השריפות בקליפורניה השחיתו כבר שטח בגודל של העיר לוס אנג׳לס כולה! - שבוע ישראלי
Connect with us

חדשות ואקטואליה

השריפות בקליפורניה השחיתו כבר שטח בגודל של העיר לוס אנג׳לס כולה!

Published

on

בתוך 11 ימים שרפה האש בקליפורניה 75 בתים, שטחי יער וחצרות, אך לא גרמה לנפגעים בנפש. הכבאים מתקשים להשתלט על האש, אך נותרים אופטימיים

השריפה הגדולה ביותר שתועדה אי פעם בקליפורניה הצליחה לשרוף לחלוטין שטח השווה לגודלה של העיר לוס אנג'לס כולה, ב-11 ימים בלבד. כ-14 אלף כבאים, שכוללים צוותים מרחבי העולם, מנסים להתמודד עם 18 מוקדי שריפות ברחבי המדינה, שמתרחבות כל עוד מזג האוויר נותר חם ויבש.

שריפות הענק כילו 1,184 ק"מ רבוע – אזורים עירוניים ומבודדים, חורשות וחצרות פרטיות נותרו מפוחמים. 75 בתים נשרפו כליל, אך לא דווח על מקרי מוות או פציעה בעקבות האש. "מסיבה שלא מובנת לנו, השריפות יותר אינטנסיביות ומתפשטות מהר יותר מבעבר", אמר ראש איגוד הכבאים בקליפורניה, מארק הארטוויג.

הטמפרטורות בקליפורניה, הגבוהות באופן חריג לעונה, מסייעות לשריפות להתחזק. הדבר המעודד היחיד בהתפשטות השריפות, מסביר הארטוויג, הוא שהעשן הרב יכול לעזור בהורדת הטמפרטורות וכך להרגיע את האש. עם זאת, הכבאים כן אופטימיים לגבי היחלשות האש – הם רחוקים מהשגת שליטה על השריפות, אך התנאים השתפרו ביחס לימים הראשונים, הם מסבירים.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

כלכלה וחברה

שר החקלאות: "האוצר אשם בייקור מוצרי החלב"

Published

on

השר אריאל אמר כי סירוב האוצר לחתום על הצו גורם לעליית מחיר המוצרים ולא "מחיר המטרה" • מנכ"ל האוצר: "אתה עושה שימוש ציני בסיטואציה רגישה"

מאת: אריאל ויטמן // ישראל היום

בחלופת מכתבים שהגיעה לידי "ישראל היום", כותב שר החקלאות לשר האוצר: "אין בכוונתי לענות למכתב ששלח מנכ"ל האוצר, היות שהוא לא נכתב בתום לב והוא רווי שגיאות. המכתב נועד לתקשורת ולא כדי לפתור בעיות".

עוד הוסיף השר אריאל כי "מה שגורם לחוסר ודאות ולעליית מחירי מוצרי החלב הוא לא שיטת המנגנון ("מחיר המטרה" של החלב הגולמי; א"ו) אלא אי־קבלת המלצת הצוות המקצועי להעלות מחירי מוצרי החלב המפוקחים".

במילים אחרות, שר החקלאות מאשים את שר האוצר משה כחלון באי־ודאות הקיימת בשוק החלב הישראלי. אריאל כותב לכחלון כי הוא מבקש ממנו לקבל את הצעתו המפורטת במכתב.

הדרישות הן – "חתימתך על המלצת ועדת המחירים להעלות את מחירי מוצרי החלב המפוקחים שבראשה עומד איש משרדך", ובנוסף, "פיצוי למחלבות על הנזק שנגרם להן עד כה". בנוסף, אריאל מוכן למעבר ל"מנגנון מחיר אוטומטי", לקביעת עדכון מחירי החלב שבפיקוח, אבל רק כחלק מעסקת חבילה.

דרישה: להוריד האיומים

אריאל דורש גם "הורדת איומים שהושמעו על ידי מנכ"ל משרדך בפגישה עם תנובה ואחרים, ולפיהם הוא יפתח את שוק הגבינות ליבוא בניגוד להסכם החתום". הדרישה הזו של השר מאששת את מה שפורסם כאן באופן בלעדי – שמנכ"ל האוצר איים על נציגי תנובה ודרש מהם לבטל את הבג"ץ נגד שר האוצר, שאם לא כן המדינה תפתח את שוק החלב ליבוא. משרד האוצר הכחיש את הדיווח.
אריאל גם דורש "דיון בינינו על נוהל פתיחת יבוא ללא מכס", ולבסוף, "פתיחת שוק פירות ליבוא ללא מכס, מתוך התייעצות והסכמה. אשמח לפגישתנו בהקדם לסיכום הנושא, לטובת הצרכנים והחקלאים", סיכם השר את מכתבו.
מכתבו של שר החקלאות הגיע בתגובה למכתב שכתב לו מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד, ובו נכתב כי "אם יציבות משק החלב אכן חשובה לך… נותר לי רק להביע צער על השימוש הציני שאתה עושה בסיטואציה רגישה זו". באב"ד מתייחס לעמדת אריאל שלא לאפשר לאוצר לסגור "דיל" מול תנובה שיאפשר להם להעלות את מחירי החלב בפיקוח בלי חתימת השר, ובכך להוציא מידי שר האוצר את האחריות להעלאה ביוקר המחיה.
באב"ד מבקש מהשר "לחזור למתווה המעבר לעדכון האוטומטי של מחירי החלב". כלומר, משרד האוצר מודה בפה מלא שזו התוכנית של שר האוצר – להעלות את מחירי החלב ללא צורך באישור השר.
בתוך כך, המדינה שוב ביקשה מבג"ץ ארכה לחובתה להשיב לעתירה שהגישה חברת תנובה נגד שר האוצר משה כחלון. מקורות מסרו ל"ישראל היום" כי הפרקליטות מנסה להגיע לתשובה שמוסכמת על שרי החקלאות והאוצר, מה שנראה כעת בלתי אפשרי.

המשך לקרוא

כלכלה וחברה

לא רק אקזיט: מנכ"ל סודהסטרים – זוכה פרס התעשייה ל־2018

Published

on

בחירתו של דניאל בירנבאום, שנקבעה לפני מכירת החברה לפפסיקו, נומקה בכך שהפך את סודהסטרים מחברה קטנה, שנקנתה לפני עשור ב־6 מיליון דולר, "להצלחה בין־לאומית עצומה שמפורסמת כיום בכל העולם" • בין הזוכים הנוספים: מנכ"ל בן אנד ג'ריס ונשיא פלקסטרוניקס

CEO of SodaStream Daniel Birnbaum seen at the opening of "Yedioth Aharonots" conference "Fighting the Boycott" discussing issues and ways to fight the BDS movement, at the Jerusalem Convention Center, on March 28, 2016. Photo by Miriam Alster/Flash90

מאת: ערן בר-טל // ישראל היום

כחלק מחגיגות ה־70 למדינת ישראל, התאחדות התעשיינים מינתה ועדה מיוחדת לבחירת עשרה תעשיינים מובילים שיזכו בפרס התעשייה ובפרס מפעל חיים. הודעת הוועדה על הזוכים התקבלה לפני כמה ימים והועברה לראשונה ל"ישראל היום", עוד לפני פרסום הידיעה עלמכירת חברת סודהסטרים לתאגיד פפסיקו.

את המכירה הוביל מנכ"ל סודהסטרים דניאל בירנבאום, שהוא גם אחד הזוכים שהוועדה בחרה. בחירתו של בירנבאום נומקה בכך שהפך את סודהסטרים מחברה קטנה, שנקנתה לפני עשור ב־6 מיליון דולר, "להצלחה בין־לאומית עצומה שמפורסמת כיום בכל העולם".
כאמור, הבחירה נעשתה לפני הכרזת החברה על המכירה וזינוק נוסף בשוויה. בנימוקים לפרס נכתב עוד כי "לצד הצלחה העסקית ושיווק חדשני, דניאל התפרסם בהיותו מנהל אנושי וחם, שמקיים מגע בלתי אמצעי עם עובדיו, אשר מגיעים מרקעים, מדתות ומלאומים שונים. ישראלים, יהודים ועולים חדשים, מאות רבות מהמגזר הבדואי ואף עובדים מהרשות הפלשתינית – כולם עובדים יחד כתף אל כתף בדו־קיום ושלום".
נוסף על בירנבאום, מנכ"ל סודהסטרים ובעל מניות בה, זכו בפרס התעשייה מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס אבי זינגר; יו"ר טרילידור, הנרי צימרמן; מנכ"ל נטפים, רן מידן; ונשיא פלקסטרוניקס, רובי שייבל.
בפרס מפעל חיים זכו מנכ"ל קבוצת אלון, רפאל אלון; יו"ר וולפמן תעשיות, דניאל וולפמן; מנכ"ל ובעלי ר. טוטנאור ייעוץ והשקעות בע"מ ולשעבר בעלי חברת טוטנהאור מחשוב רפואי בע"מ, רן טוטנאור; יו"ר ובעלי חד אסף תעשיות, אברהם שני; ומנכ"ל ובעלי פח תעש, אהרון שפירא.
"בזכות אנשים יקרים אלו יש פה תעשייה מתקדמת ומודרנית", אמר נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש. הזוכים יקבלו את הפרס בטקס חגיגי שייערך במלון דיוויד אינטרקונטיננטל ב־8 בנובמבר, במעמד נשיא המדינה רובי ריבלין ונשיא התאחדות התעשיינים שרגא ברוש.

המשך לקרוא

חדשות ואקטואליה

מים אדומים: החל טבח הלווייתנים השנתי

Published

on

תושבי איי פארו יצאו לעונת ציד לוויתני הנתב כשעשרות מהם נהרגו וצבעו את מי הים הרדודים בדמם • ממשלת האיים: "חלק ממרקם החיים פה"

מאת: מערכת ישראל היום

תמונות של הרג המוני של לווייתנים על ידי ציידים באיי פארו, הנמצאים 300 קילומטרים מסקוטלנד, מעוררים זעם בקרב פעילי זכויות בעלי חיים ושוחרי איכות הסביבה.

בתמונות נראים עשרות לווייתנים ממין נתב כשהם מוטלים במים הרדודים ודמם השפוך צובע את המים באדום.
המצוד התרחש במפרץ סנדבגור באי המערבי וואגר ונמשך לאורך רוב חודש אוגוסט. על אף הביקורת הבינלאומית הגוברת, מדובר בציד חוקי ומפוקח המתרחש בכל שנה.
דובר תנועת "פלנטה כחולה", אחד מארגוני הסביבה החזקים בבריטניה, אמר על הציד כי מדובר במנהג עתיק וברברי" וכי על איי פארו "להתקדם ולהצטרף למאה העשרים ואחת".
הממשלה האוטונמית של איי פארו, חלק מדנמרק, הגיבה על ההאשמות ואמרה כי ציד הלווייתנים הוא חלק טבעי והיסטורי מהמסורת של איי פארו.
"בשרם ושומנם של הלוויתנים היה בעבר וממשיך להיות גם היום חלק בלתי נפרד מהתזונה של תושבי האיים. הלוויתנים נהרגים במהירות אפשרית עם כמה שפחות סבל ומספר הלוויתנים הניצודים מחושב כך שלא יפגע במספרם בטבע", נכתב בהודעת הממשלה.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

Facebook Pagelike Widget

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות