Connect with us

אירועים

שבט הראל: באה לשכונה שליחה חדשה

Published

on

רותם שריפי היא המרכזת החדשה של הראל, שבט הצופים בעיר • מיערות ירושלים לגבעות בוורלי הילס – הזמנה פתוחה להצטרף לפעילות בכל יום ראשון

שלום לקוראים. קוראים לי רותם שריפי ואני בת 23 מירושלים. אני גרה בשכונת בית הכרם ממש ליד יער ירושלים ועכשיו עברתי לבוורלי הילס 90211 – כמעט כמו הסדרה המפורסמת! התחלתי את השליחות שלי ממש עכשיו בתור מרכזת שבט הצופים הראל" שבעיר ואני עובדת עם ארגון "יהודה הצעיר" כחלק מהשותפות של השליחות שלי.

כמה עובדות מעניינת עליי: אני מכורה לקפה, לא אוהבת גלידה (כן, יש אנשים כאלה…), מעדיפה תמיד לקום מוקדם ועדיין כותבת יומן!

איך הגעתי לשליחות?

בצבא שירתתי בבסיס מחו"ה אלון שבחיל החינוך. הייתי מפקדת ומ"מ של עולים חדשים וגרעין צבר שלא ידעו עברית ובאו ללמוד בקורס עברית לפני הפיזור לתפקידים השונים בצבא, לאחר מכן הייתי קצינת החינוך של הבסיס וביקשתי קיצור שירות כדי לצאת למחנה קיץ של הסוכנות היהודית.

הגעתי למחנה רמה וויסקונסין ושם הדרכתי שני קיצים ובמהלך השנה עבדתי בסוכנות היהודית בתוכנית השליחים של מחנות הקיץ. בזמן שעבדתי שם שמעתי על השליחות הארוכה והחלטתי להתמיין. מפה לשם הגעתי לוס אנג'לס.

בואו נדבר תכלס…למה יצאתי לשליחות?

כבר מתקופת השירות הצבאי שלי הבנתי את החשיבות ביצירת הקשרים בין יהדות ארצות הברית לבין הארץ. ראיתי נערים שעזבו הכל ובאו לשרת בצה"ל למרות כל הקשיים. כשהגעתי למחנה בוויסקונסין הבנתי את זה מהכיוון השני, כמה חשוב לאנשים שגרים מחוץ לישראל הקשר איתה, החשיבות בלדבר עברית, לשמור על מסורת, על בניית קהילה ומעגל תומך סביבך. כשהבנתי את כל אלו – הבנתי שהצעד הבא שלי הוא יציאה לשליחות.

העבודה העיקרית שלי היא עם הצופים ואני חושבת שזו הפלטפורמה הכי מדהימה שיש היום לנוער הישראלי שחי כאן. אנחנו מדברים עברית, יוצאים מהבית, מתנתקים קצת מהמסכים, מכירים חברים שאולי לא גרים הכי קרוב אבל חווים דברים בדיוק כמוני וזה מה שמאחד בינינו! החוויה בצופים גם מחברת אותנו לארץ באיזשהו מובן. תחשבו על זה.

הערכים שלנו הם אותם ערכים

נערים בישראל, לובשים את אותו חאקי כמוני, אותה עניבה, מדריכים כמוני, בעברית, יוצאים לטיולים מחנכים ומשפיעים על הדור הצעיר ואנחנו במרחק חצי עולם אחד מהשני, אבל הערכים שלנו הם אותם ערכים לא משנה היכן אנו נמצאים, האהבה שלנו לישראל היא אותה אהבה והיא לא נמדדת בקרבה הפיזית אליה.

אני רוצה לאחל לכל הקהילה כאן שנה טובה ומתוקה מלאה בהצלחות, חוויות, אהבה ואושר. שכל משאלותיכם לשנה הזו יתגשמו ושתמיד נצליח לצאת מאיזור הנוחות, לאתגר את עצמנו וכל יום להיות קצת יותר טובים ממי
שהיינו אתמול.

מתרגשת להתחיל את המסע המיוחד שלי כאן יחד איתכם במקום האדיר הזה!

מקווה לראות אתכם בפעילויות שלנו בעיר. לפרטים ושאלות אל תהססו להתקשר לטל': 310-579-7902

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

אירועים

למרוקו באהבה

היסטוריה מקומית: קהילת "אם הבנים" בראשות הרב ישועה ביטן אירחה את שגרירת מרוקו בוושינגטון ואת אחותו של המלך מרבאט במרתון שהחל ביום תרבות בנורת' הוליווד והסתיים בגאלה מפוארת בבוורלי הילס

לפני כשנה, מאמר שהתפרסם באתר ג'רוזלם פוסט צד את עיניו של הרב ישועה (ג'ושוע) ביטן, מנהיגה הרוחני של קהילת בית הכנסת והמרכז החינוכי "אם הבנים" בנורת' הוליווד. המאמר סקר את פעילותו של מוחמד השישי, מלך מרוקו, לאחר שהורה על לימודי השואה בבתי הספר התיכוניים במדינה, שיפץ בתי כנסת והחזיר שמות עבריים לרחובות במארקש. אנחנו, שחיים כאן עשרות שנים, שומרים על ההווי המרוקאי, החמימות, האוכל והכבוד ההדדי למדינה שבה נולדנו ושבה גרו אבות-אבינו", מציין הרב ביטן. הוא יצר קשר עם ארמון המלוכה ברבאט ועם השגרירות בוושינגטון, בראשה עומדת הנסיכה ללה חסנה, בת דודתו של המלך ואחראית על איכות הסביבה במדינה. כך נולד שבוע ה"הצדעה למרוקו לכבוד שושלת הסובלנות" .

(“A salute to Morocco Honoring a Dynasty of Tolerance”), שנחוג בלוס אנג'לס ברוב פאר והדר בשבוע שעבר.

השגרירה ללה ג'ומלה הגיעה ביום ראשון למרכז "אם הבנים" ליום שהוקדש לתרבות מרוקו ולתערוכה עם מוצגים נדירים שעזר לארגן ראש הקהילה היהודית במרוקו סרג' ברדוגו, לשעבר שר התיירות של המדינה וכיום שגריר רצון טוב מטעם המלך. ביום שני נפגשה השגרירה עם ראשי הפדרציה היהודית ונציגי עיריית לוס אנג'לס.

וביום שלישי נערך ערב הצדעה מרשים למרוקו ומשפחת המלוכה בהשתתפות אחותו של המלך, הנסיכה ללה חסנה. כ-450 מוזמנים ותורמים הגיעו לאולם הארועים המפואר של מלון בוורלי הילס שעל סנסט בולווארד, חלקם לבושים בשמלות וגלימות מרוקאים מסורתיות ואפילו עם תרבושים על הראש.

להקה מרוקאית שהובאה במיוחד מרבאט הנעימה את הערב בצלילי המגרב המוכרים ובמהלך הערב העניקה הנסיכה אות הוקרה למוריס מרציאנו, ממייסדי ענק האופנה GUESS ופילנתרופ ידוע התורם לבתי הכנסת של קהילה המרוקאית בלוס אנג'לס, המוערכת בכ-20 אלף איש. מרציאנו, מספר הרב ביטן, מגיע מדי שנה ל"אם הבנים" לתפילות החגים והימים הנוראים באולם הנושא את שם אביו.

בארוע העניקה הנסיכה חסנה אותות הוקרה גם לאיש העסקים ג'ק רימוק, שאביו היה פעיל בקהילה בפז ושימש כנשיא בית הכנסת אם הבנים במרוקו; ולסידני שריקי בן ה-94, שהגיע לארה"ב ב-1948, עבד בשלל תפקידים בממשל האמריקאי וקיבל אותות ופרסי הצטיינות, אבל ציין בהתרגשות ש"זהו אות ההוקרה הכי מרגש שקיבלתי בחיי".

ראש עיריית לוס אנג'לס לשעבר אנטוניו ויארגוסה נשא גם הוא דברים וציין את הקשרים האמיצים בין קהילת הישראלים בלוס אנג'לס למרוקו ולמדינת ישראל. ויארגוסה הציג תעודה שבה קבעה מועצת העיר את יום שלישי האחרון כ"יום מרוקו בלוס אנג'לס". בשולחן המכובדים נראה גם איש העסקים הישראלי-אנג'לוסי חיים סבן, שהגיע להביע את הערכתו לקהילה המרוקאית בעיר למרות שהוא יליד מצרים…

הרב ביטן ציין בדבריו כי "ההכנות לשבוע הזה היוו עבורנו חוויה נהדרת ונתנו תוקף למה שהרגשנו לאורך כל הדרך: לכולנו, עשרות שנים אחרי שעזבנו את מרוקו. יש כל כך הרבה במה להתגאות במדינת המוצא שלנו, כשאנו ממשיכים לחגוג ולהנציח את המורשת והמסורות המרוקאיות המובחנות שלנו. ברצוני לצטט את הצהרת הוד מלכותו חסן השני לזכרו הברוך: 'כשמרוקו מאבדת יהודי להגירה, היא משיגה שגריר בחו"ל'. במובן מסוים כולנו, באם הבנים ובקהילות אחרות בארה"ב, נושאים בגאווה את שמם של יהודי מרוקו וחשים חיבור חזק לשורשינו. אנו גאים במורשתנו ובארץ המוצא ולמרבה הפלא גם נכדינו, שהוריהם נולדו בארה"ב, רואים עצמם קודם כל מרוקאים ובגאווה. יש לנו מורשת משותפת שאנו מעוניינים לשמר ולחגוג".

מה הופך את מרוקו למיוחדת? הרב ביטן: "האירוח החם והנדיב, האמונה האמיתית בא-ל, חשיבות התא המשפחתי המורחב, הידידות, הכבוד ואהבת השכן, הלחנים היפים, הכבוד להורינו ולקשישים שבינינו, המטבח הצבעוני המגוון והטעים, ועוד הרבה יותר… השבוע כיבדנו שושלת וסובלנות. משפחת המלוכה המיטיבה של מרוקו הייתה מדינה מסבירת פנים עבור הקהילה היהודית. המסורות והמורשת היהודית שלנו פרחו בה, והיהדות מצאה קיום מתמשך מאות בשנים. מרוקו היא המקום בו רבנינו בעלי שיעור הקומה הגדול מצאו קרקע פוריה. ישנם מאות צדיקים שמקום מנוחתם הסופי הוא במרוקו, המהווה אתר עליה לרגל לאלפי מבקרים מכל העולם.

״איננו יכולים להודות מספיק להוד מלכותו סידנא מוחמד השישי על מה שהוא ממשיך לעשות כדי לשמור על המקומות הקדושים שלנו, לשפץ בתי כנסת ולהכיר בתרומת הקהילה היהודית לרוקו לאורך השנים. אנו גם מצדיעים לרגישותו לאנטישמיות בכך שהוא הופך את חינוך השואה לחלק מתכנית הלימודים בתיכון. הוא מהווה קול של תבונה וסובלנות ומדגים את ההרמוניה והכבוד בקרב כל אזרחיה, ואנחנו מודים ביותר על טוב ליבו. בכך הוא ממשיך במסורת מכובדת ביותר של אביו המכובד הוד מלכותו חסן אל תני, וסבו הנערץ, הוד מלכותו מוחמד אלחמיס".

המשך לקרוא

אירועים

אנחנו נכס אסטרטגי!

Published

on

בעוד שבוע ייערך בפלורידה הכנס השנתי של הקהילה הישראלית־אמריקאית (IAC), והעובדה שהנשיא טראמפ ינאם לראשונה באירוע מלמדת על הדרך שעשה הארגון המנכ"ל שהם ניקולא: "אנשים לוקחים את הערכים שלנו קדימה, מקבלים אחריות. זה ישנה את יהדות ארה"ב"

״מדברים על שבר בין יהדות ארה"ב לבין ישראל, מאשימים את ישראל בהתעלמות מהקהילה היהודית, אבל אנחנו לא מתמקדים בכך, ולא מדובר בעיקר מבחינתנו. אין לזה שום תוחלת, וזה לא מייצר שום דבר חוץ מתחושת ניתוק וריחוק", כך אומר שהם ניקולא, מנכ"ל ארגון הקהילה הישראלית־אמריקאית (IAC). "בשורה התחתונה, יש הרבה משותף בין יהדות ארה"ב לבין ישראל מבחינת ערכים ואהבה, אחד מחזק את השני, וכל מי שמדבר על אפשרות של 'גירושים' חוטא לתפקידו ולערכיו".

בתאריכים 8-5 בדצמבר ייערך הכנס השנתי של הארגון בהוליווד, פלורידה, בהשתתפות אלפי יהודים-אמריקאים, חלקם ישראלים לשעבר ואחרים ילידי ארה"ב. השנה, לראשונה, ינאם בכנס גם נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, ומדובר בחיזוק משמעותי לארגון הצעיר יחסית, שהוקם לפני 12 שנה בלבד, לאחר מלחמת לבנון השנייה.

בניגוד לארגונים אחרים שמזוהים פוליטית, ה־IAC מתמקד בבניית קהילה ישראלית־אמריקאית, בדגש על חיזוק הזהות היהודית והישראלית אצל הדור הצעיר, חיזוק הקהילה היהודית בארה"ב ותמיכה במדינת ישראל, בין השאר באמצעות מלחמה בחרם על ישראל (BDS). "כשהקמנו את הארגון, ישראל התייחסה אל הישראלים בארה"ב במילים חריפות כמו 'נפולת של נמושות' ו'יורדים', ובד בבד דיברו עלינו לא יפה גם בקהילות היהודיות באמריקה", מספר ניקולא, "אמרו שאנחנו צריכים להיות בישראל ולא כאן, שלא רוצים אותנו. יכולנו להיעלב ולבנות קהילה סגורה, אבל מעולם לא התלוננו או דיברנו נגדם. הסיבה היא שישראל חשובה לנו ולילדים שלנו, והוכחנו שאנחנו מסוגלים לפעול גם אחרת. בתוך 12 שנה, קהילת מהגרים קטנה יחסית הובילה למצב שבו נשיא ארה"ב מגיע לבקר אותה. הפכנו לכוח משמעותי והיום מדברים עלינו בתור נכס אסטרטגי".

מאבק בתוך בתי הספר

ויש לראשי הארגון סיבה להיות מרוצים מפעילותם. כיום קיימים 20 סניפים של הארגון ברחבי ארה"ב השנה ייפתחו שניים נוספים", מבטיח ניקולא), וכ־200 אלף איש לוקחים חלק בפעילות במהלך השנה. "אנחנו פועלים ביותר מ־80 קהילות ו־100 קמפוסים ברחבי ארה"ב", אומר מנכ"ל הארגון, "אנו רואים צמיחה של הפעילות בסדרי גודל בלתי רגילים. אנשים לוקחים את הערכים שלנו קדימה, מקבלים אחריות. זה ישנה את
יהדות ארה"ב".

בין השאר, מציגים בארגון שורה של הישגים בתחום המלחמה ב־BDS במהלך השנים, כולל חקיקת חוקים שונים נגד התופעה ופעילות מאסיבית ברשתות החברתיות על מנת לעצור את ההתבטאויות והפעילות הבעייתית. "אין עוד ארגון שיצר קהילה מחוף לחוף בסדר גודל שכזה", מתגאה ניקולא.

השנה התמקדו ב־IAC במאבק נגד החרם האנטי־ישראלי והפעילות האנטישמית בבתי הספר הציבוריים, במיוחד בקליפורניה, כאן נעשה ניסיון להכניס לתוכנית הלימודים תכנים חריפים ביותר נגד ישראל. "גילינו שבוועדת התוכנית – שהיתה אמורה להיות בנושא לימודים אתניים אבל בפועל לא כללה מילה על המיעוט היהודי – היו לפחות שישה חברים אנטי־ישראלים, חלקם ממש תומכי BDS, שניסו להכניס למערכת החינוך הציבורית נרטיב קיצוני נגד ישראל", מספר ניקולא. בתוך שבוע גייסו אנשי IAC עשרות אלפי תומכים, ששלחו כ־20 אלף מכתבים למקבלי ההחלטות וגרמו לגניזת התוכנית הבעייתית. שהם: "הקרב עדיין לא נגמר, אבל תוכנית כזו, משמעותה שבתי הספר ייהפכו למקום שלא פתוח לישראלים וליהודים, ולא נעצור עד שהיא תבוטל".

שיתוף הפעולה עם הרשויות התהדק ובמדינות שונות אף מאפשרים לאנשי הארגון לעבור על תוכניות הלימודים כדי למנוע הטיה. "הגענו למצב שבו אנו עובדים עם הרשויות המקומיות ומסתכלים על החומרים שמגיעים לבתי הספר, כדי למנוע החדרת תכנים בעלי נרטיב אנטי־ישראלי ואנטישמי", אומר ניקולא. במקביל הוא מאשים כי יש גם גורמים יהודיים שפועלים בגלוי, בתחומים אלו ואחרים, נגד מדינת ישראל: "לצערי יש ארגונים יהודיים שמובילים את ה־BDS".

שגרירות מעבר לים

ארה"ב נמצאת בפתחה של שנת בחירות, וההבדלים בין המחנות מתחדדים. באמריקה של 2019 קשה מאוד שלא לתפוס צד, ודווקא בגלל זה הסיסמה של הכנס השנה – "ישראל ביחד" – בסימן אחדות, היא חריגה. סיסמת הכנס, כמו יתר הפעילות של הארגון, אינם פוליטיים אלא לחזון הכללי של ה-IAC. "גורמים שונים מציבים תנאים לכך שהקשר בין ארה"ב לישראל יישמר, אבל אנחנו לא רואים בכלל אופציה שכזו", אומר ניקולא, "אפשר לקום בבוקר ולומר שאנחנו אוהבים את מדינת ישראל בלי להסכים פוליטית, וזה בכלל לא משנה מה קורה בחדשות. אנחנו שמים את הזרקור על המשותף, על הפוטנציאל, לא על הבעיות ועל הקיטוב. החזות שלנו היא עם יהודי ומדינה יהודית שמחוברים יחד". הוא מציין כי כ־20 אחוזים מהמשתתפים בתוכניות של הארגון הם יהודים-אמריקאים, מכיוון שהישראליות מתחברת גם למורשת
ולחדשנות, ולא רק למדינת המוצא או לפוליטיקה.

כאמור, למרות העובדה שהנשיא טראמפ צפוי לנאום בכנס, בארגון מתעקשים שלא להיכנס לפוליטיקה. "יש יהודים שקוראים להתנות את הקשר בין ישראל לארה"ב בדעות פוליטיות אישיות שלהם. אומרים שהכלבים נובחים והשיירה עוברת. לפעמים הכלבים גם גורמים נזק. אי אפשר להתעלם מזה, אבל אנחנו לא נכנסים בכלל לתחום הזה. הספקטרום שלנו רחב מאוד, ואפשר לראות אצלנו אנשים שלא מסכימים זה עם זה ועדיין עובדים יחד, סביב אותה מטרה ואותו רעיון מרכזי. אנו מודעים לעובדה שמכיוון שמדובר בשנת בחירות, יהיו פוליטיקאים שיגידו מה שהקהל רוצה לשמוע, אבל זו בדיוק הסיבה לעמוד מאחורי העקרונות שלנו ולהישאר א־פוליטיים".

ניקולא מודע לעובדה שעדיין ישנם רבים שלא מבינים מדוע ישראלים שעזבו את הארץ פועלים כגוף ישראלי בארה"ב. מבחינתו הוא רואה בכך מטרה, מעין שגרירות של המדינה מעבר לאוקיינוס: "אנחנו רוצים להיות חלק מרכזי ומוביל, השער בין יהדות ארה"ב – וארה"ב בכלל לבין ישראל. אנחנו יודעים לדבר את שתי השפות והתרבויות, ומעוניינים להפוך לאחד מהארגונים היהודים־אמריקאיים המשפיעים ביותר. בסופו של דבר, זה נוגע לילדים שלנו, לשאלה איך לגדל בארה"ב דור צעיר המחובר לזהות ולמדינת ישראל. זו חייבת להיות המטרה שלנו".

המשך לקרוא

אירועים

״מבקר המדינה": הצגה חדשה של התיאטרון הישראלי בלוס אנג'לס

Published

on

במחזה-הלהיט של אילן חצור יככבו 14 שחקנים מקומיים

הג'ואיש היברו סטייג' – התיאטרון הישראלי-קהילתי בלוס אנג'לס – מעלה בקרוב את מחזה-הלהיט "מבקר המדינה" מאת אילן חצור (על פי רביזור של גוגול). מדובר בקומדיה מטורפת, לא כל כך רחוקה מהמציאות: חברי מועצת עיירה מוכת שחיתויות בדרום הארץ סוברים בטעות שבטלן מקצועי וחלקלק, שמצא לו מקלט בעירם, הוא שליח מטעם מבקר המדינה…"ֿ

בהצגה מככבים 14 שחקנים מתוך הקהילה המקומית. הפקה: אורי טאייר (דינור), במאים: אורי טאייר(דינור) ומוטי סוויסה.

הצגת הרצה מיוחדת לספונסרים תיערך 9 בינואר, 2020 ותכלול קבלת פנים וקינוחים לפני ומפגש עם השחקנים אחרי. פרטים נוספים אצל אורי: 818-689-6563

הצגת בכורה לקהל הרחב ($55 לכרטיס) תתקיים ב-11 בינואר, 2020 כולל קינוחים עם השחקנים אחרי. הצגות נוספות ייערכו בין התאריכים 12 – 26 בינואר ($40 לכרטיס, $35לגיל הזהב). הכתובת:

Theatre Wes
3333 Cahuenga Blvd W, Los Angeles, CA 90068

כרטיסים ניתן לרכוש אצל טלי ספיר קסטלמן 310-557-6425, ורד כהן 310-907-6069
או אונליין ב-Eventbrite תחת Mevaker Hamedina.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות