Connect with us

כלכלה ועסקים

Airbnb: הסוף או התחלה אחרת?

Published

on

עד לאחרונה הציעה Airbnb להשכרה יותר משבעה מיליון נכסים ברחבי העולם ושווי החברה הוערך ב–31 מיליארד דולר * הענק שקם ב–2008 וחולל בעולם התיירות מהפכה אדירה כורע כרגע על ברכיו, מנער את ראשו ומנסה להבין האם הוא יכול לקום ולהמשיך לסיבוב נוסף

בריאן צ'סקי, מייסד Airbnb, השווה לאחרונה את מגפת הקורונה לפגיעת טורפדו בספינה. כוונתו ברורה — המשבר גרם לזעזוע, יש נפגעים, כרגע אומדים את הנזק, אבל הטיל עלול גם להטביע את הספינה כולה.

Airbnb נלחמת בימים אלה על חייה. היא לא היחידה. פלטפורמת התיווך להשכרת דירות לטווח קצר היא חלק מענף שלם, שנאבק כדי לשרוד בסופה. ריבוי הצרות מעמעם את הדרמה, אבל אסור לטעות — התרסקות של Airbnb היא סיפור ענק, גם בתקופה שבה הדרמות קופצות כמו פופקורן בכניסה לקולנוע.

הענק שקם ב–2008 וחולל בעולם התיירות מהפכה אדירה, תרבותית, חברתית וכלכלית, כורע כרגע על ברכיו. הוא מנער את ראשו ומנסה להבין האם הוא יכול לקום ולהמשיך לסיבוב נוסף. אין יותר דרמטי מזה.

בשבוע הראשון של מאי פיטרה החברה 1,900 עובדים. המכתב שכתב צ'סקי, המייסד המיליארדר בן 38, שבו הודיע על פיטורי רבע מעובדי החברה, נהפך במהירות נכס עולמי. הוא תיאר בו את תהליך קבלת ההחלטות על הפיטורים הנרחבים, לאחר שנעשו מאמצים לגיוס כסף ולקיצוצים. אחר כך פירט את עתיד החברה ועובדיה, התנאים שיזכו להם המפוטרים, מועדי השיחות האישיות ומפגשי הפרידה. ברחבי העולם פורסמו כתבות שראו במכתב של צ'סקי מקור להשראה לכל בוס בקשיים שמפטר עובדים.

עד לאחרונה הציעה Airbnb להשכרה יותר משבעה מיליון נכסים ברחבי העולם. שווי החברה הוערך ב–31 מיליארד דולר ומאז צנח. הפסדי החברה ב–2019, עוד לפני המגפה, הסתכמו ב–674 מיליון דולר בשנה. במשך אפריל קיבלה Airbnb הלוואה בסך מיליארד דולר, אותה תחזיר בתנאים קשוחים (11 אחוז ריבית). כל אלה הובילו את כתבי סוכנות הידיעות בלומברג, שראיינו לאחרונה את צ'סקי, לשאול את השאלה שעד לאחרונה נשמעה מופרכת — האם תם זמנה של Airbnb? משמעות השאלה היא האם הסתיימה המהפכה העולמית בתחום התיירות?

בראיון עמו בסוף אפריל צפה צ'סקי בין היתר שההכנסות של Airbnb השנה יהיו מחצית מהכנסות השנה שעברה. בין היתר אמר: "אני מהמר על הרעיון שכאשר יסתיים שלב הריחוק החברתי, אנשים ירצו לשוב ולהתחבר". זו רק אחת האמירות שמעוררת סימני שאלה לגבי המודל של Airbnb שעבד 12 שנים. מתי יסתיים שלב הריחוק החברתי? האם בעוד שנה? שנתיים? צ'סקי כמובן לא יודע.

משבר הקורונה עורר מחדש וביתר שאת את השאלה — חדר במלון או Airbnb? מה נשמע כרגע סביר יותר, פחות מסוכן, אפשרי? התשובה תקבע את עתידה של הפלטפורמה, ובמידה רבה תצייר את עתיד התיירות בעולם.

האם מישהו בזמן הקרוב ייכנס ללון בדירה של מישהו אחר, כאשר אינו יודע מה נוקה בה, אינו יודע מי גר בה אמש, ואינו יודע מאומה על סטנדרט ההיגיינה של המארחים? האם בטוח יותר ללכת למלון? בתקופה שבה כולם עוטים מסכות ההבטחות לסטריליות של רשתות בתי מלון גדולות נשמעות לרבים משכנעות יותר מהבטחות של מארח ביתי שאיש אינו מפקח עליו.

בכתבה שפורסמה לאחרונה ב"ניו יורק טיימס" העריכו כמה מומחי תיירות אמריקאים שלבתי המלון יש עכשיו יתרון במאבק עם Airbnb. המסקנות של הכתבה היו שלבתי המלון יש יתרון בתחום השבת מקדמות על הזמנות שבוטלו. בתחום ההיגיינה והניקיון הכריזו המומחים של "ניו יורק טיימס" על תיקו עם יתרון קל לבתי המלון. בתחום הבטחת הפרטיות הצביעו המומחים על יתרון לדירות להשכרה. הכתבה גם הצביעה על כך שזו שעתן היפה של דירות להשכרה בבתי מלון.

כמה שחקנים משתתפים בתריסר השנים האחרונות במשחק ששמו דירות אירוח לתיירים. Airbnb היא המתווכת הגדולה, שגובה עמלה בסך 15 אחוז. מצד אחד עומדים בעלי הדירות, שרוצים להרוויח כסף משכירות לטווח קצר. בתחילת הדרך הם נחשבו למי שאוהב מפגשים עם זרים ולכן מזמין אותם לביתו ומקווה להכנסה נוספת. המיזם כולו נראה לפני עשור קהילתי, מבטיח, צעיר ומשובב נפש. אחר כך התברר שקמה מפלצת. רוב המארחים עשו זאת כעסק לכל דבר. לרבים מן המארחים ב־Airbnb יש מאות דירות שהם משכירים. 800 אנשים בתל אביב משכירים 5,000 דירות Airbnb. אלה כרישי נדל"ן לא מארחים תמימים.

המפולת שעמה מתמודדים עכשיו "המארחים" אדירה. ברוב המדינות שבהן שגשגה Airbnb נרשמה צניחה של 98 אחוז בהזמנות חדרי ודירות אירוח. הנכסים עומדים ריקים ובעלי הנכסים תוהים אם הימרו על הסוס הנכון. הרי אם היו משכירים את הנכס לטווח ארוך ולתושבים מקומיים יכלו להרוויח עכשיו הכנסה חודשית קבועה, יציבה ורגועה. לך תדע מתי יחזרו התיירים לתל אביב ואם יתחשק להם ללון בדירה ישנה.

כאשר החל במארס משבר הקורונה דרשו אורחים שהזמינו דירות לקבל מהמארחים החזר כספי. צ'סקי הורה לבעלי הדירות להחזיר להם את הכסף ועורר את חמתם של בעלי נכסים רבים. בתגובה הקים קרן בסך 250 מיליון דולר כדי לפצות את בעלי הנכסים ולשמור את נאמנותם. זה הרגיע רק חלק מהם, כי הרווח אותו שיערו שיקבלו היה גדול פי כמה.

האם מישהו בזמן הקרוב ייכנס ללון בדירה של מישהו אחר, כאשר אינו יודע מה נוקה בה, אינו יודע מי גר בה אמש, ואינו יודע מאומה על סטנדרט ההיגיינה של המארחים?

מן הצד השני עומדים האורחים. הם־אנחנו רוצים כבר שנים מחיר שפוי, מיקום טוב בעיר, נוחות מרבית. פרטיות שתאפשר לנו להימנע לפעמים ממסעדות יקרות וליהנות מבישול ביתי טעים. לפעמים זה עבד. לא תמיד.

אל השחקנים האלה התווספו בשנים האחרונות תושבי הערים שבהן זכתה Airbnb לפופולריות גדולה. השאלה שעלתה פשוטה — האם הוצאת אלפי דירות משוק ההשכרה לטווח ארוך והעברתן לשוק הטווח הקצר, כלומר לפלטפורמות כמו Airbnb, דוחפת את מחירי השכירות מעלה? האם אנחנו נדפקים מכך ש־Airbnb משגשגת בעירנו, שאלו עצמם תושבי ערים רבות וביניהן תל אביב, ברצלונה, אמסטרדם, לוס אנג'לס ופריז.

ההצלחה של Airbnb הרחיקה תושבים רבים ממרכז העיר. כך השתנה אופיים של רבעים, שכונות ובנייני מגורים. עסקים מקומיים, שנתנו שירות ללקוחות מקומיים נסגרו ובמקומם נפתחו חנויות מזכרות לתיירים. חנויות שמכרו פעם גבינה לבנה מוכרות עכשיו כפכפי גומי וחולצות טריקו. מה יעשו בעליהן עד שישובו התיירים, במקרה הטוב בעוד שנה? מי מבעלי העסקים האלה יכול לשרוד עד אז?

ז'נט סאנז, סגנית ראש העיר ברצלונה, אמרה בשבוע שעבר באופטימיות: "אנחנו מקווים לראות שליש, או אפילו חצי מן הדירות שהושכרו לתיירים חוזרות לשוק ההשכרה הרגיל במשך שלוש השנים הקרובות. יש כאן הזדמנות בשבילנו לתיקון בתכנון העירוני. אנחנו מאתחלים את העיר מחדש. במשך שנים אמרנו שצריך לתכנן מחדש את השימוש ברמבלאס ובחופים. זה הרגע המתאים. תרבות חד ממדית, שפונה רק לתיירים, לא תעבוד טוב בשבילנו".

עיריית ברצלונה מנהלת מלחמה ממושכת ב־Airbnb. בעיר רשומות 9,600 דירות להשכרה לתיירים וההערכה היא שמספר דומה מושכר לתיירים ללא רישום.

איאן ברוסאט, סגן ראש העיר פריז, אמר באפריל בבירור: "אנחנו מקווים לנצל את ההזדמנות ולהחזיר לידינו את השליטה על השוק". הוא הוסיף ששוק ההשכרה לטווח קצר קרס לחלוטין. בשלושת השבועות הראשונים של אפריל נרשמו רק 40 לינות בדירות לתיירים בהשוואה לממוצע של 1,210 בשבוע בשנה שעברה.

בפריז רשומות 25 אלף דירות להשכרה לתיירים. ההערכה היא שרבע מכלל הדירות בארבעת הרבעים המרכזיים בעיר מושכר ב־Airbnb. ברוסאט העלה לאחרונה את האפשרות שהעירייה תרכוש כמה מאות דירות באזורים אלה ותשיב אותן לשוק ההשכרה לטווח ארוך.

ב-Airbnb טוענים מנגד שהחברה מציעה את הדרך הבטוחה והנקייה ביותר לנסוע. "אנחנו מובילים עכשיו יוזמה לסטנדרט ניקיון מורחב בדירות האירוח. זאת כדי להתמודד עם הדאגה של המארחים, האורחים והקהילה. המארחים מוזמנים לאמץ את פרוטוקול הניקיון המורחב שלנו, או לאמץ את שיטת 'הריווח' שהצענו — 'אוורור' של 72 שעות בין יציאת אורחים לכניסתם לאותה דירה".

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

כלכלה ועסקים

I Am management Solution: אפליקציה חובה לחברות הום אימפרובמנט

Published

on

כפיר פליישר יצר תוכנה ייחודית המסייעת לבעלי עסקים (בתחום ההום אימפרובמנט, אבל לא רק) העוקבת בצורה פשוטה ויעילה אחר שיטות המכירות האפקטיביות מבחינתן, מייעלת את צורת עבודתם חוסכת בהוצאות

לקוחות I Am Management Solution מהווים את הפרסומת הטובה ביותר עבור החברה, שהוקמה לפני חמש שנים. בעל החברה, כפיר פליישר, מספר שלמעשה, כל הלקוחות שלו ללא יוצא מן הכלל, הגיעו אליו מפה לאוזן. חברת 'הום אימפרובמנט' אחת הביאה חברה שניה ואז שמעו עליה גם חברות קבלנים שונות והבינו שגם הן יכולות לייעל את העבודה – והצטרפו כחברים. אז מהו המודל העסקי שהצליח לזכות בלקוחות רבים מבלי להתאמץ יותר מדי? מדובר בחברה המציעה תוכנה מיוחדת המסייעת לבעלי עסקים (בעיקר בתחום ההום אימפרובמנט, אך לא רק) לעקוב בצורה פשוטה ויעילה אחר שיטות המכירות האפקטיביות יותר מבחינתן, וכך גם לייעל את צורת עבודתם ולחסוך גם בהוצאות.

"זוהי סוג של אפליקציה שמובנית על Quick Base", מסביר כפיר, "היא מחולקת לשניים; החלק הראשון מתרכז בניהול הלידים. אנשים קונים לידים ממקורות שונים, חלקם עושים טלמרקטינג, חלקם מפרסמים אונליין או בעיתון וכו'. מה שהתוכנה עושה היא לבדוק מה מתוך כל הלידים שקיבלנו הפכו למכירה ומכמה מהם לא יצא דבר. כך התוכנה מסייעת להם להבין עד כמה כל אחת מהדרכים הללו לקבלת לידים אפקטיבית ורווחית מבחינתם. התוכנה מבצעת את פעולת החישוב עבורם: למשל, מתוך אלף לידים שקיבלתי, הצלחתי לעשות 100 מכירות. או דרך איזו פלטפורמה בדיוק הצלחתי להשיג את מירב המכירות ואיזו מהן הייתה הכי פחות מוצלחת".

חברת I Am Management Solution  קיימת כבר חמש שנים אך רק בשנתיים האחרונות תפסה תאוצה וזכתה להתלהבות גדולה מצד בעלי עסקים בלוס אנג'לס שהשתמשו בתוכנה. "זהו מעין כדור שלג שהלך וגדל", מספר כפיר, "זוהי הפעם הראשונה שאני יוצא עם כתבה בנושא כיוון שהחלטנו להרחיב את העסק. הפידבקים שאנו מקבלים נהדרים ומאוד מעודדים".

ללקוחות I Am Management Solution  יש שני מסלולי חברות האחד הוא מעין Lease דרכו הם משלמים תשלומים חודשיים והופכים לחברים המקבלים את השירות. מסלול שני הוא תשלום חד פעמי בו אתה קונה עותק של התוכנה, כולל ליווי ולימוד צמוד על דרך השימוש בה. "אנחנו מלווים את בעלי העסק ליווי צמוד גם לאחר ההדרכה הראשונית של השימוש בתוכנה. אנחנו ממפים את החברה, נותנים לכל עובד Training צמוד ומוודאים שהם יודעים כיצד להשתמש בתוכנה. גם לאחר מכן, אנו תמיד נמצאים שם עבורם. אני למעשה מצפה לטלפונים מהם ואפילו מעודד את זה כי חשוב מבחינתי שידעו כיצד להשתמש בתוכנה היטב על מנת לנצל אותה בצורה המקסימלית עבורם".

כפיר: "ניסיתי לעבוד מספר פעמים בחברות הום אימפרובמנט בתור איש מכירות די כושל… עם הזמן גיליתי שהאו.סי.די שלי עובד לטובתי כשזה מגיע לניהול ושם התמקדתי ונשארתי. במשך 12 שנים עבדתי עם חברות הום אימפרובמנט גדולות והבחנתי עד כמה התוכנות בהן הם משתמשים מסורבלות ולא אפקטיביות. גם אם יש מישהו שהוא אלוף העולם ב'אקסל', הוא עדיין לא יצליח להגיע לאותה רמה ולתוצאות מדוייקות כמו זו של התוכנה שלנו, ובזמן קצר בהרבה".

"התוכנה הזאת מעניקה להם יעילות ושקיפות, מה שחוסך בסופו של דבר, הרבה מאוד כסף. בעלי החברות יכולים לאתר אילו לידים לא מוצלחים, היכן לא כדאי להשקיע בפרסום, איזה איש מכירות לא מצליח לסגור מכירות וכדו'. בכך שאני יוצר עבורם את השקיפות הזאת, הם יכולים בסוף כל חודש לבדוק ולראות כמה כסף עשו, כמה הוציאו ומה הוכיח את עצמו ביותר עבורם".

יש חברות המנסות לערוך מעקב צמוד אחר ההוצאות, ההכנסות והאפקטיביות של לידים ואנשי מכירות, אולם הן מבזבזות שעות יקרות על מנת לייצר דוחו״ת דומים ולרוב אלו לא יהיו מדוייקים כמו הדו"ח שמספקת התוכנה בצורה מהירה בהרבה. כפיר מגיע ללקוחות, מציג את התוכנה ועורך "דמו" המציג את נפלאותיה. חביבותו ומקצועיותו הרבה, כמו הסבלנות בה הוא מדריך את העובדים, מסייעת להם ללמוד את השימוש בתוכנה בקלות ובמהירות. הוא זמין עבורם לאורך כל החודש במידה ונתקלו בבעיה או זקוקים לכל עזרה שהיא. "רבים מאיתנו לא יודעים איך הצלחנו להסתדר לפני שהיה לנו GPS או 'וויז' במכונית" אומר רביב, אחד מלקוחות החברה מזה שלוש שנים, "השימוש בווייז הפך את החיים שלנו להרבה יותר קלים. אותו דבר קרה לי עם האפליקציה הזאת. היא הפכה עבורי את העבודה להרבה יותר קלה ומהירה, הסתדרתי גם לפני כן, אבל בזבזתי הרבה שעות יקרות והיו לי יותר הוצאות מיותרות; היום קשה לי לדמיין את העבודה בלי האפליקציה הזאת".

==

לפרטים נוספים:

iammanagementsolution.com

טל': 714-686-9913

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות