fbpx
Connect with us

Featured

תחקיר: רוצים לתרום ליגאל עמיר? עכשיו תוכלו לעשות זאת בארה"ב – ולהנות מקיזוז במס

Published

on

תחקיר משותף של "שומרים" וסוכנות הידיעות AP חושף כי עמותה ישראלית התומכת כלכלית ברוצח ראש הממשלה יצחק רבין, רוצח משפחת דוואבשה הפלסטינית, רוצחה של הנערה שירה בנקי וביהודים אחרים שהורשעו בפשיעה לאומנית – מגייסת תרומות בארצות הברית. התורמים האמריקאים זכאים לקזז חלק מתרומתם מתשלומי מס ההכנסה שלהם והמשמעות היא, לפי התחקיר, שהממשל האמריקאי מסבסד בעקיפין את התרומות הללו. 

העמותה המגייסת את התרומות, "שלום אסיריך" שמה, הוקמה בשנת 2020, אך גיוס התרומות החל קודם לכן תחת השם "כולנו עם אסירי ציון". את רישומה של העמותה ביצע עורך הדין חנמאל דורפמן, יד ימינו של יו"ר עוצמה יהודית והשר לביטחון לאומי, איתמר בן גביר, ומי שניהל מטעמו את המשא ומתן הקואליציוני לכניסה לממשלה. דורפמן מסר בתגובה ל-ynet שהוא אינו היועץ המשפטי של העמותה וסרב להתייחס לשאלות נוספות. 

עמותת "שלום אסיריך" מגייסת כספים לטובת אסירים יהודים שהורשעו בכמה מהפשעים החמורים ביותר בעשורים האחרונים נגד יהודים ופלסטינים. העמותה הצהירה בפרסומים שונים, שהיא מגייסת כספים עבור יגאל עמיר,רוצחו של ראש הממשלה יצחק רבין; עמירם בן אוליאל, שהורשע ברצח בני משפחת דוואבשה בדומא; ישי שליסל, שרצח את שירה בנקי במצעד הגאווה בירושלים; יוסף בן וד, שרצח את הנער מוחמד אבו חדיר; חשודים בלינץ' בפלסטינים ואחרים. 

לפחות חמישה ממייסדי העמותה נחשדו בעבר בעצמם במעשים פליליים על רקע לאומני או פוליטי. כך למשל העמותה רשומה תחת כתובתו של פעיל הימין משה אורבך, תושב יצהר. אורבך נידון ב-2016 לשנתיים מאסר בעקבות הרשעה במעשי המרדה, הסתה לאלימות והחזקת פרסום גזעני, לאחר שחיבר מסמך בשם "מלכות הזדון" הקורא לנקוט בפעולות אלימות כלפי ערבים. במקרה אחר הוא שילם קנס לאחר שקילל שוטר לא יהודי בהר הבית ואמר לו כי "צריך להעיף מפה את הערבים, צריך לשרוף לכם את המסגד במידה ולא נשרף כבר, הרב כהנא צדק, אל תדבר אליי אתה גוי". במקרה שלישי כינה שוטר יהודי "נאצי".

מייסד אחר של העמותה, אור שרגא, נעצר ב-2021 בחשד שתקף ופצע פלסטינים תוך שימוש בנשק. מייסד שלישי, רעי שינדלר, הוגדר בבית המשפט על ידי נציגי פרקליטות המדינה כ"פעיל ימין קיצוני…מוכר כמקורב לפעילים קיצוניים החשודים בפעילות אלימה ובלתי חוקית על רקע גזעני, כולל הצתות והשחתת רכבים". נגד מייסד רביעי הוגש כתב אישום על הפרעה לשוטר במילוי תפקידו בעת ביקור בהר הבית. 

הגיוסים בארצות הברית

בישראל מגייסת "שלום אסיריך" תרומות כבר כמה שנים. כעת מסתבר, בתחקיר משותף של "שומרים" ו-AP כי העמותה מגייסת כספים גם דרך ארגון שפועל בניו ג'רזי בשם World of Tzedaka. מדובר בגוף גדול יחסית, שהיקף התרומות שגייס בשנת 2020 עמד על כ-6.3 מיליון דולר. הארגון מזמין גופים שונים מישראל להתרים דרכו כספים בארצות הברית, ונוטל עמלה של כשלושה אחוזים מהגיוסים. באתר World of Tzedaka מוסבר שמדובר בארגון מוכר לצרכי מס בארצות הברית ומי שתורם דרכו יכול להצהיר על תרומתו ולקזז חלק מחבות המס שלו. היקף הקיזוז, לפי כללי מס ההכנסה האמריקני, יכול להגיע בתנאים מסוימים גם למאה אחוזים מהתרומה שניתנה.

עורך הדין מרכוס אוונס, שניהל את מחלקת הארגונים ללא כוונות רווח של ה-IRS בשנות התשעים, אמר לשומרים כי "משרד המשפטים האמריקאי רואה בסיוע למשפחות של טרוריסטים כסוג של תמיכה חומרית בטרור".

אלן אפריל, מומחית אקדמאית לענייני מס וארגונים ללא כוונות רווח, אמרה כי למרות שסיוע למורשעים בפלילים ולבני משפחותיהם יכול להיות מקובל כמטרת צדקה, תמיכה במורשעים בטרור עלולה להתפרש כמעודדת פעילות פלילית. לדבריה, כדי שהטענה תתפוס עליה להיות מוכחת משפטית. 

מס ההכנסה האמריקאי סירב להשיב לשאלות בנושא בטענה כי החוק הפדרלי מונע ממנו להשיב. בארגון World of Tzedaka לא ענו לשאלות שהועברו אליהם. בעמותת "שלום אסיריך", סרבו להגיב בטענה שאין להם עניין להגיב לגופים קיקיוניים.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

Featured

ערב הנאום לאומה: שני שליש מהדמוקרטים לא תומכים בכהונה שנייה של הנשיא ביידן; מכה פיננסית קשה לטראמפ 

Published

on

רוב הדמוקרטים בארה"ב חושבים כעת שקדנציה אחת מספיקה לנשיא ג'ו ביידן, למרות כוונותיו העקשניות להיבחר מחדש ב-2024. כך עולה מסקר חדש של ה-Associated Press-NORC Center for Public Affairs Research, שמראה שרק 37% מהדמוקרטים אומרים שהם רוצים שהוא ישלים כהונה שנייה, ירידה מ-52 האחוזים בשבועות שלפני בחירות אמצע הקדנציה בשנה שעברה.

בעוד שביידן הכריע את ניצחונותיו בחקיקה ויכולתו למשול, הסקר מצביע על כך שיחסית מעט מאזרחי ארה"ב נותנים לו ציונים גבוהים בשניהם. ראיונות המשך עם משתתפים בסקר מצביעים על כך שרבים מאמינים שגילו של בן ה-80 הוא נטל, כאשר אנשים מתמקדים בשיעול שלו, בהליכתו, בצרת הדיבור שלו ובאפשרות שהעבודה המלחיצה ביותר בעולם תתאים יותר למישהו צעיר יותר. "אני, בכנות, חושבת שהוא יהיה מבוגר מדי", אמרה שרה אוברמן, בת 37, דמוקרטית שעובדת בחינוך בראלי, צפון קרוליינה. "נעדיף מישהו צעיר יותר במשרד הנשיא".

כשהנשיא ייתן את נאום מצב האומה שלו, יש לו הזדמנות להתמודד עם ספקות בסיסיים לגבי כשירותו למשול. ביידן נשען בעבר בכבדות על הרקורד שלו כדי לומר שהוא יותר מאשר עומד במשימה. כשנשאל אם הוא יכול להתמודד עם תחומי האחריות של המשרד בגילו, הנשיא הגיב לעתים קרובות כאילו הוא מוכן להתערב על כך: "תראה אותי".

מועמדים דמוקרטיים הצליחו יותר מהצפוי בבחירות אמצע הקדנציה של 2022. המפלגה הדמוקרטית הרחיבה את שליטתה בסנאט במושב אחד ואיבדה בקושי את הרוב בבית הנבחרים למרות שההיסטוריה הראתה שיהיה גל רפובליקני.

בסך הכל, 41% מרוצים מתפקודו של ביידן כנשיא, כך עולה מהסקר, בדומה לרייטינג בסוף השנה שעברה. רוב הדמוקרטים עדיין מרוצים ממה שביידן עושה כנשיא, אך התיאבון שלהם למסע בחירות חוזר ירד למרות הרקורד שלו בבחירות. רק 22% מאזרחי ארה"ב בעלי זכות הצבעה אומרים שהוא צריך להתמודד שוב, ירידה מ-29 האחוזים שאמרו זאת לפני בחירות אמצע הקדנציה בשנה שעברה.

הירידה בקרב הדמוקרטים הטוענים כי ביידן צריך לרוץ שוב לנשיאות נראית מרוכזת בקרב צעירים יותר. בקרב הדמוקרטים בני 45 ומעלה, 49% אומרים שביידן צריך להתמודד מחדש, כמעט כמו 58 האחוזים שאמרו זאת באוקטובר. אבל בקרב אלה מתחת לגיל 45, 23% אומרים כעת שעליו לרוץ לבחירה מחדש, לאחר ש-45 אחוזים אמרו זאת לפני הקדנציה.

לינדה לוקווד, דמוקרטית וגמלאית מקנזס סיטי שבמדינת קנזס, אמרה שהיא לא כל כך מודאגת מהגיל של ביידן. "נראה שהוא במצב די טוב לדעתי, וזה בא מאישה בת 76", אמרה לוקווד. "ייתכן שאתה קצת יותר זהיר בירידה במדרגות ככל שאתה מזדקן, אבל אם המוח שלך עדיין עובד- זה החלק החשוב".

ביידן, כבר הנשיא המבוגר ביותר בהיסטוריה של ארה"ב, נשאל באופן תדיר לגבי גילו, שכן הוא יהיה בן 86 אם ישלים שמונה שנים שלמות כנשיא. לעתים קרובות הוא עובד עד מאוחר ועומד במשך שעות. עם זאת, הוא היה דמות פוליטית לאומית במשך חצי מאה, לאחר שנבחר לראשונה לסנאט במדינת דלאוור ב-1972, והרגעים שבהם הוא מופיע אבוד על הבמה או מעד בנאומים יכולים למשוך יותר תשומת לב מאשר המדיניות שלו.

שר התחבורה פיט בוטיג'ג', בן 41, שביקש להיות המועמד הדמוקרטי לנשיאות ב-2020, הודה ב-CNN כי "טיעונים דוריים יכולים להיות חזקים. הטיעון החזק מכולם הוא תוצאות", אמר בוטיג'ג', "ואתה לא יכול להתווכח – או לפחות הייתי אומר שאתה לא יכול להתווכח עם פרצוף רציני – שזה לא דבר טוב שנוצרו 12 מיליון מקומות עבודה תחת הנשיא הזה".

מצביעים כמו רוס טראקי, עורך דין בן 35 במדינת מישיגן, מתבוננים בנשיא בזהירות. טראקי לא הצביע עבור ביידן או המועמד הרפובליקני דונלד טראמפ בשנת 2020. הוא מרגיש כאילו ביידן היה האחרון בשורה של נשיאים "נמוכים". "הגיל שלו, ואולי גם החדות הנפשית שלו, הם לא איפה שהייתי רוצה שהמנהיג של המדינה יהיה", אמר טראקי. "לפעמים הוא נראה כאדם זקן שעבר את שיאו. לפעמים אני קצת מרחם על הבחור שנדחף החוצה מול קהל".

ביידן הדגיש שוב ושוב בנאומים שחיוני שהציבור יידע את כל מה שהממשל שלו עושה: ארבעה ניצחונות חקיקה גדולים עם הקלות בנגיף הקורונה, חוק התשתית הדו-מפלגתית, חוק הצ'יפים והמדע, וצעדי מס והוצאות שעוזרים לטפל בשינויי האקלים ולשפר את היכולת של מס הכנסה לאכוף את קוד המס ולעזור למשלמי המסים.

עם זאת, רק ל-13% יש אמון רב ביכולתו של ביידן להשיג יעדי מדיניות מרכזיים, שיקוף אפשרי של העובדה שכעת עליו לעבוד עם רוב רפובליקני בבית הנבחרים שרוצה לקצץ בהוצאות בתמורה להסרת סמכות ההלוואות החוקית של הממשלה. הסקר גם מראה שרק 23% מהמבוגרים בארה"ב אומרים שיש להם "מידה רבה" של אמון שביידן ינהל ביעילות את הבית הלבן. זה ירד מ-28% לפני שנה ונשאר נמוך משמעותית מ-44 אחוזים לפני שנתיים, בדיוק כשביידן נכנס לתפקיד.

גם המצביעים הרפובליקנים אינם מוכנים לתת לביידן את היתרון של הספק, ופוגעים ברייטינג שלו. ג'ון רודריגז, בן 76, תמך בטראמפ והניח שביידן רק מבצע את הצעותיהם של עוזריו. זה יוצר אתגר לנשיא שהבטיח לאחד את המדינה. "אני מאמין שהוא לא זה שמבקל את ההחלטות", אמר רודריגז, המתגורר בקאטלר ביי, פלורידה. "הוא בובה שאומרים לו לאן ללכת ומה להגיד".

אבל המכשול העיקרי עבור ביידן עשוי להיות מצביעים כמו ויקראם ג'וגלקאר, 46, שעובד בתעשיית המחשבים באוסטין, טקסס. הוא תמך בנשיא ב-2020, רק כדי לסכם את תחושותיו לגבי תקופתו של ביידן בתפקיד כ"לא משהו". "ההחלטה אם מישהו צריך להתמודד או לא אינה תלויה בי", אמר ג'וגלקר. "אני לא יודע מי יהיה בקלפי, אבל אני מקווה שזה יהיה מישהו טוב יותר מהמפלגה שלו".

מכה קשה לטראמפ: קבוצת האחים קוך לא תתמוך במירוץ שלו לבית הלבן

הקבוצה הפוליטית שהקימו האחים המיליארדרים השמרנים צ'רלס קוך ואחיו המנוח דיוויד קוך, מאותתת כי לא תתמוך בדונלד טראמפ בבחירות המקדימות של המפלגה הרפובליקאית לקראת בחירות 2024. בקבוצה מסרו כי בכוונתם לתמוך ב"מי שיוכל להצעיד את ארצנו קדימה, ויוכל לנצח".

מזכר של עמותה שהקימו האחים קוך ב-2004, נכתב כי כדי שיהיו מנהיגים שיכולים להתגבר על "הפוליטיקה הפגומה" בוושינגטון – ולהשיג מועמדים טובים מאלה שהרפובליקאים מציגים – הקבוצה חייבת להיות מעורבת בבחירות בשלב מוקדם יותר. עמותת על היא עמותה פוליטית שפועלת למען מועמד או מפלגה.

"כדי לכתוב פרק חדש בארץ שלנו, אנחנו צריכים לפתוח דף חדש", כתבה במזכר אמילי סיידל, מנכ"לית AFP ויועצת בכירה לעמותה. "הדבר הטוב ביותר הוא שיהיה לנו ב-2025 נשיא שייצג פרק חדש. הציבור בארה"ב הראה שהוא מוכן להתקדם, ו-AFP תסייע להם לעשות זאת".

 AFP הוציאה כמעט 80 מיליון דולר על מועמדים בבחירות אמצע הקדנציה של השנה שעברה, לפי האתר OpenSecrets – כולל ב-22 בחירות מקדימות ברמה הפדרלית וכמעט 200 נוספות ברמת המדינות, לפי המזכר.

האחים קוך תמכו במשך שנים ארוכות במועמדים רפובליקאים, בהם טראמפ, אך במהלך תקופת נשיאותו של טראמפ יצאו נגד לא מעט יוזמות שלו, 

טראמפ מתכנן להתמודד בפעם השלישית על הנשיאות, אולם סקרים מראים כי רוב הבוחרים של המפלגה הרפובליקאית מעוניינים במועמד אחר – כמו מושל פלורידה רון דיסנטיס, שצפוי להכריז על כניסתו למרוץ. דיסנטיס תומך במדיניות של טראמפ, אך אין לו את המטען הפוליטי שטראמפ נושא עמו.

טראמפ הוא היחיד במפלגה הרפובליקאית שהודיע כי יתמודד על המועמדות מטעם המפלגה בבחירות לנשיאות. ניקי היילי, לשעבר מושלת דרום קרוליינה ושגרירת ארה"ב באו"ם, צפויה להכריז על התמודדותה ב-15 בפברואר. כמה מועמדים נוספים מלבד דיסנטיס שוקלים גם הם לעשות זאת.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות