Connect with us

גוף ונפש

שנה מלאה באור וברכות

Published

on

תשפ״א: ההזדמנות לגדול לרמה הבאה מגיעה

״בחודש השביעי באחד לחדש וגו׳. פקודה דא, לתקוע שופר בראש השנה, דהוא יומא דדינא לעלמא. דכתיב תקעו בחדש שופר בכסה ליום חגנו״ (ספר הזוהר, פרשת אמור, פסוק 206)ֿ

ספר הזוהר, שנכתב ע״י התנא האלוקי רבי שמעון בר יוחאי, מגלה את המשמעות העמוקה של חגי תשרי. ההבנה כי תשרי הוא החודש השביעי, המאפשר שליטה בגורלנו לשנה שלמה, מעוררת התרגשות גדולה. המקובלים מלמדים כי בא׳ בתשרי נברא אדם הראשון, ולכן בכל שנה באותו התאריך, כל העולם חוזר לקדמותו. ביום זה כל העולם נידון, והסרט של חיינו נקבע, לכן כדאי להכין את עצמנו ולדעת מה ניתן לעשות, על מנת להכניס אור וברכות לכל השנה ובעיקר לקבל את כל מה שאנו צריכים על מנת שנוכל לגדול לרמה הבאה שלנו. ההזדמנות ליצירת השינוי והגדילה בחיינו הגיעה! 

אור עצום מתגלה בחגי תשרי

מדוע ספר הזוהר מכנה את חודש תשרי בשם חודש השופר? מדוע משתמשים דווקא בשופר? מהי המשמעות של המילים ״בכסה ליום חגנו״? מה מתכסה בחודש זה?

חכמת הקבלה מלמדת על כך שאור הבורא עובר דרך עשר רמות רוחניות הנקראות עשר הספירות. תפקידן של הספירות הוא להבטיח שאנו נקבל את האור בצורה מאוזנת. ישנם מקרים רבים בהם האדם מקבל ברכות ואם הוא לא יכול להכיל אותן, הדבר גורם לו לכאב.

הרצון של הבורא לתת לנו שפע הוא הרבה יותר גדול מהרצון שלנו לקבל. 

ישנה חלוקה של עשר הספירות לשלושה חלקים עיקריים: 1.שלושת הספירות העליונות. 2. ששת הספירות התחתונות המכונות גם בשם זעיר אנפין (פנים קטנות) 3. הספירה העשירית האחרונה, ספירת מלכות המייצגת את העולם הגשמי. בראש השנה, הבורא מכסה את ששת הספירות המכונות זעיר אנפין, אשר בד״כ מונעות מהאור הגדול של כתר חכמה ובינה להאיר את העולם בצורה ישירה. כאשר זעיר אנפין מכוסה, אנו חשופים בצורה ישירה לאור של שלושת הספירות העליונות.

יותר חשיפה לאור, יותר לכלוך צף.

הזדמנות לטהר את עצמנו

הכלל הוא כזה: ככל שיש יותר אור, כך אנו יכולים לנקות יותר את השליליות שלנו, ולבנות כלי חדש לשנה הבאה עלינו לטובה. ״בכסה ליום חגינו״ מראה לנו שבראש השנה, יש תהליך של דין קוסמי. ע״י הכיסוי מתגלה יותר אור המאפשר לנו להיטהר ולהתחבר למהות האמיתית שלנו. המילה דין מייצגת כל סוג של קבלה בלי מודעות של נתינה. מכיוון שבעולם אין סוף הנשמות ביקשו להשוות את צורתן לבורא, נקבע חוק רוחני בעולמות העליונים, שהנשמה תקבל מילוי, רק אם היא תתנהג כמו הבורא, כלומר תשנה את מהותה למהות של נתינה. לכן, פעם בשנה, בית הדין הקוסמי, בודק כמה האדם השתנה, כמה זמן הוא הקדיש לעבודה הרוחנית שלו להפוך למהות של נתינה.

דינים מייצגים כל סוג של אנרגיה אנוכית שלנו, אשר ניתקה אותנו ממהותו של הבורא. ראש השנה מנקה את כל הדינים לכל מי שרוצה להשתנות באמת. באותם ימים, נקבע הגורל של כל אחד ואחת מאיתנו, לא רק על פי מעשינו בשנה שעברה, אלא בעיקר על איך שאנו מתכוונים להשפיע וליצור עולם טוב יותר בשנה הבאה עלינו לטובה. 

תפקידו של  השופר

״וכשנתעורר שופר הזה, וכשבני האדם שבים מעונותיהם, צריכים למשוך בקול שופר מלמטה, וקול ההוא עולה למעלה, אז מתעורר שופר אחד עליון שהוא בינה. ומתעוררים הרחמים, והדין מסתלק״ (ספר הזוהר, פרשת אמור, פסוק קצ״ג)

ע״פ האסטרולוגיה הקבלית, מזל טלה נחשב למזל עם הרצון לקבל הגדול ביותר. 

המקובלים השתמשו בקרן של הטלה על מנת לעורר את הרצון האמיתי של הנשמה.

במהלך השנה אנו מוצאים את עצמנו נשלטים ע״י רצונות אנוכיים ותקיעות השופר מזכירות לנשמה את הרצון האמיתי שלה לתת. צלילי השופר בוקעים את כל הרקיעים, ומגיעים עד לספירת בינה, המייצגת רחמים ואהבת חינם.

ע״פ חוקי סיבה ותוצאה, אם האדם פעל בצורה אנוכית, הוא חייב לשלם על כך בדיוק באותה מידה שפעל ואין אדם בעולם אשר יכול לברוח מהחוקים הקוסמיים. לכן, אנו תוקעים בשופר על מנת לעורר אור של רחמים ולסלק את הדינים אשר יצרנו במהלך השנה. ראש השנה מאפשר לנו להתחיל את השנה החדשה עם מודעות חדשה כדי שנוכל למשוך ברכות חדשות ועצומות לשנה החדשה.

על מה לכוון בזמן תקיעות השופר?

השנה, בשל המצב, רבים נאלצים לשמוע את תקיעות השופר מביתם. כמובן שהעבודה הפנימית והרצון של האדם קובעים הרבה יותר מאיפה שהוא נמצא פיזית. כאשר שומעים את קולות השופר (היום הראשון של ראש השנה יוצא בשבת ואין תוקעים בשופר בשבת) בזום או בבית הכנסת, מומלץ לאדם שתוקע בשופר לבטל את עצמו לגמרי ורק לחשוב על הקהל הקדוש, אשר מינה אותו להיות שליח לעורר את אור הרחמים וביטול הדינים בעבורם. על הקהל אשר שומע את קולות השופר, לכוון שהם מטהרים את כל השליליות שלהם ויחד עם זאת מעוררים את הפנימיות שלהם ומקבלים כלי חדש. מומלץ גם לשלוח אור לכל העולם.

מכיוון שהמלאך המקטרג, עומד ותובע את הדין, לא כדאי לדבר על השליליות שלנו במהלך ראש השנה, אלא רק לכוון בלב. כל דיבור, אפילו לדברי קדושה, במהלך תקיעות השופר, קוטע את התקשורת ולכן לא כדאי לדבר בכלל בזמן תקיעות השופר.

לנקות ולהגדיל את הרצון, אלו הכוונות העיקריות שכדאי לכוון, מכיוון שזאת המטרה העיקרית של ראש השנה, וכל חיינו תלויים בכך.

הלימוד על יצירת איזון בחיינו, מבוסס על מערכת הנקראת מערכת שלושת הקווים.

מערכת זאת מאזנת בין הרצון לקבל של האדם לבין הרצון לתת.

כאשר הרצון לקבל גדול יותר מהרצון לתת, נוצר מייד חוסר איזון המשפיע על הגוף והנשמה שלנו. גם ההיפך הוא נכון, כאשר הרצון לתת גדול יותר מהרצון לקבל, נוצר גם כן חוסר איזון הגורם לאדם תחושה של חוסר מימוש. בראש השנה ניתנת ההזדמנות לכל אחד ואחת מאיתנו להחזיר את האיזון לחיינו ע״י האור הגדול המתגלה לכל אותם אשר משתוקקים ליותר אור בחייהם. כאשר אנו מאוזנים מבחינה רוחנית, נהייה מסוגלים להכיל מילוי רוחני וגשמי הרבה מעבר למה שאנו מסוגלים לדמיין. ההזדמנות ליצירת השינוי קיימת עד למוצאי שמחת תורה.

כדאי לזכור שלא כדאי לבקש רק להמשיך את הברכות שכבר יש לנו מהשנה הקודמת, אלא לבקש ברכות חדשות לגמרי! ככל שהרצון שלנו להשפיע בשנה הבאה יגדל, כך נוכל ליצור שנה של הגשמת הפוטנציאל שלנו ונגלה את האור שבאנו לגלות עבורנו ועבור כל העולם.

שנה טובה לכולם!

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

גוף ונפש

יום הכיפורים: חתימה בספר החיים

Published

on

כדאי להיות בשמחה גדולה ביום כיפור – אנו זוכים לעליות רוחניות שאין כמותן בכל השנה. יש הזדמנות לעזוב את מי שהייתי בשנה שעברה ולפוך להיות אדם חדש לגמרי

״בוא וראה, ביום ההוא , דראש השנה, נתכנסה הלבנה, שהיא המלכות, ואינה מאירה עד בעשור לחדש, שישראל כולם חוזרים בתשובה שלמה, ואמא עלאה שהיא בינה, חוזרת ומאירה לה, ויום הזה , דיום הכפורים, לוקחת המלכות הארות אמא, שהיא בינה, ונמצאת שמחה בכל.״

(ספר הזוהר, פרשת אמור, פסוק רכ״ד)

לאחר חטא העגל ושבירת הלוחות אשר כללו בתוכם את האור של חיי נצח, משה עלה שוב להר, לשמונים ימים נוספים וחזר עם הלוחות השניים בי׳ בתשרי – יום כיפורים.

מכאן ידוע שיום כיפורים נחשב ליום הגבוה ביותר בשנה, אשר בו ניתן להתחבר לשפע של אור אשר לא מתגלה כמותו בשאר ימות השנה.( למעט חג פורים)

האם יום כיפורים נקבע בגלל שהלוחות השניים ניתנו בו? חכמת הקבלה מלמדת שההיפך הוא הנכון: הלוחות השניים ניתנו ב י׳ בתשרי בגלל שהיום הזה נקבע מזמן בריאת העולם, כיום של זיכוך רוחני, המאפשר לכל אדם לנקות את כל מה שחוסם אותו מלהגשים את הייעוד שלו.

התרת נדרים לעומת תפילת כל נדרי

בראש השנה, לפני כניסת החג, נהוג לעשות התרת נדרים וביום כפורים נהוג להתחיל בתפילת כל נדרי. מהי משמעות התרת הנדרים?

בכל פעם שהבטחנו לעשות משהו ולא קיימנו, נוצר חור אנרגטי בחיינו. מכיוון שבעולם הרוחני אין זמן תנועה ומקום, כאשר האדם מחליט לעשות פעולה מסויימת הוא מקבל את האנרגיה (את האור) על מנת שיוכל להוציא אותה לפועל.

כאשר אין הוצאה לפועל של מה שהאדם אמר שיעשה, האור שהוא קיבל עובר לצד השלילי ויוצר חסימה בחייו. התרת הנדרים מאפשרת לנו להתחיל את השנה עם כלי רוחני נקי ללא חסימות.

מהי משמעות תפילת כל נדרי?

ביום הכפורים נהוג להתחיל בתפילת כל נדרי.

ספר הזוהר מלמד כי תפילת כל נדרי, להבדיל מהתרת נדרים, מבטלת את כל הנדרים של המלאכים אשר אחראים על ההוצאה לפועל של גזרי הדין כלפינו חס ושלום.

מומלץ לכוון שאנו מבטלים את כל הדינים אשר לא הצלחנו לנקות בראש השנה, ולראות איך אנחנו מתחילים את השנה עם מודעות חדשה וגדולה יותר, כדי שנוכל להגשים את כל האור שעלינו לגלות בשנה הבאה.

משמעות חמשת העינויים

״ מצוה זו היא להתענות ביום הכפורים, להכניע הגוף והנפש, בסוד ה׳ עינויים ה׳ מדרגות של יום הכפורים… כי המקטרג בא להזכיר עונותיהם כמו שלמדנו,  וכלם, כל ישראל, הם בתשובה שלמה לפני אביהם..״

(ספר הזוהר, פרשת אמור, פסוק רכ״ז)

ע״פ המסורת, נהוג לצום ביום כפורים, על מנת לבקש סליחה ולכפר על כל החטאים והשליליות אשר גרמנו בשנה שעברה. חכמת הקבלה מלמדת, כי בקשת הסליחה היא לא העיקר ביום כפורים, אלא היכולת לעורר רצון להשתנות. עיקר העבודה ביום כפורים הוא בלנקות את הקליפות אשר מונעות מאיתנו להתחבר למהות שלנו שהיא מהות של נתינה.  פעם בשנה, ניתנת לנו ההזדמנות להתרחק מכל סוג של קבלה עצמית על מנת לעורר את מודעות האור שבתוכנו.

אדם אשר פגע בנו ובא לבקש סליחה ביום כיפורים, יכול לקחת את הכאב אשר גרם בחזרה? בוודאי שלא. לכן, התקינו חכמי הקבלה את חמשת העינויים ביום כפורים, אשר יכולים לנקות את כל השליליות שגרמנו לאחרים ולעצמנו על מנת שנוכל  לשנות את המודעות שלנו לכל השנה.

כדאי להיות בשמחה גדולה ביום כיפורים מכיוון שאנו זוכים לעליות רוחניות שאין כמותן בכל השנה. יש הזדמנות לעזוב את מי שהייתי בשנה שעברה ולפוך להיות אדם חדש לגמרי.

אלו הם חמשת העינויים:

1. איסור אכילה ושתייה 

2.איסור רחצה

3.איסור בישום ותמרוקים

4.איסור נעילת הסנדל ( מעור)

5. איסור תשמיש המיטה

הסיבה לחמשת העינויים היא לאפשר לנו להתחבר לחמשת העולמות אשר מחברים אותנו עם השלמות שהיתה לנו בזמן בריאת העולם. כל סוג של מילוי אשר אנו מקבלים בשאר ימות השנה, נמוך בהרבה מהמילוי אותו אנו מקבלים ביום כפורים, האור של ספירת בינה מאיר את היקום ומאפשר לנו לנקות את כל השליליות שלנו על מנת שנוכל לגלות את האור הבלתי מוגבל שלנו.

עבודת הכהן הגדול ביום כיפור

״ והכהן עומד במזרח ופניו למערב. הוא עומד באימה לפני אל עליון , ואומר עליו דברי וידוי…   וכך היה אומר: אנא השם.. חטאתי עויתי פשעתי לפניך אני וביתי…כפר נא לחטאים ולעוונות ולפשעים, שחטאתי ושעויתי ושפשעתי לפניך אני וביתי… והכהנים והעם, העומדים בעזרה, כשהיו שומעים את שם המפורש, יוצא מפי כהן גדול בקדושה וטהרה, היו כורעים ומשתחוים ונופלים על פניהם, ואומרים ברוך שם כבוד מלכותו לעולם ועד״

( כתבי האר״י, פרי עץ חיים, שער יום כפורים)

אחת מהקריאות המרגשות ביום כפורים היא הקריאה על העבודה של הכהן הגדול, אשר היה נכנס לקודש הקודשים פעם אחת בשנה – ביום כפורים.

תפקידם של הכוהנים היה לדאוג לאנשים אחרים ולחבר אותם לאור הבורא. לכהן היה אסור לדאוג לעצמו ולכן הוא יכל להיות צינור טהור למשיכת שפע וברכות מהעולמות העליונים. ביום כיפורים ניתנת לנו ההזדמנות להתחבר למודעות של הכהן הגדול. כפי שהכהן הגדול היה נכנס לקודש הקודשים, כך אנו נכנסים לקודש הקודשים על מנת להתחבר לגדולה האמיתית שלנו.

הכהן הגדול היה מחבר את  העם עם המלאך מיכאל, אשר אחראי על אנרגיית החסד בעולם. הקריאה על עבודת הכהן הגדול מעוררת אותנו להיות כמו הכהנים, להתפלל תמיד עבור אנשים אחרים, אשר עוברים קשיים בחייהם. כמו כן מתגלה אור של רפואה בכל העולם דרך הקריאה על עבודת הכהן הגדול. 

איזו מתנה נפלאה!

תפילת מנחה

בתפילת מנחה ביום כפורים אנו קוראים את הסיפור על יונה, אשר ניסה לברוח מהאחריות שהבורא נתן לו, לעזור לתושבי העיר נינוה. יונה עלה על אונייה ביפו, וכאשר פרצה סופה והאונייה כמעט טבעה, הוא ביקש מהמלחים לזרוק אותו לתוך הים על מנת להשקיט את הסערה. יונה נזרק אל הים, לויתן עצום בלע אותו והקיא אותו בחזרה לאותו חוף אשר ממנו הוא בא.

ספר הזוהר מלמד אותנו כי לכל אדם יש אחריות על כל כך הרבה אנשים אחרים, אשר תלויים בו רוחנית וגשמית . כאשר האדם בורח מהאחריות ומהייעוד שלו, הוא יחווה כאב עד אשר יחזור ויתחבר לעבודה הרוחנית והאור אשר הוא בא לגלות בעולם.

הקריאה על יונה הנביא מחברת אותנו עם הגשמת הייעוד שלנו בשנה החדשה.

בנוסף, בקריאה זאת מתגלה כח של שפע ופרנסה לכל השנה.

לראות את הטוב לכל השנה

ישנו סיפור על מקובל בשם רבי לוי יצחק מברידצ׳יב אשר היה ידוע כמלמד זכות על כולם וביכולת שלו לראות רק את הטוב בכל אדם. פעם ביום הכיפורים, רבי לוי יצחקהיה בדרכו לתפילה, וראה יהודי אחד אשר ישב בחצר ביתו ואכל את ארוחת הבוקר. רבי לוי יצחק עצר על ידו ואמר: בני היקר, אני בטוח שהשתדלת לצום אבל בגלל החולשה של גופך לא יכולת להחזיק יותר מעמד״. אותו יהודי ענה לו בחוצפה: לא, לא הרגשתי בשום  חולשה, אני פשוט לא מחשיב את היום הזה ולכן אני לא צם!

רבי לוי יצחק נשא את ידיו לשמים ואמר: ריבונו של עולם, תראה את הבנים הקדושים שלך, אפילו לשקר הם לא מסוגלים… 

היכולת לראות את הטוב בכל אדם, לראות את הטוב בכל מצב ובעיקר לראות את הטוב בעצמנו ניתנת לנו כמתנת חינם ביום כפורים.

תפילת נעילה 

תפילת הנעילה בסיום החג, מאפשרת לנו לנעול את המודעות שלנו הנתינה ואהבה ללא תנאי לכל השנה. השנה החדשה תביא איתה הזדמנויות עצומות להצלחות וברכות גדולות ולכן עלינו להעריך את כל מה שקיבלנו ולזכור שאנו מסוגלים לעשות הכל אם הכוונות שלנו הן למטרות נתינה וגילוי של אור בעולם.

יש כל כך הרבה אנשים אשר צריכים את עזרתנו! שנזכה להיחתם בספר החיים!

==

Avner.madar@kabbalah.com

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות