fbpx
Connect with us

Featured

שבר את תקרת הזכוכית

Published

on

בעזרת המחשב והקונוסלה שלו, ירדן שולץ גאה להציג קרדיטים לשירים ופרויקטים מצליחים: ”Neon Lights ” של LODATO, (שנכנס למקום הראשון במצעד הדאנס של הבילבורד האמריקאי); הסינגל ”Dreamer״ שהפך לשיר הרשמי של פיפ"א 2023 והמונדיאל האחרון; ומיקס מאסטרינג לשיר הרשמי של מתאבקי ה-WWE * עכשיו  מועמד מהנדס הסאונד הישראלי לפרס גראמי בתחום הרוק הלטיני * חשיפה 

במהלך הראיון עם ירדן שולץ, מצאתי אותו ממתין בהתרגשות לתוצאות מטקס הגראמי הלטיני. האלבום האחרון של Wiplash אותו מיסטר, מועמד השנה לאלבום הרוק הטוב ביותר. ״גם אם אני לא אזכה זה עדיין בסדר״, סינן לעברי; ״קולגה אמר לי לא מזמן – תן לי להיות מועמד לגראמי כל שנה ואני מרוצה״.

שולץ( 38), מהנדס סאונד ישראלי מחיפה, כבר מזמן שבר את תקרת הזכוכית הכה נוכחת בישראל. הרזומה שלו כולל פרויקטים מצליחים עם אמנים בינלאומיים כמו  ניקי מינאז׳, ריטה אורה ושון פול. לאחרונה עבד על גרסה מחודשת לאחד השירים המובילים של ויטני יוסטון, כחלק מסרט חדש על חייה שיצא בימים אלו – I WANNA DANCE WITH SOMEBODAY  

ממש כמו בתעשיית הטלוויזיה האמריקאית, בה ניתן למצוא בשנים האחרונות כשרונות ישראלים כדוגמאת שירה האס (Unorthodox, Asia ) או ניב סולטן (Tehran), שולץ מככב מאחורי מסך המחשב והקונוסלה שלו עם שלל קרדיטים לשירים שמיקסס ומיסטר לפרויקטים מצליחים בארה״ב, דוגמת ”Neon Lights ” של LODATO, שנכנס למקום הראשון במצעד הדאנס של הבילבורד האמריקאי; הסינגל  ”Dreamer״ שהפך לשיר הרשמי של פיפ"א 2023 והמונדיאל האחרון;  ומיקס מאסטרינג לשיר הרשמי של מתאבקי ה-WWE .  

שולץ, מבחינתו, נותר עם הרגליים על הקרקע. הוא ממשיך לעבוד בחדר קטן אותו הפך לאולפן ביתי. עם רשימת פרויקטים מרשימה של אמנים מכל הז'אנרים והסגנונות, שולץ הפך לשם דבר בעולם המיקס והנדסת הקול, ונחשב לאחד המבוקשים על ידי מיטב המפיקים המוזיקלים בישראל ובעולם.  

במרבית הזמן, מהנדס הסאונד אינו זוכה להנות מאור הזרקורים. אך אין זאת כדי להעיד על חשיבות תפקידו. למעשה, אף אלבום מקצועי לא ייצא טרם עבר מיקס מסודר ומאסטרינג לאחריו. בעבודתו שולץ עושה סדר בערוצי ההקלטה שנעשו באולפן, עורך ומערבל את הצליל הסופי ומעניק להקלטות את האיזון והצבע שלהם. זו אמנם עבודה מאוד טכנית, אך מהנדס קול מוכשר יודע להפוך אותה ליצירתית וזוכה להמון הערכה מהאמנים המקליטים והמפיק המוזיקלי. לעיתים רבות תפקידו של מהנדס הקול משתלב בהפקה המוזיקלית ובהחלטות האומנותיות. קחו לדוגמא את נייג'ל גודריץ – שהפיק את ״אוקי קומפיוטר״-  אלבומה פורץ הדרך של להקת רדיוהד, או טכנאי הקול אלן פרסונס שהפיק את ״The dark side of the moon ”, אלבומה האייקוני של פינק פלויד.  

ירדן, מתי גילית את עולם הסאונד? 

״זה היה ממש במקרה. הייתי בן 13 וחבר מהכיתה שלי אמר לי יום אחד שהוא הפיק שיר במחשב. לא הבנתי למה הוא מתכוון וביקשתי לבוא לראות. הוא פתח את המחשב, העלה איזו תוכנה מיושנת ולחץ פליי. פתאום שמעתי סאונדים ומוזיקה יוצאים מהמחשב. ביקשתי ממנו לעשות לי עותק. אני זוכר שזה היה על דיסק פלופי ישן של כמה מגה בודדים. התקנתי את התוכנה במחשב שלי והתחלתי לשחק איתה. התאהבתי לגמרי, ומכאן הכל התחיל. מאז אני עושה מוזיקה".

מה בעצם התפקיד של מהנדס הסאונד? 

״לכל שיר שיוצא, לא משנה באיזה סגנון או ז'אנר, יש את המפיק המוזיקלי שאחראי על ההפקה שלו, מקליט את כלי הנגינה, מעבד אותם ובונה את השיר. הכלים הללו נשמרים על ערוצים: שכבות שכבות של כלים שיחד מרכיבים שיר. התפקיד שלי הוא לסדר אותם כדי שהם ישמעו טוב ביחד. ללא המיקס השיר יהיה ערבוב של כלים וישמע בלאגן באוזן. בתור מהנדס קול אני מנסה להעביר את הוויז׳ן של המפיק המוזיקלי. רוב האנשים מסתכלים על המיקס כעבודה מאוד טכנית, אבל איש מיקס טוב מהווה המשך ישיר של המפיק ולא חלק נפרד ממנו". 

עם זאת, עם הטכנולוגיה של היום והאינטרנט, די נדיר שמהנדס קול יושב עם המפיק באולפן. הוא פשוט שולח לי את המיקס הראשוני (Ruff Mix ) שזו גרסה התחלתית שהוא עושה כדי להעביר את החזון שלו לשיר. כך, אני מבין לאן הוא רוצה לקחת את השיר ומתאים את העבודה שלי כדי לתת את התוצאות הכי טובות".

שולץ מעולם לא למד עריכת סאונד במוסד חינוכי מסורתי. הוא רכש את הידע שלו כאשר העביר אין ספור שעות באולפן ההקלטות, חקר והתנסה בסוגי סאונד שונים. כך, אימן את האוזן שלו ולימד עצמו את מלאכת המיקס. מאז הוא מתמקד בלהביא את הטכנולוגיה הכי חדישה והכלים הכי מעודכנים לאולפן הביתי ולעבודה שלו. 

כבר כנער הקליט להיטים רבים שכבשו את רחבות הריקודים של ישראל. אבל בהתחלה, סיפר לי, לא קיבל חיבוק מהזרם המרכזי. 

״בישראל בשנות התשעים, למוזיקה האלקטרונית לא הייתה תדמית טובה. כל מי שהפיק מוזיקה אלקטרונית היה מתוייג כהיפי או אאוטסיידר. ב-1999 נפתח בארץ הלייבל של GMI שהתעסק במוזיקה אלקטרונית. התחלתי לעבוד איתם והוצאנו המון להיטים שתפסו ברדיו, הפכו פופולריים והחלו להתנגן בשמחות ואירועים.

"הקלטנו להיטים עם אורן ואייל ברקן, עם סינגלים שהיו החלוצים של המוזיקה האלקטרונית בארץ. אחרי זה עשיתי מיקס ללהיט 'אפטר בסדינים'; אני זוכר שחצי מדינה שרה : בא לי בא לי עליך… זה מצחיק כי השיר הזה הוקלט בקטע של פארודיה והוא התפוצץ והפך להיות מגה להיט. כל השירים האלו פתחו את הדרך ונתנו במה למוזיקה האלקטרונית, וממש כמו שהיום שכל אחד רוצה להיות שף, בתחילת שנות האלפיים כולם רצו להיות דיג'יי.״ 

אתה עובד עם מוזיקה מז'אנרים שונים אחד מהשני. 

״כן, אני באמת משתדל לעבוד עם כולם. בישראל וגם בחו״ל. ולמרות שעשיתי המון מוזיקה אלקטרונית, הנה, האלבום שאנחנו מועמדים עליו לגראמי הוא בכלל אלבום רוק לטיני. חשוב לי לעבוד עם אמנים מסגנונות שונים כי זה עושה את העבודה שלי להרבה יותר מעניינת ופחות שוחקת.״ 

לאלבום של Wiplash עשית את המאסטרינג. איך זה שונה ממיקס? 

״בעבודת המיקס אני מקבל את הערוצים ומסדר אותם בצורה אומנותית כדי שההקלטה תשמע טוב   לכל בן אדם באוזן. המאסטרינג, הוא תהליך של עבודת סאונד מדויקת; מדובר בפינשים הכי קטנים הנעשים על ידי מהנדסי קול ברמה הגבוהה ביותר. זה למעשה הפיין טיונינג למיקס  והליטוש הסופי. אחריה, השיר מוכן להשמעה ברבים.״ 

מה הופך מהנדס למהנדס קול מצליח? 

״קודם כל הבנה של מה שמצפים ממך בצד השני. להיות מסוגל לתקשר עם הלקוח בצורה הטובה ביותר ברמה האישית, לדעת לייצר קשרים ותמיד להיות חברותי ואדיב. צריך להבין שלפעמים מוזיקאים מחפשים אוזן קשבת ומישהו להתייעץ איתו. בנוסף, תמיד להיות צעד אחד קדימה לפני כולם בתעשיה. מהנדס קול טוב צריך להיות  בקדמת הטכנולוגיה: הכלים  הכי טובים והתוכנות הכי חדשות. הרף תמיד עולה בתעשיה הזו, ומהנדס שיש לו את החידושים האחרונים בתחום יכול לדחוף את העבודה שלו לקצה, להפיק את הסאונד הכי טוב וגם לייעל את העבודה שלו.״ 

כישראלי שחי בארץ, איך אתה מתרשם מחווית העבודה בפרויקטים בארצות הברית?

״חוויה מצויינת. המפיקים בחו״ל מאוד מקצועיים: לכל אומן יש לייבל מסודר עם צוות של אנשים ברמה מאוד גבוהה. המפיקים מנחים את מהנדס הקול בצורה ברורה. תמיד מובן לי מה הוויז׳ן שלהם ולאיזה כיוון הם רוצים לקחת את השיר. מהלך העבודה תמיד יעיל ומהיר. אני מאוד נהנה לעבוד עם מפיקים ואמנים בארצות הברית, זה בגדר הגשמת חלום עבורי.״  

לאיזו מוזיקה אתה מאזין? 

״אני מאוד אוהב מוזיקה קלאסית  מודרנית, ואני מאזין בעיקר למלחינים כגון הנס זימר, הווארד שור, וג׳יימס ניוטון הווארד. המוזיקה שלהם אמנם שונה לחלוטין מהמוזיקה של שגרת העבודה שלי, אבל אני מוצא  את עצמי מתרגש כשאני מאזין לעבודות שלהם. החיות והדינמיקה בתזמורת חיה היא דבר שאין שני לו״.  

הישג מוזיקלי שאתה גאה בו במיוחד? 

״המועמדות לגראמי הלטיני. לעולם לא חשבתי שאצליח להיכנס לעולם המוזיקה הלטינית ולהיות חלק מרשימה כה אקסקלוסיבית של מהנדסי סאונד. תבין, גראמי הוא פסגת השאיפות של כל אמן מוזיקלי בעולם. אני לא דובר ספרדית ועדיין מתגורר בישראל, ולכן עבורי להיות מועמד לגראמי הלטיני על אלבום הרוק הטוב ביותר זה מרגיש לא מציאותי בכלל". 

לסיום, אמן אמריקאי שאתה חולם לעבוד איתו?

״וואו יש הרבה. כמובן שזה יהיה חלום לעבוד עם טיילור סוויפט, היא הזמרת הכי חמה בשנים האחרונות. הייתי גם מאוד רוצה לעבוד עם ג'ניפר לופז ועם דה וויקנד.   אני חייב לגלות שאני גיק בנשמה שלי, ומכיר בעל פה את כל סרטי 'מלחמת הכוכבים', אז מבחינתי לעבוד עם ג'ון וויליאמס שהלחין את כל סרטי הסדרה, וסרטים רבים מפורסמים אחרים, יהיה לגמרי הגשמת פסגת חלומותיי״.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

Featured

אחרי המחאה על ביקור השר אקוניס בלוס אנג'לס: מחולל הרפורמה המשפטית הובהל בניו ג'רזי מבית כנסת דרך השיחים כדי לחמוק ממאות מפגינים

Published

on

כ-400 ישראלים ויהודים אמריקאים הפגינו בבוקר ביום שישי סמוך לבית כנסת של הקהילה החרדית בני ישורון בניו ג'רזי, שם נשא יו"ר ועדת החוקה, ח"כ שמחה רוטמן, נאום על הרפורמה המשפטית בישראל. 

המפגינים קראו "shame on Rothman" ושרו שירים מהמחאה ברחובות ישראל. הם קראו להפגנה "הפגנת UnXeptable". בסיום נאומו הוברח רוטמן דרך השיחים של חצר בית הכנסת השכן כדי להימנע מלהיתקל במפגינים, שכיסו את כל היציאות וקראו "בושה" לעברו.

"מי שמנסה לפרק  את הדמוקרטיה הישראלית ואת העתיד של הילדים שלנו – שלא יצפה לחופשה שקטה בניו יורק", אמרה שני גרנות-לובטון, אחת ממארגנות ההפגנה שמתגוררת בניו יורק. "הבטחנו ואנחנו מקיימים: נגיע לכל מקום. לא ניתן להם להפיץ שקרים. הקהילה פה נחושה למלא את תפקידה בהגנה על ישראל".

רוטמן הגיע לארצות הברית כדי להשתתף, בין השאר, במצעד של "יום ישראל בניו יורק" שיתקיים ביום ראשון הקרוב, שבו ישתתפו נציגים מהקואליציה ומהאופוזיציה. לקראת הצעדה אמר רוטמן: "בימים שבהם האנטישמיות מרימה ראש, חובתנו לשמור שהקשר בין מדינת ישראל ליהודי התפוצות יישאר מעל לכל מחלוקת פוליטית. אני אומר היום לראשי המחאה נגד ממשלת הימין – לא פגעתם מספיק באחדות העם והצבא, הסתתם ופעלתם באלימות בישראל? ביום ראשון, הפרעה שלכם למצעד תהיה עוד פגיעה בערך יהודי וציבורי חשוב". 

גם בטורונטו, קנדה, התקיימה הפגנה מול מרכז יהודי-קהילתי שאליו הגיע שר התפוצות עמיחי שיקלי. כמו כן, מפגינים מחו בפני שר הכלכלה ניר ברקת סמוך למלונו בניו יורק, ובלוס אנג'לס הפגינו עשרות באירועים שבהם השתתף שר המדע והטכנולוגיה אופיר אקוניס.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

Featured3 ימים ago

אחרי המחאה על ביקור השר אקוניס בלוס אנג'לס: מחולל הרפורמה המשפטית הובהל בניו ג'רזי מבית כנסת דרך השיחים כדי לחמוק ממאות מפגינים

Featured3 ימים ago

הפיטשר של לוס אנג'לס דודג'רס מגן על אמונתו הנוצרית ויוצא נגד המועדון על הזמנת ארגון אנטי קתולי 

Featured3 ימים ago

הכלכלה האמריקאית נושמת לרווחה: הסנאט אישר את ההסכם להשעיית תקרת החוב הכולל קיצוץ של 1.5 טריליון דולרֿ

Featured3 ימים ago

ג'ניפר לופז ובן אפלק סוף סוף קנו את בית החלומות בלוס אנג'לס ב"מחיר מציאה"; כמה הוא עלה

Featured3 ימים ago

גל גדות נחשפת: מרגישה את "תסמונת המתחזה" אחרי שיחה מלב אל לב עם במאי "הסנדק" פרנסיס פורד קופולה

Featured4 ימים ago

ריל אסטייט: המחסור בבתים בארה"ב מוביל לעליות מחירים, חודש שני ברציפות; העלייה החדה ביותר – במיאמי

Featured4 ימים ago

דיסנטיס מבטיח: אשמיד את השמאלנות בארה"ב ואשליך את אידיאולגיית ה"ווק" לפח ההיסטוריה; מייק פנס מצטרף למירוץ לבית הלבן

Featured4 ימים ago

כוכב"מופע שנות ה-70" הורשע בלוס אנג'לס באונס; עומד בפני 30 שנות מאסר

כתבות שבועיות