Connect with us

כלכלה

16.4% משטחי המשרדים ריקים – השיעור הגבוה ביותר מזה עשור

Published

on

העבודה מן הבית מאיימת על שוק המשרדים בערים הגדולות, ובעקיפין – על העסקים הסמוכים ואפילו על משקי הבית  * מהי התחזית לשנים הקרובות?

שיעור המשרדים הפנויים ברחבי ארה"ב עולה לשיא וענף הנדל"ן המניב בערים רבות ניצב בפני סיכון ניכר. עסקים גילו במהלך הקורונה שהם יכולים לתפקד כאשר כמעט כל עובדיהם מצויים מחוץ למשרד, ורבים מהם מתכוונים להמשיך לפעול באותה צורה. הדבר עלול לפגוע בצורה קשה בבעלים ובמשכירים של בנייני משרדים, לירידה חדה בבנייה, לצלילה בדמי השכירות, להפחתת מספר הלקוחות בחנויות ובמסעדות באיזורי המשרדים ואף לירידה בהכנסות ממיסים.

בתוך שנה בלבד – מציין ניו-יורק טיימס – ירד שווי מגדלי המשרדים במנהטן ב-25% והעירייה איבדה מיליארד דולר בהכנסותיה ממיסי רכוש. ג'יי.פי מורגן-צ'ייס, פורד, טארגט ואחרים מוותרים על משרדים יקרים. מנכ"ל מורגן, ג'יימי דימון, צפה בשבוע שעבר שהבנק יזדקק לכסאות ל-60% בלבד מעובדיו. את המכה יחטפו בעיקר בעלי הבניינים – רבים מהם קרנות פנסיה, חברות ביטוח ומשקיעים אחרים, כך שהנזק יורגש גם ברמת משקי הבית.

ברחבי ארה"ב עומדים ריקים 16.4% משטחי המשרדים בערים – השיעור הגבוה ביותר מזה עשור; וכאמור, הוא עלול לעלות עוד יותר. המשכירים העיקריים צלחו את השנה שעברה בלא נזק ממשי, משום שהמשיכו לגבות את דמי השכירות ממי שלכודים בחוזים ארוכי טווח; חוזה שכירות ממוצע הוא לשבע שנים. אבל ככל שהחוזים מתקרבים למועדי החידוש, הם עלולים לגלות ששטחי ענק נותרים ריקים – ובמקביל נמצאים בבנייה 13 מיליון מ"ר של משרדים ל-700,000 עובדים. מצב זה יוריד את דמי השכירות, אשר ערב הקורונה התקרבו לרמות שיא. ודמי השכירות הם שקובעים את שוויו של הנכס לצורכי מס.

חברות גדולות רבות כבר הודיעו למשכירים של בניינים יוקרתיים שהן יעזבו כאשר החוזים יסתיימו. במנהטן עומדים להשכרה 17.3% משטחי המשרדים, השיעור הגבוה ביותר מזה שלושה עשורים. המחיר הממוצע ירד מ-82 דולר לרגל מרובע ל-74 דולר. בבוסטון ויוסטון המחירים נותרים יציבים; בשיקאגו הם עלו מעט.

המניות של המשכירים הגדולים, המוחזקות לעיתים קרובות בידי קרנות השקעה המעבירות למשקיעים כמעט את כל רווחיהן, נסחרות הרחק ממחיריהן בעבר – למרות שהשוק, כולל החברות שנפגעו בצורה הקשה ביותר מן הקורונה, רושם שיאים. מניותיה של Boston Properties איבדו 29% מאז פרוץ הקורונה; SL Green ירדה ב-26%. חברת הדירוג פיץ' צופה שרווחי המשכירים יירדו ב-15% אם השוכרים יאפשרו לעובדיהם לעבוד בבית יום וחצי בשבוע; שלושה ימים יצניחו את הרווחים ב-30%.

מנהלים בענף הנדל"ן טוענים שהם אינם מודאגים, משום שהעבודה מהבית תתאדה ברגע בו רוב האמריקאים יתחסנו. לדבריהם, מנהלים רבים אמרו להם שקשה לשתף פעולה בצורה יעילה ולהכשיר עובדים חדשים אם לא כולם נמצאים יחדיו. לטענתם, הנכסים היוקרתיים שברשותם יחזיקו מעמד הרבה יותר טוב מאשר הנכסים האחרים – משרדים, חנויות ומלונות. אפילו אם העובדים לא יגיעו מדי יום, הם ירצו שולחנות קבועים – נשמעת הטענה.

חלק מהחברות אכן רוצות להחזיר את עובדיהן למשרדים. חברות טכנולוגיה גדולות ובהן אמזון, פייסבוק, גוגל ואפל שכרו עוד משרדים בניו-יורק בזמן הקורונה, וחלקן מתרחבות במקומות נוספים. אמזון הודיעה בשבוע שעבר לעובדיה, כי כנקודת מוצא – היא תחזור לתרבות המשרדית. בנוסף, המיתון של הקורונה שונה מקודמיו בצורה העשויה להיטיב עם המשכירים, שכן חברות עתירות כוח אדם – בעיקר במגזר הפיננסי – כמעט ולא נפגעו ממנו.

עוד יש לזכור, כי תחזיות קודמות לחזרה קרובה למשרדים התבדו לאורך המגיפה. בשנה שעברה צפו משכירים רבים שהסגרים יסתיימו בקיץ 2020; כיום, רק רבע מבין העובדים בעשרת האיזורים האורבניים הגדולים ביותר חזרו למשרדיהם, שיעור שנותר כמעט ללא שינוי במשך חודשים. לכן, ייתכן שאפילו אם תהיה התאוששות – היא תימשך שלוש-ארבע שנים.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

Featured

כמעט מיליון דולר: מחירי הבתים בסן פרננדו וואלי זינקו ב-26 אחוזים!

Published

on

כדי להרשות לעצמם את בית ממוצע בעמק סן פרננדו כיום, הקונים יצטרכו להרוויח 178,187 דולר בשנה * החדשות הטובות: המחיר החציוני של דירות קונדו יורד

המחירים החציוניים של בית בעמק סן פרננדו בלוס אנג'לס הגיעו לשיא האחרון בחודש מאי, וזינקו ב 26% בשנה לכדי -945,000 דולר, כך לדברי "האגודה האזורית סאות'לנד". במקביל, המכירות בעמק הוכפלו יותר מהשנה שקדמה לה.

כדי להרשות לעצמם את הבית הממוצע בעמק סן פרננדו כיום, הקונים יצטרכו להרוויח 178,187 דולר בשנה.

"מחירי הנדל"ן מתגמלים את המוכרים, אך עם זאת מחירים גבוהים מקטינים את הנגישות לרכישת נדל"ן באזור ומאיימים על קיימות שוק המגורים כולו", אמר טים ג'ונסון, מנכ"ל אגודת המתווכים האזורית סאות'לנד.

"אנחנו מקווים שלבעלי בתים יהיה יותר נוח והם יהיו מוכנים  למכור, לאחר שהמשק ייפתח מחדש לחלוטין ואיום המגפה יוסר. אם זה יקרה, זה עשוי לשחרר חלק מהלחצים על המחירים ויתן למשפחות אפשרויות לרכישת בתים נוספות".

מכירות החודש עלו על השיא הקודם שנקבע באפריל, כאשר מחיר המכירה החציוני עמד על 935,000 דולר, והיתה זו רק הפעם השלישית ברשומה שהמחיר החציוני של בית משפחתי בעמק סן פרננדו הגיע למעל 900,000 דולר.

המחיר החציוני לדירות קונדו בעמק סן פרננדו בחודש מאי היה 530,000$, עלייה של 18.4% לעומת החודש המקביל אשתקד, אך ירידה של 1.9% לעומת אפריל, אז הגיע המחיר החציוני ל540,000$. כדי לקנות דירה בעמק, אדם יצטרך להרוויח כ- 100,000 דולר בשנה, על פי העמותה.

העמותה דיווחה כי במהלך חודש מאי נמכרו 497 בתים ו-174 דירות קונדו, עלייה של 108.8% ו -163.6% בהתאמה, בהשוואה לשיא באותה תקופה בשנה שעברה, כאשר המגיפה הובילה לסגר לעסקים והישארות בבית.

"אנו גאים באופן שבו מתווכים מקומיים הגיבו לפני שנה לנוכח מצוקה ומאושרים כאשר ההתאוששות הכלכלית נמשכת, עם פתיחה מוחלטת של ממש," אמרה דיאן סידל, נשיאת העמותה המונה 10,300 חברים.

"אין מספיק נכסים למכירה וביקוש אדיר למגורים דוחף את מחירי המכירה מחדש ומעלה אותם בכל חודש", הוסיפה.

בעוד שמחירי המכירה בעמק עלו, והאזור חווה ביקוש כבד של קונים, המכירות היו מוגבלות בגלל חוסר מלאי, כך דיווחה העמותה. העמותה דיווחה על סך 685 רישומים פעילים בסוף מאי, ירידה של 34.1% לעומת השנה שעברה. מספר הרישומים עלה משפל השיא שנקבע באפריל, אז היו באזור 620 רישומים בלבד.

בתים הנמצאים באסקרו, שלדברי העמותה הם מדד לפעילות עתידית, עלו ב 43.4% בחודש מאי בהשוואה לחודש המקביל אשתקד, עם סך של 715 בתים בפיקדון.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות