Connect with us

Featured

שכחו אותנו בבית

Published

on

מדיניות הסגר של ראש העיר גארסטי ומושל המדינה ניוסאם מיצתה את עצמה. האם אנשים יצאו לרחובות?

לפני חודשיים היא פרצה בסערה לחיינו. קוראים לה ד"ר ברברה פרר (Ferrer) והיא הממונה על שירותי הבריאות ופיקוח הנפש של מחוז לוס אנג'לס, המונה יותר מ-10 מיליון בני אדם. פרר היא אישה חכמה, חכמה מאוד אפילו. יש לה שני תוארי דוקטורט. אבל לטפל בכם במידה ותיפגעו בפציעה חמורה היא לא תדע כי ההתמחות שלה היא בבריאות ציבורית (מאוניברסיטת ברנדייס) וחינוך (מאוניברסיטת בוסטון). את התואר הראשון רכשה באוניברסיטת קליפורניה בסנטה קרוז, מעוז אקדמי-ליברלי ידוע.

פרר היא הדוגמה החיה העכשווית למה שאני מכנה "הידעונים"; אנשים דוגמת ד"ר פאוצ'י הקשיש והחביב בצוות הקורונה של טראמפ שמכילים במוחם מידע רב – אבל מסרבים או לא מסוגלים לבחון את התמונה בשלמותה. כך היא מתייצבת מדי ערב בשעות אחה"צ לצד ראש עיריית לוס אנג'לס אריק ("יוגה פנס") גארסטי, ובשידור ישיר בכל הרשתות המקומיות מונה את מספר הנספים היומי ומזהירה מהתרת הרסן/סגר/הישארו בבית והצילו חיים/אם לא תעשו מה שאני אומרת נעמוד בפני קטסטרופה אדירה.

מפגינים בניופורט ביץ, לפני שבועיים. אפילו את הים גנבו לנו

גארסטי, מצידו, אחרי שנכשל כישלון חרוץ בפיתרון בעיית ההומלסים בעיר המלאכים, מונה לאחרונה כחבר בקבוצה ארבעה דמוקרטים בכירים שיבחרו את המועמדת לסגנות הנשיאות המקווה של ג'ו ביידן בנובמבר הקרוב. בשנה שעברה הוא ערך סיור מקדים לאייווה, כמועמד פוטנציאלי לנשיאות. הכלכלה ורווחת התושבים של לוס אנג'לס, כך נראה, לא ממש טורדת את מנוחתו בלילות, או שאולי כן; באחד מנאומיו הנרגשים והמשתפכים בפריים טיים הוא הזהיר את  תושבי העיר שלא יקיימו את הוראות הסגר, וקרא לאזרחים הטובים והממושמעים לדווח עליהם לרשויות. המדיה המקומית, כמו זו שביבשת כולה, מסרבת בעקשנות לשאול את גארסטי שאלות קשות מדי לגבי מדיניות הסגר, ואנחנו מוצאים את עצמנו אחרי חודשיים בעיר עצובה, מושבתת, דאוגה ופסימית במיוחד לגבי העתיד.

ד"ר פרר מיודעתנו הכריזה בתחילת השבוע בפני הסופרוויזרים של מחוז לוס אנג'לס שהסגר יימשך עד סוף חודש יולי. גארסטי אץ-רץ לסי.אן.אן וניסה למזער את הנזקים, לטעון שאנשים לא צריכים להיכנס לפאניקה ולהבטיח שהתקנות וההוראות ירוככו בשבועות הקרובים "בהתאם למצב".

והמצב הוא שבלוס אנג'לס, על אף שמתו כאן כמחצית מקורבנות הקורונה בקליפורניה (כ-3000, מתוך 40 מיליון!), המצב הקורונותי הוא טוב. איפה אנחנו ואיפה ניו יורק, או אילינוי. מדיניות ההישארות בבית כבר מיצתה את עצמה אבל גארסטי ומושל קליפורניה, גווין ניוסאם, ממאנים לשחרר את המושכות; והמחאה של אזרחים מן השורה, מכל פינות ומחוזות המדינה, מתגברת ומתעצמת משבוע לשבוע. ברשתות החברתיות ובמדיה מכנים אותם "תומכי טראמפ" מטורללים אבל את ההפגנה בניופורט ביץ' לפני שבועיים, שסחפה אלפי אנשים במחאה על סגירת החופים והאוקיאנוס הפאסיפי, אירגנה קבוצת גולשים שפשוט נשבר לה מהתקנות המטופשות וחסרות ההגיון.

צאו ולימדו: השבוע ניפתחו חופי לוס אנג'לס אחרי חודשיים של סגר מוחלט אבל עם הגבלות: מותר להתרחץ בים אבל אסור להשתזף על החוף, להביא קולרים או מטריות שמש. מותר לעשות ג'וגינג על החול אבל חייבים לדאוג שתהיה מסיכה בנמצא בכל רגע נתון. וואלה: מישהו תיאר אי פעם שבאמריקה, שלא לדבר בקליפורניה, רשויות החוק יאכפו תקנות והוראות מטומטמות שכאלה?

גארסטי, ניוסאם וחבריהם נוהגים ב-40 מיליוני תושבי מדינת הזהב כבעדר כבשים חסרי בינה. הם הרועים, הם החכמים והמבינים, הם אלו שיכתיבו לנו את אורחות חיינו מעתה ואילך בשם "הצלת נפשות" ו"ביטחון הציבור". ניוסאם הכריז בחודש שעבר בשורת תקנות מגבילות ללא אישור האסמבלי והסנאט הקליפורני, ובצוות המייעץ שלו ניתן למצוא את טום סטאייר, המיליארדר הכושל מהמירוץ הדמוקרטי לנשיאות שמטרת העל שלו היא הצלת העולם ממשבר האקלים, יעלה כמה שיעלה.

פרר וגארסטי במסיבת העיתונאים היומית. נגמר לנו מ"האח הגדול"

עכשיו לגארסטי וניוסאם נגמר הכסף. קליפורניה עברה מ"סרפלס" גדול לגירעון ענק. הם מזהירים מקיצוצים מאסיביים בשירותים הציבוריים שהמדינה והעיר מעניקים אם הממשל הפדרלי לא יזרים אלינו עוד מיליארדי דולרים. הם בוודאי לא יטפלו במשבר הפנסיות הציבוריות שעובדי המדינה והעיר, כמו גם ארגון המורים העוצמתי, נהנים מהם ושמהווה פצצה מתקתקת. הם גם לא ירימו קול לביטול חוק "איי-בי-5" שחייב טרום הקורונה מעסיקים לשלם לעובדי ה"גיג אקונומי" שכר והטבות מלאות, דבר שיצר כבר אז אבטלה המונית בקרב עשרות אלפי עצמאים, אמנים, גרפיקאים, מוזיקאים ונהגי אובר וליפט. בינתיים הם ממשיכים ליישם את מדיניות הסגר וחניקת הכלכלה, מונעים מהתעשייה ההוליודית שביב של תקווה להתאוששות קרובה, מונעים התאוששות משוק הנדל"ן המקרטע, גוזרים גזר דין מוות על מאות ואולי אלפי מסעדות, מגבילים את הפאן של הקיץ בבילוי בחופים העדיין נהדרים של קליפורניה ונהנים, כך נראה, מכל רגע שהם יכולים לשלוט בחיינו באמצעות הוראות-שעה דרקוניות, משוללות בסיס מדעי והגיוני. שלא לדבר על הפיאסקו עם הגנים ובתי הספר, שאף אחד לא יודע מתי ייפתחו מחדש ובאיזו צורה. 

גארסטי גם העריך לא מכבר שארועי ספורט, קונצרטים וירידים המוניים לא יתקיימו בלוס אנג'לס עד השנה האזרחית הבאה, לפחות. וואט דה אף? מה עם הנשמה? איך הלייקרס אמורים בקרוב להשלים עונה היסטורית? איך ישראלים תושבי העיר יוכלו לענטז במופע המסקרן של עומר אדם? נצטרך לבלות כל אדם בביתו את ראש השנה, הימים הנוראים וכיפור?

השבוע פורסם גם ש-23 הקמפוסים באוניבסיטאות קליפורניה לא ייפתחו בסתיו הקרוב, והלימודים ייתקיימו בלמידה מרחוק. זאת בניגוד לכל המידע הקיים כרגע הגורס שצעירים בשנות ה-20 לחייהם מהווים את קבוצת הסיכון הנמוכה ביותר, למעט ילדים, להידבקות בקוביד-19. האם הורים ימשיכו לפתוח חסכונות ולקחת הלוואות כי לממן את הפיאסקו הזה? תמהני.

הגיע הזמן לפתוח, להכיל, להאמין בגניום האמריקאי ולסמוך על התבונה האנושית הבסיסית. בכל זמן נתון, כ-10 אחוז מהאמריקאים מאמינים שאלביס עדיין בחיים. השאר מרכיבים את מה שקרוי ה'אמריקן אקספיריאנס' – ניסוי פוליטי-חברתי-כלכלי אדיר מימדים, יחיד במינו בתולדות האנושות, שהפך את אמריקה למעצמה החזקה בעולם. העבודה היא חיינו – ועכשיו היא גם בשבילנו. תנו לנו למען השם לחזור למה שאנחנו עושים הכי טוב. בזהירות, עם הקפדה על כללים חברתיים והיגיינים אבל עם יכולת לשלוט על מערכת החלטות אינדיבידואלית בלי ש"האחים הגדולים" ישבו לנו על הראש.

מה דעתכם? 

Featured

חג השבועות: האור של חיי נצח

Published

on

חג השבועות חל ב-ו׳ בסיוון ומקושר למזל תאומים. ע״פ המסורת בני ישראל יצאו ממצרים בט״ו בניסן ( ליל הסדר) ו50- ימים לאחר מכן חנו מתחת להר סיני על מנת לקבל את עשרת הדברות . ביום זה התגלה האור של חיי נצח. כל סוג של חיסרון אשר היה קיים התמלא באורו של הבורא. כל החולים הבריאו, כל העיוורים חזרו לראות, וכל בעלי המום נרפאו. החושך לא יכל לעמוד בעוצמתו של האור אשר התגלה ביום השישי של מזל תאומים.

השם שבועות מרמז על סיום ספירת העומר, הנמשכת כשבעה שבועות, אשר בסיומה מתגלה האנרגיה המאפשרת לכל אדם לגלות מי הוא באמת. חכמת הקבלה מלמדת כי הסיבה לכך שהתורה ניתנה בחודש השלישי (סיוון) ביום השישי שלו (ו׳ בחודש שווה פעמיים שלוש) מקושרת לשלושת הכוחות העיקריים ביקום  אשר התגלו בזמן בריאת העולם.

מבנה האטום ומתן תורה

שלושת הכוחות שהתגלו בזמן הבריאה מייצגים כח של איזון והם הבסיס לכל החומר הקיים ביקום. הכוח הראשון הנקרא הרצון לקבל, מקושר עם יד שמאל, ומאפשר לנו למשוך את כל מה שאנו רוצים לקבל בחיינו. לעומתו ,ישנו כוח הנקרא הרצון לתת, המקושר עם יד ימין ומאפשר לנו לתת ולהיות כמו הבורא. הכוח השלישי הוא הכוח המאזן בין השניים. שלושת כוחות אלו קיימים בכל אטום: האלקטרון המייצג את הרצון לקבל, הפרוטון המייצג את הרצון לתת והנייטרון אשר אינו נוטה לשום צד, אך יוצר את האיזון בין שניהם. חג השבועות, הוא חג מתן תורה, מביא עמו את האנרגייה המאוזנת בין שלושת הכוחות הללו לכל היקום.

כאשר המקובלים כינו את התורה בשם ״ תורת אמת״ הם ידעו את הצופן של המילה אמת: האות א' היא האות הראשונה באלף בית, האות ת' היא האות האחרונה, והאות מ' היא האות האמצעית. המילה ״אמת״ מלמדות אותנו כי התורה מכילה בתוכה את האנרגיה האולטימטיבית של איזון בין שלושת הכוחות, ולכן החיבור לתורה יוצר איזון רוחני וגשמי כאחד.

משה רבינו, אשר נבחר להיות השליח של הבורא להעביר את האור האין סופי של התורה לעולם, היה בין הנשמות המאוזנות ביותר בעולם. השם משה כולל את שלושת האותיות המייצגות איזון מושלם: האות מ' מייצגת את הרצון לתת (מים); האות ה' מייצגת את הרצון לקבל( (האות ה מקושרת עם העולם הפיסי); והאות ש' המייצגת איזון בין השניים (לכן האות ש מורכבת משלושה קווים). אחד מ72- השמות של הבורא המעביר אנרגיה של רפואה הוא השם  מ. ה. ש, אשר כולל את שלושת האותיות של השם משה.

הגוף נוטה לחלות, כאשר אין איזון בין שני הכוחות, ולכן השם מ. ה. ש מחזיר לאדם החולה את האיזון אותו הוא איבד. מכאן אנו מבינים שהתורה ניתנה בחודש השלישי, הוא חודש סיוון, וביום השישי, הכולל פעמיים את המספר שלוש, על מנת להעביר את האנרגייה הטהורה והמאוזנת של התורה לכל העולם. התורה מכילה בתוכה את כל הרפואות לכל הבעיות שהיו ויהיו מעתה ועד גמר התיקון, מכיוון שהתורה היא למעלה מהזמן וכוללת בתוכה את כל צירופי השמות של הבורא, המשמשים כערוצים לחיבור עם האנרגיה המאוזנת והנצחית  של  האור.

בשל העובדה כי התורה כתובה בצפנים, ישנה נטייה של רבים להתחבר לסיפורי התורה המשמשים רק כמלבושים לאור הבורא. לכן ניתנה הרשות לרבי שמעון בר יוחאי לכתוב את ספר הזוהר, המאפשר חיבור ישיר ופשוט לאור. כאשר האדם מחובר, יותר לרצון לקבל שלו, תהייה לו נטייה להתנהג בצורה אנוכית, ואפילו פעולות הנתינה שלו יבואו ממקום של אגו. מאידך, כאשר האדם מחובר יותר לרצון לתת שלו, תהייה לו נטייה להדחיק את הרצונות האמיתיים שלו, ולכן ירגיש תחושה של חוסר.

הדרך הטובה ביותר להשגת איזון נפשי היא היכולת לאזן בין שני הכוחות הללו, ונקראת ״הרצון לקבל על מנת לתת״. האדם עובר תהליך שבו הוא מגדיל את הרצון שלו לקבל, על מנת שהוא יוכל להיות יותר בנתינה, ובכך להשיג שיווי צורה עם הבורא. (כאן חכמי הקבלה מלמדים על הפרדוקס, אשר מצד אחד הבורא ברא את העולם על מנת להטיב לנבראיו, ומצד שני, אין אנו יכולים לקבל שום מילוי, מכיוון שאנו נמצאים בהפכיות צורה מהבורא – כמו פלוס ומינוס אשר לא מתחברים ביחד, ולכן אנו מחוייבים לעבור תהליך של שינוי הטבע שלנו, מהרצון לקבל לרצון לתת, אשר זאת תכלית החיים). בד״כ הנטייה של רובנו היא להגדיל הכוח של הרצון לקבל, ומכאן נובע חוסר האיזון הנפשי של רובנו (לדוגמא – הסיבה לחוסר שמחת חיים היא חוסר בנתינה והתמקדות ברצון לקבל לעצמי ועוד).

מנהגי חג השבועות

״ודע כי מי שלא ישן בלילה זה ( ליל שבועות) כלל, אפילו רגע אחד, ועוסק בתורה כל הלילה, מובטח לו שישלים שנתו ולא יארע לו שום נזק בשנה זו״ (האר״י הקדוש, מצטט מספר הזוהר)

המנהג החשוב ביותר בחג הוא המנהג לעסוק בדברי תורה כל הלילה והוא ידוע  כ״תיקון ליל שבועות״. מומלץ לכל מי שרוצה להתחבר עם האנרגיה של החג, לקרוא קטע מספר הזוהר הנקרא ״ בליליא דכלה״ (ליל הכלה ) המלמד על החיבור הנדיר בין אור הבורא לביננו אשר מתרחש בלילה זה. חיבור זה משול לחופה אשר מחברת בין החתן (הבורא) לכלה (הנשמה) לכל מי שמעוניין לקבל את המאמר, אנא כתבו לי ואשמח לשלוח במייל.

האר״י הקדוש מלמד כי בכל ליל שבועות מתגלה אותה האנרגיה אשר התגלתה במעמד הר סיני: האור של חיי נצח אשר ביטל את כל המוות מהעולם. מכיוון ששינה היא אחד חלקי שישים ממוות ואילו במעמד הר סיני בני ישראל חוו את המציאות של חיים ללא מוות, ללא מחלות וללא כאוס, לכן האר״י כתב שכל אדם אשר נשאר ער בליל שבועות ועוסק בדברי תורה כל הלילה יזכה לחיים לכל השנה.

מנהג מפורסם נוסף, הוא עריכת סעודת חג המבוססת על מוצרי חלב. שורש המנהג נמצא בצבעו הלבן של החלב המייצג אנרגיה של נתינה. מכיוון שהתורה מעוררת את האדם להתנהג בדרך של חסד וחמלה עם כל הסובבים אותו. לכן נהוג לאכול בחג מוצרי חלב המכילים אנרגיה של חסד ואף ללבוש בגדים לבנים.

חודש סיוון ומזל תאומים

חודש סיוון נשלט ע״י כוכב מרקורי, הקרוי על שמו של מרקוריוס – שליח  האלים ע״פ המיתולוגיה היוונית. בעברית, נקרא מרקורי ״כוכב״ (או ״כוכב חמה״) המייצג את החיבור בין העולם הפיסי לעולם הרוחני. למרות נטייתם של בני מזל  תאומים להיות אינטלקטאולים ומהירי מחשבה הסובלים מחוסר נוחות רגשי, החודש שלהם מייצג חיבור מושלם בין העולמות.

האותיות העבריות שמחברות אותנו אל האנרגיה הרוחנית של החודש הן ר' שבראה את כוכב מרקורי, ו- ז ', שבראה את מזל תאומים. יחד הן אומרות לנו שחודש סיוון מלא באפשרות לאחדות, במיוחד בין העולם הגשמי והרוחני. כאשר אנו מחברים את האותיות, נוצרת המילה רז שפירושה סוד, וערכן הגימטרי שווה למילה אור. 

סוד ההצלחה בעולם הוא היכולת להתחבר לכח האור של הבורא ולהעבירו לאחרים.

בחודש זה, תינתן ההזדמנות לכל מי שמבקש להעמיק ולגלות את המשמעות הרוחנית האמיתית המסתתרת מתחת לפני השטח של העולם הגשמי. זהו חודש בו כדאי להתמקד בפיתוח יחסים עם אחרים ולהעצים את הרצון הרוחני שלנו לגדול ולהיות האדם שאנו אמורים להיות. זהו זמן ליצור איחודים בכל תחומי החיים ובעיקר להתאחד עם האמת שכל אחד ואחת מאיתנו באנו לגלות בעולם: האמת על עצמנו. מה שאנו חושבים על עצמנו לא קרוב בשום צורה למי שאנו מסוגלים להיות. החלומות הכי גדולים שלנו, הם רק קצה הקרחון למה שאנו מסוגלים לעשות. חג שבועות מגלה לכל אדם שהקשר הכי חשוב בחיים הוא הקשר לאור הבורא ואשר ניתן להשיגו רק דרך שינוי וגדילה רוחנית. זאת מהותה האמיתית של חכמת הקבלה.

מזכיר לכולם, כי ב-1 ביוני אתחיל ביחד עם רחל אשתי, את קורס קבלה 1 און ליין, ללא עלות, למשך 10 מיפגשים, לכל דוברי השפה  העברית בעולם. ניתן לקבל פרטים בפייסבוק: Avner Madar.

חג שבועות שמח לכולם!

ליצירת קשר: avner.madar@kabbalah.com

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות