Connect with us

Featured

קליפורניה: נפתח משפטה של אליזבת הולמס, כוכבת עמק הסיליקון המואשמת בהונאת ענק

מייסדת חברת ת'רנוס הבטיחה טכנולוגיה מהפכנית שתוכל לערוך מאות בדיקות בעזרת טיפת דם בלבד ובנתה באמצעותה אימפריה – עד שהתברר שהיא לא עובדת * בין המשקיעים שתרמו חלק ניכר מכ-900 מיליון הדולרים שגייסה ת'רנוס: איש התקשורת רופרט מרדוק, משפחת וולטון שהקימה את וולמארט, משפחתה של מזכירת החינוך האמריקאית לשעבר, בטסי דבוס ואיל ההון המקסיקני קרלוס סלים

Published

on

משפט ההונאה של מייסדת "ת'רנוס" אליזבת הולמס החל השבוע עם הליך בחירת חבר המושבעים, והשיב לבמה הציבורית את כוכבת עמק הסיליקון לשעבר שמתמודדת עם האשמות פליליות בטענה שהטעתה משקיעים, לקוחות וחולים כשגרמה להם להאמין שחברת הסטארט-אפ שלה עומדת לערוך מהפכה בעולם הרפואה. אולם הטכנולוגיה של ת'רנוס, שהבטיחה לערוך מאות סוגים של בדיקות בשימוש בטיפה אחת של דם בלבד, מעולם לא עמדה בציפיות, וייתכן שמעולם לא עבדה כלל. עם בחירת חבר מושבעים, המשפט יתחיל בסן-חוזה, קליפורניה, בתחילת השבוע הבא. המשפט יעסוק בעלייתה ונפילתה של ת'רנוס, חברה שהקימה הולמס לאחר שנשרה מאוניברסיטת סטנפורד ב-2003.

בשלב מסוים לפני כמה שנים, היה נראה שהולמס עשויה לממש את שאיפותיה ולהפוך לגרסה החדשה של סטיב ג'ובס, מייסד אפל שאימצה כמודל לחיקוי. עד לא מזמן, מגזינים עסקיים היללו אותה ואת קווי הדמיון בינה לבין ג'ובס, העניקו להולמס כתבות שער מחמיאות על החזון שלה ועל הונה, שהוערך בכ-4.5 מיליארד דולר. אבל ת'רנוס איבדה תנופה במהירות עם החשיפה שמכונת בדיקת הדם שלה, שכונתה "אדיסון", לא עבדה כפי שתיארה הולמס והניבה תוצאות לא מדויקות בבדיקות שנערכו בקרב חולים, שסיכנו את בריאותם.

הולמס מתמודדך כעת עם האפשרות ששמה ייקשר פחות לסטיב ג'ובס ויותר לברני מיידוף. אם תורשע, הולמס, כיום בת 37, עשויה לקבל עד 20 שנות מאסר. המנכ"לית לשעבר, שהגיעה לבית המשפט ביום שלישי, טענה לחפותה מאז שהרשויות הגישו נגדה כתב אישום ב-2018. משפטה התעכב בגלל המגפה ולאחר מכן בשל היותה בהיריון. מומחים משפטיים טענו שהעובדה שילדה לאחרונה בן עשויה להפוך אותה לדמות סימפטית יותר בעיני חבר המושבעים.

הסיפור המפותל של הולמס זכה לתשומת לב נרחבת הודות לספר שפרסם תחקירן של הוול סטריט ג'ורנל שסדרת הכתבות שלו על ת'רנוס הובילה לנפילת החברה וכן אודות לסרט תיעודי של HBO על הפרשה שנקרה "הממציאה". היא גם עומדת להפוך לנושא של סדרת טלוויזיה בשם "הנושרת", בכיכובה של אמנדה סיפריד.

במהלך שלושת החודשים הקרובים המשפט צפוי לספק רגעים של דרמה מפוארת, הכוללת מיליארדרים שהשקיעו סכומי עתק בת'רנוס ודמויות משפיעות ומוכרות שישבו בדירקטוריון החברה. בין המשקיעים שתרמו חלק ניכר מכ-900 מיליון הדולרים שגייסה ת'רנוס: איש התקשורת רופרט מרדוק, משפחת וולטון שהקימה את וולמארט, משפחתה של מזכירת החינוך האמריקאית לשעבר, בטסי דבוס ואיל ההון המקסיקני קרלוס סלים. הדירקטוריון המקושר היטב של ת'רנוס כלל את מזכיר המדינה האמריקני לשעבר הנרי קיסינג'ר, מזכיר ההגנה האמריקני לשעבר ג'יימס מאטיס ומזכיר המדינה ומזכיר האוצר האמריקאי לשעבר ג'ורג' שולץ.

ייתכן שהולמס תוזמן בעצמה לדוכן העדים כדי להתגונן נגד ההאשמות. אם כן, עורכי דינה ציינו במסמכים שפורסמו לאחרונה כי תעיד שכמה מההצהרות שנתנה ומהפעולות שנקטה במהלך שנותיה כמנכ"לית ת'רנוס היו תוצאה של "אלימות במשפחה" שנגרמה על ידי מנהל התפעול של החברה והמאהב הסודי שלה, ראמש "סאני" בלוואני, שעומד לדין על מרמה במשפט נפרד. פרקליטו של בלוואני הכחיש את טענותיה של הולמס.

Featured

"אריזונה היא לא המדינה האחרונה שתפעל נגד חברת בן אנד ג׳ריס ויוניליוור"

אריזונה משכה 143 מיליון דולר מהשקעתה בחברה, ואליה הצטרפה מדינת פלורידה * שון אבן חיים, יו"ר IAC for Action: ״חדשות חשובות במלחמה נגד תנועת השנאה BDS"

Published

on

המלחמה בחרם נגד ישראל: אחרי שאריזונה הציבה אולטימטום ליוניליוור, חברת האם של בן אנד ג'ריס, המדינה עלתה שלב נוסף ומשכה השבוע 143 מיליון דולר שהושקעו בחברה באמצעות מניות ואג"ח.   מדינת פלורידה ביצעה צעד דומה והפסיקה גם היא את ההשקעות בחברת יוניליוור בשל ההחלטה שלא לאפשר את מכירת מוצריה בשטחי ישראל.

אריזונה היא הראשונה שמשכה את כל השקעותיה בחברת בן אנד ג׳ריס בתגובה לחרם נגד ישראל. גזברית מדינת אריזונה, קימברלי יי, נימקה את ההחלטה בכך שבעצם החרם החברה עברה על חוקי המדינה. ״הצבתי לחברת יוניליוור, החברה האם של בן אנד ג׳ריס, אולטימטום: בטלו את החלטת בן אנד ג׳ריס או היפרדו מחברת בן אנד ג׳ריס כדי לציית לחוק מדינת אריזונה, או שתישאו בהשלכות. הם בחרו באופציה השנייה,״ אמרה גזברית מדינת אריזונה. היא הוסיפה: ״ישראל היא שותפת סחר גדולה של אריזונה וכך היא תמשיך להיות. כמנהלת הכספים והמשקיעה הראשית של המדינה, אני עומדת לצד ישראל, ולא אאפשר שימוש בכספי מיסים למאמצים אנטישמיים ומפלים נגדה״. על פי הודעת הגזברית, השקעות מדינת אריזונה ביוניליוור – במניות ובאג"ח – ירדו בחודש יוני מ-143 מיליון דולר ל-50 מיליון דולר, וב-21 בספטמבר, ירדו לאפס.

נקיטת הצעדים נגד בן אנד ג׳ריס ויונילוור התבצעה בעקבות פניית ארגון IAC for Action, ארגון האחות של ארגון הקהילה הישראלית-אמריקאית (IAC) שאחראי על מדיניות וחקיקה, שלקח חלק פעיל בקידום החקיקה נגד BDS באריזונה בשנת 2016.

"IAC for Action" מוביל בימים אלה בארה״ב קמפיין נרחב לאכיפת חוקי ה-BDS נגד בן אנד ג׳ריס ויוניליוור במדינות רבות.
שון אבן חיים, יו"ר IAC for Action, אמר: ״אלו חדשות חשובות במלחמה נגד תנועת השנאה BDS, ששמה לה למטרה לערער את עצם קיומה של מדינת ישראל. אנחנו גאים בעבודה שעשינו בשנים האחרונות כדי לוודא שישנם חוקים נגד ה-BDS, כולל באריזונה.

אבן חיים: "אנחנו מאמינים שאריזונה היא לא המדינה האחרונה שתפעל נגד חברת בן אנד ג׳ריס ויוניליוור ונמשיך לעשות כל שניתן בשביל שיהיה מחיר ברור וכבד לכל מי שמשלב ידיים ומשתף פעולה עם תנועות שנאה אנטי-ציוניות ואנטישמיות״.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות