״השמיים הם הגבול כשמדובר בנתינה״ – שבוע ישראלי
Connect with us

קהילה

״השמיים הם הגבול כשמדובר בנתינה״

Published

on

עמותת "חיילים של זהב" מורכבת ממתנדבים, תושבי הוד השרון, המסייעים ל-71 חיילים בודדים ממשפחות מעוטות יכולת וחיילים חסרי תמיכה משפחתית בעיר * עכשיו מציג מייסד העמותה עופר סלומון בגאווה את סיפור ההצלחה של שני חיילים בודדים שהגיעו לשירות צבאי מסיאטל, והפכו לשגרירי הסברה אפקטיביים בארה"ב

לפני כחודש קיבלתי טלפון מעופר סלומון מהוד השרון שביקש לספר על העמותה שהקים ״חיילים של זהב״, המעניקה תמיכה לחיילים בודדים. ״אני מעוניין להעלות את הערכה כלפיהם, אני מבקש לחשוף את העשייה שלהם בזמן הצבא ועל התרומה שלהם לחברה לאחר השיחרור״, אמר לי עופר באותה שיחת טלפון .

התחלתי לחקור את נושא החיילים הבודדים ואם לומר את האמת לא תמיד אפשר להבין את האלטרואיסטיות של הנוער המיוחד הזה, שעוזב חיי נוחות ומגיע לארץ שאפילו לא גדלו בה, לשרת בצבא בתנאים-לא-תנאים, רחוק מכל הבחינות מהחיים להם היו רגילים ולתרום בהרואיות את השנים היפות למען מדינת ישראל.

על פי ההגדרה "חייל בודד" הוא חייל ללא משפחה ותמיכה בארץ, או עולה חדש, מתנדב מחו"ל, יתום, או חייל ממשפחה לא מתפקדת.

כיום ישנם כ-6000 חיילים בודדים שאין להם משפחה ובית חם לחזור אליו בסופי שבוע ובחגים, אין להם אמא אבא או אחים שמחכים להם לשבת בבית עם ריח של אוכל וכביסה נקייה. אבל יש להם הרבה מוטיבציה, וגאווה לשרת את המדינה, לצבור חוויות ולסמן וי על הפרק הזה בחיים.

עופר מספר כי לפני ארבע שנים הוא נקרא לדירה של חיילים בודדים בהוד השרון על מנת לסייע להם בציוד בסיסי, ריהוט ומזון.

עופר, המוכר בעיר הוד השרון כמעורב בחיי הקהילה אשר דואג למשפחות נזקקות ובעל עשייה רבה ותרומה לחברה מיד דאג לחיילים, והחליט לקחת את נושא החיילים הבודדים כפרוייקט.

״יש פער מאוד גדול בין מה שהצבא נותן להם לבין מה שהם צריכים ואני שם כדי למלא את החלל, כאשר החיילים הבודדים נמצאים מחוץ לצבא, רבים מהם נאבקים כדי לממש את הצרכים הבסיסיים שלהם", הוא אומר.

עופר החל לסייע למספר חיילים בודדים בעיר בצרכים בסיסיים כמו דיור, מזון ועזרה מול הרשויות. ״מהר מאוד קיבלתי פניות מחיילים נוספים שהיו צריכים אותי והבנתי שלמרות הרצון כאדם יחיד, אין באפשרותי לתת את המענה במלואו והחלטתי שעל מנת למקסם את העזרה הפרטנית צריך להפוך את הפעילות למאורגנת יותר ולגייס מתנדבים, רק ככה אוכל להגיע לכל החיילים הבודדים בעיר״, הוא מספר .

וכך לפני ארבע שנים הוקם המיזם הייחודי של עופר סלומון, "חיילים של זהב", מיזם ששם לו למטרה לדאוג לצורכיהם ולרווחתם של חיילים בודדים וחיילים בעלי קשיים כלכליים בהוד השרון, ולדאוג להם בדיוק בפער שיש בין הצורך למה שצה״ל דואג להם.

״אנחנו נמצאים בגאפ הזה וכל חייל יודע שלא משנה מה, הוא יכול להשיג אותי ואני אהיה שם בשבילו, וזה הכי חשוב. למרות שהצבא מנסה לתת מענה, הצבא רואה את ״החיילים הבודדים״, כקטגוריה אחת ואנו רואים את הפרט שנימצא תחת הכותרת , ופורטים את הצרכים של כל אחד ואחד ביחס אישי ותקשורת ישירה״.

העמותה "חיילים של זהב" הינה עמותה של מתנדבים ללא שכר, תושבי הוד השרון שמתנדבים למען 71 חיילים בודדים, חיילים ממשפחות מעוטות יכולת וחיילים חסרי תמיכה משפחתית, כולם מהעיר הוד השרון.

עופר: ״אנו פועלים על מנת לתמוך באותם החיילים במגוון תחומים כגון: יעוץ והכוונה כללית, דיור, רכב, מזון, כביסה, ריהוט,כמובן פינוקים, אירוח בסופי שבוע וחגים, עבודה, לימודים ועוד… הטיפול בחיילים מתחיל עם גיוסם לצה"ל ומסתיים כארבע שנים לאחר שחרורם".

הנחיתה אחרי "הלם הבקו"ם"

לשאלתי מדוע יש לתמוך בחיילים גם לאחר שחרורם מסביר עופר כי ה״נחיתה״ באזרחות אינה קלה לאף חייל משוחרר ועל אחת כמה וכמה לחיילים בודדים.

כאן נזכרתי שאני הייתי ב״הלם הבקו״ם״ שלי קיבלתי עם יום שיחרורי מהצבא. יצאתי לעולם האזרחי ועמדתי על בגדים אזרחיים עם ג׳ינס וחולצת טריקו אחרי שהזדכתי על המדים והציוד הצבאי ושמתי שנתיים מהחיים אי שם מאחורה כשאין לי כיוון, וסימן שאלה גדול מרחף מעל ראשי …. חיי לאן ? שאלתי את עצמי .

למזלי, עם משפחה ומעגל תמיכה מצאתי את דרכי באזרחות, אך לאותם חיילים בודדים אין את אותו מעגל תמיכה לעזור להם להשתלב באזרחות וזאת אחת המטרות של עמותת ״חיילים של זהב״ – לספק לחיילים נחיתה רכה באזרחות ולשלב אותם בחברה.

 ״כחלק מחזון העמותה אנו מאמינים בשילוב ומעורבות החיילים בקהילה בלקיחת חלק בפעילות התנדבותיות בעיר. אנו פועלים בעזרה במציאת פתרונות דיור וריהוט, מסייעים להם לשכור בתים בהוד השרון ולשכן בהם את החיילים הבודדים תוך כדי תמיכה ודאגה לכל מחסורם, אנו דואגים לאוכל מוכן שמבושל על ידי "מאמות" מתנדבות מהעיר, וכן מוצרי מזון להכנה עצמית שנתרמים על ידי בעלי עסקים מקומיים בעיר״, מספר עופר בגאווה על פעילות העמותה, ומדגיש כי בפעילות הברוכה עוסקים מתנדבים רבים מהעיר הוד השרון.

בנוסף העמותה עוזרת בהכוונת החיילים המשוחררים ללימודים על ידי מורים פרטיים מתנדבים והעשרת ידע במשך כל תקופת השרות ולאחריו, כולל עזרה בהשגת מלגות לימודים, אפילו לפינוקי סופ"ש .

בימים רגילים לפני ימי הקורונה נתרמו לעמותה ימי כניסה לקאנטרי קלאב, כרטיסים לקולנוע ולמופעי תרבות, הפעילות אמנם השתנתה אבל עדיין החיילים הבודדים נהנים ממתנות מחנויות שונות, בהם; ציוד לטיולים וקמפינג, שירותי מכבסה, מבחר הטבות והנחות בבתי עסק מקומיים, ושוברי כניסה למבחר אטרקציות בארץ, ימי כייף, ספורט אתגרי ועוד.

״השמיים הם הגבול כשמדובר בנתינה״ אומר עופר שליבו פתוח לנתינה אין סופית למען הפרוייקט שיזם, והוא סוחף איתו חברים רבים ובעלי עסקים.

העמותה דואגת לשדך בין חיילים למשפחות "מאמצות" כאלו של חגים וסופי שבוע ויש כאלו שאף מאמצות חייל באופן קבוע לאורך כל השנה.

החיילים בעמותה ״חיילים של זהב״ תורמים חזרה לקהילה. ״אנחנו כעמותה מאמינים שהנתינה היא חשובה לא פחות מ הקבלה ולכן החיילים הבודדים מעורבים בקהילה בפעילויות התנדבותיות שונות וכך הם תורמים חזרה לקהילה שנותנת להם רשת ביטחון, ולהיות חלק מחברה ולהרגיש שייך זה לתת.

תכל׳ס לכל אחד יש משהו שהוא יכול לתת ולעזור בו לאחר, אומר עופר ואכן חיילי העמותה מתנדבים בצביעת בתים, חלוקת מזון למשפחות נזקקות, לימוד שפות, פעילויות מאתגרות לנוער ועוד.

הפודקאסטים של שגב ויניב

אני שואלת את עופר מה נותן לו את הכוחות והדלק להמשיך בעשייה, ועופר מספר לי על סיפור ההצלחה של שני חיילים בודדים שהגיעו לשירות צבאי מסיאטל.

״שגב ויניב, שני חיילים בודדים שלנו שבגיל 18 עצרו את חייהם ועלו לארץ, לבדם, כדי להתגייס לצבא ולתרום שלוש שנים מחייהם למדינה. שניהם שירתו ביחידות קרביות ונחשפו לחומר האנושי המדהים שמרכיב את צה"ל ובכלל את החברה הישראלית.

השניים האלו הבינו כי קיים פער עצום בין מה שהם כילדים שגדלו בארה"ב ראו ושמעו על צה"ל ואנשי כוחות הביטחון של מדינת ישראל לבין האמת, התקשורת בעולם מסלפת את התדמית של לובשי ולובשות המדים ומציירים אותם בתיאורים שלעיתים מזעזעים״, מספר עופר.

שגב ויניב פנו לעופר לאחר השחרור ושיתפו אותו בחלום להפיק פודקאסטים שיספרו את סיפורם של גיבורי צה"ל וכוחות הביטחון של ישראל כדי שכל העולם יראה ממה אנחנו מורכבים וכמה אנחנו שונים מהתדמית השלילית שנוצרה לנו.

ביחד, כנגד כל הסיכויים ולמרות הקשיים הכלכליים שנגרמו על ידי נגיף הקורונה, עזר להם עופר לבנות צוות  ALL-STAR של תחקירנים, במאים, מפיקים, אנשי צילום, מומחים טכניים, כאשר המנחה הוא צחי הלוי ("פאודה", "בית לחם") כאשר לכולם מטרה אחת משותפת: לעזור לשגב ויניב לעלות לאוויר עם הפודקאסט. 

"הם הגשימו את החלום בזכות תמיכת העמותה שלנו", אומר עופר בגאווה, ״וזה הדלק שלי לראות חיילים שיחד עם כל הקשיים עזבו הכל ותורמים שלוש שנים למדינה ובמקביל לראות איך החברה שלנו מחזירה להם אהבה.

״אהבה ונתינה זה כל הסיפור״.

להאזנה לפודקאסט של שגב ויניב בהנחיית צחי הלוי:

www.daytodayheroes.org .

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

קהילה

מועדון הזמר של לאה בחנוכה: שירים מן המקורות ושירי מסורת

Published

on

בערב יום ראשון 13 בדצמבר נר רביעי של חנוכה בשעה 7:30 יקיים מועדון הזמר העברי ע"ש לאה (גליטמן-אלקלעי) מפגש זומשירה בצוותא, וירטואלי לכבוד חג החנוכה.

את השירה שתכלול שירי חג, שירי מסורת ושירים מהמקורות, תוביל הזמרת נועה כהן-בראון בליווי הפסנתרן והמנהל המוזיקלי עמית שטרנברג. שמוליק פירסטנברג ינחה ויספר סיפורים תחת שרביט ההפקה של ענת סדן.

פרטים נוספים עם הקישורים למפגש הזום והשידור החי ביוטיוב ישלחו לכול המכותבים ברשימת הקשר של מועדון הזמר. אם ברצונכם להצטרף למקבלי הקישור אנא כיתבו לשמוליק: firsten@att.net

או לענת: asadanla@gmail.com

לפרטים נוספים, טל':   323-351-7021.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות