Connect with us

קהילה

״אנחנו רוצים להיות הכותל המערבי של הישראלים כאן (ובלי כפיה דתית)״

Published

on

עמותת ״עושה חסד״ בראשות הרבנית ענבל אזולאי תומכת במשפחות ישראליות בעיר המלאכים אשר ידם קצרה מלהשיג, ומסייעת להם בחבילות מזון לחג • וזוהי רק התחלה

מאת: אלעד מסורי

כולנו כבר בכוננות עליונה לקראת חגי תשרי הבאים אלינו לטובה, במהלכו ישבו משפחות שלמות ויסעדו יחדיו את סעודות החג השונות: ראש השנה, הסעודה המפסקת של יום כיפור, ארוחות החג של סוכות, שמחת תורה ועוד.

עמותת ״עושה חסד״, בראשה עומדת הרבנית ענבל אזולאי, שמה לה למטרה לעזור ולתמוך במשפחות של ישראלים רבים בעיר המלאכים אשר ידם קצרה מלהשיג, ולסייע להם בחבילות מזון לחג. היא מספקת בכל שבוע סלי מזון ענקיים של סוגי סטייקים שונים, חבילות עופות, בשר טחון, דגי סלומון, יין, חלות, פירות, ירקות ושימורים. בנוסף גם מצרכים כמו קפה, שמן, תה ועוד. עלות סל לחגים עומדת בין 200 ל 250 דולר, וסלי השבת עומדת על 80 דולר.

הרבנית אזולאי החלה את פועלה בתחום העזרה לנזקקים כבר לפני יותר מעשור, אז התחברה עם בית הכנסת של הרב פינטו, שהיה מציע ארוחות חמות מוכנות ל50-60- משפחות כל שבוע. אזולאי התנדבה לאסוף חלק מהמנות המוכנות ולהעביר אותן למשפחות הזקוקות לסיוע ברחבי וואלי וויליג׳.

בהמשך הקימה קבוצה של נשים שנפגשות אחת לחודש לקרוא תהילים ולסעוד ארוחת בוקר משותפת וככה החלה להיחשף ליותר ויותר נשים ומשפחות ובקהילה, היא שמעה אין ספור סיפורים ומקרים של אנשים הזקוקים לעזרה והחליטה לעשות מעשה.

אזולאי תמיד סייעה לנזקקים, אך מחלה קשה שתקפה את בנה הקטן, שינתה את חייה וחיי משפחתה. היא ובעלה בילו יותר משנה בבית החולים וביתה מרובה הילדים התקשה לתפקד. אזולאי מספרת על העזרה העצומה שקיבלה באותה התקופה מהקהילה הישראלית בוואלי ובעיר. הדבר חיזק את ההבנה שלה שהיא צריכה לעשות מעשי חסד כדי לשמור על הילד שלה וגם כדי לתת משהו בחזרה, וכך הקימה את עמותת ״עושה חסד״. כיום ביחד עם בעלה ועם הפעילות הראשיות של הארגון, מלי לוגסי וקרן כהן, הם דואגים שבכל שבוע ובכל החגים יסופקו למשפחות נזקקות סלי מזון עשירים הכוללים את כל המצרכים לשבת. בחגים הם גם נותנים שוברי קניה, משלוחי מנות בפורים ומתנות בחנוכה. ״פעם בשנה אנחנו עושים מפגש של בין 300-400 איש מגיעים מכל הקהילה גם מהעיר וגם מהוואלי. והכל ללא תשלום. אנחנו מממנים את זה מתורמים שרוצים לעשות מעשים טובים. כל שבוע יש לנו 12 מתנדבות ומתנדבים שבאים לחלק מזון בגשם ובשמש, הרעיון הוא לתת, ללא כפיה דתית בכלל רוב הנתינה שלנו היא דווקא למשפחות חילוניות״.

בחג החנוכה האחרון הארגון קנה 200 צעצועים והזמינו את הילדים לבחור מתנה ולקבל סופגניה. חשוב לציין שבכל האירוע שהרבנית אזולאי עורכת הם חינם אין כסף. ביניהם מיפגש חודשי של קריאת תהילים משותפת שמלווה בארוחת בוקר מפנקת של ״פאסיפיק פיצה״ שנתרמת על ידי אחת המשתתפות במחיר עלות.

איך אתם יודעים למי לחלק את המזון?

מלי לוגסי: ״לענבל יש קשר חם הדוק עם הקהילה והיא מכירה אנשים ובודקת מי באמת זקוק לעזרה ותמיכה. בנוסף אנחנו מקבלים המלצה ממכרים משותפים, עורכים ראיון וממלאים אפליקשיין. בגדול רוב המשפחות נמצאות בקשר עם הרבנית כך שיש הכירות מעמיקה״.

הרבנית ענבל אזולאי: ״זו אחריות להתחייב לתת חבילת מזון בשויי 200 דולר בכל שבוע. אנחנו נעזרים בראשי קהילות כמו הרב גבאי שמכירים את האנשים. אנחנו בודקים ועושים ראיון קצר לאנשים. לא יותר מידי; זה די מביך כי הם במקום של חולשה אבל אני מנסה לא לטעות. אנחנו גם רוצים לראות עם יש הערכה לנתינה״.

פעיל בארגון מספר: ״יש סיפורים לא פשוטים. החיים באמריקה הם לא בדיוק אמריקה עבור המון אנשים כאן. אנחנו מגיעים כל שבוע למסור ארגזים למשפחות עם תינוק על הידיים כבר כמעט שנה. יש המון סיפורים קשים עצובים שאנחנו לא חושפים כדי לשמור על כבוד המשפחות. אנחנו זקוקים לעזרה במימון, צריכים נהגים, ומתנדבים לאריזות וכל עזרה שתוכלו לחשוב עליה. מספר הנזקקים גדול, והתקציב שלנו נשאר אותו הדבר״.

ענבל: ״אני כל הזמן חושבת איך אני יכולה לדאוג שהמשפחה תקבל את החבילה הכי טובה, איך יהיה להם הכי טוב שאפשר. אם זה חנוכה אז אנחנו נצטרך סופגניות, וחילקנו שוברי מתנה של 20 דולר לכל ילד, ואם זה בפורים אז נעשה משלוחי מנות בצורה יצירתית וגם בצורה הכי מכובדת שיש״.

גדי אזולאי בעלה של הרבנית ענבל אזולאי, מספר על השלב הבא של העמותה: ״אנחנו רוצים לפתוח מרכז קהילתי ממש כמו בארץ. יש פה אלפי ישראלים וזה לא רק לעזור עם אוכל; יש הרבה חסדים שאפשר לעשות – עזרה לזוגות שהתגרשו, לאימהות חד הוריות, ילד שאבא או אמא שלו ניפטרו בארץ ואין לו כסף לטוס לישראל להלוויה. יש ישראלים חדשים שאין להם איפה להיות, או מתקשים לשלם שכר דירה, אנחנו רוצים להיות הכותל המערבי של הישראלים כאן, ובלי כפיה דתית, אנחנו נשמח לסיוע של עוד תומכים או תורמים כדי שנוכל לעזור כמה שיותר לקהילה הישראלית בלוס אנג׳לס.

״אנחנו מבקשים להודות לכל השותפים שבזכותם כל הארגון הזה מתקיים. שלושת התומכים הגדולים מבקשים להשאר בעילום שם. תודה לחן אבנרי שמגיע כל שבוע ועוזר באריזות. תודה לאורן מלך שמגיע בכל שבוע לפנות את השטח. לקרן שממשיכה לדחוף בכל הכוח ולעזור מישראל. תודה ללירון דניאל ומשה עמר שתרמו פאטיו כדי שיהיה צל בזמן אריזות החבילות. תודה לסאני ואלון פלד שעושים משלוחים על שבוע ותומכים דרכים. תודה לאלישבע מלול על כל העבודה המהדימה מאחורי המחשב.

תודה לפאסיפיק כושר פיצה על התרומה לערבי תהילים שלנו. תודה מיוחדת למומי ביטון על פועלו. תודה לכדורי פרץ שתומך בחגים ותורם את הפירות והירקות.

תודה לכל התומכים שלנו בחגים הגדולים. ותודה אחרונה למשפחות היקרות שסומכות עלינו!

אנחנו רוצים לאחל לכם ולכל עם ישראל חג שמח, שנה טובה וכל טוב!!

לפרטים ויצירת קשר: www.osehchessed.org

הרבנית ענבל אזולאי : 818-919-5659 קרן פשלי כהן: 818-808-2702 מלי לוגסי:818-282-0340

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

קהילה

IAC מציג: קבוצת הישראלים בתעשיית הבידור והקולנוע

Published

on

המשתתפים בסלון של סם גונן, הוליווד נשקפת מבעד

זה היה מתבקש: קבוצה חדשה נוסדה בארגון הקהילה הישראלית-אמריקאית בלוס אנג'לס – IAC Arts & Entertainment Network. כ-40 מוזמנים הגיעו בשבוע החולף לארוע ההשקה – ערב אינטימי ונוצץ בביתו המרהיב של סם גונן, עם נוף פנורמי המשקיף על לוס אנג'לס כולה בהרים של הוליווד. האורחים, רובם ככולם עובדים בתעשיית הבידור בעיר – שחקנים, מפיקים, יוצרים ואנשי מוזיקה. בקרב המשתתפים ניתן לראות כמה דמויות בולטות בתעשייה, כולל השחקנים יהודה לוי, מורן אטיאס ומיטל דוהן, כמו גם את המפיק אהוד בלייברג.

המארח סם גונן והבמאית-מפיקה דנה לוסטיג

הערב נפתח במינגלינג, סושי וקוקטיילים שברקע הנוף עוצר הנשימה של עיר הסרטים. את הדיון והפאנל פתחו יו"ר דירקטריון הארגון בלוס אנגלס, גיא בכר, ומייקי מיכאלוב, חבר הדירקטריון ויו"ר IAC LEAD. השניים שיתפו את הנוכחים בחזון בניית רשת מנהיגים צעירים מתחום הבידור והאמנות, שיתוף פעולה ביניהם והסברת חשיבות התוכנית לקהילה הישראלית-אמריקאית. בהמשך נערך דיון פורה על הופעתם ומעורבותם של ישראלים ויהודים-אמריקאיים בתעשייה והדרכים ליצירת רשת חברתית ומקצועית שמאפשרת את פיתוח הכשרונות והעשייה המשותפת. רבים מהמשתתפים הביעו רצון ונכונות רבה להתנדב ולסייע במה שניתן לארגון באירועים העתידיים של התוכנית.

מארגון ה- IAC נמסר כי "ערב ההשקה היה מוצלח ביותר, מעבר לכל הציפיות, ואנחנו עובדים במרץ על האירוע הבא שיתקיים בחודש מאי הקרוב. אנחנו שמחים ונרגשים לייצור רשת של בידור ואמנות לקהילה שתהייה מוצלחת כמו תוכנית LEADשל הארגון".

מימין: מייקי מיכאלוב, מורן אטיאס, שלומית מלכה, יהודה לוי, גיא בכר, שרונה נומדר

לפרטים על התוכנית והצטרפות ניתן ליצור קשר עם שירי: shiri@israeliamerican.org

המשך לקרוא

השבוע בלוס אנג'לס

ערב מוזיקלי למען נפגעי פעולות טרור

Published

on

הפסנתרן אורי שיחור בביתם של דיתי וגדעון ברין בבוורלי הילס

בערב מוזיקלי שנערך בביתם של ד"ר דיתי וגדעון ברין כלל ארוחת ערב והופעה של זמרת האופרה ארה קיילין והפסנתרן הידוע אורי שיחור, שניגן את יצירתו של שוברט סונטה בסי מינור. הכנסות האירוע הועברו לארגון נט"ל (נפגעי טראומה על רקע לאומי) ו- Save A Heart Foundation בראשו עומד ד"ר יזהר חרוזי. ד"ר ברין, פסיכולוגית קלינית שלקחה על עצמה לגייס תרומות למען ארגון נט"ל בלוס אנג'לס, פינתה את כל הרהיטים מסלון ביתה בבוורלי הילס וערכה שולחנות עגולים למוזמנים ליד פסנתר הכנף. מרביתם התוודעו לראשונה לנט"ל, שהוקם ב-1998 על ידי ד"ר יוסי הדר ויהודית יובל רקנאטי. העמותה הוקמה מתוך הזדהות עם אלו שנפגעו נפשית באופן ישיר או עקיף כתוצאה מאירועי טרור או מלחמה.

ברין: "נט"ל הוקמה לפני 20 שנה בזמן בו לא היה כל ארגון אחר במדינה שישרת את אלו הסובלים מפוסט-טראומה כתוצאה מטרור ומלחמה. בזמן שהמדינה והצבא עשו את מיטב יכולתם, אנשים רבים נפלו בין הסדקים. חלק מהסובלים לא הבינו שהסיוטים שליוו אותם או חוסר יכולתם לתפקד היו קשורים למאורעות טראומטיים שהם חוו. אחרים חששו לבקש עזרה כי פחדו מהסטיגמה, ורבים פשוט לא יכלו לאפשר לעצמם לקבל טיפול".

ד"ר ברין סיפרה על ילדה בת שמונה מאשדוד שהתקשרה למרכז נט"ל; הילדה העבירה שעות ארוכות במקלט הבניין בו גרה ובמצוקתה היא שרה לעצמה על מנת להתגבר על רעש הסירנות ולהרגיע את עצמה. אלא ששאר האנשים במקלט אתה, לא הבינו מדוע היא שרה, כשהם בעצמם היו נתונים במצוקה. בקו החם של נט"ל, הקשיבה המתנדבת לילדה הקטנה ואמרה לה שבכל פעם שהיא פוחדת ורוצה לשיר היא מוזמנת להתקשר ולשיר כמה שהיא רוצה. "המתנדבים בקו החם הצליחו לגרום לה להיפתח ולדבר אתם על מה שהיא מרגישה" סיפרה ד"ר ברין, "וזה הוביל למתנדבים שהגיעו לביתה ואחר כך גם לתראפיה שהוצעה לכל המשפחה. הסיפור מראה עד כמה דינמית וקריטית עבודת נט"ל".

המשך לקרוא

קהילה

"אני אבא לילדים הראשונים של ה-IAC"

Published

on

מייקי מיכאלוב הפך בשנים האחרונות שם נרדף ל- IAC LEAD• מה הסיפור שלו?

אי אפשר לדבר על קבוצת ה-LEAD של ארגון הקהילה הישראלית-אמריקאית, על ההנהגה הצעירה והרוח החדשה שנושבת באירגון – מבלי לדבר על מייקי מיכאלוב. אני פוגשת את מייקי לשיחה כדי להכיר את האיש מאחורי התואר ״יושב ראש ההנהגה הצעירה״ ומסתבר שלא ניתן להפריד בין חייו האישיים לבין העשייה הציבורית ופעילותו למען הקהילה, תחת המטרייה של ה-IAC.

אפילו את אשתו הכיר לפני 7 שנים בארוחת ערב שיזמה מירי שפר כאשר החל את פעילותו הציבורית למען ישראל, ומכאן הקשר הלך התחזק והצמיח שורשים וענפים שקושרים את חיי היום יום בעשיה הציבורית למען חיזוק הקשר הישראלי יהודי.

מייקי, בן ,37 נולד וגדל באל.איי, בן להורים ישראלים. יש לו אח ואחות ומעולם לא גר בארץ, ולא חווה חיים בישראל . הוא הצטרף לצופים בגיל 17 וביקר בגיל 22 בארץ במסגרת פרוייקט ״תגלית״, ואז החל להתערבב בקהילה הישראלית.

מייקי: ״בבית אמא שלי אהבה לשמוע זוהר ארגוב ואביהו מדינה. למדתי בבית ספר פרטי לא יהודי והחברים שלי לא בהכרח היו ישראלים, אבל בבית היתה אווירה ישראלית לגמרי, לכן גם ההצטרפות שלי לצופים היתה הליך טבעי שהביא איתו הרבה חברים ישראלים והיה לי לחוויה לחיים עצמם".

מייקי וג׳סיקה מיכאלוב

באופן כללי ניתן לומר כי מייקי בעבר לא היה ממש מעורב ולא חלק מהקהילה הישראלית.

״הייתי מעורב בכל מיני אירגונים אך שום דבר לא היה ישראלי בהגדרתו״, הוא מספר.

לאיי.אס.סי הגיע לפני 7 שנים: ״קיבלתי הזמנה ממירי שפר לארוחת ערב בברנטווד. בדיון שנערך אז, מירי דיברה על החזון שלה ועלתה שאלה איך מקימים תוכנית לחזק את הישראלים הצעירים מתחת למטריה של אי.אי. סי, כי עד אז הניעו את הגלגלים באירגון אנשים מבוגרים יותר ובעלי ממון והיא רצתה למצוא את הנוסחה הנכונה להבטיח שגם בעוד 50 שנים יהיו מי שימשיכו להריץ את פעילות אירגון ושהוא יתחזק מתוך הקהילה עצמה. זה כל כך סימלי ששם באותו הערב גם הכרתי את אישתי, ג׳סיקה, וזו היתה מעיין הבטחה שצומח כאן דור העתיד של אירגון".

טלפון ממירי שפר

אחרי אותה ארוחת ערב מייקי החל לתרום כספים לאירגון, ואחרי חודשיים בערך התקשרה אליו מירי שפר. ״באותה השיחה היא אמרה לי שהיא סומכת עלי שיש לי את היכולת לקחת את 'הויז׳ן' שלה ולהפוך אותו למציאות, להקים את דור העתיד של האירגון. הרגשתי שמעתה זו השליחות שלי״, אומר מייקי בהתרגשות, כמי שמצא את הדרך הנכונה לו לתרום את חלקו לשימור הזהות הישראלית גם בדורות הבאים ולהביא לפעילויות ותובנות מתוך הקהילה עצמה ולא רק מראשי הקהילה, מפילנתרופים ותורמים אלא בעשייה עצמה.

ג׳סיקה אשתו, היא יהודיה חצי פרסיה וחצי אמריקאית מקנטקי. ואם צריך הוכחה לכך שכבר נולד דור ההמשך, למייקי וג׳סיקה נולדו 2 ילדים – ג׳ייקוב בן השנתיים וחצי ודויד בן ה-7 חודשים. ״הילדים שלי הם הילדים הראשונים של ה IAC״ הוא אומר בגאווה, שמוכיחה כי הילדים שלו יונקים את ה״אני מאמין״ שאבא שלהם עובד כל כך קשה לתחזק יום יום.

ג׳סיקה היא מורה לריקוד ובעלת בית ספר לריקוד, בשנים האחרונות היא מתמסרת בעיקר לגידול הילדים. בעבר משפחתה של ג׳סיקה יש סיפור מרגש על סבא רבא שלה, אשר בשנת 1909 הגיע לארצות הברית מאירופה ונחת בקנטקי שם הוא הקים בית כנסת ראשון בלואיסוויל, ובהמשך הוא העביר מאירופה כ-30 אלף יהודים, עוד לפני השואה ולמעשה הוא הציל את כולם מזוועות השואה תודות למעשה הזה והקים את הקהילה
היהודית בלואיסוויל.

מייקי מספר איך הוקם ה LEAD, החזון של מירי שפר, שהפך למציאות, לאחר אותה שיחת טלפון. מייקי גייס חבר ילדות, שאף הוא אישיות קהילתית, גיא בכר )Imperial tile and stone): ״אנחנו חברים מהתיכון וידעתי שגיא שהוא איש של נתינה, מאוד מחובר לישראליות שבו. עוד לפני שנכנס לפעילות באופן רשמי גיא היה עושה אירועים קהילתיים בתוך העסק שלו, והיה ברור לי שיחד יש לנו את הרצון, הכוח והיכולת להקים את ה-LEAD״.

גיא ומייקי החלו לגייס צעירים נוספים עם הניצוץ הישראלי בעיניים ובנשמה והקימו גופים תחת ה IAC. ״הקמנו גופים וחיזקנו את התת-נושאים על מנת לגעת בקהילה מתוך הקהילה עצמה, בכל שכבות הגיל. לפני 3 שנים נולד אירוע 'המסקרייד', כשהרעיון היה לקיים ערב גאלה לצעירים שיוכלו להגיע ולפגוש חבר׳ה כמוהם ולתרום וליהנות באירוע מיוחד במינו שלא מתאים רק לבני שישים ומעלה בעלי אמצעים, אלא מתאים גם לצעירים יותר שרוצים לראות ולהראות ולתרום את חלקם בפיתוח וחיזוק הקהילה הישראלית.

״כולנו יחד מאוגדים ברצון להבטיח שגם הילדים שלנו, יכירו וידעו מה זה להיות ישראלי ושתמיד יגנו על ארץ ישראל, שלא יקום דור שלא יודע מה זה ישראל״, הוא מדגיש ומעביר בי צמרמורת בצורה המרגשת בה הוא אומר את הדברים, מתוך הקרביים של ילד ישראלי שגדל בגולה. ״מטרת העל היא לשמר יחד את המסורת, הדת והתרבות ויחד להמשיך לקיים את הישראליות מחוץ לגבולות ישראל״.

אין כמו אמא

מייקי הוא כאמור יושב ראש ההנהגה הצעירה ה LEAD וחבר בדירקטוריון הארגון בלוס אנג׳לס, אבל את כל זה הוא עושה בהתנדבות. בעבר הוא ניהל מעל מאה סניפים של בנק גדול ומוכר, מייקי, מודה על הזמן שהיה שם ועל הניסיון שצבר: ״הכלים שקיבלתי בעבודה בבנק והדברים שלמדתי מהווים את הבסיס להצלחה שלי היום״, הוא מסבייר.

לפני הרחבת המשפחה, החליטו ג׳סיקה ומייקי לקחת חופש מהחיים האמיתיים ותקופה לניקוי ראש: ״טיילנו באירופה וביקרנו בישראל, זה עשה לנו טוב גם לזוגיות וגם לנשמה, היינו בפסק זמן מהעולם האמיתי, אסקפיזם מוחלט שיכולתי לעשות חישוב מסלול מחדש״.

כל זה קרה לפני כשש שנים וכיום מייקי הוא עצמאי, בביזנס עם שותפים ועוסק ביעוץ השקעות. מייקי הוא הבעלים של 3 חברות נדל״ן, כשברשותו בניינים, סטורג׳ וחברה להלוואות כספים. הוא סיים תואר ראשון בשיווק וכלכלה ובוגר UCLA, עם תואר שני בוהוא בעל רמת Certified Financial Planner בדרגה הגבוהה ביותר בתחומו.

הוא מספר בגאווה על הישגיו האקדמיים ויש לו, לאיש הזה, את כל הסיבות להיות גאה בעשייתו ובהישגיו כי במבט על ילדותו ניתן להצדיע לילד שהגיע מילדות קשה
כמעט ללא סיכוי למקום בו הוא נמצא היום.

מייקי בוחר לספר לי על משפחתו ועל הילדות הלא קלה שעברה עליו כבן להורים גרושים אשר הגיעו בסוף שנות ה 70 לארצות הברית. הוא משבח את אימו החזקה, אשר מהווה דמות להערצה בעיניו על הדרך בה גידלה אותו ואת אחיו. איך הרימה את ילדיה גם כשלא היה קל רק בזכות האהבה והמחויבות שלה להבטיח את עתידם בבריאות נפשית ופיזית.

״אמא שלי תיבלה את חיינו באהבת ארץ ישראל, תמיד גדלנו בידיעה שלמרות שהבית כאן, הלב שם ועלינו תמיד לזכור את זה. לא היתה לי ילדות קלה, לא גדלתי עשיר ומה שאני היום זה לגמרי לא מובן מאליו.

"בתוך הקושי המשפחתי שעבר עלי למרות שהיה מצב קשה ראיתי את כל מה שהיה בבית שלי שבו אני גדלתי ובכל זאת מצאתי את הדרך ללמוד מהמצב ולגדול ממנו, למדתי להתייחס לכולם אותו הדבר, וגם היום אני לומד מהטעויות שלי ושואף בכל יום להיות אדם טוב יותר״. מייקי מיכאלוב – אתה בהחלט מעורר השראה!

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות