Connect with us

חדשות ואקטואליה

קובי, אושוויץ, עיסקת המאה או קורונה?

Published

on

העולם רוחש וגועש וההתלבטות מה לשבץ בשער העיתון קשה מנשוא * ארי בוסל נוטל לשבוע אחד את שרביט העריכה, מציע אלטרנטיבות ומציב אתגר לקוראים

שואל העורך הראשי ״מה יהיה העמוד הראשי  של העתון.״ זו לא בדיוק שאלה, שכן זו החלטתו וסמכותו הבלעדית, והכוונה הייתה ברורה לכלל אנשי המערכת.

קובי בריאנט ובתו, עם עוד שבעה אנשים נוספים, ניספו כשהמסוק בו טסו בדרום קליפורניה התרסק בהר בשל ערפל שירד על האזור. המסוק לא היה מצויד במיכשור לטיסה עיוורת. העולם כולו עצר את נשימתו. למעלה משלושה מיליונים חתמו על עצומה שדמותו תהיה הדמות המייצגת על הלוגו של ה-NBA. קובי נגע בהמונים, בעולם כולו, הן בפסגות בספורט ובעסקים אליהן הגיע והן בכך שהיה אב ואיש טוב, עשה טוב ודאג גם לאחרים.

כשהחדשות התפשטו בעולם כולו, נעצרנו והרגשנו צורך לעשות משהו. אין ספק שתמונתו שתתנוסס בעמוד הראשון של העיתון תדבר אל כולנו, וכבר שכחנו גם את משובות העבר שלו, ובהן חשד לאונס, התנהגות אלימה ומפחידה נגד המתלוננת, ועוד. כל שנזכור הוא את הגדול שבהם. בחיינו זכינו להחשף לכמה מהגדולים, ובהם מייקל (אייר) ג׳ורדן ובענף האיגרוף מוחמד (קסיוס קליי) עלי.

באותו סוף שבוע בדיוק קרו עוד כמה דברים, ואשאיר לכם להחליט מה המשמעותי מכולם, ומה הייתם אתם מחליטים במקום העורך.

המגיפה התפשטה לכל העולם, ועדיין אין אנו יודעים מה בדיוק המקור, איך היא עוברת מאדם לאדם, מה קצב התפשטותה והאם והכיצד ניתן לבלום אותה. האם יהיו אלפי הרוגים או מיליונים? האם חיינו יגיעו לידי עצירה מוחלטת?

מאושוויץ ועד קורונה

העולם התאסף לציין 75 שנה לשיחרור אושוויץ-בירקנאו. גדולי המדינאים באו לירושלים בירת ישראל, ונשיא צרפת לא התאפק וגרם לסצינה (״אני נשיא הרפובליקה! ואיני רוצה שהמאבטחים שלכם יכנסו איתי לכנסיה שבבעלותנו״, כך אמר ברוגז רב נשיא רפובליקת הבננות). ביחד הם התאספו, ולאחר שהנשיא ריבלין אירח אותם, הוא טס לגרמניה ולפולין.  75 שנים. ישנם עדיין ניצולי שואה אתנו, ואלו הולכים ונעלמים. ניתן היה לעצב על  קולאג׳ תמונות של ניצולים שעדיין חיים בינינו לאותו עמוד שער.

בסין וירוס הקורונה ממשיך להתפשט, כשהמספרים של הנגועים עולים באלף מדי יום ומספר המתים בעשרות, אך כמנהג הסינים, אם נכפיל את המספרים פי ארבעה או פי עשרה, נקבל אומדן יותר מדויק. מדינות מפסיקות טיסות לסין ואוסרות על כניסת אנשים שהגיעו מסין (או שולחות אותם לשבועיים סגר-מרצון, כפי שכרגע קורה בארץ).  

האם הוירוס קפץ מעולם החיות אלינו? יש הטוענים שהוירוס הוא כתוצאה של אכילת עטלפים או נחשים, אך אלו הם חלק מהתפריט המקומי מזה מאות אם לא אלפי שנים. כבר נשמעות שמועות שסין מפתחת אמצעי לחימה ביולוגיים וכימיים, ויתכן שסוכן מסוים השתחרר במקרה או שוחרר בכוונה תחילה, ותרופה או אמצעי נגד עדיין לא קיימים. סין קרוב לוודאי לא תסתכן, שכן וירוסים כמו גם סוכנים ביולוגיים או כימיים אחרים לא יודעים להבדיל בין אדם לאדם, בין אם הוא סיני או גוואילו (זר): הם מסוכנים במידה שווה.

בארץ, לפני כמה שנים יצאו הפלסטינים בעלילת דם לפיה ישראל פיתחה זן מיוחד מאד של חתולים ענקיים, נמרים טורפים, ושיחררה אותם במזרח ירושלים. אותם חתולים פרי-הפיתוח והמוח השטני הציוני יודעים לטרוף אך ורק את הפלסטינים תושבי מזרח ירושלים! והפלסטינים מאמינים לשטויות ולעלילות הדם שהם עצמם ממציאים!

אך ידוע שבישראל מכון ביולוגי בנס ציונה.  משך עשרות שנים התנועה העוקפת מהכביש המהיר עברה לידו, אך לפני שנים הקימו גדר יפה המגינה על השטח כולו. האם אפשרי שסוכן מסוים ישתחרר, למרות כל אמצעי הזהירות? ודאי. תאונות קורות. ביפן, לדוגמא, כשהצונמי פגע כתוצאה מרעידת אדמה אדירה (תשע בסולם ריכטר), תחנת כוח גרעינית בפוקושימה נמסה, למרות שלושה או ארבעה מעגלי הגנה שכל בר דעת מומחה היה אומר שלא יתכן שדבר כזה יקרה אי פעם, ובכל זאת זה קרה.

המגיפה התפשטה לכל העולם, ועדיין אין אנו יודעים מה בדיוק המקור, איך היא עוברת מאדם לאדם, מה קצב התפשטותה והאם והכיצד ניתן לעצור אותה. האם יהיו אלפי הרוגים או מיליונים? האם חיינו יגיעו לידי עצירה מוחלטת בשל הפחד לצאת החוצה?  בטלויזיה הראו מהלך סוף השבוע את הסרט ״אני אגדה״ עם וויל סמית, וישבתי צמוד לטלויזיה צופה בסרט פעמיים. האם הייתם מחליטים לשבץ על עמוד השער תצלום של וויל סמית בניו יורק השוממה מאדם?

נעמה יששכר הפכה לפיון במשחק שח בין מעצמות. האקר רוסי מחד, שישראל הסגירה לארה״ב, ובחורה שנשפטה ל-7 שנות מאסר על שהיתה בתיקה מנת "בוף" שבמדינת קליפורניה ניתן לרכוש בחנויות פאר (MADMAM) באופן רשמי

מסיבה בבית הלבן

בו בזמן שקובי ובתו ועוד שבעה אנשים נהרגו, העולם התכנס לזכור את השואה ווירוס הקורונה ממשיך להתפשט כשהעולם מנסה לעצור בעדו, או לפחות להאט את התפשטותו, בסנאט ארה״ב מתנהל משפטו של הנשיא טראמפ. הנשיא מנסה ככל יכולתו להסיח את דעתו ולהתעלם מהקורה בסנאט, שכן ברור לו שזהו צעד פוליטי עליו הכריזו הדמוקרטים מהרגע שהתברר שהם הפסידו בבחירות לפני שלוש שנים. הדמוקרטים נחושים בדעתם להעביר את הנשיא מתפקידו, שכן הם – ורק הם – זכאים להנהיג את ארה״ב, ולשם כך כל האמצעים מקודשים.

תארו לעצמכם את תמונת הנשיא, עם בלוריתו המתנפנפת לה ברוח, מתנוססת על השער כשהוא מכוון את אצבעו כלפי הצופה (קרי הקורא) ואומר ״אני מפוטר!״

התהליך כולו החל בבית הנבחרים, הוא הבית התחתון בו יש לדמוקרטים רוב, ושם הם עושים כאוות נפשם. אלא כשהגיעו הדמוקרטים לסנט עם האשמות נגד הנשיא קרה דבר מענין: היועץ לשעבר לביטחון לאומי ג׳ון בולטון יצא בצהרה – אולי כחלק מקידום מכירות ספרו – שהנשיא אכן ״אשם״ בחלק מהאשמות נגדו. איזו מהומה נוצרה, שהדיה עדיין מהדהדים ועורכי הדין של הנשיא משנים את האסטרטגיה שלהם.

כאמור, הנשיא מנסה להתעלם מכל הרעש, שכן (למעט השפעת בולטון על סנאטורים בודדים), יש לרפובליקנים רוב בסנט, כך שלא ניתן יהיה להמשיך עם תהלוכת הליצנים אותה מובילים הדמוקרטים. בכדי להעסיק את עצמו, הוא החליט על זימון ראש ממשלת ישראל והעומד בראש המפלגה שכנראה תחליף את נתניהו ואת הליכוד בעוד חודש לוושינגטון הבירה לערוך מסיבה בבית הלבן.

נתניהו נזהר במסיבות, שכן נתפר לו תיק שלם על ״סיגרים ושמפניה״, העובדה שגנץ ידידו הוזמן גם הוא לא פוטרת את האחד או השני. וכך צריך גם סיבה רשמית למסיבה. הנשיא האמריקאי החליט דוקא עכשיו לפרסם ברבים את תוכנית השלום שלו, למרות שהוא יודע שבעוד חודש בחירות בארץ. אולי דווקא בגלל שהוא יודע ומבין שזוהי סוף כהונתו של נתניהו, הוא החליט לתת לו מתנת פרידה, זכות אחרונה בטרם פרישתו שלא מרצון?

״תוכנית המאה״ היתה נגישה באתר הבית הלבן מזה שבועות. כל הפרשנים שיכלו כבר הביעו דיעה, ובכל זאת העולם רעש וגעש: ״הנה הנשיא המשוגע פועל שנית!״  באמתחתו נסיונות שונים ומשונים, כל רעיון בלתי אפשרי, דוגמאת צפון קוריאה, פוטין, סין ועכשיו הסכסוך הישראלי-ערבי.

המעמד הזכיר מאד את הופעתיו של ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו בעצרת האומות המאוחדות, כשהוא מראה לעולם בריסטולים לבנים עם קוים אדומים ורימון שעומד להתפוצץ. גלריית האורחים היתה מלאה בפמליתו ושאר אורחים שהובאו במיוחד, ומחיאות הכפיים היחידות שנשמעו היו מאותם אורחים-לשם-צורך. הגיע זמר בו-איש-לא-רצה עם מקהלה שלמה וכפו אלו את מחיאות הכפיים. פאתטי.

כך גם עם הנשיא. כל אלו שנאספו, ובראשם האדלסונים, הראו לעולם את השפעת היהודים על הבית הלבן – כשהזוג בין עשרת העשירים בעולם מושך בחוטים ממש כמו בתיאטרון בובות. למי שהרגשת הקרקס, או הרגשה ריקנית של הרבה רעש עבור כלום בריבוע מילאה אותו, הרי שגם הבית הלבן וגם ראש ממשלת ישראל הבינו את קטנות השעה עד מהרה. עוד טרם יצא ראש הממשלה לדרכו חזרה, הוא הכריז שכבר ביום ראשון הקרוב בישיבת הממשלה השבועית, יחל סיפוח מעלה אדומים. לא עברה שעה והבית הלבן יצא בהצהרה ״לא כל כך מהר״, שאחריה ציוציו של ראש הממשלה נמחקו כלא היו.

מרוב בושה הייתי עושה ככל יכולתי לשכנע את העורך הראשי שלא להשתמש בתוכנית המאה לעמוד השער. להוסיף שמן למדורה, היחיד שעומד על שלו, בצורה עקבית ושאינה ניתנת לשינוי, הוא אבו מאזן. את ההצהרה שלו הייתי מפרסם באותיות קידוש לבנה, שכן היא תואמת להפליא את מה שאמורה להיות עמדת ישראל.  אך אנחנו מתווכחים ומתפשרים בעוד אויבינו מלמדים אותנו פרק בהלכות החיים:

״ירושלים לא למכירה, וכל הזכויות שלנו לא למכירה או לפשרה.  המזימה לא תצליח.״

ברקע הייתי מראה את תמונת ״שתי מדינות לשני עמים״ (רק פלסטין קיימת עבורם, האזור חייב להיות נקי מיהודים, דבר התואם להפליא את משנתו של מכחיש השואה אבו מאזן), עם כתוביות באדום ״מהנהר לים, נשחרר את פלסטין״ ובירוק ״ויוה פלסטין!

כך אני, אך כל עורך בר דעת יודע שהקורא, לאחר שלושה עשורים של הסכם אוסלו, יכעס על חוצפה כזאת מצידו. הרי ״שתי מדינות החיות זו לצד זו״ הוא דבר כה מקודש, שודאי עמוד שער כזה לא יתכן בעליל. את המנוי לעיתון הארץ לא ביטלנו, אך את המנוי לעיתון זה נבטל בו ברגע!

"תדע כל אם עבריה"

ראש ממשלת ישראל שכח אזרח ישראלי בו ארה״ב מאסה עד כדי כך שהיא ממתינה שהוא ימות כבר וישכח שמו וזכרו. יהונתן בן מלכה פולארד כבר לא יושב בבידוד בכלא, כפי שישב למעלה מ-25 שנים. אך הוא נמצא תחת פיקוח כה מחמיר, וכל שאיפתו לצאת את ארה״ב ולא לחזור. כל תפילותנו לא נענו מהלך שמונה שנות כהונתו של הנשיא אובמה. הנשיא פרס בא לקבל את המדליה מהנשיא ובמקום להגיד ״תודה מקרב לב, אבל אני מעדיף שתתן לנו את פולארד".  והנה, הנשיא האוהד והעוזר ביותר לישראל מזמין את נתניהו כאורח כבוד, לא דרך כניסת העובדים במטבח; האם בכלל נשאלה השאלה?

ניחא, נמשיך מדי שבת בשבתו להגיד תפילה לשלום יהונתן בן מלכה פולארד, בעוד ראש הממשלה ״עצר בדרך״ במוסקבה לאסוף את נעמה יששכר, שהפכה לפיון במשחק שח בין מעצמות. האקר רוסי מחד, שישראל הסגירה לארה״ב, ובחורה שנשפטה לשבע שנות מאסר על שהיתה בתיקה מנת "בוף" שכל מדינת קליפורניה משתמשת בו דרך קבע וניתן להכנס לחנויות פאר (MADMAM) לקנותו באופן רשמי.   

ראש ממשלת ישראל ונשיאה פנו לפוטין בתחינה אישית שיעשה מחווה מיוחדת, ורוסיה לחצה וקיבלה טובות הנאה כאלו ואחרות. ישראל התקפלה, ולזוג נתניהו התאפשר להחזיר ארצה את אותה בחורה שידעה מה שהיא עושה ופשוט זלזלה בכך, לא תיארה שיכול לקרות לה משהו!

״תדע כל אם עבריה״ שאם בניה יוצאים לקפריסין ואונסים בחורה באונס קבוצתי, או פשוט משתתפים ברצון באורגיה קבוצתית כשהבחורה גם היא נוטלת חלק ומשתתפת מרצונה החופשי, הם יוחזרו בכבוד מלכים לארץ, כשבשדה התעופה מחכים להם בקבוקי שמפניה ואוהדים הבאים בשם האלוהים (היו שם גם ספרי תורה?). איזה גיבורים, איזו תרבות לתפארת, איזו גברדיא!

״תדע כל אם עבריה״ – לאה אמו של הדר הי״ד גולדין וזהבה אמו של אורון הי״ד שאול, שראש ממשלת ישראל יעשה הכל להחזיר את בניהן לקבר בארץ. דבר לא יחסך, כפי שנעשה עם שחרור למעלה מאלף מחבלים עבור גלעד שליט או כפי שנעשה עתה עבור נעמה יששכר. היא בסך הכל טסה בטיסת מעבר ואולי היה זה חשיש שלה או שמישהו ״הטמין״ את החשיש בתרמילה. ואילו הם לחמו למען כולנו ונתנו את נפשותיהם על קידוש השם ועבוד מדינת ישראל. בפני פוטין מותר וראוי להשתטח ולהתחנן, הן ראש הממשלה והן הנשיא בשם כולנו, אך מה עם חיילנו ומפקדינו?  איך הפקרנו אותם?

גם את תמונותיהם לא הייתי בוחר לעמוד השער, כי הקורא נפשו עדינה, ומדוע להקים מתים ממנוחתם (אפילו אם היא בעזה)?

לפי שיטת האלמינציה, נשארו לפנינו האפשרויות הבאות: קובי, השואה, וירוס הקורונה.  העורך כבר החליט, עוד טרם שאל את השאלה, וזו סמכותו הבלעדית.  

במה אתם הייתם בוחרים?

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

חדשות ואקטואליה

"כל מה שאנחנו צורכים מיוצר בסין, עכשיו הם אפילו מיצאים וירוסים״

Published

on

סין קרובה ממה שאנחנו משערים, והוירוס הקטלני אינו מגביל עצמו לסינים בלבד * משלחות מהארץ? חוקרי התפשטות מחלות מסוכנות מארה״ב? אף לא אחד. רק שלוחי הרבי, שליחי חב״ד, יצאו לחלק מסכות ומצרכים * הקורונה ואנחנו – תמונת מצב 

וירוס הקורונה לא ממש משבש את חיינו, עדיין. אנשים יוצאים לקניות, המסעדות מלאות, כולם טסים. ״זה לא יגיע לכאן.״ ״הוירוס דועך.״  בבדיחות הדעת אנחנו אפילו אומרים, ״כל מה שאנחנו קונים מיוצר בסין, עכשיו הם אפילו מיצאים וירוסים.״  למעט מסכות לפנים, שהפכו למוצר שפשוט אינו בנמצא, אין מחסור וגם לא מורגש כזה. הצנרת עדיין מלאה.  

כל זאת יכול להשתנות בן רגע, אם המחלה תתפרץ לה באחת מעשרות המדינות אליהן היא כבר הגיעה, התפרצות כמו בספינה ״דיאמונד פרינסס״ העוגנת לחופי יפן, או כמו במקור ההתפרצות שם בסין הרחוקה, בעיר שבה באופן רשמי גרים 11 מיליונים אך באופן מעשי נמצאים שם כמספר היהודים בעולם כולו.

סין קרובה ממה שאנחנו משערים, והוירוס הקטלני אינו בררני ולכן אינו מגביל עצמו לסינים בלבד. את מעצמת העל של הסינים הוירוס כבר הכריע, כך שנבצר להבין מדוע אנחנו כל כך שאננים.

הסינים כבר על ברכיהם, והם נואשים. דברים שהיו בלתי אפשריים בעליל עד לפני חודשיים הפכו לקיימים ומוחשיים ביותר, בנסיון הסיני להתמודד עם וירוס הקורונה. אותו רופא שזיהה את המחלה לראשונה והבין שלפניו משהו שונה, מדאיג ומסוכן, נשלח בהתחלה ל״חינוך מחדש״ ולבית סוהר, שם יתכן שזירזו את סופו, או פשוט התנאים המשופרים של אותה אכסניה הם שהביאו לכך.  

אך בעוד שסין של לפני חודשיים היתה עומדת על שלה, בגאווה ובכוחניות מרובה, כמו בכיכר טיאמין, הרי שעתה סין מתנצלת, במעשים ובדיבורים. האחראים פוטרו בבושת פנים. הסינים אפילו הודיעו באופן רשמי ״תנוח בשלום!״ באותיות אדומות גדולות לזכר הרופא. אין הם מסתירים. הם אפילו מצטערים, באמת ובתמים. אותו רופא עוד יקבל (אחר מותו) את פרס נובל (לרפואה או לשלום) ויהפוך לגאווה לאומית.

זו היא ודאי סין חדשה, סין שלא יודעת איך להתמודד ואפילו פונה לנשיא ארה״ב, כמו ילד הפונה למבוגר ברקיעת רגל טיפוסית כשדמעות בעיניו ובתלונה ״לא עזרת לי!  להיפך, פעלת מהתחלה נגדנו (הפסקת טיסות, הגבלת כניסת אנשים).״ הסינים צודקים. בכל ארוע ברחבי העולם, ישראל היא הראשונה המגיעה, מקימה בתי חולים בשטח ומתפקדת בצורה שאפילו המעצמות לא מסוגלות בזמן כה קצר וביעילות כה רבה. אך כאן, על מי שמענו? משלחות מהארץ? חוקרי התפשטות מחלות מסוכנות ביותר מארה״ב? אף לא אחד. רק שלוחי הרבי, הם שליחי חב״ד, שיצאו לחלק מסכות ומצרכים.

האם ישראל עוזרת? 

בכדי להביא את סין לכריעה על רגליה, צריך היה כוח אדיר, לא כוח אנושי. אנחנו, היהודים, יודעים שנפלאות כאלו, כפי שלפני אלפי שנים הוטלו על המצרים בעשרת המכות, הן נחלתו הבלעדית של הקב״ה. הוא מעלה עמים ויכול להורידם בשבריר שניה, אפילו את המעצמה החזקה בעולם. לכן אולי מתאים שהנציגים היחידים שאכן מושיטים ידם לעזרה בשעה קריטית זו הם לא אחרים מאשר שליחי האלוהים העברי. אלא שבניגוד למשה ואהרון אחיו בימי פרעה שלא ידע את יוסף, אין הסינים מגבילים יציאת כח העבודה הזול – העבדים העבריים – מממלכתם, ולכן אין האלוהים ״מקשה את ליבו של פרעה״ פעם אחר פעם.  

האם ישראל עוזרת? חברות וחוקרים ישראלים ודאי עובדים מסביב לשעון, אבל התמריץ הוא מודרני, עכשווי: כסף! מי שיוכל לזהות ולתת מענה לנגיף, יזכה במיליארדים רבים. האם חוקרים ברחבי העולם משתפים פעולה? האם המכונים הביולוגיים בכל הארצות (ישראל, ארה״ב, רוסיה, …) גייסו את מיטב המוחות ועובדים מסביב לשעון?  

הסינים שלא היו חושבים אי פעם בעבר לפנות לעזרה, ביקשו מאחרים, לדוגמא מכמה ממשלות לעזרה פשוטה של הספקת מסכות (שכן לבתי החרושת בסין אין תפוקה מספקת, כמו גם היה מחסור בכח אדם שלא שב עדיין מחופשת ראש השנה הסינית). אחת מאותן ארצות היא יפן, וכל מי שבקיא ולא במקצת בהיסטוריה המודרנית בין סין לבין יפן יבין עד כמה משמעותי הדבר (היפנים היו אכזריים ביותר ביחסם לסינים, והסינים לא שוכחים זאת עד עצם היום הזה).

בדרכם הם, הסינים פועלים, והדבר מרשים ביותר. הם הזרימו כספים לשוק, מנעו התמוטטות הבורסה, העמידו תקציבי ענק להתמודדות עם הנגיף, הקימו בתי חולים ומילאו אותם בציוד ובאלפי רופאים ואחיות, דאגו שאזרחים לא ירעבו ושכל מוצרי הבסיס יהיו על המדפים בכל רחבי סין, תפעלו את כלל כח העבודה לפי הוראות לשעת חירום (כולל דיווח המצאות, חום, פגישה עם אנשים שאולי חלו, וכו׳, וכל זאת מדי יום ואף מספר פעמים ביום), הטילו סגר על מאות מיליוני אנשים, העבירו חוקים מיוחדים לשעת חירום לכוחות הבטחון ואין מכשול אנושי שנראה שהם לא מסירים כלא היו.  

הסינים עושים זאת בצורה הסינית: בכוח, בצורה מיידית, בלי לשאול ובלי להתחשב. הם ממוקדים בצורה מעוררת התפעלות. אך הוירוס נשאר וממשיך להתפשט ולדרוש את קורבנותיו, בסדר גודל של כשלושה אחוזים מהנגועים.

״לא להאמין לאף מילה"

העיתונאית החוקרת והסופרת נורמה זייגר טוענת שהסינים משקרים במצח נחושה. המספרים לא נכונים. יתכן בכלל שהם אחראים להפצה הראשונית של הוירוס. הם מדינה קומוניסטית. ופעם נוספת: ״אסור להאמין למילה שהם אומרים.״ 

זייגר, שבעבר נזהרה מאוד לאחר שפרסמה טור על פוטין, מדברת בגלוי נגד הסינים. אני מפחד שנורמה היא הסנונית, ואם חס וחלילה המגפה תתפשט בארה״ב, הפחד שיאחוז באזרחי ארה״ב יהפוך עד מהרה לשנאה נגד סינים, וכיוון שהאמריקאים לא יודעים בהכרח להבדיל בין סינים לבין יפנים או תיאלנדים או פיליפינים או אחרים, זו תהיה שנאה כלפי זרים, שנאה נושנה החבויה מתחת לפני השטח. או אז נשכח שהרבה מהשכנים שלנו שמראם החיצוני הוא של המזרח הרחוק בעצם נולדו וגדלו כאן בדיוק כמונו; וכבר התנסנו בכך עם היפנים מהלך מלחמת העולם השניה.

אם הסינים משקרים, הרי שזו תרבות העבר, של מעצמת על שעשתה כפי שעולה על רוחה, אך כאמור אין אלו פני הדברים, והשוק שסין חווה לא יפוג למשך זמן רב (בה במידה שהשוק שחוותה גרמניה של הרייך השלישי נתן אותותיו מהלך 75 שנים). סין של היום מתמודדת עם כוח שהכניע אותה תוך שבועות ספורים.

בדומה לסין, ישנה מעצמת-על נוספת המתמודדת עם כוחות אדירים המנסים להכניעה. מדינת ישראל מוקפת אויבים, המנסים למחוק אותה מעל המפה.  אלו שולחים רחפנים או בלונים. אלו חופרים מנהרות מוות מרשימות מאין כמותן. אחרים פועלים נגדה באמצעות הסייבר. ועוד אחרים מרעילים את דעת הקהל הבינלאומית. דווקא כאן, ישראל פעם אחר פעם מוכנעת לברכיה, בדיוק כמו הסינים. בחוסר אונים אנחנו מפסיקים מבצעים מורכבים ביותר בעזה, כי ארה״ב או המערב נתן לנו רק 24 שעות. דעת הקהל הבינלאומית היא נגדנו, בצורה נחרצת ביותר, והאויב מתוחכם ביותר. לא עוברות דקות עוד טרם נכנסו קרקעית לעזה, וכבר מועלים אתרים לרשת, עם קריקטורות וסרטונים ותמונות של כל הזוועות של צבא הכיבוש הציוני-נאצי. איש לא עוצר לחשוב, ״האם אפשרי הדבר?״ איש לא טורח לבדוק (תמונות שמסתבר בדיעבד מוחזרו מסוריה או מהעבר). ישראל סופגת מכה אחר מכה, ומסתבר שעליונות צבאית שווה כקליפות השום. כך גם בהכרזות והחלטות דוגמאת ״ירושלים היא בירת פלסטין,״ ״הר הבית הוא אתר מורשת מוסלמית,״ ״ההתנחלויות בלתי חוקיות לפי החוק הבינלאומי,״ ״112 מפעלים הפועלים ביהודה ושומרון הם חלק מרשימה שחורה של האו״ם,״ ועוד ועוד.

מגיעות שש ספינות ״לשבור את המצור על עזה,״ וישראל מאבדת את העשתונות. רמטכ״ל צה״ל יעיד לאחר מכן ש״הוא היה פועל בצורה שונה,״ אך הנזק כבר נגרם. חיילי השייטת המהוללת מגיעים למלכודת, מארב מתוכנן היטב, וחלק מלוחמינו מאושפזים משך חודשים ארוכים בכדי להחלים. לא עבר זמן רב וממשלת ישראל ומנהיגיה עוד התנצלה בפני טורקיה ושילמה פיצויים בשמונה ספרות דולריות. כאמור, כוח ועליונות (כמו של סין) אינם ערובה לנצחון.  

ישראל מנסה – ללא הצלחה – להתמודד עם כך.  הנציגויות הדיפלומטיות פועלות, לאחר תרדמת חושים כה ארוכה, ולכן כשלונן ודאי ומובטח. דעת הקהל הבינלאומית עוצבה וכל בר דעת יודע ומבין שישראל = דבר רע ורשע, וכל דבר שהיהודים עושים הוא מזימה שלילית ביותר. לפיכך, לא רק שצריך לעצור אותם (את היהודים וישראל-שהם-גזלו מבעליה בתואנות שווא), אלא שכל דבר רע שיקרה להם אינו מספיק.  דם יהודי הופך להפקר, וישראל נמדדת ונשפטת לפי קנה מידה שונה מכל מדינה אחרת בעולם.

מסתבר שמעצמת העל האחרת – היא סין – חווה את אותו הדבר בדיוק.  כפי שזייגר אומרת ״הסינים משקרים.״ לא משנה מה הם יגידו או מה הם יעשו, ״סין האדומה״ אשמה. את הוירוס הם פיתחו ושיחררו לעולם. המספרים שהם מפרסמים אינם נכונים בעליל. הם לא עושים מספיק. הכל מכוון, והכוונות רעות וגרועות.

הזמנה מהקונסוליה הסינית

האם כל זה נשמע מוכר? לא משנה מה נעשה ואיך נתנהג, אנחנו אשמים. אנחנו הרעים. אנחנו השטן בכבודו ובעצמו.

בשעת צרה וצוקה, הנציגויות הדיפלומטיות של ישראל מנסות להשמיע את קול ישראל, אך איש לא מאמין ואיש לא משתכנע. במהלך כל הזמן שהוביל לאותה שעה, ישראל התנהגה כמעצמה, לא היה לה אכפת. היא חגגה בשיכרון חושים את האקסיטים ואת הנהנתנות של האוכלוסיה שלה על חשבון האחר, אז מדוע שנאמין לה עכשיו? הנציגויות היו כה עסוקות בבילוי ובהתנהגות של ״בעל בית,״ שאיש לא מעונין לשמוע מה יש להן להגיד. התנהגותן השוטפת, המזלזלת, המשדרת עליונות וניכור, חרותה בזכרון הכלל.

כך הדבר גם עם הסינים, והם מנסים בכל כוחם. הקונסוליה הסינית בלוס אנג'לס הזמינה אותנו למסיבת עיתונאים (האם הם לא שמעו על ועידה באמצעות וידיאו, כך שאנחנו הכתבים והתקשורת לא נחשף לנגיף?!? הלא את כל שאר הטכנולוגיות הם כבר גנבו, כך שודאי הם מסוגלים להוציא לפועל דבר כה פשוט). מדי יום ביומו הם שולחים עלון מידע, דבר שהם לא עשו פעם אחת מהלך העשורים עד עכשיו. הם היו חשובים מדי, עסוקים מדי, עשירים מדי, בעלי כוח ושררה. אין זה המצב יותר. הסינים השתנו לבלתי היכר. הסינים מנסים לפנות לעולם, בצורה שהעולם מכיר, ולהפיץ מידע; והעולם מסרב להקשיב.

הנסיונות של ישראל ושל סין כה דומים אחד לשני, שכדאי לעצור ולהשוותם. ישראל עדיין מפסידה במאבק על דעת הקהל (מבית ומחוץ), ואין ספק שאיש אינו מאמין לסין (למעט הכותב, הרואה את הנסיונות האדירים-כבירים-מרשימים-בצורה-שאין-לה-מקביל של הסינים להתמודד עם וירוס שהכניע אותם בראש השנה ב-2020 ועומד מלא התפעלות).

עלינו להמשיך לעקוב אחר הקורה בסין, לנקוט אמצעי זהירות ולהתכונן לבאות. אם לא יגיע היום בו נצטרך להתמודד עם המגיפה כמו הסינים, נגיד תודה, ואם יגיע, אולי, רק אולי, נהיה מוכנים טיפ-טיפה. הוירוס לא יודע להבדיל בין סינים לבין אמריקאים, בין צהובים לבין לבנים, בין חסרי דת לבין יהודים ובין אנשים עשירים לאלו שאין להם נכסים.

לעת עתה, נישא תפילה לקב״ה, ונתפלל לשלומם ולהחלמתם של החולים, לבטיחותם של הרופאים והאחיות המטפלים בהם (הנדבקים במגפה בקצב מדאיג ביותר), ולחוכמה שתנתן לראשיה, שריה ויועציה של סין. בדיוק אותה תפילה לשלום המדינה שלנו, המוסבת למען הסינים. נעשה זאת עבורם. נעשה זאת עבורנו אנו. ונעשה זאת שכן זו דרכנו, זו דרך ילדיו של הקב״ה. 

ולאחר התפילה לשלום סין, נוסיף ״מי שבירך״ לכל החולים, המטופלים, המתאוששים, אלו שהבריאו ולבני המשפחות וידידיהם של כל אלו שנפלו על חרב המגיפה.

המשך לקרוא

חדשות ואקטואליה

הפוליטיקאים מרוויחים, המדינה לא

Published

on

הבחירות בישראל: המחלוקות העמוקות בין המפלגות הגדולות הלכו והיטשטשו בשנים האחרונות, והמדינה לא תיחרב אם תיבחר המפלגה הזו או האחרת

מספרים כי בחיל התותחנים הצרפתי נעשתה ביקורת מקיפה בניסיון לחסוך בעלויות. המבקר הבחין בדבר מוזר: בכל צוות היו תפקידים לכולם – טען, תותחן וכו'. ורק חייל אחד עמד בדום מתוח מאחורי התותח בשעת הירי. כשניסה המבקר להבין את פשר תפקידו – נאמר לו שאלו הפקודות. לאחר חקירה גילה המבקר כי מקור הפקודה המשונה הוא בתקופה שבה התותחים היו נגררים על ידי סוסים לשדה המערכה, ואותו חייל היה אמון על אחיזת רסן הסוס בזמן הירי כדי שלא ייבהל ויברח.

בפרלמנט בלונדון נהוג שבכל פעם שנבחר יו"ר חדש, נגרר הנבחר בחוסר רצון משני צדדיו אל כס היו"ר. זאת בשל העובדה המצערת מלפני מאות שנים, שכשהיו"ר היה נדרש על ידי חבריו לסרב בשמם לבקשה של המלך מהפרלמנט, היה יכול סירוב כזה למלך הכועס להביא את היו"ר לסוף עגום. וכך עד היום הוא נישא בחוסר חשק, אל המשרה החשובה.

לעיתים מכוח המסורת, האינרציה, האינטרסים או סתם מבלי משים, נותרים מנהגים נושנים בעינם, גם כשהסיבה להם כבר מזמן אבדה.

המחלוקת הפוליטית בישראל בין ימין לשמאל, כותב שי בזק, לשעבר קונסול ישראל במיאמי ובוסטון, נסובה במהלך השנים סביב סוגיות כבדות משקל: על מלחמות ושלום, עצמאות וגבולות, התיישבות ונסיגות. אזרחי המדינה נטו להצביע בבחירות בעיקר משיקולי ביטחון ומדיניות. אלא שהמחלוקות העמוקות בתחום זה בין המפלגות הגדולות הלכו והיטשטשו בשנים האחרונות. הסרבנות הפלסטינית, האיום האיראני, חיזבאללה וסכנת ארגוני הטרור יצרו חזית אחידה למדי ברוב הנושאים המדיניים והביטחוניים, עם גוונים מתבקשים ושונים.

בסוגיה הפלסטינית יש הסכמה בקרב רוב הציבור בישראל, גם אם מסויגת לעיתים, לפתרון על בסיס תוכנית טראמפ, אם תהיה לה אי-פעם היתכנות אמיתית כלשהי. הליכוד מסכים במסגרתה בתנאים מסוימים למדינה פלסטינית, ובוושינגטון הכניסו גם את תוכניתו של ליברמן לחילופי שטחים לתוכנית. שליש מבוחרי כחול לבן מסכימים אפילו לסיפוח השטחים. בעבודה-גשר-מרצ משמאל מסתייגים מהחלטה באו"ם לחרם על חברות ישראליות ביהודה ושומרון, ובנט מהימין מעביר כספים לחמאס ופועל להסדרה איתו.

סוסים כבר לא גוררים היום תותחים צרפתיים. יו"ר הפרלמנט בלונדון כבר לא מפחד ממלכים באנגליה, והנושא המדיני-ביטחוני בישראל כבר אינו מוקד המחלוקת הפוליטי העיקרי בבחירות. האיבה הממותגת בין הימין והשמאל נשארה בעיקר מכוח המסורת, האישיות של הפוליטיקאים, או בשל האינטרסים והקמפיינים של המפלגות.

לכן, אולי הגיע הזמן שבו הבוחרים יכולים להתנער מאבק דפוסי ההצבעה הישנים, ולהצביע מעבר להם, להביט אל החיים עצמם: החירות והכבוד בחיים האזרחיים בהם לכל אדם יש את החירות לחיות במקומו ועל פי אמונתו, מערכת בריאות יעילה, חלוקת תקציבים הגונה, יוקר המחיה, החינוך, עלייה וגיור, היחס לקשישים, ועוד. כיצד המפלגות מציעות להתמודד עם כל אלו, ומה הכישורים והניסיון של מועמדיהן לעשות זאת?

בניגוד למה שמספרת תעמולת הבחירות המתלהמת בארץ – המדינה לא תיחרב אם תיבחר המפלגה הזו או האחרת, מהשמאל, מהמרכז או מהימין. חלק מהפוליטיקאים אולי מרוויחים מהדימויים האלו האחד על השני. המדינה בטח ובטח שלא.

המשך לקרוא

חדשות ואקטואליה

ארה"ב: תנועת הצופים בהליך פשיטת רגל

Published

on

אלפי גברים טוענים שעברו התעללות מינית בתנועה שהצמיחה פוליטיקאים ואסטרונאוטים. כעת היא מתמודדת עם תביעות לפיצויים

תנועת הצופים בארצות הברית הכריזה השבוע כי הגישה בקשה להפעלת פרק 11 בחוק פשיטות הרגל האמריקנאי, על רקע שלל תביעות שהוגשו נגדה בגין טענות להתעללות מינית בילדים. הטענות נוגעות לאלפי מקרים שאירעו בעשרות השנים האחרונות. הבקשה היא רגע דרמטי וכואב בתולדות הארגון, שבמשך דורות היה מעמודי התווך של החיים האזרחיים האמריקאיים ושהכשיר מנהיגים לעתיד, בהם פוליטיקאים, אנשי עסקים ואסטרונאוטים.

על-ידי הפנייה לבית המשפט לפשיטות רגל יכולה תנועת הצופים להביא להשהיה של התביעות, אולם בסופו של דבר ייתכן שתיאלץ למכור חלק מנכסיה הרבים, בהם מתחמי פעילות ומסלולי טיולים, כדי לגייס כסף לפיצוי הנפגעים. הליך פשיטת הרגל בא בתקופה שבה מתמודדת תנועת הצופים האמריקנית עם שלל בעיות, בין השאר ירידה במספר החברים בה. אם בימי השיא של שנות ה-70 היו בארגון יותר מארבעה מיליון חברים, במרוצת השנים ירד המספר לפחות משני מיליון. בניסיון להתמודד עם ההתמעטות הזו החליט הארגון לקבל לשורותיו גם ילדות.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות