Connect with us

כלכלה ועסקים

שרק ימשיכו התיירים להגיע

Published

on

מהן הסיבות לשיא בתיירות הנכנסת לישראל? • על הדבש ועל העוקץ

בחודש שעבר נכנסו ארצה כ-450 אלף תיירים. בחודשים ספטמבר-אוקטובר קצת למעלה מ-850 אלף. מינואר עד סוף אוקטובר, נכנסו לגבולות מדינת ישראל 3.7 מיליון תיירים – מספרים מרשימים ביותר למדינה שאוכלוסיתה מונה כתשעה מיליון אנשים.

האורחים מתחלקים לשתי קבוצות: אלו שהם חלק מסיור מאורגן, והשאר שנמצאים כאן בכוחות עצמם. זרים, יהודים, ואחרים, עבורם מדינת ישראל מהווה יעד תיירותי מיוחד.

ישראלים החיים בארץ לא פונים לתיירות פנים, שכן זו יקרה מדי עבורם. במקום לילה במלון בארץ ניתן לסוע לחופשה ״הכל כלול״ בחו״ל למספר ימים. גם לתיירים שבאים מחו״ל ולכסף משמעות עבורם (קרי, אין הם נמנים בין אלו שעלות עתק זניחה עבורם), בתי המלון יקרים עד מאד ולכן הם פונים ל-Airbnb או ל-Booking.com כך קמה לה תעשייה שלמה של השכרת דירות ובתים. אינני יודע אם יש מישהו שמפקח, אך נראה מנסיונות מועטים שכוחות השוק החופשי דואגים לכך. בעלי הנכסים מרוויחים הון עתק על ההשכרה, והם עצמם לא ירצו לסכן את מקור הכנסתם.

לא כך בכל הנוגע למוניות. לפני שנים הבינו במשרד הממשלתי הנכון שיש לפקח מקרוב על מה שקורה, ואכן בשדה התעופה אמור כל הנכנס למונית לקבל פתקית עם המחיר לנסיעה (בהתאם ליעד ומספר הנוסעים והמזוודות). אך אין זאת אומרת שהנהגים לא מנסים, כי מי יודע שהמספר כולל גם את ״מס הנסיעה מהשדה״ או את המזוודות או כל דבר נוסף? הנהגים ממציאים – ללא כל בושה – והתייר הנאיבי משלם.

בנוסף יש ״חאפרים״ ואותם חייבים להוציא מהשדה. ידידה נוצריה שלי שהגיעה לכנס תקשורת נוצרית בירושלים נשדדה על ידי נהג ממולח שכזה, ודבר זה ילווה אותה כל אימת שתחשוב על ישראל.

לא רק על תיירים הנהגים עובדים. גם על הישראלים. מונה? האם לא חובתם להפעיל מונה ולתת קבלה? מדוע כל המסחרה? בעזות פנים הם מנסים, ולרוב מצליחים. הגיע הזמן שיבוא יום והמשרד הממשלתי המתאים ישתלט וישליט סדר אחת ולתמיד.

בין הנהגים מקבלי הפנים לארץ לבין העלות הלא מבוטלת לישון כאן, מסתבר שהארץ היא מוקד אדיר לתיירים. הפדרציה היהודית בלוס אנג׳לס מעסיקה אדם במשכורת מלאה בארץ כמו גם סוכנות נסיעות שעוסקת במתן שירות כמעט בלעדי להם למשלחות לארץ. כמעט כל גוף שמגייס כספים – מימין ומשמאל – שולח משלחות לארץ, שכן זה עסק מכניס ביותר. כמותם גם הנוצרים, אך אצלם זה אחרת. בכדי לכסות את עלות הנסיעה והטיול בארץ, שלרוב היא בין שלושת-ארבעת אלפי דולרים, יש לאסוף דולר לדולר, ורבים מהם מתאמצים במיוחד – במכירת עוגות, ניקוי מכוניות ופרויקטים נוספים. חוסכים סנט לסנט בכדי להגשים את משאת נפשם. כך יוצא שהביקור בארץ הוא גולת הכותרת של מאמץ לא מבוטל, שכן הפרוטה לא מצויה בידם, וכידוע, אדם מעריך הרבה יותר מה שלא מגיע בקלות או בחינם.

חייבים לזכור שאין נסיעה לארץ דבר של מה בכך, ולכן אנחנו חייבים להסביר פנינו לתייר. למי שחושב שישראל כיעד תיירותי הוא דבר מובן מאליו, שכן העיר הקדושה בעולם כאן, בגלל שישו התהלך כאן או בגלל שתל אביב היא עיר ללא הפסקה ובאילת ניתן להתבשל בשמש לשפת הים או בים המלח ניתן להתכסות בבוץ מבריא ולצוף על פני המים, צריך לזכור גם את הצד השני של המטבע.

ישראל היא גם היעד השנוא ביותר למרבית העולם. זו מדינת אפרטהייד וכיבוש. כאן עוקרים עצי זית והורסים גידולים של המקומיים (לאחר שמונעים מהם להגיע לעבוד את האדמה). כאן עומלים ושוקדים על הריסת כיפת הזהב ומסגד אל אקצה. כאן עוצרים אותך בכניסתך ובצאתך ומעבירים אותך תשאול מפרך ובדיקה משפילה. כאן מנצלים את המקומיים, שזו אדמתם וביתם, ולא נותנים להם לראות או לחוש את הים (שלהם).

על ישראל שומעים מדי יום ביומו בחדשות, והחדשות אינן טובות; על עזה ישראל הטילה סגר וגרמה למיליוני פלסטינים לחיות בגטו (ממש כמו במחנות ההשמדה – הציונים הם הנאצים המודרנים). ישראל הורסת אלפי בתים של פלסטינים, מונעת איחוד משפחות וקשר רציף בין עזה לגדה המערבית. בירושלים ישראל מנסה להשתלט על מזרח העיר, בירתה של פלסטין. בגדה המתנחלים גונבים את מי המקומיים ומזרימים שפכים לטבע ומזהמים אותו לעד.

ובישראל – כך שומעים בחדשות שחיתות שאין כמוה, מהנשיא וראשי ממשלה בעבר ובהווה, דרך כמעט כל שכבה של האוכלוסיה. פלא שנהגי המוניות מרמים, מנהיגיהם ונבחרי הציבור משמשים דוגמא, ומדוע שגם הם לא יהנו?

אז מדוע עדיין מגיעים לארץ, ומי מגיע?

ליהודים ולישראלים החיים בחו״ל, ביקור בארץ הוא חופשה נהדרת, חידוש הקשר ונדבך נוסף שיאפשר להם להגיד עד כמה הם קשורים לארץ, עד כמה הארץ תלויה בהם. הנוצרים הם היחידים המגיעים לכאן דרך קבע, ביחוד בעת צרה ומצוקה כשהישראלים היושבים בניכר והיהודים מבטלים את ביקורם מחשש לחייהם. שליחי מצווה אינם ניזוקים, והנוצרים מגיעים למקום בו התהלך האלוהים שלהם, כאן נרצח על ידי היהודים וכאן הוא חזר לתחיה. מחכים הם לביאתו מחדש.

והתיירים מיהם? מאות אלפים מהם מדי חודש בחודשו? נתח נכבד הוא של משלחות עם מטרה ספציפית. הנה תורמים שהשקיעו בארגון ועבורם כמה אלפי דולרים לביקור נפלא הוא דבר של מה בכך. זוכים הם בנסיעה נפלאה וזוכה הארגון בחיזוק מעמדו והצגת עמדותיו הלכה למעשה.

כך מתייצב לו כל עם ישראל – מהנשיא, ראש הממשלה, השרים וחברי הממשלה, עיתונאים ואנשי תקשורת, ראשי מועצות וראשי ערים, דוברים ויועצים ועוד ועוד לקבל את פני הבאים. אלו בעד מדינת ישראל, מנסים לשנותה, בעוד אחרים מביאים לכאן עתודות שלמות והופכים אותן ליחידות המפיצות את השנאה לרחבי העולם. ההכנסה מאותם 3.7 מיליון תיירים שהגיעו לכאן מתחילת השנה, לפי נתוני משרד התיירות, היא כ-5.5 מילארד דולר, לא דבר של מה בכך.

התיירים ימשיכו להגיע. נהגי המוניות ימשיכו לרמות אותם. וכל המי-ומי ימשיכו לפגוש אותם (וכמעט ללא יוצא מן הכלל לקבל צ׳ק נכבד עבור כך). שרק ימשיכו התיירים להגיע!

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

כלכלה ועסקים

צרות בנטפליקס: ביטולי מנויים בעקבות הסרט Cuties

Published

on

By

ענקית הסטרימינג ספגה ביקורות נוקבות בטענה שהסרט הצרפתי מציג ילדות קטנות בצורה מינית. שיעור הביטולים היומי זינק פי 5

נֿטפליקס חווה גל של ביטולי מנויים בעקבות השערורייה שפרצה סביב הסרט הצרפתי "חמודות" (Cuties). לפי חברת ניתוח הנתונים אנטנה (Antenna), שיעור הביטולים של מנויים בענקית הסטרימינג זינק פי 5 לעומת השיעור הרגיל לאחר העלאת הסרט לשירות. נטפליקס ספגה ביקורות נוקבות בטענה שהסרט מציג ילדות קטנות בצורה מינית. בימים האחרונים זוכה גם ההאשטאג #לבטלנטפליקס (#CancelNetflix) לעניין רב במדיה החברתית.

נטפליקס אמנם התמודדה בעבר עם גלים של ביטולים, אולם נראה שהפעם שיעור הביטולים גבוה במידה ניכרת. נטפליקס ספגה ביטולים גם בשנה שעברה לאחר השקת השירות המתחרה מבית דיסני, אולם אז מדובר היה בעלייה של פי 1.7 של ביטולים ביום. עם זאת, לביטולים לא צפויה להיות השפעה מתמשכת על מאגר המנויים של החברה. הפלטפורמה היא המובילה הברורה בשוק הסטרימינג. ענקית הסטרימינג צפויה להוציא השנה 13.6 מיליארד דולר על סדרות וסרטים שיוצעו בפלטפורמה שלה, סכום העולה על ההוצאות של מתחרותיה בסעיף זה.  בראיון למגזין "The Verge" אמר המנכ"ל הייסטינגס, כי נטפליקס תפיץ ב־2021 יותר תוכני מקור מאשר ב־2020, זאת למרות אתגרי המגפה. במחצית הראשונה של השנה נוספו 26 מיליון מנויים לנטפליקס, שמספרם כעת מגיע ל־193 מיליון.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות