רצח 13 בני אדם, אנס 50 נשים – שבוע ישראלי
Connect with us

קהילה

רצח 13 בני אדם, אנס 50 נשים

Published

on

45 שנה אחרי הפשע הראשון, הסיפור של הרוצח מגולדן סטייט סוף סוף נגמר: באולם חסר ייחוד בסקרמנטו,  ג'וזף ג'יימס ד'אנג'לו הודה בפשעיו ונגזרו עליו 11 מאסרי עולם * "הוא לעולם לא ירצה את העונש שאנחנו ריצינו", אמרה אחת מקורבנותיו * שלא נדע

במשך עשרות שנים הסתובב לו רוצח חופשי בקליפורניה. הוא לא רק הטיל אימה על תושבי המדינה – לאורך השנים הוא פילס את דרכו לתודעה הציבורית, היה מושא של תוכניות טלוויזיה פופולריות והעסיק לשווא שורה ארוכה של בלשים חובבים. הצמידו לו כינויים רבים, אבל האחרון בהם, "The Golden State Killer" ("הרוצח ממדינת הזהב", כינויה של קליפורניה), הוא שדבק בו. ג'וזף ג'יימס ד'אנג'לו רצח בסך הכל 13 בני אדם ואנס 50 נשים. ביום שני, באולם חסר ייחוד בסקרמנטו, 45 שנים של פשע הגיעו לסיומן.

ד'אנג'לו, גבר חלוש בן 74, נזקק לעזרה כדי לקום על רגליו עם כניסת השופט לאולם. הוא לא הזכיר את הפושע מעורר האימה, שהיה מסתנן לבתיהן של נשים בחסות החשכה. הדיון נמשך שעות ארוכות, וד'אנג'לו, שנלכד לפני כשנתיים הודות לשימוש בטכניקת דנ"א חדשה, הודה באישומים, שכללו 13 מעשי רצח מדרגה ראשונה שביצע ברחבי קליפורניה בשנות השבעים והשמונים.

בתמורה להודאתו, משרד התובע בנפת סקרמנטו הודיע שעונש המוות הורד מהשולחן, ועל ד'אנג'לו נגזרו 11 מאסרי עולם רצופים. השופט מייקל בומן שאל את ד'אנג'לו אם הוא מודה באשמה, והפושע השיב "אני מודה" שוב ושוב. בתום יותר משלוש שעות מתחילת הדיון, ד'אנג'לו הודה באשמה בכמעט כל האישומים.

התובעת איימי הולידיי הסבירה לצופים – הדיון נערך ללא קהל בשל מגפת הקורונה, אך הועבר בשידור חי – כי ההחלטה להגיע להסכם טיעון עם ד'אנג'לו, במקום להעמידו למשפט עם מושבעים, התקבלה בין היתר בגלל המגפה והסיכון לבריאות הציבור. לדבריה, גם לגילם המופלג של רבים מהמעורבים היה חלק בהחלטה. "רבים מהקורבנות, עדים ואנשי כוחות אכיפת החוק, כבר בני שמונים או תשעים", הוסיפה, "רבים מהם, שנפגעו אנושות מהפשעים של ד'אנג'לו, עלולים לא להיות איתנו אם המשפט היה מתקיים".

לפי "הניו יורק טיימס", ההחלטה לחתום עם ד'אנג'לו על עסקת טיעון, ולחסוך ממנו את עונש המוות, מעוררת רגשות מעורבים בקרב כמה מקורבנותיו ובני משפחותיהם. גיי הרדוויק, שנאנסה ב-1978 בעוד בעלה בוב היה כפות, אמרה בראשית החודש ששום עונש אינו חמור דיו. "הוא לא יוכל לרצות עונש מאסר ארוך דיו", אמרה, "הוא לעולם לא ירצה את העונש שאנחנו ריצינו", אמרה, אך הוסיפה: "הידיעה שהוא הודה היא בשבילנו צעד גדול למציאת שקט".

טכניקה מעוררת ספקות

ד'אנג'לו חמק מהחוק במשך למעלה מארבעים שנה, עד שנעצר ב-2018 בפרבר של סקרמנטו. זה המקרה המפורסם הראשון שפוענח באמצעות טכניקה חדשה, המסתמכת על זיהוי דגימות דנ"א שנאספו בזירות פשע באמצעות איתור קרובים של החשודים במאגרים גנטיים. החוקרים השתמשו בדגימת דנ"א שנמצאה בזירת רצח בנפת ונטורה ב-1980 כדי ליצור פרופיל מזויף באתר גיניאולוגי מקוון, והצליחו להתאים את הדגימה לזו של קרובים רחוקים של ד'אנג'לו.

בעקבות הצלחת השימוש בטכניקה זו בקליפורניה, החלו עשרות סוכנויות לאכיפת החוק בארה"ב לבקש את שירותיהם של גיניאולוגים גנטיים, על מנת ליישם אותה במקרי רצח ותקיפה מינית לא פתורים. כך, הצליחו כוחות המשטרה ברחבי ארה"ב לערוך בתוך זמן קצר עשרות מעצרים בתעלומות פשע ישנות שנראו בלתי פתירות; ובהתאם, גברה ההתלהבות בקרב הסוכנויות השונות להקים יחידות לגיניאולוגיה גנטית.

אבל לאחר שהשימוש בטכניקה נעשה נפוץ יותר ויותר, הביעו גיניאולוגים, משפטנים ומחוקקים חשש שהטכניקה מפרה את זכותם לפרטיות של אותם אנשים המצטרפים למאגר הדנ"א כדי ללמוד על תולדותיהם. העובדה שהנוהג אינו מוסדר בחוק, אף שכוחות אכיפת החוק מיישמים אותו לעתים גם במקרה של עבירות פחות חמורות – כמו במקרי פריצות – רק מגבירה את הביקורת.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

קהילה

"יש הומלס ישראלי שחי כבר 8 שנים ברחוב, כואב הלב"

Published

on

בלי פייסבוק ומסע יחסי ציבור, מארגנת גליה כהן משרמן אוקס מבצע האכלה וסיוע לחסרי דיור בלוס אנג'לס לכבוד חג ההודיה * ״משנה לשנה גדלה אוכלוסיית מחוסרי הדיור, ובהתאם אנחנו גם מעלים את הרף שלנו״, היא אומרת * דרושים מתנדבים

גלי כהן, חברה מיוחדת שלי, היא ישראלית, לשעבר מדימונה, שבשלושת העשורים האחרונים גרה בשרמן אוקס. גלי היא אמא לשתי בנות, נשואה באהבה לאלדר, אוהבת יוגה, מדיטציות, שלוות נפש ובעיקר – אוהבת בריות. בחצר שלה מסתובבות תרנגולות לצד חתולים וכלב   (שאימצה מהשלטר). סיבוב קצר בחצר שלה מסביר כמה אהבה יש לגלי בלב.

בכל שנה בחמש השנים האחרונות, בתקופת החגים האמריקאים, היא מגייסת חברות (וחברים) לפרוייקט מיוחד במסגרתו היא מאכילה כ-500 הומלסים. השנה גלי החליטה לעלות מדרגה, להציב רף גבוה יותר ולהאכיל 600 חסרי בית בלוס אנג'לס. ״משנה לשנה גדלה אוכלוסיית מחוסרי הדיור, ובהתאם אנחנו גם מעלים את הרף שלנו״, היא אומרת .

את כל זה גלי עושה בעצמה ובעזרת חברים כשהיא מנצחת על הפרוייקט, ללא עמותה, ובלי הרבה רעש, מינימום שימוש ברשתות החברתיות ובלי כל פרסום אבל עם אהבה גדולה בלב, ואמונה שרק עם נתינה ואהבת חינם יש טעם לחיים בעולם הזה.

זה התחיל כפרוייקט בבית הספר ״לשון אקדמי״ בוואלי שם למדה בתה, אורי., שם החלה גלי בפרוייקט בשיתוף עם הורים נוספים מבית הספר, כשהיא מנצחת עליו.

הפרוייקט גדל אל מחוץ לבית הספר ומשתתפים בו כ-30 מתנדבים.

 גלי: ״אנחנו פשוט התחלנו וגייסנו עוד חברות בעיקר מהקהילה הישראלית, וחברים מבית הספר 'לשון אקדמי', שם שמנו ארגזים וביקשנו שמי שיכול ורוצה לתרום קופסאות שימורים, עוגיות ואפילו סבונים ודיאודורנט, שיניח בארגז. גילינו שכל מי שאנחנו מדברים איתו מתגייס באהבה. אנחנו זוכים להיענות עצומה של חברים בקהילה שרוצים לתת ולעזור ובזכות זה הצלחנו בשנה שעברה להכין 500 ארוחות חמות ומאפים ביתיים, ולגייס פריטים חיוניים להקל את חייהם של ההומלסים בשכונות לוס אנג׳לס. לתת יחס אנושי עם חיוך איכפתי ואמפתי ולזכור שכולנו בני אנוש. השנה איתגרנו את עצמנו ואנחנו רוצים להכין 600 מנות.

״בכל שנה לפני חג ההודיה חברים מכל קצוות הוואלי ילדים ומבוגרים מתגבשים לכוח עצום של נתינה ועזרה לקהילה חסרת הבית. מבשלים, אופים, קונים, אורזים ועושים מה שצריך על מנת שהפרוייקט ייצא לפועל בכל שנה מחדש. כולנו שמנו לב לכך שאוכלוסיית ההומלסים גדלה מאוד בשנים האחרונות. חלק מתעלמים וחלק אומרים 'אוי ווי' אבל ממשיכים הלאה.

"השנה, במיוחד בגלל שזו שנת בחירות וקורונה ובכלל מדובר זמן מאתגר מאוד בעולם כולו, החלטתי לעשות מעשה. אלפי אנשים גרים ברחובות במרכז העיר לוס אנג'לס, חיים ברעב ועם מחסור בפריטים חיוניים ורבים מהם אנשים קשישים. נתקלנו בהומלס ישראלי שחי 8 שנים ברחוב, כאב לב״' היא מגלה .

גלי היא בנאדם של נתינה אינסופית אלטרואיסטית מבסיס טבורה.

היא גדלה בבית של 10 ילדים. ״אתם יכולים לדמיין את האנרגיה של ילדותי התוססת. ״היא נזכרת בחיוך, ״אמי בילתה את רוב יומה בבישול בניקיונות ובטיפול במשפחתה הגדולה. בכל יום שישי, למרות שהיינו משפחה גדולה ולמרות שידיה היו מלאות עבודה, היא הייתה מכינה ארבעה סלים של תבשילים ביתיים, דגים מרוקאים, ‏קוסקוס ירקות, בשר וחלות אפויותץ אחיותי ואני הינו לוקחות את הסלים האלה, ומבקרות את שכנינו הקשישים, וחולקות את ממטעמי השבת עימם.הם הפכו לסבא ולסבתא שלנו. זיכרונות אלו נחקקו בזיכרוננו והשפיעו מאוד על חיינו ועל הדרך בה אנו רואים את העולם״.

אצל גלי אין אנשים שקופים, היא רואה ומרגישה את כולם. ״כשבן אדם ישן ברחוב ורעב זה מכאיב לי, אי אפשר לדעת מה היו הסיטואציות שהביאו אותו למצב הזה, אבל אני יודעת שאף אחד לא היה רוצה זאת מתוך בחירה״.

בשנים הקודמות המתנדבים נהגו להגיע לביתה של גלי ושם כולם עוזרים לאפות לבשל להכין קינוחים וארוחות חמות. השנה כל אחד מכין בביתו בגלל אילוצי הקורונה וביום החלוקה גלי תרכז את הכל ויחד כולם יסעו לנקודת חלוקה בדאון טאון .

״מלבד מזון אנו נערכים לאיסוף שמיכות, בגדים, ופריטים חיוניים אנחנו צריכים תרומות של 600 מברשות שיניים, משחת שיניים, קוצץ ציפורניים, מחטא ידיים, מוצרי היגיינה נשית, טואלטיקה להיגיינה אישית ובעיקר אנחנו שם, להפצת אהבה ולתת הרגשה של אנושיות ואכפתיות לקהילה חסרת הבית שלנו.

"אנחנו מגיעים לדאון טאון בדיוק למקומות שאחרים מתרחקים מהם, פותחים שולחנות פלסטיק ופורסים את הסירים עם האוכל הריחני ואת תבניות הענק עם האוכל שהכנו בבית ויחד עם הילדים מתחילים להגיש באהבה ותשומת לב אוכל לדיירי הרחוב".

מלבד חלוקת מזון במיזם של גלי מגייסים גם פרטי לבוש משומשים לחלוקה לנזקקים.

לכן אם ברשותכם ז'קטים שמיכות, וגרביים ובכלל פרטי לבוש לתרומה גלי תשמח לקבל. ״השאיפה שלי היא שלכולם יהיו את אותם פריטים חיוניים שכולנו לוקחים כמובן מאליו בחיי היום יום״. אומרת גלי.

״אנשים רוצים לתת לזולת אבל לא יודעים איך ומאיפה להתחיל. הכי קל זה לתרום כסף, מוציאים כרטיס אשראי ותורמים ומישהו אחר עושה את התכלס בשטח. בפרוייקט הזה אני עושה את התכלס בשטח וללא תרומות. מדובר כאן בעשייה אמיתית ונתינה אמיתית, אנחנו מסתכלים למציאות בעיניים . אנחנו יורדים עם סירים ואוכל לרחובות שאף אחד לא מתקרב אליהם למקומות שאנשים מאבדים זהות ואנחנו רואות אותם״, היא מסכמת.

איזה כיף שיש אנשים כמו גלי…. הפרוייקט שלה גדל משנה לשנה, ומי שרוצה ליצור קשר מוזמן באמצעות האי מייל Gali111@hotmail.com או טלפונית 818-943-4203.

המבצע לחלוקת מזון יתקיים ב:

11/24 Tuesday 12pm

At union mission shelter

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות