Connect with us

ארה"ב-ישראל

רב הקהילה שנטבחה: "הם כולם היו אהובים, קשה לתאר אותם עוד לפני שהוספדו"

Published

on

הרב ג'פרי מאיירס, ששבעה מבני קהילתו נרצחו בבית הכנסת עץ החיים בפיטסבורג, מתראיין לראשונה אחרי הטבח המזעזע • "עזרתי להוציא את מי שיכולתי, אבל היו שמונה מאחור ורק אחד מהם שרד, שבעת האחרים נרצחו" • "יהיו שעות טובות, יהיו שעות קשות – אבל אנחנו יחד"

מאת: יוני הרש, פיטסבורג // ישראל היום
"מה שאני אומר עכשיו לחברי הקהילה שלי זה לנסות להתמודד עם הדברים שעה אחר שעה. אפילו לא יום אחרי יום. יהיו שעות טובות, יהיו שעות קשות. אבל אנחנו ביחד, אף אחד לא לבד. אנחנו נעבור את זה יחד. זו המשמעות של קהילה". כך, כשקולו נשבר ועיניו נוצצות, סיפר הרב ג'פרי מאיירס, רבה של קהילת עץ חיים בפיטסבורג, על הניסיון להנהיג את בני קהילתו באתגר הגדול שהיה להם אי פעם – התאוששות מהטבח האנטישמי הקשה ביותר בתולדות ארצות הברית.
הקושי של מאיירס לדבר ניכר. המילים יוצאות לאט, ברור כי כרגע השתיקה נוחה לו יותר. אבל בראיון ראשון לכלי תקשורת ישראלי מאז הטבח שגבה את חייהם של 11 בני אדם, שבעה מהם מקהילתו, הרב הקונסרבטיבי מבקש להעביר מסר אחד חשוב, אמונתו וביטחונו בעתיד לא התערערו. "האמונה שלי, הידיעה שלי שנצליח להתגבר, נמצאות עמוק בכור מחצבתי", הוא אומר ל"ישראל היום". "שום דבר לא ישבור זאת".
מאיירס, שסיפר כי עוד לא כתב את ההספדים להלוויות הצפויות, התקשה להכביר במילים על בני קהילתו שנרצחו, ולדבר עליהם בלשון עבר. "כולם היו בני אדם יפים, מתוקים ואוהבים, כל אחד מהם", תיאר. "הם היו שם כל שבוע בבית הכנסת, לפני שהתחלנו, במושבים הקבועים שלהם. קשה לשים את זה במילים עוד לפני שהספדנו אותם".
מעבר לאתגר הרוחני, למאיירס יש כעת לא מעט אתגרים לוגיסטיים, בראש ובראשונה האתגר הוא היכן לכנס את בני קהילתו, כאשר ברור לכל כי בניין בית הכנסת לא יהיה פעיל לפחות כמה שבועות. "אנחנו עדיין לא יודעים איפה הקהילות שלנו יתכנסו", אמר. "שלושתנו (הרבנים ששלוש קהילותיהם פועלות בבית הכנסת, י"ה) נצטרך לשבת ולדבר על זה. נצטרך להחליט איפה יהיה הבית, איפה ננהל את התפילות. בתי הכנסת הסובבים היו נפלאים והציעו את כל העזרה שאנחנו צריכים. אנחנו נשב השבוע, אחרי שנתגבר על ההלם הראשוני, וננסה להבין מה קורה".
מאיירס שוחח איתנו דקות ספורות לאחר הופעתו הפומבית הראשונה מאז הטבח, בטקס תפילה המוני שהתקיים שלשום לכבוד הקורבנות. מול יותר מ-2,000 בני אדם, שמאות מהם עמדו בגשם שוטף, סיפר הרב על הירי והשעות הקשות אחריו. "התחלתי את התפילות ב-9:45, הירי התחיל דקות ספורות אחר כך", שחזר. "היו 12 מאיתנו בהיכל. עזרתי להוציא את מי שיכולתי שישב מקדימה, אך לדאבוני שמונה היו מאחור, רק אחד מהם שרד, שבעת האחרים נרצחו".
מאיירס הגדיר את עצמו בתור "קורבן, שורד ואבל. לא הצלחתי לישון אתמול בלילה", סיפר. "פניתי אל השמיים, אל האל. אז הקב״ה, למה אנחנו? המקום הקדוש שלי חולל. מה שאני רוצה לא תוכל לתת לי. לא תוכל להשיב את 11 הנפשות הנפלאות האלו, לא תוכל להשיב לאחור את השעון". אך על אף הזעם, רוב נאומו של מאיירס התרכז במסרים של אהבה, של סובלנות, של חוזק. "אני מוצף בימים האחרונים באהבה", אמר. "עם אהבה מביסים שנאה. לא ניתן לשנאה להביס אותנו. אנחנו יכולים לבחור בטוב, זה תלוי בנו. למילים של שנאה אין מקום בפיטסבורג. עץ החיים איבד שבעה ענפים ולמעשה 11. אבל אנחנו פה כבר 154 שנה ויש לנו עוד הרבה ענפים. אנחנו נגדל ענפים חדשים. זה מתחיל בצעד אחד – הפסיקו את השנאה".
הרב ג'ונתן פרלמן, רבה של קהילת אור חדש שחולקת את בית הכנסת עם בית הכנסת עץ החיים, הבטיח גם הוא בטקס להתגבר. "גדלתי כאן", סיפר. "אנחנו משפחה, הלב שלי שייך לעיר הזאת. תמיד אמרתי שפיטסבורג היא העיר החברותית ביותר בעולם. מה שקרה אתמול לא ישבור אותנו ולא יהרוס אותנו. נמשיך לשגשג, נמשיך להתפלל, נמשיך לשיר, נמשיך במורשת ההיסטורית שלנו בעיר. איבדנו שלושה עמודי תווך בקהילה שלנו – הם היו רוצים שנמשיך הלאה".

הרב ג'פרי מאיירס

הרבה שריל קליין, שקהילתה דור חדש היא הקטנה והשלישית בבית כנסת, סיפרה כי הייתה מחוץ לעיר בשבת. "הקהילה שלנו קטנה וחזקה", תיארה. "תמיד הכלנו וקיבלנו. אני לא מצליחה להרגיש דבר היום. אם לא הייתי מחוץ לעיר בשבת הייתי שם, בבניין. אנחנו בהלם וכואבים. שנאה ואנטישמיות אינם חדשים, הם אינם נעלמים. אנחנו שבורים אבל מעשי האלימות האלו לא יגדירו אותנו. לעולם לא ניתן לשנאה לנצח. אנחנו שורדים".
בתום הטקס, כשהם מוקפים במאות אנשים, הצליחו שלושת הרבנים לחמוק לרגע אחד לבד. כשהם עוד על הבמה, שלושתם התחבקו ופרצו בבכי שפילח את האולם. יחד הם יצטרכו לעמוד באתגר הקשה של חייהם – להרים את השברים של קהילותיהם ולצאת מחוזקים מטרגדיה שקשה לתאר נוראית ממנה. לפי הקולות שנשמע שלשום – נראה שהם מודעים לגודל המשימה.

ארה"ב-ישראל

קאמפ קימאמה: מחנה קיץ ישראלי-אמריקאי

Published

on

הזמנה פתוחה למחנה קיץ חדש לילדים ובני נוער מכל רחבי אמריקה – אם הייתם היום בגיל של הילדים שלכם – לא הייתם חושבים פעמיים

אתר האינטרנט של קאמפ קימאמה עמוס בימים אלו באלפי גולשים צעירים ישראל ומכל העולם. הם מחליפים זכרונות, מעלים תמונות וקטעי וידאו מן הקיץ הקודם, מתכננים את חוויית הקיץ הבא – וכמדי שנה קובעים שוב להיפגש יחדיו, עם חברים וחברות מכל העולם, במחנות הקיץ הבינלאומיים של קאמפ קימאמה.

ילדים ובני נוער מישראל, מארה"ב, מאירופה, מדרום אמריקה, מאסיה, מאוסטרליה חכים בקוצר רוח שיגיע כבר הקיץ, לשוב ולהפליג בסירות המפרש אל מול חופי מכמורת בקימאמה ישראל; לחוות סדנאות בישול עם שפים מובילים במחנה הקיץ של קימאמה בברצלונה; ולשיר לצלילי גיטרות לאור הירח מסביב למדורה עם כל החבר'ה במחנה הקיץ קימאמה ניו יורק.

בקיץ הקרוב ייפתח מחנה קיץ חדש מבית קימאמה: "קימאמה ניו יורק". זהו מחנה עם לינה בן עשרה ימים (שבועיים כולל טיולים), המיועד לחניכים בגילאים 7-14 מארה"ב ומישראל המגיעים למפגש משמעותי וחווייתי המקרב אותם אלו לאלו – ומקרב את החניכים מארה"ב לתרבות הישראלית ולשפה העברית. המחנה מתקיים בעברית ובאנגלית ומשלב חינוך לערכים ולאהבת ישראל. במחנה ישתתפו מדריכים מנוסים שמגיעים במיוחד מקימאמה ישראל, לצד מדריכים נוספים מארה"ב ומהעולם. בתוכנית טיולים בחוף המזרחי של ארה"ב והרבה חברים חדשים.

תכנית המחנה מלאה בפעילויות אתגר וחוויה מבוקר עד ערב וכוללת: שחייה בבריכה, מסלול חבלים וטיפוס, אומגה בטבע, רפטינג בנהר הדלאוור, פעילויות ספורט: כדורגל, כדורסל, טניס, כדורעף ובייסבול. מוסיקה ואולפן הקלטות, קימאמה שף: בישולי מטבח, בישולי שדה ומתחם חממה לגידולים אורגניים. מחול וריקוד, אומנויות ובמה, מחנאות, שבילים ומסלולי הליכה בטבע ועוד.

מחנות הקיץ הייחודיים של קימאמה הגיחו לאוויר העולם לפני 15 שנים. מאז הפך "קאמפ קימאמה" למושג מוכר, אהוב ומבוקש המייצר עבור אלפי ילדים חוויית חיים עוצמתית ובלתי נשכחת. הוא מייצר רשת עולמית של קשר בין בני נוער, המבוססת על תחושת חברות, משפחה וקהילה – רשת חיה ותוססת של ילדים מכל רחבי העולם, מעין תנועת נוער יהודית בינלאומית מזן חדש, הפעילה במשך כל השנה אשר ליבה בישראל ופעילותה בכל העולם. זה הזמן לפתוח בפני הילדים שלכם דרך חדשה. קשרים שמתחילים בקימאמה בקיץ – נמשכים כל החיים.

לאורך השנים נוצרו בקימאמה יחסי חברות אמיצים וקרובים, ממש יחסי משפחה, בין מדריכים וחניכים ישראלים ואמריקאים. אנחנו רתומים לדיאלוג הישראלי-אמריקאי בכל מאודנו", אומר אבישי נכון, מנכ"ל קימאמה. 'כולנו משפחה אחת גדולה. אנחנו מגיעים לטנפליי שבניו-ג'רזי, לפאלו אלטו שבקליפורניה, לבוסטון, לשיקאגו ולמקומות נוספים ברחבי ארה"ב, פוגשים את ההורים ואת החניכים, מעבירים חוגי-בית, בונים יחד עם הקהילות המקומיות בארה"ב סמינרים ותכניות חינוכיות משותפות – ובכך משתתפים במאמצים החינוכיים והערכיים התורמים לקשר החשוב כל כך בין הדור הצעיר בישראל לבין בני הנוער בקהילות כאן בארה"ב'".

המדריכים בקימאמה הופכים את חוויית הקיץ לבלתי נשכחת, לחינוכית, לערכית, לבטוחה ולמהנה – ברמה שלא ניתן למצוא כמוה בתוכניות קיץ אחרות. רובם הוכשרו ויצאו כשליחים מטעם הסוכנות היהודית למחנות קיץ בארה"ב. באמתחתם ניסיון רב בהדרכה ובהקניית מיומנויות חינוכיות ומקצועיות – כל מדריך בתחומו. המדריכים עוברים הכשרה נוספת לפני הקיץ, המכינה אותם להוביל את חוויית קימאמה הייחודית על כל גווניה ומרכיביה. הם מהווים השראה אישית וקבוצתית – ודואגים לתחושת המשפחה והקהילה שכל-כך מאפיינת את משפחת קימאמה.

קימאמה מחזירה לילדים את היופי והפשטות שבילדות ובנערות. היא מנתקת אותם מהמסכים המרצדים ומהתזזית הטכנולוגית 'מפוצצת-המוח'. היא מאפשרת להם לחזור ולהביט זה לזה פשוטו כמשמעו, לשוחח ולהקשיב ללא גירויים מלאכותיים חיצוניים, להלך בכף רגל יחפה על חוף הים, להתרגש ממראה של פרח או פרפר, לטעום את טעם תפוח-האדמה המפויח סביב המדורה, להתנתק ממסך המחשב ומהמציאות הווירטואלית. קימאמה איננה זקוקה למציאות ווירטואלית; היא מציאות בפני עצמה – נוכחת, מאפשרת, מכבדת את האדם גם כשהוא ללא מכונות ומכשירים. קימאמה היא המציאות האמיתית, סוחפת, מאתגרת, רותמת, נוסכת שמחה ואושר.

המסע האישי וההתפתחותי שהחניכים עוברים, כל אחד עם עצמו וגם עם חבריו – כל אלו הופכים את קימאמה לחוויה שהיא הרבה מעבר לכיף, להנאה ולבילוי. הערכים יוצרים מהות – והמהות מייצרת חוויית חיים של ממש.

קאמפ קימאמה מתקיים בחודשים יולי-אוגוסט במחזורים של שבוע או שבועיים בישראל, בברצלונה ובניו יורק.

לפרטים נוספים בקרו באתר האינטרנט: WWW.CAMPKIMAMAUSA.ORG טלפון: 646.779.5579
דוא"ל: usa@campkimama.org

המשך לקרוא

ארה"ב-ישראל

אופסי: הביקור בישראל סיבך את טורי ספלינג

Published

on

כוכבת "בוורלי הילס90210 " דילגה על התייצבות בבית משפט בלוס אנג'לס. השופט האשים אותה בביזוי ואיים להוציא נגדה צו מעצר…

הביקור שתקע אותי. טורי ספלינג ובעלה דין מקדרמונט

עכשיו כשהאופוריה מהביקור של כוכבות "בוורלי הילס 90210" בישראל חלפה והן שבו ללוס אנג'לס, אפשר לחזור ולהתעסק בחיים האמיתיים ובצרות: טורי ספלינג, שגילמה את דונה בסדרה המיתולוגית, פספסה שימוע שנקבע לה בבית המשפט מקומי כי שהתה בישראל באותו הזמן. השופט, שלא ראה את ההברזה בעין יפה, האשים אותה בביזוי והוציא צו שמורה לעצור אותה במידה ולא תגיע לשימוע שיערך בחודש הבא. ע"פ דיווח בדיילי מייל, השימוע הוא חלק ממשפט שנערך בשנים האחרונות נגד ספלינג ובעלה, דין מקדרמוט, שנתבעו על ידי הבנק שלהם לאחר שלא החזירו הלוואה שלקחו. החובות תפחו ל-400 אלף דולרים לאחר שצברו קנסות וריביות בעקבות הפיגור בתשלומים. בנוסף, בני הזוג הסתבכו עם חברת "אמריקן אקספרס" ולא שילמו לרשויות המס סכום שמתקרב למיליון דולר. על פי דיווחים, חשבונות הבנק שלהם רוקנו עד שהחוב ישולם.

המצב הכלכלי הקשה של בני הזוג לא מקל עליהם לגדל את ילדיהם ליאם (11), סטלה (10), האטי (7), פין (6 ובו(שנתיים). קנדי, אימה של של ספלינג, סיפרה בעבר לאתר TMZ שהמצב הכלכלי הקשה של בתה נובע מהתנהלות כלכלית לקויה: "אני משלמת את החשבונות שלהם, אבל לא מוכנה לשלם על מותרות שהיא רוכשת בכרטיסי האשראי שלה. אני משלמת על הבית, החינוך של הילדים והאוכל".

המשך לקרוא

ארה"ב-ישראל

ווג: "אלה הפנים של סצינת ההיפ-הופ התל אביבית"

Published

on

דרסו. חולמת להצליח בארץ ובחו"ל

עדן דרסו, ראפרית צעירה בת 21 שעד לפני מספר חודשים שירתה בצה"ל בסדיר, מככבת השבוע במגזין האופנה היוקרתי ווג. בכתבה תחת הכותרת עדן דרסו היא הפנים של השינוי בסצינת ההיפ-הופ התל אביבית", מספרת דרסו על אהבתה למוסיקת ראפ ועל ילדותה ברחובות. בראיון דרסו מספרת על החיים כישראלית ממוצא אתיופי, על סגנון השירה שלה וגם על החיים הלא פשוטים של הקהילה האתיופית בישראל. דרסו עדיין מתגוררת ברחובות בבית הוריה ועם חמשת אחיה. היא שרה מגיל 12 ואת סגנון ההיפ הופ סיגלה לעצמה לפני ארבע שנים. היא פרסמה סרטונים ברשת ובחודש אוגוסט האחרון הוציאה אלבום בכורה עם שירים ראשונים שחיברה, שזכו להשמעה בכלי התקשורת.

בעקבות הפרסום בווג, חשבת על קריירה בינלאומית?

"הלוואי, אני עובדת על שירים באנגלית ומקווה לפרוץ בארץ ובחו"ל, להיות מודל לחיקוי עבור ילדות אתיופיות. מבחינתי אני כבר חיה את החלום יום יום, אני קמה בבוקר ועושה את מה שאני הכי אוהבת – לשיר".

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות