fbpx
Connect with us

Featured

קליפורניה תובעת את ענקיות הנפט: הונו את האזרחים וגרמו לנזקים של עשרות מיליארדי דולרים

Published

on

מדינת קליפורניה הגישה השבוע תביעה נגד כמה מחברות הנפט הגדולות, בטענה כי מעשיהן גרמו נזקים של עשרות מיליארדי דולרים, וכי הן הונו את הציבור כשהמעיטו בסיכונים הטמונים בדלקים מאובנים.

התביעה האזרחית, שהוגשה בבית משפט בסן פרנסיסקו, היא הגדולה ביותר שהוגשה עד עתה נגד חברות נפט, גז ופחם בנוגע לחלקן בגרימת משבר האקלים. התביעה דורשת להקים קרן שתממן פיצויים עתידיים על נזקים שנגרמים כתוצאה מאסונות טבע הקשורים להתחממות האקלים במדינה.

התביעה הוגשה נגד חמש חברות: אקסון מוביל, של, BP, קונוקו-פיליפס ושברון. גם מכון הדלק האמריקאי (American Petroleum Institut), ארגון מוושינגטון המאגד חברות בתעשייה, הוא אחד הנאשמים. שבע מדינות ועשרות רשויות נוספות בארה"ב הגישו תביעות דומות בשנים האחרונות. 

מלבד העובדה שקליפורניה היא המדינה המאוכלסת ביותר בארה"ב, היא גם יצרנית גדולה של נפט וגז, ומשרד התובע הכללי שלה ידוע ככזה שמגיש תביעות שמאוחר יותר מוגשות גם במדינות נוספות. קליפורניה גם סובלת לא מעט מאסונות הנובעים משינויי האקלים, כמו שריפות ענק, שיטפונות, עליית מפלס הים, גלי חום וסופות טרופיות.

התביעה הוגשה בשם תושבי קליפורניה על ידי התובע הכללי של המדינה, רוב בונטהֿֿ. על פי התביעה, החל בשנות ה-50 החברות ובעלות בריתן המעיטו בכוונה בחשיבותם של הסיכונים לציבור כתוצאה משימוש בדלקים מאובנים, אף שהבינו כי המוצרים שלהן מחריפים משמעותית את התחממות האקלים. היא טוענת כי אקסון, שברון והחברות האחרות המשיכו להטעות את הציבור לגבי מחויבותן להפחתת פליטות הפחמן בשנים האחרונות, והתגאו בהשקעות הקטנות שלהן בדלקים אלטרנטיביים, תוך גריפת רווחי שיא מייצור דלקים מאובנים שמאיצים את התחממות כדור הארץ. "לחבר'ה האלה היה מידע והם שיקרו לנו, יכולנו להימנע מחלק מההשלכות הקשות האלה", אמר מושל קליפורניה גאווין ניוסום. "זה מביש ומחליא".

התביעה טוענת שחברות הנפט יצרו מטרד ציבורי, הרסו משאבי טבע והפרו את החוקים המחייבים אמת בפרסום ואחריות על מוצרים. "בכירי חברות הנפט והגז ידעו במשך עשרות שנים שהתלות בדלקים מאובנים תגרום לתוצאות הרות האסון האלה, אבל מנעו מהציבור וממקבלי ההחלטות את המידע הזה וקידמו מידע מטעה בנושא", נכתב בתלונה. "ההונאה שלהם גרמה לתגובה מאוחרת על ההתחממות הגלובלית. ומעשיהם הסבו נזקים בעלויות עצומות לאנשים, נכסים ומשאבי טבע, שמורגשים בכל יום".

חברות הנפט והגז ניצבות בפני גל של תביעות אקלים. ערים ומדינות בכל רחבי ארה"ב הגישו תביעות ודורשות פיצויים של מיליארדי דולרים.

חברות הדלקים המאובנים ניסו להעביר רבות מהתביעות מבתי המשפט של המדינה לבתי משפט פדרליים, מתוך הנחה ששם יש להם סיכוי גבוה יותר לנצח. אבל בתחילת השנה סירב בית המשפט העליון לשמוע ערעור בעניין, ובינתיים התיקים יישארו במדינות, שם להערכת מומחים יש לרשויות המקומיות סיכוי טוב יותר לקבל פיצויים.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

Featured

טראמפ בקליפורניה: העשירים בבוורלי הילס מסריחים כי המדינה מגבילה להם את זמן המקלחת… אם ביידן יישאר נשיא – אמריקה תמות

Published

on

הנשיא לשעבר דונאלנד טראמפ נאם בסוף השבוע בכנס של המפלגה הרפובליקנית באנהיים, דרום קליפורניה, והתייחס למאבק בפשיעה באמריקה ולמירוץ מול הנשיא הדמוקרטי ג'ו ביידן. טראמפ אמנם טרם הבטיח את המועמדות הרפובליקנית בבחירות לנשיאות 2024, אך כרגע מוביל על יריביו בפער עצום. 

בנאום הזהיר טראמפ שאם ביידן יישאר נשיא "המדינה הזאת תמות", ובנוסף לעג ליריבו וחיקה אותו על הבמה. נאומו של טראמפ היה יומיים אחרי שבספריית רייגן בסימי וואלי נערך  עימות בין המועמדים הרפובליקניים בפריימריז . כמו בעימות הקודם, גם הפעם טראמפ לא התייצב. 

בזמן ביקורו של הנשיא לשעבר בקליפורניה ניסו מחוקקים רפובליקנים שתומכים בו להשבית את הממשל הפדרלי בוושינגטון ולמנוע את אישור התקציב, אך לבסוף לא צלחו במשימתם.

טראמפ אמר לקהל באנהיים כי אם הוא ייבחר לנשיא, ויחזור לבית הלבן, המשטרה בארה"ב תקבל הוראה לירות בשודדים. לשיטתו, בעקבות הצעד הזה אמריקה "תהיה תוך יום אחד מקום שונה לחלוטין. הם חייבים להיענש על הגניבה וההרס, ועל החרבת המדינה שלנו". 

על רקע העלייה במקרי הרצח ובפשיעה האלימה בקליפורניה אמר טראמפ למשתתפים בכנס הרפובליקני: "אנחנו נעצור מיד את כל הגניבות והביזה. מאוד פשוט: אם אתה שודד חנות אתה צריך לצפות שיירו בך כשאתה עוזב את החנות". הוא קיבל תשואות מהקהל על דבריו. 

סוכנות הידיעות AP ציינה שבשעה שאמירות רבות שהשמיע טראמפ בעצרת המפלגה הרפובליקנית באנהיים הן עמדות מוכרות של הנשיא לשעבר, הקריאה לפתוח באש לעבר פושעים מהווה הסלמה במסרים שהשמיע בנוגע למאבק בפשיעה. הצהרות לוחמניות שכאלה מתקבלות היטב ב"בייס" שלו, אך לא ברור מה תהיה השפעתן על מצביעים שלא נוטים בבירור לטובת אחת המפלגות הגדולות.  

בכנס הרפובליקני באנהיים חזר טראמפ על הטענה השקרית שבחירות 2020 נגנבו ממנו. הוא השמיע טענה שקרית נוספת, כשאמר שתושביה העשירים של בוורלי הילס "מסריחים" בגלל שקליפורניה הטילה הגבלות על משך המקלחת שלהם, בשל מצוקת מים שקיימת במדינה. 

"הם משלמים מיסים של מיליוני דולרים. כשהם מתקלחים אומרים להם להזדרז, ושמותר להם להשתמש רק בכמות קטנה של מים. לכן האנשים העשירים מבוורלי הילס, בדרך כלל, לא מריחים כל-כך טוב. אבל זה נכפה עליהם". בניגוד לדבריו קליפורניה לא מגבילה את צריכת המים בבתים. בתקופות בצורת היא מגבילה את השימוש במים מחוץ לבתים – למשל למטרות השקייה. 

קליפורניה היא מדינה דמוקרטית מובהקת, והסיכויים של כל מועמד רפובליקני לנשיאות לנצח בקליפורניה ולגרוף את האלקטורים שלה קלושים. עם זאת, לקליפורניה יש תפקיד חשוב בפריימריז הרפובליקניים שייפתחו בינואר, וניצחון בה יקרב את טראמפ להבטחת המועמדות. סקר שפורסם השבוע הראה שבקרב בעלי זכות ההצבעה בפריימריז הרפובליקניים, טראמפ מקבל כמעט 50 אחוזי תמיכה. במקום השני, הרחק מאחור, נמצא מושל פלורידה רון דסנטיס נמצא עם 14%.

"קליפורניה הייתה בעבר סמל לשגשוג וליצירתיות האמריקאית, אך הפכה לסמל שקיעתה של האומה שלנו. זו כבר לא מדינה מובילה, זו מזבלה. העולם זורק לקליפורניה אסירים, מחבלים וחולי נפש", אמר טראמפ לקהל. "עם התמיכה שלכם נתגבר על המתקפות המרושעות של ה'דיפ סטייט' ונסלק את ג'ו ביידן הרמאי מהבית הלבן. הוא הנשיא המושחת ביותר בהיסטוריה שלנו, והנשיא הכי בלתי-כשיר שהיה בהיסטוריה שלנו. המדינה הזאת תמות אם ניאלץ לעבור עוד ארבע שנים עם האיש הזה". 

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

Featured2 שבועות ago

חשד: רוצח סדרתי בדאון טאון לוס אנג'לס לאחר ששתי דוגמניות נמצאו תוך שבוע ללא רוח חיים בדירות יוקרה

Featured4 שבועות ago

הרצח שמעזע את לוס אנג'לס: בני זוג הוצאו להורג במכוניתם במגרש חניה – כשהתינוק בן השנה שלהם במושב האחורי

Featured4 שבועות ago

ישראלים בין עשרות האלפים שנלכדו בפסטיבל ׳ברנינג מן׳ בנבאדה אחרי שכמות גשם של חודשיים ירדה ביממה אחת

Featured3 שבועות ago

הטרנד החדש בלוס אנג'לס: מנצלים את משבר הדיור ומשכירים קרוואנים למשפחות של הומלסים

Featured4 שבועות ago

דודי אזולאי הפיק והזמר ישי ריבו עשה היסטוריה בהופעה בפני 15 אלף מעריצים במדיסון סקוור גארדן

Featured4 שבועות ago

קלאבסס: גנב בקבוק בשווי 1,000 דולר לאחר מאבק  עם עובד חנות המשקאות האלכוהוליים. צפו בסרטון

Featured4 שבועות ago

קניה ווסט בקאמבק שערורייתי: מציג שיר אנטישמי חדש בשם "ישראל" על "ניגר-מוזס" ומפגש עם השטן 

Featured4 שבועות ago

היקום אוהב פעולות! כך ספיר שוקרון מלמדת אנשי מכירות מקצוע לחיים, הגשמה עצמית והגדלת תודעת השפע

כתבות שבועיות