקרטיים, זה חלק מהדנ"א של האומה שלנו, ולכן זכויות אדם תמיד יהיו על השולחן, זה לא דווקא נגד רוסיה, איך אני אהיה נשיא ולא אדבר על הפרות זכויות אדם? אמרתי לו שאנחנו תוצר של רעיון (ארה"ב) ולכן אנחנו מיוחדים. אנחנו לא מקבלים את הזכויות שלנו מהממשלה, אנחנו זוכים בהם מעצם לידתנו, זה מה שאמרתי לו, ולכן נציג בפניו את חששותינו סביב נבלני וזכויות אדם".

בהמשך ביידן המשיך לספר על השיחה שערכו ואמר: "אמרתי לו שלא נסבול הפרות של הריבונות שלנו והפרעה לבחירות – אמרתי לו שאנחנו צריכים דרך לפעול בצוותא. דיברנו על הצעדים שונים ליציבות, על סייבר, על הפצת נשק והסכמנו על דיאלוג בילטרלי ליציבות – כלומר להביא ביחד למנגנון בין הצבאות שלנו. אני מאמין שפוטין לא רוצה מלחמה קרה נוספת".

ביידן התייחס לאירועי ביטחון שונים שהם רוסיה הייתה מעורבת והסביר: "אמרתי שאסור לתקוף תשתיות מסויימות – נקודה – 16 ישויות מוגדרות שהם חיוניות לתשתיות בתחום האנרגיה ובתחומים נוספים. אמרנו שהמומחים של שני הצדדים יגדירו מה אינו ניתן לתקיפה. כמו כן, דנו על עבודה משותפת למען מזדרון מזון בסוריה וגם כדי לוודא שאיראן לא תשיג נשק גרעיני.  היה חשוב להיפגש פנים אל פנים כדי שלא יהיו טעויות בהבנה בינינו".

בהמשך דבריו, הנשיא פוטין התייחס גם למצב זכויות האדם ברוסיה ולמעצרו של אלכסיי נבלני. ביידן סיפר שבמהלך השיחה עם הנשיא הרוסי הוא אמר: "הבהרתי לו שלמותו של נבלבני יהיו השלכות הרסניות לרוסיה".

הנשיא פוטין במסיבת העיתונאים לאחר הפגישה עם ביידן. צילום: רויטרס

במסיבת העיתונאים של פוטין, שנראתה אגרסיבית מהרגיל, דחה פוטין טענות שרוסיה מעורבת בתקיפות סייבר נגד ארה"ב, וקבע שמספר התלונות הרוסיות בעניין כלפי ארה"ב גדול יותר והם לא מקבלים הסברים מהאמריקנים. פוטין עוד ציין כי ביידן העניק לו הסברים על הכינוי "רוצח", והוא קיבל אותם, אבל עקץ בחזרה ואמר כי "אנשים נרצחים בארה"ב ברחובות, האמריקנים הרגו אזרחים באפגניסטן, אז מי הם הרוצחים?".

פוטין התייחס במסיבת העיתונאים גם למצבו של אלכסיי נבלני והוא אמר כי הוא הפר את החוק בכוונה ואף מקבל כסף מהאמריקנים לפעול נגד רוסיה. בהמשך דבריו נשיא רוסיה גם הדגיש ואמר: "לא הגדרנו קווים אדומים, אבל הסכמנו לעבוד ביחד על הגנת סייבר ויציבות אסטרטגית".

בד בבד, הנשיא אמר כי ביידן מאוזן ומנוסה, פוליטיקאי ותיק, דיבר על משפחתו ועל אמו. זה מראה את ערכיו המוראליים. דיברנו באותה שפה. לא צריכים להסתכל בעיניים ולחפש נשמה או להצהיר על אהבה נצחית. לא היו לי אשליות בקשר למפגש. ביידן לא הזמין אותי לוושינגטון ואני לא הזמנתי אותו לרוסיה. התנאים צריכים להבשיל לפגישות כאלו

"אדוני הנשיא אני מודה לך על יוזמתך להיפגש היום", אמר פוטין כשהוא יושב לצדו של ביידן והוסיף: "ביחסי ארה"ב-רוסיה הצטברו נושאים רבים שדורשים מפגשים בדרגים הגבוהים ביותר". ביידן השיב כי הם ינסו לקבוע אזורים של שיתוף פעולה ואמר כי "זה תמיד עדיף להיפגש פנים מול פנים".

שני המנהיגים ישבו בחדר הספרייה בוילה, בנוכחות שרי החוץ שלהם. מפגש הפסגה אמור להימשך בין ארבע לחמש שעות ללא הפסקה.

מפגש אמריקני-רוסי לא אירע במשך שלוש שנים, וזה המפגש הראשון בין פוטין לביידן, מאז נכנס האחרון לבית הלבן.

השיירה של הנשיא פוטין, אי.פי.איי

המפגש מתנהל על רקע אווירה מתוחה ביותר בין שתי מעצמות העל, כשעל הפרק שורה של נושאים מעוררי מחלוקת: מלחמת הסייבר נגד מטרות בארה״ב וההאשמות האמריקניות בדבר מעורבות רוסית בבחירות לנשיאות, המעורבות הצבאית הרוסית באוקראינה והתמיכה בדיקטטורה בבלארוס.כמו כן, דיכוי האופוזיציה הרוסית וענייני זכויות אדם והסכמים להגבלת מירוץ הנשק.

ביידן הבהיר לפני המפגש שבכוונתו להציב בפני פוטין ״קווים אדומים״ בעניינים שבמחלוקת בין שתי המדינות. פוטין, מצדו, הביע תקווה שניתן יהיה לבסס מערכת יחסים ״צפויה״ עם ארה״ב, בניגוד ל-״אימפולסיביות״ שאפיינה את ממשל טראמפ.

פעילי אופוזיציה רוסיים הציבו בחוצות ז׳נווה שלטי מחאה גדולים נגד הנשיא הרוסי ונגד הרעלתו ומעצרו של מנהיג האופוזיציה, אלכסיי נבלני. הנשיא ביידן התריע מפני השלכות מותו בכלא הרוסי ועל מעמדה הבינלאומי של רוסיה.

באדיבות מערכת ישראל היום

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות