Connect with us

Featured

״פצצה גרעינית״: הרקע להחלטת בית המשפט העליון לבטל את הזכות להפלות מלאכותיות

רוב של בית המשפט מחק תקדים בן 49 שנה • הפלות מלאכותיות הופכות היום ללא-חוקיות ב-13 מדינות של ארה״ב, ורבות נוספות עומדות להצטרף • המשמעות: כמחצית מהנשים בארה"ב מאבדות את זכותן להפלות באזורי מגוריהן * רקע ופרשנות

Published

on

מעט מאוד מאורעות יחידיים ראויים להיחשב ל"מכוננים", או היסטוריים. אל הקטגוריה הזו נופלת החלטת בית המשפט העליון של ארה"ב בבוקר יום שישי לשים קץ לזכות החוקתית של נשים להפלות מלאכותיות. התגובות היו מיידיות ודרמטיות. באופן טבעי, אי הסכמה אפיינה אותן. המחנה המנצח חוגג את מחיקתו של תקדים משפטי בן 49 שנה. המחנה המובס מלקק את פצעיו, ומזהיר מפני "עיקורן של זכויות אמריקאיות". תהיה הדעה על עצם העניין אשר תהיה, קשה היום להתווכח עם הערכתה של נינה טוטנברג, הכתבת המנוסה לענייני משפט בוושינגטון, הסוקרת את בית המשפט העליון זה 50 שנה: "במונחים משפטיים", היא אמרה ברשת הרדיו הציבורית NPR, "פצצה גרעינית התפוצצה".

בית המשפט עשה ביום שישי משהו ששופטים עליונים אינם להוטים לעשות: הוא ביטל מעיקרו פסק דין קודם של בית המשפט, שאומץ ב-1973. ההחלטה ההיא, הידועה בעגה המשפטית כ"רו נגד ווייד" (Roe v Wade), העניקה לנשים בכל ארה"ב את הזכות לדרוש הפלה מלאכותית ללא הגבלה במהלך שלושת החודשים הראשונים של הריונן, ולקבל אותה ברוב המקרים בשלושת החודשים הבאים.

אמריקה פנתה ימינה

ההחלטה ההיא שינתה לא רק את חייהן של נשים, אלא את מהלך ההיסטוריה של ארה"ב. היא עוררה התנגדות עצומת ממדים מצד הימין הנוצרי, שלבשה ממדים פוליטיים, הביאה התארגנות חסרת תקדים, והובילה את אמריקה ימינה. המפלגה הרפובליקאית, שחרתה את ההתנגדות לפסק הדין על דגלה, השילה בהדרגה את מתינותה המסורתית, והפכה למפלגת הימין הנוצרי. ב-20 השנה שלאחר פסק הדין היא הגיחה בהדרגה לעמדת בכורה במערכת הפוליטית, בייחוד בקונגרס.

מ-1973, במרכז הפוליטיקה האמריקאית עמד המאבק על הרכב בית המשפט העליון. בבית המשפט יש רק תשעה מושבים. שופטים בכל הדרגים הפדרליים, כולל בית המשפט העליון, מתמנים לכל חייהם. ממילא אחדים מהם יושבים בדין במשך עשרות שנים. מאז הפסיקה על ההפלות, תהליך מינויים של שופטים עליונים נעשה פוליטי ומפלגתי, והוא כרוך בדרמות אישיות. הנשיא הוא הממנה את השופטים הפדרליים, והסנאט הוא המאשר. שימועי האישור של שופטים עליונים נעשו מאורעות תקשורתיים מן המדרגה הראשונה, ומאז שנות ה-80 הם מועברים בשידורים חיים בטלוויזיה, לפעמים במשך שעות, לפעמים במשך ימים.

הניסיון להטות את בית המשפט ימינה התחיל בימי נשיאותו של רונלד רייגן, לפני 40 שנה, אבל לא עלה יפה. רוב השופטים, כולל כאלה המזוהים עם הימין, סירבו לגעת לרעה בתקדים של 1973. טענתם היתה שהוא נעשה "חוק הארץ", חלק מן ההוויה האמריקאית. מצב העניינים הזה השתנה מעיקרו בימי נשיאותו של דונלד טראמפ. מזל בלתי רגיל הנחיל לו את ההזדמנות למנות שלושה שופטים עליונים, כולל בימי נשיאותו האחרונים, לאחר מותה של רות ביידר גינזברג, אשר ישבה בבית המשפט יותר מרבע מאה. אף כי טראמפ עצמו תמך בעבר בפומבי בהפלות מלאכותיות, הוא שינה את דעתו כאשר החליט להתמודד על הנשיאות. הוא מינה מתנגדים גלויים ובוטים של "רו נגד ווייד". הם היטו את הכף בפסק הדין של הבוקר.

הטענה נגד "רו" מיומו הראשון היתה שבית המשפט סטה מן המנדט החוקתי שלו. במקום לפרש את החוקה כפשוטה, על יסוד הטקסט המקורי שלה, הוא נתן בה טעמים שלא היו בה. בית המשפט הואשם שהוא נטל לעצמו את הזכות לחוקק, אף כי חקיקה היא זכותו הבלבדית של הקונגרס.

חוקת ארה"ב לא הזכירה כמובן הפלות מלאכותיות. היא נכתבה בשלהי המאה ה-18. היא לא העניקה זכות בחירה כללית, היא לא הרשתה לנשים לבחור, היא השאירה על כנה את העבדות. זכויות טבעיות ב-1788 לא כללו חלק ניכר של מה שאנחנו חושבים לזכויות טבעיות ב-2022. הרבה מחסרונותיה של החוקה המקורית תוקנו במרוצת השנים. 75 שנה לאחר אשרורה היא תוקנה, כדי לבטל את העבדות; 130 שנה לאחר אשרורה נוסף לה תיקון, שהעניק זכות בחירה לנשים. היא תוקנה בסך הכול 27 פעמים. חלק מתיקוניה היו פעוטים, וחלק היו הרי-גורל, כמו מגילת זכויות האדם של 1791.

אבל מפעם לפעם, בית המשפט ראה צורך להתערב, כדי להרחיב את בית הקיבול של החוקה, ולהעניק משמעויות בנות-זמננו לעניינים שלא נידונו בחוקה, או לעניינים שרק נרמזו בה. ב-1954, בית המשפט התחיל להעניק פירוש ליברלי לחוקה, שקידם שוויון זכויות בין גזעים, הגן על אזרחים מפני שרירות לבה של המדינה, חיזק את ההפרדה בין דת למדינה, וביטל אפלייה על רקע מיני. 

את פסיקת 1973 על הפלות מלאכותיות, בית המשפט ביסס על "הזכות לפרטיות", המשתמעת מן החוקה. ההתנגדות הנחרצת לפירוש הזה הדריכה את המאבק המשפטי נגד "רו" מני אז. התפתחה אסכולה של "אוריגינליסטים", זאת אומרת נאמני הגרסה המקורית. האוריגינליסטים ניצחו היום. הם לא אסרו הפלות בתור שכאלה. הם החזירו את ההחלטה לידי 50 המדינות של ארה"ב, שבידיהן היתה הסמכות לפני פסיקת 1973. לפני הפסיקה, רק ארבע מדינות הרשו הפלות מלאכותיות. היום, הפלות מלאכותיות הופכות לעבירה פלילית אוטומטית ב-13 מדינות, וסביר להניח שבערך חצי המדינות של ארה"ב יאסרו הפלות בחודשים הבאים.

על הכוונת: תקדימים נוספים

החוקה מעניקה עליונות לחוקים פדרליים על פני חוקים של המדינות. אבל קשה להעלות על הדעת מצב עניינים שבו תומכי הזכות להפלות יצליחו לחוקק חוק בקונגרס בוושינגטון. כל חקיקה מצריכה רוב מיוחס בסנאט (60 מתוך 100), ואין כל סיכוי שהדמוקרטים, התומכים ברובם בזכות להפלות, יצליחו לגייס רוב כזה. הם עומדים לאבד את הרוב הדחוק שלהם בקונגרס בבחירות הממשמשות ובאות בנובמבר.

פירושו של דבר שכמעט חצי הנשים בארה"ב מאבדות את זכותן להפלות באזורי מגוריהן. יהיה עליהן לנסוע למדינות המרשות הפלות, לפעמים במרחק ניכר. כל מדינות הדרום עומדות לאסור הפלות, והכתובת הקרובה ביותר תהיה אפוא במרחק של מאות קילומטרים. ממילא, הנשים דלות-האמצעים ביותר יהיו הנפגעות העיקריות, בייחוד מקרב המיעוטים הגזעיים והאתניים.

הגיון החלטתו של בית המשפט יכול להתרחב מעבר לגבולות "רו נגד ווייד". אפשר לצפות למאמץ של הימין השמרני לבטל שורה של תקדימים, למשל אלה הנוגעים לשיווי זכויות להומוסקסואלים. בית המשפט ביטל את האיסור הפלילי על יחסי מין בין גברים רק לפני 19 שנה, והתיר נישואים חד-מיניים רק לפני שבע שנים. בהרכב החדש של בית המשפט – שישה שמרנים נגד שלושה ליברלים – יש פוטנציאל ברור של תיאבון לשינויים היסטוריים. רמז לעתיד לבוא ניתן השבוע, כאשר בית המשפט ביטל חוק בן מאה שנה של מדינת ניו יורק, שהגביל את הזכות לשאת נשק בהיחבא. התיקון השני לחוקה מעניק זכות לאזרחי ארה"ב לשאת נשק. 

פסיקת 1973 עודדה התארגנות של הימין, ששינתה את פני ההיסטוריה. האם פסיקת 2022 תעודד התארגנות דומה של השמאל? סביר להניח שייעשה ניסיון להתארגן, אבל השאלה התלויה ועומדת היא אם שאלת ההפלות תניב אותו להט ואותה נחישות בשמאל ש-1973 הניבה בימין. בחינה של ההיסטוריה האמריקאית ב-50 השנה האחרונות מעוררת ספקות. מבחן ראשון יהיה בנובמבר, בבחירות אמצע הקדנציה לקונגרס. כל הסקרים חוזים מפלה ניצחת למפלגה הדמוקרטית. ברקע עומדת אי שביעות רצון רחבת ממדים מהתנהלותו של הנשיא ביידן, בייחוד בענייני כלכלה. הדמוקרטים מקווים עכשיו שתגובת נגד לביטול "רו נגד ווייד" תחזק את סיכוייהם בקלפי. לפי שעה לא נמצאו סימוכים לתקווה הזו, אבל את זה נדע בעוד פחות מחמישה חודשים.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

Featured

טירוף הנדל"ן: המלאי מתרחב אבל המחירים ממשיכים לטפס עם האינפלציה; פורבס ממליץ על טיפים לקניה ומכירה בחלק השני של 2022

Published

on

 מחירי הנדל"ן בארה"ב ממשיכים לעלות למרות שיעורי המשכנתאות הגבוהים והעלייה בהיצע הדיור – גורמים שבדרך כלל מפעילים לחץ כלפי מטה על מחירי הדירות. והמספרים עדיין מראים שהשוק די גמיש אבל יקר.

ביוני, המחיר החציוני הארצי עבור בתים צמודי קרקע היה 450,000 דולר, עלייה של 16.9% לעומת התקופה המקבילה אשתקד ויותר מ-31% מיוני 2020, לפי Realtor.com.  עם בתים שמתקרבים לחצי מיליון דולר, הקונים מתחילים לצאת מהשוק. בקשות למשכנתאות ירדו לרמה הנמוכה ביותר בסוף יוני, מה שסימן את השפל הגדול ביותר מזה 22 שנים, לפי איגוד הבנקאים למשכנתאות (MBA).

השינוי הנוכחי בשוק הדיור נובע בחלקו מהכלכלה הכללית ומהסנטימנט הצרכני. ונכון לעכשיו, הכלכלה נמצאת על "חולות נודדים" – מצד אחד, ישנם סימנים להיחלשות הכלכלה מכיוון שהתוצר המקומי הגולמי (התמ"ג) ירד במשך שני רבעונים רצופים, מה שלדברי כמה כלכלנים מעיד על מיתון. אבל מצד שני, שוק העבודה וההוצאות הצרכניות עדיין חזקות. ה-MBA לא כלל מיתון בתחזית הבסיס שלהם, אבל הם אומרים שזה "היפוך מטבעות בנקודה זו", שמעריך בערך 50% סיכוי של ארה"ב להיכנס למיתון במהלך 12 החודשים הבאים.

גורמים רבים בתחום הדיור מזהירים את הקונים מפני ניסיון לתזמן את השוק בזמן שהכלכלה עוברת את תקופת אי הוודאות הזו. "ההחלטה לקנות עכשיו או לחכות תהיה תלויה במוטיבציה ובמצב של הקונה. ייתכן שהמתנה לא תהיה אפשרות מעשית", אומרת קריסטה פורסברג, סוכנת נדל"ן ב-Keller Williams Realty באדינה, מינסוטה. "גם אם קונה יכול לדחוף את הפסקת הקנייה להמשך השנה או 2023, לא סביר שיהיה שיפור משמעותי במחירים או בריבית".

מומחי דיור אומרים שהם שמים עין פקוחה על הכלכלה, שנמשכת לכל הכיוונים על ידי האינפלציה, מחירי הגז המרקיעים שחקים, המלחמה באוקראינה וקוביד, אם להזכיר כמה. בעוד שהנדל"ן היה "הכוכב" של כלכלת ארה"ב בשנים האחרונות, ישנם סימני שחיקה – כלומר, עליית שיעורי הריבית מקשה על הקונים לרכישת לדיור בר השגה.

"אני מאמין שהעלייה החדה בריבית מפחידה קונים ומוכרים כאחד; הם לא יודעים אם התעריפים יישארו או ימשיכו לעלות. חוסר הניבוי הזה גורם לקונים ומוכרים רבים פשוט לשבת ולחכות", אומר סטיב סימונס, מייסד "אוקטובר נדל"ן" בלוס אנג'לס. "אך אחרים יסתערו על מכירה או רכישה לפני שהמצב יחמיר."

מכירות הבתים הקיימים ירדו ב-5.4% ממאי עד יוני, מה שמציין את החודש החמישי ברציפות של ירידה במכירות, על פי איגוד המתווכים הלאומי (NAR). עם זאת, מחיר המכירה החציוני של בתים אלו הגיע לשיא של 416,000 דולר ביוני, עלייה של 13.4% לעומת שנה שעברה. כל זה מצביע על כך שמחירי הנדל"ן לא ירדו בקרוב.

האם מחירי הנדל"ן בארה"ב ימשיכו לעלות?

האינפלציה, שיעורי המשכנתאות הגבוהים ומחירי הנכסיםהגבוהים שיא פוגעים בסבירות הדיור. תשלום משכנתא חודשי טיפוסי גבוה ב-75% היום מאשר ביוני 2019, על פי דוח של זילו. והרווחים לא עומדים בקצב העלויות המנופחות. השכר צמח ב-6.7% ביוני, בירידה מאחורי העלייה של 9.1% באינפלציה.

גם כלכלני MBA לא רואים את מחירי הנדל"ן יורדים בעתיד הקרוב. הם דיווחו על מחיר מכירה חציוני של בית קיים ב-361,400 דולר ברבעון הראשון, כאשר הם מצפים לעלות ל-402,000 דולר ברבעון השני, ולאחר מכן הרמה קלה ל-379,000 דולר ברבעון השלישי.

תחזיות מלאי הנדל"ן לשנת 2022

המחירים עשויים להמשיך ולעלות, אבל גם האפשרויות יגדלו, לדברי כמה כלכלנים. תחזית המלאי של Realtor.com עשתה שינוי חד במהלך מתחילת השנה ועד עכשיו, ועברה מעלייה של 0.3% בלבד במלאי לתחזית הנוכחית שלהם לקפיצה של 15% במלאי הנכסים למכירה.

"בעוד שעלויות הדיור נותרו גבוהות, מה שדוחף את הקונים בתים לעשות בחירות קשות לגבי סדרי העדיפויות התקציביים שלהם, מספר הבתים למכירה צפוי להמשיך ולגדול, בהתבסס על המהפך שהחל במאי", על פי דוח Realtor.com.

"ככל שיותר בעלי בתים מחפשים לבצע התאמות כדי להתאים לצרכים האישיים המשתנים ולנצל את תנאי השוק הנוחים כדי לגשת לכמות המשמעותית של ההון העצמי שסביר להניח שצברו, לקונים בתים יהיו יותר אפשרויות בחירה."

האם לקנות עכשיו בית או לחכות?

רכישת בית – בכל שוק – היא החלטה אישית ביותר. מכיוון שבתים מייצגים את הרכישה הגדולה ביותר שרוב האנשים יבצעו במהלך חייהם, חיוני להיות במצב כלכלי איתן לפני שצוללים פנימה.

השתמש במחשבון משכנתא כדי לגלות כמה עלויות הדיור החודשיות שלך יהיו בהתאם למקדמה ושיעור הריבית שלך.

ניסיון לתזמן את השוק או לחזות מה עלול לקרות בשנה הבאה אינו האסטרטגיה הטובה ביותר לרכישת דירות. במקום זאת, עדיף לקנות על סמך התקציב והצרכים שלך. אם אתה מוצא בית שאתה אוהב באזור שאתה אוהב והוא גם מתאים לתקציב שלך, רוב הסיכויים שהוא עשוי להתאים לך. עם זאת, אם אתה מקריב יותר מדי קורבנות רק כדי להשיג בית, אתה עלול להסתיים עם חרטה של הקונה ואלבטרוס יקר שאתה צריך להוריד.

טיפים לקנייה בשוק נדל"ן חם

התחל עם תקציב וערוך הסכם עם עצמך כדי לעמוד בו. אפילו עם עלייה קלה במספר הבתים למכירה, הרוכשים עדיין מתמודדים עם מחירים גבוהים וריביות משכנתא בטווח של 6%.״ יש הרבה גורמים שקונים עכשיו לקנייה, ולמען האמת, הרבה אנשים מפחדים לטעות", אומרת ג'ניפר בפטיסטה, סוכנת נדל"ן ב-Fresh Starts Registry באנדובר, מסצ'וסטס. "כסוכן ותיק, אני שואל את הלקוחות שלי בראש ובראשונה, 'מה תחושת הבטן שלך אומרת?' אם [התזמון] מרגיש שגוי, תמיד תמצא את הבית הלא נכון, אז פשוט חכה".

רייצ'ל לונה, המנהלת של Patriot Title ביוסטון, ממליצה גם לקונים להאט את הקצב. מנטליות המחסור בשוק גרמה לאנשים לקבל החלטות מהירות, שיכולות להפוך במהירות לחרטה של הקונה. הבעיה היא שאתה לא יכול להחזיר את הבית אם אתה מבין ששילמת יותר מדי או סתם קנית מקום שאתה לא אוהב. העלויות של המוכר יכולות להגיע עד 10% ממחיר המכירה של הבית, כך שאתה עלול להפסיד כסף אם תסתובב ותמכור אותו.

"תהיה סבלני," אומרת לונה. "מה שחשוב באמת בעת רכישת בית הוא הכספים האישיים והיציבות הכלכלית לטווח ארוך. שאל את עצמך: האם אתה נטול חובות? האם יש לך קרן חירום להוצאות של שלושה עד שישה חודשים? האם התשלום החודשי שלך לבית יהיה 25% או פחות מהשכר החודשי שלך עבור הכנסה? אם אתה לא עומד בנוחות בכישורים האלה, זה לא משנה אם השוק הוא לטובתך".

טיפים למכירה בשוק נדל"ן חם

הצעד הראשון למכירה מוצלחת הוא למצוא סוכן נדל"ן שמכיר את האזור ומגיע עם המלצות. סוכן טוב יעבוד איתך בשיתוף פעולה הדוק כדי לתמחר את הבית שלך בצורה תחרותית תוך הצגת שאלות והצעות של קונים פוטנציאליים.

בינתיים, הצג את הבית שלך באור הטוב ביותר האפשרי. לא לכולם יש מזומנים שמוקדשים לשיפוצים ותיקונים, אבל מעט הון עצמי של זיעה יכול להגיע רחוק. הצעד הראשון הוא לסדר, לארגן ולנקות.

החביאו ערימות של שטרות וקבלות, אחסנו צעצועים וודאו שהמטבח שלכם מסודר. תאורה בהירה היא גם דרך מצוינת לגרום לבית שלך להרגיש מרווח וקליל.

גם אם הבית שלכם מיושן, חלל נקי נותן לקונים הזדמנות לדמיין את הפוטנציאל של הבית החדש.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

Featured18 שעות ago

טירוף הנדל"ן: המלאי מתרחב אבל המחירים ממשיכים לטפס עם האינפלציה; פורבס ממליץ על טיפים לקניה ומכירה בחלק השני של 2022

Featured19 שעות ago

פרצה בבכי מספר פעמים: ונסה בראינט במשפט התביעה נגד מחלקת השריף על הפצת תמונות של חלקי גופות מהתאונה בקלאבסס

Featured19 שעות ago

אחרי התאונה במאר ויסטה: השחקנית אן הייש "בתרדמת", משטרת לוס אנג'לס לקחה דגימה מדמה בחשד לנהיגה תחת השפעה

חדשות19 שעות ago

אורנג' קאונטי: רופאת עור מואשמת ששפכה בכוונה חומצת "דריינו" ללימונדה של בעלה

טוב לדעת19 שעות ago

"ענק אבל עדין": 'החתול הכי גדול בעולם' מתנשא לגובה של ילד בן שנתיים – ואנשים חושבים שזה כלב…

קהילה22 שעות ago

"התמיכה בישראל אינה דבר מובן מאליו; אנחנו עובדים קשה מאוד להסביר ולשכנע בצדקת דרכנו בכל מקום"

Featured2 ימים ago

אלבקרקי, ניו מקסיקו: המשטרה עצרה מהגר אפגני החשוד ברצח סדרתי של מוסלמים בעיר

Featured2 ימים ago

אחרי שיא של 41 שנים -האינפלציה בארה"ב ירדה ל-8.5%; וול סטריט מזנקת במפתיע

כתבות שבועיות