Connect with us

הורים וילדים

תופעה: מיליוני מתבגרים אמריקאים פוגעים בעצמם בכוונה! מאת ד"ר רונית סיסו

Published

on


ד"ר רונית סיסו. יש עצה

מיליוני ילדים פוגעים בעצמם כל שנה באופן מכוון במיוחד על ידי חתכים על זרועות הידים ומקומות אחרים בגוף * קרוב למחצית ממתבגרים בגילאי  12-18 גורמים לעצמם נזק גופני לפחות פעם אחת במהלך תהליך הבגרות * כדאי לדעת: רובם לא עושים זאת כדי להתאבד; רובם רוצים להרוג את הכאב הפנימי שהם מרגישים…  ד"ר רונית סיסו מספקת טיפים להתמודדות

 

סינטייה, נערה בת 13 הגיעה אלי לטיפול בעקבות הוריה אשר דאגו לבריאותה הנפשית אשר היתה שקועה בו. סינטייה נוהגת לחתוך את זרועות ידיה על ידי מספריים לפעמים כמה פעמים ביום. מעבר לכך, סינטייה הדרדרה בלימודיה והרבתה להסתגר בחדרה. סינטייה היא בת להורים גרושים. כאשר היתה בת 10 הוריה עברו גירושים מאוד סוערים אשר כלולים הכפשות, איומים, צעקות, ואפילו התעללות פיזית. 

סינטייה ואחותה התאומה סבלו מאוד באותן השנים. בתהליך ההשמרה של הבנות, אחות אחת עברה לגור עם האבא, סינטייה נישארה לגור עם אמה. האם, אשה צנומה בת 45, עובדת קשה למחייתה וכמעט לא מקבלת כסף מבעלה לשעבר עבור סינטייה. סינטייה לא מסתדרת עם אמא שלה. הם כל היום רבות על כל מני דברים כגון אי סדר בחדר של סינטייה, העובדה שהיא לא עוזרת בסידור ונקיון הבית, חוסר אחריות, וכו'. לאמא של סינטייה אין את הכלים ולא את הסבלנות להתמודד עם הכעסים של סינטייה. 

הטיפול שלי עם סינטייה היא בשני מישורים: טיפול פרטני וטיפול משפחתי. הילד הוא הראי  של המשפחה שלו. כאשר יש ילד "בעייתי" במשפחה, ובמיוחד במשפחה של סינטייה, הקונסטלציה המשפחתית (הבנות הופרדו) והאינטראקציה בינהם שהיא בעייתית.  

קשה לבני אדם להבין מדוע ילדים חותכים את עצמם. ישנן מספר סיבות מדוע הם עושים זאת:

* כאשר ישנם רגשות שהם לא יכולים להתמודד עמם או סיטואציות שהם לא יכולים לשנות, הדם הזורם החוצה נותן לילדים אלו הרגשה של הקלה והרגעה.

* ישנם כאלו שחותכים את עצמם כדי לבטא רגשות של דחיה, כעס, יאוש, צער, ריקנות או כמיהה. 

* כאשר מרגישים ריקנות ותחושה שאני לא קיים, הדם הזורם נותן תחושה ש"אני קיים"

* כאשר אין את הכלים להתמודד עם הרגשות הסוערות, לחתוך ניראה למתבגרים כפיתרון יחידי. 

* בקורת עצמית וענישה עצמית, כאשר יש תחושות חזקות של אשמה ובושה.

ישנם אלו שפגיעה עצמית כמו לחתוך את הידים משולבת עם עוד בעיות נפשיות אחרות כגון דכאון, מנייה דפרסיה, הפרעות אכילה, הפרעות קומפולסיביות, ומחשבות אובססיביות. 

* כאשר מתבגרים חווים חוויות של טראומה, התעללות ועוד הם נעזרים על ידי פגיעה עצמית כדי לבטא את כעסם או כדי שיהייה להם שליטה על המצב. 

* חברות שלי עושות זאת, אז גם אני אהייה חלק מהקבוצה.

מה קורה לאלו שחותכים את עצמם?

ראשית ההקלה על הכאב היא רק הקלה זמנית כי הרי הבעיה לא ניפתרת. שנית, כאשר המתבגר משתמש עם סכין, מספרים, תער, סיכות, עטים, עפרונות, או כל דבר חד אחר, אינפקציה עלולה להתפתח ולהוביל לבעיות. ישנם כאלו שמפתחים התמכרות לפגיעה עצמית. כלומר, ככל שהם חותכים, את צריכים לפגוע בעצמם יותר. רב הצעירים שחותכים את עצמם לא מתכוונים להתאבד, זאת יותר קריאה לעזרה. 

איך ניתן לזהות מתבגר שפוגע בעצמו?

– חתכים או פגיעות בגוף.

– כאשר המתבגר לובש שרוולים ארוכים גם בקיץ.

– חוסר רצון להתעסק בפעילויות הדורשות חשיפה לגוף כגון שחיה.

– הסתגרות בבית או בחדר לשעות ארוכות.

– כתמי דם על הבגדים.

– סכינים, סכין גילוח, וחפצים חדים מוחבאים בין הדברים של המתבגר.

– התרחקות ממשפחה וחברים.

מהו הטיפול המתאים למתבגר שפוגע בעצמו?

בתהליך הטיפולי שלי עם סינטייה, עבדנו ביחד על שורש הבעיה. מהם התחושות או מצבים שגרמו לה לחתוך את עצמה. עבדנו ביחד בבניית הדמוי העצמי שלה, קניית כלים לויסות הרגשות והתמודדות במצבי לחץ, חשיבה חיובית, פיתוח והתמקדות על היכולות שלה, ועיבוד האובדנים שהיא חוותה בעברה הקצר כגון הגירושים של הוריה והפרדות מאחותה התאומה. 

בתהליך הטיפולי עם המשפחה, עבדנו בעיקר על שנויים באינטראקציה המשפחתית על ידי תקשורת חיובית, הבעת רגשות, ולמידת הסתגלות למצבי מצוקה ולחץ. עבודה עם סינטייה ואמא כללה בניית קשר חיובי בינהם על ידי תקשורת חיובית, בחירת עדיפויות על שמירת החוקים בבית, וזמן איכותי ביחד.

ד"ר רונית סיסו היא פסיכולוגית קלינית ומטפלת באומנות המתמחה בטיפול בילדים, מתבגרים, הורים וזוגות, באנסינו ובוורלי הילס. לפרטים נוספים ויצירת קשר, טל': 818-300-5009, drrsiso@yahoo.com

 

 

 

 

 

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

הורים וילדים

מנהלת מערך חינוך און ליין בחב"ד מסבירה: זו הדרך לשרוד את היום

Published

on

אלישבע רוסו היא שליחת חב"ד במומביי ומנהלת מערכת החינוך לילדי השלוחים בכל העולם • ויש לה כמה טיפים בשביל ההורים המיואשים

Father reading a book to his daughter while lying on the floor in bedroom *** Local Caption *** 04.04.18

במצב של האנדרלמוסיה הכללית השוררת בשל נגיף הקורונה, כשהילדים מטפסים על הקירות, ההורים משוועים לדרך לסדר את היום ולהרגיע את המצב בבית. בתור שליחת הרבי במומביי החיים שלי הצריכו ממני ליצור, כמו להרבה שליחות של חב"ד בעולם, מערכת חינוך ביתית. בנוסף זכיתי ואני מנהלת מערכת חינוך אונליין לילדי השלוחים של חב"ד ברחבי העולם. ויש לי טיפים שיעזרו לכם לסדר את היום.

מערכת כתובה

בנו לעצמיכם מערכת שעות ופעילות כתובה. כל פעילות רגילה הכניסו לתוך טבלה לפי שעות. השקמה, מקלחת, הכנת ארוחת בוקר ועוד. השתדלו לעשות מכל פעילות שגרתית עניין ולשתף את הילדים בפעילות. לדוגמא, במקום מקלחת מהירה תוכלו לקחת את הזמן ולתת לילדים לשחק באמבטיה. כמובן לשמור על חיסכון במים כדי לשמור על הכנרת מלאה ונהדרת.

עכשיו כשיש לכם מערכת שיש בה זמנים לקימה, ארוחות והתארגנות שבשגרה, יש לכם משבצות שצריך למלא. הגדירו פעילויות כגון: לימודים, משחק מחשב, משחקי קופסה, הכנת עוגה, ספורט, ריקוד, מוזיקה ושיר, קריאה בספרים וכדומה. שבצו את הפעילויות בתוך המערכת.

חשבו בכל ערב איזה תכניות אתם מעוניינים לבצע מחר, תחת הכותרות שהגדרתם במערכת.

אפשר להכין מערכת גדולה ומקושטת יחד עם הילדים ולתת לכל ילד להיות אחראי על פעילות.

מדפסת מדפסת מדפסת

אם אין לכם מדפסת, השתמשו בזו של השכנים. אל תחסכו בהדפסות. אם לא הספקתם להשתמש במה שהדפסתם היום, בטח יהיה מספיק זמן מחר. הרשת מלאה בדפי עבודה ודפי צביעה חינמים מכל סוג ולכל גיל. השתמשו בהם.

תיצרו, וכמה שיותרֿ

יעדו קופסה לציוד, קשטו אותה ועשו לה כבוד. אספו מרחבי הבית מכשירי כתיבה וציוד בית הספר, דבק, מספריים, ודפים צבעוניים. אם יש לכם פריטים כמו פייטים, מקלות ארטיק, מחוררים, חוטים, סיכות מתפצלות, צדפים קטנים וכדומה הכניסו גם אותם לקופסה. אין צורך לפזר את הפריטים בבלגן. ניתן לארגן כל קטגוריה בשקית אוכל. תוכלו לצרף גם דברים נפסדים כגון חתיכות בד, גלילי טישו ומכל הבא ליד.

את כל הציוד אפסנו בקופסה שהכנתם. אל תתנו לאביזרים להתפזר בבית. את הקופסה הוציאו לשימוש רק תחת אחת הכותרות במערכת שהכנתם. כמו כל דבר צריך להשאיר טעם טוב לפעם הבאה ולכן אל תתנו לקופסה הזו לאבד את הייחודיות שלה.

שימוש במסכים? לגיטימי, אך נצלו זאת לטובתכם

הגבילו את השימוש במסך לזמנים מוגדרים והיו עיקשים לפחות כמו הילדים שלכם כשמגיע הזמן לסיים.

תהיו כנים עם עצמכם. אם אתם רוצים שעה של שקט אל תגידו לילדים שלכם שעוד רבע שעה הם צריכים לשחרר את המחשב. תתנו לעצמכם את הזמן אבל כשהזמן מסתיים עמדו על כך שהילד שלכם עוזב את המחשב.

כשאתם נותנים לילדכם לשבת על המחשב הגדירו את הפעילות. אני ממליצה לכם למצוא ברשת כיתות אונליין או פעילויות אונליין חינוכית אחרת. הירשמו לאתרי פנאי איכותי כמו האתר של צבאות השם, ערוץ מאיר לילדים וכדומה, ניתן להשתמש גם בתכנים שמשרד החינוך מציע.

העצה הזו תעזור גם לכם וגם לילדים שלכם. תוכלו להשתמש במסך כפרס על התנהגות טובה במקום להמציא פרסים ותמריצים יש מאין.

תעזבו את הספיידרמנים: שחקו במשחקי קופסה

עדיף לשחק במשחקי קופסה על פני רובוטים, ספיידרמאנס ושלל דמויות האקשן האחרות. קאפלה, קליקס ולגו יעסיקו את הילדים שלכם הרבה יותר.

עטפו כל קופסת קרטון בסלוטייפ עבה כמה פעמים מכל צד כדי שהקופסה תהפוך לעמידה. אני נוהגת כך גם בקופסאות של עפרונות צבעוניים וכל מארז מקרטון. 

דאגו שהילדים אוספים את המשחקים כדי שיהיה לכם איך להעסיק אותם גם מחר.

והעיקר לנשום עמוק

עמודה במערכת שהכנתם תוקדש לצל״ש עבורכם. בסוף היום, כשאתם מתכננים את היום הבא, תכתבו לעצמיכם בטוש ענק זורח: כל הכבוד!!!! תנו לעצמיכם פרסים על יום נעים שעבר בשלום!

הכותבת היא מנהלת בית הספר משיח קידס אונליין, בית הספר האינטרנטי של שלוחי חב"ד בעולם

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות