fbpx
Connect with us

Featured

שערוריה: אלפי ישראלים תושבי ארה"ב לא מורשים להיכנס לארץ עם ילדיהם שלא מחזיקים בדרכון ישראלי!

ישראלים בארה"ב כבר החלו בהתארגנות בקבוצות וואטסאפ ואפילו בגיוס חתימות לקראת עתירה לבג"ץ * בקונסוליות הישראליות בארה"ב דווח על מקרים קורעי לב של ישראלים שרוצים לטוס לארץ עם ילדיהם האמריקאים כדי לבקר את הוריהם הזקנים או להשתתף בשמחה משפחתית – ולא יכולים כי הילדים אינם רשומים כישראלים * רשות האוכלוסין: "ישראל היא מדינת חוק, זה שהם בוחרים לא לרשום את ילדיהם לא הופך זאת לנורמה"

Published

on

הנחיה חדשה של רשות האוכלוסין בישראל הובילה לכך שאלפי אזרחים ישראלים שמתגוררים בארצות הברית לא יכולים להיכנס לארץ עם ילדיהם, שלא מחזיקים בדרכון ישראלי. 

לפי חוק האזרחות, אזרח ישראלי, שנולד לו ילד בחו"ל, מחויב להסדיר את מעמדו ולרשום אותו כאזרח בישראל. במשך שנים נהגו ישראלים לנצל את העובדה שנושאי דרכונים אמריקאים יכולים להיכנס לארץ ללא ויזה, כשמדי פעם היו נוזפים בהם בביקורת הגבולות ומזהירים אותם שהם צריכים להסדיר את המעמד. 

בעקבות משבר הקורונה סגרה המדינה את השמיים לזרים, אך איפשרה בשנה האחרונה לילדים של ישראלים בעלי דרכונים אמריקאים, שלא הספיקו להסדיר את אזרחותם, להיכנס למדינה עם אישור עלייה מיוחד למטוס. כל מי שהגיע לארץ בשנה האחרונה קיבל התרעה שהוא חייב להסדיר את רישום ילדיו. 

לפני כמה שבועות, בעקבות הנחיה של רשות האוכלוסין, הודיעו הקונסוליות הישראליות בארה"ב כי "נכון להיום לא מתאפשרת עוד כניסת ילדים להורים ישראלים הזכאים לאזרחות ישראלית. אישור חריג יינתן רק במקרים מיוחדים, כמו למשל מוות של בן משפחה מקרבה ראשונה – מקרים אחרים לא יאושרו". 

כעת מוצאים את עצמם אלפי ישראלים בארה"ב, שלהם ילדים שרשומים כאזרחים אמריקאים, בפני שוקת שבורה. מי שכן מחליט לרשום את ילדיו כישראלים מגלה שמדובר בתהליך ארוך ומסורבל מאוד, בייחוד בתקופה זו בשל מגבלות הקורונה. הרוב גם אינם רוצים לעשות זאת מסיבות שונות (הורים גרושים שבן הזוג האמריקאי מתנגד לרישום, רתיעה מגיוס לצה"ל, ענייני מס ועוד). 

ישראלים שיצרו קשר עם הקונסוליות בארה"ב סיפרו שנאמר להם שהם מחויבים לרשום את ילדיהם כאזרחים ישראלים. שם טענו כי מדובר בחוק ישן שעד הקורונה פשוט לא נאכף וכעת החליטו לאכוף אותו בלי יכולת לערער או לשנות את המצב. ישראלים בארה"ב כבר החלו בהתארגנות בקבוצות וואטסאפ ואפילו בגיוס חתימות לקראת עתירה לבג"ץ. 

ס', ישראלית שמתגוררת בארה"ב ולה שתי ילדות עם אזרחות אמריקאית, תכננה נסיעה לארץ כדי להשתתף בחתונת אחותה. "במהלך בדיקה של תקנות הקורונה לכניסה לארץ הופתעתי לגלות שוועדת החריגים שהייתה בעבר נסגרה וכיום מדינת ישראל, שמתפארת בהיותה הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון, מאלצת אותי בעל כורחי לרשום את בנותיי כאזרחיות כתנאי לכניסה לארץ. האבסורד הוא שמעבר לדרישה הלא מובנת אנחנו נתקלים באטימות מוחלטת ובחוסר רצון של המערכת להבין שהתהליך הוא מאוד ארוך ובירוקרטי. הוא תלוי מאוד בזמינות ומהירות התגובה של גופים ורשויות כאן בארה"ב, שממילא עובדים במתכונת חירום בגלל הקורונה ולא רואים את המקרה שלנו ככזה". 

"אנחנו נתקלים באטימות מוחלטת מצד הקונסוליה", היא מספרת ל-איתמר אייכנר ב-ynet "מה גם שיש להם תורים לרישום רק לאוגוסט כאשר אחותי מתחתנת ביוני. אני מכירה עוד הרבה ישראלים שנתקלים באותה אטימות ובדרישה ההזויה לאזרח קטין או כל אדם שלא מרצונו רק בשביל לבקר כמה ימים בארץ בלי שום כוונה להתגורר בה".

שני ריכטר, ישראלית שמתגוררת בארה"ב מאז 2003, סיפרה: "יש לי ילדים אמריקאים ועכשיו דורשים שאהפוך אותם לאזרחים ישראלים על מנת לבוא לבקר בארץ. עד עידן הקורונה הגענו לארץ איתם כתיירים. בעלי אמריקאי ואם הילדים ירצו לעלות לארץ אני מעדיפה שיוציאו דרכון בעצמם במקום מכפייה. בעלי בכלל לא רוצה להוציא להם דרכון ישראלי. הילדים שלי נולדו פה, מתחנכים פה, אנחנו עובדים ומשלמים מיסים בארה"ב. לארץ אנחנו מגיעים פעמיים בשנה לשבועיים כדי לבקר את המשפחה. בשביל ביקור בארץ זרה צריך להוציא דרכון? אז אולי גם יכריחו אותנו להוצאת דרכון ספרדי כי אמא שלי מרוקאית ומגורשת ספרד? זה מגוחך". 

מאז פרוץ משבר הקורונה היה גידול משמעותי ברישום של ילדים לאזרחים ישראלים. גורמים המעורים בנושא אמרו ל-Ynet כי בשבועות האחרונים יש מקרים קורעי לב של ישראלים, שרוצים לבוא לביקור בארץ עם ילדיהם האמריקtים כדי לבקר את הוריהם הזקנים או להשתתף בשמחה משפחתית  – ולא יכולים כי הילדים אינם רשומים כישראלים. 

רשות האוכלוסין וההגירה מסרה בתגובה: "רישום בן או בת לישראלים שנולדו מחוץ לישראל הנו דרישת חוק המרשם (סעיף 17) ולא הנחיה, ובוודאי לא הנחיה חדשה, בניגוד גמור לטענה הכוזבת. בהתאם לסעיף 4 לחוק האזרחות, מי שנולד להורה ישראלי בחו״ל דור ראשון הוא ישראלי מכוח לידתו. העובדה כי ישראלים מסוימים בוחרים שלא לפעול על פי החוק הישראלי ולא לרשום את ילדם בנציגות, בעוד הנפקת תעודת לידה ודרכון אמריקאיים בוצעו מיד עם הלידה, אינה הופכת זאת לנורמה ואין למתלוננים להלין אלא על עצמם. ישראל היא מדינת חוק בדיוק כמו כל מדינה אחרת ואופן ההתייחסות לחוקיה צריך להיות זהה לאופן ההתייחסות לחוקי המדינה שבה מתגוררים המתלוננים. מי שבוחר לא לפעול כך, נושא באחריות".

יצויין כי בחודש האחרון 34 אלף נחתו מארה"ב בנתב"ג, רובם ככולם ישראלים, אבל רק 45 מהנכנסים אובחנו כחולים בקורונה.

Featured

ערב הנאום לאומה: שני שליש מהדמוקרטים לא תומכים בכהונה שנייה של הנשיא ביידן; מכה פיננסית קשה לטראמפ 

Published

on

רוב הדמוקרטים בארה"ב חושבים כעת שקדנציה אחת מספיקה לנשיא ג'ו ביידן, למרות כוונותיו העקשניות להיבחר מחדש ב-2024. כך עולה מסקר חדש של ה-Associated Press-NORC Center for Public Affairs Research, שמראה שרק 37% מהדמוקרטים אומרים שהם רוצים שהוא ישלים כהונה שנייה, ירידה מ-52 האחוזים בשבועות שלפני בחירות אמצע הקדנציה בשנה שעברה.

בעוד שביידן הכריע את ניצחונותיו בחקיקה ויכולתו למשול, הסקר מצביע על כך שיחסית מעט מאזרחי ארה"ב נותנים לו ציונים גבוהים בשניהם. ראיונות המשך עם משתתפים בסקר מצביעים על כך שרבים מאמינים שגילו של בן ה-80 הוא נטל, כאשר אנשים מתמקדים בשיעול שלו, בהליכתו, בצרת הדיבור שלו ובאפשרות שהעבודה המלחיצה ביותר בעולם תתאים יותר למישהו צעיר יותר. "אני, בכנות, חושבת שהוא יהיה מבוגר מדי", אמרה שרה אוברמן, בת 37, דמוקרטית שעובדת בחינוך בראלי, צפון קרוליינה. "נעדיף מישהו צעיר יותר במשרד הנשיא".

כשהנשיא ייתן את נאום מצב האומה שלו, יש לו הזדמנות להתמודד עם ספקות בסיסיים לגבי כשירותו למשול. ביידן נשען בעבר בכבדות על הרקורד שלו כדי לומר שהוא יותר מאשר עומד במשימה. כשנשאל אם הוא יכול להתמודד עם תחומי האחריות של המשרד בגילו, הנשיא הגיב לעתים קרובות כאילו הוא מוכן להתערב על כך: "תראה אותי".

מועמדים דמוקרטיים הצליחו יותר מהצפוי בבחירות אמצע הקדנציה של 2022. המפלגה הדמוקרטית הרחיבה את שליטתה בסנאט במושב אחד ואיבדה בקושי את הרוב בבית הנבחרים למרות שההיסטוריה הראתה שיהיה גל רפובליקני.

בסך הכל, 41% מרוצים מתפקודו של ביידן כנשיא, כך עולה מהסקר, בדומה לרייטינג בסוף השנה שעברה. רוב הדמוקרטים עדיין מרוצים ממה שביידן עושה כנשיא, אך התיאבון שלהם למסע בחירות חוזר ירד למרות הרקורד שלו בבחירות. רק 22% מאזרחי ארה"ב בעלי זכות הצבעה אומרים שהוא צריך להתמודד שוב, ירידה מ-29 האחוזים שאמרו זאת לפני בחירות אמצע הקדנציה בשנה שעברה.

הירידה בקרב הדמוקרטים הטוענים כי ביידן צריך לרוץ שוב לנשיאות נראית מרוכזת בקרב צעירים יותר. בקרב הדמוקרטים בני 45 ומעלה, 49% אומרים שביידן צריך להתמודד מחדש, כמעט כמו 58 האחוזים שאמרו זאת באוקטובר. אבל בקרב אלה מתחת לגיל 45, 23% אומרים כעת שעליו לרוץ לבחירה מחדש, לאחר ש-45 אחוזים אמרו זאת לפני הקדנציה.

לינדה לוקווד, דמוקרטית וגמלאית מקנזס סיטי שבמדינת קנזס, אמרה שהיא לא כל כך מודאגת מהגיל של ביידן. "נראה שהוא במצב די טוב לדעתי, וזה בא מאישה בת 76", אמרה לוקווד. "ייתכן שאתה קצת יותר זהיר בירידה במדרגות ככל שאתה מזדקן, אבל אם המוח שלך עדיין עובד- זה החלק החשוב".

ביידן, כבר הנשיא המבוגר ביותר בהיסטוריה של ארה"ב, נשאל באופן תדיר לגבי גילו, שכן הוא יהיה בן 86 אם ישלים שמונה שנים שלמות כנשיא. לעתים קרובות הוא עובד עד מאוחר ועומד במשך שעות. עם זאת, הוא היה דמות פוליטית לאומית במשך חצי מאה, לאחר שנבחר לראשונה לסנאט במדינת דלאוור ב-1972, והרגעים שבהם הוא מופיע אבוד על הבמה או מעד בנאומים יכולים למשוך יותר תשומת לב מאשר המדיניות שלו.

שר התחבורה פיט בוטיג'ג', בן 41, שביקש להיות המועמד הדמוקרטי לנשיאות ב-2020, הודה ב-CNN כי "טיעונים דוריים יכולים להיות חזקים. הטיעון החזק מכולם הוא תוצאות", אמר בוטיג'ג', "ואתה לא יכול להתווכח – או לפחות הייתי אומר שאתה לא יכול להתווכח עם פרצוף רציני – שזה לא דבר טוב שנוצרו 12 מיליון מקומות עבודה תחת הנשיא הזה".

מצביעים כמו רוס טראקי, עורך דין בן 35 במדינת מישיגן, מתבוננים בנשיא בזהירות. טראקי לא הצביע עבור ביידן או המועמד הרפובליקני דונלד טראמפ בשנת 2020. הוא מרגיש כאילו ביידן היה האחרון בשורה של נשיאים "נמוכים". "הגיל שלו, ואולי גם החדות הנפשית שלו, הם לא איפה שהייתי רוצה שהמנהיג של המדינה יהיה", אמר טראקי. "לפעמים הוא נראה כאדם זקן שעבר את שיאו. לפעמים אני קצת מרחם על הבחור שנדחף החוצה מול קהל".

ביידן הדגיש שוב ושוב בנאומים שחיוני שהציבור יידע את כל מה שהממשל שלו עושה: ארבעה ניצחונות חקיקה גדולים עם הקלות בנגיף הקורונה, חוק התשתית הדו-מפלגתית, חוק הצ'יפים והמדע, וצעדי מס והוצאות שעוזרים לטפל בשינויי האקלים ולשפר את היכולת של מס הכנסה לאכוף את קוד המס ולעזור למשלמי המסים.

עם זאת, רק ל-13% יש אמון רב ביכולתו של ביידן להשיג יעדי מדיניות מרכזיים, שיקוף אפשרי של העובדה שכעת עליו לעבוד עם רוב רפובליקני בבית הנבחרים שרוצה לקצץ בהוצאות בתמורה להסרת סמכות ההלוואות החוקית של הממשלה. הסקר גם מראה שרק 23% מהמבוגרים בארה"ב אומרים שיש להם "מידה רבה" של אמון שביידן ינהל ביעילות את הבית הלבן. זה ירד מ-28% לפני שנה ונשאר נמוך משמעותית מ-44 אחוזים לפני שנתיים, בדיוק כשביידן נכנס לתפקיד.

גם המצביעים הרפובליקנים אינם מוכנים לתת לביידן את היתרון של הספק, ופוגעים ברייטינג שלו. ג'ון רודריגז, בן 76, תמך בטראמפ והניח שביידן רק מבצע את הצעותיהם של עוזריו. זה יוצר אתגר לנשיא שהבטיח לאחד את המדינה. "אני מאמין שהוא לא זה שמבקל את ההחלטות", אמר רודריגז, המתגורר בקאטלר ביי, פלורידה. "הוא בובה שאומרים לו לאן ללכת ומה להגיד".

אבל המכשול העיקרי עבור ביידן עשוי להיות מצביעים כמו ויקראם ג'וגלקאר, 46, שעובד בתעשיית המחשבים באוסטין, טקסס. הוא תמך בנשיא ב-2020, רק כדי לסכם את תחושותיו לגבי תקופתו של ביידן בתפקיד כ"לא משהו". "ההחלטה אם מישהו צריך להתמודד או לא אינה תלויה בי", אמר ג'וגלקר. "אני לא יודע מי יהיה בקלפי, אבל אני מקווה שזה יהיה מישהו טוב יותר מהמפלגה שלו".

מכה קשה לטראמפ: קבוצת האחים קוך לא תתמוך במירוץ שלו לבית הלבן

הקבוצה הפוליטית שהקימו האחים המיליארדרים השמרנים צ'רלס קוך ואחיו המנוח דיוויד קוך, מאותתת כי לא תתמוך בדונלד טראמפ בבחירות המקדימות של המפלגה הרפובליקאית לקראת בחירות 2024. בקבוצה מסרו כי בכוונתם לתמוך ב"מי שיוכל להצעיד את ארצנו קדימה, ויוכל לנצח".

מזכר של עמותה שהקימו האחים קוך ב-2004, נכתב כי כדי שיהיו מנהיגים שיכולים להתגבר על "הפוליטיקה הפגומה" בוושינגטון – ולהשיג מועמדים טובים מאלה שהרפובליקאים מציגים – הקבוצה חייבת להיות מעורבת בבחירות בשלב מוקדם יותר. עמותת על היא עמותה פוליטית שפועלת למען מועמד או מפלגה.

"כדי לכתוב פרק חדש בארץ שלנו, אנחנו צריכים לפתוח דף חדש", כתבה במזכר אמילי סיידל, מנכ"לית AFP ויועצת בכירה לעמותה. "הדבר הטוב ביותר הוא שיהיה לנו ב-2025 נשיא שייצג פרק חדש. הציבור בארה"ב הראה שהוא מוכן להתקדם, ו-AFP תסייע להם לעשות זאת".

 AFP הוציאה כמעט 80 מיליון דולר על מועמדים בבחירות אמצע הקדנציה של השנה שעברה, לפי האתר OpenSecrets – כולל ב-22 בחירות מקדימות ברמה הפדרלית וכמעט 200 נוספות ברמת המדינות, לפי המזכר.

האחים קוך תמכו במשך שנים ארוכות במועמדים רפובליקאים, בהם טראמפ, אך במהלך תקופת נשיאותו של טראמפ יצאו נגד לא מעט יוזמות שלו, 

טראמפ מתכנן להתמודד בפעם השלישית על הנשיאות, אולם סקרים מראים כי רוב הבוחרים של המפלגה הרפובליקאית מעוניינים במועמד אחר – כמו מושל פלורידה רון דיסנטיס, שצפוי להכריז על כניסתו למרוץ. דיסנטיס תומך במדיניות של טראמפ, אך אין לו את המטען הפוליטי שטראמפ נושא עמו.

טראמפ הוא היחיד במפלגה הרפובליקאית שהודיע כי יתמודד על המועמדות מטעם המפלגה בבחירות לנשיאות. ניקי היילי, לשעבר מושלת דרום קרוליינה ושגרירת ארה"ב באו"ם, צפויה להכריז על התמודדותה ב-15 בפברואר. כמה מועמדים נוספים מלבד דיסנטיס שוקלים גם הם לעשות זאת.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות