fbpx
Connect with us

Featured

שערוריה: אלפי ישראלים תושבי ארה"ב לא מורשים להיכנס לארץ עם ילדיהם שלא מחזיקים בדרכון ישראלי!

ישראלים בארה"ב כבר החלו בהתארגנות בקבוצות וואטסאפ ואפילו בגיוס חתימות לקראת עתירה לבג"ץ * בקונסוליות הישראליות בארה"ב דווח על מקרים קורעי לב של ישראלים שרוצים לטוס לארץ עם ילדיהם האמריקאים כדי לבקר את הוריהם הזקנים או להשתתף בשמחה משפחתית – ולא יכולים כי הילדים אינם רשומים כישראלים * רשות האוכלוסין: "ישראל היא מדינת חוק, זה שהם בוחרים לא לרשום את ילדיהם לא הופך זאת לנורמה"

Published

on

הנחיה חדשה של רשות האוכלוסין בישראל הובילה לכך שאלפי אזרחים ישראלים שמתגוררים בארצות הברית לא יכולים להיכנס לארץ עם ילדיהם, שלא מחזיקים בדרכון ישראלי. 

לפי חוק האזרחות, אזרח ישראלי, שנולד לו ילד בחו"ל, מחויב להסדיר את מעמדו ולרשום אותו כאזרח בישראל. במשך שנים נהגו ישראלים לנצל את העובדה שנושאי דרכונים אמריקאים יכולים להיכנס לארץ ללא ויזה, כשמדי פעם היו נוזפים בהם בביקורת הגבולות ומזהירים אותם שהם צריכים להסדיר את המעמד. 

בעקבות משבר הקורונה סגרה המדינה את השמיים לזרים, אך איפשרה בשנה האחרונה לילדים של ישראלים בעלי דרכונים אמריקאים, שלא הספיקו להסדיר את אזרחותם, להיכנס למדינה עם אישור עלייה מיוחד למטוס. כל מי שהגיע לארץ בשנה האחרונה קיבל התרעה שהוא חייב להסדיר את רישום ילדיו. 

לפני כמה שבועות, בעקבות הנחיה של רשות האוכלוסין, הודיעו הקונסוליות הישראליות בארה"ב כי "נכון להיום לא מתאפשרת עוד כניסת ילדים להורים ישראלים הזכאים לאזרחות ישראלית. אישור חריג יינתן רק במקרים מיוחדים, כמו למשל מוות של בן משפחה מקרבה ראשונה – מקרים אחרים לא יאושרו". 

כעת מוצאים את עצמם אלפי ישראלים בארה"ב, שלהם ילדים שרשומים כאזרחים אמריקאים, בפני שוקת שבורה. מי שכן מחליט לרשום את ילדיו כישראלים מגלה שמדובר בתהליך ארוך ומסורבל מאוד, בייחוד בתקופה זו בשל מגבלות הקורונה. הרוב גם אינם רוצים לעשות זאת מסיבות שונות (הורים גרושים שבן הזוג האמריקאי מתנגד לרישום, רתיעה מגיוס לצה"ל, ענייני מס ועוד). 

ישראלים שיצרו קשר עם הקונסוליות בארה"ב סיפרו שנאמר להם שהם מחויבים לרשום את ילדיהם כאזרחים ישראלים. שם טענו כי מדובר בחוק ישן שעד הקורונה פשוט לא נאכף וכעת החליטו לאכוף אותו בלי יכולת לערער או לשנות את המצב. ישראלים בארה"ב כבר החלו בהתארגנות בקבוצות וואטסאפ ואפילו בגיוס חתימות לקראת עתירה לבג"ץ. 

ס', ישראלית שמתגוררת בארה"ב ולה שתי ילדות עם אזרחות אמריקאית, תכננה נסיעה לארץ כדי להשתתף בחתונת אחותה. "במהלך בדיקה של תקנות הקורונה לכניסה לארץ הופתעתי לגלות שוועדת החריגים שהייתה בעבר נסגרה וכיום מדינת ישראל, שמתפארת בהיותה הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון, מאלצת אותי בעל כורחי לרשום את בנותיי כאזרחיות כתנאי לכניסה לארץ. האבסורד הוא שמעבר לדרישה הלא מובנת אנחנו נתקלים באטימות מוחלטת ובחוסר רצון של המערכת להבין שהתהליך הוא מאוד ארוך ובירוקרטי. הוא תלוי מאוד בזמינות ומהירות התגובה של גופים ורשויות כאן בארה"ב, שממילא עובדים במתכונת חירום בגלל הקורונה ולא רואים את המקרה שלנו ככזה". 

"אנחנו נתקלים באטימות מוחלטת מצד הקונסוליה", היא מספרת ל-איתמר אייכנר ב-ynet "מה גם שיש להם תורים לרישום רק לאוגוסט כאשר אחותי מתחתנת ביוני. אני מכירה עוד הרבה ישראלים שנתקלים באותה אטימות ובדרישה ההזויה לאזרח קטין או כל אדם שלא מרצונו רק בשביל לבקר כמה ימים בארץ בלי שום כוונה להתגורר בה".

שני ריכטר, ישראלית שמתגוררת בארה"ב מאז 2003, סיפרה: "יש לי ילדים אמריקאים ועכשיו דורשים שאהפוך אותם לאזרחים ישראלים על מנת לבוא לבקר בארץ. עד עידן הקורונה הגענו לארץ איתם כתיירים. בעלי אמריקאי ואם הילדים ירצו לעלות לארץ אני מעדיפה שיוציאו דרכון בעצמם במקום מכפייה. בעלי בכלל לא רוצה להוציא להם דרכון ישראלי. הילדים שלי נולדו פה, מתחנכים פה, אנחנו עובדים ומשלמים מיסים בארה"ב. לארץ אנחנו מגיעים פעמיים בשנה לשבועיים כדי לבקר את המשפחה. בשביל ביקור בארץ זרה צריך להוציא דרכון? אז אולי גם יכריחו אותנו להוצאת דרכון ספרדי כי אמא שלי מרוקאית ומגורשת ספרד? זה מגוחך". 

מאז פרוץ משבר הקורונה היה גידול משמעותי ברישום של ילדים לאזרחים ישראלים. גורמים המעורים בנושא אמרו ל-Ynet כי בשבועות האחרונים יש מקרים קורעי לב של ישראלים, שרוצים לבוא לביקור בארץ עם ילדיהם האמריקtים כדי לבקר את הוריהם הזקנים או להשתתף בשמחה משפחתית  – ולא יכולים כי הילדים אינם רשומים כישראלים. 

רשות האוכלוסין וההגירה מסרה בתגובה: "רישום בן או בת לישראלים שנולדו מחוץ לישראל הנו דרישת חוק המרשם (סעיף 17) ולא הנחיה, ובוודאי לא הנחיה חדשה, בניגוד גמור לטענה הכוזבת. בהתאם לסעיף 4 לחוק האזרחות, מי שנולד להורה ישראלי בחו״ל דור ראשון הוא ישראלי מכוח לידתו. העובדה כי ישראלים מסוימים בוחרים שלא לפעול על פי החוק הישראלי ולא לרשום את ילדם בנציגות, בעוד הנפקת תעודת לידה ודרכון אמריקאיים בוצעו מיד עם הלידה, אינה הופכת זאת לנורמה ואין למתלוננים להלין אלא על עצמם. ישראל היא מדינת חוק בדיוק כמו כל מדינה אחרת ואופן ההתייחסות לחוקיה צריך להיות זהה לאופן ההתייחסות לחוקי המדינה שבה מתגוררים המתלוננים. מי שבוחר לא לפעול כך, נושא באחריות".

יצויין כי בחודש האחרון 34 אלף נחתו מארה"ב בנתב"ג, רובם ככולם ישראלים, אבל רק 45 מהנכנסים אובחנו כחולים בקורונה.

Featured

סקר מטריד בארה"ב: רוב המצביעים הדמוקרטים מעדיפים נשיא שלא יתמוך בסיוע צבאי לישראל

Published

on

סקר שפרסמו ביום חמישי סוכנות הידיעות רויטרס ומכון הסקרים איפסוס מעלה נתונים מדאיגים ביותר מבחינת ישראל, ולפיהם רוב המצביעים הדמוקרטים מעדיפים כעת מועמד לנשיאות שאינו תומך בהעברת סיוע צבאי לישראל. לפי הסקר, שנערך לאורך שלושה ימים השבוע, 56% מהנשאלים שהזדהו כדמוקרטים אמרו כי תמיכה של מועמד בסיוע צבאי כזה תפחית את הסיכוי שיצביעו לו, ורק 40% אמרו כי תמיכה שכזו דווקא תגדיל את הסיכוי שיתנו לו את קולם.

נתוני הסקר החדש משתלבים במגמה מדאיגה ממילא מבחינת ישראל במחנה הדמוקרטי. בשנים האחרונות התחזק מאוד כוחו של הפרוגרסיבי הרדיקלי במפלגה, ודמויות קולניות ביותר כמו אלכסנדרייה אוקטבו קורטז ואילהאן עומר וחברת הקונגרס ממוצא פלסטיניי רשידה טאליב משכנעות המוני בוחרים דמוקרטים לדרוש מהממשל הדמוקרטי לעצור את הסיוע המסורתי של ארה"ב לישראל בשל ה"התעללות" שלה לכאורה בפלסטינים.

למרות הלחץ עליו מצד מחוקקים דמוקרטים ומצד נתח גדול מהמצביעים של מפלגתו, הנשיא ביידן ממשיך לתת אור ירוק לפעולה הישראלית בעזה. השבוע התקבלה תזכורת לסכנה הפוליטית הטמונה בכך מבחינתו, כשיותר מ-100 אלף מצביעים בפריימריז הרפובליקנים במדינת המפתח מישיגן בחרו באפשרות לא מחוייב" במקום להצביע לביידן, כדי להביע את מחאתם על תמיכתו בישראל.

לפי הסקר מהיום, שיעור הולך וגדל של הדמוקרטים, גם אם מדובר עדיין במיעוט, מטיל על ישראל את האשמה למלחמה בעזה – 23% מהדמוקרטים מאשימים את ממשלת ישראל, בניגוד ל-13% בנובמבר. 46% מהדמוקרטים אמרו שהם מאשימים את חמאס, ירידה מ-54% בנובמבר. רוב מוחץ מהדמוקרטים גם מצהיר כי הוא רוצה מועמד לנשיאות שיקרא להפסקת אש.

מהצד השני של המתרס הפוליטי, המצב כצפוי הפוך. כ-62% מהרפובליקנים שהשתתפו בסקר הצהירו כי הם מעדיפים מועמד לנשיאות שיתמוך בהעברת סיוע צבאי לישראל, בעוד 34% אמרו כי תמיכה בסיוע כזה תפחית את הסיכוי שיצביעו לו.

לפי הסקר של רויטרס, בין ביידן ליריבו הצפוי בבחירות דונלנד טראמפ יש שוויון בתמיכה בדעת הקהל, וכל אחד מהם זוכה לתמיכת 36% מהבוחרים – שיעור נמוך ביותר.  בארה"ב מוכרעות הבחירות בשטית האלקטורים, ובהיבט הזה מצבו של ביידן ממשיך להיות רע. לפי סקר שפרסמה היום רשת "בלומברג", טראמפ מוביל על ביידן בשבע מדינות מפתח שהנשיא חייב לנצח כמעט בכולן אם ברצונו לזכות בכהונה נוספת בנובמבר: טראמפ מוליך ביתרון של 9% בצפון קרוליינה, 6% באריזונה, ג'ורג'יה, פנסילבניה ונבאדה, 4% בוויסקונסין ו-2% במישיגן. אם אלה יהיו התוצאות בבחירות, פירוש הדבר יהיה תבוסה מהדהדת לביידן.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות