Connect with us

Featured

״הכל בגלל טראמפ״: בויל הייטס נגד משפחת שלום

Published

on

מאת: גל שור

אשר וג׳קי שלום היגרו ללוס אנג׳לס מתל אביב בסוף שנות ה- 80 עם בנותיהם דפנה ויעל. הם פתחו כאן עסק מצליח, הרחיבו את המשפחה עם הבן דיוויד והבת דנה, וקיבלו אזרחות אמריקאית בתחילת שנות ה-2000. ״זה היה אחד הימים המאושרים בחיי״, התוודה שלום, תושב ווסטווד, ״לא יכולתי לעצור את הדמעות במעמד הזה״.

בתל אביב ייצר שלום בדים וחומרי טקסטיל לבגדי ים בחברה שנקראה ״ליז״. בלוס אנג׳לס הוא הקים את ״אשר פאבּריק קונספטס״, חברת טקסטיל יוקרתית ומשגשגת, המספקת בין השאר בגדים לנבחרת האולימפית של ארה״ב. משרדיה ומרכז הייצור שלה נמצאים בשכונת בויל הייטס, מזרחית לדאון טאון לוס אנג׳לס, שכ-90 אחוז מאוכלוסייתה היא היספאנית. לא מכבר החליטו בני הזוג שלום לרכוש את השטח שממול למפעל ולפתוח בית קפה-מסעדה כשרה, ממש מעבר לכביש. המקום, על פי התכנון, יהיה פתוח חמישה ימים בשבוע כשבסופי השבוע ניתן לשכור אותו למסיבות פרטיות (ל-200 איש), לכנסים ואפילו לשיעורי יוגה. מגרש החנייה הגדול יכול להכיל 80 מכוניות והקירבה לדאון טאון, מייל אחד בלבד, אמורה למשוך תנועת לקוחות ערה.

התגובות הראשוניות לקראת השקת ״Asher Caffe & Lounge״ היו חיוביות, ובית העסק החדש התקבל ללשכת המסחר של בויל הייטס, שאיכלסה בתחילת המאה הקודמת קהילה יהודית גדולה ופעילה קנטרס דלי׳ המפורסמת בפיירפקס הוקמה שם ב-1931). אבל אז התגלתה ״בעיה״: הסתבר שאשר שלום הוא תומך מובהק של הנשיא טראמפ, ובמיוחד של מדיניות ההגירה שלו. בפוסטים שפירסם ושיתף בפייסבוק אפשר למצוא אמירות כמו ״הלוואי שדמוקרטים היו נלחמים קשה בשביל אמריקאים כמו שהם עושים בשביל הלא-חוקיים״, וגם (בתרגום חופשי) ״אנחנו מביאים אנשים ממדינות חרא בגלל שהדמוקרטים החראות צריכים קולות של חראות כדי שהם יוכל להפוך את אמריקה לחור-חרא״.

ארגון מקומי בשם ״דיפנד בויל הייטס״, הנאבק בתהליך הג׳נטריפיקציה של האזור (קניית נכסים בשכונה בידי עשירים מחלקים אחרים של העיר או מערים אחרות, הדוחקת החוצה את התושבים המקומיים בעקבות העלייה בערך הנכסים), פירסם את הפוסטים של שלום וקרא לתושבים להחרים את הפתיחה הגדולה של בית הקפה, שנערכה בשבוע שעבר. במקביל, לשכת המסחר של בויל הייטס, שאמורה הייתה להגיע לערב הפתיחה עם כ-40 חברים, החזירה לשלום את דמי החבר ששילם וביטלה את חברותו, בנימוק שדעותיו אינן תואמות לרוח השכונה.

כמה עשרות מפגינים התכנסו בערב שלפני הפתיחה להפגנה סוערת מול המסעדה, במהלכה האשימו את הבעלים בגזענות ושנאת מהגרים. נשמעו שם גם קריאות ושאגות כמו Free Palestine. בתגובה פירסם שלום הודעה בה הסביר כי הוא עצמו מהגר; שהעסק שלו יצר מאות מקומות עבודה בשכונה, חלקם הגדול למהגרים, וכי הוא מעורב מאד בקהילה, תורם למטרות מקומיות רבות ומעניק הנחות של עד 40 אחוזים לשוטרים, כבאים וכאלה המשרתים בכוחות המזוינים של ארה״ב. ״אני מאמין שיש להתייחס לכל בני האדם באנושיות ובכבוד. איננו סובלים שום סוג של שנאה ב-״Asher Caffe &Lounge״. החזון שלי הוא ליצור חלל קהילתי עבור בויל הייטס שבו בני משפחה, חברים ועמיתים יכולים להתאחד סביב אוכל טוב ולחגוג את מה שהופך את הקהילה שלנו לנפלאה כל-כך״, כתב שלום.

הסיפור הפך לוויראלי ומשך תשומת לב תקשורתית, מקומית וארצית. כתב חדשות של ערוצי הטלוויזיה המקומיים 2 ו-9 ביקר את בני משפחת שלום במסעדה החדשה וריאיין אותם לגבי תחושותיהם. הבת יעל ציינה שחלק מהמפגינים הטילו למחרת ההפגנה צואה על קירות וחלונות המקום כחלק מהמחאה. ביום שישי שעבר, הבן דיוויד והאב אשר עלו לשידור במהדורת הבוקר של ״פוקס ניוז״ ותיארו את המיקרה לצופים ברחבי היבשת. במקביל, חשבון ה-yelp של המסעדה הוטרל ונכתבו בו הערות וביקורות מעליבות וגזעניות.

עם זאת, נראה שבתחילת השבוע העניינים נרגעו והגלגל התהפך לכיוונם של בני משפחת שלום. ״קיבלנו עשרות שיחות תמיכה וביקורים של אנשים מכל רחבי דרום קליפורניה״, סיפר אשר שלום בשיחה עם ״שבוע ישראלי״. ״הגיע אפילו פסטור נוצרי צעיר עם אישתו והתפלל עבורנו. אני לא מאמין שמדובר כאן בסיפור אנטישמי או אנטי ישראלי למרות שאני חובש כיפה; מדובר בקבוצה קטנה מקרב תושבי השכונה שנילחמת בקידמה, מתנגדת לפתיחת מקומות חדשים ומודרניים ורוצה להשאיר את בויל הייטס כמו טיחואנה לפני מאה שנה. למי שלא יודע, דאון טאון לוס אנג׳לס מתפתחת ומתחדשת בצעדי ענק והשכונות הסמוכות נהנות מכך. לדוגמה: ביקשתי לקבל רשיון למכירת יין ובירה מרשויות בויל הייטס. הם סירבו בטענה שהתושבים לא יוכלו לעמוד במחירים שאדרוש… הייתי צריך לקבל אישור ממקור אחר.

״השקענו במקום הרבה כסף, מחשבה, זמן ומשאבים והתגובות, גם מרבים מתושבי השכונה, הן טובות ומעודדות. אני מזמין את הקהילה הישראלית להגיע, להתרשם, ולהנות מאוכל טרי וכשר או ללגום כוס קפה מעולה״.

Asher Caffe & Lounge, 945 S Boyle Ave. Los Angeles, California 90023 P: 323-968-1000 • www.ashercaffe.com

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Featured

חג השבועות: האור של חיי נצח

Published

on

חג השבועות חל ב-ו׳ בסיוון ומקושר למזל תאומים. ע״פ המסורת בני ישראל יצאו ממצרים בט״ו בניסן ( ליל הסדר) ו50- ימים לאחר מכן חנו מתחת להר סיני על מנת לקבל את עשרת הדברות . ביום זה התגלה האור של חיי נצח. כל סוג של חיסרון אשר היה קיים התמלא באורו של הבורא. כל החולים הבריאו, כל העיוורים חזרו לראות, וכל בעלי המום נרפאו. החושך לא יכל לעמוד בעוצמתו של האור אשר התגלה ביום השישי של מזל תאומים.

השם שבועות מרמז על סיום ספירת העומר, הנמשכת כשבעה שבועות, אשר בסיומה מתגלה האנרגיה המאפשרת לכל אדם לגלות מי הוא באמת. חכמת הקבלה מלמדת כי הסיבה לכך שהתורה ניתנה בחודש השלישי (סיוון) ביום השישי שלו (ו׳ בחודש שווה פעמיים שלוש) מקושרת לשלושת הכוחות העיקריים ביקום  אשר התגלו בזמן בריאת העולם.

מבנה האטום ומתן תורה

שלושת הכוחות שהתגלו בזמן הבריאה מייצגים כח של איזון והם הבסיס לכל החומר הקיים ביקום. הכוח הראשון הנקרא הרצון לקבל, מקושר עם יד שמאל, ומאפשר לנו למשוך את כל מה שאנו רוצים לקבל בחיינו. לעומתו ,ישנו כוח הנקרא הרצון לתת, המקושר עם יד ימין ומאפשר לנו לתת ולהיות כמו הבורא. הכוח השלישי הוא הכוח המאזן בין השניים. שלושת כוחות אלו קיימים בכל אטום: האלקטרון המייצג את הרצון לקבל, הפרוטון המייצג את הרצון לתת והנייטרון אשר אינו נוטה לשום צד, אך יוצר את האיזון בין שניהם. חג השבועות, הוא חג מתן תורה, מביא עמו את האנרגייה המאוזנת בין שלושת הכוחות הללו לכל היקום.

כאשר המקובלים כינו את התורה בשם ״ תורת אמת״ הם ידעו את הצופן של המילה אמת: האות א' היא האות הראשונה באלף בית, האות ת' היא האות האחרונה, והאות מ' היא האות האמצעית. המילה ״אמת״ מלמדות אותנו כי התורה מכילה בתוכה את האנרגיה האולטימטיבית של איזון בין שלושת הכוחות, ולכן החיבור לתורה יוצר איזון רוחני וגשמי כאחד.

משה רבינו, אשר נבחר להיות השליח של הבורא להעביר את האור האין סופי של התורה לעולם, היה בין הנשמות המאוזנות ביותר בעולם. השם משה כולל את שלושת האותיות המייצגות איזון מושלם: האות מ' מייצגת את הרצון לתת (מים); האות ה' מייצגת את הרצון לקבל( (האות ה מקושרת עם העולם הפיסי); והאות ש' המייצגת איזון בין השניים (לכן האות ש מורכבת משלושה קווים). אחד מ72- השמות של הבורא המעביר אנרגיה של רפואה הוא השם  מ. ה. ש, אשר כולל את שלושת האותיות של השם משה.

הגוף נוטה לחלות, כאשר אין איזון בין שני הכוחות, ולכן השם מ. ה. ש מחזיר לאדם החולה את האיזון אותו הוא איבד. מכאן אנו מבינים שהתורה ניתנה בחודש השלישי, הוא חודש סיוון, וביום השישי, הכולל פעמיים את המספר שלוש, על מנת להעביר את האנרגייה הטהורה והמאוזנת של התורה לכל העולם. התורה מכילה בתוכה את כל הרפואות לכל הבעיות שהיו ויהיו מעתה ועד גמר התיקון, מכיוון שהתורה היא למעלה מהזמן וכוללת בתוכה את כל צירופי השמות של הבורא, המשמשים כערוצים לחיבור עם האנרגיה המאוזנת והנצחית  של  האור.

בשל העובדה כי התורה כתובה בצפנים, ישנה נטייה של רבים להתחבר לסיפורי התורה המשמשים רק כמלבושים לאור הבורא. לכן ניתנה הרשות לרבי שמעון בר יוחאי לכתוב את ספר הזוהר, המאפשר חיבור ישיר ופשוט לאור. כאשר האדם מחובר, יותר לרצון לקבל שלו, תהייה לו נטייה להתנהג בצורה אנוכית, ואפילו פעולות הנתינה שלו יבואו ממקום של אגו. מאידך, כאשר האדם מחובר יותר לרצון לתת שלו, תהייה לו נטייה להדחיק את הרצונות האמיתיים שלו, ולכן ירגיש תחושה של חוסר.

הדרך הטובה ביותר להשגת איזון נפשי היא היכולת לאזן בין שני הכוחות הללו, ונקראת ״הרצון לקבל על מנת לתת״. האדם עובר תהליך שבו הוא מגדיל את הרצון שלו לקבל, על מנת שהוא יוכל להיות יותר בנתינה, ובכך להשיג שיווי צורה עם הבורא. (כאן חכמי הקבלה מלמדים על הפרדוקס, אשר מצד אחד הבורא ברא את העולם על מנת להטיב לנבראיו, ומצד שני, אין אנו יכולים לקבל שום מילוי, מכיוון שאנו נמצאים בהפכיות צורה מהבורא – כמו פלוס ומינוס אשר לא מתחברים ביחד, ולכן אנו מחוייבים לעבור תהליך של שינוי הטבע שלנו, מהרצון לקבל לרצון לתת, אשר זאת תכלית החיים). בד״כ הנטייה של רובנו היא להגדיל הכוח של הרצון לקבל, ומכאן נובע חוסר האיזון הנפשי של רובנו (לדוגמא – הסיבה לחוסר שמחת חיים היא חוסר בנתינה והתמקדות ברצון לקבל לעצמי ועוד).

מנהגי חג השבועות

״ודע כי מי שלא ישן בלילה זה ( ליל שבועות) כלל, אפילו רגע אחד, ועוסק בתורה כל הלילה, מובטח לו שישלים שנתו ולא יארע לו שום נזק בשנה זו״ (האר״י הקדוש, מצטט מספר הזוהר)

המנהג החשוב ביותר בחג הוא המנהג לעסוק בדברי תורה כל הלילה והוא ידוע  כ״תיקון ליל שבועות״. מומלץ לכל מי שרוצה להתחבר עם האנרגיה של החג, לקרוא קטע מספר הזוהר הנקרא ״ בליליא דכלה״ (ליל הכלה ) המלמד על החיבור הנדיר בין אור הבורא לביננו אשר מתרחש בלילה זה. חיבור זה משול לחופה אשר מחברת בין החתן (הבורא) לכלה (הנשמה) לכל מי שמעוניין לקבל את המאמר, אנא כתבו לי ואשמח לשלוח במייל.

האר״י הקדוש מלמד כי בכל ליל שבועות מתגלה אותה האנרגיה אשר התגלתה במעמד הר סיני: האור של חיי נצח אשר ביטל את כל המוות מהעולם. מכיוון ששינה היא אחד חלקי שישים ממוות ואילו במעמד הר סיני בני ישראל חוו את המציאות של חיים ללא מוות, ללא מחלות וללא כאוס, לכן האר״י כתב שכל אדם אשר נשאר ער בליל שבועות ועוסק בדברי תורה כל הלילה יזכה לחיים לכל השנה.

מנהג מפורסם נוסף, הוא עריכת סעודת חג המבוססת על מוצרי חלב. שורש המנהג נמצא בצבעו הלבן של החלב המייצג אנרגיה של נתינה. מכיוון שהתורה מעוררת את האדם להתנהג בדרך של חסד וחמלה עם כל הסובבים אותו. לכן נהוג לאכול בחג מוצרי חלב המכילים אנרגיה של חסד ואף ללבוש בגדים לבנים.

חודש סיוון ומזל תאומים

חודש סיוון נשלט ע״י כוכב מרקורי, הקרוי על שמו של מרקוריוס – שליח  האלים ע״פ המיתולוגיה היוונית. בעברית, נקרא מרקורי ״כוכב״ (או ״כוכב חמה״) המייצג את החיבור בין העולם הפיסי לעולם הרוחני. למרות נטייתם של בני מזל  תאומים להיות אינטלקטאולים ומהירי מחשבה הסובלים מחוסר נוחות רגשי, החודש שלהם מייצג חיבור מושלם בין העולמות.

האותיות העבריות שמחברות אותנו אל האנרגיה הרוחנית של החודש הן ר' שבראה את כוכב מרקורי, ו- ז ', שבראה את מזל תאומים. יחד הן אומרות לנו שחודש סיוון מלא באפשרות לאחדות, במיוחד בין העולם הגשמי והרוחני. כאשר אנו מחברים את האותיות, נוצרת המילה רז שפירושה סוד, וערכן הגימטרי שווה למילה אור. 

סוד ההצלחה בעולם הוא היכולת להתחבר לכח האור של הבורא ולהעבירו לאחרים.

בחודש זה, תינתן ההזדמנות לכל מי שמבקש להעמיק ולגלות את המשמעות הרוחנית האמיתית המסתתרת מתחת לפני השטח של העולם הגשמי. זהו חודש בו כדאי להתמקד בפיתוח יחסים עם אחרים ולהעצים את הרצון הרוחני שלנו לגדול ולהיות האדם שאנו אמורים להיות. זהו זמן ליצור איחודים בכל תחומי החיים ובעיקר להתאחד עם האמת שכל אחד ואחת מאיתנו באנו לגלות בעולם: האמת על עצמנו. מה שאנו חושבים על עצמנו לא קרוב בשום צורה למי שאנו מסוגלים להיות. החלומות הכי גדולים שלנו, הם רק קצה הקרחון למה שאנו מסוגלים לעשות. חג שבועות מגלה לכל אדם שהקשר הכי חשוב בחיים הוא הקשר לאור הבורא ואשר ניתן להשיגו רק דרך שינוי וגדילה רוחנית. זאת מהותה האמיתית של חכמת הקבלה.

מזכיר לכולם, כי ב-1 ביוני אתחיל ביחד עם רחל אשתי, את קורס קבלה 1 און ליין, ללא עלות, למשך 10 מיפגשים, לכל דוברי השפה  העברית בעולם. ניתן לקבל פרטים בפייסבוק: Avner Madar.

חג שבועות שמח לכולם!

ליצירת קשר: avner.madar@kabbalah.com

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות