fbpx
Connect with us

Featured

תחקיר: רוצים לתרום ליגאל עמיר? עכשיו תוכלו לעשות זאת בארה"ב – ולהנות מקיזוז במס

Published

on

תחקיר משותף של "שומרים" וסוכנות הידיעות AP חושף כי עמותה ישראלית התומכת כלכלית ברוצח ראש הממשלה יצחק רבין, רוצח משפחת דוואבשה הפלסטינית, רוצחה של הנערה שירה בנקי וביהודים אחרים שהורשעו בפשיעה לאומנית – מגייסת תרומות בארצות הברית. התורמים האמריקאים זכאים לקזז חלק מתרומתם מתשלומי מס ההכנסה שלהם והמשמעות היא, לפי התחקיר, שהממשל האמריקאי מסבסד בעקיפין את התרומות הללו. 

העמותה המגייסת את התרומות, "שלום אסיריך" שמה, הוקמה בשנת 2020, אך גיוס התרומות החל קודם לכן תחת השם "כולנו עם אסירי ציון". את רישומה של העמותה ביצע עורך הדין חנמאל דורפמן, יד ימינו של יו"ר עוצמה יהודית והשר לביטחון לאומי, איתמר בן גביר, ומי שניהל מטעמו את המשא ומתן הקואליציוני לכניסה לממשלה. דורפמן מסר בתגובה ל-ynet שהוא אינו היועץ המשפטי של העמותה וסרב להתייחס לשאלות נוספות. 

עמותת "שלום אסיריך" מגייסת כספים לטובת אסירים יהודים שהורשעו בכמה מהפשעים החמורים ביותר בעשורים האחרונים נגד יהודים ופלסטינים. העמותה הצהירה בפרסומים שונים, שהיא מגייסת כספים עבור יגאל עמיר,רוצחו של ראש הממשלה יצחק רבין; עמירם בן אוליאל, שהורשע ברצח בני משפחת דוואבשה בדומא; ישי שליסל, שרצח את שירה בנקי במצעד הגאווה בירושלים; יוסף בן וד, שרצח את הנער מוחמד אבו חדיר; חשודים בלינץ' בפלסטינים ואחרים. 

לפחות חמישה ממייסדי העמותה נחשדו בעבר בעצמם במעשים פליליים על רקע לאומני או פוליטי. כך למשל העמותה רשומה תחת כתובתו של פעיל הימין משה אורבך, תושב יצהר. אורבך נידון ב-2016 לשנתיים מאסר בעקבות הרשעה במעשי המרדה, הסתה לאלימות והחזקת פרסום גזעני, לאחר שחיבר מסמך בשם "מלכות הזדון" הקורא לנקוט בפעולות אלימות כלפי ערבים. במקרה אחר הוא שילם קנס לאחר שקילל שוטר לא יהודי בהר הבית ואמר לו כי "צריך להעיף מפה את הערבים, צריך לשרוף לכם את המסגד במידה ולא נשרף כבר, הרב כהנא צדק, אל תדבר אליי אתה גוי". במקרה שלישי כינה שוטר יהודי "נאצי".

מייסד אחר של העמותה, אור שרגא, נעצר ב-2021 בחשד שתקף ופצע פלסטינים תוך שימוש בנשק. מייסד שלישי, רעי שינדלר, הוגדר בבית המשפט על ידי נציגי פרקליטות המדינה כ"פעיל ימין קיצוני…מוכר כמקורב לפעילים קיצוניים החשודים בפעילות אלימה ובלתי חוקית על רקע גזעני, כולל הצתות והשחתת רכבים". נגד מייסד רביעי הוגש כתב אישום על הפרעה לשוטר במילוי תפקידו בעת ביקור בהר הבית. 

הגיוסים בארצות הברית

בישראל מגייסת "שלום אסיריך" תרומות כבר כמה שנים. כעת מסתבר, בתחקיר משותף של "שומרים" ו-AP כי העמותה מגייסת כספים גם דרך ארגון שפועל בניו ג'רזי בשם World of Tzedaka. מדובר בגוף גדול יחסית, שהיקף התרומות שגייס בשנת 2020 עמד על כ-6.3 מיליון דולר. הארגון מזמין גופים שונים מישראל להתרים דרכו כספים בארצות הברית, ונוטל עמלה של כשלושה אחוזים מהגיוסים. באתר World of Tzedaka מוסבר שמדובר בארגון מוכר לצרכי מס בארצות הברית ומי שתורם דרכו יכול להצהיר על תרומתו ולקזז חלק מחבות המס שלו. היקף הקיזוז, לפי כללי מס ההכנסה האמריקני, יכול להגיע בתנאים מסוימים גם למאה אחוזים מהתרומה שניתנה.

עורך הדין מרכוס אוונס, שניהל את מחלקת הארגונים ללא כוונות רווח של ה-IRS בשנות התשעים, אמר לשומרים כי "משרד המשפטים האמריקאי רואה בסיוע למשפחות של טרוריסטים כסוג של תמיכה חומרית בטרור".

אלן אפריל, מומחית אקדמאית לענייני מס וארגונים ללא כוונות רווח, אמרה כי למרות שסיוע למורשעים בפלילים ולבני משפחותיהם יכול להיות מקובל כמטרת צדקה, תמיכה במורשעים בטרור עלולה להתפרש כמעודדת פעילות פלילית. לדבריה, כדי שהטענה תתפוס עליה להיות מוכחת משפטית. 

מס ההכנסה האמריקאי סירב להשיב לשאלות בנושא בטענה כי החוק הפדרלי מונע ממנו להשיב. בארגון World of Tzedaka לא ענו לשאלות שהועברו אליהם. בעמותת "שלום אסיריך", סרבו להגיב בטענה שאין להם עניין להגיב לגופים קיקיוניים.

לחץ להגיב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

Featured

סקר מטריד בארה"ב: רוב המצביעים הדמוקרטים מעדיפים נשיא שלא יתמוך בסיוע צבאי לישראל

Published

on

סקר שפרסמו ביום חמישי סוכנות הידיעות רויטרס ומכון הסקרים איפסוס מעלה נתונים מדאיגים ביותר מבחינת ישראל, ולפיהם רוב המצביעים הדמוקרטים מעדיפים כעת מועמד לנשיאות שאינו תומך בהעברת סיוע צבאי לישראל. לפי הסקר, שנערך לאורך שלושה ימים השבוע, 56% מהנשאלים שהזדהו כדמוקרטים אמרו כי תמיכה של מועמד בסיוע צבאי כזה תפחית את הסיכוי שיצביעו לו, ורק 40% אמרו כי תמיכה שכזו דווקא תגדיל את הסיכוי שיתנו לו את קולם.

נתוני הסקר החדש משתלבים במגמה מדאיגה ממילא מבחינת ישראל במחנה הדמוקרטי. בשנים האחרונות התחזק מאוד כוחו של הפרוגרסיבי הרדיקלי במפלגה, ודמויות קולניות ביותר כמו אלכסנדרייה אוקטבו קורטז ואילהאן עומר וחברת הקונגרס ממוצא פלסטיניי רשידה טאליב משכנעות המוני בוחרים דמוקרטים לדרוש מהממשל הדמוקרטי לעצור את הסיוע המסורתי של ארה"ב לישראל בשל ה"התעללות" שלה לכאורה בפלסטינים.

למרות הלחץ עליו מצד מחוקקים דמוקרטים ומצד נתח גדול מהמצביעים של מפלגתו, הנשיא ביידן ממשיך לתת אור ירוק לפעולה הישראלית בעזה. השבוע התקבלה תזכורת לסכנה הפוליטית הטמונה בכך מבחינתו, כשיותר מ-100 אלף מצביעים בפריימריז הרפובליקנים במדינת המפתח מישיגן בחרו באפשרות לא מחוייב" במקום להצביע לביידן, כדי להביע את מחאתם על תמיכתו בישראל.

לפי הסקר מהיום, שיעור הולך וגדל של הדמוקרטים, גם אם מדובר עדיין במיעוט, מטיל על ישראל את האשמה למלחמה בעזה – 23% מהדמוקרטים מאשימים את ממשלת ישראל, בניגוד ל-13% בנובמבר. 46% מהדמוקרטים אמרו שהם מאשימים את חמאס, ירידה מ-54% בנובמבר. רוב מוחץ מהדמוקרטים גם מצהיר כי הוא רוצה מועמד לנשיאות שיקרא להפסקת אש.

מהצד השני של המתרס הפוליטי, המצב כצפוי הפוך. כ-62% מהרפובליקנים שהשתתפו בסקר הצהירו כי הם מעדיפים מועמד לנשיאות שיתמוך בהעברת סיוע צבאי לישראל, בעוד 34% אמרו כי תמיכה בסיוע כזה תפחית את הסיכוי שיצביעו לו.

לפי הסקר של רויטרס, בין ביידן ליריבו הצפוי בבחירות דונלנד טראמפ יש שוויון בתמיכה בדעת הקהל, וכל אחד מהם זוכה לתמיכת 36% מהבוחרים – שיעור נמוך ביותר.  בארה"ב מוכרעות הבחירות בשטית האלקטורים, ובהיבט הזה מצבו של ביידן ממשיך להיות רע. לפי סקר שפרסמה היום רשת "בלומברג", טראמפ מוביל על ביידן בשבע מדינות מפתח שהנשיא חייב לנצח כמעט בכולן אם ברצונו לזכות בכהונה נוספת בנובמבר: טראמפ מוליך ביתרון של 9% בצפון קרוליינה, 6% באריזונה, ג'ורג'יה, פנסילבניה ונבאדה, 4% בוויסקונסין ו-2% במישיגן. אם אלה יהיו התוצאות בבחירות, פירוש הדבר יהיה תבוסה מהדהדת לביידן.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות