Connect with us

חדשות ואקטואליה

ריצ׳רד גיר בפרמיירה האנג'לוסית של "נורמן"

Published

on

הקרנה מיוחדת ל״נורמן״, סרטו החדש של הבמאי הישראלי יוסף סידר, נערכה בהוליווד באירוע שאורגן על ידי JEWISH FILM FESTIVAL וֹ SONY CLASSIC. רבים מחובבי הסרטים בקהילה הישראלית של עיר המלאכים כולל נציגי הקונסוליה הגיעו לצפיה ראשונה בסרט המדובר. ״נורמן״ בכיכובו של השחקן ההוליודי הגדול ריצ׳רד גיר (אישה יפה, ג׳גולו אמריקאי, ,קצין וג׳נטלמן) והשחקן הישראלי הכי הוליוודי שיש, ליאור אשכנזי,.

כתב וצילם: אלעד מסורי

הסרט עורר עניין תקשורתי רב לאחר ביקורו של גיר בישראל, שם השמיע ביקורת כלפי בנימין נתניהו כשאמר בין היתר ״אני לא שותה שמפניה ולא מעשן סיגרים״. גיר ידוע כמי שנוהג לבקר את ישראל בהתנהלותה אל מול האוכלוסיה הפלסטינית. מציאות לחוד והוליווד לחוד – גיר הגיע לשטיח האדום לפני ההקרנה וכבש את לבבות הנוכחים נשים וגברים כאחד. למרות גילו המתקדם, 67, הוא עדיין נראה מצויין, שולח חיוכים שרמנטים לעבר המצלמה, מתראיין בסבלנות ומצטלם עם חלק מהאורחים, ביניהם קונסול התרבות בלוס אנג׳לס מאיה קדוש, שגם נשאה דברים טרם ההקרנה: ״אני רוצה לברך את יוסף סידר על ההישג הגדול שלו להביא כשרונות יחודיים ישראלים ואמריקאים יחדיו משתי המדינות על מסך אחד". קדוש גם דיברה על היחסים בין ישראל לעולם ועל היהודים בישראל ומחוצה לה, ועל המשמעות החזקה בסרטיו של סידר שגורם לנו קודם כל לחשוב.

מאיה קדוש וריצ׳ארד גיר בהוליווד

סידר, ששמח לראות קהל כל גדול הזמין את גיר לבוא ולשאת מילים וחלק איתו את הבמה: ״מוזר איך סוני שמו אותנו ביחד והיום הסתובבנו בברלי הילס וריצארד הציע לקנות לי חולצות (אירוע שמזכיר את הסצנה ״מאישה יפה״ המפורסם של גיר וג׳וליה רוברטס)… ", התבדח הבימאי הישראלי עם הקהל.

גיר שהיה מודע לביקורות סביבו, מיהר לנסות לתקן את הרושם שיצר אחר ביקורו בישראל: ״אני רוצה להגיד אני בדיוק חוזר מישראל וזה היה קשה בשבילי לבקר שם כי היו הרבה גורמים שלא רצו שאסע לישראל. אבל עכשיו שנסעתי אני יכול לומר לכם ואני רוצה להיות מאוד ברור: אני חזרתי מהטיול עם תחושות שונות על מה שקורה שם ואולי יש לי תחושות מסויימת וחילוקי דעות לגבי מה שהממשלה עושה שם, אבל חזרתי אוהב אפילו יותר מתמיד את חבריי היהודים בישראל. אני מקווה שזה יגיע לקהילה פה – יש לי יותר אהבה, הערכה ודאגה לחבריי בישראל וזה לעולם לא יעלם, אלא יהפוך להיות עמוק יותר ויותר, לא משנה מה יהיה הנסיבות״.

אחרי שטיפל בפיל שבחדר, החלה ההקרנה של ״נורמן״ סרט מצויין בו מגלם גיר את המאכער היהודי וסדרת הקשרים שהוא רוקם עם ראש הממשלה אותו משחק ליאור אשכנזי. את השניים מלווה צוות מרשים של שחקנים הוליוודים בינהם מייקל שיין כאחיינו של נורמן, סטיב בושמי רב בית הכנסת בניורק עבורו נורמן מנסה לגייס כספים, ג׳וש צ׳רלס ודן סטיבנס מ״היפה והחיה״. בצד הישראלי תוכלו למצוא את דוב׳לה גליקמן, טלי שרון כרעייתו של ראש הממשלה וגם נטע רסקין ויהודה אלמגור.

נורמן מתרחש בעיקר בניורק, עוסק ברובו בקהילה היהודית והעיתוי בו יצא סמוך לחקירות ראש הממשלה נתניהו הוא הטריגר הגדול להשוואה. היחסים המתוארים בסרט מראים את יחסי הון ושילטון, קשרים וטובות הנאה בעולם הפוליטי הם לא משהו שלא תוכלו למצוא במערכות פוליטיות במדינות אחרות ברחבי העולם. ניתן לברך על שיתוף פעולה באמת מרשים בין שחקנים אמריקאים לישראלים ועל עוד סרט מצויין של הבמאי יוסף סידר.

חדשות ואקטואליה

"ביבי, מיציצי אותך!":

Published

on

מה קורה כשמפגינות חשופות חזה בירושלים מעתיקות את המודל של פורטלנד

על חליצת שד בפרהסיה: אני רוצה לומר דעה שאינה פופולרית בלשון המעטה בקרב המגזר החילוני אליו אני משתייך. התפשטותן של המפגינות היה מיותר לדעתי הצנועה, ולו רק בשל העובדה שבמעשיהן הן פגעו במגזרים אחרים שמרניים יותר שבחלומינו הרטוב אנחנו מייחלים להצטרפותם למאבק להפלת שלטונו המעוות של ביבי. חבר יקר שלי, דוס בכל רמ"ח אבריו, כבר לא יצטרף אלי יותר לכיכר רבין למחאה הבאה. הוא חושש מפרובוקציות שיפגעו בסולם הערכים שלו. בוודאי שלא יגיע עם בניו בני ה-14 וה-16. האמת עירומה מספיק. היא לא זקוקה לפטמות חשופות בריש גלאי ובלבוש מינימלי ננוחם.

(רוני צפריר, פייסבוק)

***

אלפי מוחים הגיעו השבוע להפגין מול מעון ראש הממשלה ברחוב בלפור בירושלים, עם מגוון שלטים וקריאות נגד פעולות הממשלה, שיא נוסף בשורת הפגנות שנמשכות מזה מספר שבועות ומסעירות את המדינה. אחד הדימויים האייקונים ביותר עד כה מהמחאה הזו – שנחרת באופן מיידי בזיכרון הציבורי, והסעיר את הימין והשמאל כאחד – היה זה של המפגינה חשופת החזה על פסל המנורה. היו שגינו ואמרו שמדובר בביזוי סמלי המדינה, והיו שתמכו באקט המשוחרר. מאז עוד מפגינות חשפו את פלג גופן העליון, תוך שהן מסבירות שזהו אמצעי יעיל לתפוס את תשומת הלב של התקשורת.

אבל עירום כאמצעי מחאה הוא תופעה נושנה. לדברי גילי סיטון, בלוגרית ומומחית לאמנות, "לחשוף את החזה כאות מחאה זה לא דבר חדש. זה דבר שנעשה לפני מאות ואלפי שנים, והוא מתועד באמנות באמצעות ציורים כמובן – כי לא הייתה מצלמה בתקופה הזאת. לפעמים העירום מגיע כסמל ממשי, כמו בציור שאנחנו רואים של ליידי גודייבה, שרכבה על סוס ברחבי העיר עירומה כביום היוולדה כדי למחות על גובה המיסים שהטיל בן זוגה הרוזן על אזרחי העיר. עירום יכול להתבטא גם באמצעות אלגוריה, כמו שהוא מופיע בציור 'החירות מובילה את העם' של אז'ן דלקרואה משנת 1830 – ומבטא בעצם פן של המהפכה הצרפתית. זאת אומרת שעירום, כמעט משחר ההיסטוריה, או לפחות ממה שאנחנו יודעים, משמש ככלי של מחאה".

את הטרנד שגלש לישראל החלה צעירה מפורטלנד, שישבה עירומה בפיסוק רגליים מול כוחות השיטור הפדרליים שנשלחו לעיר אחרי חודשיים של מהומות בעיר. את הבחורה הזאת מפורטלנד מכנים היום 'אתנה העירומה', כמו במיתולוגיה היוונית. במיתולגיה הרומית היא נקראת מינרווה. סיטון טוענת שמדובר בעצם באלת המלחמה והחכמה. "אם היא עומדת לצידך בזמן מלחמה, הניצחון שלך מובטח. ברגע שמשהו מתורגם לדבר יפה או אמנותי, וכמובן לא אלים, הוא יכול לשמש ככלי מצוין למחאה. הוא יכול לשמש גם כפרובוקציה כמובן, אבל הנקודה היא לעורר הקשבה ותשומת לב אמיתית, בעזרת הגוף הנשי. אפילו הצילום הזה של הסטודנטית לעבודה סוציאלית, שיושבת על המנורה ומניפה ורד הוא צילום אמנותי לכל דבר. החיבור הזה בין העירום לבין סמל לאומי לבין מחאה, יוצר כאילו תגובה של פרובוקציה – אבל זה בעצם מהלך אמנותי".

אחת המפגינות שבחרה לחשוף את גופה בהפגנה, סיפרה ל-YNETמה עומד מבחינתה מאחורי הצעד הזה. "בשבוע שעבר הייתה מפגינה חשופת חזה, במאבק של העובדים הסוציאליים דווקא, והיא זו שהכי זוכרים מכל המפגינים. מכל מי שהיה שם, זכרו את השדיים שלה. כנראה שלמסרים שאנחנו מעבירים לא מקשיבים, אם בסופו של דבר מסתכלים על שדיים. אז החלטנו להגיע חשופות חזה עם המסרים שהכי בוערים בעינינו, שזה בעצם הכיבוש ועד כמה שהמשטרה אלימה".

לדבריה, "התגובות היו מדהימות. בהתחלה ממש חששנו, אבל בפועל קיבלנו המון תרועות וכפיים ואנשים ממש הביאו לנו את השלטים שלהם כי הם הבינו שאותנו מצלמים. כלומר, אם נחזיק שלט עם מסר, יצלמו אותו". המפגינה הוסיפה: "זכיתי בפריבילגיה הזאת, שכשאני חושפת את החזה אני יכולה להעביר את המסר שלי קדימה ושישמעו אותי. והנה, עובדה, אנחנו מדברים על כמה עוולות נעשות. אז כנראה שכן הצלחתי".

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות