fbpx
Connect with us

תרבות

תערוכה מקומית חדשה: ג'ודאיקה מרוקאית המושפעת מהשואה

Published

on

ניסים סיבוני הוא צייר, היסטוריון, סופר, קולנוען ואיש חינוך. הוא פותח בלוס אנג'לס גלריה פרטית המוקדשת לאמנות וליצירה הייחודית שלו: רפרודוקציות על בד, הדפסי משי, כתובות וכתבי ג'ודאיקה * חשיפה והזמנה

portrait to print

ניסים סיבוני מנסה לספר על עצמו ולא יודע איפה להתחיל. אולי זהו סוד קיסמו של האיש, שאין לו התחלה ואין לו סוף. אולי נכון יותר להגיד שיש לו אין סוף התחלות ואפילו לא סוף אחד. ואולי ההגדרה הכי נכונה תהיה: "האיש בעל הרב גוניות האין סופית". שיפטו בעצמכם…

נתחיל בניסים הצייר? נוכל להראות ציורים שופעי אווירה וצבע, שכל אחד מהם הינו סיפור שיש בו עולם ומלואו. אפשר לספר על ניסים ההיסטוריון, שמקדיש עשרות שנים חלק נכבד מזמנו ומאמצעיו לחקר הפולקלור והמורשת של מחוזות ילדותו במרקש שבמרוקו. אפשר אולי להקדים דווקא בניסים הסופר, זה שהוציא לאור שלשה ספרי מחקר והגות; או אולי לניסים הקולנוען, שהיה ממקימי הטלוויזיה הלימודית בישראל. או אולי בכלל להתחיל עם ניסים – המורה והמחנך? זה שהקדיש שנים לחינוך דורות של ילדים ובני נוער יהודיים על ברכי המסורת והיהדות. האמינו לי שלא קל להחליט…

ניסים מעדיף להתחיל את הביוגרפיה הרישמית שלו במילים: "ניסים הינו אמן רב -ממדי, המקדיש את חייו ויצירתו האמנותית לשלושה תכנים עיקריים: לפאר ילדותו במרוקו, לירושלים ולשואה". מסביר ניסים, "הנאצים תיכננו להשמיד את כל העם היהודי. היה לנו, יהודי צפון אפריקה, מזל, והיטלר הוכרע מעט לפני שהגיע אלינו. לו היה מגיע, היה גורלנו כגורל יהדות אירופה. לפיכך ההזדהות שלי עם הקורבנות היא מוחלטת. אני 'שארית הפליטה', בדיוק כמו כל מי ששרד את מחנות ההשמדה, רק בלי הסבל".

sharonna 02

מי שמתבונן ביצירתו של ניסים, אינו יכול שלא להבחין שמעיין היצירה שלו, נובע מהצבעים, המנהגים והטקסים של מחוזות ילדותו. משחר נעוריו, ספג ניסים אל תוכו את שפע היופי ואת העושר החזותי, כמו גם התרבותי של סביבתו. ההתחלה של הביטוי האמנותי הייתה דווקא דרך עדשת המצלמה. "פעילות ציונית מחתרתית אילצה אותי לנטוש את הורי ומשפחתי ואת לימודי הצילום ולברוח על נפשי ממרוקו לפריז, שם התחלתי בלימודי אדריכלות באקדמיה לאמנויות 'בוזאר'ט'.

"לימודי האדריכלות הרחיקו אותי מהצילום וקירבו אותי לציור. שנתיים לאחר הגעתי לפאריז, נפתחו השערים במרוקו והוריי, אליהם התגעגעתי מאוד, עלו לארץ. ההגעה לארץ והאיחוד שלי עם הורי גרמו לי לשינוי עמוק. מצאתי מחדש את שורשי היהודיים. לנוכח המתרחש בארץ, התברר לי שיעודי האמיתי הינו קידום האינטגרציה של יהדות המזרח עם יתר העם היהודי החוזר למולדת. בחיפושי אחר רעיונות ופתרונות, נעשיתי פעיל בתנועת "עודד" בצרפת. עזבתי את לימודי ב"בוזאר'ט" והתחלתי ללמוד במקביל לימודי סוציולוגיה וקולנוע. ראיתי בקולנוע מדיום חינוכי ולאו דווקא בידורי, שבאמצעותו, כך קיוויתי, אוכל לקרב רחוקים. בזמן לימודי, התחלתי לעבוד כמורה בבית ספר יהודי, ופעלתי רבות לעידוד עלייתם של תלמידי, שרובם היו יוצאי מרוקו. בעזרת מנהל הסטודנטים, הצלחתי לארגן לרבים מהם להם מילגות לימודים בישראל, שאיפשרו להם לעלות לארץ, ולסיים בה את לימודיהם האקדמיים. מעורבותי בקהילה המרוקאית, החזירה אותי אל הווית החיים ואל הווי ההוואי המרוקאי הייחודי, שכבר אז התחיל לדהות ולהיעלם.

"מצאתי את עצמי מקליט מוסיקה, שירים ושירי ילדים, מצלם, אוסף ומתעד כל מה שאני יכול. מעבר לתיעוד הקולי והקולנועי שבהם עסקתי במסגרת עבודתי בטלוויזיה הלימודית הישראלית, מצאתי את עצמי עסוק בארגון פסטיוולים ואירועים, במגמה להציג לציבור בישראל חוויה אור – קולית, חושית חיה ומרגשת ולא רק מחקרים אקדמיים יבשים".

Sharonna 01

בימים אלה פותח נסים סיבוני בלוס אנג'לס גלריה פרטית המוקדשת לאמנות וליצירה היהודית הייחודית שלו. בגלריה יציג נסים רפרודוקציות על בד, (ג'יקלה), הדפסי משי, כתובות וכתבי ג'ודאיקה אחרים שעוטרו על ידיו ושזכו בעבר לחשיפה בתערוכות ברחבי העולם וקיבלו כיסוי תקשורתי נרחב.

הציורים של סיבוני נועדו לא רק לגרות תגובה רגשית מצד המתבונן, אלא גם לגרום לו לחשוב. בלא מעט מציוריו שזורים בצד האלמנטים הציוריים – חזותיים, גם אותיות, מילים ופסוקים עבריים, מסרים וציטוטים, והם מהווים חלק בלתי נפרד מהיצירה. יצירתו של ניסים וסגנונו הייחודי מתרחקות מהשגרתי והמוסכם ורומזות משהו גם לכיוון הסגנון האקספרסיוניסטי.

סיבוני קשור ליצירותיו קשר נפשי ומסרב להיפרד מחלק מהן, על אף נכונות האספנים לשלם עבורם מחירים מרשימים. את היצירות האלה ניתן לרכוש רק כהדפסים על בד או כרפרודוקציות, בתפוצה ממוספרת, מוגבלת ומצומצמת, אך ורק בגלריה לאומנות שלו עצמו.

sibini

לתיאום ביקור, נא להתקשר לניסים בטל': 818-802-2580 או בדוא"ל nessimsibony@gmail.com 

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

Featured

מתמודד עם הפרעות אכילה, אלכוהול וסמים: אחד האמנים המצליחים והאהובים בעולם בראיון נדיר על ההתמודדות עם דיכאון

Published

on

אד שירן הוא אחד האמנים המצליחים והאהובים בעולם עם רפרטואר מרשים של שירים וכמה מהאלבומים הנמכרים ביותר בעשור האחרון, אך בריאיון גדול ב"רולינג סטון" הוא חושף שהשנה האחרונה בחייו הייתה לא פשוטה ומספר שמתמודד כבר שנים עם הפרעות אכילה.

בחודש פברואר של השנה שעברה הלך לעולמו בגיל 31 מי שהיה חברו הטוב ביותר של שירן, ג'מאל אדוארדס מדום לב בעקבות צריכת קוקאין. "אני לא רוצה להתגבר על זה. אני הייתי שונא לדבר על זה ולא לחוש…", הוא אומר בדמעות. בלילה שלפני מותו של אדוארדס, שירן התכתב עם חברו המנוח על צילום קליפ ביום למחרת. "ו-12 שעות מאוחר יותר הוא מת. הוא לא היה צריך למות. גם לי היו רגעים שהייתי בדיכאון במהלך החיים, אבל לא באמת טיפלתי בזה עד השנה שעברה".

"הרגשתי שאני לא רוצה לחיות עוד. וההרגשה הזו הייתה איתי לאורך כל חיי, כאילו אני מתחת לגלים וטובע", סיפר שירן על ההתמודדות שלו הדיכאון. "אתה סוג של בתוך הדבר הזה ולא יכול לצאת משם. אבל חשבתי שאני אנוכי שאני מרגיש ככה, במיוחד בתור אב. באמת התביישתי בזה".

הטרגדיה הזו הגיעה במקביל לכך שאשתו של הזמר, צ'רי סיבורן, גילתה שיש לה גידול שדורש ניתוח בעת שהייתה בחודש השישי של ההריון, מה שמנע את הניתוח. "לא היה כלום שיכולתי לעשות לגבי זה", מסביר שירן. "הרגשתי חסר כוחות".

בהמשך הריאיון שירן מדבר על הרגלי השתייה שלו וההתמכרות שלו לאלכוהול וסמים. "תמיד אהבתי לשתות. חודשיים לפני שלירה נולדה, צ'רי אמר, 'אם יירדו לי המים, האם אתה באמת רוצה שמישהו אחר יסיע אותי לבית החולים?", הוא נזכר. "כי פשוט שתיתי המון. ואז היה לי את הקליק. אני זוכר שאמרתי לה, 'לא, האמת שממש לא'. ואני אף פעם לא רוצה להיות עצבני כשאני מחזיק את הילדים שלי. אף פעם. לשתות כמה בירות זה דבר אחר, אבל לסיים לבד בקבוק וודקה זה עניין אחר לחלוטין. אני לא מכיר רוקיסטים שהם לא אלכוהוליסטים או פיכחים, ואני לא רציתי להיות אף אחד מהשניים".

שירן גם נאבק לא מעט עם דימוי הגוף שלו ובמשך שנים נאלץ להתמודד עם הפרעות אכילה. "עבדתי עם ג'סטין ביבר ושון מנדס ושאלתי את עצמי למה אין לי קוביות בבטן, ותהיתי למה אני כל כך שמן?", הוא נזכר. "אז מצאתי את עצמי עושה את מה שאלטון (ג'ון) דיבר עליו בממואר שלו, זולל אוכל, ושוב עליתי במשקל.

"יש דברים מסוימים שאני מרגיש מאוד לא נוח לדבר עליהם כגבר. אני יודע שאנשים הולכים להסתכל על זה בצורה מסוימת, אבל זה טוב להיות כן לגבי הדברים הללו. כי כל כך הרבה אנשים עושים את אותם דברים ומסתירים את זה מכולם. הייתה לי הפרעת אכילה רצינית, אבל היום אני מתעל את האנרגיה הזו כדי להיות בכושר. אני אכלן כפייתי, אני כפייתי בהכול למעשה. אבל עכשיו אני יותר מתעמל כפייתי'".

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

Featured2 ימים ago

מזעזע: נהג אובר בן 30 ואב לשניים נחטף, נורה ונהרג לאחר שהוריד שני נוסעים ליד סבן אילבן 

Featured2 ימים ago

כנופיית מהגרים לא חוקיים מרומניה שיבטה כרטיסים וגנבה מאות אלפי דולרים מכספומטים בוואלי ובהוליווד 

Featured2 ימים ago

ספר הספרים ישבור שיא: התנ"ך העתיק בעולם יעקוף במכירה פומבית את הסכום ששולם על חוקת ארה"ב 

Featured2 ימים ago

כמחצית מהנדבקים מתים תוך 90 יום: חוקרים בארה"ב מתריעים מפני פטרייה עמידה לתרופות, עם ריכוז גדול בקליפורניה

Featured2 ימים ago

מתנדנדים בדרך לפלייאוף: האם לברון ג'יימס יחזור לשורות הלייקרס  בשבוע האחרון של העונה הרגילה 

Featured3 ימים ago

הטורנדו בדרום קליפורניה – הטרנד החדש במקום רעידות אדמה? כל מה שצריך לדעת 

חדשות3 ימים ago

דו"ח הליגה נגד השמצה: רמת התקריות האנטישמיות בארה"ב – בשיא מאז שנות ה-70, בעיקר בניו יורק וקליפורניה

Featured3 ימים ago

החל משנת הלימודים הבאה: קונדומים יחולקו חינם בכל בתי הספר הציבוריים בקליפורניה 

כתבות שבועיות