fbpx
Connect with us

Featured

התובע שהחליט לא להעמידו לדין: "ביידן הציג את עצמו כקשיש סימפטי בעל זיכרון גרוע"; טראמפ: התיק שלו חמור פי מאה מההאשמות נגדי

Published

on

נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן תקף  את ממצאי הדו"ח של משרד המשפטים שקבע כי הוא "אדם זקן עם כוונות טובות וזיכרון לקוי", ואמר כי הזיכרון שלו "בסדר גמור". "יש לי כוונות טובות, אני זקן ואני יודע מה לעזאזל אני עושה", אמר הנשיא, "אני האדם המוכשר ביותר במדינה הזאת להיות נשיא ארצות הברית. החזרתי את המדינה הזאת לעמוד על הרגליים, ואני אסיים את העבודה שהתחלתי".

התובע המיוחד רוברט הור, שבדק את החזקתם של מסמכים המסווגים בידי ביידן, סגר את התיק אך צירף לדו"ח שלו שורה של קביעות הנוגעות ליכולתיו הקוגנטיביות. לדבריו, הנשיא לא זכר, בין השאר, מתי כיהן כסגן הנשיא ומתי בנו בו מת. על ההתייחסות לבנו אמר הנשיא: "איך הוא מעז להעלות את זה? חשבתי לעצמי, זה לא עניינו". כשנשאל במסיבת העיתונאים שכינס "עד כמה הזיכרון שלך גרוע, והאם אתה יכול להמשיך (לכהן) כנשיא", עי"י עיתונאי פוקס ניוז פיטר דוסי הוא השיב: "הזיכרון שלי כל כך גרוע שנתתי לך לדבר".

הור מונה בשנה שעברה לחקור את ביידן לאחר שאנשיו של הנשיא מצאו מסמכים מסווגים מתקופת כהונתו כסגנו של ברק אובמה. הוא קבע כי הנשיא שיתף פעולה בחקירה, וכי אף שסיכן את הביטחון הלאומי, ייתכן שלקח אותם כשהיתה לו הסמכות לכך – וכי ממילא מדיניות משרד המשפטים היא לא להעמיד לדין נשיא מכהן. הור היה תובע פדרלי במרילנד ומונה בתקופת טראמפ. הוא מונה בידי התובע הכללי בממשל ביידן, מריק גרלנד, לעמוד בראש החקירה נגד הנשיא.

לצד סגירת התיק, תיאר הור את זכרונו של ביידן כ"מוגבל באופן חמור", וציין כי יש נסיגה ביכולותיו בשל גילו המתקדם. הוא הוסיף כי זכרונו של הנשיא היה כה מעורפל במשך חמש שעות החקירה שהתקיימה באוקטובר, שלו המקרה היה מגיע לבית המשפט, עורכי הדין היו משתמשים בכך להגנתו. "יהיה קשה לשכנע מושבעים שהם צריכים להרשיע אדם בעיצומן של שנות ה-80 לחייו בעבירות שדורשות מצב נפשי של כוונת זדון", כתב הור.

הנשיא ציין כי הראיונות עמו התקיימו ב-8 וב-9 באוקטובר, "אפילו שישראל הותקפה יום קודם לכן בידי חמאס. הייתי באמצע טיפול במשבר בינלאומי". הוא הוסיף: "אני מאמין שהם ידעו לאורך כל הדרך שזו המסקנה שיגיעו אליה. התובע הכיר בכך ששיתפתי פעולה לגמרי, לא הצבתי מכשולים. הייתי נחוש לתת להם מה שהיו צריכים, אני שמח שהוא ציין את ההבדל מהמקרה של טראמפ. זו היתה חקירה ממושכת, שהגיעה 40 שנה אחורה". טראמפ כתב לאחר סגירת התיק נגד ביידן כי זוהי הוכחה לאפליה נגדו מצד מערכת אכיפת החוק.

בהמשך מסיבת העיתונאים, כשדיבר על המלחמה ברצועת עזה, התבלבל ביידן בין מצרים למקסיקו, כשדיבר על שיחה שניהל עם הנשיא א-סיסי. השבוע הוא אמר שדיבר ב-2021 עם קנצלר גרמניה הלמוט קול, שמת ב-2017, והתכוון לקנצלרית דאז אנגלה מרקל.

ביידן, בן 81, הוא הנשיא המבוגר בתולדות ארצות הברית. יריבו המסתמן בבחירות, הנשיא לשעבר דונלד טראמפ, צעיר ממנו ב-3.5 שנים. טראמפ עומד לדין על מעשים דומים, לאחר שבאחוזתו בפלורידה נתפסו מסמכים מסווגים שלקח כשעזב את הבית הלבן. הוא מואשם, בניגוד לביידן, כי סירב להחזיר את המסמכים ואף הסתיר זאת מהרשויות.

החוקר המיוחד כתב בדו"ח שלו שהוא היה מודאג מכך שהמושבעים לא יאמינו שביידן החזיק במסמכים המסווגים "בזדון", ושזו היתה אחת הסיבות לכך שהוא לא חושב שיש להעמיד את הנשיא לדין פלילי. "לקחנו גם בחשבון שבמהלך משפט ביידן יציג את עצמו לחבר מושבעים כפי שעשה בתשאול שלנו איתו – כקשיש סימפתי בעל כוונות טובות ועם זיכרון גרוע", כתב הור.

"ביידן לא זכר מתי היה סגן נשיא ומתי מת בנו"

"הזיכרון של מר ביידן היה מוגבל באופן משמעותי, גם בזמן הראיונות המוקלטים שערך עם סופר הצללים ב-2017 וגם בתשאול עם המשרד שלנו ב-2023. סביר להניח ששיתוף הפעולה שלו עם החקירה, כולל הדיווח לממשל שמסמכי אפגניסטאן היו במוסך שלו בדלאוור, ישכנע חלק מהמושבעים שהוא ביצע טעות תמימה ולא פעל בזדון – כלומר מתוך כוונה לעבור על החוק".

"בתשאול עם המשרד שלנו, הזיכרון של הנשיא היה גרוע. הוא לא זכר מתי היה סגן נשיא, שכח ביום הראשון של התשאול מתי הסתיימה כהונתו ("אם זה היה ב-2013, מתי הפסקתי להיות סגן נשיא?") ושכח ביום השני של התשאול מתי החלה כהונתו ("ב-2009, אני עדיין סגן הנשיא?). הוא לא זכר… מתי בנו בו מת. ונראה שהזיכרון שלו היה מעורפל כאשר תיאר את הוויכוח על אפגניסטאן שפעם היה כל כך חשוב לו. בין שאר הדברים, הוא אמר בטעות שהיתה לו 'דעה שונה לגמרי' מזו של גנרל קרל אייקנברי כאשר למעשה אייקנברי היה בעל ברית שאותו ציטט ביידן בתזכיר חג ההודיה לנשיא אובמה".

הור אמר שביידן לא היה עומד בפני אישומים גם ללא המדיניות ארוכת השנים של משרד המשפטים שלא להגיש כתב אישום נגד נשיא מכהן.

חברים בצוותו המשפטי של ביידן מצאו את המסמכים המסווגים במשרדו במכון מחקר בוושינגטון הבירה ובמעונו בווילמינגטון, דלאוור.

טראמפ: "תיק המסמכים של ביידן חמור יותר משלי"

יריבו העיקר של ביידן במרוץ לבית הלבן, הנשיא לשעבר דונלד טראמפ, עומד בפני כתב אישום פדרלי בן 40 סעיפי אישום בגין החזקת מסמכים מסווגים בביתו בפלורידה לאחר שעזב את הבית הלבן ב-2021 ושיבוש מאמצי הממשל להשיבם אליו.

בשני המקרים יש קווי דמיון, אולם גם כמה הבדלים בולטים. הבית הלבן מסר שעורכי דינו של ביידן מצאו מספר קטן של מסמכים מסווגים והשיבו אותם לידי הממשל לאחר איתורם. טראמפ התנגד לעשות זאת עד שבפשיטה של ה-FBI על אחוזתו בפלורידה נמצאו כמאה מסמכים מסווגים – דבר שהוביל להגשת אישומים נגד הנשיא לשעבר ושני עובדים במאר א-לאגו בגין שיבוש הליכי חקירה.

טראמפ פרסם הצהרה בתגובה לממצאי הדו"ח של החוקר המיוחד ואמר: "הוכח כעת שיש מערכת משפט בעלת שתי שכבות ותביעה סלקטיבית ולא חוקתית!".

"תיק המסמכים של ביידן שונה פי מאה וחמור יותר משלי. לא עשיתי שום דבר רע ושיתפתי פעולה הרבה יותר. מה שביידן עשה הוא פלילי להחריד – היו לו 50 שנה של מסמכים, פי 50 יותר ממה שהיה לי, והוא 'החזיק אותם בזדון'. אני הייתי מוגן תחת חוק הרישומים הנשיאותי, השירות החשאי תמיד היה מסביב, וה-GSA (סוכנות פדרלית) סיפקה את המסמכים. (החוקר המיוחד) ג'ק סמית המטורלל צריך לסגור את התיק הזה באופן מיידי. התערבות בבחירות".

אחד מהארגונים שתורמים לטראמפ מחוץ למסגרת המפלגתית, ועדת העל לפעולה פוליטית "להחזיר את אמריקה לגדולתה", פרסם הצהרה שבה נאמר כי "אם אתה יותר מדי סנילי בשביל לעמוד למשפט אז אתה יותר מדי סנילי בשביל להיות נשיא. ג'ו ביידן לא כשיר להנהיג את המדינה הזאת".

==

לחץ להגיב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

Featured

סקר מטריד בארה"ב: רוב המצביעים הדמוקרטים מעדיפים נשיא שלא יתמוך בסיוע צבאי לישראל

Published

on

סקר שפרסמו ביום חמישי סוכנות הידיעות רויטרס ומכון הסקרים איפסוס מעלה נתונים מדאיגים ביותר מבחינת ישראל, ולפיהם רוב המצביעים הדמוקרטים מעדיפים כעת מועמד לנשיאות שאינו תומך בהעברת סיוע צבאי לישראל. לפי הסקר, שנערך לאורך שלושה ימים השבוע, 56% מהנשאלים שהזדהו כדמוקרטים אמרו כי תמיכה של מועמד בסיוע צבאי כזה תפחית את הסיכוי שיצביעו לו, ורק 40% אמרו כי תמיכה שכזו דווקא תגדיל את הסיכוי שיתנו לו את קולם.

נתוני הסקר החדש משתלבים במגמה מדאיגה ממילא מבחינת ישראל במחנה הדמוקרטי. בשנים האחרונות התחזק מאוד כוחו של הפרוגרסיבי הרדיקלי במפלגה, ודמויות קולניות ביותר כמו אלכסנדרייה אוקטבו קורטז ואילהאן עומר וחברת הקונגרס ממוצא פלסטיניי רשידה טאליב משכנעות המוני בוחרים דמוקרטים לדרוש מהממשל הדמוקרטי לעצור את הסיוע המסורתי של ארה"ב לישראל בשל ה"התעללות" שלה לכאורה בפלסטינים.

למרות הלחץ עליו מצד מחוקקים דמוקרטים ומצד נתח גדול מהמצביעים של מפלגתו, הנשיא ביידן ממשיך לתת אור ירוק לפעולה הישראלית בעזה. השבוע התקבלה תזכורת לסכנה הפוליטית הטמונה בכך מבחינתו, כשיותר מ-100 אלף מצביעים בפריימריז הרפובליקנים במדינת המפתח מישיגן בחרו באפשרות לא מחוייב" במקום להצביע לביידן, כדי להביע את מחאתם על תמיכתו בישראל.

לפי הסקר מהיום, שיעור הולך וגדל של הדמוקרטים, גם אם מדובר עדיין במיעוט, מטיל על ישראל את האשמה למלחמה בעזה – 23% מהדמוקרטים מאשימים את ממשלת ישראל, בניגוד ל-13% בנובמבר. 46% מהדמוקרטים אמרו שהם מאשימים את חמאס, ירידה מ-54% בנובמבר. רוב מוחץ מהדמוקרטים גם מצהיר כי הוא רוצה מועמד לנשיאות שיקרא להפסקת אש.

מהצד השני של המתרס הפוליטי, המצב כצפוי הפוך. כ-62% מהרפובליקנים שהשתתפו בסקר הצהירו כי הם מעדיפים מועמד לנשיאות שיתמוך בהעברת סיוע צבאי לישראל, בעוד 34% אמרו כי תמיכה בסיוע כזה תפחית את הסיכוי שיצביעו לו.

לפי הסקר של רויטרס, בין ביידן ליריבו הצפוי בבחירות דונלנד טראמפ יש שוויון בתמיכה בדעת הקהל, וכל אחד מהם זוכה לתמיכת 36% מהבוחרים – שיעור נמוך ביותר.  בארה"ב מוכרעות הבחירות בשטית האלקטורים, ובהיבט הזה מצבו של ביידן ממשיך להיות רע. לפי סקר שפרסמה היום רשת "בלומברג", טראמפ מוביל על ביידן בשבע מדינות מפתח שהנשיא חייב לנצח כמעט בכולן אם ברצונו לזכות בכהונה נוספת בנובמבר: טראמפ מוליך ביתרון של 9% בצפון קרוליינה, 6% באריזונה, ג'ורג'יה, פנסילבניה ונבאדה, 4% בוויסקונסין ו-2% במישיגן. אם אלה יהיו התוצאות בבחירות, פירוש הדבר יהיה תבוסה מהדהדת לביידן.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות