Connect with us

ארה"ב-ישראל

״אנחנו צריכים להיות מודאגים משינוי פניהם של יהודי ארה"ב"

Published

on

מחקר מקיף של ה-AJС מגלה: קרע הולך ומתרחב בין ישראל ליהדות ארה"ב ביחס לשאלות של זהות יהודית, דת ומדינה, תהליך השלום והיחס כלפי מדינת ישראל

סקר מקיף שנערך לאחרונה בקרב יהודי ישראל, ארה"ב וצרפת עבור הוועד היהודי-אמריקאי הארגון היהודי הוותיק ביותר בארה"ב, מבקש לבחון כיצד היהודים בשלוש המדינות הללו מגדירים את עצמם, מתייחסים לאיומים חיצוניים ומה הם חושבים על אנטישמיות, תהליך השלום וחשיבותה של מדינת ישראל.

במסגרת הסקר תושאלו 1,000 יהודים ישראלים, 1,006 יהודים אמריקאים ו-771 יהודים צרפתים משכבות סוציואקונומיות שונות ומגזרים פוליטיים ודתיים שונים.

אשכול שאלות אחד התמקד בזהות היהודית והקשר בין ישראל לתפוצות. בתשובה לשאלה האם אתה מגדיר את יהודי ארה"ב/יהודי ישראל בתור אחים, 31% מהנשאלים הישראלים ענו "כן", בעוד שרק 13% מהנשאלים האמריקאים חושבים כך. בין יהודי צרפת ליהודי ישראל יש יותר התאמה –31% מהנשאלים הצרפתים ענו שהם מגדירים את יהודי ישראל בתור "אחים".

למרות ההגדרה המשפחתית הקרובה, 63% מהישראלים לא מוכנים ש"האחים" מארה"ב ינסו להשפיע על מדיניות ישראל בנושאים כמו ביטחון לאומי והמשא ומתן לשלום עם הפלסטינים, אך 57% מהנשאלים האמריקאים דווקא תומכים בכך.

במענה לשאלה "האם מדינת ישראל משגשגת נחוצה או לא נחוצה להבטחת עתידו של העם היהודי?" נמצא פער משמעותי בן היהודים מישראל לבין היהודים האמריקאים והצרפתים. בעוד 91% מהנשאלים הישראלים השיבו בחיוב, רק 72% מהיהודים האמריקאים ו-53% מיהודי צרפת סבורים כך. ההערכה היא כי הנתון הנמוך לגבי הצרפתים נובע מחלקם הגבוה יחסית של יהודים אורתודוקסיים בקרב יהדות צרפת. עוד מגלה הסקר, כי 59% מהנשאלים האמריקאים -35% מהנשאלים הצרפתים מעולם לא ביקרו בישראל.

נתוני 2019 בהשוואה לנתוני סקר 2018 מצביעים על פער גדל בין העמדות של יהדות ישראל לבין אלה של יהדות ארה"ב ביחס לנשיא טראמפ. ב-2018, 41% מהנשאלים האמריקאים ו-5% מהנשאלים הישראלים התנגדו מאוד" לאופן שבו הנשיא טראמפ מנהל את יחסי ישראל-ארה"ב, לעומת 45% מהנשאלים האמריקאים ו-4% מהנשאלים הישראלים ב-2019.

עוד עולה מסקר 2019, כי 88% מהנשאלים הישראלים תומכים בהחלטתו של טראמפ להכיר בסיפוח הישראלי של רמת הגולן לעומת רק50% מהאמריקאים התומכים בכך.

בשיחה עם אתר אל-מוניטור אומרת מנכ"לית הוועד היהודי-אמריקאי בישראל, סא"ל (במיל') אביטל ליבוביץ', כי "יהודי ארה"ב צריכים להיחשב כחלק מביטחונה הלאומי של מדינת ישראל, היות והלחץ וההשפעה שהם מייצרים בממשל האמריקאי הם אדירים. יש לזה השפעה ישירה על ההחלטות המתקבלות בוושינגטון".

לדברי ליבוביץ', היא מודאגת מכך שישראל עלולה לפספס את השינוי המשמעותי המתרחש בקרב יהודי ארה"ב. "ללא קשר לאופי הממשל, לפני 15-10 שנים לא היו ארגונים אנטי-ישראלים או אנטי-ציוניים שהיהודים היו חלק מהם, אך היום יש מספר ארגונים כאלה שהפעולות שלהם משפיעות עלינו. אנחנו צריכים להיות מודאגים משינוי פניהם של יהודי ארה"ב. אנחנו צריכים לקרב אותם אלינו", אומרת ליבוביץ'.

האם ישנה אחדות דעים בקרב היהודים ביחס למעצמה כגון רוסיה? בישראל, שמנהלת קשר הדוק עם רוסיה, במיוחד במישור הביטחוני בהקשר הסורי, מאמינים 43% שרוסיה היא לא חברה ולא אויבת של ישראל; 24% סבורים כי רוסיה היא חברה ו-23% סבורים כי רוסיה היא אויבת. יש לציין כי בישראל מתגוררים כמיליון יהודים יוצאי מדינות חבר העמים וילדיהם, שרבים מהם מנהלים קשרים משפחתיים, תרבותיים וקהילתיים במדינת המוצא שלהם.

בקרב יהודי ארה"ב, כאן התנהלה בשנתיים האחרונות חקירה בעניין קשריו של הנשיא טראמפ עם הממשל הרוסי בזמן קמפיין של 2016, החשדנות כלפי רוסיה משמעותית יותר. 36% מהנשאלים האמריקאים בחרו ברוסיה בתור האיום הכי גדול על ארה"ב". 21% מאמינים שהאיום המשמעותי ביותר על ארה"ב היא דווקא סין, כשאיראן וצפון קוריאה עם 14% ו-12% בהתאמה.

בשאלת התמיכה בפתרון שתי מדינות לשני עמים יש הבדל משמעותי בין יהודים ישראלים ליהודי ארה"ב: בעוד רק 17% מהנשאלים הישראלים "תומכים מאוד" ו-22 תומכים במידה מסוימת במדינה פלסטינית מפורזת בגדה המערבית, 33% מהאמריקאים "תומכים מאוד" בכך ו-31% "תומכים במידה מסוימת". בנוסף, מחצית הישראלים – 50%, סבורים שישראל לא צריכה להסכים לפינוי של אף התנחלות, לעומת 28% מהיהודים
האמריקאים החושבים כך.

שאלות אחרות בסקר עסקו באנטישמיות. יהודי ארה"ב ויהודי צרפת מאמינים שבארצם האנטישמיות במגמת עלייה – 65% מהיהודים האמריקאים חושבים שביטחונם של היהודים התדרדר ביחס לשנה שעברה ו-57% מציינים שהאווירה בקמפוסים הפכה לעוינת יותר; 50% מהנשאלים בצרפת אמרו שביטחונם של היהודים בצרפת הדרדר.

עם זאת 60% מיהודי צרפת ו-75% מיהודי ארה"ב סבורים שליהודים יש עתיד באירופה, ומנגד 46% מהיהודים הישראלים סבורים שעל היהודים לעזוב את אירופה כעת. הנתון הזה מתכתב עם קריאתו של נתניהו ליהודי צרפת לעזוב את ארצם לאחר הפיגועים במערכת העיתון שארלי הבדו ובסופרמרקט היהודי "היפר-כשר" [2015] ועם התגובה החריפה בקרב יהודי אירופה לקריאה הזו. רבים מהנשאלים הצרפתים השיבו שחשבו על הגירה בשנה האחרונה, אך היעד המועדף מבחינתם אינו ישראל אלא ארה"ב (29%) וקנדה (23%).

לסיכום נאמר שטבעי שיהיו הבדלים בין יהודים המתגוררים במדינות שונות. הם מתחנכים על ברכי מסורות שונות ואינם חווים דברים בצורה דומה. עם זאת לא ניתן להתעלם מהקרע הגלוי לעין בין ישראל ליהדות ארה"ב ביחס לשאלות של זהות יהודית, דת ומדינה, תהליך השלום והיחס כלפי מדינת ישראל. הנתונים הללו ידועים גם לקובעי המדיניות בישראל, שבינתיים פוטרים את עצמם במילים ואינם עושים דבר כדי לאחות את הקרע ולהתחבר מחדש אל יהדות ארה"ב.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ארה"ב-ישראל

קווין אופיר: מנהריה ללייבל של ג'יי זי

Published

on

היא מאופיינת בשואו צבעוני, פרובוקטיבי וסקסי • מאחורי האאוטפיט יש גם מסר ושירים מקוריים שהיא כותבת • עכשיו משחררת הזמרת אופיר שיר חדש על שלום ואהבה ולא מפחדת לספר שהיא חולמת בגדול

זמרת האירועים ׳קווין אופיר׳ הפכה לתופעה מוכרת בסצינת המועדונים והמסיבות באל איי. הבחורה שנולדה בצפון הרחוק של ישראל השתקעה באל-איי לפני שמונה שנים ומאז במקומות רבים ברחבי דרום קליפורניה. היא מאופיינת בשואו צבעוני, פרובקטיבי וסקסי. מאחורי האאוטפיט יש גם מסר ושירים מקוריים שהיא כותבת. עכשיו אופיר משחררת שיר חדש על שלום ואהבה מן המנון לעולם ולא מפחדת לספר שהיא חולמת בגדול.

אופיר נולדה וגדלה בנהריה, בכורה לאחותה ואחיה. לקראת שנות התיכון עברה לעמק יזרעאל.

בגיל 11, היא מספרת, החלה להתעניין במוזיקה. אופיר: ״הייתי כותבת שירה אירית כי מאוד אהבתי את זה. וגם סיפורים קצרים ותמיד השמיעו אותי בכיתה". בגיל 12 היא הופיעה בפעם הראשונה בבית ספר השיר. ״שרתי את ׳לו יהי׳ בפני כל בית הספר, ממש אחרי חזרה אחת קלילה בקושי התכוננתי. אמא שלי הייתה בקהל ובסוף כולם ניגשו אליה ואמרו לה שיש לבת שלה קול של זמיר. אני התאהבתי בקהל. הבטתי בהם והם העניקו לי אנרגיות מדהימות. זה משהו מיוחד מאוד".

מהו המסר מאחורי השירים שלך?

״תמיד היה לי מסר של קשר, קרבה והבנה. לדעת להכיל אחד את השני ולהראות אהבה אחד לשני. פעם כתבתי שיר בעברית שנקרא: ,עולמו הפנימי של האדם׳. הוא מדבר בדיוק על זה".

קווין אופיר הגיעה בפעם הראשונה לאל-איי כבר ב- 2009 והתהאבה מיידית. היא הכירה פה אנשים שעזרו לה ולאט לאט השתלבה בתעשית המוזיקה המקומית. ״רציתי לחקור מה שיש לעיר להציע. התחלתי לגלות את עצמי. ביליתי גם תקופה של כמה שנים בקנדה, למדתי מסאג׳ תראפי והיום יש לי הסמכה של מסאג׳יסטית מקצועית".

היא מספרת לי על התחלה ונחיתה רכים. במהירות של ישראלית הסתדדרה עם מקום לגור והחלה לעבוד כמעט מייד. את ההופעה הגדולה הראשונה, שלה מספרת, עשתה עבור ׳דאף ג׳אם רקורדס׳ (הלייבל של ג׳י זי) בבוורלי הילס. מאז היא שחררה דיסקים עם שירים מקוריים והיא לא מפסיקה להיות חלק מהסצ׳נה.

מה מייחד את המופע שלך?

״יש לי אאוט-פיט מקורי. אני מעצבת את הבגדים לבדי, את החגורות, הנעלים, הכובעים את כל הלוק. הכל מאוד סקסי סטייל, פאן, קול וגלאמרס. לפעמים אנשים משווים אותי למדונה.

המופע שלי הוא מאוד עוצמתי ותמיד יש את ההרגשה של בואו נרקוד ונעשה שמח.

איזה שירים את שרה?

״אני שרה שירים מקוריים שלי שאני כותבת ומלחינה- פופ, רוק, דאנס והיפ הופ. אני שרה ב 9 שפות. יש לי חוש מאוד טוב של שפות ולמדתי לשיר באנגלית, עברית, צרפתית, ספרדית, פרסית ועוד…

״בחלק מההופעות יש לי רקדנים מקצועניים הכל תלוי וג ההופעה.

אני מבין שיצאת עם שיר חדש?

״כן – FEARLESS WING OF LOVE – זה המנון אהבה לעולם. השיר הוא כאילו אני מחבקת את העולם. יש בשיר גם צד קצת פרובוקטיבי אבל בצורה טובה. עשיתי אותו ביחד עם המפיק שותף שלי Tommy Bruno. זה הולך לצאת באיי טיונז, ביו טיוב, ספוטפיי, בכל מקום אפשר להוריד את השיר.

איזו זמרת מהווה השראה עבורך?

״אני אוהבת את קייט רייאין ואת סלין דיון. אני אוהבת את כל מוזיקת שנות ה-80. אני מקבלת השראה ממדונה כמובן. וגם פינק היא אחת הזמרות האהובות עליי".

את קווין אופיר תוכלו לראות בהופעה הקרובה ב-3 באוקטובר במסעדת "פאסיפיק כושר" בוואלי ווילג׳.
For booking Queen Ofir
call 949-526-4292 or
email: queenofir@gmail.com

המשך לקרוא

ארה"ב-ישראל

יתוש שלא מפסיק לזמזם

Published

on

לישראל יש בעיה עם המפלגה הדמוקרטית ועם רוב יהדות ארה"ב. וזוהי רק ההתחלה

חברות הקונגרס אילהן עומאר ורשידה טליב הצליחו השבוע להכניס את ישראל לסיטואציה לא נוחה. מה שלא תעשה, לא יהיה טוב. תשאיר אותן בחוץ – תחטוף ביקורת. תכניס אותן פנימה תקבל שבוע של שידורים חיים מהשטחים, ושוב תחטוף ביקורת. תשאיר אותן בחוץ תרגיז את הקונגרס. תכניס אותן – תרגיז את הנשיא. עומאר וטליב הן יריבות מעצבנות של ישראל. אומנם רק יתוש, אבל אחד שלא מפסיק לזמזם. הפעם הצליח אפילו לעקוץ.

מצד שני לא כדאי להגזים: עומאר וטליב אינן אהודות גם על מפלגתן שלהן. מדובר בחברות קונגרס רדיקליות, לעומתיות, שהמפלגה חרדה מהשפעתן. אם הן יצליחו לשכנע שהמפלגה הדמוקרטית זה הן – הבוחרים בהחלט עלולים לברוח. בדיוק בגלל זה בחר בהן הנשיא דונלד טראמפ כיריבות. בדיוק בגלל זה צייץ הנשיא טראמפ כפי שצייץ. הוא רוצה לאלץ את המפלגה הדמוקרטית להזדהות עם עומאר וטליב, הוא רוצה לאלץ את ההנהגה הדמוקרטית להגן על עומאר וטליב, כי הוא מאמין שזה יועיל לו בבחירות הבאות. שתי חברות הקונגרס עקצו את ישראל, טראמפ עקץ את המפלגה הדמוקרטית. בינתיים, אלה שתי המפסידות בסיבוב הזה.

עם זאת כדאי להפנים: לישראל יש בעיה עם המפלגה הדמוקרטית. זו לא בעיה חדשה. בוחרי המפלגה זזים שמאלה, עוד מימי הנשיא אובמה. התזוזה שמאלה מתבטאת בהרבה אופנים, ובהם תמיכה פחותה בישראל. ברור שתקרית כמו זו שאירעה בסוף השבוע תקל על הכנף השמאלית של המפלגה לנגח את ישראל עוד קצת, ותעמיד את הכנף המרכזית שלה במצב של מגננה. ברור שהתקרית תשחק עוד קצת את היכולת של ישראל לתקשר עם בוחרי, ואולי גם עם חלק מנבחרי, המפלגה הדמוקרטית.

ומצד שני לא כדאי לשגות באשליות: גם ביקור של עומאר וטליב לא בהכרח היה משפר את מצבה של ישראל. תלוי מה היה קורה בו, תלוי אילו פרובוקציות היו מצליחות לייצר, תלוי כמה סיקור תקשורתי היה מתלווה אליהן.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אשם במידת מה בשחיקת התמיכה בישראל. אבל הניסיונות לטעון שהוא האשם הבלעדי, או העיקרי, מגוחכים. הדמוקרטים אינם מרוצים בכל עת שראש ממשלה ישראלי מתקרב לנשיא רפובליקני. אלא שהאינטרס של ישראל הוא קירבה בין כל ראש ממשלה ישראלי לבין כל נשיא אמריקאי שתומך בישראל. כן, גם טראמפ.

איפה ישראל שגתה בבירור? בזיגזג. החליטה כך, ואז שינתה דעתה. שר החוץ ישראל כץ טען ששגריר ישראל בארצות הברית רון דרמר אישר את הביקור ללא התייעצות מראש. זו טענה שמעלה חשד ששר החוץ הוא כסיל. כך או כך, לא מדובר במקרה של חוסר תיאום אלא במקרה של שינוי החלטה.

אז מה הנזק? זה תלוי בהרבה גורמים שאינם ישראל, מעריך שמואל רוזנר, פרשן בכיר ליחסי ישראל-ארה"ב: מי ייבחר למועמד הדמוקרטים לנשיאות, מה יעמוד על סדר היום האמריקאי בשנה הקרובה, האם טראמפ ינצח ב־2020 או שמא יפסיד. בנוסף, צריך לשים לב לכך שרוב היהודים באמריקה סבורים שישראל שגתה.

זה כולל הפעם את איפא"ק והליגה למניעת השמצה. הם נקלעו למצב לא נוח: הם לא סובלים את עומאר ואת טליב. הם יודעים שמדובר במחוקקות ארסיות, אנטישמיות, עוינות. ומצד שני, קשה להם להגן על העמדה הישראלית מול חבריהם לדרך במפלגה הדמוקרטית. קשה להם במיוחד משום שהעמדה הישראלית עולה בקנה אחד עם עמדתו של טראמפ, שגם אותו רובם לא סובלים וחושבים שהוא אנטישמי).

במאי האחרון פורסמו ממצאיו של סקר מאלף של מכון הסקרים Pew. התברר ממנו שהיהודים הם הקבוצה הביקורתית ביותר כלפי יחסו החיובי של טראמפ לישראל. קרוב למחציתם (42%!) סבורים שטראמפ ״יותר מדי אוהד״ את ישראל. השוו את היהודים לפרוטסטנטים 22%), לקתולים (34%), לחברי הכנסיות השחורות 33%), לאוונגליסטים (15%), וקבלו תמונה מדויקת. במילים אחרות: אין צורך להעמיד פני מופתעים כאשר מתברר שהיהודים-אמריקאים וארגוניהם לא אוהבים את החלטת ישראל. וזה רק ילך ויקצין אחרי הבחירות כאן ושם.

המשך לקרוא

ארה"ב-ישראל

בן 20 מאוהיו נעצר בחשד שאיים לתקוף מרכז יהודי

Published

on

בביתו נמצאו נשק ותחמושת • הצעיר עצר בעקבות סרטון שפורסם באינסטגרם

בן 20 מאוהיו נעצר ביום שבת האחרון בחשד שאיים לתקוף מרכז יהודי במדינה. במשטרה אמרו כי בביתו של החשוד נמצאו כלי נשק חצי-אוטומטיים, תחמושת רבה וחומרים אנטישמיים.

הצעיר, ג'יימס רירדון ג'וניור, נעצר בביתו שבעיירה ניו מידלטאון. מפקד המשטרה בעיירה, וינסנט ד'אגידיו, אמר לרשת הטלוויזיה WKBN כי רירדון ג'וניור חשוד כי פרסם באינסטגרם סרטון שבו איים על המרכז הקהילתי. בסרטון שעלה לפני כחודש נראה גבר יורה בנשק חצי-אוטומטי, לצד הכיתוב "המשטרה זיהתה את היורה במרכז הקהילתי-יהודי שבעיר יאנגסטאון כלאומן הלבן סימוס או'רירדון". בפוסט תויג המרכז הקהילתי, ובמשטרה סבורים כי חשבון האינסטגרם שייך לרירדון ג'וניור.

סגן המנהל של הפדרציה היהודית ביאנגסטאון, אנדי ליפקין, אמר כי בארגון מודעים למקרה ועומדים בקשר עם המשרה. "אני רוצה להדגיש שאיננו יודעים על אף איום נוסף לקהילה היהודית או לאנשינו בשעה זו", מסר בהודעה שפורסמה באתר של הארגון, אך הוסיף כי "הוריתי לשמר את רמת האבטחה המוגברת בעתיד הקרוב".

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות