Connect with us

Featured

רוצים להשתזף על החוף? זה יכול לעלות לכם ב-1000 דולר קנס!

Published

on

חופי לוס אנג'לס והמחוזות סנטה ברברה, ונטורה, אורנג' וסן דייגו נפתחו בשבוע שעבר אחרי 6 שבועות של סגר מוחלט * המזחים והחניות עדיין סגורים, ומי שלא הולך על החול או שוחה במים יכול להיחשב כאויב הציבור ולשלם על כך * במקביל נפתחו פארקים ושבילי הליכה ברחבי לוס אנג'לס, עם מגבלות * והמסיכות, כמובן, הכל עם מסיכות * מדריך עשה ואל תעשה בקיץ 2020 בחופי ואתרי לוס אנג'לס 

צריך להיות מצויידים במנה הגונה של קהות חושים ותחושת שליטה ביורקרטית כדי לגרום לכתבת של "הלוס אנג'לס טיימס" הסופר-ליברלי להתרעם על התקנות וההגבלות שניטחו על ראשינו עם פתיחת חופי העיר, ביום רביעי שעבר.

וכך היא כותבת: "בשבוע שעבר לאחר רדת החשיכה, כשהגאות האדומה בשיאה, ירדו המונים בחוף וניס, שהיה סגור בגלל וירוס הנגיף. הם באו לראות את הגלים הכחולים החשמליים מתגלגלים פנימה. הסיכוי לראות bioluminescence נראה שווה כמה שבירת כללים. לילה אחד, בזמן שצפינו במופע, רכב קצין ברכב טרקטורונים ואמר לנו בנימוס שהחוף היה סגור. רטנו תחת נשימתנו ויצאנו לדרך", כותבת קלי קרוביאן בלוס אנג'לס טיימס".

"למחרת בלילה – מכיוון שגלים מוארים היו כמו צפירות שקראו לנו לסלעים – חזרנו. הפעם המשטרה לא הייתה מנומסת כל כך. מסוק LAPD הקיף את החוף – קדימה ואחורה – וחשף אותנו עם זרקורו המסנוור. הייתי צריך להרגיש אשמה. במקום זאת התלהבתי. אבל אחרי זה נשארתי בבית.

"השבוע ריכך ראש עיריית לוס אנג'לס, אריק גרסטי, את הוראת 'הישארו בטוחים בבית'. החופים פתוחים כעת לשחיינים, גולשים, רצים והולכים, אך פעילויות פסיביות כמו שיזוף וישיבה עדיין אסורות. התעמלות היא חיונית, אני מניחה, שיזוף לא כל כך. "אי מילוי הצו הזה", כתב ראש העיר, "יהווה עבירה בכפוף לקנסות ומאסר."

זה נכון: העונש בגין שיזוף עלול להיות קנס של עד 1,000 דולר, מאסר עד שישה חודשים, או שניהם. כמו כן, מסכות הן חובה.

"להגיד שאני מסוכסכת עם  זה אנדרסטייטמנט. מצד אחד, נראה כי צעדי התרחקות חברתיים עובדים, אך עד כה בלוס אנג'לס הצלחנו רק לשטח את העקומה ולא לכופף אותה. אנחנו בטח לא רוצים התכנסויות המוניות בסגנון הנטינגטון ביץ', או מפגינים המצמידים את הזכות להדביק זה את זה בווירוס הקורונואי, לחופש שלהם. מצד שני, האם זה באמת מסוכן שאדם יחיד יושב לבד על החוף? האם יש סיבה שאנשים צריכים להמשיך לנוע?

"ביום חמישי אחר הצהריים ירדתי לחוף לראות אם אנשים מצייתים לחוקים החדשים – והאם העיר אוכפת אותם. החוף היה מאוכלס בדלילות. קומץ גולשים היה במים (מותר לפי הכללים החדשים). ילדים בנו טירות חול בקצה המים (אפשר להתלבט). ועשרות קבוצות קטנות השתזפו על החוף או שיתפו פיקניקים על החול (בהחלט אסור). לאף אחד משוכני החוף לא נראה שהיה אכפת שהם מפירים את הוראת ראש העיר. חלקם ישבו כמה מטרים זה מזה, אך אף אחד לא חבש מסכה. "כל עוד יש לנו גישה לדברים המהנים שלנו, כמו החוף, אנחנו מרגישים בסדר", אמר טייט, 31, שישב על החול עם חברו מרטין והספג את הקרניים. "אבל הנושא שביסודו הוא שלאמריקאים אין שליטה כרגע."

"במעלה החוף מצאתי את דיאנה בוטובה, שישבה על מגבת קרוב לחברתה אנסטסיה מיכאילוק, 24, סטודנטית במכללת סנטה מוניקה. "יש לך שקט נפשי כזה על החוף," אמר בוטובה. "האוויר המרפא, הוא כל כך נחמד", הוסיף מיכאילוק. היא לא מסכימה עם הרעיון שלשבת במקום אחד הופך אותה איכשהול לא בטוחה. "אנחנו בטוחים יותר לשבת כאן ביחד מאשר אם היינו עומדים ומסתובבים".

"זוג שוטרים מה- LAPD שוטטו על החוף במשאית קטנה בשטח, אורות מהבהבים, אך הם לא התקרבו. שאלתי את השוטרים מה בדיוק הם עושים. הם הציבו שלטים שהכריזו על הכללים החדשים, ובאופן כללי שנדע נוכחותם.

"אז תתנו 'טיקטס' על שיזוף בכף הרגל? שאלתי. לא, הם אמרו, כי אין להם עדיין את הניירת הנכונה.

"אנשים נחמדים אליכם?" שאלתי.

"האם הם אי פעם?" ענה אחד השוטרים רטורית.

"בשעות הבוקר המוקדמות של יום שישי, ניגשתי אל ה- Cow's End, מפרק הקפה האהוב על חוף ונציה המהווה מקום מפגש לצוות קבוע של גולשי בוקר מוקדמים. רציתי לדעת איך הם מרגישים לגבי כללי החוף החדשים והמשוחררים יותר. "לא משנה לנו," אמר ידידי ג'יי רזניק, 60. "מעולם לא הפסקנו לגלוש מלכתחילה". בחודשיים האחרונים, הוא מגלה, היה לגולשים הסכם שלא נאמר עם המצילים: כל עוד הם היו מחוץ למים בשעה 9:30 בערב, המצילים לא היו מציקים להם.

"אחרי שביליתי את אחר הצהריים בשיחות עם עובדי החוף, אני עדיין חשתי מסוכסכת לגבי כללי החוף החדשים. ככל שהימים מתארכים וחמים יותר, יהיה קשה יותר ויותר להרחיק אנשים מהחול. החינוך הקטן שמתרחש כרגע ייגמר בעוד חודש. משפחות יצטרכו הפסקה. איך נתאזן בין הצורך באוויר צח ובמים צוננים לבין הצורך להישאר בנפרד? אין לי תשובות טובות.

"אבל האוקיאנוס נמתח מולי, והשמש רק התחילה לכיוון האופק. הלכתי למים, הסרתי את המסכה והסתכלתי מערבה כשהגלים שטפו על רגלי. אלוהים, זה הרגיש טוב. לרגע חולף, החיים הרגישו – אם לא תחת שליטה – אז לפחות נורמליים.

פארקים, חופים ושווקים נפתחים בלוס אנג'לס

דרום קליפורניה עדיין נתונה להוראות השעה להישאר קרוב לבית ולכסות את פנים בחוץ, אולם אמצע מאי של פתיחה מחודשת של שבילי העיר והמחוז של לוס אנג'לס, חופי מחוז ל.א. ושבילי היער לאומי של אנג'לס – פירושו סגנון חיים מחודש  למיליונים  המתגוררים באזור זה.

הפתיחות המחודשות מגיעות עם  הגבלות רבות: כיסויי פנים נדרשים, התכנסויות אסורות וחניונים סגורים, כמו גם מזחים וטיילות על החוף; פרטים אלה משתנים לפי עיר. נציגי בריאות הציבור במחוז, השואפים לצמצם את המספר הגדול ביותר של מקרי וירוס הנגיף במערב ארה"ב, ומצפים שמגבלות רבות יישארו במקומן במהלך הקיץ.

* היער הלאומי של אנג'לס צפונית ללוס אנג'לס  פתח מחדש 23 מסלולי טיול פופולריים, ארבעה ראשי שבילים ו- 19 כבישים בהרי סן גבריאל, עם דרישות למרחק חברתי. גורמים ביער יפתחו בהדרגה בפתיחת מחנאות, אזורי פיקניק ואתרי בילוי מפותחים אחרים שהיו מחוץ לתחום מאז תחילת אפריל.

• למרות ששבילי העיר בלוס אנג'לס, פארקים המובילים לשבילים ומסלולי הגולף נפתחו מחדש ב -9 במאי, פארק קניון ראניון הצפוף נותר סגור.

* פארק גריפית 'פתח מחדש את מסלוליו ב -9 במאי. כל מרכזי הבילוי בעיר, מתקני מים, פארקי סקייט, מגרשי טניס, מגרשי משחקים, מגרשי בייסבול, מגרשי כדורגל ומגרשי כדורסל נותרו סגורים כמו "מתקני ספורט פנים וחוץ".

* כ- 24 שווקי חקלאים ייפתחו בעיר, כולל שוק איכרים בהוליווד ביום ראשון, לאחר שהעיר תבחן את דרישות הבטיחות וההתרחקות החברתית.

* במחוז לוס אנג'לס, כמו בסן דייגו, אורנג' קאונטי, ונטורה וסנטה ברברה, החופים פתוחים לשימוש פעיל – גלישה, שחייה, ריצה והליכה, למשל. אך בדרך כלל הם סגורים להשתזפות, בהתכנסויות הגדולות ממשק בית אחד או ענפי ספורט מאורגנים. במקרים רבים החניונים הצמודים לחוף נשארים סגורים.

כאמור, למרות שחופי המחוז פתוחים, מחוז לוס אנג'לס מזחים, שבילי אופניים על החוף ורוב החניונים הצמודים לחוף סגורים גם הם תחת צו המכסה חופים בכל עיר חוף ואזור לא מאוגד במחוז. מתקני המשחק והספורט של הפארקים במחוז, כולל גני שעשועים, נותרו גם הם סגורים. מחלקת הבריאות הציבורית במחוז לוס אנג'לס אוסרת על אירועים וכינוסים של קבוצות ציבוריות ופרטיות. 

* לשכת המסחר בקטלינה אומרת כי האי "סגור למבקרים." הקטלינה אקספרס צמצם את שירותו לשתי נסיעות הלוך ושוב ביום בין לונג ביץ 'לאבאלון. שמורת האי קטלינה פתחה מחדש את מסלוליה ב- 8 במאי.

* מאז אמצע מרץ, גורמים רשמיים בפארקים סגרו את כל הקמפינגים במדינה, ואז סגרו את הגישה לרכבים לכל מערכת הפארק הממלכתית ואז סגרו באופן מלא יותר מ- 60 פארקים. אולם מאז ועד היום המדינה פתחה חלקית כמחצית מאלה. לפני שאתה מבקר בפארק ממלכתי כלשהו, בדוק את מצבו במדינה. בין הפארקים הממלכתיים שעדיין סגורים במחוז לוס אנג'לס: שמורת הפרג של עמק האנטילופות בקליפורניה.

* אזור הבילוי ע"ש קנת האן באזור בולדווין הילס באל-איי פתוח כמו גם מגרש החניה שלו. (מחיר הכניסה לרכב הוא 6 $ בסופי שבוע ובחופשה, חינם בימי חול.) גני שעשועים ואזורי פיקניק בפארק עדיין מוגבלים.

• לולאת קערת הוורדים של פסדינה, שביל ההליכה באורך 3.1 קילומטר סביב האצטדיון המפורסם, נפתח מחדש ב- 13 במאי. אתר הספרייה של הנטינגטון, מוזיאון האמנות והגנים הבוטניים בסן מרינו סגור עד להודעה חדשה, אך הוא "פעיל באופן פעיל על פתיחת תוכניות מחודשות", כך נכתב השבוע באתר.

• גני Descanso בלה קנאדה פלינטרידג 'נפתחו מחדש ב- 16 במאי; יש לרכוש כרטיסים מראש.

* אזור הבילוי הלאומי של הרי סנטה מוניקה, החוצה את מחוז לוס אנג'לס וונטורה, פתח מחדש את רוב מסלוליו, חניוניו, והשירותים. שני מרכזי המבקרים בו נותרו סגורים, וכך גם קניון סולסטייס, וכמה אזורים שנפגעו משריפת וולסי בשנת 2018, וחניונים לאורך כביש החוף הפאסיפי. שירות הפארק הלאומי קורא למטיילים ללבוש כיסויי פנים ולשמור מרחק מאחרים.

• מחוז ונטורה איפשר פתיחת חופים (כל עוד המבקרים שומרים על מרחק ואינם מתמהמהים), מגרשי גולף וחנויות אופניים.

• מחוז אורנג 'פתחה מחדש את חופי הים בהגבלות. כמו במחוזות L.A. ונטורה, החניונים הצמודים לחוף נשארים סגורים. 

איך מתפשט COVID-19 בסביבת החוף?

כאמור, כמעט אף אחד בחופי העיר לא לובש מסכות פנים. המון שיזופים, רבים בקבוצות גדולות, בנוסף לרוכבי אופניים בשביל האופניים ובטיילת. כל זה, מובן, מעלה המון שאלות וחששות בריאותיים, במיוחד כשיש מידע כל כך סותר על המדיה החברתית על אופן התפשטות הנגיף.

למשל, כיצד נדע אם קבוצות של שיזוף (אסור) הם בני משפחה המסתתרים במקום (מותר) או קבוצות של חברים שאינם גרים יחד מסתובבים בסמיכות (אסור)? מדוע זה בסדר לרוץ על החוף, אבל לא לשבת על החוף? ועד כמה עלינו להיות מודאגים לבריאותנו האישית – והקולקטיבית, אם אנו בוחרים ללכת?

חלק ניכר מהמידע על התפשטות COVID-19 אינו מאומת. זה חלקית מכיוון שזה חדש, ובחלקו מכיוון שמדע ורפואה הם לעתים נדירות מדויקים. ד"ר פיטר צ'ין-הונג מתמחה בהפצת מחלות זיהומיות ב- UC סן פרנסיסקו. הוא אומר שלמרות שאיננו יודעים בדיוק כיצד COVID-19 מתפשט באוויר, אנו יודעים שרוב הנגיפים האחרים מתפשטים לא יותר משלושה מטרים, בממוצע, דרך טיפות מוטסות מהאף והפה. הסיבה לכך היא שהטיפות כבדות ונוטות ליפול על האדמה בטווח זה של מטר. הכלל  – שני פיט למרחק חברתי כולל שלושה פיט נוספים, כאזור חיץ לצורך ביטחון נוסף.

צ'ין-הונג אומר שאם אתה נשאר במרחק של מטר וחצי מאנשים אחרים בזמן ההליכה על החוף, יש לך סיכוי נמוך להידבק בווירוס. גם אם האדם שנמצא במרחק של מטר וחצי משתעל או מתעטש, הסיכוי שהטיפות הללו יגיעו לאף ולפה שלך הוא נמוך מאוד. "אני חושב שהמקומות הפגיעים על החוף, למען האמת, הם מתקני השירותים; זה מה שאנשים צריכים להימנע מלבקר בהם או להיות קצת יותר זהירים איתם. גם אחרי שאתה שוטף ידיים, אתה עדיין נוגע בכפתור היציאה כדי לצאת".

ומה על הרוח? רוח מוגברת, שכידוע נפוצה בחוף, לא משנה את ההסתברות הנמוכה להתכווצות COVID-19 על החוף. ד"ר דין בלומברג, פרופסור מטעם UC דייויס המתמחה במחלות זיהומיות בילדים, אומר כי טיפות האוויר הנישאות הנושאות את הנגיף אינן מתפשטות רחוק יותר מגובה מטר, עם או בלי רוח. "[מחקרים] מציעים שהעברה בחוץ נדירה מאוד," אמר. "הרוב המכריע של ההעברה מתרחש בתוך הבית. נפח האוויר האינסופי כמעט בחוץ מדלל את הנגיף הרבה יותר מנפח האוויר המצומצם בתוך הבית."

ד"ר צ'ין-הונג מסכים ומוסיף כי הרבה מההתפרצויות שראינו נגרמו על ידי אנשים שהסתובבו במשך תקופות ארוכות במרחב סגור, כמו אוטובוסים, בית אבות או חזרות מקהלה. על החוף או השביל, אם אתה מודאג, חבוש מסיכה. ואם מישהו עובר לידך קרוב יותר ממטר וחצי, אל תהסס להפנות את הפנים שלך מהן (גם אם זה מרגיש גס רוח).

ומדוע הליכה על החוף מותרת, אך לא ישיבה עליו? חשיפה ממושכת לנגיף מגדילה את הסיכוי שלך להידבק בו, אומר ד"ר צ'ין-הונג. זו הסיבה שהליכה היא פעילות בסיכון נמוך יותר מאשר ישיבה במקום. כשאתה חולף על פני אדם אחר, אתה רק קרוב אליו כמה שניות, לכל היותר. אבל כשאתה יושב ליד קבוצת אנשים במשך תקופה ממושכת, אפילו אם אתה נמצא במרחק של מטר וחצי, אתה נחשף לטיפות נוספות. "כשאנשים הולכים לחוף הים הם מסתובבים שעות אחד ליד השני", אמר. "זה כאשר אירועי ההסתברות הנמוכה [הנגיף המתפשט בחוץ] מצטברים במצטבר לאירוע הסתברות גבוה יותר".

אבל יש גם הסבר אפשרי אחר. צ'ין-הונג אמר שמבחינת בריאות הציבור, מתן אפשרות לאנשים לשבת על החוף עשוי לעודד התנהגות רגועה יותר באופן כללי. אם אנשים כבר שוכבים על החול, יתכן שהם נוטים יותר לשתות משקה או להוריד את המסכה כדי לאכול נקניקיה, הוא אמר, מה שעלול לקרב אותם יותר משני מטרים זה מזה.

"איך אתה הולך לאכול את הנקניקייה הזו אפילו להוריד את המסכה?" הוא אמר. "ומה אם הנקניקייה תיפול על השמיכה לידך. האם תושיט יד לתפוס אותו? זה אומר לשים את האף והפה שלך ליד האף והפה של מישהו אחר."

הרבה אנשים הם כמעט כל עניין הבידוד. עברו חודשיים, הגענו לעייפות הסגר, והיותנו על החוף עשויים לגרום לנו לחזור להתנהגות הרגילה הלא כל כך מדוקדקת שלנו, אפילו בלי להבין זאת. "כשאתה על החוף עם חבריך, אתה הולך להירגע," אמר. "יכול להיות שיהיה לך מקרר יין או טופר לבן או כל מה שפופולרי בימינו. ואתה תהיה יותר רפה. זה אותו דבר עם אצטדיונים בחוץ. בטח, אתה יכול להקים אצטדיונים שיושיבו אנשים במרחק של מטר וחצי זה מזה, אבל אף אחד לא עומד לדבוק בחוקים, עם כל הרגש של המשחק והאלכוהול הכרוכים בכך". המלצות לבריאות הציבור אינן מתקבלות עבור האדם, הוא הסביר. הם מיועדים לקהילה בכלל. "אז כשפקידים קובעים את הכללים האלה הם לוקחים בחשבון שהרבה מאוד אנשים לא יכבדו אותם.

ומה על ריצה? ריצה לא מפיצה את הנגיף הרבה יותר מאשר הליכה, אומר ד"ר צ'ין-הונג. אם תצייר מפה של הטיפות היוצאות מפיו של רץ, זה היה נראה כמו משפך. כשהטיפות הללו נסעו במרחק של מטר וחצי מהרץ (זכרו, כוח המשיכה גורם להם ליפול על האדמה), היו כל כך מעטים כאלה, עד כי ככל הנראה ההעברה עדיין תהיה נמוכה. בנוסף, הרץ ככל הנראה נע במהירות ולכן יעביר מישהו אחר אפילו פחות זמן, מה שיוריד את זמן החשיפה. מישהו שרץ סביר יותר להיות בריא, מאשר אדם בבית חולים או בית אבות. "כל הדברים האלה גורמים לי לחשוב שזה סיכון קטן מאוד, אם בכלל," הוא אומר. "הייתי דואג יותר מלשכב על החוף".

ומדוע השחייה בסדר? את וירוס Coronavir לא ניתן להעביר דרך מים. גלישה ושחייה הם בסיכון נמוך מכיוון שמדובר בפעילות המתבצעת לבד או בקבוצה קטנה, קרוב לוודאי שאנשים מסתכנים יותר בבית, ביחד.

כמו כן, אין צורך לשטוף את החלק התחתון של הנעליים שלך לאחר ריצה, אלא אם כן אתה ממש משפשף את הידיים שלך בתחתית הנעליים ואז מכניס את הידיים לאף שלך או לפה שלך, אומר צ'ין-הונג. אם תחליט ללקק ישירות את החלק התחתון של הנעל שלך, אנחנו באמת לא יכולים לעזור לך…

Featured

חג השבועות: האור של חיי נצח

Published

on

חג השבועות חל ב-ו׳ בסיוון ומקושר למזל תאומים. ע״פ המסורת בני ישראל יצאו ממצרים בט״ו בניסן ( ליל הסדר) ו50- ימים לאחר מכן חנו מתחת להר סיני על מנת לקבל את עשרת הדברות . ביום זה התגלה האור של חיי נצח. כל סוג של חיסרון אשר היה קיים התמלא באורו של הבורא. כל החולים הבריאו, כל העיוורים חזרו לראות, וכל בעלי המום נרפאו. החושך לא יכל לעמוד בעוצמתו של האור אשר התגלה ביום השישי של מזל תאומים.

השם שבועות מרמז על סיום ספירת העומר, הנמשכת כשבעה שבועות, אשר בסיומה מתגלה האנרגיה המאפשרת לכל אדם לגלות מי הוא באמת. חכמת הקבלה מלמדת כי הסיבה לכך שהתורה ניתנה בחודש השלישי (סיוון) ביום השישי שלו (ו׳ בחודש שווה פעמיים שלוש) מקושרת לשלושת הכוחות העיקריים ביקום  אשר התגלו בזמן בריאת העולם.

מבנה האטום ומתן תורה

שלושת הכוחות שהתגלו בזמן הבריאה מייצגים כח של איזון והם הבסיס לכל החומר הקיים ביקום. הכוח הראשון הנקרא הרצון לקבל, מקושר עם יד שמאל, ומאפשר לנו למשוך את כל מה שאנו רוצים לקבל בחיינו. לעומתו ,ישנו כוח הנקרא הרצון לתת, המקושר עם יד ימין ומאפשר לנו לתת ולהיות כמו הבורא. הכוח השלישי הוא הכוח המאזן בין השניים. שלושת כוחות אלו קיימים בכל אטום: האלקטרון המייצג את הרצון לקבל, הפרוטון המייצג את הרצון לתת והנייטרון אשר אינו נוטה לשום צד, אך יוצר את האיזון בין שניהם. חג השבועות, הוא חג מתן תורה, מביא עמו את האנרגייה המאוזנת בין שלושת הכוחות הללו לכל היקום.

כאשר המקובלים כינו את התורה בשם ״ תורת אמת״ הם ידעו את הצופן של המילה אמת: האות א' היא האות הראשונה באלף בית, האות ת' היא האות האחרונה, והאות מ' היא האות האמצעית. המילה ״אמת״ מלמדות אותנו כי התורה מכילה בתוכה את האנרגיה האולטימטיבית של איזון בין שלושת הכוחות, ולכן החיבור לתורה יוצר איזון רוחני וגשמי כאחד.

משה רבינו, אשר נבחר להיות השליח של הבורא להעביר את האור האין סופי של התורה לעולם, היה בין הנשמות המאוזנות ביותר בעולם. השם משה כולל את שלושת האותיות המייצגות איזון מושלם: האות מ' מייצגת את הרצון לתת (מים); האות ה' מייצגת את הרצון לקבל( (האות ה מקושרת עם העולם הפיסי); והאות ש' המייצגת איזון בין השניים (לכן האות ש מורכבת משלושה קווים). אחד מ72- השמות של הבורא המעביר אנרגיה של רפואה הוא השם  מ. ה. ש, אשר כולל את שלושת האותיות של השם משה.

הגוף נוטה לחלות, כאשר אין איזון בין שני הכוחות, ולכן השם מ. ה. ש מחזיר לאדם החולה את האיזון אותו הוא איבד. מכאן אנו מבינים שהתורה ניתנה בחודש השלישי, הוא חודש סיוון, וביום השישי, הכולל פעמיים את המספר שלוש, על מנת להעביר את האנרגייה הטהורה והמאוזנת של התורה לכל העולם. התורה מכילה בתוכה את כל הרפואות לכל הבעיות שהיו ויהיו מעתה ועד גמר התיקון, מכיוון שהתורה היא למעלה מהזמן וכוללת בתוכה את כל צירופי השמות של הבורא, המשמשים כערוצים לחיבור עם האנרגיה המאוזנת והנצחית  של  האור.

בשל העובדה כי התורה כתובה בצפנים, ישנה נטייה של רבים להתחבר לסיפורי התורה המשמשים רק כמלבושים לאור הבורא. לכן ניתנה הרשות לרבי שמעון בר יוחאי לכתוב את ספר הזוהר, המאפשר חיבור ישיר ופשוט לאור. כאשר האדם מחובר, יותר לרצון לקבל שלו, תהייה לו נטייה להתנהג בצורה אנוכית, ואפילו פעולות הנתינה שלו יבואו ממקום של אגו. מאידך, כאשר האדם מחובר יותר לרצון לתת שלו, תהייה לו נטייה להדחיק את הרצונות האמיתיים שלו, ולכן ירגיש תחושה של חוסר.

הדרך הטובה ביותר להשגת איזון נפשי היא היכולת לאזן בין שני הכוחות הללו, ונקראת ״הרצון לקבל על מנת לתת״. האדם עובר תהליך שבו הוא מגדיל את הרצון שלו לקבל, על מנת שהוא יוכל להיות יותר בנתינה, ובכך להשיג שיווי צורה עם הבורא. (כאן חכמי הקבלה מלמדים על הפרדוקס, אשר מצד אחד הבורא ברא את העולם על מנת להטיב לנבראיו, ומצד שני, אין אנו יכולים לקבל שום מילוי, מכיוון שאנו נמצאים בהפכיות צורה מהבורא – כמו פלוס ומינוס אשר לא מתחברים ביחד, ולכן אנו מחוייבים לעבור תהליך של שינוי הטבע שלנו, מהרצון לקבל לרצון לתת, אשר זאת תכלית החיים). בד״כ הנטייה של רובנו היא להגדיל הכוח של הרצון לקבל, ומכאן נובע חוסר האיזון הנפשי של רובנו (לדוגמא – הסיבה לחוסר שמחת חיים היא חוסר בנתינה והתמקדות ברצון לקבל לעצמי ועוד).

מנהגי חג השבועות

״ודע כי מי שלא ישן בלילה זה ( ליל שבועות) כלל, אפילו רגע אחד, ועוסק בתורה כל הלילה, מובטח לו שישלים שנתו ולא יארע לו שום נזק בשנה זו״ (האר״י הקדוש, מצטט מספר הזוהר)

המנהג החשוב ביותר בחג הוא המנהג לעסוק בדברי תורה כל הלילה והוא ידוע  כ״תיקון ליל שבועות״. מומלץ לכל מי שרוצה להתחבר עם האנרגיה של החג, לקרוא קטע מספר הזוהר הנקרא ״ בליליא דכלה״ (ליל הכלה ) המלמד על החיבור הנדיר בין אור הבורא לביננו אשר מתרחש בלילה זה. חיבור זה משול לחופה אשר מחברת בין החתן (הבורא) לכלה (הנשמה) לכל מי שמעוניין לקבל את המאמר, אנא כתבו לי ואשמח לשלוח במייל.

האר״י הקדוש מלמד כי בכל ליל שבועות מתגלה אותה האנרגיה אשר התגלתה במעמד הר סיני: האור של חיי נצח אשר ביטל את כל המוות מהעולם. מכיוון ששינה היא אחד חלקי שישים ממוות ואילו במעמד הר סיני בני ישראל חוו את המציאות של חיים ללא מוות, ללא מחלות וללא כאוס, לכן האר״י כתב שכל אדם אשר נשאר ער בליל שבועות ועוסק בדברי תורה כל הלילה יזכה לחיים לכל השנה.

מנהג מפורסם נוסף, הוא עריכת סעודת חג המבוססת על מוצרי חלב. שורש המנהג נמצא בצבעו הלבן של החלב המייצג אנרגיה של נתינה. מכיוון שהתורה מעוררת את האדם להתנהג בדרך של חסד וחמלה עם כל הסובבים אותו. לכן נהוג לאכול בחג מוצרי חלב המכילים אנרגיה של חסד ואף ללבוש בגדים לבנים.

חודש סיוון ומזל תאומים

חודש סיוון נשלט ע״י כוכב מרקורי, הקרוי על שמו של מרקוריוס – שליח  האלים ע״פ המיתולוגיה היוונית. בעברית, נקרא מרקורי ״כוכב״ (או ״כוכב חמה״) המייצג את החיבור בין העולם הפיסי לעולם הרוחני. למרות נטייתם של בני מזל  תאומים להיות אינטלקטאולים ומהירי מחשבה הסובלים מחוסר נוחות רגשי, החודש שלהם מייצג חיבור מושלם בין העולמות.

האותיות העבריות שמחברות אותנו אל האנרגיה הרוחנית של החודש הן ר' שבראה את כוכב מרקורי, ו- ז ', שבראה את מזל תאומים. יחד הן אומרות לנו שחודש סיוון מלא באפשרות לאחדות, במיוחד בין העולם הגשמי והרוחני. כאשר אנו מחברים את האותיות, נוצרת המילה רז שפירושה סוד, וערכן הגימטרי שווה למילה אור. 

סוד ההצלחה בעולם הוא היכולת להתחבר לכח האור של הבורא ולהעבירו לאחרים.

בחודש זה, תינתן ההזדמנות לכל מי שמבקש להעמיק ולגלות את המשמעות הרוחנית האמיתית המסתתרת מתחת לפני השטח של העולם הגשמי. זהו חודש בו כדאי להתמקד בפיתוח יחסים עם אחרים ולהעצים את הרצון הרוחני שלנו לגדול ולהיות האדם שאנו אמורים להיות. זהו זמן ליצור איחודים בכל תחומי החיים ובעיקר להתאחד עם האמת שכל אחד ואחת מאיתנו באנו לגלות בעולם: האמת על עצמנו. מה שאנו חושבים על עצמנו לא קרוב בשום צורה למי שאנו מסוגלים להיות. החלומות הכי גדולים שלנו, הם רק קצה הקרחון למה שאנו מסוגלים לעשות. חג שבועות מגלה לכל אדם שהקשר הכי חשוב בחיים הוא הקשר לאור הבורא ואשר ניתן להשיגו רק דרך שינוי וגדילה רוחנית. זאת מהותה האמיתית של חכמת הקבלה.

מזכיר לכולם, כי ב-1 ביוני אתחיל ביחד עם רחל אשתי, את קורס קבלה 1 און ליין, ללא עלות, למשך 10 מיפגשים, לכל דוברי השפה  העברית בעולם. ניתן לקבל פרטים בפייסבוק: Avner Madar.

חג שבועות שמח לכולם!

ליצירת קשר: avner.madar@kabbalah.com

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות