fbpx
Connect with us

Featured

תביעה בארה״ב: פתח בית כנסת בלוס אנג'לס, רימה לכאורה בהונאת פונזי משקיעים דתיים בעשרות מיליונים – וברח לישראל

Published

on

הרשות לניירות ערך בארה"ב הגישה תביעה ביום חמישי האחרון לבית המשפט המחוזי בארה"ב, נגד אזרח ישראלי, יוסי אנגל, על הונאה. על פי התביעה, מדצמבר 2018 עד ינואר 2020, יוסי אנגל גרם לפחות ל-29 אנשים להשקיע בחברה שלו, iWitness Tech, LLC בטענה שהכספים שלהם ישמשו כדי לרכוש ולהתקין ציוד למצלמות אבטחה.

בנוסף, אנגל גם הבטיח לכאורה כי כספי המשקיעים ישמשו לרכישת נכסים בישראל שיפותחו וימכרו. "שתי הטענות הללו היו שקריות", נמסר מהרשות לניירות ערך. "במקום להשתמש בכספי משקיעים לרכישת מצלמות או לפתח נכס, אנגל ניצל את הכספים על ידי הוצאת כספי משקיעים לטובתו האישית וביצע הונאות פונזי מכסף של משקיעים קודמים בניסיון להמשיך את התוכנית".

העיתון 'ג'רוזלם פוסט' מדווח כי אנגל טיפח מוניטין בקהילה החרדית כאמין, כריזמטי ונדיב. הוא פתח בית כנסת קטן בחדר ליד המשרד של חברת iWitness שלו בצפון שדרות לה בראה בלוס אנג׳לס, שם העביר שיעורים. "אנגל, לעומת זאת, ניצל את הרצון הטוב של המשתתפים באמצעות פעילותו הקהילתית כדי לעסוק בתוכנית הונאה של הנפקת ניירות ערך", נכתב בתביעה.

כאשר המשקיעים הדתייים שאלו את אנגל מדוע הוא לא מקבל הלוואות בנקאיות עבור חברת iWitness בריבית נמוכה יותר, הוא ענה לכאורה כי מכיוון שהוא מישראל, אין לו מספיק אשראי בארה"ב. "זה היה שקרי, והסיבה שאנגל לא הצליח להשיג מימון בנקאי היא משום שהעסקים שלו לא היו אמיתיים", נכתב בתביעה. משקיעים בדרך כלל שלחו כסף לאנגל ו-iWitness באמצעות העברה או המחאה. במקרים מסוימים, אנגל אמר למשקיעים להעביר כספים למשקיע אחר.

"רוב המשקיעים ב-iWitness לא הטילו ספק בזרימת הכספים הזו, אבל לאלה שעשו זאת נאמר שהם צריכים לשלוח כסף דרך הצד השלישי כי הצד השלישי מסוגל להחליף כסף בישראל בתעריפים נמוכים יותר מהבנקים", נכתב בתביעה."זה היה עוד שקר".

קבוצת משקיעים הוכנסה לכאורה לתוכנית על ידי אדם שזוהה בתביעה כ"אדם א', שלא היה מודע להונאה והאמין שההשקעות יועילו לחבריו. אדם א', שבסופו של דבר הפסיד יותר מ-700,000 דולר מכספו, ונאלץ להחזיר כעת למשקיעים יותר מ-5.7 מיליון דולר בגלל הערבויות שחתם", נכתב בתביעה.

החל מדצמבר 2018, טען אנגל בפני משקיעים קיימים ופוטנציאליים כי הוא זקוק להון לרכישת מצלמות וציוד אחר עבור iWitness, וישלם את החזר ההשקעה שלהם בהמשך. לטענתו, הוא הציע לפחות למשקיע אחד וריאציות מרובות על העסקה הזו, עבור עבודות התקנת מצלמות שונות, עם השקעות שנעות בין 50,000 ל-180,000 דולר, ושיעורי תשואה של 10% עד 20%.

עם זאת, במציאות, עסקי התקנת המצלמות של iWitness מעולם לא היו רווחיים ולאורך חמש שנים עבדו על פרויקטים בשווי 10,000 עד 20,000 דולר עבור 20 עד 30 לקוחות בלבד, נכתב בתביעה. הרשות לניירות ערך טוענת כי אנגל יצר גם אשליה של רווחיות על ידי שימוש בכספי משקיעים כדי לשלם עבור שכירות משרדים ומכוניות.

באפריל 2020, אנגל החל לכאורה להציע תוכנית השקעות חדשה. על פי החשד, הוא סיפר למשקיעים שיש לו מערכת יחסים מיוחדת עם ראש עיריית בני ברק, הרב אברהם רובינשטיין, שאפשר לו להאיץ את פיתוחן של יחידות דיור שיימכרו מעט מתחת לשוק עם יצירת רווח מהיר. אנגל שלח למשקיעים קיימים, ולמשקיעים פוטנציאליים סרטונים ותמונות של בניין דירות בישראל, סרטון שלו יושב בלשכת ראש עיריית בני ברק והעתקים של מסמכי רשם המקרקעין, כך נכתב בתביעה.

לדוגמה, באפריל 2020 אנגל אמר למשקיע שיש לו פרויקט נדל"ן גדול בישראל. אנגל אמר למשקיע שהוא קונה שתי דירות בקומה העליונה של בניין כי יש לו אישור מיוחד לבנות קומה על גבי יחידות אלו, מה שיאפשר לו לבנות שתי יחידות נוספות. הוא אמר למשקיע שהוא ישלים את הפרויקט בעוד שבעה או שמונה חודשים, וכי התוכנית שלו הייתה למכור את הבתים מעט מתחת למחיר השוק, ובכך יאפשר לו למכור אותו במהירות ועדיין להרוויח. הוא הציג למשקיע הזה חוזה, תמונות של הבניין והדירה, והסרטון שלו יושב עם ראש עיריית בני ברק.

עם זאת, אנגל הודה מאוחר יותר שלא היו נכסים להשקעה והוא ידע שתוכנית ההשקעה בקרקעות "מבוססת על שקרים", כך מסרה הרשות לניירות ערך בארה"ב, הסרטונים ששלח אנגל למשקיעים היו לכאורה של דירות שבהן התגורר פעם. בנוסף, הסרטון של ראש העיר בני ברק, שעמו לא היה לו קשר מיוחד, צולם כשהוא פשוט עצר ליד לשכת ראש העיר, פנה לראש העיר, לחץ לו יד כביכול הם ידידים ותיקים, ואז השתמש בתיעוד כדי לזייף קשר עם ראש העיר.

על פי החשד, אנגל שלח יותר מ-2.5 מיליון דולר לחלפי כספים בישראל, והוא משך 861,000 דולר במזומן. אנגל גם הוציא 56,880 דולר בבתי קזינו וטס במטוסים פרטיים לפחות פעמיים. בסוף דצמבר 2020, התוכנית שלו קרסה. אנגל, שהפציר במשקיעים להמתין עם השקעותיהם או להסכים לזמן נוסף להחזר, לא הצליח לארגן השקעות נוספות כדי לכסות את התחייבויותיו, והוא נמלט מארצות הברית לישראל.

"לאחר שלל מיילים שבהם הוא התנצל על הרס חייהם של אנשים עקב 'מחלתו', הוא חזר לזמן קצר ובמהלך הזמן הזה הוא נפגש עם כמה משקיעים שניסו להציל את ההפסדים שלהם", נכתב בתביעה.

אנגל חתם בסופו של דבר על הצהרה נוטריונית בפברואר 2021 המודה בהונאת ניירות ערך, והשתתף בפגישה מוקלטת עם מספר משקיעים חודש לאחר מכן, בה הודה שהוא מנהל תוכנית פונזי. אנגל אמר למשקיעים שהוא ינסה להחזיר להם את הכסף, אך לא חזר לארצות הברית, כך לפי התביעה.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

Featured

ערב הנאום לאומה: שני שליש מהדמוקרטים לא תומכים בכהונה שנייה של הנשיא ביידן; מכה פיננסית קשה לטראמפ 

Published

on

רוב הדמוקרטים בארה"ב חושבים כעת שקדנציה אחת מספיקה לנשיא ג'ו ביידן, למרות כוונותיו העקשניות להיבחר מחדש ב-2024. כך עולה מסקר חדש של ה-Associated Press-NORC Center for Public Affairs Research, שמראה שרק 37% מהדמוקרטים אומרים שהם רוצים שהוא ישלים כהונה שנייה, ירידה מ-52 האחוזים בשבועות שלפני בחירות אמצע הקדנציה בשנה שעברה.

בעוד שביידן הכריע את ניצחונותיו בחקיקה ויכולתו למשול, הסקר מצביע על כך שיחסית מעט מאזרחי ארה"ב נותנים לו ציונים גבוהים בשניהם. ראיונות המשך עם משתתפים בסקר מצביעים על כך שרבים מאמינים שגילו של בן ה-80 הוא נטל, כאשר אנשים מתמקדים בשיעול שלו, בהליכתו, בצרת הדיבור שלו ובאפשרות שהעבודה המלחיצה ביותר בעולם תתאים יותר למישהו צעיר יותר. "אני, בכנות, חושבת שהוא יהיה מבוגר מדי", אמרה שרה אוברמן, בת 37, דמוקרטית שעובדת בחינוך בראלי, צפון קרוליינה. "נעדיף מישהו צעיר יותר במשרד הנשיא".

כשהנשיא ייתן את נאום מצב האומה שלו, יש לו הזדמנות להתמודד עם ספקות בסיסיים לגבי כשירותו למשול. ביידן נשען בעבר בכבדות על הרקורד שלו כדי לומר שהוא יותר מאשר עומד במשימה. כשנשאל אם הוא יכול להתמודד עם תחומי האחריות של המשרד בגילו, הנשיא הגיב לעתים קרובות כאילו הוא מוכן להתערב על כך: "תראה אותי".

מועמדים דמוקרטיים הצליחו יותר מהצפוי בבחירות אמצע הקדנציה של 2022. המפלגה הדמוקרטית הרחיבה את שליטתה בסנאט במושב אחד ואיבדה בקושי את הרוב בבית הנבחרים למרות שההיסטוריה הראתה שיהיה גל רפובליקני.

בסך הכל, 41% מרוצים מתפקודו של ביידן כנשיא, כך עולה מהסקר, בדומה לרייטינג בסוף השנה שעברה. רוב הדמוקרטים עדיין מרוצים ממה שביידן עושה כנשיא, אך התיאבון שלהם למסע בחירות חוזר ירד למרות הרקורד שלו בבחירות. רק 22% מאזרחי ארה"ב בעלי זכות הצבעה אומרים שהוא צריך להתמודד שוב, ירידה מ-29 האחוזים שאמרו זאת לפני בחירות אמצע הקדנציה בשנה שעברה.

הירידה בקרב הדמוקרטים הטוענים כי ביידן צריך לרוץ שוב לנשיאות נראית מרוכזת בקרב צעירים יותר. בקרב הדמוקרטים בני 45 ומעלה, 49% אומרים שביידן צריך להתמודד מחדש, כמעט כמו 58 האחוזים שאמרו זאת באוקטובר. אבל בקרב אלה מתחת לגיל 45, 23% אומרים כעת שעליו לרוץ לבחירה מחדש, לאחר ש-45 אחוזים אמרו זאת לפני הקדנציה.

לינדה לוקווד, דמוקרטית וגמלאית מקנזס סיטי שבמדינת קנזס, אמרה שהיא לא כל כך מודאגת מהגיל של ביידן. "נראה שהוא במצב די טוב לדעתי, וזה בא מאישה בת 76", אמרה לוקווד. "ייתכן שאתה קצת יותר זהיר בירידה במדרגות ככל שאתה מזדקן, אבל אם המוח שלך עדיין עובד- זה החלק החשוב".

ביידן, כבר הנשיא המבוגר ביותר בהיסטוריה של ארה"ב, נשאל באופן תדיר לגבי גילו, שכן הוא יהיה בן 86 אם ישלים שמונה שנים שלמות כנשיא. לעתים קרובות הוא עובד עד מאוחר ועומד במשך שעות. עם זאת, הוא היה דמות פוליטית לאומית במשך חצי מאה, לאחר שנבחר לראשונה לסנאט במדינת דלאוור ב-1972, והרגעים שבהם הוא מופיע אבוד על הבמה או מעד בנאומים יכולים למשוך יותר תשומת לב מאשר המדיניות שלו.

שר התחבורה פיט בוטיג'ג', בן 41, שביקש להיות המועמד הדמוקרטי לנשיאות ב-2020, הודה ב-CNN כי "טיעונים דוריים יכולים להיות חזקים. הטיעון החזק מכולם הוא תוצאות", אמר בוטיג'ג', "ואתה לא יכול להתווכח – או לפחות הייתי אומר שאתה לא יכול להתווכח עם פרצוף רציני – שזה לא דבר טוב שנוצרו 12 מיליון מקומות עבודה תחת הנשיא הזה".

מצביעים כמו רוס טראקי, עורך דין בן 35 במדינת מישיגן, מתבוננים בנשיא בזהירות. טראקי לא הצביע עבור ביידן או המועמד הרפובליקני דונלד טראמפ בשנת 2020. הוא מרגיש כאילו ביידן היה האחרון בשורה של נשיאים "נמוכים". "הגיל שלו, ואולי גם החדות הנפשית שלו, הם לא איפה שהייתי רוצה שהמנהיג של המדינה יהיה", אמר טראקי. "לפעמים הוא נראה כאדם זקן שעבר את שיאו. לפעמים אני קצת מרחם על הבחור שנדחף החוצה מול קהל".

ביידן הדגיש שוב ושוב בנאומים שחיוני שהציבור יידע את כל מה שהממשל שלו עושה: ארבעה ניצחונות חקיקה גדולים עם הקלות בנגיף הקורונה, חוק התשתית הדו-מפלגתית, חוק הצ'יפים והמדע, וצעדי מס והוצאות שעוזרים לטפל בשינויי האקלים ולשפר את היכולת של מס הכנסה לאכוף את קוד המס ולעזור למשלמי המסים.

עם זאת, רק ל-13% יש אמון רב ביכולתו של ביידן להשיג יעדי מדיניות מרכזיים, שיקוף אפשרי של העובדה שכעת עליו לעבוד עם רוב רפובליקני בבית הנבחרים שרוצה לקצץ בהוצאות בתמורה להסרת סמכות ההלוואות החוקית של הממשלה. הסקר גם מראה שרק 23% מהמבוגרים בארה"ב אומרים שיש להם "מידה רבה" של אמון שביידן ינהל ביעילות את הבית הלבן. זה ירד מ-28% לפני שנה ונשאר נמוך משמעותית מ-44 אחוזים לפני שנתיים, בדיוק כשביידן נכנס לתפקיד.

גם המצביעים הרפובליקנים אינם מוכנים לתת לביידן את היתרון של הספק, ופוגעים ברייטינג שלו. ג'ון רודריגז, בן 76, תמך בטראמפ והניח שביידן רק מבצע את הצעותיהם של עוזריו. זה יוצר אתגר לנשיא שהבטיח לאחד את המדינה. "אני מאמין שהוא לא זה שמבקל את ההחלטות", אמר רודריגז, המתגורר בקאטלר ביי, פלורידה. "הוא בובה שאומרים לו לאן ללכת ומה להגיד".

אבל המכשול העיקרי עבור ביידן עשוי להיות מצביעים כמו ויקראם ג'וגלקאר, 46, שעובד בתעשיית המחשבים באוסטין, טקסס. הוא תמך בנשיא ב-2020, רק כדי לסכם את תחושותיו לגבי תקופתו של ביידן בתפקיד כ"לא משהו". "ההחלטה אם מישהו צריך להתמודד או לא אינה תלויה בי", אמר ג'וגלקר. "אני לא יודע מי יהיה בקלפי, אבל אני מקווה שזה יהיה מישהו טוב יותר מהמפלגה שלו".

מכה קשה לטראמפ: קבוצת האחים קוך לא תתמוך במירוץ שלו לבית הלבן

הקבוצה הפוליטית שהקימו האחים המיליארדרים השמרנים צ'רלס קוך ואחיו המנוח דיוויד קוך, מאותתת כי לא תתמוך בדונלד טראמפ בבחירות המקדימות של המפלגה הרפובליקאית לקראת בחירות 2024. בקבוצה מסרו כי בכוונתם לתמוך ב"מי שיוכל להצעיד את ארצנו קדימה, ויוכל לנצח".

מזכר של עמותה שהקימו האחים קוך ב-2004, נכתב כי כדי שיהיו מנהיגים שיכולים להתגבר על "הפוליטיקה הפגומה" בוושינגטון – ולהשיג מועמדים טובים מאלה שהרפובליקאים מציגים – הקבוצה חייבת להיות מעורבת בבחירות בשלב מוקדם יותר. עמותת על היא עמותה פוליטית שפועלת למען מועמד או מפלגה.

"כדי לכתוב פרק חדש בארץ שלנו, אנחנו צריכים לפתוח דף חדש", כתבה במזכר אמילי סיידל, מנכ"לית AFP ויועצת בכירה לעמותה. "הדבר הטוב ביותר הוא שיהיה לנו ב-2025 נשיא שייצג פרק חדש. הציבור בארה"ב הראה שהוא מוכן להתקדם, ו-AFP תסייע להם לעשות זאת".

 AFP הוציאה כמעט 80 מיליון דולר על מועמדים בבחירות אמצע הקדנציה של השנה שעברה, לפי האתר OpenSecrets – כולל ב-22 בחירות מקדימות ברמה הפדרלית וכמעט 200 נוספות ברמת המדינות, לפי המזכר.

האחים קוך תמכו במשך שנים ארוכות במועמדים רפובליקאים, בהם טראמפ, אך במהלך תקופת נשיאותו של טראמפ יצאו נגד לא מעט יוזמות שלו, 

טראמפ מתכנן להתמודד בפעם השלישית על הנשיאות, אולם סקרים מראים כי רוב הבוחרים של המפלגה הרפובליקאית מעוניינים במועמד אחר – כמו מושל פלורידה רון דיסנטיס, שצפוי להכריז על כניסתו למרוץ. דיסנטיס תומך במדיניות של טראמפ, אך אין לו את המטען הפוליטי שטראמפ נושא עמו.

טראמפ הוא היחיד במפלגה הרפובליקאית שהודיע כי יתמודד על המועמדות מטעם המפלגה בבחירות לנשיאות. ניקי היילי, לשעבר מושלת דרום קרוליינה ושגרירת ארה"ב באו"ם, צפויה להכריז על התמודדותה ב-15 בפברואר. כמה מועמדים נוספים מלבד דיסנטיס שוקלים גם הם לעשות זאת.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות