Connect with us

טוב לדעת

1.ים המוות 2 . לוטו 3. טורקיה

Published

on

1.

שלום לך, עידן עופר. קודם כל, תודה רבה על כך שפרנסת אותי ואת משפחתי במשך שנים ארוכות, כשהיית בעל הבית של "רשת", שבה אני ובד. מעריך את זה, באמת. שמע משהו. ראינו את מסיבת חידוש הנדרים שלך במיקונוס, בעלות של מיליונים רבים מאוד. ראשית, אשמח לדעת מי הלביש אותך, אשמח להזמין אצלו בגדים לתוכנית הבוקר. אבל בשבוע שעבר התפרסם גם שהחברה שלך, כימיקלים לישראל, אחראית לשליש מירידת מפלס ים המלח.

ים המלח הוא המקום החביב עלי בכל העולם. באמת. אבל כבר כמה שנים איני פוקד אותו עוד, כי האסון האקולוגי שאתה שותף לו כה מחריד, שאני פשוט מעדיף לא לראות אותו בעיניים שלי. הוא כואב לי כמו מוות של מישהו אהוב. וכשהמישהו האהוב הוא ים המוות, המוות שלו הוא בריבוע.

אני יודע שהבעלות על מפעלי ים המלח נרכשה על ידיך מהמדינה, שהתחילה את האסון, אבל אתה ממשיך אותו במלוא המרץ. אתה שותף להשמדת המקום הכי מיוחד על פני כדור הארץ. עכשיו, על פי אירוע חידוש הנדרים שלך, אתה באמת לא חסר דבר, ברוך המפרנס עמו ישראל. לפי זה שאתה לא חי בארץ, אני גם מניח שאתה לא מזדמן הרבה לנכס הזה, ים המלח.

אז דע לך, שאת המיליארדים שלך אתה עושה מים שהולך ומתכווץ ביותר ממטר בשנה ומבולענים שמחסלים את התשתיות באזור, את המלונות, החופים, הכל. הנזקים מהתייבשות הים מגיעים למאות מיליוני שקלים בשנה, אבל אתה לא משלם כלום מזה. רק קוצר את המלח, ואת ההכנסות.

קטונתי מלייעץ לך, מר עופר, אני באמת גרגיר מלח לעומת ממלכתך. אבל אני רק שואל: האם אתה רוצה להיזכר כמי שרוקן את הארץ ממשאביה והשקיע אותם באירוע ראווה מנותק ביוון, או שאתה מכריז עכשיו על הקמת קרן פרטית להצלת ים המלח, שתממן תעלת ימים מהים התיכון או מהים האדום בכסף שלך, וכך יזכרו אותך בזכות מעשה מרהיב שעשית למען העולם? כמה מלח יכול אדם אחד להמליח? כמה כסף יכול אדם אחד לצרוך? בוא נראה אותך מכניס את ים המלח לעידן חדש, עידן עופר.

2.

יש לי חלום. בחלומי אני לוקח את הפרס הראשון בהגרלת הלוטו, ומכנס את כל הדלפונים שאני מכיר (ואני מכיר הרבה יותר מדי), ונותן לכל אחד על פי צרכיו, ומתייצב בעבודה שלי ומודיע על התפטרות מהרגע, וקונה את האוטו שאני חולם עליו (שום דבר מנקר עיניים, חלילה), ומסדר את הבנות שלי, ויוצא לטיול בעולם שכל כך מעט ממנו זכיתי לראות, ומקים מקלט ליוצאים ויוצאות בשאלה, ונותן שיעורים כדי שיהיה לי מה לעשות, וחי בשקט.

את החלום הזה אני חולם בכל פעם שאני קונה טופס לוטו, ומבחינתי, שווה לי לשלם פעם בחודש את השישים ומשהו שקלים האלה בשביל הזכות להריץ במוח את החלום מההתחלה עד הסוף. אבל בשבועיים האחרונים קרה משהו. סכום הזכייה עלה ל־80 מיליון שקלים, ואני מוצא את עצמי קונה טופס פעמיים בשבוע, במקום פעם בחודש. והחלום הזה משתלט עלי, ואני חולם אותו כל הזמן, והוא נהיה קצת אובססיבי, במקום להיות תבלין מחשבתי מזדמן.

ואני חושב מה קורה לאנשים שפרנסתם קשה יותר משלי, וחלומותיהם יותר בסיסיים – טיפולים רפואיים, חינוך טוב לילדים, דיור ללא חשש מבעל בית, מזון. ואני מבין שהעלאת סכום הזכייה היא מעשה מרושע, לא הראשון, של מפעל ההגרלות הלאומי, מפעל הפיס, שמכניס אל תוך ההתמכרות עוד ועוד אנשים. אני רואה אותם בתחנה, עומדים עם השקית העבה שבה עשרות טפסים, חיים מהגרלה להגרלה, מסיגריה לסיגריה, מאכזבה לאכזבה.

80 מיליון זאת הפרזה בוטה, ואף אחד לא באמת צריך סכום כזה, אלא אם כן הוא רוצה לחדש נדרי נישואים במיקונוס. 10 מיליון זה סביר, זה מסדר אדם לכל חייו בנעימים. מעבר לזה זאת חזירות שמביאה לשעבוד נפשי, ולפגיעה במשקי בית של מכורים. לא רוצה להיות כמוהם, רוצה את חירותי בחזרה. אם אני לוקח את הפרס הגדול השבוע, לא קונה עוד טופס לעולם. אלא אם כן יעלו את הסכום.

3

מאז שצימחתי מחדש את שיערי, לאחר שהיה בגלות כ־35 שנה, אני שומע מאנשים דברים משעשעים. למשל, השבוע ניגשה אלי אישה אחת ואמרה לי: "בעלי ביקש למסור לך תודה, בזכותך גם הוא נסע לטורקיה".

מה לי ולטורקיה?" שאלתי.

״מה שעשית בשיער", אמרה כממתיקת סוד. "גם הוא נסע להשתלה".

צחקתי בליבי צחוק גדול. לא נסעתי לטורקיה כדי להשתיל שיער. למזלי זכיתי בגנים עלומים של כרבולת גברית, ששורדת את טלטלות הזמן, למרות שמפרצים סביב לה. השנה עשיתי בי ניסוי והפסקתי לכסח עם מכונת התספורת הביתית הנאמנה שלי על אורך 1. זה הכל. אבל לא רק בגלל זה לא נסעתי לטורקיה. לא נסעתי בעיקר כי אני לא נוסע לשום ארץ בעולם שבה איני רצוי. גם אם בטורקיה היה מומחה לעניין שבו אני כן זקוק להתערבות, נגיד, השתלת דיסק און קי כגיבוי לזיכרון ההולך ופוחת בקצב מפחיד, לא הייתי נוסע.

אני כבר לא נוסע לצרפת המתאסלמת, לגרמניה שבה נובטים מחדש פרחי האנטישמיות המקומית, לאנגליה עם מפלגת הלייבור המגעילה, ולכל מקום שבו האנטישמיות מרימה ראש ואינה מקופדת מייד על ידי השלטונות, אלא מקבלת רוח גבית בשתיקה או ברמיזה או בקריצה. אז ודאי שלארצו של הסולטן ארדואן לא אסע, ולא אוציא שם לירה טורקית אחת.

לא שאני בונה על זה שהטורקים יתרשמו מהפעולות שלי. ברור שלא. אבל אני שומר על הכבוד שלי בעיני עצמי. אף פעם לא הסתננתי למסיבה שלא הייתי מוזמן אליה, לא מירפקתי את דרכי אל עבודה שלא הייתי מבוקש בה, לא נדחפתי לתמונה שלא הייתי אמור להיות חלק ממנה. אני בא רק כשמזמינים אותי. עניין של שמירה על ערך עצמי.

ברור שאם הולכים עם הכלל הזה עד הסוף, אין כמעט לאן לנסוע. האנטישמיות מרימה ראש כמעט בכל מקום. ועדיין, יש מקומות בעולם שהמגפה טרם פקדה, והכי טוב – להיכנס לאוטו ולנסוע לאיזה כיוון פה בארץ. עולם אחר מחכה מחוץ למרכז, עולם רגוע, פתוח, חם ומזמין, רק שעתיים מהבית. בינינו, מי בכלל צריך לנסוע לחו"ל לחוויות אקסטרים, כשפה בארץ אפשר להידרס מקורקינט חשמלי ממש בפתח הבניין?

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

טוב לדעת

נמצא הגורם למחלת הריאות המסתורית מסיגריה אלקטרונית

Published

on

המרכז האמריקאי לבקרת מחלות חשף את הרעלן הגורם למחלת הריאות הקטלנית שהרגה עשרות והביאה לאשפוזם של למעלה מ-2,000 איש

מחלת הריאות המסתורית הנגרמת כתוצאה מעישון סיגריות אלקטרוניות ממשיכה לגבות קורבנות, וכעת זוהה הרעלן החשוד המחולל אותה. המרכז האמריקאי לבקרת מחלות, CDC, הודיע השבוע כי מדובר בוויטמין E המצוי במוצרי האידוי שנמצאו אצל הלוקים בתחלואה המסתורית. זהו במרכיב תזונה המשפיע על מערכות רבות בגוף ובעיקר על העור.

הוא מצוי בירקות עליים, שמן זית, אגוזים, ומוצרי חלב. בטוח להשתמש בו באמצעות המזון או בתוספים מורשים. עם זאת, התמונה שונה לחלוטין כאשר שואפים אותו לריאות: מדובר במרכיב דביק, ובמגע עם הריאות הוא גורם ככל הנראה לפגיעה קשה. התוצאה היא אותם תסמינים שנצפו אצל החולים: שיעול חמור, קוצר נשימה, חום גבוה, ובמקרים חמורים – אי ספיקת ריאות.

בינתיים ממשיכות הסיגריות האלקטרוניות לגבות קורבנות: עד כה אושפזו לפחות 2,051 חולים בארה"ב, ו-39 מתו ממחלת הריאות. בתוך כך, חברת הסיגריות האלקטרוניות ג'ול הודיעה השבוע כי תפסיק לשווק סיגריות אלקטרוניות בטעם מנטה, הפופולרי במיוחד בקרב צעירים, במטרה למנוע מהצעירים להתמכר לעישון.

המשך לקרוא

טוב לדעת

קליפורניה תאסור על עישון בפארקים ובחופים

Published

on

החוק יאסור על השלכת בדלי ואפר סיגריות ומתייחס גם לסיגריות אלקטרוניות. הקנס: 25 דולר

קליפורניה תאסור על העישון בפארקים ובחופים החל מתחילת השנה הבאה, לפי חוק שנחתם על ידי מושל המדינה, גווין ניוסום.

החוק יאסור גם על השלכת בדלי ואפר סיגריות וסיגרים באזורים אלו. מי שיפר את החוק יסתכן בקבלת קנס של עד 25 דולר.

החוק מתייחס לסיגריות רגילות ולסיגריות אלקטרוניות. עם זאת, עדיין יהיה מותר לעשן במגרשי חניה של חופים ופארקים. אנשים יוכלו להמשיך לעשן גם בהפקות סרטים וסדרות טלוויזיה, כל עוד אלה יעשו זאת במקומות השייכים למדינת קליפורניה ואם אותן הפקות יקבלו לכך את הרישיונות המתאימים.

קליפורניה כבר אוסרת על עישון במרכזים לטיפול בילדים, במרחק של פחות מ–25 רגל, בבנייני ממשל ובתחבורה הציבורית. ערים ומחוזות בקליפורניה יכולות לאמץ לעצמן חוקי עישון משלהן. בקליפורניה יש כ–280 פארקים השייכים למדינה, ואורך קו החוף שלה הוא למעלה מ-300 מיילים.

לפי הערכות, עלות הצבתם של יותר מ–5,000 שלטים שיזהירו את הציבור מפני האיסור ואכיפתו עשויה לעלות לרשות הפארקים של קליפורניה כשני מיליון דולר. ארגונים סביבתיים ורפואיים רבים תומכים בחוק, וכך גם עיריות האנטינגטון ביץ', מנהטן ביץ' וסנטה מוניקה.

המשך לקרוא

השבוע בלוס אנג'לס

מסעדת:Cafe Lowell הקנאביס הראשונה בארה"ב נפתחה בווסט הוליווד

Published

on

בית הקפה-קנאביס הראשון בארצות הברית נפתח החודש רשמית בלוס אנג'לס. cafe Lowell בשדירות לה בראה בווסט הוליווד פתח את דלתותיו לקהל שהשתרך בתור ארוך ביום הראשון לפעילות. "אנו מסתירים את משתמשי הקנאביס מהציבור כבר למעלה ממאה שנה, אך הזמן הזה נגמר", נכתב באתר של קפה לואל.

בית הקפה-קנאביס הראשון של אמריקה, המכיל כ-220 מושבים, מגיש אוכל טרי, קפה, מיץ וקנאביס בצורות שונות מדי יום. מדובר בלאונג' ומסעדה היברידית שבה תוכלו להזמין קנאביס בארוחה. במתחם יש גם 'דאב בר' לצרכן הקנאביס המנוסה יותר ו'בית הפרחים' עם מארחים שיכולים לעזור ללקוחות, כולל מתחילים, לבחור את 'הפרח המושלם' שלהם.

״כמה שאלות שאנחנו שואלים בהתחלה הן: מהי רמת הסובלנות שלך והאם אתה עם מישהו בטוח או שיש לך דרך בטוחה להגיע הביתה", אומרת המארחת, אריקה סוטו. ניתן לרכוש במקום ג'וינט מוכן ב-18 דולר אבל מכירת משקאות אלכוהוליים אסורה לפי החוק הקליפורני האוסר על מכירת אלכוהול ומריחואנה בו זמנית.

הגבלת הגיל: אף צעיר מ- 21 ומטה לא יכול להיכנס, גם לא עם כרטיס מריחואנה רפואית. מריחואנה נעשתה חוקית בקליפורניה ב- 2016 . כל מבוגר רשאי, במגבלות מסוימות, לגדל באופן חוקי, להחזיק ולהשתמש בקנאביס למטרות שאינן רפואיות. ב-2018 הפך לחוקי למכור ולהפיץ קנאביס באמצעות חברה מוסדרת במדינה.

יש כיום יותר מ-10.000 חברות קנאביס עם רישיון בקליפורניה. השימוש למטרות פנאי במריחואנה מורשה בכתריסר מדינות ולפי סקרים, 65% מהאמריקאים תומכים בלגליזציה. רובם רואים במריחואנה פחות מזיקה מאלכוהול ומאמינים שהיא פחות מסוכנת מסמים אחרים. עם זאת, רבים ממתנגדי הלגליזציה סבורים כי הדבר מוביל לעלייה בפשיעה והתמכרות של בני נוער מגיל צעיר.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות