שומר אחי אנוכי - שבוע ישראלי
Connect with us

כללי

שומר אחי אנוכי

Published

on

אחרי שחשב לפני כולם על השירות החדש שמאפשר על עברייני תנועה, לניצני כבר יש הצעות ייעול

מתנגן לו ברדיו קמפיין ״שומרי הדרך״ של הרלב״ד. לקח לי זמן להבין מה זה רלב״ד, זה נשמע לי בהתחלה כמו ראשי תיבות של רב חשוב – אולי רבי לוי בעל הדייהטסו. הרי יש את הרלב״ג והרד״ק והרלב״ח, כולם רבנים חשובים, שלא לדבר על רמצ״ד, שזה ראש מספן ציוד בחיל הים, ורשג״ד, שזה מישהו שמתעקש להמשיך ללכת לפעולות בצופים למרות שהוא כבר בן30.

בכל מקרה, הרלב״ד הוא לא רב, אלא בכלל ראשי התיבות שמישהו בחר משום מה לרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, ושומרי הדרך הוא מיזם מצוין, שתפקידו להציל חיים ולייצר שינוי חברתי. הרעיון הוא שאזרחי ישראל יתקינו אפליקציה בנייד שלהם, שתסייע להם לצלם ולדווח על עברייני תנועה שהם פוגשים בכל יום בכבישים. הדיווח יגיע לרשות, והיא תחליט אם לשלוח לעבריין מכתב יידוע או להעביר את התמונות למשטרה. זה עשוי היטב, ואפילו יש חידון משעשע, שעליו יש לענות כחלק מההדרכה.

לפני שנתיים כתבתי במדור הזה על רעיון דמיוני לניצול אנרגיות השיימינג הנקמניות שלנו למטרות חיוביות: ״הרי בכל אחד מאיתנו מסתתר שומר חוק מתוסכל, והטכנולוגיה של ימינו מאפשרת לכל אחד מאיתנו להוציא את השוטר שבתוכו ולתפקד כנאמן מידע (מלשין לא נשמע טוב). על הדרך גם נהפוך את השיימינג לעסק כלכלי, שימלא את קופת המדינה.

״הנהיגה הפרועה, עבירות התנועה וההתעלמות מהחוק בכבישים הן מכות מדינה, שאחראיות לפגיעות בנפש ובשלוות הנפש של האזרחים. כולנו מכירים את השמוק שעוקף את התור ברמזור או חונה בחניית נכים, אבל בהיעדר שוטר במקום, הוא יוצא מזה ללא פגע ודו״ח. אם נבנה מנגנון שבמסגרתו יוכל כל אזרח לצלם את הרכב הסורר ולשלוח למוקד המשטרתי, ובעקבות הפנייה המצולמת יישלח לעבריין דו״ח – הוא יחשוב פעמיים לפני העבירה הבאה, וההרתעה בכבישים תגבר.

״יש לי אפילו שם לסטארט־אפ החלוצי: ׳המלשיתוף׳ או ׳ש.ש.ש׳ (שיימינג שווה שקלים). במסגרת הפרויקט, כל נאמן מידע שימסור אינפורמציה מועילה יזכה בעמלה בגובה עשרה אחוזים מהקנס על העבריין, מה שיעודד אזרחים הפוך לשטינקרים מועילים לחברה״.

כך כתבתי אז, וכמו תמיד אצלי, הסתפקתי בדיבורים. אבל מתברר שכיוונתי לדעת גדולים וחרוצים ממני. ברלב״ד שלחו לי אז אי־מייל משתאה וסיפרו לי שבעודם מתכננים את האפליקציה, קראו את הטור שלי.

כמו כולם, עבדכם הנאמן היה רוצה להצטייר כאדם צנוע, נחבא אל הכלים ומעדיף מתן בסתר (שכמה שיותר אנשים יידעו עליו). הרי יצר הפרסום חזק מאיתנו, וכן, הייתי שמח להיכנס לדפי ההיסטוריה כממציא המלשינון ונביא השטינקריות המודרנית.

איני מצפה לתמורה כספית מהרלב״ד, אבל הייתי שמח לטקס מכובד בבית הנשיא, שבו יוענק לי תואר יקיר הרלב״ד, מלשן השנה, או סתם פסלון מוזהב של איש שמצביע על אדם אחר והמשפט ״יאיר היקר, על תרומתך למלחמה בתאונות וקידום ההלשנות. כל ישראל משטנקרים זה על זה״.

אם הייתי פחות בטלן ויותר איש עסקים ממולח, הייתי הולך על השלב הבא ומשיק אפליקציה שתשלב את יכולות ההלשנה של הציבור עם טינדר אפליקציית היכרויות לשטינקרים בשם שטינדר. באמצעות האפליקציה יוכלו בני הזוג לצאת לדייט הלשנה משותף, תחת הסלוגן ״שטינדר – להלשין על אנשים כמוך!״

יותר סביר שאני אגמור כמו אותם לוזרים, שיספרו לך שהיה להם רעיון לרשת חברתית כמו פייסבוק עוד לפני צוקרברג, ושהם חשבו על ג׳י.פי.אס שיתופי כשלחבר׳ה של ווייז עדיין לא היה רישיון נהיגה, אבל אז בדיוק קראו להם למילואים, הכלב אכל להם את האפליקציה, ומישהו אחר חגג על הרעיון שלהם כל הדרך לאקזיט.

בעניין האפליקציה שכן התממשה, זו של שומרי הדרך, היא כוללת המון דברים חיוביים, כולל העובדה שהיא יכולה להכניס עניין לחייהם של משועממים רבים. למשל, פנסיונרים שלעת פרישה מתנדבים למשמר האזרחי ולמשטרה יכולים להפנות את כל מרצם וניסיונם לתחום ההלשנה בכבישים. גם ככה, ככל שאתה מתקרב לגיל פנסיה, כך אתה נוטה להעיר יותר לאנשים אחרים על התנהגותם הקלוקלת.

בתור בעל ניסיון בענף, יש לי גם כמה רעיונות לשיפור. למשל, לתגמל את שומרי הדרך. לא חייבים לשלם; אפשר להמריץ את המלשינים המסורים בכך שהלשנות מוצלחות יזכו אותם בהפחתת נקודות שהם עצמם צברו בכבישים. לחלופין, מכיוון שאי אפשר להכחיש את ההנאה המסוימת שאנחנו שואבים מכך שעבריין תנועה קטנטן נתפס בגללנו, אפשר לתת תמריץ בדמות עדכון שוטף לכל שומר דרך על מצב הטיפול בהלשנות שלו, כולל דיווחים על קנסות לעבריינים וצילומים שלהם מקטרים בקורס נהיגה.

בעיה אחרת היא השם, ״שומרי דרך״. בינינו, זה לא ממש מושך אנשים לתחום ונשמע קרוב מדי לש״ג, לש״ד, לשומר בקניון או לשומר יערות. בימים שבהם השיווק והמיתוג חשובים לא פחות מהדבר עצמו, הייתי הולך על שמות קרביים יותר – כמו בלש דרך, לוחם דרך או אפילו מסתערב דרך. את שמה של הרלב״ד, הרשות האחראית, הייתי משנה לסיירת או לשייטת, מה שגם יתאים למצב הכבישים בחורף.

למרות יתרונותיה, האפליקציה החדשה תתקשה לפתור את התנהגותם הפוחזת של רוכבי האופניים החשמליים, שאין להם מספר רכב, ולכן אני מציע להוסיף לאפליקציה את כפתור השיימינג, שישלח את צילום העבירה ישירות לתוכנית ״הצינור״ או לעמודי פייסבוק של גולשים פופולריים במיוחד. שם העבריין כבר יועמד למשפט ציבורי חסר רחמים.

אם החלטת שייעודך בחיים, או לפחות תחביבך בסופ״שים, הוא להיות שומר דרך, תהיה מוכן לשלם על כך מחיר. למשל, אם צילמת מישהו והוא עלה על זה, הוא עלול לפתוח במסע נקמה ולרדוף אותך עם מצלמה משלו במטרה להפיל גם אותך. והרי אין משפיל יותר משוטר שמובא לכלא או משופט שמובא להארכת מעצר מול שופט אחר.

תביאו בחשבון שבמציאות הנוכחית כל אחד עלול להיות שומר דרך או מלשין (ההגדרה תלויה בשאלה אם אתה הוא מושא ההלשנה). גם בני משפחתך האהובים ביותר עלולים להתגלות כגיס חמישי במאזדה 3, אם זה ישרת את האינטרס שלהם למשל, ילדיך, שרוצים להשתמש בחודש הקרוב באוטו במקומך, או סתם לסגור איתך חשבון על זה שלא קנית להם אייפון חדש. כמו כן, אם הצילום שביצעת לא נראה מושלם, לא מומלץ לפנות אל מי שצילמת ולבקש ממנו לעשות את העבירה שוב ״כי זה לא יצא טוב״.

המצלמה מצלמת ואולי גם שומעת, אז תביאו בחשבון שלא תוכלו לקלל בזמן הנהיגה, לגהק או לחטט באף. בתור שומר דרך אתה סוג של עובד מדינה ואיש שירותי הביטחון, אז נא להתנהג בהתאם. כדי לסדר את הדברים, כדאי שלשומר הדרך תהיה תעודה, שאותה יוכל להציג במקרה שהוא עצמו נעצר על ידי שוטר ולהוכיח שהוא ״אחד משלנו״. בהמשך הוא גם יהיה זכאי להשתמש בצ׳קלקה. כדי להגביר את המוטיבציה, כדאי לבנות מסלול התקדמות בשירות – אחרי תקופה אפשר יהיה להתקדם בסולם הדרגות ולהפוך ל״מלשן ראשון״, ואם תתמיד ותצטיין, אולי תהפוך יום אחד לראש המטה הכללי, הרמלש״ן.

יאיר ניצני הוא בעל טור במוסף סוף השבוע של ״ישראל היום״. נשוי ואב לשלוש, חבר בלהקת תיסלם מ- 1980וחובב מזון עתיר קלוריות. מגיש בטלוויזיה וברדיו, מרצה ועורך טקסי חתונה אזרחיים. לטורים נוספים:www.yairnitzani.com

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

כללי

גרין קארד משפחתי ללא הגרלה!!!

Published

on

By

המשך לקרוא

כללי

מילון הישראלי העילג

Published

on

היכן עובר הגבול בין החינני והעילג? מתי יצירת דיבור טבעית היא לגיטימית ויצירתית, ומתי היא נכה ומעצבנת? מבחר קייצי

מאת: רוביק רוזנטל

120 שנות דיבור עברי בארץ ישראל יצרו שפה חיה, דינמית ועשירה. עשרות אלפי מילים נוספו, מאות אלפי טקסטים נכתבו, מיליוני ילדים נולדו לתוך השפה וממשיכים לקיים ולהחיות אותה.

אבל כל זה קורה מהר, אולי מהר מדי. העברית החדשה נולדה בתנאי לחץ, כמעט תנאי מעבדה, ללא זמן הבשלה וצמיחה. אנחנו מדברים בשפת התנ״ך והמשנה, אבל אלו שפות טקסטים עתיקים. לצד ״העברית״ כשפה שלמה ולגיטימית, צומחת ״העברית הישראלית״, לשון הדיבור, ויש לה כללים וחוקים ומילונים משלה, לטוב ולרע.

אני אוהב מאוד את מה שקורה בעברית. בדרך כלל. אבל בהחלט לא תמיד. שפת הדיבור יכולה להיות גמישה וחיננית, אבל היא יכולה להיות גם עילגת ואפילו קלוקלת. היכן עובר הגבול בין החינני והעילג? מתי יצירת דיבור טבעית היא לגיטימית ויצירתית, ומתי היא נכה ומעצבנת? הגבול אינו ברור לגמרי, ואנסה לשרטט אותו על דרך השלילה. מן השאלה ״מה אינה עילגות״ תיווצר אולי התפיסה של ״מהי עילגות עברית ישראלית״.

והרי מבחר ערכים ממילון העילגות הישראלית. אפשר להוסיף, אפשר להמעיט ואפשר להתווכח.

אינו אמר. וגם ״היא אינה פתרה״, ״הם אינם מצאו חן בעינינו״. השימוש במקרים האלה ב״אינו/אינם במקום ב״לא״ מתפשט כאש בשדה קוצים. המשתמשים מרגישים שהם מדברים בשפה גבוהה. אז לא.

אלף כל. החלופה העילגת והמעצבנת עד מאוד של ״ראשית״ או ״ראשית כל״. אחותה המגוחכת ממש: בית כל.

אני יגיד לך. השגיאה הוותיקה ביותר בעברית הישראלית. עתיד מדבר בצורת עתיד נסתר: אני יעשה, אני יאכל. בתיאבון.

אני לא יודע להגיד. ‘אינני בטוח׳ בשפת העילגים. ערד ניר בערוץ 2 על פגישת טראמפ וקים ג׳ונג און: ״אני לא ודע להגיד במקרה הזה מי האדם ומי הבהמה״.

אפילו ש… חלופה עילגת של למרות ש…, על אף ש.. ואחרות: ״אפילו שהטורניר נערך ברוסיה, כשמביאים בחשבון את הבדלי שעות לא כל כך נוח לצפות במשחקים בשידור חי״ (ציטוט של פרופסור רוסי, התרגום ישראלי).

בללמוד. בללכת. בלהגיד. שם הפועל מחליף את שם הפעולה (בלמידה, בהליכה, באמירה). המצאה מתפשטת של העברית העילגת. יש אפילו ערכה המציעה ״שיטות פשוטות בהצלחה בלימודים״ ששמה ״הסוד בללמוד״. אם כבר, אז ״שיטות בפשוטות בלהצליח בלימודים״, לא?

גנב אותי. יונתן רושפלד: ״האדם היחידי שגנב אותי בחיים הוא חרדי, שהטיס אותי יחד עם כל הצוות שלי למלון בחו״ל״. החזיר אותך או לא?

הזאתי. ״אבא שלי סידר לאבא שלך 20 מיליארד דולר. אחי, אני אסדר לך את הזאתי״. יאיר נתניהו, זוכרים?

הכי הטוב. ״כמה כואב כמה כואב, שהחבר הכי הטוב אותך עוזב״. משירת אבי ביטר.

העניין הזה של… דפוס דיבור המופיע שוב ושוב ודווקא בטקסטים משובחים. למשל, כותרת ב-929 ״לא פשוט העניין הזה של הצדק״. בעיני, ניסיון בעייתי להישמע דיבורי ומגניב.

הקורס קצינים. שיבוש נפוץ עד מאוד שני אחרי שלוש שקל): ה׳ הידיעה לפני הנסמך (המילה הראשונה בסמיכות). דרך המלך של סמיכויות מיודעות בצהלית, הלא היא שפת הצבא הישראלית. דוגמאות מתועדות: ״אני אעביר לכם את השיעור מתיחות״. ״הרס״רים נתנו את הכללי משמעת עם השנים״.

הרבה בהצלחה. שיהיה לכם הרבה בהצלחה. מוטציה מקומית נפוצה.

הרוויח את הכדור. ״היו להם הרבה הזדמנויות להרוויח את הכדור״, ועוד הרווחות ממוטי איווניר, פרשן המונדיאל. במונדיאל הבא, מוטי, תהיה להם הזדמנות להרוויח את הגביע.

והכול. וכולי, ועוד, גירסה ישראלית מאונגלזת (and all ״הוא סבבה והכול אבל לא שילם בדייט הראשון״ (שאלה באתר היכרויות). על הגבול הדק בין סלנג לבין עילגות.

זה למה. גירסה עילגת של זו הסיבה׳. ״כי הצבעתם ליכוד, זה למה״. כותרת למאמר של איריס לעאל בהארץ. עוד ניסיון להישמע דיבורי בטקסט מוקפד, אולי בעקיצה לנמעני המאמר. אפשר לקבל בדוחק, אבל הכותרת הבאה באתר אינסטגרם כבר לא מתחכמת: ״זה למה ההורים אמרו לכם לא לדבר עם זרים״.

יושנת. גם גודלת ועוד. שאלה לרב הגאון בן ציון מוצפי שליט״א (לא נגענו): ״לאח שלי הגדול יש חברה הוא סים צבא ועכשב היא יושנת הרבה אצלנו״. תשובת הרב: ״אין בידך לעשות מאומה, תתפללי שיחזרו בתשובה, כי כל יום כזה הם עוברים על התורה הקדושה״.

יכל. וגם יכלתי, יכלנו: ״הוא לא יכל להרשות לעצמו בריכה גדולה. מה הוא בנה במקום? גאוני!״ כותרת באתר ישראספורט). מה נכון? יכול, יכולתי, יכולנו.

לבחוץ, לבפנים. ״אני יוצא לבחוץ מחפש לאן ללכת, מה לעשות, להכיר אנשים חדשים לא יודע מה״ (אליהו, אתר שאלות ותשובות). ״אני נכנסת לבפנים ומרגישה את השלפוחית לוחצת בחוזקה״. פורום אהבה אסורה, ואללה).

באתי הבית. ״באתי הבית עכשיו מיום עבודה והדיון הזה עשה אותי מה זה רעבה״ (אתר דהמארקר). גם ״לך הבית״.

לשמה. להנה. ״בירושלים יש מספיק שכונות ערביות שאפשר למכור בהן חמץ בכיף, רוצה פיתה סע לשמה״ (אתר ירושלמי). גם ‘בוא להנה׳, ‘סע לקדימה׳.

רק ש. במשמעות ״אלא ש״, מאונגלז בעקבות only that אביב גפן: ״לשניהם יש אשה וכבוד הדדי, לשניהם יש אותו חיוך, הומור, אותם קללות וטעמים, רק שהוא ליכודניק וההוא ערבי״.

שבוע שעבר. עוד מוצר של של הישראלי העצלג. ״שבוע שעבר טסתי לאורוגוואי להופעה מיוחדת, היה ממש מגניב״ (הזמר טל רמון). יש גם ״שבת נסענו לכינרת״, ועוד כהנה.

שום אחד. זה לא בקשה ממוכר השומים בשוק, זו גרסה לביטוי הפשוט ‘אף אחד׳. כותרת באתר הידברות: ״הלכות בנושא שלא לקלל דיין ולא שום אחד מישראל״. בהלכות עצמן הביטוי אינו מופיע, האחריות על האתר ולא על הרב עובדיה.

שלוש שקל. כמשל: שם מספר בנקבה נצמד לשם בזכר. מלך מלכי העילגות, החותר בלי הצלחה (עדיין) אל התקן הלשוני.

המשך לקרוא

Featured

איך זה שכוכב אחד מעז: המלחמה על המרצפה של טראמפ בהוליווד

Published

on

כך הפכה המדרכה בחזית הדולבי תיאט'ר בהוליווד בולווארד לאחד ממוקדי האקשן המעניינים בעיר המלאכים

שדרות הכוכבים בהוליווד מוכרות בעולם כסמל של הוליווד ותעשיית הבידור. בכל שנה מבקרים בהן יותר מעשרה מיליון בני אדם והן רשומות כאתר היסטורי מאז 1978. בכל שנה ישנם כ–200 מועמדים חדשים לקבלת כוכב וחודש ביוני מתכנסת ועדה מיוחדת כדי לבחור כ–25 כוכבים חדשים.

בין השחקנים שזכו לכבוד הזה השנה, למשל, נמנים ג'ף גולדבלום, ג'ק בלאק וקירסטן דנסט. בשנה שעברה הוצב בשדרה הכוכב הראשון עבור יליד ישראל: חיים סבן, שהביא כזכור את הפאוור ריינג'רס מיפן לאמריקה בדרך לצמרת תעשיית הבידור המקומית. התקנת כל כוכב, אגב עולה כ–30 אלף דולר כשרוב העלויות מושתתות על מי שזוכה לכבוד לשכון לעד במדרכת התהילה.

דונאלנד טראמפ קיבל כוכב ב-2007 בשל היותו מפיק תחרות מיס יוניברס. בהמשך כיכב בתוכנית הריאליטי "המתמחה". הכוכב שלו הושחת פעמים רבות ואף הושמד לחלוטין פעמיים. התקרית האחרונה אירעה בחודש שעבר, כשצעיר בן 24 החריב את הכוכב עם מעדר. הוא נעצר ושוחרר בערבות בסך 20 אלף דולר. באוקטובר 2016 נעצר גבר בן 52 שהתחפש לעובד בניין והרס את הכוכב. באחד הסרטונים שתיעדו את האירוע אמר הגבר לעוברי אורח כי יש לו קרובי משפחה שהותקפו מינית והוא זועם על יחסו של טראמפ לנשים. אקטיביסטים אחרים בנו סביב הכוכב חומה במחאה על כוונתו של הנשיא לבנות חומה בגבול מקסיקו, או סתם ריססו עליו צלב קרס.

במקביל, תומכי טראמפ מקפידים לבקר גם הם במקום וחלקם אף מצחצחים את הכוכב שלו. "בפעם האחרונה שניקיתי את הכוכב של טראמפ בחור בתחפושת דארת ויידר ירק עלי", אמר ל"גרדיאן" צעיר שפוקד את המקום בקביעות. "ראיתי אנשים משתינים עליו. שופכים עליו בירה. זה מגעיל. זה סיכון תברואתי".

לפני שבועיים, לשכת הסחר של מועצת ווסט הוליווד אישרה "פה אחד" החלטה הקוראת למועצת העיר לוס אנג'לס להסיר לצמיתות את הכוכב של דונלד טראמפ משדרות הכוכבים של הוליווד, "בשל יחסו הבעייתי לנשים ופעולות נוספות שלא עומדות בקנה אחד עם הערכים של מועצת וסט הוליווד, המחוז והמדינה". במסמך ההחלטה של הלשכה מפורטות סיבות נוספות להסרת הכוכב, בהן הפרדת ילדי מהגרים ממשפחותיהם, הכחשת השפעת התחממות כדור הארץ, יחסו של הנשיא לקהילת הטרנסג'נדרים והכחשת ממצאי קהילת המודיעין בנוגע להתערבות רוסיה בבחירות 2016. "כוכב בשדרות התהילה הוא דבר מבוקש בקרב חברים בתעשיית הבידור", נכתב בהחלטה. "בגלל יחסו של טראמפ לנשים, על אנשי הוליווד ותעשיית הבידור לסרב את השארת הכוכב על שמו, בעיקר בעידן MeToo ו-Time's up".

עם זאת, הכדור נמצא בידיים של אנשי לשכת הסחר של הוליווד, שאחראית על הוספת כוכבים חדשים לשדרות. מכיוון שאלה שדרות ציבוריות הן שייכות לעיריית לוס אנג'לס, שאחראית לתחזוקת הכוכבים. בעבר סירבה לשכת הסחר של הוליווד לדרישה ציבורית להסיר את כוכביהם של קווין ספייסי וביל קוסבי, שהואשמו בתקיפות מיניות ואונס. נשיא לשכת הסחר של הוליווד, לרון גובלר, אמר ל"הוליווד ריפורטר" ב-2015 שהלשכה לא מסירה כוכבים בשל חשיבותם ההיסטורית. "שדרות הכוכבים בהוליווד הוא אתר היסטורי רשמי. ברגע שנוסף כוכב לשדרה, הוא נחשב חלק מהמרקם ההיסטורי… זו הסיבה שאנחנו אף פעם לא מסירים כוכב מהשדרה", אמר אז גובלר.

לוס אנג'לס וקליפורניה כולה הפכו בשנתיים האחרונות למוקד תנועת "הריזיסטנס" לממשל טראמפ ולכל מה שהוא מייצג. המאבק על הכוכב בהוליווד בולווארד הוא מדגם מייצג לכך. ומעניין שהתומכים בהסרת הכוכב עליו מוטבע שמו של הנשיא הם אלה הזועקים בראש חוצות על הפגיעה בחופש הדעה ובתקשורת להם אחראים כביכול הנשיא ואנשיו. צביעות בהוליווד? לא יכול להיות…

המשך לקרוא

אירועים קרובים

ספט
21
ו
17:57 השבת אצל יניב!!
השבת אצל יניב!!
ספט 21 @ 17:57 – 18:57
השבת אצל יניב!!
השבת אצל יניב" מזמינה אותכם לארוחת שבת באווירה ישראלית עם מלא יהודים מכל רחבי העולם. שירים, הכרויות, הפתעות ועוד. מוזמנים לבדוק בדף הפייסבוק השבת אצל יניב, או ליצור קשר בטל': 877-969-1932. שבת שלום!
ספט
28
ו
17:00 שישי ישראלי @ IAC Shepher Community Center
שישי ישראלי @ IAC Shepher Community Center
ספט 28 @ 17:00 – 18:00
שישי ישראלי @  IAC Shepher Community Center
ה-IAC בשיתוף עם ארגון מת"י מזמין אותכם לקבלת שבת קהילתית באווירה ישראלית בסגנון פיקניק מתחת לכיפת השמיים . אתם דואגים להביא את המאכלים החלביים האהובים עליכם ואנחנו דואגים לקידוש בסוכה, חלות, יין , קינוחים, הפעלה[...]
17:57 השבת אצל יניב!!
השבת אצל יניב!!
ספט 28 @ 17:57 – 18:57
השבת אצל יניב!!
השבת אצל יניב" מזמינה אותכם לארוחת שבת באווירה ישראלית עם מלא יהודים מכל רחבי העולם. שירים, הכרויות, הפתעות ועוד. מוזמנים לבדוק בדף הפייסבוק השבת אצל יניב, או ליצור קשר בטל': 877-969-1932. שבת שלום!
ספט
29
ש
20:00 נאסף תשרי @ Valley Beth Shalom
נאסף תשרי @ Valley Beth Shalom
ספט 29 @ 20:00 – 21:00
נאסף תשרי @ Valley Beth Shalom
ערב שירה בציבור בוואלי בית שלום. שירים לסיום הקיץ, שירים לתחילת הסתיו ולחגי תשרי.  המחיר בכניסה 20 דולר . הארוע יתחיל בשעה 8:00 בערב.

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות