Connect with us

חדשות ואקטואליה

שווים יותר, שווים פחות

Published

on

מה קורה עם ישראלים שלא שפר מזלם והם אינם חלק ממושב האלים באולימפוס?

בארץ חלם – ואיני מעונין לפגוע בתושבים המקוריים בחלם אשר היתה בפולין היא מדינת ישראל, קיים פער עצם בין אלו שיש להם ובין אלו שאין להם. דפוס הפעולה של בנימין נתניהו, ראש ממשלת ישראל, המכהן עתה משך זמן ארוך יותר מ"הזקן", לא השתנה. חבריו הקרובים הם יהודים מעשירי העולם (כך יוצא שבנו, בשעת שכרות, פונה לחברו ואומר לו -״אבי
דאג לזיכיון הגז לאביך, תורך לשלם הערב״, ועל כך נאמר ״נכנס יין, יצא סוד״). אך כל אימת שנתניהו מרגיש מאוים, ששלטונו בסכנה (דבר הקורה לעתים תכופות יותר, בד״כ בדיוק לפני בחירות), ״פתאום״ נזכר רה"מ בנתיניו האחרים ומתחיל לדאוג להם. בוא נעיף מבט על מעגלו של השליט וגם על מעגל הנתינים. אולי נלמד דבר או שניים.

שועי עולם

בחדשות: ״גיא פלג חושף תמליל מחקירתו של נתניהו בתיק 1000: החוקרים טענו שהוא סותר את עצמו בשאלה האם מילצ׳ן שוחח עימו בנוגע להארכת ההטבות לתושבים חוזרים"… אין ספק שהחוק שחוקק נועד לשרת את מעגלו של נתניהו ולא לתת מענה פשוטי העם. אך מה הפשע, באופן התנהלות שכה פשה בעם, שהוא כבר דבר שבשגרה?

המולטי-מיליארדר ארנון מילצ׳ן, שעשה רבות למען מדינת ישראל (וודאי יצא נשכר מהעסקאות הרבות שעשה) חיפש מקום מפלט להונו. היה זה לאחר המשבר הכלכלי העולמי של 2009-2008 ובארץ באותה תקופה הכריזו בביטחון ובגאווה רבה שהסערה תחלוף על מדינת ישראל בלי להשפיע עליה. אותו מילצ׳ן וראש ממשלת ישראל חברים טובים (היו), וכשמארחים ומתארחים שועי עולם וראשי מדינות ביחד, נפתחים בקבוקי שמפניה בפופ״ים מצטלצלים ומוגשים מגשי סיגרים וכוסות קוניאק משובח. היתה זו תחילת תקופת האקזיטים שהיפרו את דמיונם של ההמונים ודירבנו כל זאטוט, כל סבתא וכל דוד ודודה להתחיל סטארט-אפ משל עצמם. עד מהרה הפכנו לארץ הסטארטאפים, ונראה שהמדינה עדין נמצאת על אותו גל מהפנט (למעונייינים ביותר פרטים, מומלץ הספר Startup Nation).

יעבור זמן מה, מהלך אותו עשור, ובשל חקירות כספים בינלאומיות, כמו גם חשיפת חשבונות בנקים כחלק משיתוף העולם כולו בידע שג׳וליאן אסאנג׳ החליט שמן הראוי שיראה אור יום ברבים, נודע שישראלים רבים מחזיקים סכומים אדירים בבנקים בשוויץ ובפנמה וכנראה במקלטי מס רבים אחרים). ארץ קטנה ואנשים סופר-עשירים בה רבים, המעדיפים להחזיק את כספם הרחק מעיני השלטונות. ״מה ששלי שלי, ואין שום סיבה להתחלק בו עם רשויות המיסים!״

כולם השתתפו בחגיגה. פרסים יהודים בלוס אנג׳לס, בשיתוף בנק לאומי, העבירו כספים הלוך ושוב בין עיר מלאכים וישראל. בין הבנק הרשום בארה״ב לבין הבנק הרשום בארץ התקיים מקלט מס בפועל; אלא שהוא היה בלתי חוקי, לאחר שהפרשה התפוצצה והמנהלת המקומית הוקרבה ופוטרה, הוטל קנס מאד משמעותי על הבנק. מאז כל אזרח בעל תושבות כפולה נדרש למלא טפסים מיוחדים, ובבנקים בארץ הוקמו מחלקות שלמות האחראיות על העברת אינפורמציה ושליטה מלאה בכדי להימנע מקנסות עתידיים.

לאותם אנשים שלא שפר מזלם והם אינם חלק ממושב האלים באולימפוס, המשבר הכלכלי היה חוויה מאוד קשה. תקופה בה משפחות שהעתיקו מקום מגוריהם מהארץ נאלצו בלית ברירה לחזור, שכן לא היתה בידם אפשרות להמשיך להתקיים. אלא שהארץ, שם האמינו שכוחם כה רב שהמשבר הגלובלי יחלוף מעליהם, נהייתה מקום אטרקטיבי במיוחד לסופר-עשירים. ״רק תחזרו, תעבירו את הונכם, ותקבלו פטור לכל זמן שרק תרצו עשר שנים מספיקות לכם?) והטבות מכאן עד להודעה חדשה". זה היה המסר, וראש הממשלה לו קבוצת תומכים בניו יורק, מיאמי ולוס אנג׳לס, כמו גם במקומות נוספים ברחבי העולם מחוץ לארה״ב, עמד וחיכך ידיו בהנאה, ״עד כמה חשוב להחזיר את בנינו הסלבריטים הביתה!״

הייתה זו פעילות ששכרה הרב בצידה (לחוזרים-לכאורה), שחברם השמיש את מדינת ישראל ככלי עזר עבורם. אין גם ספק שנתניהו האמין שהוא מיטיב עם המדינה, שכן יגיעו אותם סופר-עשירים, יחנו כספם, יוציאו כסף בארץ ואולי כך ייטב לכולם, טיפין טיפין, גם אם לא במישרין. אגב, אם מסתכלים על קודמיו, האם לאהוד ברק החריף והמבריק אין דירות ששוות מיליונים בתל אביב? כספים גדולים מסתובבים שם, בין הפוליטיקאים הבכירים, והם מסובבים את כולנו, כסחרחרת בלונה פארק. למסתכל מהצד זה נראה כך: ״יעבירו כספם למקום בטוח, ברשות ובידיעה, בפטור מלא ממיסים לפחות לעשור הבא אם לא יותר, וימשיכו בצורת חייהם. הם לא ממש יעברו לגור בארץ, אותם חברי חוג הסילון, האלפיון העליון".

אנשים קשי יום

באותו הזמן בדיוק היה יועץ לממשלה, אדם מאוד-מאוד חשוב ועוד יותר עסוק, שנכנס ויצא ממשרדיו של יו״ר הכנסת כאילו שזה הוא משרד הפרטי. הייתי אז בכנסת והרבתי לכתוב על החזרת ישראלים לארץ. בכנס הרצליה הוקדשו מושבים רבים לשיחה איך ניתן למנוע בעיקר את בריחת המוחות מהארץ. הרעיון היה לנסות למזער את זרם היוצאים ולהגביר את זרם החוזרים.

סיפרתי לאותו יועץ בכיר על אשה מאד קשת יום, שעבדה מדי יום מהנץ החמה עד צאתה, שחזרה ארצה, שכן ילדיה ונכדיה שם, דווקא בירושלים הבירה. אך בגילה, הגישה הרווחת בארץ היא שהיא חוזרת בשל מצבה הבריאותי, או בשל הטבות מפליגות אלו או אחרות שאולי תזכה להן בארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות. כמובן שלאדם מבוגר יותר בעיות רפואיות. כך גם ברור שהאדם מגיע לארץ בלי שצבר מהלך חייו זכויות פנסיה או ביטוח לאומי. כיוון שלא מדובר באנשים עם כסף, קל להניח שגם הזכויות שהם צברו בארה״ב מועטות ביותר. באו החכמים בארץ, דוגמת אותו יועץ חשוב-ובכיר, והטילו עונש נוסף: חזרתם ארצה, תיזכו בביטוח לאומי וכך בקופת חולים (זיכרו, אלו אנשים שלעיתים אין ידם מספקת לשלם את הביטוח המשלים), אך תצטרכו לחכות שישה חודשים עד כניסת הטבות
הכרחיות אלו לתוקף.

עמד והסביר לי את שלא הבנתי: ״אנחנו לא רוצים שאנשים יבואו לכאן לקבל טיפולים רפואיים על חשבון המדינה!״ כך הוא פסק, וכל החוזרים שמדינת ישראל כל כך רוצה ביקרם, חייבים לשלם כופר של כמה אלפי דולרים, או לחלופין להמתין שישה חודשים. תקפה אתכם מחלה כלשהי, אל דאגה, עוד שישה חודשים תוכלו להתחיל את ההליך להירשם לקופת חולים ורופא אז יראה אתכם! ״אפצ׳י״ או סרטן, למחוקק פתרונים!

כמה קל להעביר החלטות הרות גורל כאלו, שבאמת נראות חסרות חשיבות, כי מה הם כמה אלפי דולרים ביני לבין חשבון הבנק שלי? למה שבר דעת ימתין שישה חודשים?

בין אם אלו יהודים מונצואלה (שהסתפקו בתחנת ביניים במיאמי או בספרד והשתקעו שם, לאחר שנמלטו מהרדיפות במדינתם) או מצרפת (אלו שקנו דירות בנתניה, אשדוד, אשקלון ואילת, ו-חזרו לצרפת), או מאות אלפי הישראלים שעבור ילדיהם ונכדיהם מדינת ישראל והשפה העברית הם דבר השייך להוריהם או להורי-הוריהם, מדינת ישראל אינה ערוכה כראוי לקבלם. מדוע? שכן נקודת המוצא והמבט של המחוקקים ומקבלי ההחלטות היא של אלו שיש להם הכל, שלא התנסו ואינם מבינים את הקשיים האמיתיים בפני החוזרים והבאים.

זהו אחד מכשלונותיו של ראש ממשלה המשרת תקופה כה ארוכה – ניתוק מוחלט וחוסר הבנה משווע. רק בימים לפני בחירות, כשנדמה לשניה חולפת שאולי לא יזכה, נזכר נתניהו בנתיניו האחרים, אלו שבכלל לא היו על הרדאר שלו מהלך כל כהונתו. ״יחי המלך, המלך לעד!״ כמה קל להסביר פנים לשועי העולם; אך האם התפקיד אינו גם לדאוג ל״גר, ליתום ולאלמנה", אלו שיש להם מעט אם בכלל, החוליות השבירות והחלשות יותר בשרשרת האנושית המיוחדת שיוצרת את החברה הישראלית בת ימינו?

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

חדשות ואקטואליה

השגריר באו"ם: "ישראל עומדת לצד העם האירוני"

Published

on

מועצת הביטחון של האו"ם התכנסה השבוע לדיון בנושא המצב במזרח התיכון. שגריר ישראל לאו"ם, דני דנון הפתיע בנאומו את הנוכחים בחדר כאשר החל לדבר בפרסית: "ישראל עומדת לצד העם האירני". דנון הציג לחברות המועצה את תמונתה של ניקטה אספנדני בת ה-14 שנהרגה בידי אנשי המשטר כאשר יצאה להפגין ברחובות בנובמבר האחרון. "לאחר הרצח הנורא, המשטר ניסה לטייח את המוות של ניקטה. בהתחלה פרסם שהיא מתה מסיבות אחרות ולאחר מכן הכריח את הוריה לומר שהיא מתה מהרעלה". דנון הוסיף: "לשכנינו הפרסים יש מורשת עשירה שהם צריכים להיות גאים בה. העם הפרסי הוביל את ההכרזה על זכויות אדם, סייע לביטול העבדות ונתן לאנשים את הזכות לבחור את דתם. מערכות המים, אלגברה, אנימציה, שחמט – כולן המצאות אירניות… זה אבסורד שעם שהמציא את זכויות האדם ופעל למען חופש דת נשלט בידי משטר שרומס את שתי הזכויות הללו. אסור לקהילה הבינלאומית לעמוד מהצד בזמן שהמשטר האיראני משתיק, כולא ומוציא להורג את תושביו".

המשך לקרוא

חדשות ואקטואליה

מדוע נתניהו הפסיק לעבוד עם יועצי הקמפיין של טראמפ?

Published

on

קורי לבנדובסקי ודיוויד בויסי הובאו כדי לרענן את הצוות הוותיק של הליכוד, וגיבשו קמפיין חיובי ששם דגש על הישגיו של נתניהו. הם חזרו הביתה אחרי חודש

קורי לנדובסקי בשימוע בקונגרס, בשנה שעברה

ראש הממשלה בנימין נתניהו והליכוד הפסיקו לעבוד עם היועצים הפוליטיים שעבדו עם נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, ושנועדו לקחת חלק בקמפיין המפלגה לבחירות הקרובות. "הארץ" מדווח כי בימים האחרונים החליטו בליכוד להפסיק את ההתקשרות עם זוג היועצים, קורי לבנדובסקי ודיוויד בויסי, לאחר עבודה של חודש. 

נתניהו שכר את שירותיהם של היועצים לאחר שהגיע למסקנה שהצוות שמלווה אותו זה תקופה ארוכה – טופז לוק, יונתן אוריך, עופר גולן ושרוליק איינהורן – זקוק לרענון. לבנדובסקי ובויסי ערכו כמה פגישות וגיבשו אסטרטגיה לקמפיין חיובי ששם דגש על הישגיו של ראש הממשלה, ללא "נגטיב" ועם הרבה עבודת שטח. בעקבות תום ההתקשרות בין הצדדים, היועצים חזרו לארה"ב.

לבנדובסקי ניהל חלק מהקמפיין של טראמפ לנשיאות, אך הוחלף בפול מנפורט קצת לפני הניצחון בפריימריז. הוא פעיל במפלגה הרפובליקנית בניו המפשייר, המשיך להיות מקורב לטראמפ ותומך נלהב שלו בתקשורת. בויסי הוא יועץ רפובליקאי ותיק, ששימש כסגן מנהל הקמפיין של טראמפ החל מספטמבר 2016. לנתניהו ממשיך לייעץ אהרון קליין, עיתונאי שעומד בראשות אתר החדשות הימני ברייטברט בישראל. קליין הפך בחודשים האחרונים למשפיע מאוד בסביבת ראש הממשלה. 

במקביל פורסם כי נתניהו מתכוון לנצל את בואם של כ–40 מנהיגים מרחבי העולם לפורום השואה העולמי שיתקיים ביום חמישי ביד ושם, כדי לגייס אותם למאבקה של ישראל בבית הדין הבינלאומי הפלילי בהאג. נתניהו קורא להטיל סנקציות על בית הדין הבינלאומי. בראיון ברשת הטלוויזיה הנוצרית TBN, ששודר ביום שלישי במאות תחנות טלוויזיה בארה"ב, אמר נתניהו כי הוא מפציר בצופים "לדרוש פעולה קונקרטית, סנקציות, נגד בית הדין הבינלאומי, פקידיה, תובעיה, כולם". 

המשך לקרוא

חדשות ואקטואליה

ממשל טראמפ מאפשר שינוי בהליך ויזה למומחים בארה"ב

Published

on

מעסיקים אמריקאים יוכלו לרשום מועמדים לקבלת ויזת H1B – אשרה להעסקת מומחים – להגרלה אלקטרונית בעלות של 10 דולר בלבד 

ממשל טראמפ יאפשר למעסיקים בארה"ב לרשום מועמדים לקבלת ויזת H1B – אשרה להעסקת מומחים – להגרלה אלקטרונית בעלות של 10 דולר בלבד. זאת לפני שיגישו עבורם את הבקשה המלאה, שעלותה אלפי דולרים. לפי ההליך החדש, רק בגין העובדים שנבחרו בהגרלה יידרש להגיש עתירה מלאה.

רשות האזרחות וההגירה של ארה"ב (USCIS) פירסמה בשבוע האחרון רפורמה בנוגע לאשרה במטרה לייעל את ההליך, להפחית ניירת ולאפשר חיסכון למעסיקים. מדובר באשרה שאותה ממלאים מעסיקים אמריקאיים המעוניינים להעסיק באופן זמני עובדים זרים במקצועות ייחודיים, בעלי ידע ייחודי ותואר ראשון לפחות או ניסיון תעסוקתי מקביל.

האשרה משמשת בשנים האחרונות בעיקר עובדי תעשיית ההייטק, שיכולים להגיע לעבוד בארה"ב לתקופה של עד שלוש שנים. המהלך מגיע אחרי זינוק של מאות אחוזים לאחרונה בדחיית בקשות של חברות אמריקאיות לאשרת מומחים כזו והקשחת התנאים לקבלתה, כחלק ממדיניות טראמפ "עובדים אמריקנים תחילה" המגבילה כניסה לשוק התעסוקה בארה"ב בעיקר בתחום ההייטק והרפואה.

על פי מחקר שערכה הקרן הלאומית למדיניות אמריקנית (NFAP), שניתחה את נתוני רשות ההגירה והאזרחות USCIS, בשנת 2015 עמד שיעור הסירוב לבקשות ראשוניות לוויזה מסוג H1B על 6%. במרץ השנה חלה קפיצה לרמה של 33%. מדובר בעלייה בשיעור של 450%. ההקשחה במדיניות באה לידי ביטוי בהכבדת הבדיקות על מבקשי האשרה וכפועל יוצא גם במספר הבקשות שנדחו.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות