Connect with us

לוס אנג'לס

שבועות תשע"ד: חוגגים כמו בקיבוץ בפארק וודלי בוואלי

Published

on

פרות שממש אפשר לחלוב, הכנת זרים וסלי טנא, שוק איכרים ומזון כשר למהדרין, פעילויות לילדים והורים – פסטיבל "שבועות בקיבוץ" בהפקת ה-IAC מבטיח להביא ב- 8 ביוני את האווירה הקיבוצית של פעם אל כרי הדשא של וודלי פארק בוואן נייס * מאת סיגלית עצמון

643

שבועות, זוכרים? החג הזה עם הטנא, המים והחלב? בישראל החג נחוג כהלכתו בעיקר בקיבוצים ובמושבים, בהם דואגים לקיים באדיקות טקסי ביכורים ותהלוכות חגיגיות. בתהלוכות מציג הקיבוץ/המושב את היבולים החדשים: פירות, ירקות וחיות המשק (פרות, כבשים וכ"ו). הילדים עסוקים בשזירת פרחים ובקישוט סלי הטנא שימולאו בתבואות הארץ הטובה.

אנחנו, כאן בלוס אנג'לס, לא יכולים להגיע לארץ ולחגוג את החג בקיבוץ או מושב זה או אחר; לכן ארגון הקהילה הישראלית-אמריקאית ה-IAC מביא לכם השנה את הקיבוץ ללוס אנג'לס  בחגיגת "שבועות כמו בקיבוץ". אמיתי, כמעט העתק של המקור ועם כל התפאורה1

חג השבועות נחוג בעיקר בישראל. מעט מאוד מחוצה לה. אחת המטרות הות שלנו פה ב IAC היא לשמר את המסורת היהודית בקרב אלו החיים מחוץ לישראל.

זו הפעם השניה ברציפות שה–IAC חוגג שבועות לכלל הקהילה. בשנה שעברה חגגנו ב Worner Park בוודלנד הילס, עם כ– 2,000 איש. השנה בחרנו את Woodley פארק בוואן נייס, פארק מרכזי ומוכר לקהילה מחגיגות יום העצמאות בעבר. הארוע יתקיים ביום ראשון, 8 ביוני, והוא לגמרי בחינם!

1497679-5

פעילות סביב החגים היהודיים

ארגון ה-IAC חרט על דיגלו לבנות קהילה ישראלית-אמריקאית פעילה ותורמת, בכדי לחזק את מדינת ישראל, את הדור הבא ולבנות גשר אל הקהילה היהודית-אמריקאית.  ארוע "שבועות בקיבוץ" הוא רק חלק קטן מפעילות ענפה של עשרות ארועים קהילתיים אשר נבנים סביב חגים יהודיים, מאורעות היסטורים ונושאי תרבות ומסורת דוגמת:

פסטיבל יום העצמאות ה-66 למדינת ישראל בראנצ'ו פארק בעיר – הפסטיבל היהודי הגדול ביותר בדרום קליפורניה; ערבי התרבות והמפגש החברתי "שלישי ישראלי"; "הללויה" – תחרות שירה לצעירי העם היהודי; Ema’s Night Out; מפגשי הצעירים הישראלים-אמריקאים בינה; IAC Care – קהילת מתנדבים ישראלים-אמריקאים; ספריית פיג'מה באמריקה ועוד.

בחגיגת שבועות תשע"ד בוודלי פארק יקחו חלק ארגונים דוגמת: מת"י (מרכז תרבות ישראל), מתחברים, צופים – שבט חן ושבט הראל, בי"ס קדימה, הבית היהודי, בני עקיבא, Shalom Institute- HDC – Hebrew Discovery Center , Heschel.

יצאנו לחפש קיבוצניק אמיתי אשר ידע לספר על שבועות בקיבוץ. מצאנו את עודד, קיבוצניק מקיבוץ עמיר אחד מקיבוצי אצבע הגליל בצפון עמק החולה, מזרחית לעיר קריית שמונה.  שאלנו אותו : "מה היה חג השבועות בקיבוץ עבורך?" – "פיקניק ענק על הדשא, ילדים רצים בחולצות לבנות והגבעתרון – להקת הזמר הישראלי מתנגנת ברקע".
מה היה הזיכרון החזק ביותר שלך כילד מהחג בקיבוץ?

עודד: "ילדי המשק היו אחראים על המשק לילדים שכלל טיפול בחיות. החשוב ביותר בחג השבועות היו היונים הלבנות. ליכדנו אותם בכלובים, שמרנו עליהם מכל משמר ולבסוף ברגע האמת הועפו עשרות יונים לבנות לשמיים. מחזה מדהים לראות שמיים של יונים לבנות. חג שבועות אמיתי".

השם הנוסף: חג הביקורים

גל שדה, ממכלת ספיר שבנגב , מספרת כי בקיבוץ שלה חג השבועות, מאז ומתמיד – היה חג שונה משאר החגים. בעוד לגבי כלל חגי ישראל ישנו קונצנזוס ברור בנוגע למסורת הכרוכה בהם ("כעסו עלינו, ניסו להרוג אותנו – בואו נאכל"), חג שבועות הוא החג שנתון לפרשנות הַרבה מכולם. "בתור קיבוצניקית, (ובטח מרבית המושבניקים יהנהנו גם הם בהסכמה), חג שבועות   -נא לקרוא במלעיל- הוא חג של חקלאות, של ביכורים ושל צמיחה. פעם, כשרוב הקיבוצים עוד באמת היו קיבוצים, היינו יוצאים כילדים לראות את הקומביין קוצר את החיטה הצהובה בשדות שסובבים את הקיבוץ, ואז ידענו – חג שבועות מגיע.

שדה: "ארוחת הגבינות המסורתית בחדר האוכל הקיבוצי ותחרות עוגות הגבינה בערב החג היו רק הקדמה לאירוע המרכזי שנערך למחרת. בצהרי החג היו מתכנסים כולם לטקס הבאת הביכורים. מהלול היו מביאים אפרוחים בני יומם, עובדי הרפת היו מביאים עימם עגל צעיר, והמפעל המקומי יצר פסל סביבתי מרשים ביופיו שמייצג את כל מה שיוצר במפעל השנה. שבועות רבים לפני החג עמלו חברות הקיבוץ על תפירת שמלות לבנות לילדות הקיבוץ לכבוד ריקוד הבאת ביכורים חגיגי, ואנחנו, הילדים, לבשנו לבן ושקדנו על הכנת הטנאים מלאי כל טוב המקרר לטקס הקיבוצי.

"לחג השבועות שמות רבים, אך אצלנו בקיבוץ היה לו שם נוסף, שנבע מאחת המסורות המשעשעות ביותר שסופחו אליו. בכל שנה, כל הקרובים-רחוקים-פגשנו-אותם-פעם-ברחוב היו נוהרים אל הקיבוץ, לחוות 'חג שבועות קיבוצי'. הקיבוץ מכפיל את מספר תושביו ביום החג, ומכאן הגיע שמו הנוסף: 'חג הביקורים'… רבים אומרים שהקיבוץ של היום הוא לא כמו הקיבוץ של פעם. את סדר הפסח המסורתי כבר לא חוגגים בחדר האוכל עם "ההגדה הקיבוצית", וגם בראש השנה אין כבר ארוחה משותפת. אך לכל קיבוצניק שמור מקום קטן בלב לחג השבועות שלו. אם זו עוגת הגבינה של אימא שניצחה בתחרות, או הטנא הכי יפה שהכין, או השמלה הלבנה מהריקוד ההוא. כנראה זה מה שמצליח לשמור את החג הזה כמו שהוא לאורך כל השנים".

ein_c

חליבת פרות כמו בקיבוץ

אז מה בתוכנית "שבועות כמו בקיבוץ" בלוס אנג'לס השנה?: בנינו 'שוק איכרים' המאפשר לבאי הארוע להנות מפירות וירקות טריים; חליבת פרות – בדיוק כמו בקיבוץ; רכיבה על סוסים, רכיבה על סוסי פוני, ליטוף חיות, טרקטורים – ממש כמו בקיבוץ, מתחם להכנת סל טנא –הסל בו נהוג להביא את הביכורים, מתחם לשיזרת מחרוזת פרחים, הכנת תופים וחלילים, הכנת נרות צבעוניים ועוד ועוד – והכל ללא תשלום מצד המשתתפים

בנוסף לפירות והירקות תוכלו להנות מ משאיות ה"גזלן" (Food Truck) המוכר מזון איכותי במחיר השווה לכל נפש, כשר למהדרין. ולילדים הפתעה – גלידות ביתיות.

בשעות הצהריים תעלה מיטל ספורטולי – מפעילת ילדים מוכרת בקהילה, בהופעה לילדים, ולאחריה להקת קשת חיים במופע ריקוד ארצישראלי כיאה לחג השבועות.

רישמו את התאריך ושריינו אותו – כולם מוזמנים!

פסטיבל "שבועות בקיבוץ" ייערך ביום ראשון, 8 ביוני, בין השעות 10 בבוקר ו-4 אחה"צ ב"וודלי פארק", 6335 Woodly Ave., Van Nuys Ca 91406. (פינת ויקטורי בולווארד ו-וודלי אווניו). חניה וכניסה חופשית. 

 

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

לוס אנג'לס

התמודדות כפולה: מה עושים כשהילד חולה בסרטן בעידן הקורונה?

Published

on

עמותת "גדולים מהחיים" הפכה לחמ"ל אחד גדול לטובת משפחות לילדים חולי סרטן, שהגיעו ברגע אחד לקריסה בעקבות משבר הקורונה

אוריאן אלמקייס, בת 17. "כשהקורונה הגיעה הכל נעצר"

כשהמשפחה מגלה שאחד הילדים חולה בסרטן, כל עולמם מתהפך. החיים כפי שהכירו אותם עד אז נעצרים והם מוצאים את עצמם במציאות חדשה. כשהקורונה נכנסת לתמונה, המצב המורכב ממילא הופך למשבר שקשה להתאושש ממנו.

הקורונה תפסה את  אוריאן אלמקייס, בת ה- 17, כחודשיים אחרי קבלת האבחנה כי היא חולה בהודג'קין לימפומה. ממגמת תיאטרון בכיתה י"א, היא עברה למחלקה האונקולוגית, לאישפוזים ולטיפולים כימותרפיים. "ניסיתי להמשיך את החיים כאילו כרגיל, למרות שידעתי שאשלם מחיר, ואז הגיעה הקורונה" היא מספרת. "הדבר שהיה לי הכי קשה כשחליתי, היה לוותר על יציאות ועל בילויים עם החברים, לפספס חזרות בתיאטרון ולהתגעגע לראות את החבר'ה. היה לי קשה להרגיש שנשארתי מאחור ולא הסכמתי לעצור את החיים. המשכתי את החיים כאילו כרגיל. הלכתי לבית הספר, לחזרות בתיאטרון ולהעלות הצגה, יצאתי ולא ויתרתי על כלום למרות שידעתי שיש לזה מחיר – לבלות אחר כל שבוע בבית החולים עם חום ואנטיביוטיקות. 

"כשהקורונה הגיעה והכל נעצר, לא נעים לומר אבל הרגשתי טוב. פתאום כולם היו כמוני. כולם היו בבידוד, תקועים בבית, מדברים בזום ואני לא מפסידה כלום. אבל זו היתה שמחה נקודתית כי המצב בחוץ לא טוב. הקורונה הביאה איתה בעיות חדשות ועכשיו כשכולם חזרו לשגרה וחזרו לבלות ולהיפגש, עבורי מסוכן מדי לצאת ואני לא יכולה יותר "לכופף" את החוקים. הקורונה משאירה אותי עכשיו בבית וזו התמודדות קשה הרבה יותר. גם המשפחה שלי מוגבלת יותר וצריכה לשמור על עצמה כדי לא לסכן אותי, וזה לא פשוט לאף אחד.

"אני שומעת מסביב על הרבה משפחות במחלקה שנקלעו למצוקה כלכלית אחרי שההורים פוטרו, שצריכות בדיקות וטיפולים יקרים ואין איך לממן. אף אחד לא יודע מה יהיה ומתי זה יגמר וזה מצב מאד מפחיד. לשמחתי, יש לי את גדולים מהחיים ואת תכנית גמאני, שבה כולם בני נוער שנמצאים בדיוק באותו מצב כמוני, מבינים בדיוק מה עובר עלי ואני לא נשארת בבידוד הזה לבד כי יש המון פעילויות בזום והמון ביחד. 

"מרגיע אותי שיש עמותה כמו גדולים מהחיים שנמצאים שם כדי לעזור לי ולמשפחה שלי בכל מה שאנחנו צריכים, שתמיד יש לנו למי לפנות ותמיד יש עזרה כשצריכים אותה.  אני ממש מקווה שהתקופה הקשה הזו תעבור מהר, כי גם סרטן וגם קורונה זה שילוב ממש לא מוצלח…"

עוזרים למשפחות עם פתרונות נקודתיים למצוקות 

מצב חירום של ממש

ההתמודדות של אוריאן היא רק טיפה בים הקשיים בהן נתקלות משפחות של ילדים חולי סרטן בחודשים האחרונים. המשפחות נמצאות בנקודת משבר ובמצב פגיע ממילא, גם כשהן נדרשות להתמודדויות "הרגילות" של משפחה לילד חולה סרטן:  החשש הבריאותי, קשיים כלכליים ועוד אין ספור אתגרים שונים, אבל מאז התפרצות מגיפת הקורונה, מדובר במצב חירום של ממש. 

המגיפה העולמית תפסה את כולנו בהפתעה ועמותת "גדולים מהחיים" מצאה את עצמה משתנה והופכת לחמ"ל אחד גדול לטובת משפחות לילדים חולי סרטן, שהגיעו ברגע אחד לקריסה. הסגר שהוטל על המשק, הפיטורים הנרחבים וההוצאה לחל"ת פגעו אנושות במשפחות העמותה. הביקוש לסיוע כלכלי ולסיוע נפשי עלו בצורה משמעותית והעמותה החלה לפעול במספר מישורים כדי לתת מענה למשפחות אשר סומכות עליה.

אלינוער לויטן, סמנ"כלית העמותה מספרת: "הרחבנו את המענה הרפואי עם מימון תרופות, טיפולים ובדיקות גנטיות המאפשרות התאמת טיפול אישי לכל ילד, כדי שלא יקרה מצב שילד לא יקבל טיפול מיטבי בגלל היעדר מימון. בנוסף, הגדלנו את הסיוע למחלקות האונקולוגיות לילדים. מאות משפחות מקבלות סיוע חירום כלכלי בעקבות אובדן ההכנסות. יזמנו מבצעי חלוקת סלי מזון ואנו מספקים מענה פרטני וסיוע כלכלי נקודתי לכל משפחה הזקוקה לכך.

"בגלל הסיכון המוגבר לילדים החולים, גם בני המשפחה הבריאים נאלצו להחיל על עצמם סגר מוקפד. אנו עוזרים למשפחות עם שליחויות, פתרונות נקודתיים למצוקות שהתעוררו בגלל המצב, מסיעים לטיפולים משפחות שאין להן רכב, מחלקים מחשבים וטאבלטים לתלמידים כדי שלא יתנתקו מהחברים ומשגרת הלימודים ועוד ועוד.

"במקביל, אנחנו לא מוותרים גם על הנפש! פעילויות העמותה השונות עברו למרחב הדיגיטלי. מחנה אביב התקיים בזום בהשתתפות 200 חניכים ועשרות מדריכים. גננות גן החלומות העבירו תכנים והפעלות לילדים באופן שוטף. קיימנו אירוח של עשרות מומחים בתחומים שונים למענה להנגשת מידע חיוני בתקופת הקורונה: מידע רפואי מאונקולוגים, כלכלת המשפחה, חינוך ילדים והדרכת הורים, תזונה, מיצוי זכויות סוציאליות, התמודדות עם חרדות ועוד. למרות הסגר והבידוד, המשפחות שלנו לא לבד והעמותה עדיין מלווה אותן בכל מעגלי התמיכה". 

"גדולים מהחיים" ממשיכה למצוא דרכים לסייע למשפחות בזמן שמקורות תמיכה אחרים נסגרים או מפנים משאבים למקומות אחרים, ונלחמת למען ילדי העמותה ומשפחותיהם.  אם פעם חשבנו שתוך כמה שבועות הכל יהיה מאחורינו, היום אנחנו יודעים שהעולם השתנה והדבר היחיד שניתן לעשות זה לנסות ולהפוך את העולם החדש הזה לטוב יותר.

ילדי "גדולים מהחיים" הם חזקים גם מהקורונה, והעמותה תעשה הכל כדי לעזור להם לנצח בכל החזיתות.

לפרטים נוספים ותרומות: Larger than Life – L.A. Family

טל': 818-887-7640,  www.largerthanlifela.com

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות