fbpx
Connect with us

Featured

שבר את תקרת הזכוכית

Published

on

בעזרת המחשב והקונוסלה שלו, ירדן שולץ גאה להציג קרדיטים לשירים ופרויקטים מצליחים: ”Neon Lights ” של LODATO, (שנכנס למקום הראשון במצעד הדאנס של הבילבורד האמריקאי); הסינגל ”Dreamer״ שהפך לשיר הרשמי של פיפ"א 2023 והמונדיאל האחרון; ומיקס מאסטרינג לשיר הרשמי של מתאבקי ה-WWE * עכשיו  מועמד מהנדס הסאונד הישראלי לפרס גראמי בתחום הרוק הלטיני * חשיפה 

במהלך הראיון עם ירדן שולץ, מצאתי אותו ממתין בהתרגשות לתוצאות מטקס הגראמי הלטיני. האלבום האחרון של Wiplash אותו מיסטר, מועמד השנה לאלבום הרוק הטוב ביותר. ״גם אם אני לא אזכה זה עדיין בסדר״, סינן לעברי; ״קולגה אמר לי לא מזמן – תן לי להיות מועמד לגראמי כל שנה ואני מרוצה״.

שולץ( 38), מהנדס סאונד ישראלי מחיפה, כבר מזמן שבר את תקרת הזכוכית הכה נוכחת בישראל. הרזומה שלו כולל פרויקטים מצליחים עם אמנים בינלאומיים כמו  ניקי מינאז׳, ריטה אורה ושון פול. לאחרונה עבד על גרסה מחודשת לאחד השירים המובילים של ויטני יוסטון, כחלק מסרט חדש על חייה שיצא בימים אלו – I WANNA DANCE WITH SOMEBODAY  

ממש כמו בתעשיית הטלוויזיה האמריקאית, בה ניתן למצוא בשנים האחרונות כשרונות ישראלים כדוגמאת שירה האס (Unorthodox, Asia ) או ניב סולטן (Tehran), שולץ מככב מאחורי מסך המחשב והקונוסלה שלו עם שלל קרדיטים לשירים שמיקסס ומיסטר לפרויקטים מצליחים בארה״ב, דוגמת ”Neon Lights ” של LODATO, שנכנס למקום הראשון במצעד הדאנס של הבילבורד האמריקאי; הסינגל  ”Dreamer״ שהפך לשיר הרשמי של פיפ"א 2023 והמונדיאל האחרון;  ומיקס מאסטרינג לשיר הרשמי של מתאבקי ה-WWE .  

שולץ, מבחינתו, נותר עם הרגליים על הקרקע. הוא ממשיך לעבוד בחדר קטן אותו הפך לאולפן ביתי. עם רשימת פרויקטים מרשימה של אמנים מכל הז'אנרים והסגנונות, שולץ הפך לשם דבר בעולם המיקס והנדסת הקול, ונחשב לאחד המבוקשים על ידי מיטב המפיקים המוזיקלים בישראל ובעולם.  

במרבית הזמן, מהנדס הסאונד אינו זוכה להנות מאור הזרקורים. אך אין זאת כדי להעיד על חשיבות תפקידו. למעשה, אף אלבום מקצועי לא ייצא טרם עבר מיקס מסודר ומאסטרינג לאחריו. בעבודתו שולץ עושה סדר בערוצי ההקלטה שנעשו באולפן, עורך ומערבל את הצליל הסופי ומעניק להקלטות את האיזון והצבע שלהם. זו אמנם עבודה מאוד טכנית, אך מהנדס קול מוכשר יודע להפוך אותה ליצירתית וזוכה להמון הערכה מהאמנים המקליטים והמפיק המוזיקלי. לעיתים רבות תפקידו של מהנדס הקול משתלב בהפקה המוזיקלית ובהחלטות האומנותיות. קחו לדוגמא את נייג'ל גודריץ – שהפיק את ״אוקי קומפיוטר״-  אלבומה פורץ הדרך של להקת רדיוהד, או טכנאי הקול אלן פרסונס שהפיק את ״The dark side of the moon ”, אלבומה האייקוני של פינק פלויד.  

ירדן, מתי גילית את עולם הסאונד? 

״זה היה ממש במקרה. הייתי בן 13 וחבר מהכיתה שלי אמר לי יום אחד שהוא הפיק שיר במחשב. לא הבנתי למה הוא מתכוון וביקשתי לבוא לראות. הוא פתח את המחשב, העלה איזו תוכנה מיושנת ולחץ פליי. פתאום שמעתי סאונדים ומוזיקה יוצאים מהמחשב. ביקשתי ממנו לעשות לי עותק. אני זוכר שזה היה על דיסק פלופי ישן של כמה מגה בודדים. התקנתי את התוכנה במחשב שלי והתחלתי לשחק איתה. התאהבתי לגמרי, ומכאן הכל התחיל. מאז אני עושה מוזיקה".

מה בעצם התפקיד של מהנדס הסאונד? 

״לכל שיר שיוצא, לא משנה באיזה סגנון או ז'אנר, יש את המפיק המוזיקלי שאחראי על ההפקה שלו, מקליט את כלי הנגינה, מעבד אותם ובונה את השיר. הכלים הללו נשמרים על ערוצים: שכבות שכבות של כלים שיחד מרכיבים שיר. התפקיד שלי הוא לסדר אותם כדי שהם ישמעו טוב ביחד. ללא המיקס השיר יהיה ערבוב של כלים וישמע בלאגן באוזן. בתור מהנדס קול אני מנסה להעביר את הוויז׳ן של המפיק המוזיקלי. רוב האנשים מסתכלים על המיקס כעבודה מאוד טכנית, אבל איש מיקס טוב מהווה המשך ישיר של המפיק ולא חלק נפרד ממנו". 

עם זאת, עם הטכנולוגיה של היום והאינטרנט, די נדיר שמהנדס קול יושב עם המפיק באולפן. הוא פשוט שולח לי את המיקס הראשוני (Ruff Mix ) שזו גרסה התחלתית שהוא עושה כדי להעביר את החזון שלו לשיר. כך, אני מבין לאן הוא רוצה לקחת את השיר ומתאים את העבודה שלי כדי לתת את התוצאות הכי טובות".

שולץ מעולם לא למד עריכת סאונד במוסד חינוכי מסורתי. הוא רכש את הידע שלו כאשר העביר אין ספור שעות באולפן ההקלטות, חקר והתנסה בסוגי סאונד שונים. כך, אימן את האוזן שלו ולימד עצמו את מלאכת המיקס. מאז הוא מתמקד בלהביא את הטכנולוגיה הכי חדישה והכלים הכי מעודכנים לאולפן הביתי ולעבודה שלו. 

כבר כנער הקליט להיטים רבים שכבשו את רחבות הריקודים של ישראל. אבל בהתחלה, סיפר לי, לא קיבל חיבוק מהזרם המרכזי. 

״בישראל בשנות התשעים, למוזיקה האלקטרונית לא הייתה תדמית טובה. כל מי שהפיק מוזיקה אלקטרונית היה מתוייג כהיפי או אאוטסיידר. ב-1999 נפתח בארץ הלייבל של GMI שהתעסק במוזיקה אלקטרונית. התחלתי לעבוד איתם והוצאנו המון להיטים שתפסו ברדיו, הפכו פופולריים והחלו להתנגן בשמחות ואירועים.

"הקלטנו להיטים עם אורן ואייל ברקן, עם סינגלים שהיו החלוצים של המוזיקה האלקטרונית בארץ. אחרי זה עשיתי מיקס ללהיט 'אפטר בסדינים'; אני זוכר שחצי מדינה שרה : בא לי בא לי עליך… זה מצחיק כי השיר הזה הוקלט בקטע של פארודיה והוא התפוצץ והפך להיות מגה להיט. כל השירים האלו פתחו את הדרך ונתנו במה למוזיקה האלקטרונית, וממש כמו שהיום שכל אחד רוצה להיות שף, בתחילת שנות האלפיים כולם רצו להיות דיג'יי.״ 

אתה עובד עם מוזיקה מז'אנרים שונים אחד מהשני. 

״כן, אני באמת משתדל לעבוד עם כולם. בישראל וגם בחו״ל. ולמרות שעשיתי המון מוזיקה אלקטרונית, הנה, האלבום שאנחנו מועמדים עליו לגראמי הוא בכלל אלבום רוק לטיני. חשוב לי לעבוד עם אמנים מסגנונות שונים כי זה עושה את העבודה שלי להרבה יותר מעניינת ופחות שוחקת.״ 

לאלבום של Wiplash עשית את המאסטרינג. איך זה שונה ממיקס? 

״בעבודת המיקס אני מקבל את הערוצים ומסדר אותם בצורה אומנותית כדי שההקלטה תשמע טוב   לכל בן אדם באוזן. המאסטרינג, הוא תהליך של עבודת סאונד מדויקת; מדובר בפינשים הכי קטנים הנעשים על ידי מהנדסי קול ברמה הגבוהה ביותר. זה למעשה הפיין טיונינג למיקס  והליטוש הסופי. אחריה, השיר מוכן להשמעה ברבים.״ 

מה הופך מהנדס למהנדס קול מצליח? 

״קודם כל הבנה של מה שמצפים ממך בצד השני. להיות מסוגל לתקשר עם הלקוח בצורה הטובה ביותר ברמה האישית, לדעת לייצר קשרים ותמיד להיות חברותי ואדיב. צריך להבין שלפעמים מוזיקאים מחפשים אוזן קשבת ומישהו להתייעץ איתו. בנוסף, תמיד להיות צעד אחד קדימה לפני כולם בתעשיה. מהנדס קול טוב צריך להיות  בקדמת הטכנולוגיה: הכלים  הכי טובים והתוכנות הכי חדשות. הרף תמיד עולה בתעשיה הזו, ומהנדס שיש לו את החידושים האחרונים בתחום יכול לדחוף את העבודה שלו לקצה, להפיק את הסאונד הכי טוב וגם לייעל את העבודה שלו.״ 

כישראלי שחי בארץ, איך אתה מתרשם מחווית העבודה בפרויקטים בארצות הברית?

״חוויה מצויינת. המפיקים בחו״ל מאוד מקצועיים: לכל אומן יש לייבל מסודר עם צוות של אנשים ברמה מאוד גבוהה. המפיקים מנחים את מהנדס הקול בצורה ברורה. תמיד מובן לי מה הוויז׳ן שלהם ולאיזה כיוון הם רוצים לקחת את השיר. מהלך העבודה תמיד יעיל ומהיר. אני מאוד נהנה לעבוד עם מפיקים ואמנים בארצות הברית, זה בגדר הגשמת חלום עבורי.״  

לאיזו מוזיקה אתה מאזין? 

״אני מאוד אוהב מוזיקה קלאסית  מודרנית, ואני מאזין בעיקר למלחינים כגון הנס זימר, הווארד שור, וג׳יימס ניוטון הווארד. המוזיקה שלהם אמנם שונה לחלוטין מהמוזיקה של שגרת העבודה שלי, אבל אני מוצא  את עצמי מתרגש כשאני מאזין לעבודות שלהם. החיות והדינמיקה בתזמורת חיה היא דבר שאין שני לו״.  

הישג מוזיקלי שאתה גאה בו במיוחד? 

״המועמדות לגראמי הלטיני. לעולם לא חשבתי שאצליח להיכנס לעולם המוזיקה הלטינית ולהיות חלק מרשימה כה אקסקלוסיבית של מהנדסי סאונד. תבין, גראמי הוא פסגת השאיפות של כל אמן מוזיקלי בעולם. אני לא דובר ספרדית ועדיין מתגורר בישראל, ולכן עבורי להיות מועמד לגראמי הלטיני על אלבום הרוק הטוב ביותר זה מרגיש לא מציאותי בכלל". 

לסיום, אמן אמריקאי שאתה חולם לעבוד איתו?

״וואו יש הרבה. כמובן שזה יהיה חלום לעבוד עם טיילור סוויפט, היא הזמרת הכי חמה בשנים האחרונות. הייתי גם מאוד רוצה לעבוד עם ג'ניפר לופז ועם דה וויקנד.   אני חייב לגלות שאני גיק בנשמה שלי, ומכיר בעל פה את כל סרטי 'מלחמת הכוכבים', אז מבחינתי לעבוד עם ג'ון וויליאמס שהלחין את כל סרטי הסדרה, וסרטים רבים מפורסמים אחרים, יהיה לגמרי הגשמת פסגת חלומותיי״.

Featured

ערב הנאום לאומה: שני שליש מהדמוקרטים לא תומכים בכהונה שנייה של הנשיא ביידן; מכה פיננסית קשה לטראמפ 

Published

on

רוב הדמוקרטים בארה"ב חושבים כעת שקדנציה אחת מספיקה לנשיא ג'ו ביידן, למרות כוונותיו העקשניות להיבחר מחדש ב-2024. כך עולה מסקר חדש של ה-Associated Press-NORC Center for Public Affairs Research, שמראה שרק 37% מהדמוקרטים אומרים שהם רוצים שהוא ישלים כהונה שנייה, ירידה מ-52 האחוזים בשבועות שלפני בחירות אמצע הקדנציה בשנה שעברה.

בעוד שביידן הכריע את ניצחונותיו בחקיקה ויכולתו למשול, הסקר מצביע על כך שיחסית מעט מאזרחי ארה"ב נותנים לו ציונים גבוהים בשניהם. ראיונות המשך עם משתתפים בסקר מצביעים על כך שרבים מאמינים שגילו של בן ה-80 הוא נטל, כאשר אנשים מתמקדים בשיעול שלו, בהליכתו, בצרת הדיבור שלו ובאפשרות שהעבודה המלחיצה ביותר בעולם תתאים יותר למישהו צעיר יותר. "אני, בכנות, חושבת שהוא יהיה מבוגר מדי", אמרה שרה אוברמן, בת 37, דמוקרטית שעובדת בחינוך בראלי, צפון קרוליינה. "נעדיף מישהו צעיר יותר במשרד הנשיא".

כשהנשיא ייתן את נאום מצב האומה שלו, יש לו הזדמנות להתמודד עם ספקות בסיסיים לגבי כשירותו למשול. ביידן נשען בעבר בכבדות על הרקורד שלו כדי לומר שהוא יותר מאשר עומד במשימה. כשנשאל אם הוא יכול להתמודד עם תחומי האחריות של המשרד בגילו, הנשיא הגיב לעתים קרובות כאילו הוא מוכן להתערב על כך: "תראה אותי".

מועמדים דמוקרטיים הצליחו יותר מהצפוי בבחירות אמצע הקדנציה של 2022. המפלגה הדמוקרטית הרחיבה את שליטתה בסנאט במושב אחד ואיבדה בקושי את הרוב בבית הנבחרים למרות שההיסטוריה הראתה שיהיה גל רפובליקני.

בסך הכל, 41% מרוצים מתפקודו של ביידן כנשיא, כך עולה מהסקר, בדומה לרייטינג בסוף השנה שעברה. רוב הדמוקרטים עדיין מרוצים ממה שביידן עושה כנשיא, אך התיאבון שלהם למסע בחירות חוזר ירד למרות הרקורד שלו בבחירות. רק 22% מאזרחי ארה"ב בעלי זכות הצבעה אומרים שהוא צריך להתמודד שוב, ירידה מ-29 האחוזים שאמרו זאת לפני בחירות אמצע הקדנציה בשנה שעברה.

הירידה בקרב הדמוקרטים הטוענים כי ביידן צריך לרוץ שוב לנשיאות נראית מרוכזת בקרב צעירים יותר. בקרב הדמוקרטים בני 45 ומעלה, 49% אומרים שביידן צריך להתמודד מחדש, כמעט כמו 58 האחוזים שאמרו זאת באוקטובר. אבל בקרב אלה מתחת לגיל 45, 23% אומרים כעת שעליו לרוץ לבחירה מחדש, לאחר ש-45 אחוזים אמרו זאת לפני הקדנציה.

לינדה לוקווד, דמוקרטית וגמלאית מקנזס סיטי שבמדינת קנזס, אמרה שהיא לא כל כך מודאגת מהגיל של ביידן. "נראה שהוא במצב די טוב לדעתי, וזה בא מאישה בת 76", אמרה לוקווד. "ייתכן שאתה קצת יותר זהיר בירידה במדרגות ככל שאתה מזדקן, אבל אם המוח שלך עדיין עובד- זה החלק החשוב".

ביידן, כבר הנשיא המבוגר ביותר בהיסטוריה של ארה"ב, נשאל באופן תדיר לגבי גילו, שכן הוא יהיה בן 86 אם ישלים שמונה שנים שלמות כנשיא. לעתים קרובות הוא עובד עד מאוחר ועומד במשך שעות. עם זאת, הוא היה דמות פוליטית לאומית במשך חצי מאה, לאחר שנבחר לראשונה לסנאט במדינת דלאוור ב-1972, והרגעים שבהם הוא מופיע אבוד על הבמה או מעד בנאומים יכולים למשוך יותר תשומת לב מאשר המדיניות שלו.

שר התחבורה פיט בוטיג'ג', בן 41, שביקש להיות המועמד הדמוקרטי לנשיאות ב-2020, הודה ב-CNN כי "טיעונים דוריים יכולים להיות חזקים. הטיעון החזק מכולם הוא תוצאות", אמר בוטיג'ג', "ואתה לא יכול להתווכח – או לפחות הייתי אומר שאתה לא יכול להתווכח עם פרצוף רציני – שזה לא דבר טוב שנוצרו 12 מיליון מקומות עבודה תחת הנשיא הזה".

מצביעים כמו רוס טראקי, עורך דין בן 35 במדינת מישיגן, מתבוננים בנשיא בזהירות. טראקי לא הצביע עבור ביידן או המועמד הרפובליקני דונלד טראמפ בשנת 2020. הוא מרגיש כאילו ביידן היה האחרון בשורה של נשיאים "נמוכים". "הגיל שלו, ואולי גם החדות הנפשית שלו, הם לא איפה שהייתי רוצה שהמנהיג של המדינה יהיה", אמר טראקי. "לפעמים הוא נראה כאדם זקן שעבר את שיאו. לפעמים אני קצת מרחם על הבחור שנדחף החוצה מול קהל".

ביידן הדגיש שוב ושוב בנאומים שחיוני שהציבור יידע את כל מה שהממשל שלו עושה: ארבעה ניצחונות חקיקה גדולים עם הקלות בנגיף הקורונה, חוק התשתית הדו-מפלגתית, חוק הצ'יפים והמדע, וצעדי מס והוצאות שעוזרים לטפל בשינויי האקלים ולשפר את היכולת של מס הכנסה לאכוף את קוד המס ולעזור למשלמי המסים.

עם זאת, רק ל-13% יש אמון רב ביכולתו של ביידן להשיג יעדי מדיניות מרכזיים, שיקוף אפשרי של העובדה שכעת עליו לעבוד עם רוב רפובליקני בבית הנבחרים שרוצה לקצץ בהוצאות בתמורה להסרת סמכות ההלוואות החוקית של הממשלה. הסקר גם מראה שרק 23% מהמבוגרים בארה"ב אומרים שיש להם "מידה רבה" של אמון שביידן ינהל ביעילות את הבית הלבן. זה ירד מ-28% לפני שנה ונשאר נמוך משמעותית מ-44 אחוזים לפני שנתיים, בדיוק כשביידן נכנס לתפקיד.

גם המצביעים הרפובליקנים אינם מוכנים לתת לביידן את היתרון של הספק, ופוגעים ברייטינג שלו. ג'ון רודריגז, בן 76, תמך בטראמפ והניח שביידן רק מבצע את הצעותיהם של עוזריו. זה יוצר אתגר לנשיא שהבטיח לאחד את המדינה. "אני מאמין שהוא לא זה שמבקל את ההחלטות", אמר רודריגז, המתגורר בקאטלר ביי, פלורידה. "הוא בובה שאומרים לו לאן ללכת ומה להגיד".

אבל המכשול העיקרי עבור ביידן עשוי להיות מצביעים כמו ויקראם ג'וגלקאר, 46, שעובד בתעשיית המחשבים באוסטין, טקסס. הוא תמך בנשיא ב-2020, רק כדי לסכם את תחושותיו לגבי תקופתו של ביידן בתפקיד כ"לא משהו". "ההחלטה אם מישהו צריך להתמודד או לא אינה תלויה בי", אמר ג'וגלקר. "אני לא יודע מי יהיה בקלפי, אבל אני מקווה שזה יהיה מישהו טוב יותר מהמפלגה שלו".

מכה קשה לטראמפ: קבוצת האחים קוך לא תתמוך במירוץ שלו לבית הלבן

הקבוצה הפוליטית שהקימו האחים המיליארדרים השמרנים צ'רלס קוך ואחיו המנוח דיוויד קוך, מאותתת כי לא תתמוך בדונלד טראמפ בבחירות המקדימות של המפלגה הרפובליקאית לקראת בחירות 2024. בקבוצה מסרו כי בכוונתם לתמוך ב"מי שיוכל להצעיד את ארצנו קדימה, ויוכל לנצח".

מזכר של עמותה שהקימו האחים קוך ב-2004, נכתב כי כדי שיהיו מנהיגים שיכולים להתגבר על "הפוליטיקה הפגומה" בוושינגטון – ולהשיג מועמדים טובים מאלה שהרפובליקאים מציגים – הקבוצה חייבת להיות מעורבת בבחירות בשלב מוקדם יותר. עמותת על היא עמותה פוליטית שפועלת למען מועמד או מפלגה.

"כדי לכתוב פרק חדש בארץ שלנו, אנחנו צריכים לפתוח דף חדש", כתבה במזכר אמילי סיידל, מנכ"לית AFP ויועצת בכירה לעמותה. "הדבר הטוב ביותר הוא שיהיה לנו ב-2025 נשיא שייצג פרק חדש. הציבור בארה"ב הראה שהוא מוכן להתקדם, ו-AFP תסייע להם לעשות זאת".

 AFP הוציאה כמעט 80 מיליון דולר על מועמדים בבחירות אמצע הקדנציה של השנה שעברה, לפי האתר OpenSecrets – כולל ב-22 בחירות מקדימות ברמה הפדרלית וכמעט 200 נוספות ברמת המדינות, לפי המזכר.

האחים קוך תמכו במשך שנים ארוכות במועמדים רפובליקאים, בהם טראמפ, אך במהלך תקופת נשיאותו של טראמפ יצאו נגד לא מעט יוזמות שלו, 

טראמפ מתכנן להתמודד בפעם השלישית על הנשיאות, אולם סקרים מראים כי רוב הבוחרים של המפלגה הרפובליקאית מעוניינים במועמד אחר – כמו מושל פלורידה רון דיסנטיס, שצפוי להכריז על כניסתו למרוץ. דיסנטיס תומך במדיניות של טראמפ, אך אין לו את המטען הפוליטי שטראמפ נושא עמו.

טראמפ הוא היחיד במפלגה הרפובליקאית שהודיע כי יתמודד על המועמדות מטעם המפלגה בבחירות לנשיאות. ניקי היילי, לשעבר מושלת דרום קרוליינה ושגרירת ארה"ב באו"ם, צפויה להכריז על התמודדותה ב-15 בפברואר. כמה מועמדים נוספים מלבד דיסנטיס שוקלים גם הם לעשות זאת.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות