רב הקהילה שנטבחה: "הם כולם היו אהובים, קשה לתאר אותם עוד לפני שהוספדו" - שבוע ישראלי
Connect with us

ארה"ב-ישראל

רב הקהילה שנטבחה: "הם כולם היו אהובים, קשה לתאר אותם עוד לפני שהוספדו"

Published

on

הרב ג'פרי מאיירס, ששבעה מבני קהילתו נרצחו בבית הכנסת עץ החיים בפיטסבורג, מתראיין לראשונה אחרי הטבח המזעזע • "עזרתי להוציא את מי שיכולתי, אבל היו שמונה מאחור ורק אחד מהם שרד, שבעת האחרים נרצחו" • "יהיו שעות טובות, יהיו שעות קשות – אבל אנחנו יחד"

מאת: יוני הרש, פיטסבורג // ישראל היום
"מה שאני אומר עכשיו לחברי הקהילה שלי זה לנסות להתמודד עם הדברים שעה אחר שעה. אפילו לא יום אחרי יום. יהיו שעות טובות, יהיו שעות קשות. אבל אנחנו ביחד, אף אחד לא לבד. אנחנו נעבור את זה יחד. זו המשמעות של קהילה". כך, כשקולו נשבר ועיניו נוצצות, סיפר הרב ג'פרי מאיירס, רבה של קהילת עץ חיים בפיטסבורג, על הניסיון להנהיג את בני קהילתו באתגר הגדול שהיה להם אי פעם – התאוששות מהטבח האנטישמי הקשה ביותר בתולדות ארצות הברית.
הקושי של מאיירס לדבר ניכר. המילים יוצאות לאט, ברור כי כרגע השתיקה נוחה לו יותר. אבל בראיון ראשון לכלי תקשורת ישראלי מאז הטבח שגבה את חייהם של 11 בני אדם, שבעה מהם מקהילתו, הרב הקונסרבטיבי מבקש להעביר מסר אחד חשוב, אמונתו וביטחונו בעתיד לא התערערו. "האמונה שלי, הידיעה שלי שנצליח להתגבר, נמצאות עמוק בכור מחצבתי", הוא אומר ל"ישראל היום". "שום דבר לא ישבור זאת".
מאיירס, שסיפר כי עוד לא כתב את ההספדים להלוויות הצפויות, התקשה להכביר במילים על בני קהילתו שנרצחו, ולדבר עליהם בלשון עבר. "כולם היו בני אדם יפים, מתוקים ואוהבים, כל אחד מהם", תיאר. "הם היו שם כל שבוע בבית הכנסת, לפני שהתחלנו, במושבים הקבועים שלהם. קשה לשים את זה במילים עוד לפני שהספדנו אותם".
מעבר לאתגר הרוחני, למאיירס יש כעת לא מעט אתגרים לוגיסטיים, בראש ובראשונה האתגר הוא היכן לכנס את בני קהילתו, כאשר ברור לכל כי בניין בית הכנסת לא יהיה פעיל לפחות כמה שבועות. "אנחנו עדיין לא יודעים איפה הקהילות שלנו יתכנסו", אמר. "שלושתנו (הרבנים ששלוש קהילותיהם פועלות בבית הכנסת, י"ה) נצטרך לשבת ולדבר על זה. נצטרך להחליט איפה יהיה הבית, איפה ננהל את התפילות. בתי הכנסת הסובבים היו נפלאים והציעו את כל העזרה שאנחנו צריכים. אנחנו נשב השבוע, אחרי שנתגבר על ההלם הראשוני, וננסה להבין מה קורה".
מאיירס שוחח איתנו דקות ספורות לאחר הופעתו הפומבית הראשונה מאז הטבח, בטקס תפילה המוני שהתקיים שלשום לכבוד הקורבנות. מול יותר מ-2,000 בני אדם, שמאות מהם עמדו בגשם שוטף, סיפר הרב על הירי והשעות הקשות אחריו. "התחלתי את התפילות ב-9:45, הירי התחיל דקות ספורות אחר כך", שחזר. "היו 12 מאיתנו בהיכל. עזרתי להוציא את מי שיכולתי שישב מקדימה, אך לדאבוני שמונה היו מאחור, רק אחד מהם שרד, שבעת האחרים נרצחו".
מאיירס הגדיר את עצמו בתור "קורבן, שורד ואבל. לא הצלחתי לישון אתמול בלילה", סיפר. "פניתי אל השמיים, אל האל. אז הקב״ה, למה אנחנו? המקום הקדוש שלי חולל. מה שאני רוצה לא תוכל לתת לי. לא תוכל להשיב את 11 הנפשות הנפלאות האלו, לא תוכל להשיב לאחור את השעון". אך על אף הזעם, רוב נאומו של מאיירס התרכז במסרים של אהבה, של סובלנות, של חוזק. "אני מוצף בימים האחרונים באהבה", אמר. "עם אהבה מביסים שנאה. לא ניתן לשנאה להביס אותנו. אנחנו יכולים לבחור בטוב, זה תלוי בנו. למילים של שנאה אין מקום בפיטסבורג. עץ החיים איבד שבעה ענפים ולמעשה 11. אבל אנחנו פה כבר 154 שנה ויש לנו עוד הרבה ענפים. אנחנו נגדל ענפים חדשים. זה מתחיל בצעד אחד – הפסיקו את השנאה".
הרב ג'ונתן פרלמן, רבה של קהילת אור חדש שחולקת את בית הכנסת עם בית הכנסת עץ החיים, הבטיח גם הוא בטקס להתגבר. "גדלתי כאן", סיפר. "אנחנו משפחה, הלב שלי שייך לעיר הזאת. תמיד אמרתי שפיטסבורג היא העיר החברותית ביותר בעולם. מה שקרה אתמול לא ישבור אותנו ולא יהרוס אותנו. נמשיך לשגשג, נמשיך להתפלל, נמשיך לשיר, נמשיך במורשת ההיסטורית שלנו בעיר. איבדנו שלושה עמודי תווך בקהילה שלנו – הם היו רוצים שנמשיך הלאה".

הרב ג'פרי מאיירס

הרבה שריל קליין, שקהילתה דור חדש היא הקטנה והשלישית בבית כנסת, סיפרה כי הייתה מחוץ לעיר בשבת. "הקהילה שלנו קטנה וחזקה", תיארה. "תמיד הכלנו וקיבלנו. אני לא מצליחה להרגיש דבר היום. אם לא הייתי מחוץ לעיר בשבת הייתי שם, בבניין. אנחנו בהלם וכואבים. שנאה ואנטישמיות אינם חדשים, הם אינם נעלמים. אנחנו שבורים אבל מעשי האלימות האלו לא יגדירו אותנו. לעולם לא ניתן לשנאה לנצח. אנחנו שורדים".
בתום הטקס, כשהם מוקפים במאות אנשים, הצליחו שלושת הרבנים לחמוק לרגע אחד לבד. כשהם עוד על הבמה, שלושתם התחבקו ופרצו בבכי שפילח את האולם. יחד הם יצטרכו לעמוד באתגר הקשה של חייהם – להרים את השברים של קהילותיהם ולצאת מחוזקים מטרגדיה שקשה לתאר נוראית ממנה. לפי הקולות שנשמע שלשום – נראה שהם מודעים לגודל המשימה.

ארה"ב-ישראל

אילת – אחד מ- 52היעדים המומלצים לטיול השנה על ידי ניו יורק טיימס

Published

on

ניצבת במקום השישי ברשימה היוקרתית, לפני סנטה ברברה של קליפורניה

אילת. פתיחת שדה התעופה תחולל שינוי דרמטי

לפעמים צריך שעין חיצונית תראה ותתלהב ממה שעבורנו נראה כמו חדשות של אתמול: אילת נבחרה לאחד מ-52 היעדים המומלצים לנסוע אליהם השנה על ידי ניו יורק טיימס. העיר הדרומית ממוקמת במקום השישי. בדברי ההסבר לבחירה באילת כאחד מהיעדים החמים והבולטים של 2019, מציינים העורכים את ריף הדולפינים המפורסם ואת מספר המלונות הנוצצים, אבל עיקר תשומת הלב מופנית לפתיחת שדה התעופה החדש בתמנע. "כדי להגיע לאילת, נאלצו המבקרים לתפוס טיסת המשך מתל-אביב או לנסוע בדרך המאובקת דרך הנגב העצום. פתיחת נמל התעופה רמון בתחילת השנה תחולל שינוי דרמטי כי הוא יוכל לטפל בארבעה מיליון נוסעים בינלאומיים בשנה", נכתב.

העורכים צופים לעבר עתיד התיירות בעיר הקצה הדרומית של ישראל. "עם השדה החדש יגיעו גם טיסות ישירות ממינכן ופרנקפורט בלופטהנזה, וטיסות לואו קוסט מפראג, מלונדון ומרחבי אירופה. הכל בדיוק בזמן לאירוח אירוויזיון 2019, שייערך בישראל".

פרט לאילת, הרשימה שהרכיב ניו יורק טיימס מורכבת מיעדים מסקרנים ורעננים יחסית על פני מפת התיירות, כמו האמפי ההודית (מקום 2), זאדאר שבקרואטיה מקום 11) או טוניס (מקום 27). את העשירייה הראשונה משלימות סנטה ברברה בקליפורניה, שהפכה למוקד קולינרי, מינכן הבירה התרבותית של אירופה, איי סטוצ'י ביפן שעברו מתיחת פנים בהשקעה כלכלית גדולה, אולבורג שבדנמרק בזכות שוק אוכל תוסס ובריכת שחייה שפוגשת את הים, האיים האזוריים שקוסמים לאמריקאים עם ארבע שעות טיסה בלבד מניו יורק; ומערות הקרח של אונטריו בהן ניתן לראות גלים שקפאו והפכו למגנט תיירים.

המשך לקרוא

ארה"ב-ישראל

רוברט קראפט – חתן פרס בראשית לשנת2019

Published

on

איש העסקים והפילנתרופ והבעלים של קבוצת הפוטבול הניו אינגלנד פטריוטס, נבחר בשל מחויבתו למאבק באנטישמיות והקשר ההדוק עם ישראל

רוברט קראפט. פוטבול וכדורגל, חינוך ובריאות

קרן פרס בראשית הודיעה כי חתן פרס בראשית השישי ל-2019 הוא איש העסקים והפילנתרופ היהודי-אמריקאי, רוברט קראפט, הבעלים של קבוצת הניו אינגלנד פטריוטס (NFL). קראפט נבחר בשל מחויבותו למאבק באנטישמיות, הקשר ההדוק שלו לשורשיו היהודיים ולמדינת ישראל, ותרומותיו הרבות בתחומי הבריאות, ההשכלה והספורט. הפרס יוענק לו בטקס שיתקיים בירושלים ביוני 2019. כחלק מתהליך הזכייה יעניק קרפאט את כספי הזכייה של הפרס, מיליון דולר, לטובת נושא פילנתרופי שעומד על סדר היום של הקהילה היהודית העולמית כולה – התמודדות ומיגור תופעות אנטישמיות ברחבי העולם.

קראפט ייסד יוזמות ותוכניות ביקור בישראל לחיזוק ועידוד הקשר בין יהודים צעירים אמריקאים למדינת ישראל ולזהותם היהודית, בצד תרומה לקידום תוכניות חינוך ומחקר עם מוזיאון השואה בארה"ב. לאורך השנים תרם קראפט למעלה מ-400 מיליון דולר למגוון יוזמות בתחום החינוך והבריאות.

כאמור, קראפט הוא יו"ר ומנכ"ל קבוצת קראפט, והבעלים של קבוצת הפוטבול ניו איגנלנד פטריוטס, אחת הקבוצות המצליחות בליגת הפוטבול האמריקאית (ה -NFL), והוא חתן פרס בראשית הראשון שמגיע מתחום הספורט. קבוצת הכדורגל שבבעלותו The New -England Revolution תארח את מועדון הכדורגל צ'לסי למשחק ידידותי במאי הקרוב, כשכל ההכנסות, כמו גם תוספת נוספת של מיליון דולר מקראפט, יוקדשו למאבק באנטישמיות.

פרס בראשית מעלה על נס אנשים בהתאם לערכים שהם פועלים לפיהם וההישגים שלהם. זוכי הפרס בוחרים מדי שנה רעיון פילנתרופי בעל משמעות אישית שחשובה להם ומעבירים בהתאמה מענקים לארגונים הפועלים בתחום. בחמש השנים האחרונות זוכי קרן פרס בראשית ושותפיה השקיעו מעל ל-11 מיליון דולר ביוזמות פילנתרופיות מגוונות, כגון העצמת נשים, קידום שוויון הזדמנויות ומיגור תופעת האלימות כנגדן (רות ביידר-גינזבורג), תמיכה ביזמות חברתית (מייקל בלומברג), שילוב "משפחות-מעורבות" בקרב הקהילה היהודית (מייקל דגלאס), שילוב אנשים בעלי מוגבלויות בלימודי מוסיקה ותרבות ברחבי ישראל והעולם (יצחק פרלמן), ומתן סיוע להתמודדות עם משבר הפליטים העולמי (אניש קאפור).

עם זאת, זכורה השערורייה סביב הפרס שעוררה נטלי פורטמן בשנה שעברה. השחקנית הודיעה כי לא תגיע לטקס פרס בראשית, בשל האירועים האחרונים בארץ, שלטענתה "הטרידו אותה באופן קיצוני וגרמו לה לאי נוחות לקחת חלק בכל אירוע פומבי בישראל". הצהרתה גררה את ביטולו של הטקס, שעמד להתקיים ביוני שנה שעברה, ואת ביטול הפרס עבורה.

המשך לקרוא

ארה"ב-ישראל

נינט טייב תככב בסרט אינדי על טבח בבית ספר בסן דייגו

Published

on

השחקנית הישראלית תשתתף בסרט "Tell Me Why I Don't Like Mondays", ששואב השראה ממקרה אמיתי מ–1979

נינט טייב. תפקיד ראשון בהפקה אמריקאית

נינט טייב לוהקה לסרט אמריקאי עצמאי בשם "Tell  בבימויו של "Me Why I Don't Like Mondays מרקוס תומפסון, שגם השתתף בכתיבת התסריט. עלילת הסרט שאבה השראה מפרשת הטבח בבית ספר אמריקאי בסן דייגו בשנת 1979 שביצעה ברנדה אן ספנסר, נערה אמריקאית בת 16 מבית הרוס. כשספנסר נשאלה מדוע ביצעה את הפשע הנורא, שבו נהרגו שני בני אדם ונפצעו עוד שמונה, ענתה: "אני לא אוהבת את ימי שני".

טייב, שזה תפקיד ראשון עבורה בסרט אמריקאי, תגלם בו את ג'ני, בת הזוג של אבי הגיבורה. את הדמות הראשית בסרט תגלם מדליין ארתור שהשתתפה בעבר בקומדיה הרומנטית "לכל הנערים שאהבתי" של נטפליקס. אחד ממפיקי הסרט הוא הישראלי עדי כהן, שהפיק בעבר סרטים ישראליים דוגמת "שבלולים בגשם" ואמריקאיים כמו "סנודן" עם ג'וזף גורדון לויט, ו"תוצרת אמריקה" בכיכובו של טום קרוז.

שמו של הסרט לקוח מהלהיט "I Don't Like Mondays" של להקת "The Boomtown Rats" מיוני 1979, שעוסק בטבח בסן דייגו. טייב, שעברה ללוס אנג'לס לפני מספר שנים כדי לקדם את הקריירה המוזיקלית שלה יחד עם בעלה, הגיטריסט והמפיק המוזיקלי יוסי מזרחי, גילמה מספר תפקידים בעבר בקולנוע ובטלוויזיה. היא כיכבה בסדרה "השיר שלנו" וגילמה תפקיד מרכזי בסרטו של דני לרנר, "קירות". בהמשך שיחקה בסדרה "זגורי אימפריה" של "הוט" ובסדרת הדרמה של "קשת", "בשבילה גיבורים עפים", שם גילמה את תפקידה של יעלי, אשה צעירה שנעלמה במעבה הג'ונגלים של קולומביה.

המשך לקרוא

אירועים קרובים

ינו
21
ב
19:00 שולחן ט"ו בשבט עם הרב יוסף הכהן ... @ עדת ישורון
שולחן ט"ו בשבט עם הרב יוסף הכהן ... @ עדת ישורון
ינו 21 @ 19:00 – 20:00
שולחן ט"ו בשבט עם הרב יוסף הכהן קהאן @ עדת ישורון
רבנים ותושבי לוס אנג'לס מקדמים בברכה את הגיעו לעיר של הרב הצדיק המקובל יוסף יואל הכהן קהאן שליט"א מ'מבקשי אמונה'. הרב קהאן יהיה אורח בארוע מעמד שולחן לט"ו בשבט ביום שני, 21 בינואר, ב-7 בערב,[...]
ינו
24
ה
20:00 Shiri Maimon!! @ Wilshire Ebell Theater
Shiri Maimon!! @ Wilshire Ebell Theater
ינו 24 @ 20:00 – 21:00
Shiri Maimon!! @ Wilshire Ebell Theater
SAVE THE DATE Shiri Maimon January 19 – New York January 20 – Boston January 22 – Miami January 24 – Los Angeles January 25 – Palo Alto January 27 – San Diego Superstar Shiri[...]
ינו
25
ו
17:57 השבת אצל יניב!!
השבת אצל יניב!!
ינו 25 @ 17:57 – 18:57
השבת אצל יניב!!
השבת אצל יניב" מזמינה אותכם לארוחת שבת באווירה ישראלית עם מלא יהודים מכל רחבי העולם. שירים, הכרויות, הפתעות ועוד. מוזמנים לבדוק בדף הפייסבוק השבת אצל יניב, או ליצור קשר בטל': 877-969-1932. שבת שלום!
ינו
26
ש
20:00 גגים עשור לאירגון מת"י – "נגיעות...
גגים עשור לאירגון מת"י – "נגיעות...
ינו 26 @ 20:00 – 21:00
גגים עשור לאירגון מת"י – "נגיעות של תרבות"
חוגגים עשור לאירגון מת"י – "נגיעות של תרבות" עשור למת"י בערב חגיגי בסיני טמפל. סיגל כהנא – סטנד אפ; "שני עולמות" – קטע ממופע ריקוד וחיים משותפים של שני רקדנים, האחד חרש והשנייה שומעת; מוזיקאים[...]

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות