Connect with us

כלכלה ועסקים

תקועים בטראפיק? אובר וליפט אשמות

Published

on

ערים  כמו ניו יורק, סן פרנסיסקו ושיקגו מטילות מסים חדשים על נסיעות במסגרת חברות ההיסעים המקוונות * זאת לאחר שמחקרים חדשים הראו כיצד הן מקפיצות את העומס על הכבישים לעתים אפילו בעשרות אחוזים

באחת השבתות האחרונות, קארה בורק מיהרה לארוחת ערב מדירתה באיסט וילג' בניו יורק והיא העדיפה את "אובר" על פני הסאבוויי הוותיק שהיה מביא אותה למקום חפצה בתוך 10 דקות. במקום זאת, הנסיעה לקחה 25 דקות. "בזמן כזה יכולתי ללכת ברגל או לקפוץ על הסאבוויי ב-2.75 דולר", היא אומרת. נהג "אובר" שלה היה מתוסכל באותה מידה מהעומס, ואמר לה שהוא "היה צריך להישאר בברוקלין במקום לחצות למנהטן". הסיפור של בורק הוא אמנם סיפור אישי, אבל הוא מלמד על תופעה רחבה הרבה יותר.

לפני חמש שנים, טרוויס קלאניק, מייסד "אובר" היה בטוח שהחברה שלו תביא למהפכה שתגרום לאנשים להשאיר את המכונית בבית. "אם כל מכונית בסן פרנסיסקו הייתה מצטרפת ל"אובר", לא היה עומס תנועה ברחובות", אמר אז בכנס טק. אלא שמחקרים מהתקופה האחרונה מראים את ההיפך הגמור: "אובר" ויריבתה העיקרית "ליפט" לא רק שלא הקלו את העומסים, אלא שבמרכזי ערים רבות הן רק הגבירו העצימו את הגודש.

באחרונה עיריות סן פרנסיסקו, שיקגו וניו יורק ציינו את עומסי התחבורה כסיבה העיקרית להיטלים החדשים שלהן על נסיעות של "ליפט" ו"אובר" בכל אחת מהערים האלו. בערים נוספות ברחבי ארה"ב, כולל לוס אנג'לס, שוקלים להטיל היטלים דומים. גם "אובר" ו"ליפט" כבר לא מתהדרות בכך שהן מורידות את העומס מהכבישים. הן מודות שהן הוסיפו עומס, אם כי הן אומרות שכמה מחקרים הגזימו בחומרת הבעיה.

מחקר שפורסם בסוף השנה שעברה על ידי מחוז סן פרנסיסקו ואוניברסיטת קנטקי מצא שיותר מ-60% מההאטה במהירות התנועה בסן פרנסיסקו בין השנים 2010 ו-2016 נבעו מההשקה של שירותי הזמנות הנסיעות המקוונות. "החברות הללו יוצרות גידול בטור הנדסי בעומס התחבורה במרכז העיר", אמר דן לוריא, ממונה המדיניות בלשכת ראש העיר שיקגו. בניסיון להתמודד עם הגודש החלה העירייה לגבות היטל חדש על הזמנת נסיעה בחודש שעבר, על מנת לצמצם את התנועה.

שירותי הזמנת הנסיעות המקוונים שינו בצורה דרמטית את התחבורה בערים צפופות, כותב "הוול סטריט ג'ורנל". בכמה נגיעות בטלפון, המשתמשים יכולים לסמוך על הסעה מהירה וזולה בדרך כלל לעומת מונית. אובר וליפט, שמרכזות ביחד את הרוב הגדול של השירות הזה בארה"ב, עשו מאות מיליוני הסעות בארה"ב בשנה שעברה. אבל במבט לאחור, כמה מהבעיות, כמו מכוניות ריקות בין נוסע לנוסע, הן מובנות מאליהן. אובר וליפט טוענות שההשפעה שלהן על התחבורה הוא קטן. הן חשבו תחילה שהטכנולוגיה שלהן תיצור הסעות חלקות, עם ארבעה נוסעים שיוותרו על מכוניותיהם לטובת נסיעה משותפת. אלגוריתמים טובים, הן האמינו, ישנו את התנהגות הלקוחות – דרך תמחור והתאמת מסלולי הנסיעה, הנהגים לא יבזבזו זמן בין ההסעות. הנוסעים שמשאירים בבית את המכונית, הן הצהירו, ישתמשו יותר גם באוטובוסים, אופניים או הליכה כדי להגיע ליעד.

אך האוטופיה הזו לא התממשה. רוב המשתמשים מזמינים נסיעות פרטיות ולא אוהבים נסיעות משותפות למרות שהן זולות יותר – הנהגים בערים הגדולות מסתובבים ללא נוסעים בערך 40% מזמנם. זאת ועוד, מחקרים רבים מראים ש"אובר" ו"ליפט" משכו אנשים מאוטובוסים, רכבות תחתיות והליכה, והביאו להגדלת הכמות הכללית של הנהיגה בארה"ב. האפקט של היישומים הלו על עומסי התנועה הם המשמעותיים ביותר בערים גדולות צפופות, היכן שיש מספר גדול של משתמשים.

אמיט אדריקרי, שנוהג עבור "אובר" באזור המפרץ של סן פרנסיסקו בשנתיים האחרונות, אמר שיש ימים שלוקח לו 30 דקות לעבור את 1.2 הק"מ מהאזור הפיננסי בעיר לכביש המהיר הבין-מדינתי הראשי, ושהוא יכול להיתקע בלי נוסע בכבישים הצדדיים. "זה הרבה לחץ", הוא אמר. "אתה לא מרוויח כלום מהישיבה בעומס".

הגורם העיקרי שיכול להקל את עומסי התנועה – נסיעות משותפות – לא ממריא. חוקרים ואנליסטים מעריכים שכ-20%-30% מהנסיעות באזורים העירוניים הראשיים הן משותפות. לאחרונה ייקרו "אובר" ו"ליפט" את מחירי הנסיעות המשותפות. גורם העומס הגדול ביותר ובהרבה הוא כמות הזמן שנהגי "אובר" ו"ליפט" מעבירים ללא נוסעים. אך זה לא נגמר בזה: דו"ח של מועצת משאבי האוויר בקליפורניה מצא שלקוחות של שתי החברות נוסעים הרבה יותר מכפי שהיו נוסעים במכוניות לפני שהן נוסדו.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

כלכלה ועסקים

I Am management Solution: אפליקציה חובה לחברות הום אימפרובמנט

Published

on

כפיר פליישר יצר תוכנה ייחודית המסייעת לבעלי עסקים (בתחום ההום אימפרובמנט, אבל לא רק) העוקבת בצורה פשוטה ויעילה אחר שיטות המכירות האפקטיביות מבחינתן, מייעלת את צורת עבודתם חוסכת בהוצאות

לקוחות I Am Management Solution מהווים את הפרסומת הטובה ביותר עבור החברה, שהוקמה לפני חמש שנים. בעל החברה, כפיר פליישר, מספר שלמעשה, כל הלקוחות שלו ללא יוצא מן הכלל, הגיעו אליו מפה לאוזן. חברת 'הום אימפרובמנט' אחת הביאה חברה שניה ואז שמעו עליה גם חברות קבלנים שונות והבינו שגם הן יכולות לייעל את העבודה – והצטרפו כחברים. אז מהו המודל העסקי שהצליח לזכות בלקוחות רבים מבלי להתאמץ יותר מדי? מדובר בחברה המציעה תוכנה מיוחדת המסייעת לבעלי עסקים (בעיקר בתחום ההום אימפרובמנט, אך לא רק) לעקוב בצורה פשוטה ויעילה אחר שיטות המכירות האפקטיביות יותר מבחינתן, וכך גם לייעל את צורת עבודתם ולחסוך גם בהוצאות.

"זוהי סוג של אפליקציה שמובנית על Quick Base", מסביר כפיר, "היא מחולקת לשניים; החלק הראשון מתרכז בניהול הלידים. אנשים קונים לידים ממקורות שונים, חלקם עושים טלמרקטינג, חלקם מפרסמים אונליין או בעיתון וכו'. מה שהתוכנה עושה היא לבדוק מה מתוך כל הלידים שקיבלנו הפכו למכירה ומכמה מהם לא יצא דבר. כך התוכנה מסייעת להם להבין עד כמה כל אחת מהדרכים הללו לקבלת לידים אפקטיבית ורווחית מבחינתם. התוכנה מבצעת את פעולת החישוב עבורם: למשל, מתוך אלף לידים שקיבלתי, הצלחתי לעשות 100 מכירות. או דרך איזו פלטפורמה בדיוק הצלחתי להשיג את מירב המכירות ואיזו מהן הייתה הכי פחות מוצלחת".

חברת I Am Management Solution  קיימת כבר חמש שנים אך רק בשנתיים האחרונות תפסה תאוצה וזכתה להתלהבות גדולה מצד בעלי עסקים בלוס אנג'לס שהשתמשו בתוכנה. "זהו מעין כדור שלג שהלך וגדל", מספר כפיר, "זוהי הפעם הראשונה שאני יוצא עם כתבה בנושא כיוון שהחלטנו להרחיב את העסק. הפידבקים שאנו מקבלים נהדרים ומאוד מעודדים".

ללקוחות I Am Management Solution  יש שני מסלולי חברות האחד הוא מעין Lease דרכו הם משלמים תשלומים חודשיים והופכים לחברים המקבלים את השירות. מסלול שני הוא תשלום חד פעמי בו אתה קונה עותק של התוכנה, כולל ליווי ולימוד צמוד על דרך השימוש בה. "אנחנו מלווים את בעלי העסק ליווי צמוד גם לאחר ההדרכה הראשונית של השימוש בתוכנה. אנחנו ממפים את החברה, נותנים לכל עובד Training צמוד ומוודאים שהם יודעים כיצד להשתמש בתוכנה. גם לאחר מכן, אנו תמיד נמצאים שם עבורם. אני למעשה מצפה לטלפונים מהם ואפילו מעודד את זה כי חשוב מבחינתי שידעו כיצד להשתמש בתוכנה היטב על מנת לנצל אותה בצורה המקסימלית עבורם".

כפיר: "ניסיתי לעבוד מספר פעמים בחברות הום אימפרובמנט בתור איש מכירות די כושל… עם הזמן גיליתי שהאו.סי.די שלי עובד לטובתי כשזה מגיע לניהול ושם התמקדתי ונשארתי. במשך 12 שנים עבדתי עם חברות הום אימפרובמנט גדולות והבחנתי עד כמה התוכנות בהן הם משתמשים מסורבלות ולא אפקטיביות. גם אם יש מישהו שהוא אלוף העולם ב'אקסל', הוא עדיין לא יצליח להגיע לאותה רמה ולתוצאות מדוייקות כמו זו של התוכנה שלנו, ובזמן קצר בהרבה".

"התוכנה הזאת מעניקה להם יעילות ושקיפות, מה שחוסך בסופו של דבר, הרבה מאוד כסף. בעלי החברות יכולים לאתר אילו לידים לא מוצלחים, היכן לא כדאי להשקיע בפרסום, איזה איש מכירות לא מצליח לסגור מכירות וכדו'. בכך שאני יוצר עבורם את השקיפות הזאת, הם יכולים בסוף כל חודש לבדוק ולראות כמה כסף עשו, כמה הוציאו ומה הוכיח את עצמו ביותר עבורם".

יש חברות המנסות לערוך מעקב צמוד אחר ההוצאות, ההכנסות והאפקטיביות של לידים ואנשי מכירות, אולם הן מבזבזות שעות יקרות על מנת לייצר דוחו״ת דומים ולרוב אלו לא יהיו מדוייקים כמו הדו"ח שמספקת התוכנה בצורה מהירה בהרבה. כפיר מגיע ללקוחות, מציג את התוכנה ועורך "דמו" המציג את נפלאותיה. חביבותו ומקצועיותו הרבה, כמו הסבלנות בה הוא מדריך את העובדים, מסייעת להם ללמוד את השימוש בתוכנה בקלות ובמהירות. הוא זמין עבורם לאורך כל החודש במידה ונתקלו בבעיה או זקוקים לכל עזרה שהיא. "רבים מאיתנו לא יודעים איך הצלחנו להסתדר לפני שהיה לנו GPS או 'וויז' במכונית" אומר רביב, אחד מלקוחות החברה מזה שלוש שנים, "השימוש בווייז הפך את החיים שלנו להרבה יותר קלים. אותו דבר קרה לי עם האפליקציה הזאת. היא הפכה עבורי את העבודה להרבה יותר קלה ומהירה, הסתדרתי גם לפני כן, אבל בזבזתי הרבה שעות יקרות והיו לי יותר הוצאות מיותרות; היום קשה לי לדמיין את העבודה בלי האפליקציה הזאת".

==

לפרטים נוספים:

iammanagementsolution.com

טל': 714-686-9913

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות