Connect with us

Featured

״הפרה בוטה של מדיניות האוניברסיטה״: פרופסורים מאונ׳ UCLA דורשים מנשיא UC לגנות את ההצהרה ״הפוגענית״ כלפי ישראל

Published

on

ועדת הפקולטה לאינטגרציה אקדמית שלחה מכתב נוקב לנשיא אוניברסיטת קליפורניה בדרישה לגנות את התבטאויות המחלקה ללימודי אסיה-אמריקה כנגד ישראל, בטענה כי זה "לא נכון מבחינה אתית"

קבוצה של פרופסורים מאוניברסיטת קליפורניה UCLA קוראת לנשיא אוניברסיטת קליפורניה, מייקל דרייק, לגנות את הצהרת המחלקה ללימודי אסיה בהקשר האמריקאי באוניברסיטת קליפורניה מחודש מאי על ההסלמה האחרונה בין ישראל לחמאס.

בהצהרת המחלקה ללימודי אסיה-אמריקה נאמר כי הם "מתנגדים למתנחלים-קולוניאליזם על כל צורותיו, מטובאנגאר ועד פלסטין. אנו מגנים את הניצול, הגניבה והקולוניזציה של האדמה והעבודה ואנו שואפים לחופש וצדק לכל העמים." 

בהמשך "גינו את חילופי הטקטיקות הצבאיות והתמיכה הכספית בין ארצות הברית לישראל, וציינו כיצד הוחלפו אז לשטחים הכבושים טכניקות נגד הצבא והציוד הצבאי ששימשו במהלך מלחמת וייטנאם; כיצד השיטור של צבא ישראל על חומת האפרטהייד המפלגת את ירושלים ובידוד הגדה המערבית השפיע על מדיניות הביטחון הגבולית האכזרית של ארה"ב לאורך גבול ארה"ב ומקסיקו״

המחלקה אז גם קראה לישראל להפסיק את המצור על רצועת עזה וכן את "סיום הכיבוש הצבאי בגדה המערבית וההתקפה המחודשת נגד פלסטינים שהצטרפו למחאה. אנו מפצירים בממשל ביידן לעצור את כל המימון לישראל עד שהוא יציית לחוק הבינלאומי ולאמנת ג'נבה הרביעית, ויפסיק את פשעיו נגד הפרות האנושות וזכויות האדם."

ההצהרה סיכמה בסופו של דבר: "אנו נותרים מחויבים ללמד על פלסטין בשיעורים שלנו. אנו תומכים בתלמידינו, שגם כשהם מתאבלים, נשארים מחויבים לאקטיביזם ולסנגור בכל צורה שהיא. לסיכום, אנו מקנים את קולנו להעלאת המאבק של העם הפלסטיני כחלק מהמחויבות האתית, המלומדת והפדגוגית שלנו לידע הרלוונטי לצדק וחופש לכל האנשים והגיאוגרפיות בעולם."

במכתב שנשלח לדרייק ב-20 ביולי, טענה ועדת הפקולטה לאינטגרציה אקדמית באוניברסיטת UCLA כי "זה שגוי מבחינה אתית" לצאת בהפגנתיות בהצהרה זו. הוועדה הצביעה על האופן בו מדיניות האוניברסיטה אוסרת על שימוש ב"נכסי האוניברסיטה או השתייכותם לאוניברסיטה בכל דרך שתצביע או תרמז על תמיכה או קידום אוניברסיטאי או התנגדות לכל נושא, פעילות או תוכנית, בין אם פוליטית, דתית, כלכלית או כל דבר אחר."

בלי קשר, "זה פוגע בסביבת הסטודנטים ובהפגנת כבוד הדדי, גיוון והכלה שצריכים לאפיין את כל התוכניות האקדמיות. עבור סטודנטים, מחלקה אקדמית מייצגת את האוניברסיטה כמוסד. לכן, הכרזות על עמדות פוליטיות רשמיות של המחלקה יוצרות אווירה לא רצויה, אפילו רעילה, עבור סטודנטים שאינם מסכימים איתם.“ 

סטודנטים יהודים שהם תומכי ישראל ועוברים שיעורים ללימודי אמריקה אסיאתית "יכולים כעת לצפות, באופן סביר למדי, שהקריירה האקדמית שלהם תסבול בגלל אמונותיהם או זהותם. הדבר נכון גם לגבי סטודנטים בחוגים הקשורים שגילו במהירות את האופי המאיים של ההצהרה שפרסמה המחלקה ללימודי אסיה-אמריקה."

הוועדה המשיכה להאשים את הצהרת המחלקה ב"טענות קיצוניות, אכן מפוברקות, המפלילות את עצם בריאתה של ישראל, ובמשתמע, מפלילות את כל אזרחיה ותומכיה, כולל אותנו. סביר להניח כי סטודנטים פוטנציאליים ואוניברסיטת UCLA הרואים עצמם מגונים, על ידי האוניברסיטה עצמה, כשותפים ל"שבעים ושלוש שנים של קולוניאליזם של מתנחלים, אפרטהייד גזעי וכיבוש."

המכתב הסתיים בקריאה לדרייק "לגנות את תוכן ה"הצהרה" ואת האופן הלא הולם בו היא פורסמה, ולקבוע באופן חד משמעי שהיא אינה משקפת נקודת מבט רשמית של אוניברסיטת UCLA; ובנוסף להורות למשרד UC של היועץ המשפטי הכללי לטפל בתיק זה בצורה המתאימה.“

אחד החותמים על המכתב לדרייק היה יהודה פרל, פרופסור למדעי המחשב באוניברסיטת UCLA, חבר האקדמיה הלאומית למדעים ונשיא קרן דניאל פרל. פרל צייץ בטוויטר, "כאשר אגודת סטודנטים נחטפת על ידי מקורבים ל-BDS, הסטודנטים סובלים אך האוניברסיטה ממשיכה לתפקד. כאשר מחטיבה אקדמית נחטפת, האוניברסיטה מבותרת, מה שמסמן את סיום ההשכלה הגבוהה. חלק מאיתנו החליטו שמספיק."

דובר ממשרדו של דרייק אמר בהצהרה לכתב העת, "נשיא אוניברסיטת קליפורניה, ד״ר מייקל וי דרייק, מעריך את החששות שהעלו מחברי המכתב. האוניברסיטה תמשיך להבטיח שהקמפוסים שלה יהיו מרחבים מקבלים ומסבירים הכוללים את כל הסטודנטים, שכן אוניברסיטת UC ממשיכה את המסורת העשירה של חופש הדיבור ומגוון המחשבה."

המחלקה ללימודי אסיה-אמריקה של UCLA לא הגיבה לבקשת התגובה של כתב העת.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

Featured

מחקרים: 20% מהאוכלוסייה הבוגרת בארה"ב מתנגדים לחיסונים!

93 מיליון אמריקאים שזכאים לקבל את החיסון טרם חוסנו. מתברר שיש קשר בין סרבנות חיסון להזדהות כמצביע למפלגה הרפובליקאית אבל גם על תושבי ערים, צעירים, שחורים, היספאנים ודמוקרטים

Published

on

ארה"ב מתמודדת לאחרונה עם עלייה בתחלואת הקורונה, אך נאלצת להשקיע מאמצים במאבק גם בחזית אחרת — סרבני החיסונים. כ–93 מיליון אמריקאים הזכאים לקבל את החיסון נגד הנגיף — שגבה את חייהם של יותר מ–600 אלף אזרחים במדינה — בחרו שלא להתחסן. הם נמצאים בסיכון להידבק ולפתח תסמינים קשים כתוצאה מווריאנט דלתא, וכן להדביק אנשים נוספים, כותב "הניו יורק טיימס". סקרים שנערכו בארה"ב מסייעים לעמוד על טיבם של הסרבנים, שבאופן כללי נחלקים לשתי קבוצות.

בראשונה נמצאים סרבני החיסונים האדוקים. לפי הסקרים, זו קבוצה שבה שיעור גבוה של לבנים, תושבי אזורים כפריים, נוצרים אוונגליסטים המחזיקים בעמדות פוליטיות שמרניות. החברים בקבוצה השנייה הביעו נכונות להתחסן, אך אינם ממהרים לעשות כך ומעדיפים לראות את השפעת החיסון על אחרים. לפי הסקרים קבוצה זו מגוונת יותר והחברים בה הם לרוב תושבי ערים, צעירים, שחורים, היספאנים ודמוקרטים.

עם העלייה בתחלואה, אנשי מערכת הבריאות בארה"ב מתמקדת בחיסון הקבוצה השנייה. הסקרים הראו כי חבריה הם פחות ממחצית האוכלוסייה הבוגרת הלא מחוסנת במדינה. כלומר, קבוצת הסרבנים "העקשנים" גדולה בהרבה — וחבריה מהווים כ–20% מכלל האוכלוסייה הבוגרת בארה"ב. פירוש הדבר הוא כי מבלי שאלה ישתכנעו להתחסן, ישנה עוד דרך ארוכה עד למיגור המגפה במדינה.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות