fbpx
Connect with us

Featured

שערוריה: מרצה הציגה בכיתה ציור של הנביא מוחמד – ופוטרה. עכשיו היא תובעת את האוניברסיטה 

Published

on

אריקה לופס פרייטר, מרצה באוניברסיטת המליין במינסוטה, ידעה שמוסלמים רבים מאמינים שדתם אוסרת על הצגת דימויים של הנביא מוחמד. לכן בסמסטר האחרון, שבו לימדה היסטוריה של אמנות העולם, נקטה אמצעי זהירות רבים לפני שהציגה דימוי של הנביא שצויר במאה ה–14. בתוכנית הלימודים כתבה לופס פרייטר שבקורס יוצגו תמונות של דמויות דתיות כמו מוחמד ובודהה, וביקשה מתלמידים שכוונה זו מעוררת בהם חשש או הסתייגות ליצור איתה קשר. לדבריה, אף אחד מהם לא התקשר אליה. היא גם שוחחה עם הסטודנטים במשך כמה דקות לפני שהציגה את התמונה ואמרה שבקרוב תראה להם את הציור, כדי שאם מישהו מהם ירצה לצאת מהכיתה תהיה לו הזדמנות לעשות זאת. כל הסטודנטים נשארו במקומם. לופס פרייטר הציגה את התמונה — ואיבדה את מקום עבודתה.

בכירים בהנהלת האוניברסיטה הפרטית הקטנה, שממוקמת בעיר סנט פול במינסוטה, רצו לכבות את האש לפני שתהפוך לשריפה משתוללת. במקום זאת הם מצאו את עצמם בלב פולמוס כלל ארצי, שבו תומכי החופש האקדמי מתעמתים עם מוסלמים שמאמינים שהצגת תמונתו של מוחמד היא חילול הקודש.

המהומה החלה אחרי שסטודנטית שלמדה בקורס הגישה תלונה להנהלת האוניברסיטה, ולאחר שסטודנטים מוסלמים אחרים — שלא למדו אצל לופס פרייטר — אמרו שהשיעור היווה מתקפה על דתם. ההנהלה הודיעה למרצה שלא תזדקק לשירותיה בסמסטר הבא. בכירי האוניברסיטה שלחו לסטודנטים ולחברי הסגל הודעת דואר אלקטרוני, שבו קבעו שאין ספק שהמניע לתקרית היה איסלאמופובי. נשיאת האוניברסיטה, פייניז מילר, היתה בין החתומים על מייל, שבו נכתב שכיבוד הסטודנטים המוסלמים "היה צריך להחליף את החופש האקדמי". דובר מוסלמי שהוזמן לנאום ברב-שיח שנערך בבניין העירייה אמר כי הצגת תמונתו של הנביא דומה לאמירה שאדולף היטלר היה אדם טוב.

תומכי חופש הביטוי לא נשארו ללא מענה. היסטוריון של אמנות האיסלאם כתב מאמר שבו הגן על לופס פרייטר והפיץ עצומה שחותמיה דורשים מהנהלת האוניברסיטה לחקור את הנושא. הוא אסף יותר מ-2,800 חתימות וארגונים ועיתונים המקדמים את חופש הביטוי פרסמו ביקורות חריפות על אוניברסיטת המליין. PEN America, לדוגמה, קבע שהפרשה היא "אחת ההפרות הבולטות ביותר של החופש האקדמי בתקופה האחרונה", ומוסלמים התווכחו בינם לבין עצמם אם המניע להצגת תמונתו של הנביא היה שנאת האיסלאם.

המעמד של ד"ר לופס פרייטר היה לא יציב במיוחד, מפני שהיתה מרצה שלא מן המניין ועבדה בשכר נמוך וללא ההגנות שמהן נהנים מרצים בעלי קביעות. מילר הגנה על ההחלטה בהודעה שפרסמה. "התבוננות בתמונתו של הנביא מוחמד נחשבת בעיני מוסלמים רבים לפגיעה בדתם. חשוב שהסטודנטים המוסלמים שלנו, כמו כל שאר הסטודנטים, ירגישו שהם מקבלים תמיכה וכבוד בתוך הכיתות ובקמפוס".

אראם ודאטאלה, הסטודנטית שהתלוננה על לופס פרייטר, אמרה שכשראתה את התמונה הרגישה שמשהו היכה בה. "חשבתי שזה לא אמיתי", הוסיפה הסטודנטית, שהזדהה כסודאנית. "בתור מוסלמית שחורה אני מרגישה שלעולם לא אהיה שייכת לקהילה שחבריה לא מעריכים אותי כחלק ממנה ולא מכבדים אותי כפי שאני מכבדת אותם".

הציור שהציגה לופס פרייטר מופיע באחד הספרים המוסלמיים המאוירים העתיקים ביותר על ההיסטוריה של העולם, "ג'אמע א־תוואריח'" (جامع‌التواریخ; "קובץ הכרוניקות") מאת רשיד א-דין (1247–1318). הספר עוסק בתולדות העמים השונים, מבריאת העולם ועד לתקופת חייו של א־דין. בציור, שמוצג באופן קבוע בשיעורים על תולדות האמנות, נראה המלאך גבריאל, בעל כנפיים ולראשו כתר, שמצביע על מוחמד ומעניק לו את ההתגלות הראשונה של הקוראן. המוסלמים מאמינים שבקוראן מובאים דברי אללה, שהמלאך גבריאל הכתיב למוחמד.

רוב המוסלמים מאמינים שאסור להציג תמונות של מוחמד, אפילו אם הקוראן אינו אוסר זאת. האיסור נובע מהאמונה שתמונה כזאת תגרום לסגידה לנביא, במקום לאלוהים. עם זאת, באיסלאם יש גישות שונות לסוגיה. אחדים מהמוסלמים מבדילים בין תמונות שמציגות את הנביא באופן מכובד לקריקטורות מעליבות, ואחרים אינם מתייחסים לאיסור כלל וכלל. עומיד סאפי, מרצה ללימודי אסיה והמזרח התיכון באוניברסיטת דיוק, אמר לניו יורק טיימס שבשיעורים שלו מוצגות תמונות של מוחמד באופן קבוע. הוא מסביר לסטודנטים שאת התמונות ציירו אמנים מאמינים, בהוראתם של שליטים אדוקים. "אני רוצה שתלמידי יתמודדו עם שאלות כמו איך משהו שמגיע מלב המסורת, בסופו של דבר מודר לשוליים או נחשב אסור".

ביום שלישי השבוע הגישו עורכי דינה של המרצה תביעה נגד האוניברסיטה, ובכירים במוסד הלימודי הודו כי נפלו פגמים בהתנהלות מולה, וכי בכוונתם לקיים שיח ציבורי על אודות החופש האקדמי. כמו כן, האוניברסיטה שינתה את עמדתה לפיה הצגת הציור היתה צעד איסלאמופובי. עם זאת, עורכי הדין של המרצה הדגישו כי שינוי העמדה מצד האוניברסיטה לא ישפיע על התביעה.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

Featured

מזעזע: נהג אובר בן 30 ואב לשניים נחטף, נורה ונהרג לאחר שהוריד שני נוסעים ליד סבן אילבן 

Published

on

LYNWOOD, קליפורניה – החיפושים נמשכים אחר שני חשודים לאחר שנהג אובר נחטף במכונית ולאחר מכן נורה ונהרג זמן קצר לאחר שביצע הורדת נוסעים בתחנת דלק בלינווד.

הירי דווח קצת אחרי 1:30 בבוקר ביום שישי ב-7-Eleven, שחגג בדיוק את הפתיחה החגיגית שלו יום קודם לכן, בבלוק 2800 של Imperial Highway.

חוקרים ממחלקת השריף של מחוז לוס אנג'לס אמרו כי הקורבן אסף שני נוסעים שביקשו להוריד אותם בחנייה של חנות הנוחות. בשלב מסוים, על פי הדיווחים, הנהג נקלע לוויכוח עם הנוסעים כאשר אחד מהם שלף אקדח וירה בו בפלג גופו העליון. הזבן בחנות היה עד לירי ויצר קשר עם הרשויות. כשהגיעו הכוחות הראשונים, נקבע מותו של הקורבן במקום.

ההונדה אקורד של הקורבן נחטפה לאחר מכן על ידי אחד החשודים, בעוד החשוד השני נמלט בריצה, לפי הרשויות. הונדה סדאן נמצאה נטושה בשכונה סמוך לזירת הפשע ומאז נגררה על ידי חוקרי LASD כראיה.

תיאור מפורט של החשודים לא היה זמין, ומידע נוסף לא פורסם מיד על ידי הרשויות. גורמים רשמיים לא פרסמו את שמו של הקורבן. עם זאת, הוא זוהה כגבר בסוף שנות ה-30 לחייו והיה אב לשניים.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

Featured2 ימים ago

מזעזע: נהג אובר בן 30 ואב לשניים נחטף, נורה ונהרג לאחר שהוריד שני נוסעים ליד סבן אילבן 

Featured2 ימים ago

כנופיית מהגרים לא חוקיים מרומניה שיבטה כרטיסים וגנבה מאות אלפי דולרים מכספומטים בוואלי ובהוליווד 

Featured2 ימים ago

ספר הספרים ישבור שיא: התנ"ך העתיק בעולם יעקוף במכירה פומבית את הסכום ששולם על חוקת ארה"ב 

Featured2 ימים ago

כמחצית מהנדבקים מתים תוך 90 יום: חוקרים בארה"ב מתריעים מפני פטרייה עמידה לתרופות, עם ריכוז גדול בקליפורניה

Featured2 ימים ago

מתנדנדים בדרך לפלייאוף: האם לברון ג'יימס יחזור לשורות הלייקרס  בשבוע האחרון של העונה הרגילה 

Featured3 ימים ago

הטורנדו בדרום קליפורניה – הטרנד החדש במקום רעידות אדמה? כל מה שצריך לדעת 

חדשות3 ימים ago

דו"ח הליגה נגד השמצה: רמת התקריות האנטישמיות בארה"ב – בשיא מאז שנות ה-70, בעיקר בניו יורק וקליפורניה

Featured3 ימים ago

החל משנת הלימודים הבאה: קונדומים יחולקו חינם בכל בתי הספר הציבוריים בקליפורניה 

כתבות שבועיות