Connect with us

Featured

קרובי המשפחה שלכם מתכננים לטוס אליכם הקיץ וצריכים ויזה? תשכחו מזה

Published

on

אלפי ישראלים שתכננו לטוס לארה"ב קיבלו תור לראיון לקבלת ויזה – בעוד שנה, ונאלצו לבטל את החופשה שהוזמנה. הסיבה: האמריקאים כמעט ולא מקבלים קהל

אם קרובי המשפחה שלכם, חברים או סתם חבר'ה שבאים להתנחל אצלכם קצת חושבים על חופשה בקיץ או בחגי תשרי השנה ואין להם ויזה – הם ככל הנראה יכולים לשכוח מזה. מי שניסה להזמין בימים אלה תור לראיון בקונסוליה לצורך קבלת ויזה לארה"ב קיבל זימון לאוגוסט 2022 – בעוד יותר משנה, כך שספק אם הם יצליחו להגיע לאמריקה גם בקיץ הבא…

זה התחיל בגלל הקורונה. שגרירות ארה"ב בישראל, כמו כל השגרירויות שלה בעולם, נסגרו לקבלת קהל במרץ 2020. הן נפתחו חלקית רק במרץ 2021 והן מקבלות מעט מאוד קהל. השגרירויות נותנות קודם כל עדיפות לאזרחים אמריקאים, כך שנותרו מעט מאוד תורים לישראלים שמבקשים להוציא ויזה לארה"ב.

אלפי ישראלים שבשבועות האחרונים הגישו בקשת ויזה קיבלו מועדים לראיון אצל הקונסול בעוד שנה ושנה וחצי. וזה לא ממש משנה מה סיבת הנסיעה: אין מועדים קרובים לראיונות גם אם אתה צריך לטוס לארה"ב לחתונה של אחיך או של הבן שלך, לבר מצווה של קרוב משפחה או לברית מילה לנכד.

אפשר אמנם להקדים תורים בגלל סיבות רפואיות, אך זו בערך הסיבה היחידה. ישראלים שמיהרו להזמין חופשה בארה"ב, שנפתחת אט-אט, נאלצו לבטל את החופשה לאחר שהתברר להם שלאחד מבני המשפחה אין ויזה תקפה, ולהנפיק ויזה חדשה הם יוכלו בעוד שנה או שנתיים.

לדברי עו"ד ליעם שוורץ, המתמחה בתחום, "כמעט שאי אפשר להשיג תור לוויזת תייר בשום קונסוליה אמריקאית ברחבי העולם. הטיפ הטוב ביותר הוא שבהרבה מקרים אפשר לחדש ויזת תייר בקלות באמצעות הדואר וללא הצורך בתור בקונסוליה, אם פג תוקפה של הוויזה הקודמת לפני פחות מ-4 שנים".

מי שמילא את הוואקום הן חברות ישראליות שמציעות תמורת מאות שקלים להקדים את התור לקונסול. שלם 500 שקל וקבל תור VIP. החברות הללו פועלות על דעת עצמן ובמקרים רבים, ישראלים שפנו אליהן לא קיבלו מענה וכספם ירד לטמיון. 

משגרירות ארה"ב נמסר: "השגרירות בירושלים והשלוחה בתל אביב מתאמים פחות שירותי ויזה באופן משמעותי מכיוון שהסטנו חלק גדול מהמשאבים שלנו למתן שירותים לאזרחים אמריקאים. אנו מעודדים את אלה שבעבר החזיקו ויזה לבחון את האתר שלנו כדי לראות אם הם זכאים לקבל שירות בדואר. בעניין פגישות ויזה אישיות, אנו נותנים עדיפות למטיילים עם צרכים דחופים ובהם סטודנטים, חילופי מבקרים וויזות עבודה זמניות. לצערנו, אנו לא מסוגלים לפתוח עוד ראיונות ויזה לתיירים עד שהצרכים הדחופים יתמלאו. מי שמבטיח ראיונות מוקדמים בתמורה לתשלום או כל מי שטוען שיש לו יחסים מיוחדים לשגרירות – משקר. השירותים האלה אינם לגיטימיים".

Featured

ביידן לאחר הפגישה עם נשיא רוסיה: "הסכמנו לעבוד ביחד ולוודא שלאיראן לא יהיה נשק גרעיני"

Published

on

לאחר ארבע שעות פגישה, ביידן ופוטין סיכמו על השבת השגרירים למדינות • במסיבת העיתונאים שלאחר הפגישה, דחה פוטין טענות שרוסיה מעורבת בתקיפות סייבר נגד ארה"ב • מנגד, הנשיא ביידן חשף במסיבת העיתונאים כי ארה"ב הבהירה שלא תסבול הפרות ריבונות הפרעה לבחירות"

פסגת ז'נבה: לאחר כארבע שעות, תמה הפגישה בין נשיאי רוסיה וארה"ב וביידן נראה עוזב את הווילה שבה נערכך המפגש. למעשה הפגישה התחלקה לשני מקטעים, אחד בין הנשיאים בלוויית שרי החוץ שנמשכה כשעה וחצי, והשנייה מורחבת עם יועצים משני הצדדים שנשמכה כשעה – סה"כ פחות מגפי שמתוכנן. לאחר הפגישה השניים הסכימו על השבת שגרירי המדינות למוסקבה ולשווינגטון לאחר שהוחזרו למדינותיהם בשנה שעברה.

הפגישות נמשכו כשעתיים וחצי עד שלוש שעות, אבל בין לבין התקיימו התייעצויות פנימיות של הצדדים כך שבאופן רשמי המפגש כולו ארך כארבע שעות.

הנשיא פוטין היה המנהיג הראשון שפנה לכתבים לאחר הפגישה ואמר כי הפגישה הייתה בונה, ללא עוינות והראתה את השאיפה להבנת אחד את השני.  בה בעת, פוטין אמר שרוסיה וארה"ב חולקות באחריות בעבור היציבות הגרעינית וכי הן יערכו שיחות על האפשרות לשינויים מסויימים באמנה למניעת התחמשות שחודשה לאחרונה.

זמן מה אחרי פוטין, נשיא ארה"ב ביידן העניק הצהרה לתקשורת ובה אמר: "אני לא נגד רוסיה, זה למען העם האמריקני. יצירת קשרים עם העולם והגנה על העם שלי – זה האחריות שלי". 

ביידן במסיבת עיתונאים לאחר הפגישה. מקור: אי.פי

בהמשך דבריו, אמר הנשיא ביידן כי "הנשיא חייב לעמוד למען ערכים דמוקרטיים, זה חלק מהדנ"א של האומה שלנו, ולכן זכויות אדם תמיד יהיו על השולחן, זה לא דווקא נגד רוסיה, איך אני אהיה נשיא ולא אדבר על הפרות זכויות אדם? אמרתי לו שאנחנו תוצר של רעיון (ארה"ב) ולכן אנחנו מיוחדים. אנחנו לא מקבלים את הזכויות שלנו מהממשלה, אנחנו זוכים בהם מעצם לידתנו, זה מה שאמרתי לו, ולכן נציג בפניו את חששותינו סביב נבלני וזכויות אדם".

בהמשך ביידן המשיך לספר על השיחה שערכו ואמר: "אמרתי לו שלא נסבול הפרות של הריבונות שלנו והפרעה לבחירות – אמרתי לו שאנחנו צריכים דרך לפעול בצוותא. דיברנו על הצעדים שונים ליציבות, על סייבר, על הפצת נשק והסכמנו על דיאלוג בילטרלי ליציבות – כלומר להביא ביחד למנגנון בין הצבאות שלנו. אני מאמין שפוטין לא רוצה מלחמה קרה נוספת".

ביידן התייחס לאירועי ביטחון שונים שהם רוסיה הייתה מעורבת והסביר: "אמרתי שאסור לתקוף תשתיות מסויימות – נקודה – 16 ישויות מוגדרות שהם חיוניות לתשתיות בתחום האנרגיה ובתחומים נוספים. אמרנו שהמומחים של שני הצדדים יגדירו מה אינו ניתן לתקיפה. כמו כן, דנו על עבודה משותפת למען מזדרון מזון בסוריה וגם כדי לוודא שאיראן לא תשיג נשק גרעיני.  היה חשוב להיפגש פנים אל פנים כדי שלא יהיו טעויות בהבנה בינינו".

בהמשך דבריו, הנשיא פוטין התייחס גם למצב זכויות האדם ברוסיה ולמעצרו של אלכסיי נבלני. ביידן סיפר שבמהלך השיחה עם הנשיא הרוסי הוא אמר: "הבהרתי לו שלמותו של נבלבני יהיו השלכות הרסניות לרוסיה".

הנשיא פוטין במסיבת העיתונאים לאחר הפגישה עם ביידן. צילום: רויטרס

במסיבת העיתונאים של פוטין, שנראתה אגרסיבית מהרגיל, דחה פוטין טענות שרוסיה מעורבת בתקיפות סייבר נגד ארה"ב, וקבע שמספר התלונות הרוסיות בעניין כלפי ארה"ב גדול יותר והם לא מקבלים הסברים מהאמריקנים. פוטין עוד ציין כי ביידן העניק לו הסברים על הכינוי "רוצח", והוא קיבל אותם, אבל עקץ בחזרה ואמר כי "אנשים נרצחים בארה"ב ברחובות, האמריקנים הרגו אזרחים באפגניסטן, אז מי הם הרוצחים?".

פוטין התייחס במסיבת העיתונאים גם למצבו של אלכסיי נבלני והוא אמר כי הוא הפר את החוק בכוונה ואף מקבל כסף מהאמריקנים לפעול נגד רוסיה. בהמשך דבריו נשיא רוסיה גם הדגיש ואמר: "לא הגדרנו קווים אדומים, אבל הסכמנו לעבוד ביחד על הגנת סייבר ויציבות אסטרטגית".

בד בבד, הנשיא אמר כי ביידן מאוזן ומנוסה, פוליטיקאי ותיק, דיבר על משפחתו ועל אמו. זה מראה את ערכיו המוראליים. דיברנו באותה שפה. לא צריכים להסתכל בעיניים ולחפש נשמה או להצהיר על אהבה נצחית. לא היו לי אשליות בקשר למפגש. ביידן לא הזמין אותי לוושינגטון ואני לא הזמנתי אותו לרוסיה. התנאים צריכים להבשיל לפגישות כאלו

"אדוני הנשיא אני מודה לך על יוזמתך להיפגש היום", אמר פוטין כשהוא יושב לצדו של ביידן והוסיף: "ביחסי ארה"ב-רוסיה הצטברו נושאים רבים שדורשים מפגשים בדרגים הגבוהים ביותר". ביידן השיב כי הם ינסו לקבוע אזורים של שיתוף פעולה ואמר כי "זה תמיד עדיף להיפגש פנים מול פנים".

שני המנהיגים ישבו בחדר הספרייה בוילה, בנוכחות שרי החוץ שלהם. מפגש הפסגה אמור להימשך בין ארבע לחמש שעות ללא הפסקה.

מפגש אמריקני-רוסי לא אירע במשך שלוש שנים, וזה המפגש הראשון בין פוטין לביידן, מאז נכנס האחרון לבית הלבן.

השיירה של הנשיא פוטין, אי.פי.איי

המפגש מתנהל על רקע אווירה מתוחה ביותר בין שתי מעצמות העל, כשעל הפרק שורה של נושאים מעוררי מחלוקת: מלחמת הסייבר נגד מטרות בארה״ב וההאשמות האמריקניות בדבר מעורבות רוסית בבחירות לנשיאות, המעורבות הצבאית הרוסית באוקראינה והתמיכה בדיקטטורה בבלארוס.כמו כן, דיכוי האופוזיציה הרוסית וענייני זכויות אדם והסכמים להגבלת מירוץ הנשק.

ביידן הבהיר לפני המפגש שבכוונתו להציב בפני פוטין ״קווים אדומים״ בעניינים שבמחלוקת בין שתי המדינות. פוטין, מצדו, הביע תקווה שניתן יהיה לבסס מערכת יחסים ״צפויה״ עם ארה״ב, בניגוד ל-״אימפולסיביות״ שאפיינה את ממשל טראמפ.

פעילי אופוזיציה רוסיים הציבו בחוצות ז׳נווה שלטי מחאה גדולים נגד הנשיא הרוסי ונגד הרעלתו ומעצרו של מנהיג האופוזיציה, אלכסיי נבלני. הנשיא ביידן התריע מפני השלכות מותו בכלא הרוסי ועל מעמדה הבינלאומי של רוסיה.

באדיבות מערכת ישראל היום

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות