Connect with us

כלכלה ועסקים

שרק ימשיכו התיירים להגיע

Published

on

מהן הסיבות לשיא בתיירות הנכנסת לישראל? • על הדבש ועל העוקץ

בחודש שעבר נכנסו ארצה כ-450 אלף תיירים. בחודשים ספטמבר-אוקטובר קצת למעלה מ-850 אלף. מינואר עד סוף אוקטובר, נכנסו לגבולות מדינת ישראל 3.7 מיליון תיירים – מספרים מרשימים ביותר למדינה שאוכלוסיתה מונה כתשעה מיליון אנשים.

האורחים מתחלקים לשתי קבוצות: אלו שהם חלק מסיור מאורגן, והשאר שנמצאים כאן בכוחות עצמם. זרים, יהודים, ואחרים, עבורם מדינת ישראל מהווה יעד תיירותי מיוחד.

ישראלים החיים בארץ לא פונים לתיירות פנים, שכן זו יקרה מדי עבורם. במקום לילה במלון בארץ ניתן לסוע לחופשה ״הכל כלול״ בחו״ל למספר ימים. גם לתיירים שבאים מחו״ל ולכסף משמעות עבורם (קרי, אין הם נמנים בין אלו שעלות עתק זניחה עבורם), בתי המלון יקרים עד מאד ולכן הם פונים ל-Airbnb או ל-Booking.com כך קמה לה תעשייה שלמה של השכרת דירות ובתים. אינני יודע אם יש מישהו שמפקח, אך נראה מנסיונות מועטים שכוחות השוק החופשי דואגים לכך. בעלי הנכסים מרוויחים הון עתק על ההשכרה, והם עצמם לא ירצו לסכן את מקור הכנסתם.

לא כך בכל הנוגע למוניות. לפני שנים הבינו במשרד הממשלתי הנכון שיש לפקח מקרוב על מה שקורה, ואכן בשדה התעופה אמור כל הנכנס למונית לקבל פתקית עם המחיר לנסיעה (בהתאם ליעד ומספר הנוסעים והמזוודות). אך אין זאת אומרת שהנהגים לא מנסים, כי מי יודע שהמספר כולל גם את ״מס הנסיעה מהשדה״ או את המזוודות או כל דבר נוסף? הנהגים ממציאים – ללא כל בושה – והתייר הנאיבי משלם.

בנוסף יש ״חאפרים״ ואותם חייבים להוציא מהשדה. ידידה נוצריה שלי שהגיעה לכנס תקשורת נוצרית בירושלים נשדדה על ידי נהג ממולח שכזה, ודבר זה ילווה אותה כל אימת שתחשוב על ישראל.

לא רק על תיירים הנהגים עובדים. גם על הישראלים. מונה? האם לא חובתם להפעיל מונה ולתת קבלה? מדוע כל המסחרה? בעזות פנים הם מנסים, ולרוב מצליחים. הגיע הזמן שיבוא יום והמשרד הממשלתי המתאים ישתלט וישליט סדר אחת ולתמיד.

בין הנהגים מקבלי הפנים לארץ לבין העלות הלא מבוטלת לישון כאן, מסתבר שהארץ היא מוקד אדיר לתיירים. הפדרציה היהודית בלוס אנג׳לס מעסיקה אדם במשכורת מלאה בארץ כמו גם סוכנות נסיעות שעוסקת במתן שירות כמעט בלעדי להם למשלחות לארץ. כמעט כל גוף שמגייס כספים – מימין ומשמאל – שולח משלחות לארץ, שכן זה עסק מכניס ביותר. כמותם גם הנוצרים, אך אצלם זה אחרת. בכדי לכסות את עלות הנסיעה והטיול בארץ, שלרוב היא בין שלושת-ארבעת אלפי דולרים, יש לאסוף דולר לדולר, ורבים מהם מתאמצים במיוחד – במכירת עוגות, ניקוי מכוניות ופרויקטים נוספים. חוסכים סנט לסנט בכדי להגשים את משאת נפשם. כך יוצא שהביקור בארץ הוא גולת הכותרת של מאמץ לא מבוטל, שכן הפרוטה לא מצויה בידם, וכידוע, אדם מעריך הרבה יותר מה שלא מגיע בקלות או בחינם.

חייבים לזכור שאין נסיעה לארץ דבר של מה בכך, ולכן אנחנו חייבים להסביר פנינו לתייר. למי שחושב שישראל כיעד תיירותי הוא דבר מובן מאליו, שכן העיר הקדושה בעולם כאן, בגלל שישו התהלך כאן או בגלל שתל אביב היא עיר ללא הפסקה ובאילת ניתן להתבשל בשמש לשפת הים או בים המלח ניתן להתכסות בבוץ מבריא ולצוף על פני המים, צריך לזכור גם את הצד השני של המטבע.

ישראל היא גם היעד השנוא ביותר למרבית העולם. זו מדינת אפרטהייד וכיבוש. כאן עוקרים עצי זית והורסים גידולים של המקומיים (לאחר שמונעים מהם להגיע לעבוד את האדמה). כאן עומלים ושוקדים על הריסת כיפת הזהב ומסגד אל אקצה. כאן עוצרים אותך בכניסתך ובצאתך ומעבירים אותך תשאול מפרך ובדיקה משפילה. כאן מנצלים את המקומיים, שזו אדמתם וביתם, ולא נותנים להם לראות או לחוש את הים (שלהם).

על ישראל שומעים מדי יום ביומו בחדשות, והחדשות אינן טובות; על עזה ישראל הטילה סגר וגרמה למיליוני פלסטינים לחיות בגטו (ממש כמו במחנות ההשמדה – הציונים הם הנאצים המודרנים). ישראל הורסת אלפי בתים של פלסטינים, מונעת איחוד משפחות וקשר רציף בין עזה לגדה המערבית. בירושלים ישראל מנסה להשתלט על מזרח העיר, בירתה של פלסטין. בגדה המתנחלים גונבים את מי המקומיים ומזרימים שפכים לטבע ומזהמים אותו לעד.

ובישראל – כך שומעים בחדשות שחיתות שאין כמוה, מהנשיא וראשי ממשלה בעבר ובהווה, דרך כמעט כל שכבה של האוכלוסיה. פלא שנהגי המוניות מרמים, מנהיגיהם ונבחרי הציבור משמשים דוגמא, ומדוע שגם הם לא יהנו?

אז מדוע עדיין מגיעים לארץ, ומי מגיע?

ליהודים ולישראלים החיים בחו״ל, ביקור בארץ הוא חופשה נהדרת, חידוש הקשר ונדבך נוסף שיאפשר להם להגיד עד כמה הם קשורים לארץ, עד כמה הארץ תלויה בהם. הנוצרים הם היחידים המגיעים לכאן דרך קבע, ביחוד בעת צרה ומצוקה כשהישראלים היושבים בניכר והיהודים מבטלים את ביקורם מחשש לחייהם. שליחי מצווה אינם ניזוקים, והנוצרים מגיעים למקום בו התהלך האלוהים שלהם, כאן נרצח על ידי היהודים וכאן הוא חזר לתחיה. מחכים הם לביאתו מחדש.

והתיירים מיהם? מאות אלפים מהם מדי חודש בחודשו? נתח נכבד הוא של משלחות עם מטרה ספציפית. הנה תורמים שהשקיעו בארגון ועבורם כמה אלפי דולרים לביקור נפלא הוא דבר של מה בכך. זוכים הם בנסיעה נפלאה וזוכה הארגון בחיזוק מעמדו והצגת עמדותיו הלכה למעשה.

כך מתייצב לו כל עם ישראל – מהנשיא, ראש הממשלה, השרים וחברי הממשלה, עיתונאים ואנשי תקשורת, ראשי מועצות וראשי ערים, דוברים ויועצים ועוד ועוד לקבל את פני הבאים. אלו בעד מדינת ישראל, מנסים לשנותה, בעוד אחרים מביאים לכאן עתודות שלמות והופכים אותן ליחידות המפיצות את השנאה לרחבי העולם. ההכנסה מאותם 3.7 מיליון תיירים שהגיעו לכאן מתחילת השנה, לפי נתוני משרד התיירות, היא כ-5.5 מילארד דולר, לא דבר של מה בכך.

התיירים ימשיכו להגיע. נהגי המוניות ימשיכו לרמות אותם. וכל המי-ומי ימשיכו לפגוש אותם (וכמעט ללא יוצא מן הכלל לקבל צ׳ק נכבד עבור כך). שרק ימשיכו התיירים להגיע!

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

כלכלה ועסקים

קונים יותר, חיים פחות

Published

on

מגמה חדשה: ירידה בתוחלת החיים בארה"ב * הזינוק הגבוה ביותר בשיעורי התמותה בין 2010-2017 היה בקרב בני 25 עד 34 * בין הגורמים: התמכרות לסמים ולאלכוהול, השמנת יתר והתאבדויות

שיעור המוות בעקבות התאבדויות, מנות סם, מחלות כבד ועשרות סיבות אחרות צומח בקרב צעירים ומבוגרים בגיל העבודה בארה"ב בעשור האחרון, והוא הוריד את תוחלת החיים הכללית כאן זו השנה השלישית ברציפות. כך עולה ממחקר עגום שבחן את גרף התמותה בארה"ב בשישים השנים האחרונות ופורסם השבוע. הדו"ח, שראה אור בכתב העת של האיגוד הרפואי האמריקני, זכה לשבחיהם של חוקרים חיצוניים על הטיפול המקיף שלו במגמה חידתית: היפוך של העלייה ההיסטורית בתוחלת החיים.

למרות הוצאות ענק על שירותי בריאות, ארה"ב חווה עלייה בתמותה וירידה בתוחלת החיים בקרב בני 25 עד 64, בשעה שבמדינות עשירות אחרות תוחלת החיים ממשיכה לעלות. אף שמחקרים קודמים הדגישו את עליית התמותה בקרב לבנים, המגמה הרחבה המפורטת במחקר זה חוצה קווים מגדריים, גזעיים ואתניים. הזינוק הגבוה ביותר בשיעורי התמותה משנת 2010 עד 2017 – 29 אחוזים – היה בקרב בני 25 עד 34.

הממצאים שפורסמו בוושינגטון פוסט צפויים לעורר דיון פוליטי סביב גורמים ופתרונות פוטנציאליים, שכן הגיאוגרפיה של עליית שיעורי המוות מצויה בחפיפה ניכרת למדינות ואזורים שנמצאים על כף המאזניים לקראת הבחירות לנשיאות ב־2020.

כשליש מתוך 33 אלף "מקרי מוות עודפים", שהתרחשו על פי המחקר מאז שנת 2010, אירעו בארבע מדינות בלבד: אוהיו, פנסילבניה, קנטקי ואינדיאנה – השתיים הראשונות הן מדינות קריטיות בבחירות לנשיאות. המדינה שבה חלה העלייה הגדולה ביותר בשיעורי תמותה בקרב תושבים בגיל העבודה בעשור האחרון – 23.3 אחוז – היא ניו־המפשייר, המדינה הראשונה שבה ייערכו פריימריז.

"רמת התמותה אמורה לרדת, כמו במדינות אחרות", אמר המחבר הראשי של הדו"ח, סטיבן וולף. "העובדה שהמספר ממשיך לטפס, מראה שמשהו ממש לא בסדר". לדבריו, גורמים רבים תורמים למצב. מגפת האופיואידים היא בין הגורמים המרכזיים למספרים המדאיגים, אך היא רחוקה מלהיות הסיבה היחידה. המחקר מצא כי השיפור בתוחלת החיים, בעיקר בגלל הירידה בשיעורי תמותת תינוקות, החל להאט בשנות השמונים, הרבה לפני שמגפת האופיואידים הפכה לאסון לאומי.

33 אלף מקרי המוות העודפים הם אומדן המבוסס על מספר מקרי המוות באמצע החיים משנת 2010 עד 2017 שהיו צפויים אם רמת התמותה לא הייתה משתנה, לעומת מספר מקרי המוות שנרשמו בפועל. לדברי וולף, "חלקם אפשר לייחס להשמנת יתר, חלקם להתמכרות לסמים, וחלקם לתאונות דרכים בעקבות שימוש בטלפונים ניידים בעת הנהיגה". היקף המגמה והתפשטותה "מצביעים שהסיבה חייבת להיות מערכתית, ושיש גורם שורשי כלשהו המחולל הרעה בריאותית בקרב מבוגרים בגיל העבודה".

שיעור התמותה מכל הסיבות – כלומר, מקרי מוות לכל 100 אלף איש – עלה בשישה אחוזים משנת 2010 לשנת 2017 בקרב אנשים בגיל העבודה בארה"ב. באופן כללי שיעור התמותה בקרב גברים גבוה יותר, אך הדו"ח חושף כמה מגמות מטרידות. נשים מתות ממחלות שבעבר היו נפוצות הרבה יותר בקרב גברים, אפילו כאשר גברים ממשיכים למות במספרים מוחלטים גדולים יותר.

הסיכון לתמותה ממנת יתר של סמים עלה ב־486 אחוזים בקרב נשים בגיל העמידה בין 1999 ל־2017; באותה תקופה עלה הסיכון ב־351 אחוז בקרב גברים. נשים חוו גם עלייה גדולה יותר באופן יחסי בסיכון להתאבדות, ובמחלות כבד הקשורות לאלכוהול. במחקר נכתב כי עליית התמותה בקרב מבוגרים לבנים בגיל העמידה החלה בשנת 2010, בקרב היספנים בשנת 2011, ובקרב אפריקנים־אמריקנים בשנת 2014.

חוקרים חיצוניים שיבחו את המחקר שהצליח להעניק מבט כה רחב וגורף על מגמות התמותה בארה"ב. "יש לדו"ח הזה רלוונטיות אוניברסלית, והשלכות רחבות על כל החברה", אמר הווארד קו, פרופסור לבריאות הציבור באוניברסיטת הרווארד שלא היה חלק מצוות המחקר. הדו"ח מגלה שחיקה רחבה בבריאות בלי שום "אקדח מעשן", אמרה אלן מירה, פרופסור במכון דרטמות' למדיניות בריאות ופרקטיקה קלינית. "אנשים מרגישים גרוע יותר כלפי עצמם ועתידם, וזה מוביל אותם לעשות דברים שמובילים להרס עצמי ושאינם מקדמים את בריאותם".

הדו"ח בדק את תוחלת החיים והתמותה ברחבי אמריקה משנת 1959 עד 2017.  המגמה הכללית: תוחלת החיים השתפרה מאוד במשך כמה עשורים, במיוחד בשנות השבעים, ואז האטה, התיישרה ולבסוף הפכה את מסלולה לאחר 2014, והיא פוחתת כבר שלוש שנים ברציפות.

תוחלת החיים הממוצעת בארה"ב פיגרה מאחורי מדינות עשירות אחרות בשנת 1998, ומאז הפער גדל בהתמדה. מומחים מתייחסים לפער הזה כ"חיסרון הבריאותי" של ארה"ב. ישנם גורמים שמתבטאים רק בהדרגה, כמו השפעות העישון. לדוגמה, בסוף שנות השישים ותחילת השבעים שיווקו חברות סיגריות את תוצרתן לנשים שיווק אגרסיבי. ההשפעות הבריאותיות של המהלך הזה עלולות להופיע רק לאחר עשרות שנים.

הפרופסורים אן קייס ואנגוס דיטון מאוניברסיטת פרינסטון, שדיווחם בשנת 2015 הדגיש את שיעורי התמותה בקרב לבנים בגיל העמידה, פרסמו בשנת 2017 מאמר שהצביע על פער בריאות מתרחב הקשור ברמות השכלה, מגמה המתוארכת לשנות השבעים. קייס אמרה לכתבים שמחקרם חשף "ים של ייאוש" בקרב אמריקאים בעלי תעודת תיכון בלבד. היא סירבה להתייחס לדו"ח החדש.

השמנת יתר היא חלק חשוב בסיפור. אישה ממוצעת באמריקה שוקלת כיום כמו הגבר הממוצע לפני חצי מאה, וגברים שוקלים כיום כ־15 ק"ג יותר. מרבית תושבי ארה"ב סובלים מעודף משקל – 71.6 אחוז מהאוכלוסייה בני 20 ומעלה, על פי ה־CDC. 19 אחוז מילדי ארה"ב בגילי שנתיים עד 19 סובלים מהשמנת יתר.

"הילדים האלה מתחילים להשמין בשנות העשרה המוקדמות שלהם, לפעמים לפני גיל עשר", התריע ס' ג'יי אולשנסקי, פרופסור לבריאות הציבור באוניברסיטת אילינוי בשיקגו. "כשהם מגיעים לשנות העשרים, השלושים והארבעים לחייהם, הם נושאים את גורמי הסיכון להשמנה שנרכשו בילדותם. לא ראינו את זה בדורות קודמים. זו לא תופעה חד־פעמית. זה הולך להדהד לאורך זמן".

המשך לקרוא

כלכלה ועסקים

זהירות! הונאה חדשה תוקפת את משתמשי נטפליקס

Published

on

קיבלתם מייל שחשבון הנטפליקס שלכם הוקפא? מדובר בהונאה מתוחכמת שמנסה לגנוב מכם את פרטי האשראי

קיבלתם הודעה כי חשבון הנטפליקס שלכם הוקפא? מדובר בהונאה מתוחכמת וללא ידע מקדים, גם משתמש בקיא יכול ליפול בפח. "זו תזכורת שיש לכם יתרה לשלם. כשניסינו לחייב בצורה אוטומטית, חשבון הבנק סירב את התשלום. אנא התחבר לחשבון דרך הלינק שלמטה, והזן את פרטי האשראי או שבצע את התשלום בצורה אחרת", כך נכתב בהודעת המייל שנשלחה ברחבי העולם. עוד נחתם בסוף ההודעה "החברים מנטפליקס". כאמור, מדובר בהונאה ובמקרים כאלו יש להתחבר אל החשבון בצורה ידנית, דרך כתובת האתר הרשמי ולבדוק שהתשלום עבר בצורה תקינה.

זו אינה הפעם הראשונה שמנויי נטפליקס סובלים ממתקפת פישינג. במקרים קיצוניים, משתמשים אף דיווחו כי לינקים מהסוג הובילו אותם להוריד תוכנה זדונית שנעלה אותם מחוץ למחשב. נטפליקס אמרה בתגובה כי לעולם לא תבקש ממשתמשים לשלוח פרטים אישיים, לרבות תעודת זהות, כרטיס אשראי וסיסמאות, באמצעות תכתובות אימייל.

אם מחקתם את המייל מבלי שלחצתם עליו, גם חשבון המייל שלכם וגם המחשב תקינים ובטוחים, למעשה – עשיתם את המעשה הנכון. במקרים דומים שבהם מתקבל מייל משירות כזה או אחר, מומלץ להתחבר לאתר הרשמי באופן ידני או להתקשר במידה ויש מוקד טלפוני זמין. אם הזנתם את הסיסמה או חמור מכך את פרטי האשראי, מומלץ שראשית תבטלו את האשראי, ושנית תשנו את הסיסמה באתר הרשמי.

המשך לקרוא

כלכלה ועסקים

מנכ"ל ליווי'ס: "בעוד 10 שנים לבגדים לא יהיו מידות"

Published

on

"מצלמות וסורקי גוף יאפשרו ללקוחות לקנות בגדים שמתאימים להם בדיוק מושלם"

"החידושים החשובים ביותר נולדים כשאתה נאלץ להתמודד עם אילוץ, והאילוץ שלנו הוא הצורך להתמודד עם מידות גוף", כך אמר ל-CNBC מנכ"ל ליווי'ס צ'ארלס ברג.

בראיון העריך ברג כי "המידות הקלאסיות ייצאו מתעשיית האופנה בעוד 10 שנים". הסיבה לכך, לדבריו, היא "מצלמות וסורקים מיוחדים שיאפשרו ללקוחות לסרוק את הגוף שלהם באופן מדויק ויאפשר לקנות בגדים שמתאימים בדיוק מושלם לגוף". את הבגדים שיותאמו עבורו באופן אישי יוכל כל לקוח להזמין ישירות הביתה.

בשנת 2013, לוי שטראוס פתחה את מעבדת החדשנות Eureka שנמצאת בסמוך למטה שלה בסן פרנסיסקו ופיתוח טכנולוגיה חדשנית שחסכה לחברה יותר משלושה מיליארד דולר בגימור ג'ינסים. תהליך השימוש של ליווי'ס בלייזרים לצורך גימור זוג מכנסי ג'ינס מעניק למכנסיים את המראה שהצרכנים רוצים, מקטין את הזמן שנדרש להכנת ג'ינס, וכן את העבודה הגופנית ואת הכימיקלים הדרושים להשלמת התהליך.

טכנולוגיית הלייזר עשויה לאפשר בעתיד שינוי גודל והזמנות בהתאמה אישית של בגדים. הלייזרים מאפשרים לסיים את הג'ינס במרכזי ההפצה ולא במתקני ייצור מרכזיים, מה שפותח את הדלת להזמנות בהתאמה אישית. "זה מהפכני וישנה לגמרי את כל שרשרת האספקה לאורך זמן מכיוון שנוכל לדחות את הגימור של זוג ג'ינס קרוב יותר לשוק", אמר ברג.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות