Connect with us

נפש

תשעה באב ואהבת חינם

Published

on

במקום שיש אהבה ואחדות כל הגזירות מתבטלות. כל האנרגיה השלילית נעלמת כיוון שאנרגיית האהבה היא האנרגיה החזקה ביותר ביקום

ספר הזוהר מלמד כי הסיבה לגילוי כל סודות חכמת הקבלה לרבי שמעון ותלמידיו היא האחדות והאהבה שהיתה ביניהם: ״דאמר רבי אבא, כל אלין חברייא, דלא רחימין אלין לאלין, אסתלקו מעלמא עד לא מטא זמנייהו״  אמר רבי אבא, כל אותם החברים אשר אינם מרחמים אחד את השני, מסתלקים מהעולם טרם זמנם.

״ כל חברייא ביומי דרבי שמעון, רחימו דנפשא ורוחא הוה בינייהו, ובג״כ בדרא דרבי שמעון באתגליא הוה״. כל החברים של רבי שמעון בר יוחאי, אהבת נפש היתה בינהם ולכן הם זכו לגילוי כל הסודות. (ספר הזוהר פרשת כי תישא, פסוק נ״ד)

לעומתם – תלמידיו הרבים של רבי עקיבא, היו בקיאים בכל לימודי התורה  והיו מדקדקים במצווה קלה כבחמורה אבל לא היתה בינהם אהבה ולכן 24,000 מתלמידיו מתו במגפה ונחרב בית המקדש שהיה מקור של אור רוחני לעולם. מכאן אנו למדים את המשמעות העצומה שיש לאהבה ואחדות בין חברים ובעיקר בין חברים אשר עוזרים לנו לגדול רוחנית. 

להסיר את שורש אחיזת השטן 

היום התשיעי בחודש אב נחשב ליום שבו יש שליטה מוחלטת למלאך השלילי על כל האנושות. שני בתי המקדש הראשון והשני חרבו ביום זה ולא במקרה. ע״פ המסורת הבורא נתן לשטן רשות לשלוט בצורה מלאה ביום אחד בשנה – בתשעה באב. הסיבה לכך נמצאת בהבנת האור אשר מתגלה בחודש אב. השמש המשמשת כערוץ להעברת אור הבורא שולטת בחודש אב ולכן המלאך השלילי (השטן) ביקש למנוע את גילוי האור הגדול הזה בעולם וביקש שליטה ביום התשיעי באב. היום התשיעי מייצג את ספירת יסוד המעבירה את כל השפע לכולם) ספר הזוהר מלמד כי הסיבה שהבורא איפשר לשטן לשלוט בתשעה באב היא רק על מנת לתת לנו הזדמנות של פעם בשנה לנצח אותו ולסלק את השליליות מהחיים שלנו ע״י כך שנמנע מכל פעולה שיש בה רצון לקבל ביום הזה. המנהג הוא להתענות ולצום על מנת להסיר את השורש של אחיזת השטן בנו אשר גורם לנו להתנהג בצורה אנוכית ויצירת פירוד בין אנשים.

קל לשפוט את האחר

כיוון שהנטייה הטבעית שלנו היא לשפוט אנשים כאשר הם לא מתנהגים בהתאם למה שאנו מצפים, קל מאוד לשנוא וליצור פירוד ביננו לבין חברינו מבלי להבין את ההשלכות של כך על חיינו. כאשר אנו נפגשים עם חבר ובנו משפחתו ובדרך הביתה, בוער לנו להגיד משהו עליו או על אחד מבני משפחתו, כדאי לעצור לרגע ולחשוב: אם החבר הזה עשה לי דבר אחד טוב, איך אוכל לדבר רע עליו או על בני משפחתו?

כדאי לזכור שברגע שאדבר רע על אדם אחר  או אשנא אותו, האנרגיה השלילית הזאת תלווה אותי לכל מקום שאלך ולכן יהיה לי גם קשה להיות בשמחה במשך היום. 

לעומת זאת, אם נחליט לעצור את הדחף לשפוט ולשנוא, נוכל לקבל שפע של וברכות שמגיעות רק במקום אשר שורה בו אחדות ואהבה.

כוחה של אחדות בקהילה 

על מנת להשיג גדילה רוחנית אמיתית על האדם לבחור טוב את חבריו. ספר הזוהר מלמד על החשיבות הרבה שיש לסביבה עלינו. אדם לעולם לא יוכל לגדול מבחינה רוחנית אם הוא נמצא בסביבה של אנשים לא רוחניים. הסביבה קובעת הכל. כמו שאיכות הפרי נקבעת ע״פ איכות האדמה כך השפעת הסביבה שלנו משפיעה על התפתחותינו. דוגמא נוספת  לכך נמצאת בהבנת כח התפילה באחדות עם עוד אנשים. 

מדוע תפילה ביחד עם עוד עשרה אנשים גדולה יותר מתפילת היחיד?   ספר הזוהר מלמד, כי כל אחד מהעשרה מייצג ספירה אחת מעשר הספירות וכאשר מחברים אותן ביחד יש גילוי שלם של אור הבורא.

בנוסף, לכל אחד מהעשרה יש תכונות טובות ותכונות שליליות וכאשר מתפללים במיניין, אז התכונות הטובות של כל אחד מהקבוצה משלימות את התכונות השליליות של חברו.

הערך המספרי של המילה ״אחד״ הוא 13 כמו הערך המספרי של המילה ״אהבה״ שעולה ל-13. הדבר מראה לנו כי במקום שיש אהבה ואחדות ניתן להתעלות מעל הגורל. המספר 12 מייצג את השפעת 12 המזלות על כל אחד ואחת מאיתנו ואילו המספר 13 מייצג מספר אחד מעל, דבר המראה על התעלות מעל למזל.

במקום שיש אהבה ואחדות כל הגזירות מתבטלות. כל האנרגיה השלילית נעלמת כיוון שאנרגיית האהבה היא האנרגיה החזקה ביותר ביקום. 

אחדות מסלקת חושך

אחת מההמלצות של המקובלים לאדם אשר נמצא בכאב היא ליצור אחדות ואהבה עם אנשים סביבו. ראוי לציין שלא מדובר על לקיחת אנרגיה מאנשים, כגון לחפש מישהו להישען עליו ולספר לו את הצרות, אלא ממש על חברות ונתינה של אמת. אחדות ונתינה מסלקות מייד את החושך.

אחדות ורפואה 

האר״י הקדוש לימד כי אחד מהכלים החשובים ביותר לרפואה הוא קריאת שמע בשעות הבוקר. קריאת השמע כוללת בתוכה 248 מילים אשר שולחים אור של רפואה ל248- האיברים של גופנו. ( רמ״ח איברים) על מנת לקבל את כל אנרגיית הרפואה, עלינו לוודא תחילה כי אנו באחדות עם חברינו: כל הקורא קריאת שמע כראוי, כל מילה ומילה משפיעה על כל אבר ואבר שבו. ישנן רמ״ח מילים בקריאת שמע המשדרות אנרגיה של רפואה ל- 248 אברי גוף האדם.

כדי לקבל את ההארה שבקריאת שמע צריך האדם לקבל על עצמו מצות ואהבת לרעך כמוך ועליו לחבר את עצמו עם כל הנשמות שהן אבריו של אדם הראשון. בכוחה של האחדות ניתן לרפא את כל אברי גופנו הרוחניים והגשמיים. זהו כוחו של תשעה באב.

סיפור הרפואה של הילד

מספרים כי פעם הגיע אל ה״חפץ חיים״ תלמיד אשר סיפר לו כי הבן הקטן שלו חלה במחלה אנושה. החפץ חיים התפלל ועשה כוונות מיוחדות לרפואת הילד, אולם תפילותיו לא נענו. הגזירה כבר ניתנה והילד היה אמור לעזוב את העולם. האב עזב את ביתו של ה״ חפץ חיים״ בבכי גדול ובשיברון לב חזרה לדרך הארוכה לביתו.

באמצע הדרך הוא שמע רעש של כרכרה וסוסים ולהפתעתו הרבה ראה את ה״ חפץ חיים״ מנסה להדביק אותו בדרך. התלמיד בכה ושאל את ה״חפץ חיים", האם יש שינוי ותפילתו נענתה?

״לא״, אמר לו ה״חפץ חיים״, כל שערי התפילה נעולים, אבל חשבתי שאם אני לא יכול להתפלל על בנך, לפחות אוכל לבכות איתך ביחד. וכך הם ישבו על אם הדרך ובכו ביחד על כאבו הגדול של האב על בנו החולה.

כאשר האב הגיע לביתו, אשתו הודיעה לו בשמחה גדולה  כי חל שיפור טוב במצבו של הבן וכעבור כמה שעות הוא נרפא לגמרי. 

ההגנה מפני כל השליליות נמצאת ביכולת שלנו להתנהג באדיבות וכבוד אנושי כלפי כל אדם. בלי יוצא מין הכלל. ספגתי את הלימוד הזה מהמורים שלי הרב ברג ואשתו קרן ברג  במשך 25 שנים . 

האור של הבורא נמצא רק במקום שיש בו אחדות ואהבה. תשעה באב מלא באהבת חינם לכולם!

Avner. Madar@ Kabbalah.com

Kabbalah.com

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

נפש

כוכבים נוצצים ופאי תפוחים

Published

on

כמו היקום שלנו, אשר מתפתח ומשתנה באופן תמידי, כך היא גם מטרת חיינו; אנו נמצאים בתהליך של התפתחות ושינוי תמידיים

אגדה אינדיאנית עתיקה מספרת על תושביה של עיר אחת שהתעוררו בלילה לקול חזק וצורם אשר נשמע מחוץ לחומות העיר. שישה עיוורים שהיו מחכמי העיר אשר למדו באותו לילה בסמוך לחומות אזרו אומץ ויצאו מייד על מנת לחקור את מקור הרעש. כל אחד מהם חזר עם דיווח שונה על סיבת הרעש: אחד סבר שזה נחש ענק, אחד דיווח על גזע עץ גדול, אחד טען שזה עלה ענק, אחד הסביר שזאת חומת אבן גדולה ואחד אף הסביר שמדובר בשוט ארוך. כל אחד מהם הסיק מסקנות בהתאם לחלקי הגוף השונים של הפיל אותם הוא אחז בידיו.

הסיפור הזה הופיע בסרט ״ התעוררות : רסיסים של מודעות״ (2022) אשר גרם לי לחשוב האם מישהו מאיתנו מבין את תפקידנו ביקום? איך בכלל ניתן להבין את היקום העצום שלנו?

חכמת הקבלה והמדע ממשיכים להראות לנו שאנו, בני האדם, מהווים לא רק חלק מיקום דומם וחסר מודעות, אלא שאנו חיים ביקום חי המשתנה באופן תמידי אשר אנו חלק בלתי נפרד ממנו ומשפיעים על התפתחותו.

אני זוכרת כיצד הרעיון הזה הפך ברגע אחד ברור עבורי: בעלי ואני נסענו לביג סר וכאשר הבטנו בקו החוף העצום נדהמתי מהיופי וגודלם של חופי הים העצומים.

התמלאתי בתחושה של ענווה והרגשתי קטנה ביחס לעצי הרד ווד הענקיים.

השמים היו זרועים בכוכבים נוצצים ועוררו בי השראה והבנה עמוקה אודות היקום בו אנו חיים.

זה הזכיר לי את מציאות ה99% לעומת מציאות ה1% – לימוד מחכמת הקבלה על כך שחמשת החושים שלנו מאפשרים לנו לחוות רק 1% ממה שבאמת קיים. באותו לילה היכתה בי ההבנה כמה היקום שלנו עצום ביחס אלינו.

האסטרונום והסופר קארל סאגן כתב: ״למרות הרעיון המופרך כי אנו מרכז היקום, אנו בעצם חיים בפלנטה שהיא חלק אחד קטן מגלקסיה אחת, שהיא חלק מביליוני גלקסיות.״

כיום אנו יודעים כי ישנם בין אחד לארבעה ביליון כוכבים אשר נמצאים רק בשביל החלב שלנו. ישנם כ-200 מיליארד גלקסיות בערך אשר נמצאות בתחום השגתנו.

זהו מספר בלתי נתפש… אבל אם היה עלינו לספור כל גרגיר של חול בכל חוף ים היינו מצליחים להבין סדר גודל שכזה. לא רק שאנו מיקרוסקופיים ביחס לסטנדרטים של היקום, אנו גם די מבודדים מכל השאר: הכוכב הכי קרוב לשמש שלנו, פרוקסימה סנטורי, נמצא במרחק של בערך 4.37 שנות אור.

מכיוון שלא הצלחנו לפתח רכב חלל אשר ינוע במהירות האור (עדיין) על מנת להגיע לשם ייקח לנו 73,000 שנים.

לקוראים האמיצים שלנו – חשבו על כך: הגלקסיה שלנו היא ברוחב של יותר ממאה אלף שנות אור והמרחק ביננו לגלקסיה הכי קרובה אלינו הוא כ- 2.5 מיליון שנות אור.

אם כל המידע הזה מילא אתכם יותר מדי – התאזרו בסבלנות והמשיכו לקרוא…

למרות סדרי הגודל הבלתי נתפשים של היקום המדע הולך ומסיק את מה שחכמת הקבלה גילתה לפני אלפי שנים, כתוב בספר הזוהר כי כל אדם הוא העתק מדוייק של כל היקום.

מחקר אשר פורסם לאחרונה במרכז פרונטירס בפיסיקה גילה כי מבנה היקום אותו אנו תופשים דומה בדיוק למבנה המוח האנושי. בין כל כך הרבה הדברים הזהים אשר התגלו בין מבנה היקום למבנה המוח של האדם נמצא כי שניהם פועלים באותו סדר של נטוורקינג אשר מחברים את הכל ביחד, הניורונים במוח האדם והגלקסיות ביקום המחוברים בשני המקרים  ע״י מערכת של סיבים. 

נכון שאף אחד לא טוען שהיקום הוא מוח ענק, אולם הקשר המדהים בין השניים כבר מוכח בבירור. למעשה, שום דבר ביקום שלנו לא מתקיים בפני עצמו אלא תלוי בעוד מספר רב של גורמים אחרים.

כמו שחכמת הקבלה מלמדת כי יש רק כח אחד אשר נקרא אור החכמה (או אור הבורא) ומודעות אחת. הרב אשלג מדבר על מודעות אחת אשר מתגלה בכל רמות החיים השונות כדוגמת השולחן, העץ והאדם. 

בכל רמה, המודעות היא שונה אך מהווה חלק מהשלם. ככל שנבין זאת , כך נוכל להתחבר יותר לעצמנו, לאחרים ולעולם. נוכל גם לשחרר הרבה מהדאגות המטרידות שלנו בחיים כי לא נרצה לבזבז עליהן זמן מהחיים היקרים שלנו כאן.

ממש כמו שסאגן אומר: ״אם אתה רוצה להכין עוגת תפוחים, ראשית עליך להבין את היקום״. בזכות התהליכים הבלתי פוסקים של היקום יש לנו את המוצרים להכנת עוגת תפוחים (כולל את רמת החמצן הנחוצה, השמש, המינרלים, תגובות כימיות, כוח המשיכה ועוד). אם זאת עוגת התפוחים או כל דבר אחר שלא יכולים להתקיים לולא כל התהליכים אשר היקום עובר תמיד, אנו פשוט חיים ביקום פלאי!

כמו היקום שלנו אשר מתפתח ומשתנה באופן תמידי, כך היא גם מטרת חיינו. אנו נמצאים בתהליך של התפתחות ושינוי תמידיים. לעיתים אנו חושבים כי חיינו מובלים שלא בדרך הנכונה, אך כמובן שזה לא נכון.  אנו נמצאים כאן על מנת לגדול, להתפתח, לנהל מערכות יחסים בעלות משמעות עמוקה ולהבין את המהות והתפקיד החשוב שלנו ביקום הפלאי שלנו.

אני ממליצה לכם לזכור ולהעריך את השלמות אשר נמצאת בכל דבר שתיפגשו היום!

טוב להיות חלק ממערכת זוגית, משפחתית או קהילתית אך מעל לכל אנו חלק מיקום מרהיב ביופיו שמתפתח ללא הפסקה, בעל יכולת להשפיע, לאחד ולהעלות אותנו מעבר לכל מה שאנו מסוגלים לדמיין!

***

מוניקה ברג היא אמא, אישה, אחות, בת, מורה, חברה, סופרת ומוציאה לאור, פודקאסטרית, חובבת כושר גופני נלהבת ו”מכורה” ליצירת שינויים טובים בחיים.

מוניקה מחברת את כל מה שהיא למימוש מטרת חייה לחלק עם אחרים את כל מה שהיא לומדת ומגלה. היא קול חדש וחזק המעורר כל אחד ואחת מאיתנו להתחבר לאותו ניצוץ של אור אשר קיים בתוכנו. מוניקה מזכירה לכולנו להתחבר לפוטנציאל הבלתי רגיל שלנו ומעודדת להתקדם למימושו בחמלה והבנה.

תוך כדי לימודי הקבלה במשך השנים, מוניקה משלבת בעיקר את החוויות וההתנסות מחייה האישיים. בגיל צעיר היא עברה והתגברה על הפרעות אכילה. כיום כאמא לארבעה ילדים שאחד מהם בעל צרכים מיוחדים, היא הפכה להיות הקול המוביל של כל אותם אשר לא יכולים להשמיע את קולם.     

בשילוב כנות, תובנות חדשות וחוש הומור שהפכו להיות סימן ההיכר שלה, היא מראה כיצד כל אדם יכול ליצור את החיים שהוא או היא רוצים לחיות, חיים בעלי משמעות, שהכל עובד כמו שצריך והחשוב ביותר, חיים של אהבה, של מילוי וחיבור לאדם שאנו רוצים להיות. המאמצים שהשקיעה בחייה האישיים לימדו אותה שהכלים היישומיים של חכמת הקבלה יכולים להביא אור ולהעצים אותנו גם באתגרים הכי קשים בחיים ע”י שינוי של דבר אחד שיש לנו שליטה עליו בעצמנו.

מוניקה “מכורה” ליצירת שינויים בחיים, משלבת את החכמה עם ניסיון החיים שלה ומדברת אל גברים ונשים בשלבים שונים של חייהם. היא מובילה אנשים לא רק לראות איך הם יכולים להשתנות (שינוי הוא הדבר היחידי שהוא קבוע בחיינו) 

אלא להתלהב ולהפוך את השינוי לסגנון חיים. ברג כתבה והוציאה לאור את הספרים “פחד זאת לא אופציה” ו”לחשוב שנית על אהבה”, משדרת כל שבוע את הפודקאסט “רעב רוחני” הזוכה לעשרות אלפי האזנות ברחבי העולם ומנהלת את תחום התקשורת במרכז הקבלה העולמי. היא מתגוררת בניו יורק עם בעלה מיכאל וילדיהם דוד, יהושע, מרים ואביגיל.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות