Connect with us

גוף ונפש

קיצורי דרך פשוט לא עובדים!

Published

on

מדי יום אני פוגשת אנשים אשר רוצים להתחיל את תהליך הירידה במשקל. החלק הכי קשה לרובם הוא קבלת ההחלטה הראשונית וההתחלה. התירוצים מדוע אנחנו לא יכולים להתחיל – קיץ / חגים זמן לחוץ בעבודה / ילדים בבית ועוד אין סוף סיבות – כולם יכולים להיות מוצדקים, אבל בשורה התחתונה זה נקרא החיים; ובמהלך החיים, החיים תמיד קורים, אין את הזמן המושלם ואם נחכה לו הוא כנראה לעולם לא יגיע. לכולנו יש אמונות, דעות קדומות ולא מעט מיתוסים שגויים לגבי לא מעט דברים בחיינו; אותו הדבר גם לגבי תהליך הירידה במשקל, הויתורים והמחירים שאנו מאמינים שנאלץ לשלם על מנת להגיע למשקל היעד הנכסף.

השילוב בין מיתוסים או טעויות שאנחנו מבצעים בתהליך הירידה במשקל יחד עם אמונות מגבילות מביא אותנו הרבה פעמים לאותה תחושת התסכול וחוסר הצלחה. אז בואו נגדיר מה הן האמונות המגבילות שאותן אנחנו צריכים לשחרר, ומה הדברים החשובים להבין על תהליך הירידה במשקל, עובדות לעומת מיתוסים.

רבים מאמינים שעל מנת לאכול צריך כמעט לרעוב, להגביל את עצמנו בצורה קיצונית, לא לאכול לחם, מתוק, לא לאכול פיצה יותר בחיינו, ובעצם לוותר על חלק מהנאות החיים. בפועל אין סיבה וצורך להיות בעונש, וצריך לקחת את הזמן, לקרוא ולהבין קצת יותר מה השינויים שצריך לעשות, מה הגישה שמתאימה לי על מנת להתאים אותה לאורח החיים שלי ולזכור שדברים דרסטיים פשוט לא עובדים בטווח הארוך, נקודה. לא עובד, לא יעבוד ויביא רק לתסכול גדול יותר – קיצורי דרך פשוט לא עובדים! אז בואו נעשה קצת סדר לגבי מיתוסים נפוצים וטיפים שיעזרו לכם לרדת במשקל:

אני לא אוכלת מספיק לכן אני לא יורדת במשקל

נתחיל קודם כל עם נקודה מאוד חשובה: אם אתם אוכלים פחות ממה שאתם מכניסים אתם תרדו במשקל, נקודה. החוק הזה הוכיח את עצמו שנים אחרי שנים, מחקר אחרי מחקר. נכון יש שוני בין אנשים, כל אחד ואחת מאיתנו שורפים כמות שונה של קלוריות אבל בשורה התחתונה – תאכלו פחות, תרדו יותר. גרעון קלורי משול בצורה הפוכה לחשבון בנק: לא משנה כמה כסף תכניסו, במידה וההוצאות שלכם גדולות יותר מההכנסות שלכם לא תישאר לכם יתרה בסוף החודש. בדיוק אותו הדבר גם בתהליך ירידה במשקל: על מנת לרדת במשקל אתם צריכים ליצור גרעון קלורי מתמשך, כלומר להכניס פחות ממה שהגוף צריך.

אם לא ירדתי במשקל השבוע משמע שאני לא מתקדם

המשקל הוא לא המדד היחיד להצלחה: הוא משתנה על בסיס יומי . המשקל שלנו מושפע ממספר שעות שינה ואיך ישנו, שינויים הורמונלים, צריכת מלח, צריכת פחמימות וסיבות נוספות. הדרך הטובה למדוד משקל היא, להישקל על בסיס יומי ולעשות ממוצע שבועי. כל אחד יכול להחליט האם מתאים לו להישקל מדי יום, אבל צריך להבין שהמשקל משתנה ברמה היומית.

אם התחלתם להתאמן או הגברתם את צריכת החלבונים שלכם, יש סיכוי גדול שמסת השריר שלכם גדלה.

זה לא אומר שאתם לא יורדים במשקל;זה אומר שאתם משנים את מבנה הגוף, מאבדים שומן וצוברים מסת שריר. הדרך הטובה למדוד את זה ע"י מדידות הגוף, איך הבגדים יושבים עליכם, ותמונות של לפני/ אחרי.

פחמימות

מה לא נאמר עליהם? הם מגדילים את הסיכוי לסכרת, הם הסיבה להשמנות יתר ולמחלות לב וכו' וכו'… הסיבה העיקרית שהעולם שלנו והאוכלסייה בו הופכת להיות כבדה יותר ובריאה פחות, זה בעיקר כי אנחנו אוכלים יותר מדי וזזים פחות מדי. נכון, קל יותר לקחת עוד עוגיה, עוד חתיכת לחם או עוגה, מאשר לקחת חתיכה של חזה עוף. אבל, השמנה היא בגלל אכילה מופרזת לא רק אכילת פחמימות. פחמימות הן לא האוייב שלנו!

ולגבי שומן – לשומן הוצא שם רע ובשנות ה-90 הוא הפך להיות האויב מספר אחד. בשנים האחרונות הגישה השתנתה והשומן מקבל יחס טוב יותר. השומן חשוב לדיאטה שלנו, ובהחלט צריך להיות חלק מתפריט מאוזן. יחד עם זאת צריכים לזכור שבכל גרם של שומן יש 9 קלוריות לעומת 4 קלוריות פייר גרם של חלבונים או פחמימות. כן זה בריא, אבל עדיין יש קלוריות.

סופי שבוע

יגיעו כל שבוע 52 פעמים בשנה, בתהליך השמירה על המשקל בהחלט אפשר לשמור באמצע השבוע ולשחרר יותר בסוף השבוע. אבל כאשר אנחנו מנסים לרדת במשקל, סופ"ש של אכילה ללא רסן והפרזה יכולה בהחלט לעלות בשבוע של עבודה קשה. לא תמיד כיף לשמוע או להבין זאת, אבל זו המציאות.

תכוונו לישון לפחות 6-8 שעות

מחסור בשינה בהחלט משפיע עלינו הורמנלית ויכול לעלות את רמות הרעב ובפרט את הצורך במתוק, הקפידו לישון שינת לילה טובה ואיכותית ככל הניתן.

שתו מספיק מים.

אין דיאטות קסם, אין קיצורי דרך.

שינוי הרגלים זאת הדרך הנכונה ליישום. קפיצה מדיאטה לדיאטה או מטרנד לטרנד לא באמת תקדם אתכם. ביחרו גישה שמתאימה לכם ותדבקו בה.

גישת הכל או כלום, שחור או לבן.

החיים אינם שחור לבן, סוד הקסם הוא עקביות, לאו דווקא אינטנסיביות. לכולנו יש ימים קשים, שבועות קשים או חודש שלא דייקנו. התרכזו בשינוי הרגלים, בהתקדמות שלכם ובאיפה תרצו להיות עוד שנה מהיום, התמדה תביא אתכם לכל יעד נכסף. גם לרדת פאונד בשבוע יקדם אתכם לעבר 52 פאונד בשנה, שזה הישג לא קטן ולא רע בכלל.

כדורי דיאטה, שורפי שומנים, דיאטות המבטיחות לכם קסמים ופלאים

לא עובד, מסוכן ובעיקר תורם לכיס של מי שמייצר אותם, אבל מזיק לבריאות שלכם, ויוריד לכם את המוטוביציה אחרי שתעלו הכל בחזרה. זה לא הפתרון!

והכי חשוב, תהיו עקביים! המטרה לא להיות מושלם ולא ליפול; המטרה היא לא לוותר!

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

גוף ונפש

סקס וגיל המעבר

Published

on

נכון, החשק לסקס יורד דווקא בסביבות הגיל הזה, אבל במחקר חדש נטען כי זה הזמן לא לוותר על יחסי המין

נשים שמקיימות יחסי מין לפחות פעם בחודש נמצאות בסיכון נמוך יותר להיכנס מוקדם לגיל המעבר, ביחס לנשים עם חיי מין פחות פעילים, כך מצאו מדענים.

מחקר שנערך על כמעט 3,000 נשים בארצות הברית הראה כי אלה שאמרו כי היו פעילות מינית פעם בשבוע או בתדירות גבוהה יותר – כולל קיום יחסי מין, מין אוראלי ואפילו אוננות – היו בסבירות נמוכה ב-28 אחוזים להכנס מוקדם גיל המעבר, מאשר נשים שאמרו כי קיימו יחסי מין פחות מפעם בחודש באותו גיל.

חוקרים מאוניברסיטת קולג' בלונדון (UCL), הסבירו לסוכנות הידיעות רויטרס כי "אם אישה לא מקיימת יחסי מין ואין סיכוי שהיא תכנס להריון, הגוף 'בוחר' לא להשקיע בביוץ, מכיוון שזה יהיה חסר טעם".

התקופה שבין גיל הפריון לגיל המעבר נמשכת ארבע שנים, מתחילה בדרך כלל בגיל 45-48 ומאופיינת בתנודתיות הורמונלית. לדבריהם, הממצאים מחזקים את הרעיון כי גיל המעבר האנושי התפתח במקור כדי להפחית את הסכסוך הרבייתי בין דורות של נשים, ולאפשר לנשים מבוגרות לשמור על הכושר הפיזי שלהן באמצעות השקעה דווקא בנכדיהן. בנוסף, נשים רגישות יותר למחלות בזמן הביוץ, מכיוון שמערכת החיסון שלהן מדוכאת במהלך תקופה זו. כשאין ביוץ – הן בריאות יותר.

החוקרים טוענים כי "הסחר הביולוגי" לכאורה, נובע מכך שזה מיותר להשקיע אנרגיה בתהליך הביוץ אם נשים מקיימות יחסי מין מועטים או כלל לא מקיימות, ולכן אין זה סביר שיכנסו להריון, כך שהגוף מפנה את משאבי האנרגיה להגנה על טיפול בצאצאים קיימים.

"גיל המעבר הוא כמובן בלתי נמנע עבור נשים, ואין התערבות התנהגותית שתמנע אותו", הבהירו החוקרים, "עם זאת, תוצאות אלה הן אינדיקציה ראשונית לכך שתזמון גיל המעבר עשוי להיות סתגלני בתגובה לסבירות להיכנס להריון".

המחקר פורסם בכתב העת Royal Society Open Science והתבסס על נתונים ממחקר שנערך בארה"ב בנושא בריאות נשים ברחבי המדינה, המכונה גם מחקר SWAN.

המשך לקרוא

גוף ונפש

הנחיות חדשות לטיפול בטסטוסטרון בגברים

Published

on

בעקבות מחקרים מ-20 השנים האחרונות שהתבצעו ברחבי העולם: טיפול בטסטוסרון אינו יעיל!

בניגוד להנחיות קודמות, המלצות חדשות קובעות כי טיפול בטסטוסטרון בקרב גברים אינו יעיל: האיגוד האמריקאי לרפואת משפחה יוצא בהנחיות חדשות הקובעות כי טיפול בטסטוסטרון בקרב גברים מבוגרים לא פותר בעיות זיכרון ואנרגיה, ובעל יעילות קלה בפתרון בעיות בתפקוד המיני.  

ההמלצות החדשות מתבססות על נתונים מחקריים מהשנים 1997 ל-2018, אודות היעילות בטיפול בטסטוסטרון אצל גברים הסובלים מרמות נמוכות של ההורמון. המחקרים בדקו את יעילות הטיפולים בקרב גברים מארצות הברית, אירופה, אסיה ואוסטרליה בתחומי התפקוד המיני והגופני, איכות החיים, חיוניות, דיכאון, תפקוד שכלי, ואת הסיכון לתופעות לוואי חמורות כמו מחלות לב, שבץ מוחי וסיכון תמותה.

המחקרים כללו גברים, לרוב מעל גיל 60, שקיבלו טיפול בטסטוסטרון דרך זריקות, ג'ל או מדבקות במשך פחות מ-12 חודשים ועד שלוש שנים. בסקירה החדשה נמצא שהגברים בעלי רמות הטסטוסטרון הנמוכות, הסובלים מבעיות בתפקוד המיני, עשויים להפיק תועלת קלה בלבד מהטיפולים. בנוגע לשיפור אנרגיה, תפקוד גופני וקוגניציה – אין הוכחות מספיקות ליעילות הטיפול.

באשר לתופעות לוואי, מציינים החוקרים כי מספר מועט של מחקרים הראו כי טיפול בתחליפי טסטוסטרון עלול להגביר את הסיכון להתקף לב או שבץ מוחי, אולם הממצאים היו חלשים מכדי להגיע למסקנות נחרצות באשר לבטיחות בריאות הלב בטיפול הזה.

רמות הטסטוסטרון בקרב גברים יורדות בכ-1.6 אחוזים לשנה, החל מאמצע שנות השלושים. כך, בערך 20 אחוז מהגברים בגיל 60 ומעלה סובלים מרמות נמוכות של טסטוסטרון. מספר זה עולה ל- 30 אחוזים בקרב גברים בשנות ה-70 לחייהם ול-50 אחוז אצל גברים בשנות ה-80 לחייהם. בתוך כך, ההנחיות החדשות מגיעות אחרי שנים בהן נטען כי טסטוסטרון – אותו הורמון המופרש אצל האחראי על התפתחות אברי הרבייה הגבריים, ייצור תאי זרע ומסת שריר ועצם – יכול להחזיר את "מעיין הנעורים" האובד.  

בין 2000 – 2010 מכירות מוצרי ההורמון שילשו את עצמן, אך החל בשנת 2013 המגמה התהפכה, עם פרסומם של מחקרים שהצביעו על כך שמתן ההורמון עלול להגביר את הסיכון לשבץ והתקפי לב. בשנת 2016, מינהל המזון והתרופות האמריקני ה-FDA, הורה ליצרנים לרשום אזהרות על הסיכון לתופעות לוואי אלה. אלא שהתרופות נשארו פופולריות בארה"ב.

המשך לקרוא

גוף ונפש

ממשלת ארה"ב מרגיעה: שימוש בטלק אינו מסרטן!

Published

on

אמריקאים תובעים שוב ושוב יצרניות טלק כמו ג'ונסון את ג'ונסון בטענה שבמוצרים מעורב גם אסבסט

מחקר מטעם ממשלת ארה"ב לא מצא הוכחות קשיחות שמחברות בין אבקת טלק לסרטן השחלות. הממצאים כונו "מרגיעים באופן כללי" במאמר מערכת בכתב העת של האיגוד הרפואי האמריקאי. "המידע מייצג את הנתונים הטובים ביותר שיש לנו בנושא", אמרה קייטי אובריאן, מדענית בכירה במכון הלאומי למדעי הבריאות הסביבתיים, ממובילות המחקר.

חששות בריאות מאבקת טלק הובילו לאלפי תביעות בארה"ב מצד נשים שטוענות כי אסבסט באבקה גרם להן ללקות בסרטן. טלק הוא מינרל הדומה במבנה לאסבסט המסרטן, ולעיתים הם נכרים בסמוך. בשנת 1976 הסכימה תעשיית הקוסמטיקה לוודא שמוצרי הטלק שלה אינם מכילים כמויות ניתנות לגילוי של אסבסט.

למחקרים קטנים יותר שחקרו קשר אפשרי בין אבקת טלק לסרטן היו תוצאות סותרות, אם כי ברובם לא נמצא כל קשר כזה. הפרסום החדש כלל תוצאות מארבעה מחקרים ארוכי־טווח שכללו 250 אלף נשים אמריקאיות, שנשאלו מעת לעת על השימוש באבקה. כ־40 אחוז ענו שהשתמשו בה. במהלך 11 שנות מעקב, 2,168 מהנשים פיתחו סרטן שחלות, בשיעור דומה, בין שהשתמשו באבקה ובין שלא.

התביעות בארה"ב התמקדו בתאגיד התרופות המוביל "ג'ונסון אנד ג'ונסון". אף שבכמה מקרים פסקו מושבעים פיצויים בשווי מיליוני דולרים לתובעים נגד החברה, כולם בוטלו או נמצאים כעת בהליכי ערעור. ג'ונסון אנד ג'ונסון אומרת שהאבקה שלה נבדקת באופן שגרתי כדי להבטיח שאין בה אסבסט.

השבוע הוכרז על הסדר יוצא דופן בתביעה בקליפורניה, במקרה שבו אישה טענה כי אסבסט באבקה גרם לה לפתח מזותליומה ממאירה, סרטן שעלול להשפיע על הריאות ועל איברים אחרים. דוברת ג'ונסון אנד ג'ונסון, קימברלי מונטנינו סירבה לחשוף את התנאים או את הנימוקים להסדר, "שבשום אופן לא משנה את עמדתנו הכוללת כי הטלק שלנו בטוח, אין בו אסבסט ואינו גורם לסרטן". בשבוע שעבר תבעה ניו־מקסיקו את החברה בטענה שבמשך עשרות שנים שיווקה החברה שיווק מכוון לנשים וילדים שחורים והיספנים אבקות המכילות אסבסט ואבקות טלק אחרות ב"מסרים כוזבים" על בטיחות. ג'ונסון אנד ג'ונסון מכחישה את הטענות.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות