Connect with us

חדשות ואקטואליה

Here we go again: קליפורניה מחזירה את הסגר, שנת הלימודים לא תיפתח באוגוסט

Published

on

ראש עיריית לוס אנג'לס מזהיר: "אנחנו קרובים מאוד לקו האדום של סגר מוחלט"

מושל קליפורניה גאווין ניוסאם הודיע ביום שני השבוע  כי קליפורניה תיסגר במידה רבה פעם נוספת, מכיוון שמקרי וירוס נגיף הקורונה ממשיכים להתגבר ומספר מיטות האישפוז הזמינות הולך ומצטמצם. "אנו חוזרים למצב שינוי של הסדר המקורי שלנו לשהות בבית", אמר המושל, תוך שהוא נשען על מטאפורת "מתג הדימר" האומרת כי לא תהיה זו כלכלה "פתוחה ופתוחה" או מצב "כיבוי, וכיבוי" אלא המשך החלפת המרחב שביניהם. "הנגיף הזה לא ייעלם בקרוב", הדגיש ניוסאם , וציין כי התקוות הראשוניות כי ה- COVID-19 ייעלם במהלך חודשי הקיץ החמים לא התגשמו.

בשבועות שחלפו מאז "ממוריאל דיי", חל זינוק חל בהפצת וירוס הקורונוה מחדש בקליפורניה, מה שגרם למקרי הידבקות, אשפוזים ואשפוז טיפול נמרץ לעלות במדינה לאחר חודשים של ירידה בפעילות. למרות שצפויה עלייה מסוימת ככל שהמדינה תפתח מחדש את כלכלתה, פקידי בריאות האשימו את התושבים במפגשים חברתיים פסולים ואי-הציות ללבוש מסכות פנים בסביבת אחרים.

עוד לפני ההכרזה של ניוסם, מספר מחוזות החלו לבטל את תוכניות הפתיחה המחודשת שלהם. מוקדם יותר ביום שני, מחוזות בתי הספר בלוס אנג'לס ובמחוזות סן דייגו הודיעו כי לא יפתחו מחדש את הקמפוסים בתחילת שנת הלימודים, ובמקום זאת ימשיכו ללמוד למידה מרחוק.

עליה באשפוזים וטיפול נמרץ

בשבוע שעבר, המדינה קיבלה בממוצע 8,211 מקרי נגיף קורונוה ליום, אמר ניוסאם, בעוד שאחוז הבדיקות החוזרות חיוביות עלה משיעור של 6.1 ל -7.5 אחוזים בשבועיים האחרונים. אחוז תוצאות הבדיקות ב-COVID-19 שחזרו חיוביים עלה בשבועות האחרונים, לפני שהתייצבו בסביבות 7.5 אחוזים. 

בערך 60 אחוז ממיטות החולים בבתי החולים במדינה מלאים כרגע, ופקידי המדינה מודאגים מעליית האשפוז בטיפול נמרץ, במיוחד במחוזות כפריים. בתוך כך, מספר המחוזות ברשימת המעקב של המדינה עלה מ 23 בשבוע שעבר ל- 30 עד יום שני, כששניים נוספים צפויים להתווסף תוך יום או יומיים, אמר ניוסום.

ארוחות במסעדות, בתי קולנוע, יקבים, מוזיאונים ומרכזי בילוי הוזמנו לסגור את כל המתקנים הפנימיים ברחבי המדינה. בארים ומבשלות בירה יידרשו לסגור פעולות מקורות ברחבי המדינה אך יוכלו להגיש משקאות בחוץ אם הם מלווים באוכל.

ההוראות תקפות ב-29 המחוזות שנמצאים כיום ברשימת הניטור של המדינה, המהווים כ 80% מאוכלוסיית קליפורניה. 

ראש עיריית לוס אנג'לס, אריק גרסטי, אישר במקביל את סגירתם של חדרי כושר, מקומות פולחן, סלונים ועסקים אחרים. העיר תסגור מקומות שנפתחו מחדש רק בשבועות האחרונים – כולל מכוני כושר, בתי כנסת וכנסיות, קניונים מקורים, מספרות מכוני ציפורניים , כמו גם מכוני קעקועים ועיסויים. "הסגירות האלה חשובות, ואני לא שמח להודיע על כך", אמר.

הוא הוסיף כי הוא מבין את ההשפעה שיש לסגירות על עסקים והציבור יהיה "קשה", אך אמר כי הוא רצה "לעשות את הדברים הנכונים בטווח הקצר והבינוני כך שהשגשוג לטווח הארוך של העיר שלנו יישאר גמיש וחזק". לדבריו, השבוע השיקה העיר תוכנית להקלה בשכר דירה בשווי 103 מיליון דולר. תקופת הגשת הבקשה החלה ביום שני והסתיימה ביום שישי, וקיבלה יותר מ-150,000 פניות ביום הראשון, אמר גרסטי. 

הוא הזהיר כי העיר מצויה על סף סגרים נוספים כדי למנוע את התפשטות נגיף הקורונה. על פי מד מקודד צבע שחשף, גרסטי אמר כי רמת האיום של לוס אנג'לס יושבת כעת על כתום אבל המחוג מתקרב לאדום, סימן לכך שביצועיה של העיר במלחמה בנגיף אינה יעילה. "אם העיר תעבור לרמת האיום האדומה, הכל ייסגר, הכל, לרמה המחמירה ביותר שלנו", אמר גארסטי. "אני רוצה להזהיר אנשים שאנחנו קרובים לזה".

תסתכלו מה קורה באורנג' קאונטי

במקביל, הודיע אוסטין בוטנר, הסופר-אינטנדט של L.A. Unified כי מחוז לוס אנג'לס לא יפתח מחדש לתחילת שנת הלימודים באוגוסט, וכי מערכת החינוך השנייה בגודלה של המדינה תמשיך בלימודים מקוונים עד להודעה חדשה. 

מחוזות בתי ספר אחרים בקליפורניה ממשיכים לקבוע אם לחזור לכיתות אחרי חופשת הקיץ, עם החלטות שונות שנראו עד כה ברחבי המדינה. אוניברסיטת סן דייגו, מחוז בתי הספר השני בגודלו במדינה, הודיעה כי גם היא תהיה מקוונת – אבל רק לתחילת הסמסטר.

אולם במחוז אורנג' נקטו בנעשה שונה מאוד משכניהם בדרום ובצפון. מועצת החינוך המחוזית הצביעה בערב יום שני 4 עד 1 לאשר המלצות לפתיחת בתי ספר בסתיו שאינן כוללות שימוש חובה במסכות לתלמידים או התרחקות חברתית מוגברת בכיתות הלימוד. למרות המלצותיהם, הדירקטוריון השאיר תוכניות פתיחה מחודשת עד למחוזות בית ספר פרטיים במחוז. עם זאת, ההמלצות – אשר נערכו על ידי אחד מחברי הוועדה החיצוניים שנבחרו מחוץ למנהל החינוך – עוררו מחלוקת בקרב הורים ומורים במחוז אורנג'.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

חדשות ואקטואליה

הו הא, מי זו באה? סגנית הנשיא הבאה!

Published

on

האם קאמלה האריס מקליפורניה תהיה הבחירה האולטימטיבית של ג'ו ביידן?

השבוע אמור היה ג'ו ביידן להכריז סוף סוף מי תהיה הסגנית המיועדת שלו. למרבה הצער, ההחלטה נדחתה כך שלנו אין אלא להמשיך ולפזר ספקולציות. ולכן, לפי בקשת הקהל ובהתאם לרוח התקופה, הנה תזכורת קצרה לגבי המועמדות המובילות והקדמה בלתי נמנעת בפתחה: בסופו של דבר, זהותו של סגן הנשיא לא נחשבת לכזו שמשפיעה באופן דרמטי על הבחירות. הבחירה במייק פנס לא שינהת המון עבור טראמפ, אם כי נתנה לו עוד גושפנקא דתית; הבחירה באל גור לא הייתה מאוד קריטית לביל קלינטון; ג'ו ביידן עצמו נבחר בעיקר כדי לתת לאובמה גב מצד פוליטיקאי מנוסה שייתן קונטרה לגילו הצעיר וחוסר ניסיונו השלטוני של הסנאטור מאילינוי. זה לא אומר שלא היו סגנים חשובים בעבר, כמובן – חלקם היו כאלה בגלל שלקחו חלק מרכזי בשלטון (כמו ביידן עצמו, וכמו דיק צ'ייני, קודמו), חלקם כי הפכו לנשיאים בעצמם, למשל הארי טרומן ולינדון ג'ונסון. ובכל זאת, אין סיבה להניח שהסגנית המיועדת תגרום למהפכה דרמטית בסקרים וכו'. לזה יהיו אחראים ביידן ובעיקר טראמפ.

אז מי המועמדות הבכירות? ובכן, ישנן שלוש שסומנו כרגע כמובילות בהימורים, אבל לפחות עוד שבע ששמן הוזכר במידה כזו ואחרת ושגם אני, אפעס, אסתפק באזכור שמן ותפקידן הנוכחי כאן ותו לא.

ראשונה, עדיין המועמדת המובילה, הסנאטורית קמאלה האריס מקליפורניה. הריס התמודדה בעצמה בפריימריז הדמוקרטי אך פרשה כשהכסף אזל והמעמד בסקרים לא התרומם. היא נחשבת לבחירה בטוחה בגלל בכירותה במפלגה, העובדה שהיא דמות די מוכרת ובסה"כ אהודה, עם ניסיון בוושינגטון וניסיון ברמת המדינה כתובעת כללית. ברם, היא סובלת מהעובדה שכבר במהלך הקמפיין התכחסה עם ביידן – כסאח שאח"כ הסבירה כ'זו פוליטיקה' בזלזול כמעט מבהיל ומהעובדה שיש די והותר 'לכלוך' עליה, החל מהעובדה שהכניסה בקליפורניה המון צעירים שחורים לכלא וכלה בכך שאמרה שעישנה מריחואנה לצלילי טופאק, מה שלא ממש הסתדר עם הכרונולוגיה של חייה. אבל הקוץ המרכזי בישבנה המיועד של האריס היא בכלל העובדה שהיא עדיין רואה עצמה כנשיאה לעתיד, ואנשי ביידן חוששים שמא היא תתרכז בבניית דמותה לקראת ריצה ב-2024 (ביידן יהיה כאמור בן 82, ולא ברור אם ירצה לרוץ לכהונה שניה אם וכאשר) ולא בבניית השלטון החדש, שמיועד להיות עתיר רפורמות, חקיקה ואקטיביזם באופן כללי.

שניה, מועמדת שנכנסה לטופ של הרשימה בעיקר בגלל יחסיה המעולים עם ביידן מימי ממשל אובמה, השגרירה לשעבר באו"ם והיועצת לשעבר לבטחון לאומי, סוזן רייס. רייס נחשבת למישהי עם קורות חיים מושלמים כמעט עבור מועמד/ת לתפקיד בכיר, היא מנוסה, מקצועית ופופולרית. וכאמור, היא נהנית ממה שקמפיין ביידן הגדיר כמעמד Simpatico עם ביידן – כלומר, הם חולקים השקפת עולם וחזון. מה שעומד בדרכה של רייס לתפקיד הם שני היבטים בקורותיה: העובדה שמעולם לא נבחרה לכל תפקיד ציבורי ו/או שלטוני, כך שאין לה ניסיון בזה, היא לא נדרשה לעימות (האריס, למשל, נדרשה לכמה וכמה כאלה והוכיחה שהיא מצוינת בהם, בטלוויזיה ובסנאט גם יחד) באשר הוא ולא ברור אם יש לה המזג האלקטורלי. שנית, היא מזוהה עדיין עם המתקפה על הכוחות האמריקאים בבנגאזי, לוב, ועם חוסר המענה המספק של מערכת הבטחון והחוץ של אובמה לה. ממש כמו הילארי קלינטון, הדמוקרטים חוששים שבנגאזי תהפוך למילת מפתח בכל אימת שרייס תיכנס לחדר.

שלישית, המועמדת המפתיעה ובמידה רבה מועמדת הפשרה – חברת בית הנבחרים מקליפורניה, קרן בס. בס בת ה-66 איבדה את בתה בתאונת דרכים, מה שמקרב אותה לביידן (שאיבד כך את אשתו וביתו, ושאיבד לאחר מכן את בנו לסרטן) על רקע אישי. היא בחיים הפוליטיים מאז 2004, אז נבחרה לראשונה לאסיפה הלאומית של קליפורניה. היא משמשת נציגת מחוז (ה-33 ולאחר מכן ה-37) של המדינה בבית הנבחרים מאז 2010 וכן היא יושבת ראש הסיעה האפרו-אמריקאית בקונגרס. במפלגה הדמוקרטית היא נתפסת כדמות מאחדת, ללא שונאים רציניים בתקשורת ואפילו בבית הנבחרים עצמו. אמנם יש לה היסטוריה של התבטאויות בעייתיות עבור מועמד לאומי – למשל, היא ביקרה בקובה כמה וכמה פעמים והתבטאה בצער ובכבוד כשפידל קסטרו מת, התבטאות שמאז חזרה בה ממנה – אבל העובדה שהיא לא מחפשת להפוך לנשיאה ולכן תוכל להתרכז בתפקידה, בצד היותה דמות יחסית פחות מוכרת ולפיכך בעלת פחות פוטנציאל נפיץ, משחקת לטובתה. גם הידידות שלה עם ננסי פלוסי לא מזיקה. אם בידן יבחר בה, תהיה זו הוכחה לכך שהוא לא מעוניין לעשות רעש, אלא לשמור על המצב הקיים בסקרים ולדאות על גביהם כמו בשיר של רדיוהד, ללא הפתעות, עד הבחירות.

מועמדות נוספות שהוזכרו ללא הרף הן, בין היתר, הסנאטורית אליזבת וורן – בחירתם של אנשי האגף השמאלי יותר במפלגה; תמי דאקוורת', הסנאטורית וגיבורת המלחמה מאילינוי, אבל מועמדתה עשויה ליפול בגלל שלא נולדה בארה"ב (מה שייצר קושי חוקתי אם תידרש, חלילה, להחליף את ביידן על רקע אי כשירות לכהן או חמור מזה); ראש עיריית אטלנטה המצליחה, קישה לאנס בוטומס שזוכה לתמיכת הנשיא לשעבר, ביל קלינטון – אם כי 'ביידן-בוטומס' עשוי להיות סטיקר מעט משעשע, תודו; מושלת ניו מקסיקו, מישל לוחאן גרישם שדווקא הביעה עניין בתפקיד שרה בממשל ביידן; מושלת מישיגן גרטשן וויטמר שמצויה בכסאח תקשורתי עם הנשיא טראמפ; מושלת רוד איילנד, ג'ינה רדמונדו שזוכה לתמיכת הסנאטור ג'ק ריד ממדינתה וכמובן חברת בית הנבחרים מפלורידה, ו-ואל דמינגז, שעשויה להפוך להפתעה הגדולה על רקע האהדה אליה במדינתה והיותה נציגת מדינת מפתח, אבל סובלת גם מקו"ח שכוללים עשרות שנות שירות שנוי במחלוקת במשטרה.

אז מי תהיה לסגנית המיועדת? אם עבדכם הנאמן צריך היה להמר, כנראה שאחת מהשלוש שזכו כאן להרחבה ביוגרפית. ביידן עצמו, אגב, נתפס השבוע עם פתקים שבהם נקודות לתקשורת אודות קמאלה האריס, אבל מאז נדמה שמועמדותה דווקא סבלה מעיכובים ודחיות, בין היתר כאלה שהביאו להחלטה שלא להחליט. עדיין. עוד בערך שבוע נדע.

*עידכוני קורונה*: בארה"ב קרוב ל-160 אלף מתים מהוירוס עדאמצע השבוע, ו-4.8 מיליון איש שחלו בקוביד-19 בסה"כ. עיקר העלייה בכמות החולים והמתים מרוכזת בדרום – לרבות טקסס ופלורידה שבראשן מושלים רפובליקנים ששינו לאחרונה מגמה והחלו לאכוף שמירה מרחק וחבישת מסכות – אבל גם במערב, בדגש על קליפורניה שבה מושל דמוקרטי (ניוסום) שהצליח, לרגע קט, לבלום את המגפה, אך היא שבה. ברוב צפון מזרח המדינה, כולל ניו יורק שהייתה עד לפני חודשיים בלב המאפליה, ישנה מגמת ירידה איטית אך עקבית בכמות החולים והמתים. הנשיא טראמפ עדיין מקדם תיאוריות קונספירציה וקורא לציבור לקחת תרופות לא מוכחות כדי להילחם במחלה, אם כי לאחרונה החל לחבוש מסכה – מעשה שהגדיר כ'פטריוטי'.

עידכוני סקרים: ג'ו ביידן עדיין אוחז ביתרון על הנשיא טראמפ בסקרים הלאומיים ובסקרים במדינות המפתח, אם כי הפער בן עשרה האחוזים שהיה לו לפני שבועיים הצטמק והתייצב על בערך 8.3% ברמה הארצית, ובין 2% (צפון קרולינה), ל- 4% (אריזונה) 6% (פלורידה) ועד כ-7-8% (פנסילבניה, מישיגן, וויסקונסין). "האקונומיסט" עדיין נותן לביידן סיכוי של 91% לזכות בכמות אלקטורים גבוהה מ-270; גם 'כדור הבדולח' של סבאטו, פוליטיקו והדו"ח הפוליטי של קוק נותנים לסגן הנשיא לשעבר יתרון. אתר הסקרים 'ריל קליר פוליטיקס' דווקא מצמצם השבוע את כמות המדינות שבהן הוא מזהה יתרון מובהק, ומוסיף את מינסוטה (לשעבר בטור הדמוקרטי) ומיזורי (לשעבר בטור הרפובליקני) לרשימת המתנדנדות, אך דבק בהנחה שביידן, כרגע, הוא הפייבוריט. אתר 538 צפוי לפרסם בשבוע הבא את מודל החיזוי שלו לבחירות – בעיכוב משמעותי ביחס ל-2016. נייט סילבר הפיק את הלקח, כנראה.

==

לעידכונים שוטפים בפייסבוק: מר דמבין הולך לוושינגטון

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות