Connect with us

כלכלה ועסקים

10 שנים לפרשת מיידוף: השותפים שהתאבדו, המיליארדים שהתנדפו

Published

on

"אייק, אני זקוק לעזרתך. אני אזוק לכסא במטה ה-FBI": כך, בשיחת טלפון שהתנהלה לגן ילדים, התפוצץ הסיפור של ברני מיידוף – בחזרה להונאת הפונזי הגדולה בהיסטוריה, במסגרתה גנב מנהל ההשקעות היהודי 65 מיליארד דולר מכספי הלקוחות שלו, כולל ארגוני צדקה יהודיים רבים

עברו כבר עשר שנים, אבל אייק סורקין זוכר את ה-11 בדצמבר 2008 כאילו זה היה אתמול. הוא בדיוק היה בגן של הנכדה שלו, צופה בגננת שואלת את הילדים על הקולות שעושים בעלי חיים, כשקיבל שיחת טלפון מאחד מהלקוחות שלו. "עניתי לטלפון באמצע הגן, ושמעתי: 'אייק, אני זקוק לעזרתך. אני אזוק לכסא במטה ה-FBI'", סיפר ליאהו פייננס.

האדם בצידו השני של הטלפון היה ברני מיידוף. כך החל תפקידו של סורקין כסנגורו של מיידוף – האדם שביצע את הונאת הפונזי הגדולה בהיסטוריה, במסגרתה גנב 65 מיליארד דולר מכספי המשקיעים שלו.

שעות ספורות לאחר אותה שיחת טלפון, אלפי אנשים ברחבי העולם גילו כי הפסידו מאות אלפי, ובחלק מהמקרים אף מיליוני דולרים. חלקם איבדו את כל החסכונות שלהם. כך למשל, עורכת הדין הלן צ'ייטמן ממנהטן איבדה את כל הכספים שחסכה לפנסיה שלה. עמדתי ליד הכיור במטבח בדירה של הבת שלי ושטפתי את הכלים מארוחת הערב של הנכד שלי, ונאלצתי להחזיק בכיור כי חששתי שאני עומדת להתעלף", נזכרה צ'ייטמן היכן הייתה כשגילתה לראשונה על התרמית. בהמשך היא הגנה על קורבנות אחרים בבית המשפט ובקונגרס, וניסתה להשיב את הכסף לו היו זקוקים כדי לחיות.

הונה גם את ספילברג והדסה

רשימת הקורבנות של מיידוף כללה כוכבים הוליוודים כמו הבמאי סטיבן שפילברג, והשחקנים קירה סדג'וויק ובעלה קווין בייקון; ארגוני צדקה, וביניהם הדסה (90 מיליון דולר) וה"ג'ואיש קומיוניטי פאונדיישן" של לוס אנג'לס (18 מיליון דולר); וקרנות פנסיה, כמו זו של רויאל דאץ' (45 מיליון דולר), של העיר פיירפילד בקונטיקט 42 מיליון דולר) ועתודת הפנסיה של מסצ'וסטס (12 מיליון דולר).

בחלק מהמקרים, הקורבנות אפילו לא ידעו שהם מושקעים אצל מיידוף. כך קרה לאוניברסיטת ניו יורק, שהשקיעה אצל מפעיל קרנות הגידור עזרא מרקין, מבלי לדעת ששתי הקרנות שלו, אסקוט פרטנרס ואסקוט פנד, היו רק קרנות מזינות (feeder funds) בהן השתמש מיידוף כדי לממן את הונאת הפונזי שלו. מרקין הפסיד 110 מיליון דולר מכספו האישי וטוען כי לא היה מודע להונאה.

החשיפה של הקרנות שלו להונאה עוד הייתה קטנה יחסית. עבור קרנות מזינות אחרות, האסון היה גדול הרבה יותר: החשיפה של פיירפילד גריניץ' גרופ עמדה על 7.5 מיליארד דולר, של גרופו סנטנדר על 3.5 מיליארד דולר ושל טרמונט גרופ על 3.3 מיליארד דולר. הקרנות הללו הוציאו אלפי דולרים מהמשקיעים מבלי לחשוף שהכסף נשלח ישירות למיידוף, ולפעולות הללו היו בסופו של דבר השלכות הרות גורל.

הבן הבכור התאבד, הצעיר התכחש לו

חלק משותפיו העסקיים של מיידוף בקרנות הללו התאבדו. רנה-תיירי מגו דה לה וילטשט (René-Thierry Magon de La Villehuchet) היה הראשון. הוא היה המייסד של חברת הייעוץ אקסס אינטרנשיונל, עם 1.4 מיליארד דולר הקשורים למיידוף. הוא חתך את פרק כף היד שלו ודימם למוות, שבועיים בלבד אחרי שההונאה קרסה. שנתיים לאחר מכן הצטרף לרשימת הקורבנות בנפש גם בנו הבכור של מיידוף, מארק, שהתאבד אף הוא – כאשר תלה עצמו ביום השנה השני למעצר של אביו.

בנו הצעיר של מיידוף, אנדרו, מת ב-2014 מסרטן. לפני מותו הוא דרש שאמו רות תנתק כל קשר לברני, אחרת לא יאפשר לה לפגוש את הנכדים. רות נענתה לדרישה. לפי מקורבים, היא מתגוררת כיום בקונטיקט ותורמת את זמנה לצדקה, אך היא מסרבת לכל בקשה להתראיין.

לפי סורקין, רות והבנים לא ידעו שום דבר על ההונאה. שום דבר ממה שראיתי, שמעתי ולמדתי לא מצביע על כך שידעו משהו", הסביר, אך לא כולם מסכימים איתו. אירווין פיקארד, שותף בפירמת בייקר הוסט, מונה כנאמן לחברת ההשקעות של מיידוף מיד לאחר מעצרו. בעשר השנים האחרונות, הצוות של פיקארד הצליח לתבוע אנשים כמו עזרא מרקין, קרנות כמו פיירפילד גריניץ' ואת העזבונות של מארק ואנדרו מיידוף, כדי להשיב מעל 13 מיליארד דולר. בחלק מהמקרים הוא אף נאלץ לתבוע או לאיים לתבוע קורבנות של מיידוף.

הקורבנות הללו הם לקוחות לשעבר של מיידוף, שהצליחו להרוויח מהפעילות שלו יותר מכפי שהשקיעו במקור. לא כולם מסכימים עם הטקטיקה הזו, אך לטענתו של פיקארד, הכסף שהרוויחו לא שייך להם אלא ללקוחות שהפסידו את ההשקעות שלהם – ובית המשפט הפדראלי מצדד בטענה הזו.

סכום הכסף הגדול ביותר שהצליחו להשיב הגיע מעזבונו של ג'פרי פיקואר: 7.2 מיליארד דולר. הוא היה אחד מהמשקיעים המקורבים ביותר למיידוף, והשיג החזרים מרשימים על ההשקעות שלו. אולם, הוא לא הספיק להסביר כיצד עשה זאת, שכן שנה לאחר התפוצצות הפרשה הוא נמצא מת בקרקעית הבריכה שלו בווסט פאלם ביץ'.

מיידוף מרצה עונש מאסר של 150 שנה בצפון קרולינה. הוא טוען שהוא מתבייש במעשיו וחש חרטה על הנזק שגרם, אך קשה לדעת מתי הוא דובר אמת. אף שהודה שפעל לבד, בשנים האחרונות הודו והורשעו 15 עובדים לשעבר בפשעים שביצעו כשסייעו לו להוציא לפועל את הונאת הפונזי.

עורך הדין סורקין מציין לזכותו כי לפחות הודה מיד במעשים וחסך את המשפט. "יכולנו להשאיר אותו חופשי עוד שנה שלמה ורק לפני פתיחת המשפט הוא היה מודה באשמה – והוא היה מקבל את אותו גזר דין", הוא אומר.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

כלכלה ועסקים

בעלות של מיליארד דולר: פארק מלחמת הכוכבים נפתח בדיסנילנד

Published

on

דיסני השיקה לראשונה מערכת הזמנות מקוונת לחנייה, שכל החניות שהוצעו בה עד ה 23- ביוני נחטפו בתוך שעתיים בלבד • לנוכח הביקוש הצפוי תוגבל השהייה בו לארבע שעות • מה מתוכנן להמשך?

דיסני חשפה רשמית את ההרחבה לפארק השעשועים דיסנילנד בדרום קליפורניה בהשראת סדרת סרטי מלחמת הכוכבים: : Star Wars Galaxy’s Edge . הפרויקט השאפתני מתפרס על פני שטח של 56.6 דונם, והוא התוספת הגדולה ביותר אי פעם לפארק השעשועים הפופולארי שנפתח ב – 1955 . לקראת סוף אוגוסט ייפתח חלק דומה גם באולפני דיסני באורלנדו. "זה הדבר בגדול ביותר שקרה בדיסנילנד מאז נפתח", הצהיר היועץ דיוויד פרייס שאביו עזר לעצב את הפארק המקורי. דיסני השקיעה כמיליארד דולר בפרויקט.

התכניות להקמת פארק בהשראת מלחמת הכוכבים החלו לקרום עור וגידים לפני שבע שנים, אז הוביל מנכ"ל דיסני בוב איגר את העסקה לרכישת לוקאס פילם, האולפני שמאחורי סדרת הסרטים המצליחה שיצר ג'ורג' לוקאס. העסקה בשווי 4 מיליארד דולר יצרה דור חדש של סרטים, צעצועים, תכניות טלוויזיה וכעת גם פארק שעשועים, והיא עזרה לבסס את מעמדה של דיסני כחברת הבידור הגדולה בעולם.

תוספות מסוג זה בהשקעה גדולה לרוב מתרגמות לעלייה במבקרים. כך למשל, מספר המבקרים בקליפורניה
אדוונצ'טר עלה ב 23%- לאחר פתיחת מתקנים בהשראת סרטי האנימציה מכוניות. באופן כללי, פארקי השעשועים הפכו בשנים האחרונות לאחד ממקורות ההכנסה הגדולים ביותר של החברה ולחטיבה השנייה הרווחית ביותר אחרי רשתות הטלוויזיה שבבעלותה. המחיר של כרטיס כניסה לדיסנילנד נע בין 104-149 דולר ביום, תלוי בעונה.

לנוכח הפופולאריות הגדולה של מלחמת הכוכבים, בחברה מתכוננים למספר שיא של מבקרים. לפיכך
הרשויות באנהיים כבר הכפילו את מספר שוטרי התנועה שיכוונו את המכוניות והולכי הרגל שיגיעו למקום. דיסני אף השיקה לראשונה מערכת הזמנות מקוונת לחנייה, שכל החניות שהוצעו בה עד ה 23- ביוני נחטפו בתוך שעתיים בלבד. בנוסף, בדיסני מגבילים את זמני הביקור בפארק החדש לארבע שעות בלבד. כחלק מהשדרוגים המתוכננים בפארק החדש, בחברה יאפשרו למבקרים שממתינים בתור למתקנים לעזוב כדי ללכת לשירותים מבלי לאבד את המקום שלהם. בדיסני מנצלים את הפתיחה כדי להנחיל שינויים נוספים בפארקים, ביניהם ביטול איזורי העישון ואיסור על כניסה עם עגלות מעל לגודל מסויים.

הפארק החדש כולל שני מתקנים עקריים. הראשון, מילניום פלקון: מרדף המבריחים (: Millennium Falcon Smugglers Run), הוא מתקן קלאסי של דיסני שיאפשר למבקרים להטיס את החללית שיוצאת למסע הברחה. המתקן השני, הוא Rise of the Resistance , ויכלול מספר שלבים כולל חלקי הליכה אינטראקטיביים שיחקו קרב נגד המסדר הראשון המרושע מסדרת הסרטים האחרונה.

פתיחת הפארק מקבילה גם להשקת אפליקצייה ייעודית שתאפשר למבקרים להשתתף בתחרויות כמו מציאת
יצורים נחבאים ולהילחם בכוחות הרשע שרוצים להשתלט על הפארק. במקומות מסומנים ברחבי הפארק ניתן להפוך את המכשירים הניידים לכלי סינון או תרגום של שיחות מדומיינות בין הדמויות. מלבד המתקנים, הפארק יכלול גם חנות מזכרות, בה המבקרים יוכלו לעצב חרב אור משל עצמם בעלות של 200 דולר.

דיסני מתכוונת גם למכור אלכוהול בפארק ב- Oga’s Cantina , שעוצב כך שייראה כמו מועדון הג'אז מהסרט הראשון בסדרה, שיצא לאקרנים ב- 1977 . בדיסני שכרו את המלחין ג'ון וויליאמס שייצור פסקול מקורי למסעדות שייפתחו במקום. במסעדות, המבקרים יוכלו להזמין מנות מיוחדות מהסרטים כמו חלב כחול, שהוא המשקה המועדף על לוק סקייווקר. במקביל, בדיסני מתכוונים לפתוח בהמשך מלון בהשראת מלחמת הכוכבים. האתר יהיה בעיצוב של חללית, העובדים יהיו בתלבושות של דמויות מהסרטים ותינתן גם לאורחים אפשרות להתלבש בהתאם.

המשך לקרוא

כלכלה ועסקים

של ג'ף בזוס תתרום מחצית מהונה לצדקה

Published

on

חתמה על "התחייבות הנתינה" במסגרת המיזם שמעודד את האנשים העשירים ביותר בעולם לתרום יותר ממחצית הונם למטרות פילנתרופיות

מקנזי בזוס, אחת הנשים העשירות ביותר בעולם, התחייבה לתרום לצדקה את מחצית הונה לפחות, בעקבות גירושיה ממייסד אמזון, ג'ף בזוס. מקנזי חתמה על "התחייבות הנתינה" (Giving Pledge), במסגרת המיזם שמעודד את האנשים העשירים ביותר בעולם לתרום יותר ממחצית הונם למטרות פילנתרופיות ולמטרות צדקה במהלך חייהם או בצוואתם. "יש לי כמות לא פרופורציונלית של כסף לשיתוף", אמרה מקנזי, "אין לי ספק שנוצר ערך עצום כשאנשים פועלים במהירות מכוח הדחף לתת. אף דחף אין השלכות חיוביות יותר מאשר לתשוקה להועיל לאחרים".

מקנזי וג'ף בזוס שמו קץ לנישואיהם בני 25 השנים והגיעו להסדר גירושים. כעת ניצבת מקנזי במקום ה-22 ברשימת האנשים העשירים ביותר בעולם, והונה הנקי נאמד ב-36.6 מיליארד דולר. בעלה לשעבר, ג'ף בזוס, הוא האדם העשיר ביותר בעולם עם הון נקי בסך כ-114 מיליארד דולר. מיזם "התחייבות הנתינה" הוקם ב-2010 בידי ביל ומלינדה גייטס יחד עם וורן באפט.

המשך לקרוא

כלכלה ועסקים

8 טיפים וטריקים בביטוחי חיים

Published

on

שלום לקוראים! שמי אריאל וקנין, אני סוכן ביטוח מוסמך בקליפורניה (מספר רישיון סוכן 0M12182), אני סוכן עצמאי ועובד עם מספר חברות. ברצוני לשתף אתכם במספר נקודות חשובות בתחום ביטוחי חיים שאולי לא ידעתם עליהם עד היום.

ביטוח חיים לא יקר כמו שחשבתם:

ביטוח חיים בקליפורניה מתחיל מ-1$ ליום ומשתנה בהתאם לסכום הכיסוי (FACE
AMOUNT) מצב בריאותי וסוג הפוליסה (נשוחח על סוגי הפוליסות בהמשך). המחיר לא משתנה לאחר שהפוליסה אושרה לתקופת הזמן שנבחרה מראש, בניגוד לביטוח חיים בישראל.

הטבות מס:

ירושה שעוברת בביטוח חיים פטורה ממס ירושה, להבדיל מחסכונות בבנק ומוצרים פיננסים אחרים. במקרה פטירה המוטבים מקבלים את סכום הכיסוי ללא צורך לשלם מס ירושה ומס הכנסה.

מעשנים:

עישון סיגריות וקנאביס עלול להקפיץ את מחיר הביטוח ואף להכפיל אותו, ישנן חברות שמוכנות לשקול את המחיר מחדש במידה והמבוטח הפסיק לעשן לאחר תקופה של שנה.

קבלת תשלום מביטוח חיים לא רק במקרה של פטירה:

ישנן פוליסות ביטוח חיים שמשלמות למבוטח או למוטבים לא במקרה של פטירה
בלבד, ישנן תוספות שניתן להוסיף לפוליסות. * (RIDERS=תוספות) שבהן חברות הביטוח משלמות עד 90% או עד גובה של מיליון דולר (סכום זה משתנה בין חברה לחברה), גם במקרים של מחלה קריטית, מחלה כרונית ומחלה סופנית, (בדומה לביטוח סיעודי ואובדן כושר עבודה). רכישת התוספות הללו לא כרוכה בתשלום גבוה כמו שחושבים, מדובר בתוספת של 2-3 דולרים בודדים (מחיר זה משתנה בין חברה לחברה). הבהרה: לא כל חברות הביטוח מציעות את האופציה הזו

:TERM VS PERM

ישנן 2 סוגי פוליסות ביטוח חיים: TERM ו PERMANENT. TERM INSURANCE – ביטוח חיים לתקופת זמן מוגבלת שלאחריה, במידה והמבוטח רוצה להאריך את תקופת הביטוח, חברות הביטוח רשאיות לדרוש בדיקה בריאותית ולגבות תשלום יותר גבוה שבדרך יכול להכפיל או לשלש (ולעיתים אף יותר) את המחיר ששולם בהתחלה ואף לסרב לבטח את הלקוח(זה משתנה בין חברה לחברה), בדומה לשכירות. PERMANENT INSURANCE – הינו ביטוח קבוע לתקופת זמן לא מוגבלת ובתוקף לכל החיים כל עוד המבוטח משלם את הפרמיה ויוצר CASH VALUE (חיסכון) שעם הזמן ניתן להשתמש בו לכל מטרה.

אופציה של החזר פרימיום (ROP):

ישנן חברות שמציעות בתוספת תשלום אופציה של החזר תשלום, במידה והמבוטח לא משתמש בפוליסה לאחר 25 או 30 שנה כל תשלום הפרמיות חוזר למבוטח (כלומר התשלום ששולם במהלך כל השנים ע״י המבוטח), לאחר מכן הפוליסה מתבטלת.

(פוליסה זו מוגדרת כ TERM)
הבהרה: לא כל חברות הביטוח מציעות את האופציה הזו

ניתן להשתמש בביטוח חיים גם כחיסכון:

ישנה אפשרות ליצור חיסכון מובנה ב PERMANENT INSURANCE, במידה והפוליסה מתוכננת נכון ולפי ההגבלות של חוק TAX CODE 7702 ניתן ליצור חיסכון לכל מטרה שגדל עם האינדקס (מדד הבורסה) וללא סיכון להפסיד את הכסף, בנוסף לכך הפרמיה ששולמה לחברת ביטוח מתווספת לסכום כיסוי. כך שנוצר מצב שלאחר תקופת זמן מסויימת כל הכסף ששולם לפוליסה חוזר למבוטח עם ריבית פטורה ממס. והפוליסה נשארת בתוקף.
הבהרה: לא כל חברות הביטוח מציעות את האופציה הזו

לא מוקדם מדי לבטח ילדים:

אין גיל מינימלי לבטח ילדים, ואף כדאי מכיוון שניתן לעשות להם PERMANENT INSURANCE וליצור להם חיסכון וגם ביטוח. אמנם על פניו נראה שילדים לא צריכים ביטוח, אבל במקרה של מחלה סופנית ופטירה, ההכנסה של ההורים נפגעת ובנוסף
ההוצאות גדלות. ישנו חוק בקליפורניה שבביטוח ילדים מחייב גם את אחד מההורים להיות מבוטח, (ישנים מקרים חריגים שניתן לבטח ילדים גם כשאין לאחד ההורים ביטוח). והכיסוי ההתחלתי של הילדים לא יכול לעבור 50% מהכיסוי של ההורים.

לכל שאלה ניתן לפנות לטל׳: 626-428-0599

או במייל: arielvaknin123@gmail.com

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות