רב הקהילה שנטבחה: "הם כולם היו אהובים, קשה לתאר אותם עוד לפני שהוספדו" - שבוע ישראלי
Connect with us

ארה"ב-ישראל

רב הקהילה שנטבחה: "הם כולם היו אהובים, קשה לתאר אותם עוד לפני שהוספדו"

Published

on

הרב ג'פרי מאיירס, ששבעה מבני קהילתו נרצחו בבית הכנסת עץ החיים בפיטסבורג, מתראיין לראשונה אחרי הטבח המזעזע • "עזרתי להוציא את מי שיכולתי, אבל היו שמונה מאחור ורק אחד מהם שרד, שבעת האחרים נרצחו" • "יהיו שעות טובות, יהיו שעות קשות – אבל אנחנו יחד"

מאת: יוני הרש, פיטסבורג // ישראל היום
"מה שאני אומר עכשיו לחברי הקהילה שלי זה לנסות להתמודד עם הדברים שעה אחר שעה. אפילו לא יום אחרי יום. יהיו שעות טובות, יהיו שעות קשות. אבל אנחנו ביחד, אף אחד לא לבד. אנחנו נעבור את זה יחד. זו המשמעות של קהילה". כך, כשקולו נשבר ועיניו נוצצות, סיפר הרב ג'פרי מאיירס, רבה של קהילת עץ חיים בפיטסבורג, על הניסיון להנהיג את בני קהילתו באתגר הגדול שהיה להם אי פעם – התאוששות מהטבח האנטישמי הקשה ביותר בתולדות ארצות הברית.
הקושי של מאיירס לדבר ניכר. המילים יוצאות לאט, ברור כי כרגע השתיקה נוחה לו יותר. אבל בראיון ראשון לכלי תקשורת ישראלי מאז הטבח שגבה את חייהם של 11 בני אדם, שבעה מהם מקהילתו, הרב הקונסרבטיבי מבקש להעביר מסר אחד חשוב, אמונתו וביטחונו בעתיד לא התערערו. "האמונה שלי, הידיעה שלי שנצליח להתגבר, נמצאות עמוק בכור מחצבתי", הוא אומר ל"ישראל היום". "שום דבר לא ישבור זאת".
מאיירס, שסיפר כי עוד לא כתב את ההספדים להלוויות הצפויות, התקשה להכביר במילים על בני קהילתו שנרצחו, ולדבר עליהם בלשון עבר. "כולם היו בני אדם יפים, מתוקים ואוהבים, כל אחד מהם", תיאר. "הם היו שם כל שבוע בבית הכנסת, לפני שהתחלנו, במושבים הקבועים שלהם. קשה לשים את זה במילים עוד לפני שהספדנו אותם".
מעבר לאתגר הרוחני, למאיירס יש כעת לא מעט אתגרים לוגיסטיים, בראש ובראשונה האתגר הוא היכן לכנס את בני קהילתו, כאשר ברור לכל כי בניין בית הכנסת לא יהיה פעיל לפחות כמה שבועות. "אנחנו עדיין לא יודעים איפה הקהילות שלנו יתכנסו", אמר. "שלושתנו (הרבנים ששלוש קהילותיהם פועלות בבית הכנסת, י"ה) נצטרך לשבת ולדבר על זה. נצטרך להחליט איפה יהיה הבית, איפה ננהל את התפילות. בתי הכנסת הסובבים היו נפלאים והציעו את כל העזרה שאנחנו צריכים. אנחנו נשב השבוע, אחרי שנתגבר על ההלם הראשוני, וננסה להבין מה קורה".
מאיירס שוחח איתנו דקות ספורות לאחר הופעתו הפומבית הראשונה מאז הטבח, בטקס תפילה המוני שהתקיים שלשום לכבוד הקורבנות. מול יותר מ-2,000 בני אדם, שמאות מהם עמדו בגשם שוטף, סיפר הרב על הירי והשעות הקשות אחריו. "התחלתי את התפילות ב-9:45, הירי התחיל דקות ספורות אחר כך", שחזר. "היו 12 מאיתנו בהיכל. עזרתי להוציא את מי שיכולתי שישב מקדימה, אך לדאבוני שמונה היו מאחור, רק אחד מהם שרד, שבעת האחרים נרצחו".
מאיירס הגדיר את עצמו בתור "קורבן, שורד ואבל. לא הצלחתי לישון אתמול בלילה", סיפר. "פניתי אל השמיים, אל האל. אז הקב״ה, למה אנחנו? המקום הקדוש שלי חולל. מה שאני רוצה לא תוכל לתת לי. לא תוכל להשיב את 11 הנפשות הנפלאות האלו, לא תוכל להשיב לאחור את השעון". אך על אף הזעם, רוב נאומו של מאיירס התרכז במסרים של אהבה, של סובלנות, של חוזק. "אני מוצף בימים האחרונים באהבה", אמר. "עם אהבה מביסים שנאה. לא ניתן לשנאה להביס אותנו. אנחנו יכולים לבחור בטוב, זה תלוי בנו. למילים של שנאה אין מקום בפיטסבורג. עץ החיים איבד שבעה ענפים ולמעשה 11. אבל אנחנו פה כבר 154 שנה ויש לנו עוד הרבה ענפים. אנחנו נגדל ענפים חדשים. זה מתחיל בצעד אחד – הפסיקו את השנאה".
הרב ג'ונתן פרלמן, רבה של קהילת אור חדש שחולקת את בית הכנסת עם בית הכנסת עץ החיים, הבטיח גם הוא בטקס להתגבר. "גדלתי כאן", סיפר. "אנחנו משפחה, הלב שלי שייך לעיר הזאת. תמיד אמרתי שפיטסבורג היא העיר החברותית ביותר בעולם. מה שקרה אתמול לא ישבור אותנו ולא יהרוס אותנו. נמשיך לשגשג, נמשיך להתפלל, נמשיך לשיר, נמשיך במורשת ההיסטורית שלנו בעיר. איבדנו שלושה עמודי תווך בקהילה שלנו – הם היו רוצים שנמשיך הלאה".

הרב ג'פרי מאיירס

הרבה שריל קליין, שקהילתה דור חדש היא הקטנה והשלישית בבית כנסת, סיפרה כי הייתה מחוץ לעיר בשבת. "הקהילה שלנו קטנה וחזקה", תיארה. "תמיד הכלנו וקיבלנו. אני לא מצליחה להרגיש דבר היום. אם לא הייתי מחוץ לעיר בשבת הייתי שם, בבניין. אנחנו בהלם וכואבים. שנאה ואנטישמיות אינם חדשים, הם אינם נעלמים. אנחנו שבורים אבל מעשי האלימות האלו לא יגדירו אותנו. לעולם לא ניתן לשנאה לנצח. אנחנו שורדים".
בתום הטקס, כשהם מוקפים במאות אנשים, הצליחו שלושת הרבנים לחמוק לרגע אחד לבד. כשהם עוד על הבמה, שלושתם התחבקו ופרצו בבכי שפילח את האולם. יחד הם יצטרכו לעמוד באתגר הקשה של חייהם – להרים את השברים של קהילותיהם ולצאת מחוזקים מטרגדיה שקשה לתאר נוראית ממנה. לפי הקולות שנשמע שלשום – נראה שהם מודעים לגודל המשימה.

ארה"ב-ישראל

מה קורה כשמלך הביצה בישראל מנסה להשתלב בתעשייה ההוליוודית

Published

on

בעונה החדשה והמצופה של "איש חשוב מאוד", יהודה לוי מנסה את מזלו כשחקן אנונימי בלוס אנג'לס

לוי. מנסה להזניק את הקריירה מעבר לים

יהודה לוי חוזר – בטיזרים הרישמיים לעונה החדשה של הסידרה איש חשוב מאוד. העונה השנייה של הסדרה המצליחה של HOT, זאת שגילתה לנו את אלמה דישי, ולא פחות חשוב – זאת ש(ספק) עסקה בסיפור הפרידה של לוי ונינט טייב בחיים עצמם – תעקוב הפעם אחרי יהודה כשהוא מנסה להזניק קריירה מעבר לים.

בהתאם, העונה החדשה יוצאת מגבולות רוטשילד-שינקין בת"א – ומצולמת בלוס אנג'לס, שם מנסה יהודה, מלך הביצה בישראל, להשתלב כשחקן אנונימי בתעשייה ההוליוודית. במהלך העונה הוא יפגוש את אלי שיין (הליהוק החדש נטע ריסקין), מפיקה ישראלית קשוחה שחיה בארה"ב כבר 20 שנה, שתנסה לעזור לו להשתלב כשהיא בעצמה עושה הכול כדי להתרחק מהמקום ממנו היא באה.

העונה הראשונה של איש חשוב מאוד עלתה ב-2014, והיתה בין החלוצות בגל הסדרות העוסקות ב'שחקנים שמגלמים את עצמם בסדרה על עצמם', שהתחיל בטלוויזיה האמריקאית אי שם באייטיז עם סיינפלד (ואז תרגיע, לואי ועוד) ומאוחר יותר בארץ עם צומת מילר אדיר מילר), לצבי יש בעיה (צביקה הדר), נפלת חזק מיקי גבע) וחיים שלי (קובי מימון).

הסדרה של היוצרת והבמאית שירלי מושיוף עוררה עניין מהפרק הראשון, עם תוכן צהוב וממכר יותר מהאח הגדול, וגם קטפה תארים כמו "סדרת הדרמה הטובה ביותר" ו"השחקן הטוב ביותר". אז יאללה יהודה, ברייק איי לג.

המשך לקרוא

ארה"ב-ישראל

עזרא מילר על הוליווד: ״אנחנו עובדים בתעשיית מין"

Published

on

השחקן היהודי עזרא מילר, שכיכב לצידה של גל גדות ב"ליגת הצדק", מספר בריאיון למגזין "ההוליווד ריפורטר" על החוויה המטרידה שעבר ועל הקלות שבה מתייחסים למין בלוס אנג'לס: ״מפיק ובמאי הגישו לי אלכוהול כשהייתי קטין"

יככבו בסרט ההמשך של "ליגת הצדק". גל גדות ומילר

המגזין ה"ההוליווד ריפורטר" פירסם השבוע ריאיון עם השחקן היהודי (והגיי המוצהר) עזרא מילר בן ה-26, במסגרת גיליון האנשים הצעירים המבטיחים בהוליווד, שם סיפר לראשונה על חוויותיו כשחקן מתחיל בניו יורק לפני כעשור ועל ההצעה המפורשת שקיבל מאנשי תעשייה בכירים. "במאי ומפיק מזגו לי יין בהיותי קטין ושאלו אותי אם ארצה לשחק בסרט על מהפכת הקהילה ההומוסקסואלית", הוא חושף. "עניתי להם – לא, שניכם פשוט מפלצות!". רגע אחרי הווידוי שנתן למגזין, מילר פרץ בבכי, והעדיף שלא להרחיב יותר על סיפורו האישי. בהמשך הוא ניצל את הבמה כדי להביע את דעתו על התעשייה ההוליוודית בצל מחאת Me Too: "יודעים מה? השיט הזה ממש לא מתקבל על הדעת! כולנו ידענו שמקרים כאלה ממש לא מקובלים, בעודנו חווים אותם. אני חושב שכולנו ידענו שאחנו עובדים בתעשיית מין".

מילר התייחס לתקופת ילדותו בניו ג'רזי, שם נולד לאימו הרקדנית מרת'ה, ולאביו היהודי רוברט ס. מילר, שעבד בחברת וולט דיסני. למרות שאימו אינה יהודייה, השחקן מגדיר עצמו כיהודי כשר ובשנה שעברה הצטרף לוונדרוומן גל גדות ב"ליגת הצדק", שם גילם את גיבור העל פלאש, אשר מיניותו הוגדרה לא פעם כקוויר כלומר- סטרייט הוא לא).

עזרא עצמו יצא מהארון כהומוסקסואל כבר ב-2012 אבל בריאיון הנוכחי הוא לא ממהר להגדיר את זהותו המינית לכדי תבנית אחת: "אני לא מגדיר עצמי כגבר. אני לא מגדיר עצמי כאישה. אני בקושי מגדיר עצמי כבן אנוש". עד שיפגוש את גדות שוב בסרט ההמשך ל"ליגת הצדק", תוכלו לראות אותו על המסך הגדול בסרט "חיות הפלא: הפשעים של גרינדלוולד" בדמותו של קרדנס ברבון.

המשך לקרוא

ארה"ב-ישראל

רשת CNN תובעת את הנשיא טראמפ

Published

on

אחרי התקרית במסע"ת: הערוץ טוען כי הנשיא ובכירים בצוותו אשמים בהפרת זכותו החוקתית של כתב הרשת, לאחר ששללו את אישור הכניסה שלו לבית הלבן

President Trump and Jim Acosta. Photo: Jim Watson/AFP/Getty Images

מאת: מערכת ישראל היום

רשת החדשות CNN הגישה תביעה נגד נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ וכמה מעוזריו ודרשה כי הבית הלבן ישיב באופן מידי את זכות הסיקור של כתב הרשת, ג'ים אקוסטה.

על פי הרשת, התביעה היא תגובה להשעיית אישור הכניסה של אקוסטה לבית הלבן. על פי התביעה שהגישה הרשת, מדובר בפגיעה בזכותו החוקתית של אקוסטה לפי התיקון הראשון לחוקה האמריקנית, המבטיח את חופש הביטוי.

בנוסף לנשיא טראמפ, הרשת תבעה גם את ראש לשכתו של הנשיא, ג'ון קלי, דוברת הבית הלבן, שרה הקבי סנדרס, סגן ראש מערך התקשורת של הנשיא, בי לשיין, מנהל השירות החשאי וסוכן השירות ששלל את אישורו של אקוסטה.

אישור הכניסה לבית הלבן של כתב רשת CNN, ג'ים אקוסטה, נשלל לאחר שזה התעמת עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ במהלך תדרוך עיתונאים בבית הלבן לאחר בחירות האמצע.

בשלב השאלות, אקוסטה קיבל את זכות הדיבור וניסה לשאול את הנשיא על אודות מדיניות ההגירה בגבול מקסיקו. "הנה אנחנו מתחילים", השיב הנשיא בעוד הכתב מדבר. אקוסטה שאל את הנשיא האם הוא עורך "דמוניזציה" לאותם מהגרים. טראמפ השיב כי הוא רוצה ש"כולם ייכנסו באופן חוקי".

לאחר שהנשיא ניסה לעבור לענות לשאלתו של כתב אחר, אקוסטה סירב למסור את המיקרופון. טראמפ הורה לעיתונאי "להניח את המיקרופון" ואחת מעובדות הצוות בבית הלבן ניסתה לקחת לו את המיקרופון, אך אקוסטה לא ויתר.

לאחר שהעיתונאי בכל זאת התרצה ומסר את המיקרופון, הנשיא החל לתקוף. "ב-CNN צריכים להתבייש שאתה עובד עבורם", אמר טראמפ. "אתה חצוף, אדם נוראי. אתה לא צריך לעבוד עבור CNN".

המשך לקרוא

אירועים קרובים

נוב
16
ו
17:57 השבת אצל יניב!!
השבת אצל יניב!!
נוב 16 @ 17:57 – 18:57
השבת אצל יניב!!
השבת אצל יניב" מזמינה אותכם לארוחת שבת באווירה ישראלית עם מלא יהודים מכל רחבי העולם. שירים, הכרויות, הפתעות ועוד. מוזמנים לבדוק בדף הפייסבוק השבת אצל יניב, או ליצור קשר בטל': 877-969-1932. שבת שלום!
22:00 Tiesto @ Academy
Tiesto @ Academy
נוב 16 @ 22:00 – 23:00
Tiesto @ Academy
Doors open at 10pm. 21 & over. About this Event Friday, November 16th Insomniac presents Tiesto Dress code strictly enforced. No sandals or flip-flops. No shorts, baggy jeans or tank tops with sleeveless shirts. Tennis[...]
נוב
17
ש
19:00 Taste Buds Hummus & Hashish Night @ Rita House
Taste Buds Hummus & Hashish Night @ Rita House
נוב 17 @ 19:00 – 22:30
Taste Buds  Hummus & Hashish Night @ Rita House
Hummus & Hashish is coming back by popular demand! We're going to focus on our favorite Mediterranean dish & feature Hummus creations by 5 different chefs. Each guest will receive a mini Hummus dish from each chef, and[...]
20:00 מופע מוזיקה ושירה בינלאומי בוואל... @ וואלי בית שלום
מופע מוזיקה ושירה בינלאומי בוואל... @ וואלי בית שלום
נוב 17 @ 20:00 – 23:00
מופע מוזיקה ושירה בינלאומי בוואלי בית שלום @ וואלי בית שלום
הזמר הבינלאומי יבגני שפובלוב, המוכר לכולנו בעיקר מאז הופעתו המשותפת והנפלאה דואט" עם שלומית אהרון, מארח את האומנים המפורסמים אלכסנדר גונקו – טנור, אולנה גליטסקה – פסנתר וסוזנה פורטסקי – מצו סופרן, בערב שכולו מוסיקה[...]

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות