Connect with us

כלכלה ועסקים

שרק ימשיכו התיירים להגיע

Published

on

מהן הסיבות לשיא בתיירות הנכנסת לישראל? • על הדבש ועל העוקץ

בחודש שעבר נכנסו ארצה כ-450 אלף תיירים. בחודשים ספטמבר-אוקטובר קצת למעלה מ-850 אלף. מינואר עד סוף אוקטובר, נכנסו לגבולות מדינת ישראל 3.7 מיליון תיירים – מספרים מרשימים ביותר למדינה שאוכלוסיתה מונה כתשעה מיליון אנשים.

האורחים מתחלקים לשתי קבוצות: אלו שהם חלק מסיור מאורגן, והשאר שנמצאים כאן בכוחות עצמם. זרים, יהודים, ואחרים, עבורם מדינת ישראל מהווה יעד תיירותי מיוחד.

ישראלים החיים בארץ לא פונים לתיירות פנים, שכן זו יקרה מדי עבורם. במקום לילה במלון בארץ ניתן לסוע לחופשה ״הכל כלול״ בחו״ל למספר ימים. גם לתיירים שבאים מחו״ל ולכסף משמעות עבורם (קרי, אין הם נמנים בין אלו שעלות עתק זניחה עבורם), בתי המלון יקרים עד מאד ולכן הם פונים ל-Airbnb או ל-Booking.com כך קמה לה תעשייה שלמה של השכרת דירות ובתים. אינני יודע אם יש מישהו שמפקח, אך נראה מנסיונות מועטים שכוחות השוק החופשי דואגים לכך. בעלי הנכסים מרוויחים הון עתק על ההשכרה, והם עצמם לא ירצו לסכן את מקור הכנסתם.

לא כך בכל הנוגע למוניות. לפני שנים הבינו במשרד הממשלתי הנכון שיש לפקח מקרוב על מה שקורה, ואכן בשדה התעופה אמור כל הנכנס למונית לקבל פתקית עם המחיר לנסיעה (בהתאם ליעד ומספר הנוסעים והמזוודות). אך אין זאת אומרת שהנהגים לא מנסים, כי מי יודע שהמספר כולל גם את ״מס הנסיעה מהשדה״ או את המזוודות או כל דבר נוסף? הנהגים ממציאים – ללא כל בושה – והתייר הנאיבי משלם.

בנוסף יש ״חאפרים״ ואותם חייבים להוציא מהשדה. ידידה נוצריה שלי שהגיעה לכנס תקשורת נוצרית בירושלים נשדדה על ידי נהג ממולח שכזה, ודבר זה ילווה אותה כל אימת שתחשוב על ישראל.

לא רק על תיירים הנהגים עובדים. גם על הישראלים. מונה? האם לא חובתם להפעיל מונה ולתת קבלה? מדוע כל המסחרה? בעזות פנים הם מנסים, ולרוב מצליחים. הגיע הזמן שיבוא יום והמשרד הממשלתי המתאים ישתלט וישליט סדר אחת ולתמיד.

בין הנהגים מקבלי הפנים לארץ לבין העלות הלא מבוטלת לישון כאן, מסתבר שהארץ היא מוקד אדיר לתיירים. הפדרציה היהודית בלוס אנג׳לס מעסיקה אדם במשכורת מלאה בארץ כמו גם סוכנות נסיעות שעוסקת במתן שירות כמעט בלעדי להם למשלחות לארץ. כמעט כל גוף שמגייס כספים – מימין ומשמאל – שולח משלחות לארץ, שכן זה עסק מכניס ביותר. כמותם גם הנוצרים, אך אצלם זה אחרת. בכדי לכסות את עלות הנסיעה והטיול בארץ, שלרוב היא בין שלושת-ארבעת אלפי דולרים, יש לאסוף דולר לדולר, ורבים מהם מתאמצים במיוחד – במכירת עוגות, ניקוי מכוניות ופרויקטים נוספים. חוסכים סנט לסנט בכדי להגשים את משאת נפשם. כך יוצא שהביקור בארץ הוא גולת הכותרת של מאמץ לא מבוטל, שכן הפרוטה לא מצויה בידם, וכידוע, אדם מעריך הרבה יותר מה שלא מגיע בקלות או בחינם.

חייבים לזכור שאין נסיעה לארץ דבר של מה בכך, ולכן אנחנו חייבים להסביר פנינו לתייר. למי שחושב שישראל כיעד תיירותי הוא דבר מובן מאליו, שכן העיר הקדושה בעולם כאן, בגלל שישו התהלך כאן או בגלל שתל אביב היא עיר ללא הפסקה ובאילת ניתן להתבשל בשמש לשפת הים או בים המלח ניתן להתכסות בבוץ מבריא ולצוף על פני המים, צריך לזכור גם את הצד השני של המטבע.

ישראל היא גם היעד השנוא ביותר למרבית העולם. זו מדינת אפרטהייד וכיבוש. כאן עוקרים עצי זית והורסים גידולים של המקומיים (לאחר שמונעים מהם להגיע לעבוד את האדמה). כאן עומלים ושוקדים על הריסת כיפת הזהב ומסגד אל אקצה. כאן עוצרים אותך בכניסתך ובצאתך ומעבירים אותך תשאול מפרך ובדיקה משפילה. כאן מנצלים את המקומיים, שזו אדמתם וביתם, ולא נותנים להם לראות או לחוש את הים (שלהם).

על ישראל שומעים מדי יום ביומו בחדשות, והחדשות אינן טובות; על עזה ישראל הטילה סגר וגרמה למיליוני פלסטינים לחיות בגטו (ממש כמו במחנות ההשמדה – הציונים הם הנאצים המודרנים). ישראל הורסת אלפי בתים של פלסטינים, מונעת איחוד משפחות וקשר רציף בין עזה לגדה המערבית. בירושלים ישראל מנסה להשתלט על מזרח העיר, בירתה של פלסטין. בגדה המתנחלים גונבים את מי המקומיים ומזרימים שפכים לטבע ומזהמים אותו לעד.

ובישראל – כך שומעים בחדשות שחיתות שאין כמוה, מהנשיא וראשי ממשלה בעבר ובהווה, דרך כמעט כל שכבה של האוכלוסיה. פלא שנהגי המוניות מרמים, מנהיגיהם ונבחרי הציבור משמשים דוגמא, ומדוע שגם הם לא יהנו?

אז מדוע עדיין מגיעים לארץ, ומי מגיע?

ליהודים ולישראלים החיים בחו״ל, ביקור בארץ הוא חופשה נהדרת, חידוש הקשר ונדבך נוסף שיאפשר להם להגיד עד כמה הם קשורים לארץ, עד כמה הארץ תלויה בהם. הנוצרים הם היחידים המגיעים לכאן דרך קבע, ביחוד בעת צרה ומצוקה כשהישראלים היושבים בניכר והיהודים מבטלים את ביקורם מחשש לחייהם. שליחי מצווה אינם ניזוקים, והנוצרים מגיעים למקום בו התהלך האלוהים שלהם, כאן נרצח על ידי היהודים וכאן הוא חזר לתחיה. מחכים הם לביאתו מחדש.

והתיירים מיהם? מאות אלפים מהם מדי חודש בחודשו? נתח נכבד הוא של משלחות עם מטרה ספציפית. הנה תורמים שהשקיעו בארגון ועבורם כמה אלפי דולרים לביקור נפלא הוא דבר של מה בכך. זוכים הם בנסיעה נפלאה וזוכה הארגון בחיזוק מעמדו והצגת עמדותיו הלכה למעשה.

כך מתייצב לו כל עם ישראל – מהנשיא, ראש הממשלה, השרים וחברי הממשלה, עיתונאים ואנשי תקשורת, ראשי מועצות וראשי ערים, דוברים ויועצים ועוד ועוד לקבל את פני הבאים. אלו בעד מדינת ישראל, מנסים לשנותה, בעוד אחרים מביאים לכאן עתודות שלמות והופכים אותן ליחידות המפיצות את השנאה לרחבי העולם. ההכנסה מאותם 3.7 מיליון תיירים שהגיעו לכאן מתחילת השנה, לפי נתוני משרד התיירות, היא כ-5.5 מילארד דולר, לא דבר של מה בכך.

התיירים ימשיכו להגיע. נהגי המוניות ימשיכו לרמות אותם. וכל המי-ומי ימשיכו לפגוש אותם (וכמעט ללא יוצא מן הכלל לקבל צ׳ק נכבד עבור כך). שרק ימשיכו התיירים להגיע!

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

כלכלה ועסקים

המקצוע הנחשק של ילדי ישראל: כוכב רשת

Published

on

סקר על ילדים מגיל 8: מה הם עושים ברשת? רוצים להיות כוכבים ודואגים מלייקים

55% מהילדים בגילאי 8 עד 12 מייצרים תוכן ייעודי ליוטיוב לפחות פעם בשבוע ו- 35% מהילדים העלו לפחות סרטון אחד. כך עולה מהדו"ח השנתי  על מצב האינטרנט בישראל שמפרסמת בזק. המקצוע הנחשק ביותר בקרב הילדים הוא כוכב רשת עם 23%, לעומת שחקן/ית כדורגל עם 15%, או זמר/ת עם 8% בלבד. כשליש מבני הנוער בודק לייקים כל כמה דקות ו-59% מבני הנוער חשים אכזבה מכמות הלייקים שקיבלו.

נועה קירל, כוכבת הרשת מס' 1 בישראל

עוד עולה מהסקר כי ההורים לעומת הצעירים, אינם מוצאים את הרשת כבטוחה עבור ילדיהם: עיקר דאגתם מהטרדות מיניות, ביוש (שיימינג), חרם והפצת מידע שלילי על ילדיהם ברשת. מהדו"ח עולה שההורים אקטיביים ועושים מאמצים לשמור על ילדיהם ברשת וכי 75% מההורים דיווחו כי הם מחטטים בוואטסאפ של ילדיהם, ו-37% מההורים משתמשים בשירותי ניטור וסינון תכנים. 

הרשת החברתית מכניסה גם מתח לחיים, כאשר 45% מבני הנוער טוענים שהרשת גורמת להם להרגיש שהחיים של אחרים יותר מאושרים ו-55% מבני הנוער מרגישים שהם מחמיצים חוויות מהנות שאחרים חווים (FOMO – Fear of missing out). נתונים אלו משתקפים היטב גם בתופעת המציאות המדומה שהרשת יוצרת לעיתים, כאשר 60% מבני הנוער מודים שהם מעלים תמונות ורודות יותר מהמציאות. 75% מבני הנוער (גילאי 13-17) ציינו שהם גולשים בנייד במקביל לצפייה בטלוויזיה, לעומת 45% מהבוגרים (גיל 55 ומעלה).

המשך לקרוא

כלכלה ועסקים

דליפה בטינדר: גן עדן לרמאים וסוטים

Published

on

יותר מ-70 אלף תמונות נשים, משתמשות אתר ההיכרויות טינדר, דלפו מהאתר והן זמינות לכל רוכש בפורום המשמש לסחר בלתי חוקי ברשת.

יותר מ-70 אלף תמונות של משתמשות טינדר הודלפו בפורום נסתר ברשת, כך מפרסם האתר גיזמודו (Gizmodo). לצד התמונות נמצא גם קובץ טקסט שמכיל כ-16 אלף נתוני זיהוי של משתמשים בטינדר, ומשתמשים אלה הם הנפגעים העיקריים באירוע. זמינות הצילומים לפושעי הרשת מעוררת חששות כבדים לשימוש בהן ביצוע מעשים בלתי חוקיים והטרדת המשתמשים עצמם.

החשיפה מגיעה לאחר שנחשף כי שורת אפליקציות היכרויות שיתפו מידע אישי על משתמשים כולל נתוני מיקום עם חברות שיווק ופרסום באופן שמפר את זכותם לפרטיות. המטה לביטחון לאומי בארה"ב הזהיר את הציבור כי נתונים שנאספים באפליקציות עלולים לשמש למטרות זדוניות, כולל זיהוי מדוייק של האנשים, מיקומם והעדפותיהם המיניות. בין השאר הזהירו במטה לביטחון לאומי מפני שימוש באפליקציות של חברות סיניות שכן על פי החוק בסין כל חברה חייבת למסור את כל המידע שברשותה לשלטונות. 

דליפת התמונות מטינדר עלולה להביא לתביעות משפטיות ולתשלום פיצויים מצד החברה. לפני מספר חודשים נאלצה אפליקציית ההיכרויות Jack’d לפצות 1,900 משתמשים מניו-יורק, לאחר שתמונות עירום שלהם דלפו לרשת לאורך שנה שלמה מבלי שהחברה ניסתה למנוע זאת. החשש הוא תמונות 70 אלף משתמשות טינדר שדלפו ישמשו לביצוע פעולות  Catfishing, כלומר פתיחת חשבון מתחזה ברשתות חברתיות. ישנם עבריינים רבים שעושים שימוש בטכניקה הזו כדי להערים על גברים בודדים ולחלץ מהם סכומי כסף גדולים, כמו גם סוטים שמפיקים עונג מקיום של מערכות יחסים וירטואליות דרך חשבונות מתחזים.

חשש נוסף הוא שחברה כלשהי תשתמש  בתמונות כדי לפתח מוצר לזיהוי פנים. מתוך מידע מטא-דאטה (Metadata) שהודלף יחד עם התצלומים ניתן לזהות דגמי טלפון מסוימים, דוגמת iphone X ששימש לצילום, ובנוסף כי תמונות רבות של סלפי מכילות חותמות זמן עדכניות. בעבר כבר השתמשו לרעה במאגרי התמונות של טינדר, כמו למשל בשנת 2017 בה הודלפו 40 אלף תמונות פרופיל שנוצלו לטובת יצירת מערך נתונים לפנים, ככל הנראה לצורך פיתוח מנגנון ללמידת מכונה.

המשך לקרוא

כלכלה ועסקים

יותר מפריז ולונדון: תל אביב במקום ה-20 בדירוג הערים היקרות בעולם

Published

on

רק טוקיו יקרה יותר מהעיר הישראלית באסיה * חיפה מדורגת במקום ה-31 וירושלים במקום ה-34 * לוס אנג'לס? רק במקום ה-50…

אם מחירים גבוהים הם מדד להצלחה, תל אביב יכולה לחגוג. העיר דורגה במקום ה-20 בדירוג הערים היקרות בעולם של אתר Numbeo, שמשווה נתונים סטטיסטיים שונים בין 440 ערים ברחבי העולם. אולי החדשות לא לגמרי רעות, כיוון שבפעם הקודמת דורגה העיר במקום ה-18.

תל אביב ממוקמת בדירוג בין קופנהגן במקום ה-21, לאוקלנד בקליפורניה במקום ה-19. חיפה שמרה על מקומה במקום ה-31, קצת לפני שיקגו (32) ואוסקה (33), וירושלים, שניצבת במקום ה-34, ירידה של מיקום אחד מהדירוג של השנה שעברה.

ערי שוויץ מחזיקות בחמשת המקומות הראשונים בדירוג של האתר. ציריך היא העיר היקרה בעולם, כשאחריה באזל, לוזאן, ג'נבה וברן. ארבעה ערים בנורבגיה מרכיבים את המשך העשירייה, פרט לרקייאוויק שנמצאת במקום התשיעי. ניו יורק נמצאת במקום ה-11 וסן פרנסיסקו במקום ה-12. לוס אנג'לס דורגה הרחק מאחור, במקום ה-50.

על פי הנתונים, רק טוקיו יקרה יותר מתל אביב ביבשת אסיה. סינגפור, הונג קונג ודובאי זולות ממנה. ב-27 המקומות האחרונים בדירוג (ממקום 414 ועד 440) נמצאות ערים בהודו ובפקיסטן.

כאשר מדרגים את הערים על פי שכר דירה בלבד הדירוג משתנה מעט. תל אביב מדורגת במקום ה-42 במחירי השכירות. ירושלים ניצבת במקום ה-111 וחיפה במקום 209 מבין הערים שנסקרו. סן פרנסיסקו היא העיר עם השכירות הממוצעת הגבוהה בעולם, ואחריה מנהטן בניו יורק, סן חוזה בקליפורניה, ברוקלין והונג קונג.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות