Connect with us

חדשות ואקטואליה

SAM I AM

Published

on

הוא שיכנע את את קונאן אובראיין לבקר בארץ, הפגיש את הנשיא ריבלין עם גל גדות בבכורה של ליגת הצדק", והזמין את שרון סטון להספיד את הנשיא פרס • יו"ר קרן היסוד החדש סם גרונדוורג, שסיים כהונה בת שנתיים כקונסול ישראל בלוס־אנג'לס, מספר איך מקדמים יח"צ חיובי לישראל בהוליווד ובעיר הכי פרוגרסיבית באמריקה

קונאן או'בריאן, מגיש תוכנית הלייט־נייט בערוץ TBS, עמד מול דלת חומה והביט למצלמה. זה מרגש", הוא אמר. "הסיבה שאני בישראל נמצאת מאחורי הדלת הזאת". הוא דפק שמונה פעמים בקצב. את הדלת פתחה, איך לא, גל גדות, הלא היא וונדר־וומן. "איך מצאת…", שאלה השחקנית הישראלית את הג'ינג'י. "זה לא היה קל", הוא הודה. "אנשים לא רצו להגיד לי איפה את גרה. אבל הייתי עקשן מאוד".

על הפגישה הזו ב־2017 בין קונאן ובין גדות – שהייתה כמובן הופעה מתוסרטת של השחקנית, ושולבה בפרק על ישראל בתוכנית "קונאן ללא גבולות" – אפשר לתת קרדיט חלקי לפחות לסם גרונדוורג, קונסול ישראל בלוס־אנג'לס דאז. במהלך פעילותו בקהילות היהודיות בעיר, בדרום קליפורניה ובמדינות נוספות בארה"ב, רקם גרונדוורג קשרים, בין השאר בתעשיית הטלוויזיה והקולנוע.

"הביקור של קונאן בארץ היה יוזמה שלי, יחד עם נציג משרד התיירות אורי שטיינברג", הוא נזכר. הביקור שנמשך שבוע והסתכם ב־42 דקות על המסך, סיפק יחסי ציבור מעולים למדינת ישראל. בין השאר טייל מגיש הלייט־נייט בחופי ת"א, נפגש עם ראש הממשלה במעונו שבירושלים, ביקר בגדר ההפרדה, התאמן עם חיילי צה"ל ועם ליאור רז מפאודה ועוד. בתוכנית נראה או'בריאן כשהוא מתלוצץ עם בחורים ישראלים שריריים על החוף, עושה פרסומת לבירה ישראלית ואף מנסה את מזלו עם הנשים הישראליות (עם גדות זה לא הלך).

את השחקנית היהודייה מים ביאליק, מכוכבי הסדרה המפץ הגדול", הוא ליווה בעצמו כשנחתה בישראל ב־2015 לרגל כנס של משרד החוץ. "היה קשה לחדור את המעטפת סביב ביאליק, אבל מכיוון שאני אדם דתי, במקרה נתקלתי בעורך הדין שלה, שמתפלל בבית כנסת ורתודוקסי. דרכו הגעתי אליה".

מלבד ידוענים הוא הביא ארצה גם משלחת של בכירי התעשייה ההוליוודית, כדי להכיר להם את המציאות הישראלית. כשערך בלוס־אנג'לס ערב זיכרון לשמעון פרס, הוא הזמין את השחקנית שרון סטון, שהייתה בקשר עם הנשיא המנוח, לשאת שם דברים. כשהנשיא ראובן ריבלין הגיע לביקור בכנס הפדרציות היהודיות שנערך בעיר, דאג גרונדוורג להביא אותו גם להקרנת הבכורה של הסרט "ליגת הצדק", בהשתתפות גדות. "הצלחנו לקחת אותו ל'אפטר פארטי'", מספר הקונסול לשעבר, שסיים את תפקידו בסוף 2018.

ללוס־אנג'לס הוא הגיע דווקא כשקשריו חלשים והאווירה סביבו בעייתית. מתנחל מאפרת שנוחת בלב הליברליזם הפרוגרסיבי בארה"ב, ואמור לשווק שם את ישראל; אורתודוקס חובש כיפה שצריך ליצור שיח עם קהילות יהודיות שמקיימות את תפילת יום כיפור בליווי נגינה. לא אתגר פשוט.

גרונדוורג (46), נשוי ואב לשלושה, מתגורר באפרת שבגוש עציון. כיום, לאחר שסיים את כהונתו בקונסוליה בלוס־אנג'לס, הוא יו"ר קרן היסוד – המוסד הכספי המרכזי שמאחורי פעולותיהן של ההסתדרות הציונית והסוכנות היהודית. הוא עורך דין בהכשרתו, ובמשך השנים נגע בעסקים וגם בדיפלומטיה.

הוא גדל במיאמי ביץ', פלורידה, והיה חבר ילדות של רון דרמר, כיום שגריר ישראל בארה"ב. השניים למדו באותו בית ספר, "היברו אקדמי". לאחר התיכון עלה גרונדוורג לישראל, למד בישיבת ההסדר באפרת והתגייס לשירות קרבי בצה"ל כחייל בודד. את אשתו הכיר גם כן בהיברו אקדמי, והשניים התחתנו בישראל. בגלל מצב משפחתי מורכב מבחינתה הם חזרו לפלורידה והתגוררו בעיר הוליווד, חצי שעת נסיעה ממיאמי ביץ', באזור של משפחות צעירות דתיות. 11 שנים שהו שם, ובזמן הזה עשה גרונדוורג תואר שני במנהל עסקים באוניברסיטת מיאמי, ועבד בחברת עורכי דין גדולה, גרינברג טראוריג.

בשנת 2009 שב עם אשתו וילדיו לישראל. "אחרי שאמא של אשתי נפטרה, החלטנו להחזיר את החיים שלנו למסלול שתכננו להם מלכתחילה. הילדים היו אז בגיל 11, תשע ושבע, והגענו למסקנה שאם לא נחזור לארץ מיד, זה לא יקרה עד הפנסיה".

כקונסול בלוס־אנג'לס, נהג לספר ליהודים המקומיים שהוא "עולה סדרתי". "לא היה קל לעלות לארץ בפעם השנייה", הוא אומר. "הפעם הראשונה הייתה בגיל צעיר מאוד; לחזור עם שלושה ילדים זה כבר סיפור אחר. אז עדיין לא חשבתי שגם החזרה לארץ אחרי שליחות דיפלומטית תהיה סוג של עלייה".

לאחר העלייה השנייה, ב־2009, שינה גרונדוורג כיוון מקצועי: הוא החל לעבוד בקונגרס היהודי העולמי – ארגון בינלאומי המורכב מקהילות וארגונים יהודיים ברחבי העולם. בתפקידו האחרון היה גרונדוורג מנכ"ל הארגון בישראל. הוא יועד ע"י ראש הממשלה לכהן כקונסול בניו־יורק. אבל הועבר לחוף המערבי. ניכר שגם היום מצר על ההחמצה, ובכל זאת, הוא אומר, "במבט לאחור אני יכול להגיד שזו הייתה ברכה. לפני שהבנתי מה כוללת השליחות בלוס־אנג'לס, ברור שהתבאסתי. אבל ברגע שצוללים פנימה מבינים כמה זה אזור קסום ומופלא, עם פוטנציאל עצום לשינוי. החלטתי לא להסתכל לאחור, והסתערתי על המשימה".

קיבלתי מרה"מ משימה: להתמקד בהוליווד

הקונסוליה בלוס־אנג'לס, אחת הנציגויות הדיפלומטיות הגדולות ביותר של ישראל, ממונה על שש וחצי מדינות בארה"ב: אריזונה, קולורדו, הוואי, נבדה, ויומינג, יוטה והחלק הדרומי של קליפורניה (בצפון קליפורניה מטפלת הקונסוליה בסן־פרנסיסקו, שממונה גם על אורגון, וושינגטון, מונטנה, איידהו ואלסקה). גרונדוורג נכנס לתפקידו שם באוגוסט 2016.

גרונדוורג לא נתקל ביחס נלהב במיוחד מצד יהודי קליפורניה הליברלים: "היו שחששו שמגיע מתנחל, אבל הצלחתי למנף את החשש הזה ליתרון. הם ראו שהאדם הזה שגר באפרת, מביא איתו מקצועיות, מכיר את ארה"ב ואת הקהילה היהודית, ולא רק מדבר את השפה אלא גם מבין את המנטליות. הם גם גילו שאני ליברלי למדי בתחומים מסוימים. הוכחתי להם שאני יודע טוב מאוד מה זה בית כנסת רפורמי או קונסרבטיבי, ולא הייתה לי שום בעיה לבקר שם. הם הבינו שאני מכיר את הניואנסים הקטנים ואת הדקויות. הרי גדלתי בארה"ב, לא הייתי אאוטסיידר".

״בשנים שהייתי בלוס־אנג'לס עשיתי המון דברים שלא עשיתי מימיי. נאמתי מול קהילה המגדירה את עצמה 'ללא זרם', וקיימה את תפילת יום כיפור בכנסייה מתודיסטית, כי זה המקום היחיד שמצאו. הם שכרו את המקום לכבוד יום כיפור, כי אז מגיעים יותר מתפללים מאשר בשבוע רגיל. זו קהילה הוליוודית מאוד, עם חברים משפיעים מאוד, פרוגרסיבים, והיה חשוב שיגיע לשם נציג של מדינת ישראל".

התפקיד בלוס־אנג'לס אפשר לגרונדוורג גישה יוצאת דופן לעולם הידוענים של הוליווד. גם הוא וגם שולחיו היו מודעים לפוטנציאל הפעולה בשדה השואו ביזנס. לפני צאתי לשליחות קיבלתי מראש הממשלה משימה: להתמקד בהוליווד. מעטים כמו נתניהו מבינים ומעריכים את הכוח ואת ההשפעה של המדיה על דעת הקהל האמריקאית".

בין השאר זכה גרונדוורג לערוך את החגיגות לרגל יום העצמאות ה־70 של מדינת ישראל. קיימנו אירוע שיא באולפני יוניברסל בקנה מידה לא סטנדרטי, מתוסרט ממש כמו טקס פרסי האוסקר", הוא אומר בגאווה. בתצלום המוצג על מדף במשרדו נראים כמה מהידוענים שהשתתפו באירוע: בילי קריסטל, קלסי גרמר, מים ביאליק, נועה תשבי, השחקנית הישראלית יעל גרובגלס, שחקן הפוטבול אריק דיקרסון, נינט ויוצרי פאודה ליאור רז ואבי יששכרוף.

ידוען אחר שהגיע לבית הקונסול בבוורלי הילס היה קארים עבדול־ג'באר, מגדולי הכדורסלנים בכל הזמנים וכוכב הלוס־אנג'לס לייקרס בשנות השבעים והשמונים. עבדול־ג'באר הנחה שם דיון במהלך סעודת אִ פְ טַ אר, שבירת הצום היומי בחודש הרמדאן. "זה היה מדהים, התרגשתי מאוד מההשתתפות שלו באירוע בתוך הבית שלי, שהוא בעצם הבית של מדינת ישראל", אומר גרונדוורג. "ערכנו פאנל עם מנהיגים יהודים ומוסלמים מהאזור, ודיברנו על היחסים המורכבים בין שתי הדתות. בסוף הדיון פינינו את הסלון מרהיטים, פרשנו שטיח, והם התפללו. לאחר מכן הם שברו את הצום, ואכלנו יחד".

הקדנציה שלו כקונסול, שהייתה אמורה להימשך שלוש שנים, לא הושלמה עד תום בגלל סיבות משפחתיות. הילדים שלי היו גדולים, בתיכון, וחזרו לישראל אחרי השנה הראשונה שלנו בלוס־אנג'לס. נשארתי בארה"ב עוד שנה וחצי לבדי, וביקרתי בארץ ככל שיכולתי. לבסוף החלטנו לסיים זאת מוקדם, לטובת המשפחה". כשחזר ארצה המליץ עליו ראש הממשלה לתפקיד יו"ר קרן היסוד – המגבית המאוחדת לישראל" שנוסדה בשנת 1920, בוועידה השנתית של ההסתדרות הציונית העולמית, שהתקיימה בלונדון. הקרן אינה מגייסת תרומות בישראל ובארה"ב זה כשבעים שנה, אבל בקהילות אחרות בעולם – ובמיוחד באמריקה הלטינית ובאוסטרליה – היא מוכרת ונחשבת מאוד.

מחפשים 'סושיאל אימפקט'

ב־2018 גייסה קרן היסוד עבור מדינת ישראל 220 מיליון דולר. "חלק מהתרומות שאנחנו מקבלים 'צבועות' מראש ומיועדות למטרות מסוימות, כאשר אנחנו לא צד בגיוס או בהחלטות ההשקעה", מסביר גרונדוורג. היקף התרומות לגופים הציוניים והיהודיים הוותיקים נמצא במגמת ירידה בכל העולם. גם הפדרציות היהודיות בצפון אמריקה ספגו מכה קשה. תרבות התרומות השתנתה, וההשלכות לא פסחו על קרן היסוד. לדברי גרונדוורג, הסכומים נותרו כשהיו, אך הגיוס מורכב יותר.

"כיום תורמים רוצים שהתרומה שלהם תהיה מיועדת מראש לפרויקט מסוים. אפשר להבין זאת – אבל בשבילנו זה קשה יותר, כי היינו מעדיפים להחליט בעצמנו לאן ינותב הכסף, לפי סדרי העדיפויות הישראליים. פעם אנשים סמכו על המותג 'קרן היסוד' וידעו שאפשר לתת צ'ק ולדעת שהכסף לא נעלם. הדור החדש של התורמים הוא שונה, וזה אתגר לחבר אותם. גם אם הם בסוף כן תורמים, הם ירצו לעקוב אחרי התרומה שלהם ולראות את התוצאות. זה מה שנקרא היום בפילנתרופיה 'סושיאל אימפקט', 'השפעה חברתית'. כמו בעולם הפיננסי, התורמים של היום רוצים לקבל תשואה מרבית – לא להרוויח אישית, אך שתהיה השפעה גדולה יותר".

״כשהייתי קונסול התגאיתי בהישגים של מדינת ישראל כמעצמה בתחום הטכנולוגיה ובתחומים נוספים", מתאר גרונדוורג. "כיום, כיו"ר קרן היסוד, אני לא מכחיש שיש פערים גדולים בחברה, במיוחד בפריפריה, ויש אוכלוסיות מוחלשות שעדיין צריכות את העזרה של גוף כמו שלנו ושל הקהילות היהודיות". לקרן יש קהל יעד חדש, בארה"ב ומחוצה לה: נוצרים אוהבי ישראל. "יש קבוצות אוהבות ישראל בכל העולם, שרוצות לתרום לחברה הישראלית מתוך תחושה של קשר עמוק. אני מסתובב בכל העולם באירופה, בדרום אמריקה, במזרח – ויש לנו ידידים אמיתיים שם. זה הולך ומתחזק בשנים האחרונות ואני מאמין שזה יתפתח עוד בהמשך".

כמו בעת כהונתו בלוס־אנג'לס, גם היום גרונדוורג מנצל את השואו ביזנס כדי לקדם את מטרות הארגון. "אנחנו מטיסים הרבה שחקנים ועיתונאים ישראלים מוכרים לאירועי גיוס התרומות, כדי לחשוף בפני יהודי העולם את ישראל שהם פחות מכירים", הוא מגלה. לקהילה היהודית בברזיל, ממעוזי הארגון בחו"ל, "במקום להביא רמטכ"ל לשעבר הבאנו את השחקן מיכאל אלוני, מהסדרה שטיסל. במשך קרוב לשבוע, בכל יום, הוא העביר הרצאות – מצגת על החיים שלו, ומה שעבר בסדרה כישראלי חילוני המגלם דמות חרדית. הסתובבנו איתו בסאו־פאולו וברחוב ניגשו אליו אנשים, גם לא יהודים, וביקשו להצטלם. דרך הסיפור שלו שפכנו אור על מה שקורה בחברה הישראלית. במקרה שלו הצלחנו להפוך את החרדים בישראל לאנושיים יותר, וזו ללא ספק מטרה חשובה".

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

חדשות ואקטואליה

״החיים הטבעיים של היהודי הם רק בישראל"

Published

on

יאיר לפיד, מועמד בפונטציה לראשות הממשלה, מקפיד לקרוא לישראלים שעברו לגור בארה"ב "יורדים" הוא מתנגד לתרומת כספים מישראל לארגונים יהודיים בחו"ל וחושב שנתניהו הפסיק מזמן להיות ראש ממשלת העם היהודי ראיון ערב בחירות

אם תשאלו את ח"כ יאיר לפיד, לישראלים יש הרבה מה ללמוד מיהדות ארה"ב, אך גם ליהודי ארה"ב יש מה ללמוד ממדינת ישראל. יש להם מה ללמוד מאיתנו על זהות נינוחה בפני עצמה", הוא מסביר לי, "הזהות שלי למשל במצב נוח. אני אדם במקומו. אני חי את החיים הטבעיים של היהודים, וזה כאן בישראל".

שם, בתפוצות, זה לא טבעי?

״אני אומר להם (ליהודי התפוצות) שלא. הם מתווכחים איתי, אבל אני אומר להם שכשאני נוסע לכנסת בכביש 443 זה הנתיב ששאול המלך צעד בו. אני אדם במקומו".

איך זה בא לידי ביטוי?

״זהות היא דבר פנימי. אבל הזהות שלי כיהודי היא נינוחה, טבעית ועוצמתית בעצם החיים שלי בארץ ישראל. יש פה דואליות. מצד אחד כשאני פוגש אותם אני תמיד זוכר שיכולתי להיות הם והם יכלו להיות אני, אבל מתוך זה אני אומר להם – אם אתם רוצים לחיות חיים של זהות
שלמה, אתם צריכים לחיות בישראל".

כילד שנולד וגדל בישראל, הייתה לך בכלל מודעות לכך שישנן קהילות יהודיות מעבר לים – או שמא הכול הסתכם בזיכרון השואה?

״לסבי מצד אמי היו 12 אחים. שבעה מהם מתו בשואה, ארבעה מהם הגיעו לכאן. דודי ברי קליין היה רב קונסרבטיבי בפלורידה. אבא שלי הכיר היטב את הגולה והתפוצות. בניגוד לרוב הישראלים הצעירים, הוא הסתובב יחסית מוקדם בקרב יהדות אמריקה". לפיד מספר כי אביו, העיתונאי והפוליטיקאי טומי לפיד ז"ל, ראיין בצעירותו את הסנאטור ממדינת מינסוטה יוברט האמפרי, שאף כיהן לאחר מכן כסגן נשיא ארה"ב. הוא יזם תוכנית לקחת צעירים מכל העולם כדי שיכירו את ארה"ב. אבי ואמי גרו בשנת נישואיהם הראשונה בארה"ב והיו חלק מהתוכנית הזו.

אבא עבד בעיתון מקומי בווירג'יניה, הסתובב בין קהילות, התיידד מאוד עם בכירים יהודים. מאז שאני ילד אני זוכר את הקשר עם הגולה. מעין דיאלוג שכזה, שהוא מורכב. בתור ניצול שואה, אבא שלי כעס עליהם שהם לא באו לארץ. בעיניו, כל יהודי היה צריך להבין מהשואה שהוא היה צריך להגיע לישראל. זה המקום היחיד שיש לנו באמת בעולם הזה, שהיהודים יכולים באמת להיות בו בטוחים.

״זו עמדתו של טומי לפיד, אך גם של יאיר לפיד. תראה, עם השנים התחושה השתנתה. הרי בשנות ה־50 בוודאי, אך גם עד שנות ה־80, ישראל הייתה המקלט הבטוח ליהודים. נוכל להתווכח היום עם יהודים אמריקאים שאומרים לך: סליחה, ניו יורק יותר בטוחה ליהודים מאשר עוטף עזה או חברון. אבל אני אומר להם שבראייה היסטורית, ההגדרה העצמית שלהם לא שלמה אלא בישראל. נכון שאדם יכול לבחור לחיות עם הגדרה עצמית לא שלמה, אך אני מעדיף לחיות עם הגדרה עצמית שלמה. יותר קשה לי עם ישראלים שיורדים מהארץ. אני אגב עדיין אומר 'יורדים מהארץ', בניגוד לאחרים".

אתה גם מזדהה עם הכינוי שטבע בזמנו רבין, "נפולת של נמושות"?

״זה ביטוי מעליב ואני לא בעד להעליב. אני עדיין לא אוהב את הרעיון הזה של ירידה. אני לא אוהב את ההתלהבות הגדולה מישראלים שמצליחים בחו"ל. זה מרגיז אותי".

אבל אנחנו בעולם גלובלי. מה הבעיה להאמין שישראל היא המקום הטבעי ליהודים, אך באותו הזמן הם גם יכולים לחיות בחו"ל כמה שנים ולממש עצמם שם. לעיתים זה גם לטובת המדינה.

״אני לא בטוח שאנחנו בעולם גלובלי, אלא בעולם עם כלי תחבורה מצוינים ואמצעי תקשורת מצוינים. אתה יכול כיום לטייל בעולם מהכורסה שלך, אבל אם תסתכל על השנים האחרונות, אנחנו בעיצומה של תנועת נגד לרעיון של אזרח העולם הרחב. אמרה את זה יפה ראשת הממשלה הבריטית לשעבר תרזה מיי אם אתה אזרח העולם הרחב, אתה בעצם אזרח של שום מקום. אני רוצה להיות אזרח ישראלי, ואני לא יכול להיות אזרח ישראלי שלם בלי היהדות. כל יהודי שאני פוגש באמריקה חי חיים אלטרנטיביים לאלו שלי. חיים שהיו יכולים להיות שלי".

מה צריך אם כך להיות היחס של יהדות ארה"ב אלינו כמדינת ישראל?

״קודם כול יש לנו מחויבות אליהם, שלא תלויה בשום דבר. יש לנו כמדינה מחויבות לכל יהודי בעולם שסכנה מרחפת מעל ראשו. בין אם זה סיוע של ישראל באתיופיה או של שני צעירים ישראלים שרואים בריונים אנטישמים מתעללים ביהודי באוקראינה. בעיניי אותם צעירים ישראלים צריכים להרים מקל מהרצפה וללכת להרביץ להם. הם הרי המשפחה המורחבת שלנו.

״אני אגב בעד חוק הלאום, אבל לא זה שעבר, אלא זה שחיבר ח"כ בני בגין. אין ספק שיש לחוק הזה השפעה על היהדות האמריקאית, שלקחה את זה קשה. אנחנו צריכים לקיים איתם דיאלוג מתמיד, וזה המעגל השני של המחויבות שיש לנו אליהם. המעגל השני אומר: למרות שהם חלק מאיתנו, אתה לא יכול לשבת בלוס אנג'לס ולנהל את מדיניות הביטחון של ישראל מול סוריה. במקביל, אתה לא יכול לשבת בירושלים ולהגיד שלא מעניין אותך יהודי בלוס אנג'לס, כי אז אתה לא מעניין את עצמך. הם עתידנו ועברנו. אנחנו צריכים לקיים איתם דיאלוג".

נדבך נוסף לדברי לפיד הוא התרומה שלהם לביטחון הלאומי". הוא מסביר: זה מהותי. אני ראיתי זאת כחבר קבינט וגם כיום כחבר כנסת; ידענו תמיד להפעיל את יהדות ארה"ב כמנוף מול הקונגרס, הסנאט והבית הלבן. זה דבר אמיתי בתפיסת הביטחון הישראלית. אנחנו רואים כבר כיום פגיעה בביטחון הלאומי בגלל הדרך שבה מתייחסים אל יהודי ארה"ב. ראש הממשלה המנוח אריק שרון היה מדבר על כך שהוא לא ראש ממשלת ישראל אלא ראש ממשלת העם היהודי".

גם נתניהו מדבר כך.

״אבל נתניהו הפסיק להיות ראש הממשלה של העם היהודי. כי אם רוב העם היהודי אומר 'אנחנו מצטערים, אנחנו לא חושבים שאתה ראש הממשלה שלנו' או 'אנחנו לא חושבים שאכפת לך מאיתנו, הרי אנחנו רואים פעם אחר פעם איך אתה זורק אותנו בשולי הדרך כי אתה צריך לתחזק את הקואליציה שלך' – אלה דברים שראש ממשלת העם היהודי לא היה צריך לעשות. אם שר בממשלה עומד על בימת הכנסת ואומר שרוב מוחלט של יהודי ארה"ב הם אנטישמים, וראש הממשלה לא זורק אותו ואומר 'אצלי דבר כזה לא יקרה' – זה מצער אותי, כי לפני שאני יריב פוליטי אני אזרח ישראל, ונתניהו כיום הוא לא ראש ממשלת העם היהודי".

לפני שלפיד נבחר לראשונה בבחירות 2013, הוא היה המתמודד הצבעוני והמעניין בסביבה; איש תקשורת מרכזי ומתוקשר שהחליט לחצות את הקווים ולנסות לשנות את המציאות הישראלית שאחרי מחאת האוהלים. ״טסתי לאטלנטה לכנס של 1,500 רבנים קונסרבטיבים, וכשנחתּ י חיכו לי 300 סמסים ונאלצתי לנהל את המשבר הקואליציוני משם", מספר לפיד. רק מעטים שמו לב שהוא היה אז כאמור בכנס של בכירים מהתנועה הקונסרבטיבית, דבר שלא כל פוליטיקאי ישראלי היה עושה, בטח כזה שמתיימר לגייס קולות גם מימין. "כל יהודי בעולם הוא המשפחה שלי", הוא מסביר את העובדה שהשתתף בכנס שכזה.

"מדהימה אותי הבורות הגמורה לגבי מה זה רפורמי או קונסרבטיבי מצד אנשים שמדברים בביטחון עצמי אינסופי על עמדתם בנושא. זה נכון לגבי חברי כנסת מיהדות התורה ומש"ס וגם בקרב גורמים בציונות הדתית. רובם בכלל לא מבינים על מה הם מדברים. הרי בסקאלה שבה אנחנו מציבים כל ישראלי לפי רמת הדתיות שלו, הקונסרבטיבים יותר שמרנים אולי מרוב הציונות הדתית בישראל. הם הרי שומרים מצוות ושבת, חובשים כיפה ועוד. מאידך, אנשים מדברים עליהם בידענות גדולה כמי שהם שונאים, מבלי לחקור את הנושא וללמוד אותו לעומק. בל נשכח שהם מחזיקים את רוב רובה של יהדות ארה"ב. לקונסרבטיבים יש כמיליון עד מיליון וחצי ולרפורמים יש שניים עד שניים וחצי מיליון חברים. זה המון אנשים בשביל שמדינת ישראל תוותר עליהם, או שהיא תעסוק באופן רשמי
בלהעליב אותם כל הזמן".

מה יש לנו כמדינה יהודית ללמוד מיהדות ארה"ב כקהילה היהודית הגדולה מחוץ לישראל?

לפיד לוקח רגע לחשוב. "יש משהו שהם מכירים ואנחנו לא, וזה החיים בתור מיעוט במדינה. בארה"ב חיים לא מעט אנשים שעוד זוכרים שהיו 'קאנטרי קלאבים' או מועדונים שבהם לא קיבלו יהודים. היום זה אמנם פחות חמור אבל אני יכול למשל להיכנס לחדר שבו יושבים מאה איש, ואם יש יהודי בחדר אני יודע מי הוא מיד. בעיניים שלו אני אראה את זה. כשאני מדבר איתו, הוא מדגיש את היותו יהודי בחברה עוינת. חלק מכך שיהודים צעדו ביחד עם מרטין לותר קינג, זה מתוך התפיסה של מיעוט שצריך לשמור על עצמו ועל הזהות שלו בנסיבות לא פשוטות. דבר שני שיש לנו ללמוד מהם קשור לעובדה שהזכרתי, שיהדות ארה"ב היא כנראה הקבוצה המשכילה עלי אדמות. היות שאתה ואני חיים במדינה שנמצאת ברמת המתמטיקה והבנת הנקרא מתחת איראן ובחריין, הייתי שמח שיהיה מעט מזה גם פה".

לסיום, מה יהודי בעיניך?

״החיים בישראל", הוא אומר מבלי למצמץ. "בסוף הביטוי העליון של היהדות הוא חיים בישראל. דבר נוסף הוא האקטואליה של העבר. אנחנו, היהודים בישראל, אנשים שהעבר הוא אקטואלי עבורם. הייתי בתיקון חצות בצוותא ודיברנו שם על משה רבנו. לא מדובר רק בדמות מהעבר, אלא בדמות מההווה; דמות שההחלטה שלו לבוא הנה גרמה לכך שאני ואתה יושבים בבית קפה מתחת לקופת חולים כללית. האקטואליה של העבר היא גם בהווה שלנו כאן בישראל".


המשך לקרוא

חדשות ואקטואליה

מה יקרה ב-18 בספטמבר

Published

on

מאז ומתמיד נמנעו המפלגות הגדולות מהמתכונת של ממשלת אחדות
שכן ממשלות כאלה, טבען שלא להאריך ימים

אם לא יחול שינוי דרסטי עד יום שלישי הבא, ייתכן שלא תהיה הכרעה מובהקת בין מה שקרוי הגושים ימין ושמאל) בבחירות לכנסת ה-22 בישראל. משמעות הדבר היא שהקרב המרכזי יתנהל ביום הדין בין שתי המפלגות הגדולות, הליכוד וכחול-לבן, ואם התוצאות יתקרבו לשוויון בין הגושים ובין המפלגות גם יחד – אזרחי ישראל עלולים להתעורר בבוקר לשאלה מי מהן תקבל את המנדט להרכבת ממשלת אחדות.

במקרה כזה לשאלת הבכורה חשיבות גורלית, בעיקר אם המבוי הסתום כופה רוטציה, שכן רק הראשון בתור יכהן כראש ממשלה. עד שיגיע תורו של השני, הכנסת עלולה להתפזר שוב.

פעם אחת בלבד הוציאה ממשלת אחדות בישראל את ימיה. בחירות 1984 לא הסתיימו בהכרעה ברורה בין הגושים. שתי המפלגות הגדולות הגיעו יחד ל־85 מנדטים: העבודה – 44, הליכוד – 41. שמעון פרס היה הראשון בתור לראשות הממשלה, ובשנת 1986 פינה את מקומו כמוסכם ליצחק שמיר. זו היתה הפעם האחרונה שבה זה הצליח עד הסוף. בבחירות 1988 עבר הליכוד עבר את העבודה במנדט אחד בלבד (39-40). שמיר העדיף להמשיך בממשלת האחדות, שהחזיקה מעמד פחות משנתיים, ונפלה בעקבות "התרגיל המסריח". חודשיים שהתה המערכת הפוליטית במצב של תוהו ובוהו, ובסופו של דבר הוקמה ממשלה צרה בראשות שמיר.

מאז נמנעו בדרך כלל שתי המפלגות הגדולות מהמתכונת של ממשלת אחדות. רבין העדיף ב־1992 ממשלה צרה מאוד. נתניהו, כראש ממשלה צעיר, העדיף ב־1996 שלא לחלוק את השלטון עם מפלגת העבודה. ברק, שמצא את עצמו ב־1999 מול כנסת לעומתית, פסל את הליכוד כשותפה. שרון, שהחליף אותו ב־2001, הקים אמנם ממשלת אחדות עם ישראל אחת (היא "העבודה"), אך כבר בנובמבר 2002 פרשו שריה מממשלת האחדות; שכן ממשלות כאלה, כבר נאמר, טבען שלא להאריך ימים.

אי אפשר לקבוע אם תוקם אחרי הבחירות ממשלת אחדות, ובאיזה הרכב. עם ליברמן או בלי ליברמן, עם הסיעות החרדיות או בלעדיהן. תיאורטית, קיימת גם אפשרות לקואליציה בלי ליברמן והחרדים, אבל עם "ימין חדש" (ללא סמוטריץ') או עמיר פרץ (ללא שפם). כששתי הסיעות עוברות בוודאות את ה־60, השותפות האחרות הן בגדר דובדבן על קצפת. זה כבר משני.

השאלה העיקרית היא מי ירכיב את הממשלה: הליכוד או כחול לבן. ממשלות האחדות לא קיבלו עד כה הכרעות מדיניות או צבאיות גורליות. כל ההכרעות רשומות על שמות ראשי ממשלות צרות. הנסיגה מסיני, מלחמת לבנון הראשונה (וגם השנייה), הסכם אוסלו, היציאה מלבנון, ההתנתקות. ועדיין קיימת חשיבות לא מבוטלת לאישיותו ולשייכותו המפלגתית של ראש ממשלה גם בעידן שבו לא מתקבלות הכרעות. מי ינהל מגעים עם הנשיא טראמפ על התוכנית המדינית המשוערת שלו, או בנושא הסוגיה האיראנית?

נכון, לא תמיד יתרון של מנדט קובע. ציפי לבני התעקשה ב-2009 להוכיח ש־28 המנדטים של קדימה היו יותר מ־27 של הליכוד. היא כשלה, משום שהיתה הכרעה בין־גושית ברורה. אך הפעם לא מסתמנת הכרעה בין־גושית ברורה. ייתכן מאוד שזאת ההכרעה שתיפול ב־17 בספטמבר; יתרון לליכוד או לכחול לבן בהרכבת ממשלת אחדות, עם או בלי רוטציה.

לשבוע שנותר עד הבחירות מגיעות המפלגות עם סכומים גדולים של כסף ועם ארסנל מלא וגדוש, לקרב האחרון לקראת ההכרעה. בליכוד מעצימים את תחושת הפאניקה, והפעם יש לה על מה להסתמך: באף סקר עד כה לא ניצח גוש הימין את השמאל, ואם כך יהיו תוצאות האמת, שלטונו של נתניהו בסכנה ממשית. בכחול לבן עסוקים בקרבות פנימיים, אבל מצליחים לשמור על מעמדה כמפלגה הגדולה השווה לליכוד, וכאלטרנטיבה היחידה להחלפת השלטון. יאיר לפיד ובני גנץ מצליחים לנקז אליהם את מרבית מתנגדי נתניהו, בעוד שלמפלגות האחרות בגוש השמאל נותרים רק הפירורים.

העובדה שמפלגת העבודה לא מתרוממת מעידה על קמפיין בעייתי שלא מספק את הסחורה. בעוד שבמפלגה שניצבת משמאלה, המחנה הדמוקרטי, נראים המועמדים רעבים ואגרסיביים, בכחול לבן ובעבודה מנומנמים ומעבירים מסרים שלא מצליחים לחדור. כחול לבן קיימת בעיקר בזכות האינרציה, ואילו העבודה מדשדשת בחוסר הצלחה בולט לקצור את מפלגת כחול לבן, המנהלת את הקמפיין השלומיאלי ביותר במערכת הבחירות הנוכחית.

אבל בשבוע האחרון, כך למדנו מהעבר, הכל יכול להשתנות. סדר היום יהיה זה שנתניהו יכתיב (מצלמות בקלפיות, האיום האיראני, ברית הגנה עם ארה"ב) והקרב בין המפלגות הגדולות יהיה קשה יותר וצמוד יותר. זוהי בשורה רעה למדי למפלגות הלוויין: העבודה והמחנה הדמוקרטי משמאל, וימינה מימין. כולם יצטרכו להעניק מנדטים יקרים, בעל כורחם, למפלגות הגדולות, ולא נראה שיהיה בכוחם לעצור זאת, אלא אם יתרחש נס.

וחודש אלול הוא הרי זמן לא רע להתחיל להתפלל…

המשך לקרוא

חדשות ואקטואליה

לקראת הבחירות: ירידה בשיעור ההצבעה בנציגויות בחו"ל

Published

on

סיכום ההצבעה לכנסת ה- 22 בשגרירויות ובקונסוליות ברחבי העולם: שיעור המשתתפים עמד על 69% – ירידה של 6% לעומת הבחירות באפריל לשבעה שינשינים" של הסוכנות היהודית ניתן אישור חריג להצביע לפני גיל

אחת השאלות המסקרנות לקראת הבחירות לכנסת ה-22 שייערכו השבוע עוסקת בסוגיית שיעור המצביעים. אלה שטוענים כי מניין המצביעים ב-17 בספטמבר עשוי להיות נמוך יותר מאשר בבחירות הקודמות באפריל השנה, יכולים לקבל אינדיקציה להערכתם משיעורי ההצבעה בנציגויות ישראל בחו"ל. בתום ההצבעה בשגרירויות ובקונסוליות ישראל ברחבי העולם התברר כי שיעור המשתתפים עמד על 69% בבחירות הקודמות עמד שיעור ההצבעה בנציגויות ישראל בעולם על 75%.

מנהל הבחירות, השגריר יצחק בחמן, אמר כי זו "הרגשה נהדרת" ששליחיה של מדינת ישראל יכולים להצביע במהלך שליחותם. בחמן עוד זוכר את הימים בהם לא ניתנה זכות ההצבעה "למי שעובד עבור המדינה ומגן עליה" מעבר לים. הראשון להצביע היה שגריר ישראל בוולינגטון, בירת ניו זילנד, יצחק גרברג, ומיד אחריו הצביעו עובדי השגרירות בקנברה, אוסטרליה. ההצבעה הסתיימה בנציגות ישראל בסן פרנסיסקו בחוף המערבי של ארה"ב ביום שישי. בקונסוליה הישראלית בניו יורק הוצבו שתי קלפיות שבהן צפויים להצביע 776 בעלי זכות בחירה -המספר הגבוה ביותר של מצביעים בנציגות בחו"ל. השנה נפתחה לראשונה קלפי בקיגאלי, בירת רואנדה, זאת לאחר פתיחת שגרירות ישראל במדינה באפריל האחרון.

משרד החוץ הפעיל חדר מצב במתכונת מיוחדת ביום הבחירות לניהול, ליווי, וביצוע בקרה על תהליך הבחירות, ובכל אחת מהנציגות תהליך ההצבעה נוהל על ידי ועדת בחירות מקומית בראשות הקונסול הישראלי. במקביל, שבעה ישראלים זכו להצביע בקלפיות בחו"ל אף שטרם מלאו להם 18 שנים. התאריך הקובע להשתתפות בהליך הדמוקרטי הוא אמנם מועד ההצבעה בישראל, אולם לשבעת הצעירים התאפשר לשלשל פתקים לקלפיות מאחר שיום ההולדת שלהם יחול בימים שנותרו לתאריך הקובע. האישור החריג ניתן לשבעה "שינשינים" (שליחי שנת שירות) של הסוכנות היהודית. הם יצאו עם כ-200 בני גילם לשנת שירות בקהילות היהודיות לפני גיוסם לצה"ל, ופועלים לחזק את הקשר של הנוער בתפוצות עם ישראל.

אביגיל הדר, "שינשינית" של הסוכנות היהודית בקליבלנד, יצאה לשליחות לאחר שסיימה את לימודיה בתיכון מקיף יהוד. יום הולדתה יחול ב-12 בספטמבר, ולכן היתה זכאית להצביע בבחירות בקונסוליה הישראלית בשיקגו. "אני ממש מתרגשת להצביע", אמרה הדר. חשוב לי להיות מעורבת ולהשפיע. זו גם הסיבה שיצאתי לשליחות שנת שירות של הסוכנות היהודית, כדי לחזק את הקשר האסטרטגי בין יהודי התפוצות לבין ישראל".

יותר מ-5,000 שליחי המדינה והמוסדות הציוניים ברחבי העולם היו רשאים להשתתף בהליך ההצבעה המקדים.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות