fbpx
Connect with us

נפש

הכל מתחיל עם תקשורת

Published

on

אין לנו שליטה על מעשיהם של אחרים, אבל יש לנו את השליטה והבחירה אם לכעוס ולהתרגז או לשלוט על עצמנו * הדברים שתוכלו לעשות על מנת להבטיח שלום בבית

אחד הערכים הנשגבים ביהדות הוא המושג "שלום", זאת לצד ערכים חשובים אחרים ככבוד, חירות, יושר וצדק. השלום מהווה מושג מרכזי ועיקרי עליו מושתת מורשת ישראל. כשאנו מדברים על שלום, אנו מדברים על שלום בית, שלום בין חברים, שלום בין שכנים ושלום בין הבריות בכלל. בעולמה של תורה, המילה "שלום" לקוחה מהשורש ש.ל.מ, להורות על שלמות כוללת במובנים רבים. חכמת הקבלה מייחסת חשיבות רבה ל"שלום" ומנחה אותם כיצד נשיג את השלום המבוקש על מנת שנוכל לחיות בהרמוניה, שלווה ושקט.  

בספר "שערי קדושה", רבי חיים ויטאל כותב לנו שאחד הדברים החשובים שיש לשים לב אליהם הם שלוש עשרה המידות שבהם הבורא  מתברך. אחת המידות האלו הן: "אל רחום וחנון". ולכן, אם הבורא רחום וחנון עלינו גם לאמץ תכונות אלו. כשאנחנו באים לדבר עם אדם ויש בינינו אי הסכמה, במקום להתרגז ולהחליף מילים קשות, יש קודם כל, להיות מלאי הבנה וחמלה אחד כלפי השני.  אחד הדברים שהתורה מסבירה לנו שכעס הוא "חורי אף". האף הוא האיבר ששולט על הכעס. כשכועסים, יש לעשות שני דברים: הראשון, לנשום דרך האף ולא הפה, האף מצנן את הכעס. התלמוד אומר לנו כי ברגע שאדם כועס הוא כמו עובד עבודה זרה ואין חמור מכך. 

רבי יצחק לוריא כותב בספר "שער רוח הקודש" שכעס זה הדבר היחיד בעולם שכל הזכויות שצברת עד עכשיו הולכות לפח. כל עבירה אחרת לא מרוקנת לך את כל הזכויות שעומדות בפניך. עד כמה חבל שרגע אחד של כעס יכול להרוס לנו עשרות זכויות שעומדות לפנינו. יש אנשים שבזמן כעסם הם מקללים את עצמם או אחרים. למילים יש כוח, לא לחינם נאמר שחיים ומוות ביד הלשון ולכן יש מאוד להיזהר עם דברים שאומרים. יש מלאך האחראי לומר "אמן" על כל מה שתאמרו אם תקללו את בן הזוג או בת הזוג שלכם, הקללה עלולה להתגשם ולכן יש מאוד להיזהר עם מה שיוצא מהפה.

עלינו להבין שעל מנת שישרור שלום בינינו לבין חברינו, בני זוגנו, משפחתנו וכו', אנו אחראים לכך, השליטה היא בידינו. אנו יכולים לשלוט על כעסנו גם בהזדמנויות שאינן נעימות לנו כמו למשל אם מישהו לקח לנו את החניה, דיבר אלינו לא יפה, חתך אותנו על הכביש וכו'. אין לנו שליטה על מעשיהם של אחרים, אבל יש לנו את השליטה והבחירה באם לכעוס ולהתרגז או לשלוט על עצמנו. 

יש דברים שבאים מלמעלה למטה ויש דברים שבאים מלמטה למעלה. תסתכלו למשל על סימבול מגן דוד. הסמל בנוי משני משולשים: משולש עליון שהמקובלים קוראים לו: חסד, גבורה, תפארת. זה אומר שההארה מגיעה מלמעלה ושכל הדברים שאנחנו נחווה, יגיעו מלמעלה. משולש התחתון (שהשפיץ הוא למטה והינו פתוח כלפי מעלה) שאומר שאני צריך לעשות משהו בעצמי על מנת להבטיח שדברים כאלה לא יקראו בחיים שלי.  להלן רשימת הדברים שתוכלו לעשות על מנת להבטיח שישרור שלום בבית:

– ריח טוב. כשיש ריח טוב בבית, הוא מרחיק דברים רעים ממנו. למרוקאים ולטריפוליטאים יש מנהג הנקרא: "בחור" במסגרתו הולכים מסביב לבית ושורפים  לבונה או מרווה המפיצים ריח טוב.

– להחלפת מזוזה גם יש סגולה לאנרגיה טובה בבית וכנגד כל מיני מרעין בישין. אני ממליץ תמיד  על בדיקה והחלפת המזוזות בבית. שימו לב כי המילה הזאת כוללת בתוכה שתי מילים: זז ומוות, או במילים אחרות: להזיז את המוות. לא מדובר כאן במוות פיזי אלא בחסימות בחיים. לפעמים אנשים עוברים דירה ולוקחים את המזוזה מהבית הקודם. אך במקרים רבים, למזוזות אלו אין את האנרגיה המתאימה לאותו בית. העצה שלי: להחליף לכל הפחות את המזוזה בכניסה על מנת להבטיח אנרגיה טובה. 

– יום שישי: אחרי השעה אחת בימי שישי, כך על פי הזוהר, יש סכנה ממזיקים ולמריבות בתוך הבית. על מנת להימנע מכך, ניתן למעט בשיחה העלולה לגרור מחלוקות. אם אתה נשוי, מומלץ שתעזור לאשתך  בהכנות לקראת השבת, בבישול, ניקיון, סידור השולחן, הוצאת האשפה וכו', כל מה שיוריד ממנה את העומס. ראוי ורצוי להביא מתנה יפה לאישה בערב שישי, פרחים או מתנה אחרת. כאשר אתה מייפה את אשתך או מעניק לה משהו המשמח אותה, זה תורם לשלום הבית.

– אנשים בעלי אנרגיה שלילית: כדאי להמנע מלהזמין אורחים שנוטים למריבות וסכסוכים. מדובר באנשים שהאנרגיה שלהם שלילית ולא תרצו שהיא תדבוק בכם. אם כבר עשיתם זאת ואינכם מרגישים בנח עם הסיטואציה והאנשים, מומלץ להתנצל ולעזוב. כשאתם שבים הביתה, תתקלחו מייד ואלה שיכולים ללכת למקווה ולטבול, מה טוב. העיקר לנקות מעצמכם את האנרגיות השליליות. 

– הבדלה. רוב האנשים בעולם עושים את ההבדלה בבית כנסת ולא בביתם. הקפידו לעשות הבדלה בבית עם הדסים או לפחות עם צמח הציפורן. תדאגו שיהיה לכם נר הבדלה בעלת מספר פתיליות שהופכת ללהבה אחת; שהיין או מיץ הענבים שאתם משתמשים בו להבדלה ימלא את הכוס מעל פיה, מה שמעיד על פרנסה, שמחת חיים ואחווה. לאחר ההבדלה עירכו סעודה שתביא גם לשימחה לאורך כל השבוע. לחלופין, אפשר לאכול לפחות עוגיה בלווית תה חם ומתוק. מומלץ שכל בני הבית ישתתפו בשירה שתכלול לפחות שלושה שירים שקשורים לאליהו הנביא, רבי שמעון בר יוחאי ונושאים הקשורים למוצ"ש. על פי המקובלים נהוג לומר את הפסוק: "אליהו הנביא זכור לטוב",  130 פעמים ולקרוא את המאמר: "פתח אליהו",  עד המילים: קם רבי שמעון.

– קופת צדקה: כדאי שתמיד תהיה בבית קופת צדקה. על כל אדם להעניק צדקה בכל עת ולחנך את כל מי שסביבו לתת צדקה כי הצדקה מכניסה שימחה ורחמים.

אליהו ג'יאן הואמנהיג חשיבה עולמי, מאמן עסקי, מאמן רוחני ומאמן מערכות יחסים, סופר ודובר מוטיבציה, בעל יכולת לקרוא אנשים ולהדריך אותם להצלחה בעסקים ובחיים. בזכות מתנתו הטבעית לפענח ולקרוא אנשים, להבין מה מעכב אותם בחיים ומה דרוש כדי להגשים את חלומותיהם, הוא עזר לאלפי אנשים לעשות את השינוי כדי להפוך למאושרים ומצליחים יותר.

לשיעורים במנהטן, ימי שני ב-8 בערב צרו קשר.

אליהו ג'יאן ישמח לענות על שאלותיכם. כיתבו אל:

eliyahu@vitalkabbalah.org

Debbie@vitalkabblah.org

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

נפש

ביקורתיות יתר: הרעל הכי גרוע במערכות יחסים / הטור של אסנת שבתאי

Published

on

כולנו מכירים את הזוגות האלה שמבקרים ושופטים את המעשים של בני הזוג שלהם כל הזמן וללא הפסקה:

– "אתה אף פעם לא מפרגן לי" 

– "כל מה שאתה עושה אני צריכה לחזור עליו" 

– "כמה את אוכלת? לא אמרת שאת בדיאטה?"

– "אתה פשוט אטום, אין לך רגשות"

לפני מספר חודשים הגיעו אלי לקליניקה זוג. היא התלוננה שהוא לא עוזר עם הילדים ולא עושה בבית כלום. "אני ממש מרגישה כמו אם חד הורית". הוא בתגובה אמר שכל דבר שהוא עושה עם הילדים או בבית – אף פעם לא מספיק טוב בשבילה, ושהיא לא מפסיקה לבקר ולרדת עליו, אז למה לטרוח?

אחרי מספר פגישות היא הודתה שהיא יודעת שהיא ביקורתית (כמו אימא שלה) והיא גם מודעת למחיר שהיא משלמת על כך, "אני עושה בסוף הכל לבד ואין לי עזרה ממנו בכלום", אך היא עדיין לא יכלה להביא את עצמה להפסיק להעיר ולבקר אותו. כששאלתי אותה מדוע, היא ענתה שנראה לה שהיא פשוט נולדה ככה.

אז בואו נעשה סדר בעניינים: אף אחד לא נולד ביקורתי. ביקורתיות זו תכונה נרכשת, כלומר התנהגות שלמדנו לעשות אותה ולא נולדנו איתה. מה שאומר שאנחנו יכולים ללמוד לעשות משהו אחר במקומה. במקרה של הלקוחה שלי היא רכשה את ההתנהגות מאימא שלה. 

הרבה פעמים הביקורת שאנו נותנים בכלל לא קשורה לדבר עצמו אלה לצורך עמוק ובסיסי שלא מקבל מענה. לדוגמה, אישה שמבקרת את בעלה על כך שהוא מעולם לא מפרגן לה אולי מבקשת בעצם מענה לצורך שלה בהערכה; או גבר שמבקר את אשתו וכועס על כך שהיא יוצאת עם חברה שהיא גרושה בעצם חושש מהמשך הנישואין שלו ויש לו צורך בביטחון. 

במקרה של הזוג שהגיע אלי, האישה לא הפסיקה לבקר את בעלה על כך שהוא אף פעם לא עוזר לה בבית ועם הילדים, כי בעצם היה לה צורך מאוד עמוק בנראות – היא רצתה שהוא יראה אותה ואת העבודה המדהימה שהיא עושה בבית ועם הילדים. 

אנשים המבקרים יתר על המידה לא רק מבקרים אחרים – אלא גם את עצמם, והביקורת שהם נוטים להפנות כלפי אחרים היא גם אותה הביקורת שיש להם כלפי ‏עצמם. כששאלתי את הלקוחה שלי האם היא "רואה" את עצמה, האם היא מפרגנת לעצמה על העבודה המקסימה שהיא עושה בבית ועם הילדים התשובה הייתה חד משמעית: לא. 

בנוסף, חשוב שנזכור שהרבה פעמים ביקורתיות מגיעה ממקום של ערך עצמי נמוך. בשביל להרגיש טוב עם עצמי אני צריכה "להוריד" ולבקר מישהו אחר.

לכן, בפעם הבאה שאתם נתקלים במישהו שמבקר כל הזמן או אם אתם אלה שמבקרים, נסו להבין איזה צורך רגשי פנימי "צועק" ומבקש מענה; לימדו איך לדברר את הצורך בעזרת תקשורת מקרבת כלומר ליצור שיח שהמוקד שלו הוא איך אני מרגישה ומה אני צריכה במקום מה אתה עשית או איך עשית; והכי חשוב – לימדו איך לענות על הצורך הרגשי שלכם לבד ושמשו דוגמה לבני הזוג שלכם. 

בהצלחה!

אסנת‭ ‬שבתאי, ‬מאמנת‭ ‬אישית‭ ‬ליצירת‭ ‬שינוי‭ ‬והגשמה‭. ‬מתמחה‭ ‬בירידה‭ ‬במשקל‭, ‬הצלחה‭ ‬במכירות‭ , ‬מציאת‭ ‬בן‭ ‬זוג‭ ‬ומימוש‭ ‬עצמי‭. ‬

ליצירת‭ ‬קשר‭‬818-915-5666‭ – ‬

Instagram-@osnatmshabtay

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

Featured2 שבועות ago

חשד: רוצח סדרתי בדאון טאון לוס אנג'לס לאחר ששתי דוגמניות נמצאו תוך שבוע ללא רוח חיים בדירות יוקרה

Featured4 שבועות ago

הרצח שמעזע את לוס אנג'לס: בני זוג הוצאו להורג במכוניתם במגרש חניה – כשהתינוק בן השנה שלהם במושב האחורי

Featured4 שבועות ago

ישראלים בין עשרות האלפים שנלכדו בפסטיבל ׳ברנינג מן׳ בנבאדה אחרי שכמות גשם של חודשיים ירדה ביממה אחת

Featured3 שבועות ago

הטרנד החדש בלוס אנג'לס: מנצלים את משבר הדיור ומשכירים קרוואנים למשפחות של הומלסים

Featured4 שבועות ago

דודי אזולאי הפיק והזמר ישי ריבו עשה היסטוריה בהופעה בפני 15 אלף מעריצים במדיסון סקוור גארדן

Featured4 שבועות ago

קלאבסס: גנב בקבוק בשווי 1,000 דולר לאחר מאבק  עם עובד חנות המשקאות האלכוהוליים. צפו בסרטון

Featured4 שבועות ago

קניה ווסט בקאמבק שערורייתי: מציג שיר אנטישמי חדש בשם "ישראל" על "ניגר-מוזס" ומפגש עם השטן 

Featured4 שבועות ago

היקום אוהב פעולות! כך ספיר שוקרון מלמדת אנשי מכירות מקצוע לחיים, הגשמה עצמית והגדלת תודעת השפע

כתבות שבועיות