Connect with us

טוב לדעת

תשע"ד: מגמות נדל"ן בישראל

Published

on

 על פי סקרים שבוצעו בענף הנדל"ן וביחס לשנים קודמות, בשנה האחרונה ניכרת מגמת עלייה איטית במחירי הדירות במרבית ערי הארץ. מגמה זו עומדת על כשישה אחוזים לדירות חדשות ועל כחמישה אחוזים לדירות יד שנייה. הגורמים העיקריים למצב הנוכחי הינם המשבר הכלכלי הגלובאלי, שרידי תנועת המחאה החברתית והקשחת תנאי המשכנתאות המסופקות על ידי הבנקים. גם מדיניות הממשלה תרמה להאטה זו על ידי הגדלת המיסים והטלת מגבלות חדשות. יש לציין כי המגמה הכללית בשוק מעידה על העדפת אופציות השקעה בפריפריה על פני המרכז, וכמו כן גדל הביקוש להשקעות בקרקעות חקלאיות ובפרויקטים חדשים של בנייה ירוקה. 

3

שוק הדירות בישראל

שוק הדירות במדינה ידע בשנה החולפת שינויים מהותיים מבחינת אזורי הביקוש, כמתואר בדוגמאות הבאות:

  • צפון הארץ– בחודשים האחרונים ניכר ביקוש גובר לדירות בערים הצפוניות, המתבטא בעלייה של כשמונה אחוזים במחירי הדירות בערי הגליל והגולן. על הערים בהן נרשמה עליית מחירים משמעותית נמנות טבריה, כרמיאל ועכו.
  • מרכז הארץ– במרבית ערי המרכז עלו מחירי הדירות באחוזים בודדים ובחלקן לא ניכר שינוי מהותי, כמו ברמת השרון. מאידך, בחלק מהערים נרשמה ירידת מחירים משמעותית, כדוגמת הרצלייה.
  • גוש דן – באופן כללי נרשמה עלייה קלה במחירי הדירות בתל אביב, בשיעור של אחוז וחצי, אם כי הביקוש עבור דירות בדרום העיר הינו גבוה בהרבה. מגמת עלייה קלה ניכרה גם בערים גבעתיים ופתח תיקווה, ואילו ברמת גן לא חל שינוי מהותי במחירי הדירות.
  • ירושלים – שכונות רבות בירושלים, כמו פסגת זאב והגבעה הצרפתית, נהנו השנה ממגמת עלייה מרשימה הנעה בין אחד עשר לחמישה עשר אחוזים.
  • דרום הארץ– אזור הדרום בכלל ובאר שבע בפרט סובלים מירידה בפעילות הנדלנית ובבנייתן של דירות חדשות, בעוד מרבית הקבלנים הגדולים בדרום מצפינים את פעילותם.

פרויקטים חדשים של בניה ירוקה

במקביל להתגברות המודעות באשר לשמירה על איכות הסביבה ולחיסכון באנרגיה, גדל העניין הציבורי באפשרויות רכישה והשקעה הקשורות בפרויקטים של בנייה ירוקה. כיום מצויים למעלה ממאתיים פרויקטים ירוקים בהליכי בנייה והסמכת תקנים, מגמה הצפויה לעלות בקצב ניכר בשנים הבאות. עקרונות הבניה הירוקה עושים שימוש מירבי במשאבים טבעיים ובחומרים ממוחזרים ובכך מפחיתים משמעותית את הפגיעה בסביבה ומורידים את עלויות אחזקת הבית ע"י יצירת חסכון בהוצאות החשמל והמים.

בשנים האחרונות, החלו להבנות שכונות שלמות בתקן הבניה הירוקה דוגמת רחובות הירוקה ויבנה הירוקה שפרט לעקרונות של בית בריא וחסכון, מקדמות גם ערכים של חיי קהילה ומשפחה וסביבה בטוחה לגידול ילדים. פרויקטים נוספים ניתן למצוא בנס ציונה, בקרית האמנים שברמלה ובשכונת עיר ימים בנתניה המתפתחת במהירות.

למידע ולפרטים בנושא דירות חדשות למכירה בבניה ירוקה, היכנסו לאתר חנן מור

קרקעות חקלאיות להפשרה

למתעניינים בהשקעות נדל"ן חשוב לדעת כי לצד מגבלות והחמרות שהטילה המדינה על מרבית ענפי הנדל"ן, לא התחוללה תמורה דומה בתחום הקרקעות, במיוחד באזורי הפריפריה, וכן בכל הקשור לקרקעות המיועדות למסחר. יתרה מכך, הממשלה מעודדת את המגמה על ידי הפשרה מאסיבית של קרקעות חקלאיות, אך חשוב לציין כי לרוב מדובר בהשקעות לטווח הארוך. מבין האזורים המבוקשים לרכישת קרקעות מופשרות בולט במיוחד אזור פרדס חנה – כרכור.

דירות להשקעה בשכירות

דירות להשכרה המשיכו ליהנות מעליית מחירים בשנה האחרונה, כשעל האזורים המבוקשים ביותר  להשקעה נמנים:

  • ערי הצפון – עכו, כרמיאל, טבריה וחדרה, וכן שכונת בת גלים בחיפה.
  • תל אביב – בעיקר שכונות בדרום העיר כדוגמת נחלת בנימין, שפירא ויד אליהו.
  • ערי הדרום- אשקלון, שדרות ודימונה.
  • אריאל – בזכות האוניברסיטה המושכת סטודנטים רבים שמחפשים דירות להשכרה.

 

 

 

 

 

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

טוב לדעת

תופתעו: מהו השם הפופולרי לכלב בישראל?

Published

on

ישראלים אוהבים כלבים. בין אם מדובר בכלב משפחתי, כלב המוחזק בחצר ושומר על הבית או כלב של רווקים ורווקות תל אביביים שניתן להתכרבל עימו מתחת לשמיכה בימים סגריריים, לא מעטים הם ההולכים על ארבע במשקי הבית בישראל. 

המרכז הארצי לרישום כלבים במשרד החקלאות פירסם כמה נתונים מעניינים על שמות הכלבים הפופולריים ביותר, מספר הכלבים ובאיזו עיר הם נפוצים ביותר. על פי נתוני המרכז נשמרת בקרב הציבור העדפה קלה לכלבים זכרים. ממוצע גיל הכלבים עומד על 6.4 שנים. בשנה האחרונה נוספו  54,675 כלבים חדשים, מתוכם: במקום הראשון שיצו עם 3,515 גורים חדשים (התופסים את המקום הראשון גם במדד הפופולאריות). את המקום השני תופסים כלבי הפומרניאן עם 2,850 כלבים חדשים, ובמקום השלישי רועה גרמני, עם 1,885 כלבים חדשים. במקום הרביעי, והלא פחות מכובד, ממוקמים כלבי המלטז עם 1,571 כלבים חדשים.    

ומהם השמות הפופולאריים לשנת 2019? מנתוני המאגר עולה כי השמות הפופולריים ביותר לכלבים בישראל הם לולה לנקבות ולואי לזכרים. שמות פופולריים נוספים הם: מיקה, לונה, טופי, בל, מוקה ולוסי לנקבות, וטוי, ג'וני, שוקו, לאקי, סימבה ומקס לזכרים. מהם השמות המקוריים לשנת 2019? אבנית, אף חד, בייבי דול, ביסקיוויט, ביקיני, בן-אל, בת שרה, האצ'בק, הימאלאיה, מוסקבה, מידברן, מטבוחה ונחושת.    

מבין הכלבים הגזעיים, הגזע הפופולרי ביותר בקרב ציבור בעלי הכלבים הוא השיצו. למקום השני הגיע גזע הפקינז, ובמקום השלישי הרועה גרמני. במקומות הרביעי והחמישי ממוקמים הלברדור והפינצ'ר. גם השנה תל אביב נמצאת בראש רשימת בעלי הכלבים בישראל. למקום השני הגיעה ראשון לציון, במקום השלישי התברגה העיר חיפה, באר שבע ממוקמת במקום הרביעי וירושלים במקום החמישי.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות