Connect with us

לוס אנג'לס

שנים לרצח רבין: תזכורת למחיר הכואב של ההסתה והפילוג שבתוכנו

Published

on

כמו בארץ: טקס מרגש של חניכי שבט חן לציון יום הזכרון לראש ממשלת ישראל

24 שנים חלפו מאותו רגע בו אזרחי מדינת ישראל והעולם כולו התבשרו על רצח ראש הממשלה יצחק רבין זכרונו לברכה.

הרצח פגע בכל בית ישראלי במדינה ומחוצה לה. הוא חצה מחלוקות חברתיות, השתיק ויכוחים סוערים והותיר אותנו בתדהמה ובזעזוע. גם היום, עלינו להמשיך ולהעמיק במשמעות הרצח כתזכורת למחיר הכואב של השנאה, ההסתה והפילוג שבתוכנו; להמשיך לטפח כבוד הדדי, סובלנות, וריבוי דעות לצד אחדות.

הילדים שלנו ואפילו יעל רום המרכזת עדיין לא נולדו בנובמבר 1995. המרחק הגדול מישראל לא מאפשר להם לחוות ולחיות את האירועים שמתקיימים ברחבי הארץ בכל שנה בזמן זה. לשם כך, גם השנה ציין שבט חן את הירצחו של ראש הממשלה ושר הביטחון יצחק רבין ז״ל.

חניכי השבט הגיעו ביום ראשון לבושים במכנסי חאקי וחולצות לבנות לכבוד טקס הזיכרון. הם עברו פעולה לפני תחילת הטקס בה הייתה להם את ההזדמנות להכיר את דמותו של רבין שהיה ראש ממשלה, רמטכ"ל, שגריר בארה"ב. הם למדו על חתימת הסכם אוסלו ועל צעדיו לכיוון השלום, ובתוך כך היותו איש משפחה ובן אדם כמו כולנו. החניכים עברו בחדר חושך שבו תמונות של רבין.

חניכי שכבת ט׳ שעוברים קורס הדרכה סיפרו ודיברו על מורשתו. החניכים התבוננו בתמונות המוצגות, מנסים להבין מהו הכתם האדום על דף הנייר שהיה מקופל בכיסו ועליו מילות שיר שלום שדקות מספר לפני שהדף הוכתם בדמו של רבין על במת כיכר מלכי ישראל.

את הטקס הכינו השנה חברי השכב״ג. נערים ונערות שגדלו בלוס אנג'לס חיפשו קטעי קריאה מרגשים סרטונים ושירים – כדי שגם חבריהם בשבט להורים ולקהילה שהגיע לטקס תיהיה את ההזדמנות לזכור ולהוקיר את האיש היקר הזה. אור לבב, שכב״גניקית וראש״גדית קטנטנים, שרה שני שירים מקסימים: לבכות לך' מאת אביב גפן ו'שיר תקווה' של מירי מסיקה, והצליחה לרגש את הקהל. נציגים מכל הגדודים הדליקו נרות זכרון, כל נר מוקדש לאחת מתכונות האופי של יצחק רבין, תכונות שכל אחד מאיתנו מקווה שהן חלק מממנו: נר לרעות, לדמוקרטיה, להקשבה, לסובלנות, לאמפטיה, לאחדות, לצדק ושיוויון ולשלום. הטקס הסתיים אבל אין ספק שמשהו חדר לילדים שלנו; זה יפה שאנו דובקים בערכים שרבין הותיר אחריו.

יצחק רבין אמר בנאומו האחרון בעצרת ש"אלימות היא כרסום יסוד הדמוקרטיה הישראלית. יש לגנות אותה, להוקיע אותה ולבודד אותה. זו לא דרכה של מדינת ישראל!" בשבט חן אנו מגנים כל מעשה אלים בין חברינו. אלימות אינה דרכה של מדינת ישראל או דרכו של העולם. אלימות אינה הדרך לפתרון בעיות. אלימות דורסת כל דרך אפשרית לשלום, חברות והידברות. שבט חן, צוות המרכזים, הראשג"דים והמדריכים מצפים מכולם ומעצמנו לנהוג בדרכים המקובלות בפתרון בעיות וריבים. לחיות בשלום אחד עם האחר, גם אם הוא אינו חבר שלנו, לקבל את דעת האחר גם אם היא אינה דעתי. ביחד נייצר שינוי גדול, אך קודם כל השינוי מתחיל בנו. כן לשלום, לא לאלימות: בבית הספר, בשבט ובעולם. 24 שנים אנחנו זוכרים ונמשיך עוד לזכור!

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

לוס אנג'לס

רצח 13 בני אדם, אנס 50 נשים

Published

on

45 שנה אחרי הפשע הראשון, הסיפור של הרוצח מגולדן סטייט סוף סוף נגמר: באולם חסר ייחוד בסקרמנטו,  ג'וזף ג'יימס ד'אנג'לו הודה בפשעיו ונגזרו עליו 11 מאסרי עולם * "הוא לעולם לא ירצה את העונש שאנחנו ריצינו", אמרה אחת מקורבנותיו * שלא נדע

במשך עשרות שנים הסתובב לו רוצח חופשי בקליפורניה. הוא לא רק הטיל אימה על תושבי המדינה – לאורך השנים הוא פילס את דרכו לתודעה הציבורית, היה מושא של תוכניות טלוויזיה פופולריות והעסיק לשווא שורה ארוכה של בלשים חובבים. הצמידו לו כינויים רבים, אבל האחרון בהם, "The Golden State Killer" ("הרוצח ממדינת הזהב", כינויה של קליפורניה), הוא שדבק בו. ג'וזף ג'יימס ד'אנג'לו רצח בסך הכל 13 בני אדם ואנס 50 נשים. ביום שני, באולם חסר ייחוד בסקרמנטו, 45 שנים של פשע הגיעו לסיומן.

ד'אנג'לו, גבר חלוש בן 74, נזקק לעזרה כדי לקום על רגליו עם כניסת השופט לאולם. הוא לא הזכיר את הפושע מעורר האימה, שהיה מסתנן לבתיהן של נשים בחסות החשכה. הדיון נמשך שעות ארוכות, וד'אנג'לו, שנלכד לפני כשנתיים הודות לשימוש בטכניקת דנ"א חדשה, הודה באישומים, שכללו 13 מעשי רצח מדרגה ראשונה שביצע ברחבי קליפורניה בשנות השבעים והשמונים.

בתמורה להודאתו, משרד התובע בנפת סקרמנטו הודיע שעונש המוות הורד מהשולחן, ועל ד'אנג'לו נגזרו 11 מאסרי עולם רצופים. השופט מייקל בומן שאל את ד'אנג'לו אם הוא מודה באשמה, והפושע השיב "אני מודה" שוב ושוב. בתום יותר משלוש שעות מתחילת הדיון, ד'אנג'לו הודה באשמה בכמעט כל האישומים.

התובעת איימי הולידיי הסבירה לצופים – הדיון נערך ללא קהל בשל מגפת הקורונה, אך הועבר בשידור חי – כי ההחלטה להגיע להסכם טיעון עם ד'אנג'לו, במקום להעמידו למשפט עם מושבעים, התקבלה בין היתר בגלל המגפה והסיכון לבריאות הציבור. לדבריה, גם לגילם המופלג של רבים מהמעורבים היה חלק בהחלטה. "רבים מהקורבנות, עדים ואנשי כוחות אכיפת החוק, כבר בני שמונים או תשעים", הוסיפה, "רבים מהם, שנפגעו אנושות מהפשעים של ד'אנג'לו, עלולים לא להיות איתנו אם המשפט היה מתקיים".

לפי "הניו יורק טיימס", ההחלטה לחתום עם ד'אנג'לו על עסקת טיעון, ולחסוך ממנו את עונש המוות, מעוררת רגשות מעורבים בקרב כמה מקורבנותיו ובני משפחותיהם. גיי הרדוויק, שנאנסה ב-1978 בעוד בעלה בוב היה כפות, אמרה בראשית החודש ששום עונש אינו חמור דיו. "הוא לא יוכל לרצות עונש מאסר ארוך דיו", אמרה, "הוא לעולם לא ירצה את העונש שאנחנו ריצינו", אמרה, אך הוסיפה: "הידיעה שהוא הודה היא בשבילנו צעד גדול למציאת שקט".

טכניקה מעוררת ספקות

ד'אנג'לו חמק מהחוק במשך למעלה מארבעים שנה, עד שנעצר ב-2018 בפרבר של סקרמנטו. זה המקרה המפורסם הראשון שפוענח באמצעות טכניקה חדשה, המסתמכת על זיהוי דגימות דנ"א שנאספו בזירות פשע באמצעות איתור קרובים של החשודים במאגרים גנטיים. החוקרים השתמשו בדגימת דנ"א שנמצאה בזירת רצח בנפת ונטורה ב-1980 כדי ליצור פרופיל מזויף באתר גיניאולוגי מקוון, והצליחו להתאים את הדגימה לזו של קרובים רחוקים של ד'אנג'לו.

בעקבות הצלחת השימוש בטכניקה זו בקליפורניה, החלו עשרות סוכנויות לאכיפת החוק בארה"ב לבקש את שירותיהם של גיניאולוגים גנטיים, על מנת ליישם אותה במקרי רצח ותקיפה מינית לא פתורים. כך, הצליחו כוחות המשטרה ברחבי ארה"ב לערוך בתוך זמן קצר עשרות מעצרים בתעלומות פשע ישנות שנראו בלתי פתירות; ובהתאם, גברה ההתלהבות בקרב הסוכנויות השונות להקים יחידות לגיניאולוגיה גנטית.

אבל לאחר שהשימוש בטכניקה נעשה נפוץ יותר ויותר, הביעו גיניאולוגים, משפטנים ומחוקקים חשש שהטכניקה מפרה את זכותם לפרטיות של אותם אנשים המצטרפים למאגר הדנ"א כדי ללמוד על תולדותיהם. העובדה שהנוהג אינו מוסדר בחוק, אף שכוחות אכיפת החוק מיישמים אותו לעתים גם במקרה של עבירות פחות חמורות – כמו במקרי פריצות – רק מגבירה את הביקורת.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות