שנה מלאה באור וברכות – שבוע ישראלי
Connect with us

בריאות

שנה מלאה באור וברכות

Published

on

תשפ״א: ההזדמנות לגדול לרמה הבאה מגיעה

״בחודש השביעי באחד לחדש וגו׳. פקודה דא, לתקוע שופר בראש השנה, דהוא יומא דדינא לעלמא. דכתיב תקעו בחדש שופר בכסה ליום חגנו״ (ספר הזוהר, פרשת אמור, פסוק 206)ֿ

ספר הזוהר, שנכתב ע״י התנא האלוקי רבי שמעון בר יוחאי, מגלה את המשמעות העמוקה של חגי תשרי. ההבנה כי תשרי הוא החודש השביעי, המאפשר שליטה בגורלנו לשנה שלמה, מעוררת התרגשות גדולה. המקובלים מלמדים כי בא׳ בתשרי נברא אדם הראשון, ולכן בכל שנה באותו התאריך, כל העולם חוזר לקדמותו. ביום זה כל העולם נידון, והסרט של חיינו נקבע, לכן כדאי להכין את עצמנו ולדעת מה ניתן לעשות, על מנת להכניס אור וברכות לכל השנה ובעיקר לקבל את כל מה שאנו צריכים על מנת שנוכל לגדול לרמה הבאה שלנו. ההזדמנות ליצירת השינוי והגדילה בחיינו הגיעה! 

אור עצום מתגלה בחגי תשרי

מדוע ספר הזוהר מכנה את חודש תשרי בשם חודש השופר? מדוע משתמשים דווקא בשופר? מהי המשמעות של המילים ״בכסה ליום חגנו״? מה מתכסה בחודש זה?

חכמת הקבלה מלמדת על כך שאור הבורא עובר דרך עשר רמות רוחניות הנקראות עשר הספירות. תפקידן של הספירות הוא להבטיח שאנו נקבל את האור בצורה מאוזנת. ישנם מקרים רבים בהם האדם מקבל ברכות ואם הוא לא יכול להכיל אותן, הדבר גורם לו לכאב.

הרצון של הבורא לתת לנו שפע הוא הרבה יותר גדול מהרצון שלנו לקבל. 

ישנה חלוקה של עשר הספירות לשלושה חלקים עיקריים: 1.שלושת הספירות העליונות. 2. ששת הספירות התחתונות המכונות גם בשם זעיר אנפין (פנים קטנות) 3. הספירה העשירית האחרונה, ספירת מלכות המייצגת את העולם הגשמי. בראש השנה, הבורא מכסה את ששת הספירות המכונות זעיר אנפין, אשר בד״כ מונעות מהאור הגדול של כתר חכמה ובינה להאיר את העולם בצורה ישירה. כאשר זעיר אנפין מכוסה, אנו חשופים בצורה ישירה לאור של שלושת הספירות העליונות.

יותר חשיפה לאור, יותר לכלוך צף.

הזדמנות לטהר את עצמנו

הכלל הוא כזה: ככל שיש יותר אור, כך אנו יכולים לנקות יותר את השליליות שלנו, ולבנות כלי חדש לשנה הבאה עלינו לטובה. ״בכסה ליום חגינו״ מראה לנו שבראש השנה, יש תהליך של דין קוסמי. ע״י הכיסוי מתגלה יותר אור המאפשר לנו להיטהר ולהתחבר למהות האמיתית שלנו. המילה דין מייצגת כל סוג של קבלה בלי מודעות של נתינה. מכיוון שבעולם אין סוף הנשמות ביקשו להשוות את צורתן לבורא, נקבע חוק רוחני בעולמות העליונים, שהנשמה תקבל מילוי, רק אם היא תתנהג כמו הבורא, כלומר תשנה את מהותה למהות של נתינה. לכן, פעם בשנה, בית הדין הקוסמי, בודק כמה האדם השתנה, כמה זמן הוא הקדיש לעבודה הרוחנית שלו להפוך למהות של נתינה.

דינים מייצגים כל סוג של אנרגיה אנוכית שלנו, אשר ניתקה אותנו ממהותו של הבורא. ראש השנה מנקה את כל הדינים לכל מי שרוצה להשתנות באמת. באותם ימים, נקבע הגורל של כל אחד ואחת מאיתנו, לא רק על פי מעשינו בשנה שעברה, אלא בעיקר על איך שאנו מתכוונים להשפיע וליצור עולם טוב יותר בשנה הבאה עלינו לטובה. 

תפקידו של  השופר

״וכשנתעורר שופר הזה, וכשבני האדם שבים מעונותיהם, צריכים למשוך בקול שופר מלמטה, וקול ההוא עולה למעלה, אז מתעורר שופר אחד עליון שהוא בינה. ומתעוררים הרחמים, והדין מסתלק״ (ספר הזוהר, פרשת אמור, פסוק קצ״ג)

ע״פ האסטרולוגיה הקבלית, מזל טלה נחשב למזל עם הרצון לקבל הגדול ביותר. 

המקובלים השתמשו בקרן של הטלה על מנת לעורר את הרצון האמיתי של הנשמה.

במהלך השנה אנו מוצאים את עצמנו נשלטים ע״י רצונות אנוכיים ותקיעות השופר מזכירות לנשמה את הרצון האמיתי שלה לתת. צלילי השופר בוקעים את כל הרקיעים, ומגיעים עד לספירת בינה, המייצגת רחמים ואהבת חינם.

ע״פ חוקי סיבה ותוצאה, אם האדם פעל בצורה אנוכית, הוא חייב לשלם על כך בדיוק באותה מידה שפעל ואין אדם בעולם אשר יכול לברוח מהחוקים הקוסמיים. לכן, אנו תוקעים בשופר על מנת לעורר אור של רחמים ולסלק את הדינים אשר יצרנו במהלך השנה. ראש השנה מאפשר לנו להתחיל את השנה החדשה עם מודעות חדשה כדי שנוכל למשוך ברכות חדשות ועצומות לשנה החדשה.

על מה לכוון בזמן תקיעות השופר?

השנה, בשל המצב, רבים נאלצים לשמוע את תקיעות השופר מביתם. כמובן שהעבודה הפנימית והרצון של האדם קובעים הרבה יותר מאיפה שהוא נמצא פיזית. כאשר שומעים את קולות השופר (היום הראשון של ראש השנה יוצא בשבת ואין תוקעים בשופר בשבת) בזום או בבית הכנסת, מומלץ לאדם שתוקע בשופר לבטל את עצמו לגמרי ורק לחשוב על הקהל הקדוש, אשר מינה אותו להיות שליח לעורר את אור הרחמים וביטול הדינים בעבורם. על הקהל אשר שומע את קולות השופר, לכוון שהם מטהרים את כל השליליות שלהם ויחד עם זאת מעוררים את הפנימיות שלהם ומקבלים כלי חדש. מומלץ גם לשלוח אור לכל העולם.

מכיוון שהמלאך המקטרג, עומד ותובע את הדין, לא כדאי לדבר על השליליות שלנו במהלך ראש השנה, אלא רק לכוון בלב. כל דיבור, אפילו לדברי קדושה, במהלך תקיעות השופר, קוטע את התקשורת ולכן לא כדאי לדבר בכלל בזמן תקיעות השופר.

לנקות ולהגדיל את הרצון, אלו הכוונות העיקריות שכדאי לכוון, מכיוון שזאת המטרה העיקרית של ראש השנה, וכל חיינו תלויים בכך.

הלימוד על יצירת איזון בחיינו, מבוסס על מערכת הנקראת מערכת שלושת הקווים.

מערכת זאת מאזנת בין הרצון לקבל של האדם לבין הרצון לתת.

כאשר הרצון לקבל גדול יותר מהרצון לתת, נוצר מייד חוסר איזון המשפיע על הגוף והנשמה שלנו. גם ההיפך הוא נכון, כאשר הרצון לתת גדול יותר מהרצון לקבל, נוצר גם כן חוסר איזון הגורם לאדם תחושה של חוסר מימוש. בראש השנה ניתנת ההזדמנות לכל אחד ואחת מאיתנו להחזיר את האיזון לחיינו ע״י האור הגדול המתגלה לכל אותם אשר משתוקקים ליותר אור בחייהם. כאשר אנו מאוזנים מבחינה רוחנית, נהייה מסוגלים להכיל מילוי רוחני וגשמי הרבה מעבר למה שאנו מסוגלים לדמיין. ההזדמנות ליצירת השינוי קיימת עד למוצאי שמחת תורה.

כדאי לזכור שלא כדאי לבקש רק להמשיך את הברכות שכבר יש לנו מהשנה הקודמת, אלא לבקש ברכות חדשות לגמרי! ככל שהרצון שלנו להשפיע בשנה הבאה יגדל, כך נוכל ליצור שנה של הגשמת הפוטנציאל שלנו ונגלה את האור שבאנו לגלות עבורנו ועבור כל העולם.

שנה טובה לכולם!

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

בריאות

החיסונים בדרך: בין מדע ופוליטיקה

Published

on

מהם הקשיים שבהפצת החיסונים החדשים לקורונה? * המדינות ומשרד ההגנה עושים כמיטב יכולתם להתכונן לקראת מבצע החלוקה *  הבעיה העיקרית: חלקים ניכרים מן הציבור האמריקאי – אולי אפילו רובו – אומרים שאין בכוונתם להתחסן

לאימלדה גרסיה ממחלקת הבריאות של טקסס יש שני חששות מנוגדים בנוגע לחיסון הקורונה: או שיבואו יותר מדי אנשים ויהיה מחסור בחיסונים, או שחיסונים רבים ישכבו במחסנים מאין דורש. אלו הן שתי הדאגות המטרידות רבים מן המומחים לבריאות הציבור בארה"ב, כאשר 6.4 מיליון מנות של חיסונים מוכנות למשלוח ומחכות רק לאישור מינהל התרופות והמזון – כך מדווח אקונומיסט. 

האישור לחיסון של פייזר עשוי להינתן ב-10 בדצמבר, ולזה של מודרנה – שבוע לאחר מכן. ההפצה הנרחבת שלהם תהיה לכל המוקדם באביב הבא, אבל ארה"ב מובילה את הדרך – והלקחים ממנה יילמדו בידי יתר מדינות העולם.

ארגון האספקה הוא המשימה שהוטלה על מבצע Warp Speed, אותו החל ממשל טראמפ בחודש מאי. הוא רכש מראש 100 מיליון מנות מפייזר ומודרנה, חלק ניכר כבר יוצרו ושתי החברות מצפות שיהיו להן 20 מיליון מנות עד סוף השנה. זוהי בערך הכמות הדרושה כדי לחסן את כל עובדי מערכת הבריאות האמריקאית, הניצבים בראש התור. לאחר מכן יבואו מי שחשופים במיוחד לקורונה, כולל עובדים חיוניים (ובהם שוטרים, מורים ונהגי אוטובוסים), דיירי בתי אבות, בעלי מחלות רקע ובני למעלה מ-65. סדר זה, שהוצע בידי המרכז לבקרת מחלות ומומחים אחרים, עשוי להשתנות ממדינה למדינה. התוכנית כרגע היא, שכאשר החיסון יהיה זמין בכמויות גדולות – הוא יחולק בין המדינה ושישה מטרופולינים ענקיים באופן יחסי למספר התושבים.

הלוגיסטיקה של הפצת החיסון ל-330 מיליון אמריקנים תהיה תלויה בכל חיסון, אך זו של פייזר תהיה מורכבת במיוחד, משום שיש לאחסנו בטמפרטורה של מינוס 70 מעלות. מאחר שמקררים כאלו אינם מצויים מחוץ למרכזים רפואיים גדולים, פייזר תפיץ אותם במיכלים מיוחדים הארוזים בקרח יבש ומכילים 5,000-1,000 מנות כל אחד. אבל את הקרח היבש יש להחליף בצורה קבועה, אפשר לפתוח את המיכל רק פעמיים ביום, החיסון מחזיק מעמד במקרר רגיל רק חמישה ימים ויש לדלל אותו בתמיסת מלח. כל אלו מצריכים הכשרה מיוחדת, כאשר צוותי בתי החולים ממילא כורעים תחת הנטל. לכן, ייתכן שחלק משמעותי מן המשלוחים הראשונים של פייזר יירדו לטמיון.

החיסון של מודרנה דומה יותר לאלו הקיימים. יש לאחסן אותו בטמפרטורה של מינוס 20 מעלות, שהיא הקיימת במקפיאים רגילים לתרופות, ניתן לשמור אותו 30 יום במקרר רגיל, הוא מגיע בחבילות של 100 יחידות ולא צריך לדלל אותו. החיסון יופץ בידי חברת מק'קסון, העוסקת בהפצת חומרים רפואיים ובהם חיסונים, כך שיש לה ניסיון בתחום. כאשר החיסונים יגיעו, יתר הציוד חייב להגיע יחד איתם. מק'קסון תפיץ חבילות מוכנות של מזרקים, מגבונים לחיטוי, כפפות וציוד נוסף הנחוץ לכל חבילה של חיסונים. הממשל אגר ציוד זה לאורך הקיץ, כדי להימנע מחזרה על הפיאסקו של מחסור בציוד מגן בגל הראשון של הקורונה.

חברת אסטרה-זנקה, המפתחת את החיסון עם מדעני אוניברסיטת אוקספורד, אומרת שכבר ייצרה מספיק מנות כדי לספק מאות מיליוני חיסונים בחודש ינואר – בתנאי כמובן שתקבל אישור; החברה טרם הודיעה על תוצאות הניסוי הקליני שלה. חברת Novavax, אשר טענה בשעתו שתוכל לספק 2 מיליארד מנות בשנה הבאה, נאלצה לדחות לפחות בחודש את הניסוי הקליני בשל בעיות בייצור רבבות המנות הדרושות לביצועו. גם החיסון של חברה זו אמור להינתן בשתי מנות. ג'ונסון אנד ג'ונסון, שהתחילה את הניסוי רק בחודש ספטמבר, אומרת שכפוף לתוצאותיו (הצפויות רק בעוד כחודשיים) – תוכל לספק 100 מיליון מנות עד חודש מארס ומיליארד מנות לאורך השנה הבאה.

המדינות ומשרד ההגנה, המוביל את הצד הלוגיסטי של הפצת החיסון, מתמקדים כרגע בחיסון של פייזר. רשויות המדינות גייסו צוותים שיתנו את החיסונים, הכינו רשימות של עובדי הבריאות ואחרים שצריכים להתחסן ראשונים ומכינות את המערך למעקב אחרי ההתחסנות. הן גם החלו לבצע ניסויים על יבש, תוך הכנסת הזמנות של חיסונים וציוד למערך הלוגיסטי ותרגול של הפעולות שיבוצעו כאשר החיסון יגיע.

החלק הקשה ביותר, צופה אקונומיסט, יהיה לשכנע את הציבור להתחסן. התוכנית היא לספק את החיסונים חינם בכל המקומות בהם ניתנים חיסוני השפעת, כולל בתי מרקחת ומשרדי רופאים. הממשל יממן את החיסון למי שאין לו ביטוח בריאות, והביטוחים המסחריים יממנו אותם למבוטחיהם. אבל מומחי חיסון רבים חוששים, שהגישה של "נכין את זה והציבור יבוא" היא תמימה. סקרים מלמדים על כך שבין 20% ל-60% מהאמריקנים לא יתחסנו. בסקר בין אחיות אמרו רק שליש מהן שיתחסנו מרצונן. חלק מן האמריקנים חוששים שהחיסונים לא יהיו בטוחים משום שפותחו מהר מדי; ספקנות מצד מנהיגים פוליטיים עשתה גם היא את שלה.

בשל כך, יצטרכו כל המעורבים בחיסונים לדעת להשיב על כל השאלות בנוגע לסיכונים, לתועלת, לתופעות הלוואי האפשריות, לאורך תקופת ההגנה ועוד. אלא שההכשרה הזאת טרם החלה, בין היתר משום שמידע חיוני זה יפורסם בידי מינהל התרופות יחד עם אישור החיסונים. בכמה מקומות, כמו וושינגטון, החלו פקידי הבריאות לשוחח עם מנהיגים קהילתיים כדי להתרשם מן התחושות לגבי החיסון. קמפיינים תקשורתיים לעידוד ההתחסנות יהיו חשובים.

כל אלו, מדגיש אקונומיסט, יוצרים אתגרים בלתי מוכרים. הגישה האמריקאית לחיסונים היא פסיבית והיא אינה רגילה למסעות חיסון המוניים. אך הפעם יש חשיבות עצומה במתן החיסון לקבוצות ספציפיות, כמו עובדי הבריאות. כל עבודת ההכנה הזאת היא גם יקרה: ההערכה היא שהמדינות והרשויות המקומיות יזדקקו ל-8.4 מיליארד דולר. המרכז לבקרת מחלות הקציב 6 מיליארד דולר, מהם חולקו עד כה בפועל רק 200 מיליון דולר והובטחו עוד 140 מיליון עד סוף השנה. 

אישור התקציב הדרוש עלול ליפול קורבן למאבקי הכוח הפוליטיים בוושינגטון. פיתוח החיסון של מודרנה, שנעשה בארה"ב, הוא ניצחון למדע האמריקאי; חוסר יכולת לחסן מספיק תושבים יהיה כישלון לפוליטיקה האמריקאית.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות