Connect with us

Featured

שלושה יוצרי סרטים ישראלים שוחררו ממעצר בניגריה

Published

on

שלושת יוצרי הסרטים הישראלים שנעצרו בניגריה ב-9 ביולי, כולל הפעיל הישראלי רודי רוכמן, ושוחררו ממעצר ב-28 ביולי.

שלושת יוצרי הסרטים עשו סדרה דוקומנטרית בשם "לעולם לא אבדנו“, שכחלק מהעבודה עליה ראיינו קהילות יהודיות פחות מוכרות ממדינות שונות בזמן מעצרן. עמוד האינסטגרם "לעולם לא אבדנו" פרסם הודעה לעיתונות לפיה רוכמן, יחד עם אנדרו נועם ליבמן ואדוארד דיוויד בניים, מראיינים את קהילת האיגבו בניגריה, הרואים עצמם כאחד השבטים האבודים של ישראל. 

בהודעה לעיתונות הואשמו "בלוגרים ניגרים" ב"חטיפת תמונות“ בטענה שקרית שרוכמן, ליבמן ובניים תומכים בתנועה בדלנית בתוך קהילת האיגבו.

"בשל הבלוגים השגויים והדלקתיים העובדתיים, ממשלת ניגריה 'חשדה' בצוות ולקחה אותם למעצר", מסרה העיתונות והוסיפה כי שלושת יוצרי הסרטים הוכנסו ל"תא קטן“ עם "תנאים איומים“ למשך 20 יום בהם ״נחקרו והתייחסו אליהם נורא מבלי שנעצרו או יואשמו בשום דבר. היו אינספור הפרות אנושיות ובינלאומיות שהתרחשו.” 

בסופו של דבר חב“ד בניגריה סיפקה להם ארוחות כשרות יומיות.

שלושת יוצרי הסרט שוחררו מאז ומנוקים מעוולות, אך ממשלת ניגריה דרשה לשלוח אותם הביתה לאלתר. שלושת יוצרי הסרט מתכננים לחזור לניגריה כדי לסיים את עריכת החומרים שהצליחו לאסוף עד כה.

"לבנו, תפילותינו ומחשבתנו יוצאים לקהילות יהודי איגבו שפגשנו ולאלו שתכננו לבקר", אמר רוכמן בהצהרה. "אנו מודים לכם שאירחתם אותנו בימים המעטים שחלקנו ולא נוותר עליכם".

אחת ממנהיגי קהילת האיגבו, אימה ליסבון, נעצרה גם היא יחד עם שלושת יוצרי הסרט ועדיין כלואה; רוכמן אמר לחב"ד בניגריה להמשיך לתת לה אוכל בתקווה שבסופו של דבר היא תשוחרר, על פי ההצהרה.

משתמשי טוויטר יהודים ופרו-ישראלים שונים הביעו תודה והקלה על כך ששלושת יוצרי הסרט שוחררו.

העונה הראשונה של "לעולם לא אבדנו" תתמקד בקהילות יהודיות באפריקה. יוצרי הסרט מתכננים לצלם קהילות יהודיות במדינות אחרות כמו סין ואפגניסטן.

Featured

הרשת החברתית החדשה של טראמפ: כישלון ידוע מראש

זה אותו הרציונל מאחורי הקמתן של רשתות חברתיות כמו Parler ו-Gab שדגלו בחופש הביטוי וחוסר צנזור אבל הפכו לכוורת של הזיות – בית גידול לכל נחסם, קונספירטור ונאו-נאצי שלא רוצה או לא יכול להפיץ את התכנים הנבחרים שלו בכיכר העיר המקובלת

Published

on

מאז שטוויטר ופייסבוק החליטו לחסום את חשבונותיו של נשיא ארה"ב לשעבר דונלד טראמפ, נשמעת שוב ושוב טענה אחת כלפי כל הביקורת: אם הוא כל כך רוצה להפיץ את הגיגיו ברשת, המיליארדר מוזמן להרים את הכפפה ולהקים רשת חברתית משלו. ובכן, השבוע הודיע טראמפ שזה בדיוק מה שהוא מתכוון לעשות. רשת TRUTH Social, שצפויה להתחיל לפעול בקרוב, "תעמוד איתן כנגד עריצותן של ענקיות הטכנולוגיה", אמר הנשיא לשעבר, בין סופרלטיבים גדולים אחרים ולאחר חודשים ארוכים בהם הבטיחו גורמים בסביבתו שההכרזה הזו בדרך.

מהפרטים שפורסמו עד כה, נראה שלפלטפורמה יהיה מימון משמעותי של כמה מאות מיליוני דולרים ולמפעיליה יהיה אינטרס אמיתי בכך שלכל הפחות היא תהפוך מחלום למציאות. אולם האם TRUTH Social תצליח, ותהפוך לשחקנית משמעותית בזירת הרשתות החברתיות?

במבט ראשון, נראה שהתשובה הברורה היא "לא". הרציונל מאחורי הקמת הרשת החברתית הזו דומה לרציונל מאחורי הקמתן של רשתות חברתיות קודמות כמו Parler ו-Gab שדגלו בחופש הביטוי וחוסר צנזור. בשני המקרים הקודמים, הרשתות הללו הפכו כמעט מיד לכוורת של הזיות – בית גידול לכל נחסם, קונספירטור ונאו-נאצי שלא רוצה או לא יכול להפיץ את התכנים הנבחרים שלו בכיכר העיר המקובלת. ואם באתרים האלה הפעילות נצבע הכמעט מיד בצבעים פוליטיים, האם באמת אפשר לצפות שאותו הדבר לא יקרה ברשת שהקים מר מקוטב, דונלד טראמפ?

שני תנאים צריכים להתקיים כדי שהרשת החדשה אולי תצליח להימנע מגורל כזה: ראשית, להימנע מהמותג של טראמפ. אם TRUTH Social תעמוד כרשת בזכות עצמה, שתתפרסם לא בתור "הרשת של הנשיא שאהבתם/שנאתם" אלא "הרשת החברתית החדשה והמהפכנית שאתם רוצים להשתתף בה", זה יעזור למנוע לפחות חלק מהתיוג האוטומטי של הפלטפורמה. שנית, הנהלים והסגנון של הרשת יהיו מוכרחים להיות, או לפחות להיראות, ניטרליים באמת. לא לדבר בלי הפסקה על דיכוי ימנים ועל השטן הפרוגרסיבי ועל חופש הביטוי אצלכם מול הטרור בעמק הסיליקון. אם המוצר טוב, שהמוצר ידבר.

כמובן שהסיכוי ששני התנאים הללו ימולאו קלוש עד אפסי. טראמפ לא בדיוק ידוע בענווה או אנדרסטייטמנט, והעובדה שהוא כינה את החברה שתנהל את הרשת The Trump Media & Technology Group רומזת שהוא מתכנן בדיוק את ההפך: שהרשת הזו תהיה סוג של מרחב בטוח לכל הימנים, הטראמפיסטים, ואלו שנדחו לחלוטין מהרשתות החברתיות שיוכלו לכתוב, להגות, להזות ולהטריל כאוות נפשם.

אולי זה יעבוד. אולי כמו ב-2016-2015, הנשיא לשעבר יפתיע את כולם, יביס את צוקרברג ודורסי ויקים אימפריה חדשה על חורבות הכחול והתכלת של פייסבוק וטוויטר. אבל כרגע, נראה שרוב הסיכויים הם שיקרה בדיוק ההפך. וגם הפעם, דונלד טראמפ, האדם שבנה את ההצלחה שלו על שיח ישיר עם ההמונים, ימצא את עצמו ללא במה.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות