״יש לי מסר לעם באיראן: ארה״ב שומעת אתכם. ארה״ב תומכת בכם. ארה״ב אתכם״ - שבוע ישראלי
Connect with us

חדשות ואקטואליה

״יש לי מסר לעם באיראן: ארה״ב שומעת אתכם. ארה״ב תומכת בכם. ארה״ב אתכם״

Published

on

דברי מזכיר המדינה מייק פומפיאו, בכנס מיוחד של הקהילה האיראנית בלוס אנג׳לס שנערך השבוע בספרייה ע״ש רונלד רייגן בסימי וואלי וגרר תגובות עולמיות • ארי בוסל היה שם כדי להאזין, להתרשם ולספר

כתב וצילם: ארי בוסל

שר החוץ של ארה״ב, הווה אומר מזכיר מחלקת המדינה, הוא האדם השני בחשיבותו באדמיניסטרציה הפדרלית (אין המדובר בסגן הנשיא שנמצא פעימת-לב אחת מהנשיא, או בדובר בית הנבחרים. בפועל, ניהול המדינה נתון בידי הנשיא ומדיניות החוץ כרגע בידי פומפיאו.)

מזה מספר שבועות, מחלקת המדינה הודיעה פעם אחר פעם על מסר של השר שיתרחש בספריה הנשיאותית של רונלד רייגן באזור סימי ואלי כאן בלוס אנג׳לס ביום ראשון ה-22 ביולי, 2018. שבוע מראש – האירוע היה מכור לחלוטין. הקהילה הפרסית היתה כמרקחה. כולם רצו להגיע, בציפיה להודעתו של פומפיאו. אחרי פגישת הנשיא עם מנהיג צפון קוריאה ואחריה עם פוטין, נראה היה שרעש אדמה נוסף מצפה לנו – הפעם עם איראן.

בלוס אנג׳לס רבתי מצויה קהילת ״גולי איראן״. כל כך הרבה פרסים הגיעו לכאן לאחר עלית חומייני לשלטון ב-1979, שהעיר מכונה בגנאי ״טהרנג׳לס.״ גולי אירן כוללים יהודים, מוסלמים, זורואסטריאנים, בהאים ומיעוטים אחרים. לנו, הצופים מהצד, הקהילה נראית מאוחדת, אך הדבר רחוק מלתאר את המציאות. חלקים השונים לא אוהבים זה את זה (אם לנקוט בלשון המעטה). יש כאלו המתנגדים למשטר בכל כח, ועוד חולמים על חזרת בית המלוכה של השאה לכנו (למרות שהם יודעים שהסיכויים לכך קלושים ביותר), ויש כאלו ה״מתנגדים״ למשטר מהשפה לחוץ, אך במעשיהם הם נראים ונשמעים נאמנים יותר לארץ מכורתם מאשר לארה״ב.

מבחינת הקהילה היהודית, באיראן חיים היום כעשרים אלף יהודים, עם בית כנסת וחנויות כשרות. הם רשאים לכאורה להכנס ולצאת מאיראן, ואינם מוחזקים כבני ערובה. לאחרונה, ביקרה אשתו של חבר עם שתי בנותיהם את הסבא והסבתא, אך אלו באים בימים, וכבר אינם רוצים לעזוב. לארה״ב כרגע לא ניתן (בשל האיסור של הנשיא טראמפ), ולארץ יהיה להם קשה מדי.

כמו הקהילה הישראלית או הרוסית, קהילת הפרסים כאן מנסה למצוא את עצמה ולהגדיר את עתידה. בעוד לישראלים יש את האופציה לחזור לישראל, והרוסים מכירים ויודעים כל דבר לסובב ולסבן את המערכת כאן לטובתם (ואין להם שום שאיפה שהיא לחזור לאמא-רוסיה או להגיע לישראל, דרכה רבים מהם הגיעו לכאן), אצל הפרסים יש בעיה: הם יודעים שנחתם הגולל על חזרתם. ילדיהם נולדו אחרי המהפכה וגדלו פה, והם לא יוכלו לחיות במדינה מוסלמית. דרך חזרה אין, אך אין זה מפחית את תקוותם שישתנו הדברים ויהיו כפי שהיה בעבר.

ארי בוסל ונשיאת הפדרציה היהודית-איראני

כך הם הגיעו, קהל גדול ורב, לשמוע את דבריו של מזכיר המדינה פומפיאו. האורח המכובד סיים את התיכון כאן בקליפורניה, סיים ראשון בכיתתו בווסט פוינט, היה עורך כתב העת המשפטי היוקרתי של הארוורד. ראש ה-CIA חבר קונגרס מקנזס ועתה מזכיר המדינה. עם הגעתו, הוא התקבל בעמידה ובמחיאות כפים סוערות. הקהל היה בסערת חושים, הנה כל חלומותיהם הולכים להתגשם, ארה״ב תצא למלחמה ותפיל את המשטר שגרם להם לשנות את חייהם לפני 40 שנים בדיוק. רק עוד יום או יומיים, והם כבר אורזים את כל רכושם וחוזרים לבתיהם בטהרן הבירה… שבועת אמונים לדגל, וכולם כאחד משתתפים בה: ״אני מתחייב לשמור אמונים לדגל של ארה״ב של אמריקה, ולרפובליקה עבורה הוא עומד, אומה אחת, תחת אלוהים, בלתי ניתנת לחלוקה, עם חופש וצדק לכל!״ מחיאות כפיים סוערות. הקהל משולהב, נכון מתמיד.

בדבריו, הזכיר פומפיאו שלושה אנשים בין הנוכחים, ובהם סוזן אזישדה, נשיאת הפדרציה הפ־רסית-אמריקאית-יהודית. כולנו צוהלים ומוחאים כפיים בהתלהבות. אנחנו אורחי הפדרציה, אורחיה האישיים של סוזן. פומפיאו משתמש בבמה ובשידור הישיר לספר לאיראנים על שידורים חדשים מארה״ב, 24/7, בפרסית. הוא מספר על ראשי איראן והמילארדים שהם צוברים בחשבונות פרטיים. הוא נוקב שמות, סכומים ודרכי השגת הכסף, משתמש בטיעון שהאירנים לא אוהבים לשמוע: שבעוד שהם סובלים, איראן משלמת ללוחמי החיזבאללה פי כמה וכמה ממה שהם משתכרים באיראן. את המנהיגים הדתיים באיראן הוא מכנה ״גברים קדושים צבועים״.

״לפעמים נדמה שהעולם הפך חסר רגישות לסמכותניות של המשטר מבית ולקמפיינים האלימים שלו בחו״ל, אבל העם האיראני הגאה לא ישתוק על ההתעללויות הרבות של ממשלתו״, אמר פומפאו, ״וגם ארה״ב תחת הנשיא טראמפ לא תשתוק.

על רקע המחאות האחרונות ו-40 שנה של משטר עריצות, יש לי מסר לעם באיראן: ארה״ב שומעת אתכם. ארה״ב תומכת בכם. ארה״ב אתכם״. פומפיאו מתחייב לעזור לאיראנים אם הם יעשו מעשה להחלץ מלפיתת החנק של העריצים המושחתים השולטים בהם עכשיו. אין זו ארה״ב שתילחם, זה תפקיד האיראנים.

דברי פומפיאו היו נאום מוכן מראש שהוא קרא. הוא התקשה לבטא את השמות, והיה מעט מאוד קשר עין ישיר עם הקהל. אחרי הנאום, מושל קליפורניה לשעבר, פיט ווילסון, שאל שתי שאלות שהוכנו מראש, ואז התפזר הקהל לארוחת ערב באולם תחת מטוס ״איר פורס 1״ מימיו של הנשיא רונלד רייגן. מקצת המכובדים יותר נועדו לארוחת פרטית עם פומפיאו.

950 אורחים הגיעו, מתוכם 300 היו מוזמני מחלקת המדינה, ו-650 כרטיסים נמכרו ב-85 דולר או ניתנו לחברי ותומכי הספריה הנשיאותית והקרן שמאחוריה. המקום מרשים ביותר. לשמוע את דברי פומפיאו היה מעניין; אך לראות את הפרסים, אלו שעדיין חולמים לחזור לארצם ולאלו שעושים הכל להביא למפלת המערב וארה״ב במיוחד, היה מרשים עוד יותר.

כלכלה וחברה

שר החקלאות: "האוצר אשם בייקור מוצרי החלב"

Published

on

השר אריאל אמר כי סירוב האוצר לחתום על הצו גורם לעליית מחיר המוצרים ולא "מחיר המטרה" • מנכ"ל האוצר: "אתה עושה שימוש ציני בסיטואציה רגישה"

מאת: אריאל ויטמן // ישראל היום

בחלופת מכתבים שהגיעה לידי "ישראל היום", כותב שר החקלאות לשר האוצר: "אין בכוונתי לענות למכתב ששלח מנכ"ל האוצר, היות שהוא לא נכתב בתום לב והוא רווי שגיאות. המכתב נועד לתקשורת ולא כדי לפתור בעיות".

עוד הוסיף השר אריאל כי "מה שגורם לחוסר ודאות ולעליית מחירי מוצרי החלב הוא לא שיטת המנגנון ("מחיר המטרה" של החלב הגולמי; א"ו) אלא אי־קבלת המלצת הצוות המקצועי להעלות מחירי מוצרי החלב המפוקחים".

במילים אחרות, שר החקלאות מאשים את שר האוצר משה כחלון באי־ודאות הקיימת בשוק החלב הישראלי. אריאל כותב לכחלון כי הוא מבקש ממנו לקבל את הצעתו המפורטת במכתב.

הדרישות הן – "חתימתך על המלצת ועדת המחירים להעלות את מחירי מוצרי החלב המפוקחים שבראשה עומד איש משרדך", ובנוסף, "פיצוי למחלבות על הנזק שנגרם להן עד כה". בנוסף, אריאל מוכן למעבר ל"מנגנון מחיר אוטומטי", לקביעת עדכון מחירי החלב שבפיקוח, אבל רק כחלק מעסקת חבילה.

דרישה: להוריד האיומים

אריאל דורש גם "הורדת איומים שהושמעו על ידי מנכ"ל משרדך בפגישה עם תנובה ואחרים, ולפיהם הוא יפתח את שוק הגבינות ליבוא בניגוד להסכם החתום". הדרישה הזו של השר מאששת את מה שפורסם כאן באופן בלעדי – שמנכ"ל האוצר איים על נציגי תנובה ודרש מהם לבטל את הבג"ץ נגד שר האוצר, שאם לא כן המדינה תפתח את שוק החלב ליבוא. משרד האוצר הכחיש את הדיווח.
אריאל גם דורש "דיון בינינו על נוהל פתיחת יבוא ללא מכס", ולבסוף, "פתיחת שוק פירות ליבוא ללא מכס, מתוך התייעצות והסכמה. אשמח לפגישתנו בהקדם לסיכום הנושא, לטובת הצרכנים והחקלאים", סיכם השר את מכתבו.
מכתבו של שר החקלאות הגיע בתגובה למכתב שכתב לו מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד, ובו נכתב כי "אם יציבות משק החלב אכן חשובה לך… נותר לי רק להביע צער על השימוש הציני שאתה עושה בסיטואציה רגישה זו". באב"ד מתייחס לעמדת אריאל שלא לאפשר לאוצר לסגור "דיל" מול תנובה שיאפשר להם להעלות את מחירי החלב בפיקוח בלי חתימת השר, ובכך להוציא מידי שר האוצר את האחריות להעלאה ביוקר המחיה.
באב"ד מבקש מהשר "לחזור למתווה המעבר לעדכון האוטומטי של מחירי החלב". כלומר, משרד האוצר מודה בפה מלא שזו התוכנית של שר האוצר – להעלות את מחירי החלב ללא צורך באישור השר.
בתוך כך, המדינה שוב ביקשה מבג"ץ ארכה לחובתה להשיב לעתירה שהגישה חברת תנובה נגד שר האוצר משה כחלון. מקורות מסרו ל"ישראל היום" כי הפרקליטות מנסה להגיע לתשובה שמוסכמת על שרי החקלאות והאוצר, מה שנראה כעת בלתי אפשרי.

המשך לקרוא

כלכלה וחברה

לא רק אקזיט: מנכ"ל סודהסטרים – זוכה פרס התעשייה ל־2018

Published

on

בחירתו של דניאל בירנבאום, שנקבעה לפני מכירת החברה לפפסיקו, נומקה בכך שהפך את סודהסטרים מחברה קטנה, שנקנתה לפני עשור ב־6 מיליון דולר, "להצלחה בין־לאומית עצומה שמפורסמת כיום בכל העולם" • בין הזוכים הנוספים: מנכ"ל בן אנד ג'ריס ונשיא פלקסטרוניקס

CEO of SodaStream Daniel Birnbaum seen at the opening of "Yedioth Aharonots" conference "Fighting the Boycott" discussing issues and ways to fight the BDS movement, at the Jerusalem Convention Center, on March 28, 2016. Photo by Miriam Alster/Flash90

מאת: ערן בר-טל // ישראל היום

כחלק מחגיגות ה־70 למדינת ישראל, התאחדות התעשיינים מינתה ועדה מיוחדת לבחירת עשרה תעשיינים מובילים שיזכו בפרס התעשייה ובפרס מפעל חיים. הודעת הוועדה על הזוכים התקבלה לפני כמה ימים והועברה לראשונה ל"ישראל היום", עוד לפני פרסום הידיעה עלמכירת חברת סודהסטרים לתאגיד פפסיקו.

את המכירה הוביל מנכ"ל סודהסטרים דניאל בירנבאום, שהוא גם אחד הזוכים שהוועדה בחרה. בחירתו של בירנבאום נומקה בכך שהפך את סודהסטרים מחברה קטנה, שנקנתה לפני עשור ב־6 מיליון דולר, "להצלחה בין־לאומית עצומה שמפורסמת כיום בכל העולם".
כאמור, הבחירה נעשתה לפני הכרזת החברה על המכירה וזינוק נוסף בשוויה. בנימוקים לפרס נכתב עוד כי "לצד הצלחה העסקית ושיווק חדשני, דניאל התפרסם בהיותו מנהל אנושי וחם, שמקיים מגע בלתי אמצעי עם עובדיו, אשר מגיעים מרקעים, מדתות ומלאומים שונים. ישראלים, יהודים ועולים חדשים, מאות רבות מהמגזר הבדואי ואף עובדים מהרשות הפלשתינית – כולם עובדים יחד כתף אל כתף בדו־קיום ושלום".
נוסף על בירנבאום, מנכ"ל סודהסטרים ובעל מניות בה, זכו בפרס התעשייה מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס אבי זינגר; יו"ר טרילידור, הנרי צימרמן; מנכ"ל נטפים, רן מידן; ונשיא פלקסטרוניקס, רובי שייבל.
בפרס מפעל חיים זכו מנכ"ל קבוצת אלון, רפאל אלון; יו"ר וולפמן תעשיות, דניאל וולפמן; מנכ"ל ובעלי ר. טוטנאור ייעוץ והשקעות בע"מ ולשעבר בעלי חברת טוטנהאור מחשוב רפואי בע"מ, רן טוטנאור; יו"ר ובעלי חד אסף תעשיות, אברהם שני; ומנכ"ל ובעלי פח תעש, אהרון שפירא.
"בזכות אנשים יקרים אלו יש פה תעשייה מתקדמת ומודרנית", אמר נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש. הזוכים יקבלו את הפרס בטקס חגיגי שייערך במלון דיוויד אינטרקונטיננטל ב־8 בנובמבר, במעמד נשיא המדינה רובי ריבלין ונשיא התאחדות התעשיינים שרגא ברוש.

המשך לקרוא

חדשות ואקטואליה

מים אדומים: החל טבח הלווייתנים השנתי

Published

on

תושבי איי פארו יצאו לעונת ציד לוויתני הנתב כשעשרות מהם נהרגו וצבעו את מי הים הרדודים בדמם • ממשלת האיים: "חלק ממרקם החיים פה"

מאת: מערכת ישראל היום

תמונות של הרג המוני של לווייתנים על ידי ציידים באיי פארו, הנמצאים 300 קילומטרים מסקוטלנד, מעוררים זעם בקרב פעילי זכויות בעלי חיים ושוחרי איכות הסביבה.

בתמונות נראים עשרות לווייתנים ממין נתב כשהם מוטלים במים הרדודים ודמם השפוך צובע את המים באדום.
המצוד התרחש במפרץ סנדבגור באי המערבי וואגר ונמשך לאורך רוב חודש אוגוסט. על אף הביקורת הבינלאומית הגוברת, מדובר בציד חוקי ומפוקח המתרחש בכל שנה.
דובר תנועת "פלנטה כחולה", אחד מארגוני הסביבה החזקים בבריטניה, אמר על הציד כי מדובר במנהג עתיק וברברי" וכי על איי פארו "להתקדם ולהצטרף למאה העשרים ואחת".
הממשלה האוטונמית של איי פארו, חלק מדנמרק, הגיבה על ההאשמות ואמרה כי ציד הלווייתנים הוא חלק טבעי והיסטורי מהמסורת של איי פארו.
"בשרם ושומנם של הלוויתנים היה בעבר וממשיך להיות גם היום חלק בלתי נפרד מהתזונה של תושבי האיים. הלוויתנים נהרגים במהירות אפשרית עם כמה שפחות סבל ומספר הלוויתנים הניצודים מחושב כך שלא יפגע במספרם בטבע", נכתב בהודעת הממשלה.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

Facebook Pagelike Widget

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות