Connect with us

גוף ונפש

״משפחה שישנה טוב בלילה היא משפחה שמתפקדת"

Published

on

דורית קרייזר, מומחית לשינה של תינוקות ופעוטים, מגיעה ללוס אנג'לס להרצאה וחתימה על ספרה החדש באנגלית "ששש…בלילה ישנים" • הזמנה פתוחה

דורית קרייזר, נשואה לדורון ואימא לשלושה ילדים, מיילדת כבר 25 שנים ונמנית עם מקימות מלון היולדות "שיבא בייבי", בו שימשה כאחות אחראית על מחלקת יולדות ויונקים. לקראת ביקורה הקרוב בלוס אנגל'ס היא מספרת: "בשיבא עקבתי אחר הרגלי אכילה ושינה של התינוקות ופיתחתי את שיטת 'בלילה ישנים', המלמדת את התינוקות את מיומנות ההירדמות העצמית ושינה של לילה שלם ורצוף".

איך 'עלית' על השיטה שלך?

״שמתי לב במחלקה שתינוקות שהאימהות הרדימו אותם על הידיים או תוך כדי הנקה לא ישנו יותר מ 20 דקות והיו באי שקט תמידי, ואילו התינוקות האחרים אכלו והוכנסו לעריסה עשו מעין "תנועה" עם הידיים ונרדמו בכוחות עצמם למשך שעה וחצי שעתיים.

״התופעה הזו משכה את תשומת לבי וחשבתי שאני הראשונה שגיליתי את התנועה המולדת שיש לתינוקות כדי להרדים את עצמם. בחיפוש בספרות גיליתי שאני ממש לא הראשונה. בספרות תוארה התנועה של הרגעה וויסות שתינוקות בעצם נולדים אתה ומסתבר שאנחנו, ההורים, מכחידים את היכולת הזו בלימוד הרגלים הגורמים לתינוקות להתמכר אליהם ולהיות תלויים בהם לצורך שינה כמו: קפיצה על כדור פיזיו, הרדמה תוך כדי יניקה מהשד, או ישיבה ליד התינוק וליטופו עד הירדמות. בספרות המקצועית התנועה הזו נקראה: self-soothing או self-regulation .

האם היה לך רקע אקדמי?

הייתי בעלת תואר שני בסיעוד במגמת חינוך והרגשתי שלעודד את התינוקות להירדם בכוחות עצמם זו משימה חשובה ונכונה מכל ההיבטים, מכיוון שלעיתים היה לוקח לתינוק למצוא את תנועת הוויסות (או כפי שאני קוראת לה בעבודתי: תנועת המעבר אנלוגי לחפץ המעבר) וזה היה כרוך בבכי של כמה דקות. רציתי לבדוק את המשמעות והאם זה נכון לאפשר לו לבכות כמה דקות עד שימצא את תנועת הוויסות (המעבר).

״לצורך כך נרשמתי ללימודי פסיכותרפיה, טיפול דינמי באוניברסיטת תל אביב ובסיום הלימודים הבנתי שההסתכלות שלי ומה שגיליתי הוא הדבר הנכון ביותר עבור התינוקות הן מבחינה פיזית והן מבחינה נפשית. לא הסתפקתי בזאת, מתוך ההבנה שיש בפסיכולוגיה מספר גישות ונרשמתי ללימודי פסיכותרפיה אדלריאנית (מסלול תלת שנתי). כשסיימתי את המסלול הזה כבר ידעתי שישי בידי את כל המידע מבוסס המחקרים והניסיון ללמד את התינוקות את אחת המיומנויות החשובות של החיים: לדעת לישון. בהמשך למדתי גם CBTI (טיפול קוגניטיבי התנהגותי לבעיות שינה של ילדים ומבוגרים) והתחלתי לטפל גם בבעיות השינה של ההורים כשהילדים שלהם כבר למדו לישון והם נותרו עם בעיות שינה.

״במהלך השנים למדתי גם טיפול זוגי, הדרכת הורים, אימון וגישור כדי לתת להורים ולמשפחות מענה מכסימלי לעבור את תהליך ההורות באופן נעים וידידותי כשהשינה היא הבסיס לחיים רגועים, בריאים ומאושרים. משפחה שישנה טוב בלילה היא משפחה שמתפקדת ברמה טובה יותר ממשפחה שיש בה חסך או הפרעות בשינה.

פרסמת גם ספר על הנושא.

״לפני כשנה כתבתי ספר על השיטה (ששש… בלילה ישנים) כדי שעוד ועוד הורים יוכלו ללמד את התינוקות והילדים שלהם לישון. הספר יצא בהוצאת כנרת זמורה (אחת מהוצאות הספרים הגדולות בארץ) והוא נמכר בסטימצקי ובצומת ספרים. לאחרונה פנו אליי לקוחות רבים שלי מארה"ב וביקשו שאתרגם את הספר לאנגלית. הם ביקשו ואני יישמתי. בספר ניתן לעקוב צעד אחר צעד על האופן שבו ניתן ללמד תינוקות וילדים את מיומנות ההירדמות העצמית ושינה של לילה שלם של 10-12 שעות ברציפות. התהליך אמור להימשך 3 ימים בממוצע (לתינוקות מגיל 3 חודשים עד שנתיים) וכשבוע ימים בממוצע לילדים בגילי2-5 שנים.

״במקביל, כדי להקל על קבוצת הילדים הגדולים יותר (גילאי 2-4) , כתבתי את ספר הילדים 'בלילה ישנים' –בו הילד מזדהה עם התנהגות ההורים לקראת ההשכבה לשינה. בעצם, בהקראת הסיפור לילדים נוצר "ראפור" (קשר בלתי אמצעי) בין מוחות ההורים לילדים וכך לילדים קל יותר לעבור מהיום האקטיבי הפעיל ללילה השקט והנעים.

״חשוב לי להדגיש שתינוקות שנולדו במועד (משבוע 37 ומעלה) ושוקלים כבר חמישה ק"ג (שהם סביב 10 פאונד) יכולים (ומבחינתי צריכים) לישון כבר לילה שלם עקב הגיע השעון הביולוגי לבשלות. יחד עם זאת, אני מאמינה שהורים צריכים ללמד את התינוק /ת שלהם לישון בגיל שהם חושבים שהגיעה העת. אין זמן מוקדם מידי או מאוחר מידי ללמוד לישון.

אני מאחלת לכולם שנה טובה ושינה טובה!

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

גוף ונפש

סקס וגיל המעבר

Published

on

נכון, החשק לסקס יורד דווקא בסביבות הגיל הזה, אבל במחקר חדש נטען כי זה הזמן לא לוותר על יחסי המין

נשים שמקיימות יחסי מין לפחות פעם בחודש נמצאות בסיכון נמוך יותר להיכנס מוקדם לגיל המעבר, ביחס לנשים עם חיי מין פחות פעילים, כך מצאו מדענים.

מחקר שנערך על כמעט 3,000 נשים בארצות הברית הראה כי אלה שאמרו כי היו פעילות מינית פעם בשבוע או בתדירות גבוהה יותר – כולל קיום יחסי מין, מין אוראלי ואפילו אוננות – היו בסבירות נמוכה ב-28 אחוזים להכנס מוקדם גיל המעבר, מאשר נשים שאמרו כי קיימו יחסי מין פחות מפעם בחודש באותו גיל.

חוקרים מאוניברסיטת קולג' בלונדון (UCL), הסבירו לסוכנות הידיעות רויטרס כי "אם אישה לא מקיימת יחסי מין ואין סיכוי שהיא תכנס להריון, הגוף 'בוחר' לא להשקיע בביוץ, מכיוון שזה יהיה חסר טעם".

התקופה שבין גיל הפריון לגיל המעבר נמשכת ארבע שנים, מתחילה בדרך כלל בגיל 45-48 ומאופיינת בתנודתיות הורמונלית. לדבריהם, הממצאים מחזקים את הרעיון כי גיל המעבר האנושי התפתח במקור כדי להפחית את הסכסוך הרבייתי בין דורות של נשים, ולאפשר לנשים מבוגרות לשמור על הכושר הפיזי שלהן באמצעות השקעה דווקא בנכדיהן. בנוסף, נשים רגישות יותר למחלות בזמן הביוץ, מכיוון שמערכת החיסון שלהן מדוכאת במהלך תקופה זו. כשאין ביוץ – הן בריאות יותר.

החוקרים טוענים כי "הסחר הביולוגי" לכאורה, נובע מכך שזה מיותר להשקיע אנרגיה בתהליך הביוץ אם נשים מקיימות יחסי מין מועטים או כלל לא מקיימות, ולכן אין זה סביר שיכנסו להריון, כך שהגוף מפנה את משאבי האנרגיה להגנה על טיפול בצאצאים קיימים.

"גיל המעבר הוא כמובן בלתי נמנע עבור נשים, ואין התערבות התנהגותית שתמנע אותו", הבהירו החוקרים, "עם זאת, תוצאות אלה הן אינדיקציה ראשונית לכך שתזמון גיל המעבר עשוי להיות סתגלני בתגובה לסבירות להיכנס להריון".

המחקר פורסם בכתב העת Royal Society Open Science והתבסס על נתונים ממחקר שנערך בארה"ב בנושא בריאות נשים ברחבי המדינה, המכונה גם מחקר SWAN.

המשך לקרוא

גוף ונפש

הנחיות חדשות לטיפול בטסטוסטרון בגברים

Published

on

בעקבות מחקרים מ-20 השנים האחרונות שהתבצעו ברחבי העולם: טיפול בטסטוסרון אינו יעיל!

בניגוד להנחיות קודמות, המלצות חדשות קובעות כי טיפול בטסטוסטרון בקרב גברים אינו יעיל: האיגוד האמריקאי לרפואת משפחה יוצא בהנחיות חדשות הקובעות כי טיפול בטסטוסטרון בקרב גברים מבוגרים לא פותר בעיות זיכרון ואנרגיה, ובעל יעילות קלה בפתרון בעיות בתפקוד המיני.  

ההמלצות החדשות מתבססות על נתונים מחקריים מהשנים 1997 ל-2018, אודות היעילות בטיפול בטסטוסטרון אצל גברים הסובלים מרמות נמוכות של ההורמון. המחקרים בדקו את יעילות הטיפולים בקרב גברים מארצות הברית, אירופה, אסיה ואוסטרליה בתחומי התפקוד המיני והגופני, איכות החיים, חיוניות, דיכאון, תפקוד שכלי, ואת הסיכון לתופעות לוואי חמורות כמו מחלות לב, שבץ מוחי וסיכון תמותה.

המחקרים כללו גברים, לרוב מעל גיל 60, שקיבלו טיפול בטסטוסטרון דרך זריקות, ג'ל או מדבקות במשך פחות מ-12 חודשים ועד שלוש שנים. בסקירה החדשה נמצא שהגברים בעלי רמות הטסטוסטרון הנמוכות, הסובלים מבעיות בתפקוד המיני, עשויים להפיק תועלת קלה בלבד מהטיפולים. בנוגע לשיפור אנרגיה, תפקוד גופני וקוגניציה – אין הוכחות מספיקות ליעילות הטיפול.

באשר לתופעות לוואי, מציינים החוקרים כי מספר מועט של מחקרים הראו כי טיפול בתחליפי טסטוסטרון עלול להגביר את הסיכון להתקף לב או שבץ מוחי, אולם הממצאים היו חלשים מכדי להגיע למסקנות נחרצות באשר לבטיחות בריאות הלב בטיפול הזה.

רמות הטסטוסטרון בקרב גברים יורדות בכ-1.6 אחוזים לשנה, החל מאמצע שנות השלושים. כך, בערך 20 אחוז מהגברים בגיל 60 ומעלה סובלים מרמות נמוכות של טסטוסטרון. מספר זה עולה ל- 30 אחוזים בקרב גברים בשנות ה-70 לחייהם ול-50 אחוז אצל גברים בשנות ה-80 לחייהם. בתוך כך, ההנחיות החדשות מגיעות אחרי שנים בהן נטען כי טסטוסטרון – אותו הורמון המופרש אצל האחראי על התפתחות אברי הרבייה הגבריים, ייצור תאי זרע ומסת שריר ועצם – יכול להחזיר את "מעיין הנעורים" האובד.  

בין 2000 – 2010 מכירות מוצרי ההורמון שילשו את עצמן, אך החל בשנת 2013 המגמה התהפכה, עם פרסומם של מחקרים שהצביעו על כך שמתן ההורמון עלול להגביר את הסיכון לשבץ והתקפי לב. בשנת 2016, מינהל המזון והתרופות האמריקני ה-FDA, הורה ליצרנים לרשום אזהרות על הסיכון לתופעות לוואי אלה. אלא שהתרופות נשארו פופולריות בארה"ב.

המשך לקרוא

גוף ונפש

ממשלת ארה"ב מרגיעה: שימוש בטלק אינו מסרטן!

Published

on

אמריקאים תובעים שוב ושוב יצרניות טלק כמו ג'ונסון את ג'ונסון בטענה שבמוצרים מעורב גם אסבסט

מחקר מטעם ממשלת ארה"ב לא מצא הוכחות קשיחות שמחברות בין אבקת טלק לסרטן השחלות. הממצאים כונו "מרגיעים באופן כללי" במאמר מערכת בכתב העת של האיגוד הרפואי האמריקאי. "המידע מייצג את הנתונים הטובים ביותר שיש לנו בנושא", אמרה קייטי אובריאן, מדענית בכירה במכון הלאומי למדעי הבריאות הסביבתיים, ממובילות המחקר.

חששות בריאות מאבקת טלק הובילו לאלפי תביעות בארה"ב מצד נשים שטוענות כי אסבסט באבקה גרם להן ללקות בסרטן. טלק הוא מינרל הדומה במבנה לאסבסט המסרטן, ולעיתים הם נכרים בסמוך. בשנת 1976 הסכימה תעשיית הקוסמטיקה לוודא שמוצרי הטלק שלה אינם מכילים כמויות ניתנות לגילוי של אסבסט.

למחקרים קטנים יותר שחקרו קשר אפשרי בין אבקת טלק לסרטן היו תוצאות סותרות, אם כי ברובם לא נמצא כל קשר כזה. הפרסום החדש כלל תוצאות מארבעה מחקרים ארוכי־טווח שכללו 250 אלף נשים אמריקאיות, שנשאלו מעת לעת על השימוש באבקה. כ־40 אחוז ענו שהשתמשו בה. במהלך 11 שנות מעקב, 2,168 מהנשים פיתחו סרטן שחלות, בשיעור דומה, בין שהשתמשו באבקה ובין שלא.

התביעות בארה"ב התמקדו בתאגיד התרופות המוביל "ג'ונסון אנד ג'ונסון". אף שבכמה מקרים פסקו מושבעים פיצויים בשווי מיליוני דולרים לתובעים נגד החברה, כולם בוטלו או נמצאים כעת בהליכי ערעור. ג'ונסון אנד ג'ונסון אומרת שהאבקה שלה נבדקת באופן שגרתי כדי להבטיח שאין בה אסבסט.

השבוע הוכרז על הסדר יוצא דופן בתביעה בקליפורניה, במקרה שבו אישה טענה כי אסבסט באבקה גרם לה לפתח מזותליומה ממאירה, סרטן שעלול להשפיע על הריאות ועל איברים אחרים. דוברת ג'ונסון אנד ג'ונסון, קימברלי מונטנינו סירבה לחשוף את התנאים או את הנימוקים להסדר, "שבשום אופן לא משנה את עמדתנו הכוללת כי הטלק שלנו בטוח, אין בו אסבסט ואינו גורם לסרטן". בשבוע שעבר תבעה ניו־מקסיקו את החברה בטענה שבמשך עשרות שנים שיווקה החברה שיווק מכוון לנשים וילדים שחורים והיספנים אבקות המכילות אסבסט ואבקות טלק אחרות ב"מסרים כוזבים" על בטיחות. ג'ונסון אנד ג'ונסון מכחישה את הטענות.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות