fbpx
Connect with us

Featured

מיצג האמנות המטלטל של תומר פרץ בלוס אנג'לס: מאות "נרצחים" בפארק בדאון טאון, כמו במסיבה ברעים

Published

on

בצילום: כתבת ״שבוע ישראלי״ טלי ספיר קסטלמן, אחת המשתתפות במיצג

תושבים בלוס אנג'לס שהגיעו בשעות הצהריים לתפוס מעט שמש של סוף השבוע בגרנד פארק בדאון טאון נדהמו לגלות שלכמה שעות הפך כר הדשא שם ל"שדה קטל": כ-1,700 מתנדבים מקומיים הובאו למקום צורך מיצג האומנות החיה "כשהמוזיקה פסקה" (When the music stopped), והמחישו לאמריקאים את ממדי הטבח בפסטיבל המוזיקה נובה ברעים.

במסגרת המיצג נפרסו על הקרקע 1,400 איש, חלקם עם הפנים כלפי מטה וחלקם עם הפנים כלפי מעלה, כשידיהם ורגליהם שלוחות לכל עבר, לעתים בתנוחות לא טבעיות, כדי להמחיש את שעבר על מבלי המסיבה שנטבחו על-ידי חמאס. עוד 240 מתנדבים גילמו את החטופים שנלקחו כבני ערובה, ו-40 נוספים את אלה שדווחו נעדרים. ברקע ניגן די.ג'יי, כ"סמל למוזיקה שהתנגנה בזמן שחיים תמימים נמחקו ללא רחמים".

מי שעומד מאחורי המיצג הוא האמן הישראלי-אמריקאי תומר פרץ. פרץ, ירושלמי במקור, היה בביקור אצל משפחתו בישראל בזמן מתקפת הטרור הרצחנית של חמאס, ומיד לאחריה התנדב בזק"א ונחשף למראות שאותם הוא מתאר "גיהינום של גיהינום". "פינינו לא רק את גופות הנרצחים, אלא גם את גופות חמאס", הוא מספר. "הרבה אנשי זק"א לא יכלו לעמוד במראות, רבים מהם התמוטטו והקיאו. אני לא רוצה להיות גרפי מדי, אבל אנשים פשוט נשחטו שם".

צילום: עדי דרורי

פרץ סיפר כי מטרת המיצג שלו היא להמחיש לעולם כיצד נראים 1,400 הרוגים: "זה לא רק מספר. אני מנסה לדבר ולהסביר מה ראיתי דרך הכוח שלי ודרך האמנות שלי. בסופו של דבר, במקום להסביר את מה שראיתי בחדשות, אני מרגיש יותר בנוח לדבר עם אנשים דרך האמנות שלי".

על הפרויקט עמלו 10 מפיקים, בהם עדי דרורי, שעומדת מאחורי יוזמות סולידריות רבות ברחבי העיר מאז המתקפה. עדי מספרת שהמיצג הזה היה מורכב במיוחד, דרש שעות של הכנה וכלל צילומי רחפנים ועשרות מתנדבים שדימו הרוגים, פצועים, מבוגרים וילדים. מצלמות רחף עברו מעל האנשים המוטלים כגופות, כשהמטרה היא ליצור קטעים קצרים שבהם יוכלו אנשים לצפות בכל העולם.

בין המשתתפים במיצג היו צאצאים לניצולי שואה, הורים לחיילי צה"ל שנמצאים כרגע בחזית, וגם תושבי לוס אנג'לס הישראלית שהרגישו צורך להביע תמיכה בישראל. מירי רבינוביץ', בת לניצולי שואה שגילמה פצועה, סיפרה כי במשך השעות שבהן שכבה על הדשא לא הפסיקה לחשוב על מה שעבר על אותם מבלים בפסטיבל נובה: "אני שוכבת שם בעצב, לא מסוגלת לדמיין כמה אכזרי זה היה וכמה נוראי מה שעבר עליהם". 

משתתפת אחרת, סיגל ברנס, לא הפסיקה לחשוב על הבת שלה, שמשרתת כעת בצה"ל והתגייסה בניגוד לרצונה של האם. "לא הייתה לי ברירה, היא לא שואלת אותי", הודתה. טלי לימור, שדימתה חטופה, אמרה בדמעות כי מאז המתקפה היא פוחדת להסתובב לבדה ברחובות: "איך יכול להיות שבשנת 2023 אני צריכה לפחד ללכת ברחוב בגלל שאני יהודייה? בגלל שאני יהודייה ידקרו אותי בבטן כמו שאני רואה בטלוויזיה? זה פשוט לא הגיוני".

Featured

גרנדה הילס: פורצים חמושים פלשו לבית של משפחה שבילתה בקניות לחג המולד פעמיים בתוך שבוע אחד

Published

on

משפחה מגרנדה הילס שהייתה ממוקדת ב"פריצה בזמן ארוחת הערב" נפגעה שוב ביום שלישי בלילה, בסימן הפעם השנייה שפורצים שודדים את ביתם בתוך פחות משבוע.

הנכס ממוקם בקהילת Greyhawk Ranch, הבית נפרץ ב-29 בנובמבר כאשר גנבים נמלטו עם חפצי ערך בשווי של כ-150,000 דולר.

הקורבן, שזוהה רק כדיוויד, חזר מקניות לחג המולד עם אשתו ותינוקם שזה עתה נולד כאשר הבחין בגנבים עוזבים את ביתו עם מלאי של חפצים גנובים. הוא רדף אחריהם במכוניתו והתנגש ברכבם כדי למנוע מהם להימלט מהשכונה. הפורצים נמלטו לבסוף ברכבם הפגוע. עם זאת, ימים ספורים לאחר מכן, קבוצת פולשים, אולי אותם פולשים שבעבר ערכו את ביתו, פרצו לביתו פעם נוספת.

הבית, שעובר כעת שיפוץ ושדרוג, הוא ברחוב Wood Ranch Road. הקורבן ומשפחתו חוששים לשלומם. "אני מדמיין שאם היינו בבית, מה היה קורה", אמר דיוויד. "יש לי תינוק שזה עתה נולד. הם נכנסו לחדר [של התינוק]. הם שברו קישוטים, הם שברו מגירות. אני לא מבין למה לוס אנג'לס הפכה להיות כזו". בעקבות שתי הפריצות לביתם, אמר דיוויד שאשתו בטראומה עמוקה מהאירוע.

המצלמה של השכן שלהם צילמה חלק מהפריצה הראשונה ב-29 בנובמבר. קבוצת הפורצים רעולי הפנים נראית פושטת את פנים הבית לפני שהיא קופצת למכונית מילוט.

סרטון אבטחה קלט את העימות המתוח שהתנהל ברחוב. לאחר שדיוויד גרם נזק לרכבם של החשודים שלהם, הוא עקב אחריהם ברחוב בו החלו לירות לעבר מכוניתו. בסופו של דבר הם נמלטו עם פריטים יקרי ערך של כ-150,000 דולר.

כמה לילות לאחר מכן בסביבות השעה 19:30, שלושה פולשים חמושים ניפצו דלת זכוכית ונכנסו לביתו של דוד בפעם השנייה. אבל אזעקה נוקבת הפחידה אותם. "לא היה לנו כלום בבית," אמר דיוויד. "אני לא יודע למה הם חזרו עם אקדח. אבל הם נכנסו לתוך הבית ואז הם ברחו".

ראש עיריית לוס אנג'לס קארן באס ומפקדי משטרת לוס אנג'לס טוענים כי הנתונים מראים שהפשיעה האלימה ירדה ברחבי העיר בשנת 2023. עם זאת, הקורבנות ש-KTLA שוחחה איתם אמרו שהם לא מסכימים. אתר מיפוי פשעים מראה שבמהלך שמונת הימים האחרונים בגרנדה הילס דווחו 547 פשעים בקהילה ובאזורים הסובבים אותה.

האירועים כוללים מגניבות ותקיפות רכב ועד פריצות לבתים ועוד. תושבים באזור אמרו ל-KTLA כי נמאס להם מהפשיעה המתגברת והם מודאגים לשלומם.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות