fbpx
Connect with us

Featured

360 אלף דולר לאדם: קליפורניה בוחנת פיצויי אפליה ל״שחורים צאצאי עבדים״ במיליארדי דולרים

Published

on

קליפורניה צפויה להחליט בקרוב על הענקת פיצויים של מיליארדי דולרים לתושבים שחורים שסבלו משנים ארוכות של אפליה. בכך תהפוך קליפורניה למדינה או הגוף הגדולים ביותר עד כה בארה"ב המעניקים פיצויים לשחורים.

כוח המשימה של קליפורניה לענייני פיצויים התכנס בסוף השבוע בסקרמנטו על מנת להחליט כיצד יחולקו הפיצויים – שיכללו הן תשלומים ישירים והן השקעות בחינוך, בבריאות ובבעלות על בתים בקהילות של שחורים. כוח המשימה צפוי להגיש את המלצותיו הסופיות לבית המחוקקים של המדינה ב-1 ביולי, ואז יהיה על המחוקקים המקומיים להחליט כיצד ליישם אותן.מ אחד המודלים המקובלים הוא להשתמש בפער העושר הגזעי במדינה כאינדיקטור להפסדים שצאצאי עבדים ספגו, ולפיכך קליפורניה חייבת לשחורים 636.7 מיליארד דולר

התמודדות עם סוגיית הפיצויים לשחורים היא משימה מורכבת שעמה צריך להתמודד כוח המשימה, הכולל מנהיגי ארגונים אזרחיים, מקבלי החלטות, כלכלנים ואנשי אקדמיה שמונו על ידי מושל קליפורניה, גאווין ניוסום, ב-2020, בעקבות הרצח של ג'ורג' פלויד. אחד המודלים הנשקלים הוא הענקת פיצויים של כמעט 640 מיליארד דולר ל-1.8 מיליון תושבי קליפורניה שחורים שאבותיהם היו עבדים בארה"ב – 360 אלף דולר לאדם.

כוח המשימה של קליפורניה עדיין לא קבע מי ישלם את הסכומים האלה. אחרי שנים של עודף תקציבי, מצבה הפיננסי של המדינה החל להשתנות, והיא צפויה לדווח השנה על גירעון תקציבי של 22.5 מיליארד דולר. חברות ההייטק מפטרות עובדים, והירידות בשוקי המניות פוגעות בבעלי השכר הגבוה – האחראים על נתח גדול מהמסים. כבר עכשיו המסים בקליפורניה הם מהגבוהים בארה"ב. מה שיקרה בקליפורניה עשוי להשפיע על מדינות נוספות בארה"ב. אוונסטון, אילינוי, נהפכה ב-2021 לעיר הראשונה בארה"ב המעניקה פיצויים לתושבים שחורים, שכללו מענקים לדיור. במקומות כמו ניו יורק וסנט לואיס נערכים מחקרים בנושא.

"אם קליפורניה יכולה להודות בחטאים שלה ולשנות את הנראטיב, למדינה ולערים בכל רחבי ארה"ב יש נתיב ללכת בו", אמרה מזכירת המדינה של קליפורניה, שירלי ובר, שחוקקה את החוק להקמת כוח המשימה, כשכיהנה באסיפת המדינה. אחת השאלות הקשות ביותר שעליה צריך כוח המשימה לענות, היא איך להגדיר מהו פרק הזמן בהיסטוריה שאליו מתייחסים לצורך הפיצויים במדינה, שבה העבדות מעולם לא הייתה חוקית. הם יצטרכו גם להראות כיצד הפיצויים יצמצמו את הפערים הגזעיים במדינה.

אחד המודלים המקובלים הוא להשתמש בפער העושר הגזעי במדינה כאינדיקטור להפסדים שצאצאים של עבדים ספגו, לפי אחד הדו"חות שהוגשו לכוח המשימה. על פי המודל הזה, ובהערכה שמרנית, קליפורניה חייבת לשחורים 636.7 מיליארד דולר. אסטרטגיה אחרת היא לחשב את הנזקים הקשורים להתנהלות לא צודקת, כמו אפליה בדיור, מאסרים המוניים, שיטור יתר, נזקים בריאותיים, עיקולי בתים ועוד. חלק מהערים בקליפורניה, כמו לוס אנג'לס, כבר הקימו כוחות משימה נפרדים משלהן. בסן פרנסיסקו, אחת ההצעות הבולטות היא תשלום חד פעמי של 5 מיליון דולר לכל תושב שחור שזכאי לכך. לאחרונה החזיר מחוז לוס אנג'לס למשפחה שחורה את בית החוף מבנהטן ביץ' שנלקח ממנה שלא בצדק לפני מאה שנה. צאצאי הבעלים החליטו למכור את הנכס בחזרה למחוז בכ- 20 מיליון דולר.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

Featured

אמריקה במתח: האם לאחר מעצרו של טראמפ יצאו תומכיו לרחובות; ומה זה אומר על סיכוייו להיבחר כנשיא

Published

on

לראשונה בהיסטוריה האמריקאית, נשיא לשעבר צפוי להיות תחת כתב אישום. לפי הדלפה של שלושה מקורות מוסמכים לאתר "פוליטיקו" ביום שני, הנשיא ה-45 צפוי להיות מואשם בהפרת חוקי מימון הבחירות של מדינת ניו יורק לכל המאוחר ביום רביעי בתצלום: פוטו-שופ של המעצר המתוכנן).  לפי הדיווח, משטרת עיריית ניו יורק כבר החלה להיערך לכתב האישום, וגורם שמעורב בתכנון אמר לאתר כי "אנחנו מדברים על הדרך שבה נביא את טראמפ".

טראמפ הזהיר ברשתות החברתיות בסוף השבוע כי הוא צפוי להיות מובל למעצר "ביום שלישי" וקרא לתומכיו לצאת לרחובות למחות על כך. גורם שמעורב בדיונים אמר ל-"פוליטיקו" שלא הוחלט איך תתבצע הבאתו הרשמי של טראמפ לרשויות אכיפת החוק. 

כתב האישום, שצפוי להיות מוגש לבית משפט על-ידי הפאנל המיוחד שהקים התובע המחוזי של מנהטן, יתייחס לתשלום של 130 אלף דולר מטעמו של טראמפ לשחקנית הפורנו סטורמי דניאלס במהלך המרוץ לבית הלבן בשנת 2016.

התשלום בוצע בפועל על-ידי עורך דינו של ארגון טראמפ בזמנו, מייקל כהן, במטרה להביא להשתקתה בכל הנוגע ליחסים שלכאורה היו לה עם הנשיא העתידי עשור לפני כן. כהן עצמו הורשע בבית דין פדראלי על כך שהונה את הרשויות משום ששילם באמצעות חברת קש באופן שלמעשה היווה תרומה אסורה לקמפיין של טרמאפ. בכתב האישום של מדינת ניו יורק ככל הנראה יוצגו טענות דומות נגד טראמפ עצמו, בגין הפרת חוקי הבחירות המדינתיים. סביר שהתביעה תטען שמדובר בשימוש לא ראוי בכספים פוליטיים ללא דיווח כדין ונראה שהיא תסתמך על דבריו של כהן עצמו בבית המשפט. הוא הורשע בסעיפים דומים והודה שעשה זאת "מטעם מועמד פוליטי". 

לפי הנוהל הרשמי של מעצר, ברגע שמוגש כתב אישום לבית המשפט, משרד התובע המחוזי רשאי לדון עם עורכי דינו של הנאשם בדרכים שבהם הוא צריך להתייצב אצל התביעה. אם טראמפ לא יגיעו מרצונו החופשי, ייתכן ויוחלט להוציא צו מעצר כדי להביאו, על כל המשתמע מכך. במקרה כזה, התובע רשאי להחליט לאזוק אותו כמו כל עצור אחר. 

בכירים רפובליקנים חזרו בסוף השבוע על טענתו של הנשיא לשעבר כי כתב האישום נגדו  הוא רדיפה פוליטית, בעוד בכירים דמוקרטים מנגד הזהירו כי הקריאה שלו לתומכיו לצאת להפגין עלולה לעורר מהומות וכאוס כמו אלה שהתחוללו בפריצה לקפיטול ב-6 בינואר 2021. סגנו של טראמפ לשעבר מייק פנס שעשוי להודיע בקרוב על ריצה לבית הלבן, אמר לרשת ABC: "אני נחרד מהרעיון שנשיא לשעבר של ארה"ב יועמד לדין בשעה שהעיר ניו יורק סובלת מגל פשיעה. התחושה היא שמדובר פה בתביעה טעונה פוליטית. אני מרגיש שזה פשוט לא מה שהעם האמריקאי רוצה לראות".

אם כתב אישום אכן יוגש נגד טראמפ, הוא יהפוך כמור לנשיא הראשון בתולדות ארה"ב – נשיא מכהן או נשיא לשעבר – שעומד לדין פלילי. במקרה כזה יהיה עליו, כמו על כל נאשם בניו יורק, להתייצב בפני שופט, למסור טביעות אצבע – ולהצטלם לתמונת פנים. עם זאת, כנשיא לשעבר זוכה טראמפ כל העת לאבטחה של השירות החשאי, ומכיוון שלשירות צפויה להישמר המילה האחרונה בנוגע לאופן שבו ינוהל ההליך הבירוקרטי הכרוך במעצר, סביר להניח שחלק מההליך ייחסך ממנו, אולי גם איזוק ידיו.

בניו יורק נערכים לאפשרות הסבירה למדי של מהומות ומראות כאוטיים מחוץ לבית המשפט, וה-Daily Beast דיווח  כי משטרת ניו יורק מתכוונת לתגבר את כוחותיה בכ-700 שוטרים המתמחים בפיזור הפגנות. כוחות הביטחון עוקבים אחר הדיונים ברשתות החברתיות כדי ללמוד על כוונותיהם של תומכי טראמפ.

עצם האפשרות שיוגש כתב אישום נגד טראמפ משלהבת את היצרים במחנה הרפובליקני לקראת הפריימריז שייפתחו רשמית בתחילת השנה הבאה. לפי כל הסקרים טראמפ מוביל במרוץ לזכות במועמדות הרפובליקנית לנשיאות, כשאחריו, בפער לא גדול, מושל פלורידה רון דה סנטיס שצפוי להכריז על מועמדותו בהמשך השנה. סגן הנשיא לשעבר פנס והשגרירה לשעבר באו"ם ניקי היילי משתרכים הרחק מאחור. טראמפ הדגיש כי ירוץ לנשיאות גם אם יוגש נגדו כתב אישום.

הסנאטור הרפובליקני לינדזי גרהאם, תומך נלהב של טראמפ, אמר על האפשרות שכתב אישום יוגש נגד הנשיא לשעבר כי מדובר ב"מאמץ בלתי-נגמר להרוס את דונלד טראמפ, הכול סביב דונלד טראמפ". אפילו מושל ניו המפשייר כריס סונונו, מבקר חריף של טראמפ ומי שלפי הדיווחים שוקל להתמודד מולו בפריימריז, הזהיר כי הגשת כתב אישום עלולה לגרור תגובת נגד חריפה.

"אני חושב שזה בונה הרבה סימפתטיה לנשיא לשעבר", אמר היום סונונו לתוכנית "מצב האומה" ברשת CNN. "זה משנה דרסטית את הפרדיגמה לקראת בחירות 2024. כתב אישום כזה הולך להיות קרקס". מומחים לענייני משפט אומרים כי אם כתב אישום יוגש נגד טראמפ, משפטו יתחיל רק בעוד יותר משנה, כך שהוא ייערך במקביל לחודשים הראשונים של קמפיין הנשיאות שלו.

בצד הדמוקרטי הביעו בכירים חשש שקריאתו של טראמפ תוביל לאלימות. יו"ר בית הנבחרים לשעבר ננסי פלוסי הזהירה כי הודעתו של טראמפ פזיזה וכי הוא מנסה "לעורר תסיסה בקרב תומכיו".

יושב הראש המכהן של בית הנבחרים, הרפובליקני קווין מקארתי הזהיר  כי מעצר של טראמפ יהיה "ניצול מקומם של סמכות מצד תובעים רדיקליים", והוסיף כי ינחה ועדות בבית הנבחרים לחקור אם גורמים כלשהם עושים שימוש בכספים פדרליים "כדי להטות את הדמוקרטיה".

האם טראמפ יוכל להיבחר לנשיא אם יוגש נגדו כתב אישום?

השאלה: מה קורה למירוץ 2024, וליכולתו של דונלד טראמפ להשתתף בו, אם יגיע לכתב אישום פלילי?התשובה הקצרה היא, לא הרבה. אין מגבלות בחוקת ארה"ב המונעות מכל מי שהוגש נגדו כתב אישום או הורשע בפשע, או אפילו מרצה כעת, לרוץ או לזכות בנשיאות. גם אם הוא נשפט ויורשע באחד ממה שנקרא "משפטים מהירים" הוא הריע שוב ושוב את ממשלת סין על כך שהיא פועלת במקרים של עבירות סמים, מר טראמפ עדיין יכול לנהל את מסע הבחירות שלו לנשיאות מתא כלא.

מה שהרבה פחות ברור הוא מה היה קורה אילו ינצח בתרחיש הזה. כשם שאין הגבלות בחוקה לאדם להתמודד בזמן כתב אישום, אין הסבר למה צריך לקרות במקרה שהוא יזכה. אין שום דבר במסמך שיעניק לטראמפ דחייה מעונש מאסר באופן אוטומטי, למעט הסבירות שכל האשמות שהוגשו על ידי הרשויות הפדרליות, אם הן עדיין נמצאות בדין בנקודה שבה טראמפ נכנס לתפקיד הנשיא בפעם השנייה, ירדו מהפרק עקב סירובו של משרד המשפטים להעמיד לדין נשיא מכהן.האשמות ברמת המדינה רודף הן הרבה יותר מסובכות, והן ייפלו מחוץ לסמכות החנינה של טראמפ אם יגיעו להרשעה. אם הרשעה באישומי מדינה תתרחש לצד ניצחון של טראמפ בבחירות, סביר להניח שהדבר יוביל למאבק משפטי מסיבי כדי לקבוע אם יש דרך לנשיא לשעבר לפלס את דרכו מזמן כהונתו.אם טראמפ לא היה מסוגל להימנע מתוצאה זו, זה יוביל כמעט בוודאות להדחתו או להדחתו באמצעות התיקון ה-25, המאפשר לקבינט להדיח נשיא שאינו מסוגל לבצע את תפקידו. יש הרבה תפקידים ומלכודות של הנשיאות שפשוט אי אפשר יהיה להפעיל אותם או לבצע אותם מתא כלא, צפייה בחומרים מסווגים רק לפי שמו.כל הרשעה פוטנציאלית של טראמפ עדיין מאוד רחוקה. אבל השיחות שהוא פתח עם ריצתו לנשיאות למרות חקירות פליליות מרובות כבר הפכו חלקים מהחוק החוקתי התיאורטי של ארה"ב למקום הרבה יותר אמיתי ממה שמומחים רבים דחפו אי פעם שחשבו שהוא יראה.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות